Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚBEV/BPO/14
Názov:
Bakalárska práca a jej obhajoba
Študijný program:
Fyzika - biológia
slovenský jazyk a literatúra - biológia
Všeobecná ekológia a ekológia jedinca a populácií
Biológia - informatika
Biológia - geografia
Biológia - psychológia
britské a americké štúdiá - biológia
Biológia - chémia
Matematika - biológia
Biológia
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Prezentácia výsledkov bakalárskej práce, zodpovedanie na otázky oponenta a zodpovedanie otázok členov skúšobnej komisie.

Ďalej študent ústne odpovedá na otázku, ktorú si vyberá podľa zamerania bakalárskej práce z oblastí biológia rastlín alebo biológia živočíchov alebo molekulová biológia a genetika v rozsahu predmetov prerekvizít.

Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚBEV/BRm/19
Názov:
Biológia rastlín
Študijný program:
Fyzika - biológia
slovenský jazyk a literatúra - biológia
Biológia - informatika
Biológia - geografia
Biológia - psychológia
britské a americké štúdiá - biológia
Biológia - chémia
Matematika - biológia
Podmieňujúce predmety:
ÚBEV/CYT1/15 a ÚBEV/VB1/01 a ÚBEV/FR1/10 a (ÚBEV/BO1/03 alebo ÚBEV/BO1/15) a (ÚBEV/BOT1/03 alebo ÚBEV/BOT1/15)
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Štátna skúška pozostáva z ústnej odpovede. Od študentov sa očakáva preukázanie schopnosti syntetizovať a zovšeobecňovať poznatky na rôznej úrovni stavby živých organizmov, nachádzať súvislosti a vedieť odlíšiť podstatu od podrobností. Študent má dokázať, že vie adekvátne používať príslušné biologické pojmy a v biologických intenciách logicky rozmýšľa.

Biológia rastlín

1. Rastlinné pletivá: meristematické, asimilačné, krycie, vylučovacie, mechanické, vodivé a zásobné.

2. Koreň. Anatomická a morfologická stavba: rastový vrchol, primárne pletivá, sekundárna stavba, špecializácia koreňa na rôzne funkcie.

3. Stonka. Anatomická a morfologická stavba: prvotná stavba, hrubnutie stonky, rozkonárovanie stoniek, metamorfózy stoniek.

4. List. Hlavné časti listu, anatomická stavba. Morfológia listu, metamorfózy listov. Kvet. Základná stavba kvetu a jeho častí. Pohlavné a nepohlavné rozmnožovanie krytosemenných rastlín. Súkvetia. Semená a plody.

5. Pravé huby oddelení Ascomycota a Basidiomycota. Všeobecná charakteristika, ekológia a hospodársky význam, taxonómia, fylogenéza.

6. Cyanophyta (sinice), charakteristika, ekológia a hospodársky význam, taxonómia, fylogenéza. Endosymbiotická teória a pôvod chloroplastov eukaryotických rastlinných buniek.

7. Eukaryotické riasy: životné cykly a organizačné stupne rias, porovnanie základných rozdielov medzi jednotlivými oddeleniami eukaryotických rias (ultraštruktúra, anatómia a morfológia, biochemické charakteristiky, rozmnožovanie, ekologický a ekonomický význam).

8. Chlorophyta (zelené riasy), všeobecná charakteristika, ekológia a hospodársky význam, taxonómia, fylogenéza. Význam zelených rias v evolúcii vyšších rastlín.

9. Machorasty. Všeobecná charakteristika, ekológia a hospodársky význam, taxonómia, fylogenéza.

10. Lišajníky. Všeobecná charakteristika, ekológia a hospodársky význam, taxonómia, fylogenéza.

11. Cievnaté rastliny, vznik a fylogenéza cievnatých rastlín, hlavné evolučné vetvy a ich charakteristika.

12. Výtrusné cievnaté rastliny. Životný cyklus a charakteristika hlavných skupín s príkladmi (Lycopodiophyta, Monilophyta: Equisetales, Polypodiales).

