Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚGE/BPO/14
Názov:
Bakalárska práca a jej obhajoba
Študijný program:
geografia - psychológia
geografia a geoinformatika
chémia - geografia
história - geografia
slovenský jazyk a literatúra - geografia
matematika - geografia
geografia - informatika
biológia - geografia
nemecký jazyk a literatúra - geografia
fyzika - geografia
geografia - filozofia
britské a americké štúdiá - geografia
Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚINF/BPO/14
Názov:
Bakalárska práca a jej obhajoba
Študijný program:
informatika
aplikovaná informatika
chémia - informatika
slovenský jazyk a literatúra - informatika
matematika - informatika
fyzika - informatika
geografia - informatika
biológia - informatika
britské a americké štúdiá - informatika
nemecký jazyk a literatúra - informatika
Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚINF/BSSMI/22
Názov:
Základy informatiky
Študijný program:
chémia - informatika
slovenský jazyk a literatúra - informatika
matematika - informatika
fyzika - informatika
geografia - informatika
biológia - informatika
britské a americké štúdiá - informatika
nemecký jazyk a literatúra - informatika
Podmieňujúce predmety:
ÚINF/PSIN/15 a ÚINF/PAZ1b/15 a ÚINF/OSY/24 a ÚINF/AFJ1a/15 a ÚINF/SLO1a/15
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Sylabus sa skladá zo spoločnej časti vzťahujúcej sa na všetky okruhy otázok v tejto štátnici a z vymedzenia rozsahu otázok pre jednotlivé tématické celky.

Formálne prerekvizity: ÚINF/AFJ1a/03, ÚINF/PAZ1b/03, ÚINF/OSY1/03, ÚINF/PSE1/03, ÚINF/SLO1a/06

Priebeh skúšky: Ústný pohovor pozostávajúci z dvoch otázok (doplňujúca otázka môže byť z ľubovoľnej časti sylabu).

Spoločná časť sylabu.

Pre úspešné vykonanie tejto štátnej skúšky je treba vedieť definície, vety a dôkazy v rozsahu jednotlivých tém. Naviac musí uchádzač preukázať schopnosť integrovať poznatky z jednotlivých oblastí, napr. vysvetliť jednoduché súvislosti medzi niektorými oblasťami informatiky a matematiky, ako napr. formálne jazyky, databázy a dotazovacie jazyky, rekurzívne predikáty, logika, matematická analýza a algebra. Očakáva sa, že uchádzač ovláda informatickú motiváciu matematických modelov a ich aplikácie.

Automaty a formálne jazyky:

Chomského hierachia jazykov a gramatík. Konečnostavový automat, regulárne zobrazenia, konštrukcia redukovaného automatu. Konečnostavové akceptory, nedeterministické akceptory. Regulárne výrazy. Uzáverové vlastnosti triedy regulárnych jazykov.

Programovanie, algoritmy a zložitosť:

Trieda a objekt ako prostriedok na zgrupenie viacerých premenných (paralela recordu), grafická trieda trojuholník, štvorec, (metódy ukaz, skry, presun, zmenFarbu, ...., konštruktor, preťažovanie metód), kompozícia objektov (objekt dom ako kompozícia štvorcov a trojuholníka). Interface ako intuitívny prostriedok abstrakcie, interface ako parameter a referencia, pole objektov implementujúcich daný interface. Dedenie, prekrývanie metód polymorfizmus – možno využit prekrývanie a dopĺňovanie metód triedy kresliaceho pera, (dedenie ako prostriedok prispôsobenia a rozšírenia existujúcich objektov), pole polymorfných objektov, abstraktná trieda „grafický objekt“. Rekurzia (rekurzia vo fraktáloch, prepis známych funkcií do rekurzívnej formy). Triedenie (O a Omega-notácie, MinSort - triedenie čísel , MinSort - triedenie objektov, QuickSort, strom v poli, HeapSort, MergeSort). Údajové štruktúry (zásobník a rad, a ich využitie pri riešení niektorých úloh). Stromy (prehľadávanie stromov, binárne vyhľadávacie stromy). Backtrack (generovanie variácií a problém delenia lupu, backtrack všeobecne a v úlohách, orezávanie backtracku). Rozdeľuj a panuj, dynamické programovanie, princíp a príklady. Prehľadávanie textov (KMP algoritmus). Grafy a základné grafové algoritmy (grafy a ich reprezentácie, testovanie súvislosti grafu, prehľadávanie do hĺbky a prehľadávanie do šírky, kostra grafu, najkratšie cesty v grafe, Dijkstrov algoritmus, FW algoritmus). Greedy algoritmy (Najlacnejšia kostra, TopSort).