13. Nahosemenné rastliny. Charakteristika, rozmnožovanie, hlavné systematické skupiny a príklady zástupcov (Cycadales, Ginkgoales, Pinales, Gnetales).

14. Bazálne vetvy krytosemenných rastlín, magnoliidová vetva, jednoklíčnolistové rastliny (na príklade vybraných čeľadí z radov Nympheales, Liliales, Asparagales, Poales).

15. Pravé dvojklíčnolistové rastliny. Bazálne vetvy (Ranunculales). Caryophyllales. Rosidová vetva (príklady z radov Malpighiales, Fabales, Rosales, Fagales, Brassicales).

16. Pravé dvojklíčnolistové rastliny. Asteridová vetva (príklady z radov Solanales, Lamiales, Apiales, Asterales).+

17. Vodný režim rastlín. Vodný potenciál. Príjem, transport a výdaj vody.

18. Minerálna výživa. Mechanizmy transportu minerálnych živín.

19. Biogenne prvky a ich funkcie v rastlinach, metabolizmus dusika a siry

20. Fotosyntéza - Komplexy tylakoidov, elektrónový a protónový transport, fotofosforylácia. Fixácia CO2 a syntéza cukrov.

21. Fotosyntéza - Syndróm C3, C4 a CAM. Faktory prostredia.

22. Respirácia. Odburávanie sacharidov, citrátový cyklus, dýchací reťazec a oxidatívna fosforylácia.

23. Metabolizmus lipidov, glyoxalátový cyklus.

24. Terpény, fenoly a alkaloidy. Mechanizny obrany rastlín.

25. Rast a vývin. Fázy rastu, diferenciácia.

26. Fotoreceptory. Etiolizácia a fotomorfogenéza.

27. Fytochrómy a receptory modrého svetla.

28. Hormóny rastlín. Fyziologické účinky auxínov, giberelínov, cytokinínov, kyseliny abscisovej, etylénu a brasinosteroidov.

29. Biologické rytmy - orientácia rastlín v čase. Dormancia a klíčenie. Starnutie a programovaná smrť bunky.

30. Kvitnutie, determinácia a indukcia, vývin kvetných častí, tuberizácia.

31. Pohyby - orientácia rastlín v priestore. Mechanizmy taxií, tropizmov a nastií.

32. Fyziológia stresu. Biotické a abiotické stresory, priebeh stresu, adaptácie rastlín.

Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚBEV/BZm/19
Názov:
Biológia živočíchov
Študijný program:
Fyzika - biológia
slovenský jazyk a literatúra - biológia
Biológia - informatika
Biológia - geografia
Biológia - psychológia
britské a americké štúdiá - biológia
Biológia - chémia
Matematika - biológia
Podmieňujúce predmety:
ÚBEV/CYT1/15 a ÚBEV/PMZ/10 a ÚBEV/FZ1/10 a (ÚBEV/ZO1/03 alebo ÚBEV/ZO1/15) a (ÚBEV/ZOO1/03 alebo ÚBEV/ZOO1/15)
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Štátna skúška pozostáva z ústnej odpovede. Od študentov sa očakáva preukázanie schopnosti syntetizovať a zovšeobecňovať poznatky na rôznej úrovni stavby živých organizmov, nachádzať súvislosti a vedieť odlíšiť podstatu od podrobností. Študent má dokázať, že vie adekvátne používať príslušné biologické pojmy a v biologických intenciách logicky rozmýšľa.

Biológia živočíchov

1. Fyziológia a morfológia krvi a krvotvorných orgánov. Formované krvné elementy: morfológia a funkcie. Zloženie a funkcie krvnej plazmy. Funkčná anatómia a histológia kostnej drene a sleziny. Krvotvorba. Krvné skupiny. Hemostáza.

2. Morfológia a fyziológia kardiovaskulárneho systému. Funkčná morfológia srdca. Histológia, fyziologické a elektrické vlastnosti srdcového svalu. Srdcový cyklus. nervová a hormonálna regulácia srdcovej činnosti. Záznam EKG.

3. Morfológia a fyziológia kardiovaskulárneho systému. Histológia cievnej steny. Krvný tlak a jeho meranie. Prietok krvi artériami. Činnosť venózneho systému. Regulácia obehu krvi.

4. Morfológia a fyziológia lymfatického systému. Histologická stavba týmusu a lymfatickej uzliny. Lymfa, zloženie lymfy. Tvorba lymfy. Mechanizmy a význam prúdenia lymfy.

5. Morfológia a fyziológia dýchacieho systému. Funkčná anatómia a histológia dýchacích ciest a pľúc. Mechanizmy pľúcnej ventilácie. Výmena dýchacích plynov v pľúcach a prenos dýchacích plynov krvou. Regulácia dýchania.

6. Morfológia a fyziológia tráviaceho systému. Morfologická stavba gastrointestinálneho traktu. Všeobecná štruktúra steny GIT. Nervová a hormonálna regulácia činnosti tráviaceho systému. Spracovanie potravy a vstrebávanie živín v jednotlivých oddieloch GIT.

7. Tráviace žľazy: morfológia a sekrečná činnosť. Morfologická stavba a funkcie pečene. Morfologický stavba a funkcie pankreasu. Slinné žľazy.

8. Morfológia a fyziológia vylučovacieho systému. Funkčná morfológia obličiek. Nefrón ako základná morfologická a funkčná jednotka obličiek. Glomerulárne a tubulárne funkcie nefrónu. Hormonálna regulácia činnosti obličiek. Histológia vývodných močových ciest a močového mechúra.

9. Morfológia a fyziológia žliaz s vnútorným vylučovaním. Hypotalamo-hypofyzárny systém. Histologická stavba hypofýzy. Hormóny hypofýzy a ich funkcia.

10. Morfológia a fyziológia žliaz s vnútorným vylučovaním. Štítna žľaza a jej hormóny. Histológia a hormóny nadobličiek. Histológia a endokrinné funkcie pankreasu. Hormonálna regulácia metabolizmu vápnika.

11. Morfológa a fyziológia samčích reprodukčných orgánov. Funkčná histológia semenníkov. Spermiogenéza. Samčie pohlavné hormóny.

12. Morfológa a fyziológia samičích reprodukčných orgánov. Funkčná histológia vaječníkov a maternice. Oogenéza. Samičie pohlavné hormóny. Hormonálne a histologické zmeny počas ovariálneho a menštruačného cyklu.

13. Neurón ako základná funkčná a morfologická jednotka nervového systému. Tvorba a vedenie nervových vzruchov. Morfológia synapsy a mechanizmy prenosu nervových vzruchov. Nervová glia.

14. Anatomické členenie centrálneho a periférneho nervového systému. Organizácia nervových dráh a nervových ústredí. Somestetické receptory. Histologická stavba miechy. Senzorické dráhy a ústredia. Reflexný oblúk.

15. Histologická stavba a fyziológia jednotlivých oddielov CNS. Funkcie mozgového kmeňa a mozočka. Histologická stavba mozočka. Cytoarchitektonika mozgovej kôry. Motorické funkcie bazálnych ganglií, talamu a mozgovej kôry. Pyramidálna a extrapyramidálna dráha. Vyššie nervové funkcie. Funkcie limbického systému. Vyššie kôrové funkcie. Asociačné oblasti mozgovej kôry. Pamäť a učenie. Funkcie hippokampu.

16. Anatomické členenie a fyziológia autonómneho nervového systému. Sympatikus a parasympatikus. Riadenie fyziologických funkcií autonómnym nervovým systémom. Autonómne centrá v CNS.