Operačné systémy:

Štruktúra a funkcie operačného systému. Vytváranie obrazu úlohy a jej vykonanie. Charakteristiky druhov OS a ich historický vývoj. Multiprogramové prostredie, prepínanie kontextu, prerušenia, zdieľanie času, interaktivita. Proces, správa procesov, stratégie prideľovania, komunikácia medzi procesmi, klasické problémy konkurencie a ich riešenia (vzájomné vylúčenie, uviaznutie, vyhladovanie). Správa pamäte, relokácia, segmentácia, stránkovanie, virtualizácia pamäte. Riadenie vstupno-výstupných zariadení, systémové ovládače, prideľovanie zdrojov. Organizácia externých pamätí - so sekvenčným i s priamym prístupom. Súbor, súborový systém, základné funkcie systému pre prácu so súbormi, adresáre, bezpečnosť a ochrana prístupovými právami.

Počítačové siete:

1. Spôsoby pripojenia k internetu, straty a zdržania paketov, referenčný model TCP/IP a rodina protokolov TCP/IP 2. Aplikačná vrstva: aplikačné protokoly, Web a HTTP, protokol FTP, e-maily a SMTP, POP3, IMAP 3. Aplikačná vrstva: doménové mená a DNS, Peer-to-peer aplikácie, úvod do bezpečnosti počítačových sietí 4. Transportná vrstva: UDP, úvod do potvrdzovaného prenosu dát 5. Transportná vrstva: TCP, nadviazanie a ukončenie spojenia, potvrdzovaný prenos dát, kontrola toku dát, kontrola zahltenia, spravodlivosť rozdelenia pásma 6. Sieťová vrstva - Virtuálne okruhy vs. sieť riadená datagramami, internetový protokol IPv4, fragmentácia IP datagramov, smerovacia tabuľka, aplikačný protokol DHCP 7. Sieťová vrstva - preklad adries NAT, protokol ICMP, sieťový protokol IP verzie 6 (IPv6) 8. Sieťová vrstva - princípy smerovacích algoritmov, smerovacie protokoly, broadcast, multicast 9. Spojová vrstva - odhaľovanie chýb, viacnásobný prístup k zdieľanému spoju CSMA/CD and CSMA/CA, MAC adresy, ethernetový rámec 802.3, ARP, RARP 10. Spojová vrstva a bezdrôtový prenos a mobilita - opakovače, prepínače, virtuálne siete VLAN, WiFi 802.11, Bluetooth 802.15, WiMAX 802.16, Mobile IP, mobilita v GSM 11. Fyzická vrstva - digitálny prenos, modulovaný prenos

Symbolická logika:

Základné pojmy predikátorovej logiky - výrazy, voľné a viazané premenné, ohodnotenie premenných, logické axiómy, odvodzovacie pravidlá, dôkazy, vety o substitúcii, o nahradzovaní per partes, o korektnosti odvodzovania, o výbere kvantifikátorov.

Predmet štátnej skúšky
Kód:
ÚGE/GEOM1/21
Názov:
Geografia
Študijný program:
geografia - psychológia
chémia - geografia
história - geografia
slovenský jazyk a literatúra - geografia
matematika - geografia
geografia - informatika
biológia - geografia
nemecký jazyk a literatúra - geografia
fyzika - geografia
geografia - filozofia
britské a americké štúdiá - geografia
Obsahová náplň štátnicového predmetu:

Všeobecná fyzická geografia – poznatky z geológie, geomorfológie, meteorológie a klimatológie, hydrológie a hydrogeografie, pedológie a pedogeografie, biogeografie a fyzickej geografie Slovenska. Všeobecná humánna geografia – poznatky z geografie obyvateľstva a sídel, geografie priemyslu, dopravy, cestovného ruchu, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva a humánej geografie Slovenska. Kartografia a geoinformatika – poznatky z kartografie, planetárnej geografie, geografických informačných systémov.

Všeobecná fyzická a humánna geografia, Kartografia.

A1. Horniny – vznik, rozdelenie, využitie a výskyt v rámci Západných Karpát.

A2. Teória tektoniky litosferických dosiek – tektonické rozhrania, endogénne procesy, príklady.

A3. Geologické štruktúry, ich vznik a klasifikácia, prejavy na zemskom povrchu.

A4. Morfogenetické procesy (charakterizovať jeden vybraný) (svahová, eolická, fluviálna, glaciálna, periglaciálna, kryogénna, krasová).

A5. Klimatomorfologické zóny, zvetrávanie, erózia, transport, akumulácia a jeho druhy.

A6. Počasie, podnebie, Vlastnosti ovzdušia, štruktúra atmosféry. základné meteorologické prvky, ich meranie a vyhodnotenie. (podrobnejšie charakterizovať vybratý prvok: – žiarenie, teplota, vlhkosť vzduchu, výpar, oblačnosť, zrážky)

A7. Prúdenie vzduchu, typy vetrov, planetárna cirkulácia, atmosferické fronty, cyklonálna činnosť, pasáty, monzúny.