17. Pohybový a podporný aparát. Mikroskopická a submikroskopická štruktúra priečne pruhovaného a hladkého svalu. Molekulárny mechanizmus svalovej kontrakcie. Biomechanika a energetika svalu.

18. Pohybový a podporný aparát. Histológická stavba kostného a chrupkového tkaniva. Metabolizmus kostného tkaniva.

19. Hospodársky významné skupiny živočíchov – veterinárni a medicínski škodcovia (príklady zástupcov), škodcovia potravín (príklady skupín) – adaptácie a „prerekvizity“ k takémuto spôsobu života.

20. Taxonómia kmeňa Arthropoda, kritériá, znaky, príklady.

21. Mollusca ako príklad úspešnosti starobylej skupiny a prispôsobeniu sa meniacim evolučným nárokom, morfologický a anatomický popis, spôsob rozmnožovania, taxonómia skupiny. Iné príklady prežívania starobylých foriem (Chondrichthyes, Merostomata ...).

22. Planktonické formy živočíchov, morfológia, bionómia, spôsoby rozmnožovania, príklady skupín (Rotifera, Branchiata ...).

23. Živočíšne skupiny pri prechode stavovcov z vody na suchú zem – morfologické, anatomické, bionomické zmeny, charakteristika skupín (Osteichthyes, Amphibia), taxonómia.

24. Základné pravidlá adaptácií živočíchov na parazitický spôsob života. Hlavné parazitické skupiny (Plathelminthes, Nematoda, Acanthocephala, Acarida ...), ich zatriedenie v systéme, taxonómia.

25. Dravý spôsob príjmu potravy ako adaptačný faktor pre morfológiu a bionómiu živočíchov, príklady raritných skupín (Chelicerata, Chondrichtyes, Reptilia, Falconiformes, Carnivora...).

26. Fylogenetické postavenie prechodných, ťažko zaraditeľných skupín živočíchov (Tardigrada, Onychophora, Chaetognatha ...), charakteristika, príklady, taxonómia.

27. Hlavné znaky skupiny kmeňov Ecdysozoa, čo tam patrí, prečo, fylogenetické vzťahy, systém.

28. Evolučné výhody zástupcov Hexapoda v suchozemských ekosystémoch, najrozšírenejšie skupiny, charakteristika, spôsob vývinu, taxonómia.

29. Morfologická, anatomická, komparácia dvoch taxonomicky príbuzných skupín v kmeni Annelida – spoločné a rozdielne atribúty.

30. Členenie a základné znaky doplnkových systematických kategórií kmeňa Chordata, príklady.

31. Priebeh špecializácie a diferenciácie nervového systému ako prejav evolučnej vyspelosti živočíchov (typ NS, schopnosti, zmysly...).

32. Evolučná radiácia zástupcov skupiny Mammalia, potravné, lokomočné, morfologické, fyziologické adaptácie – taxonómia a príklady druhov.

33. Príklady inštinktívneho správania sa živočíchov (sociálne skupiny, reprodukčné správanie, starostlivosť potomstvo a pod.)

34. Kritéria zlučovania živočíšnych kmeňov do vyšších taxonomických celkov (Radiata, Gastroneuralia, Spiralia, Trochozoa, Ecdysozoa ...), porovnanie so staršími systémami.

35. Výhody a nevýhody sesilne žijúcich živočíchov, morfológia, spôsob rozmnožovania, príklady skupín (Porifera, Cnidaria, Brachiozoa, Enteropneusta, Tunicata ...), taxonómia.

36. Evolučná radiácia zástupcov skupiny Aves, potravné, lokomočné, morfologické, fyziologické adaptácie pri osídľovaní vzdušného priestoru – taxonómia a príklady druhov.

Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚBEV/MBGm/19
Názov:
Molekulová biológia a genetika
Študijný program:
Fyzika - biológia
slovenský jazyk a literatúra - biológia
Biológia - informatika
Biológia - geografia
Biológia - psychológia
britské a americké štúdiá - biológia
Biológia - chémia
Matematika - biológia
Podmieňujúce predmety:
ÚBEV/CYT1/15 a ÚBEV/MB1/01 a ÚBEV/GE1/10
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Štátna skúška pozostáva z ústnej odpovede. Od študentov sa očakáva preukázanie schopnosti syntetizovať a zovšeobecňovať poznatky na rôznej úrovni stavby živých organizmov, nachádzať súvislosti a vedieť odlíšiť podstatu od podrobností. Študent má dokázať, že vie adekvátne používať príslušné biologické pojmy a v biologických intenciách logicky rozmýšľa.

Molekulová biológia a genetika

1. 150 rokov po Mendelovi. Najvýznamnejšie míľniky v rozvoji genetiky, ktoré ovplyvnili súčasný stav poznania. Význam Mendelovho učenia, chromozómová teória dedičnosti, od objavu genetickej funkcie DNA po postgenomickú éru.

2. Modelové organizmy v genetike. Ich stručná charakteristika a význam pre štúdium geneticky podmienených javov a procesov.

3. Od genotypu k fenotypu: nezávislá kombinácia, epistatický účinok génov, pleiotropný účinok génov, väzba génov. Charakteristika a genetické dôsledky.

4. Základné atribúty vzťahu medzi génmi a chromozómami. Chromozómová teória dedičnosti.

5. Genetická determinácia pohlavia. Základné typy chromozómovej determinácie pohlavia. Stručný fylogenetický prehľad genetickej determinácie pohlavia.

6. Genetika prokaryotických organizmov. Genóm bakteriálnej bunky. Operónová štruktúra. Mechanizmy horizontálneho prenosu génov a ich dôsledky. Transpozóny a transpozícia v bakteriálnych bunkách. Regulácia génovej expresie v prokaryotických bunkách. Restrikčno-modifikačné systémy baktérií a ich využitie. Genóm vírusov a viroidov.

7. Replikácia DNA. Enzýmy replikácie. Replikácia DNA ako proces. Rozdiely v replikácii prokaryotickej, eukaryotickej, plazmidovej a vírusovej DNA.

8. Génová expresia. Transkripcia DNA. Regulácia transkripcie v prokaryotických a eukaryotických bunkách. Charakteristika primárnych transkriptov. Posttranskripčné modifikácie. Zostrih a mechanizmy zostrihu. Genetický kód a jeho vlastnosti. Translácia. Mechanizmus proteosyntézy v prokaryotických a eukaryotických bunkách. Regulácia génovej expresie na úrovni translácie a postranslačných úprav polypeptidov. Regulácia génovej expresie v eukaryotických organizmoch.

9. Gén. Definícia génu. Genomika. Komparatívna a funkčná genomika. Charakteristika „omics“ úrovní.

10. Mutácie, typy mutácií, genetické dôsledky. Detekcia mutácií. Mechanizmy reparácie poškodení DNA.

11. Poznatky získané z mapovania ľudského genómu a genómov modelových organizmov. Význam a využitie týchto poznatkov. Najnovšie technológie mapovania genómov a transkriptómov – sekvenovanie novej generácie (NGS).

12. Mimojadrové genetické determinanty. Organizácia a gény mitochondriálneho genómu. Mutácie mt genómu a ich dôsledky u človeka. Organizácia a gény plastidového genómu. Mutácie v genóme chloroplastov a ich dôsledky. Expresia mt a cp genómov. Maternitné efekty. Príčina a molekulová podstata. Infekčná dedičnosť, epigenetická dedičnosť, genómový imprinting.

13. Základy genetiky človeka. Fyziologická a patologická variabilita. Metódy v genetike človeka. Genetická podstata patologických javov. Skupiny genetických chorôb človeka na základe typu genetickej príčiny (génová mutácia, chromozómová aberácia, polyfaktoriálna dedičnosť).

14. Komplexné znaky a ich genetická charakteristika. Diskontinuálna a kontinuálna premenlivosť. Odhad miery genetickej determinácie komplexného znaku. Heritabilita a koeficient heritability.

15. Základy genetiky populácií. Rovnovážny stav v populácii. Hardyho a Weibergov zákon o populačnej rovnováhe. Frekvencia alel a frekvencia genotypov. Faktory narúšajúce rovnováhu v populácii.

16. Vnútrobunkové trávenie. Endocytóza. Regulované a neregulované trávenie vlastného a prijatého materiálu bunkou. Stavba a funkcia lyzozómov. Špecifická degradácia bielkovín proteazómami.

17. Poškodenie DNA. Reparácia poškodenia DNA. Rozhodovanie o osude bunky s poškodenou DNA. Molekulárna podstata karcinogenézy.

18. Štruktúra a dynamika prokaryotických a eukaryotických chromozómov. Hierarchické usporiadanie DNA v chromatínových vláknach interkinetického jadra a chromozómov. Mikroskopická a molekulová stavba mitotických a meiotických chromozómov.

19. Životný cyklus bunky. Priebeh mitózy a meiózy. Cytokinéza živočíšnej a rastlinnej bunky. Mechanizmy regulácie bunkového cyklu.

20. Materiálna podstata génu. Štruktúra a funkcia prokaryotickej DNA (chromozómovej, plazmidovej) a eukaryotickej DNA (jadrovej, mitochondriovej, plastidovej). Genetický kód.

21. Zachovanie a prenos genetickej informácie. Replikácia DNA v prokaryotických bunkách (chromozómovej a plazmidovej DNA) a v eukaryotických bunkách (jadrovej a mitochondriovej DNA). Mechanizmy a genetická kontrola replikácie DNA.

22. Génová expresia. Štruktúra a funkcie mRNA, tRNA, rRNA, ribozómov, ribozómová aktivita. Mechanizmus transkripcie v prokaryotických a eukaryotických bunkách.

23. Posttranskripčná úprava RNA. Formy alternatívneho zostrihu, bázová modifikácia a editovanie.

24. Translácia genetickej informácie. Mechanizmus proteosyntézy v prokaryotických a eukaryotických bunkách.

25. Význam a mechanizmy regulácie génovej expresie v prokaryotických bunkách. Funkcia a charakteristika operónu. Enzýmová indukcia, katabolická represia a enzýmová represia. Atenuácia.

26. Význam a mechanizmy regulácie génovej expresie v eukaryotických bunkách. Kontrola transkripcie. Posttranskripčná kontrola. Regulácia expresie génov na úrovni RNA. Význam degradácie RNA. Antisense RNA, siRNA, miRNA a úloha riboswitchov.

27. Funkcia promótora a ďalších regulačných elementov transkripcie. Responzívne elementy DNA. DNA-viažúce bielkoviny. Všeobecné a špeciálne transkripčné faktory. Vplyv mimobunkových signálov na génovú expresiu.

28. Mobilné génové elementy. Plazmidová DNA, charakteristika a význam v génových manipuláciách. Mechanizmy transpozície. Repetitívne sekvencie DNA.

29. Molekulárne mechanizmy signalizácie. Membránové receptory. Druhy signálov, signálne molekuly, intra- a extracelulárna signalizácia, amplifikácia signálu. Proteínkinázy a ďalšie enzýmy v signálnych dráhach. Cytokíny. Prenos signálov.

30. Rast, starnutie a smrť živých systémov. Kontrola bunkového cyklu, úloha proteínov pRb, p53, p21. Úloha telomér v programovaní počtu delení. Apoptóza.

Predmet štátnej skúšky
Kód:
KSSFaK/OZPb/15
Názov:
Bakalárska práca a jej obhajoba
Študijný program:
slovenský jazyk a literatúra - biológia
slovenský jazyk a literatúra - aplikovaná etika
slovenský jazyk a literatúra - geografia
slovenský jazyk a literatúra - nemecký jazyk a literatúra
latinský jazyk a literatúra - slovenský jazyk a literatúra
slovenský jazyk a literatúra - filozofia
slovenský jazyk a literatúra - informatika
slovenský jazyk a literatúra - matematika
slovenský jazyk a literatúra – britské a americké štúdiá
slovenský jazyk a literatúra - psychológia
história - slovenský jazyk a literatúra
Predmet štátnej skúšky
Kód:
KSSFaK/SLb/15
Názov:
Slovenský jazyk a slovenská literatúra
Študijný program:
slovenský jazyk a literatúra - biológia
slovenský jazyk a literatúra - aplikovaná etika
slovenský jazyk a literatúra - geografia
slovenský jazyk a literatúra - nemecký jazyk a literatúra
latinský jazyk a literatúra - slovenský jazyk a literatúra
slovenský jazyk a literatúra - filozofia
slovenský jazyk a literatúra - informatika
slovenský jazyk a literatúra - matematika
slovenský jazyk a literatúra – britské a americké štúdiá
slovenský jazyk a literatúra - psychológia
história - slovenský jazyk a literatúra
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

1. Slovenská stredoveká literatúra (historicko-kultúrne východiská; periodizácia; veľkomoravská literárna škola, prekladová a pôvodná tvorba; latinská stredoveká literatúra).

Syntaktický systém jazyka: Syntagma (vzťahy, prostriedky a jednotky, kolokabilita a kolokácia). Veta (definícia, klasifikácia, vlastnosti vety). Jadro jednočlenných a dvojčlenných viet (fundament, subjekt, predikát – definícia, klasifikácia).

2. Literatúra humanizmu a renesancie na Slovensku (kultúrno-náboženské pozadie; časové vymedzenie; základné umelecké znaky obdobia; dominantné žánre poézie, prózy a drámy; najvýznamnejší autori a diela).

Povrchová štruktúra textu. Typy štylém. Vymedzenie štýlov.

3. Slovenský literárny barok (časové vymedzenie; základné umelecké znaky obdobia; literárne jazyky; náboženské a svetské žánre; najvýznamnejší autori a diela).

Fonologická charakteristika prvkov segmentálneho podsystému. Konsonantické a vokalické fonémy ako zväzky dištinktívnych príznakov.

4. Žánre klasicistickej a romantickej poézie.

Lexikálna zásoba. Spôsoby jej obohacovania a jej klasifikácia zo štylistického, časového a sociálneho hľadiska v prepojenosti na príslušné typy lexikálnych motivácií.

5. Porovnanie kategórií času, priestoru a postavy v klasicistickej a romantickej próze.

Súvetie – jednoduché súvetie (parataxa a hypotaxa) a zložené súvetie. Klasifikácia a štruktúra súvetných modelov. Príznakové syntaktické konštrukcie. Nepravidelnosti vo vetnej stavbe (gramaticky nesprávne konštrukcie, štylisticky príznakové členy).

6. Základná charakteristika preromantickej poetiky v slovenskej literatúre národného obrodenia.

Neutralizačné fonologické procesy v spisovnej slovenčine. Podstata a priebeh neutralizácie vokalického fonologického protikladu Lg ‒ Lg0 a neutralizácie konsonantického fonologického protikladu Vc ‒ Vc0.

7. Spoločenské a kultúrne podmienky nástupu nového estetického kánonu v období realizmu (generačná výmena a filozoficko-estetické inšpirácie dvoch generácií slovenských realistov).

Gramatický tvar a jeho stavba, relačná a lexikálna časť gramatického tvaru. Analytický a syntetický gramatický tvar. Analytická a syntetická lexéma. Morfematika (klasifikácia morfém, morfematická štruktúra). Morfologický typ slovenčiny. Nesamostatné slovné druhy (predložky, spojky, častice – definícia a klasifikácia, funkcia; citoslovcia).

8. Genologické, verzologické, štýlové a ideovo-tematické osobitosti realizmu konkretizované v tvorbe slovenských realistov.

Hĺbková štruktúra textu. Charakteristika slohových postupov.

9. Estetické špecifiká v tvorbe predstaviteľov Slovenskej literárnej moderny (spoločensko-kultúrne podmienky, poetologické inšpirácie reflektované v tvorbe konkrétnych predstaviteľov).

Fonetická charakteristika prvkov segmentálneho podsystému. Konsonantické a vokalické fóny (ich charakteristika a klasifikácia).

10. Spoločensko-kultúrne podmienky rozvoja literatúry po r. 1918: politické a spoločensko-kultúrne medzníky obdobia, zástoj divadelníctva a časopisectva, diferenciácia literatúry.

Slovotvorná motivácia. Členenie lexikálnej zásoby z hľadiska utvorenosti (motivanty a motiváty). Slovotvorná a obsahová štruktúra motivátov. Vzťah slovotvorného a lexikálneho významu.

11. Estetický pluralizmus vo vývine slovenskej medzivojnovej poézie: ideovo-estetické východiská, manifestácia poetík a konkrétne autorské zoskupenia.

Vedľajšie vetné členy (objekt, adverbiále, atribút – definícia a klasifikácia). Problematika polopredikatívnych konštrukcií (komplement a apozícia, adverbiálna a atributívna polovetná konštrukcia).

12. Estetický pluralizmus vo vývine slovenskej medzivojnovej prózy: diferenciácia realizmu, vplyv naturalizmus a expresionizmu – premeny poetiky v 20. a 30. rokoch.

Prozodické javy v zvukovom systéme slovenčiny (ich vznik, charakteristika a funkcie v porovnaní s prvkami segmentálneho podsystému). Časová, silová a tónová modulácia výdychového prúdu.

13. Poetika románu, kratšej prózy a drámy v slovenskej literatúre po roku 1945.

Substantíva (klasifikácia a gramatické kategórie). Nový deklinačný systém slovenčiny (kritériá na vyčleňovanie skloňovacích typov substantív). Adjektíva (definícia a sémantická klasifikácia). Stupňovanie adjektív. Číslovky a zámená (vymedzenie a klasifikácia, sémantická a morfologická charakteristika, deklinácia). Vzťah zámen k pomenovacím slovným druhom a ich komunikačná funkcia.

14. Generačné a poetologické procesy v slovenskej básnickej tvorbe po roku 1945.

Alternácie v spisovnej slovenčine (ich podstata, klasifikácia a porovnanie s neutralizačnými procesmi).

15. Slovenská literárna veda po roku 1945 a jej najvýznamnejší predstavitelia.

Štylistická charakteristika odborných textov. Vedecko-náučný a populárno-náučný štýl. Argumentácia.

16. Štruktúra a poetika básnického textu (verš, obraznosť, špecifiká básnického jazyka).

Slovesá a ich využitie v texte (klasifikácia slovies, infinitív a jeho syntaktické funkcie, zvratnosť slovies). Kategórie slovies (morfologické, lexikálno-gramatické a funkčno-sémantické verbálne kategórie). Adverbiá (definícia, morfologická charakteristika a syntaktické funkcie). Obsahové (vetné) príslovky. Gradácia adverbií.

17. Štruktúra a poetika prozaického textu (kategória rozprávača, postavy, času a priestoru, vzťah látky a témy, kompozičné osobitosti prózy).

Polysémia a polylexia ako dôsledok asymetrického dualizmu v jazyku. Sémantická derivácia. Paradigmatické vzťahy v lexikálnej zásobe (synonymá, homonymá, hyponymá, hyperonymá, kohyponymá, antonymá a paronymá).

18. Štruktúra a poetika dramatického textu (dvojdomosť dramatického textu, zákon troch jednôt, postavy a čas v dráme, kompozícia dramatického diela).

Zvuková stavba súvislej reči. Slabika (jej podstata a hranice).