A8. Klimatická pásmovitosť Zeme a klimatické klasifikácie sveta.

A9. Vody povrchové: vodné toky, riečna sieť, povodia, rozvodia, vodný režim. Vody stojaté (nádrže, jazerá, močiare).

A10. Podpovrchová voda, jej zdroje, doplňovanie, vodný režim. Typy podpovrchovej vody, pramene. Minerálne vody, ich vznik a klasifikácia.

A11. Základy oceánografie, fyzikálne a chemické vlastnosti morskej vody. Pohyby morskej vody - prúdy, vlnenie, slapové javy. Reliéf morského dna. Surovinové zdroje, ekologické problémy oceánov.

A12. Základné zložky a vlastnosti pôdy. Klasifikačné systémy na Slovensku a vo svete. Vybrané zonálne a azonálne pôdy

A13. Pôdotvorné procesy (biotické, abiotické, translokácie) a ich charakteristika, pôdotvorné činitele.

A14. Floristické oblasti Zeme – vybratá oblasť, jej podoblasti a charakteristika (holoarktická, paleotropická, neotropická, kapská, austrálska a antarktická oblasť)

A15. Zoogeografické oblasti Zeme, vymedzenie a základná charakteristika.

A16. Demografická statika a dynamika populácie.

A17. Geografické vlastnosti mestských (urbánnych) sídiel.

A18. Geografické vlastnosti vidieckych (rurálnych) sídiel.

A19. Miera urbanizácie vo svete a jej vývoj

A20. Etapy vývoja priemyslu vo svete. Globálne tendencie vývoja priemyslu.

A21. Lokalizačné faktory dopravy. Útvary dopravných sietí. Tendencie vývoja jednotlivých druhov dopravy.

A22.Geografia poľnohospodárstva. Vznik a šírenie poľnohospodárstva, vývoj poľnohospodárstva v spoločenských formáciách.

A23.Geografia lesného hospodárstva a lesohospodárska charakteristika. Geoekologická charakteristika lesov na Zemi.

A24.Geografia cestovného ruchu: význam, predmet a úlohy. Druhy a formy cestovného ruchu. Historické a súčasné trendy cestovného ruchu.

A25.Geografia obchodu: základná terminológia, faktory vplyvu na rozvoj obchodu, význam a problémy medzinárodného obchodu, zóny voľného obchodu.

A26. Princípy zobrazovania Zeme do mapy, geoid, referenčné telesá, mapové zobrazenia.

A27. Definícia mapy. Obsah a kompozícia máp, mierka mapy, skreslenia. Klasifikácia máp a mapové diela na území Slovenska.

A28. Mapové vyjadrovacie metódy.

Regionálna geografia SR:

B1. Základné tektonické jednotky: tatransko-fatranské pásmo (jadrové pohoria), veporské a gemerské pásmo: pozícia v rámci Západných Karpát, charakteristika, petrografické zloženie, nerastné suroviny.

B2. Základné tektonické jednotky Západných Karpát: flyšové pásmo, považsko-pieninské bradlové pásmo, centrálnokarpatská paleogénna panva: pozícia v rámci Západných Karpát, charakteristika, petrografické zloženie, nerastné suroviny.

B3. Základné tektonické jednotky: neovulkanity, neogénne panvy: pozícia v rámci Západných Karpát, charakteristika, petrografické zloženie, nerastné suroviny.

B4. Fluviálny reliéf na Slovensku.

B5. Krasový reliéf na Slovensku.

B6. Glaciálny, periglaciálny a eolický reliéf na Slovensku.

B7. Základné klimageografické činitele a ich vplyv na podnebie a počasie. Typické vzduchové hmoty, ovplyvňujúce počasie na Slovensku a typické meteorologické situácie.

B8. Chod, extrémy a rozloženie teploty vzduchu a zrážok na Slovensku.

B9. Klimatické oblasti a klimageografické typy na Slovensku.

B10. Charakteristika vybraného povodia riek a riečnej siete na Slovensku (Váhu, Nitry, Hrona, Ipľa, Slanej, Hornádu, Bodrogu a Dunajca).

B11. Typy vodného režimu tokov na Slovensku s príkladmi.

B12. Jazerá a umelé vodné nádrže na Slovensku.

B13. Podzemné vody a pramene, minerálne a termálne vody na Slovensku.

B14. Pôdy Slovenska – hydromorfné, zonálne typy a azonálne typy.

B15. Pôdy Slovenska – pôdne typy v predhorskej a výškovej zonálnosti.

B16. Fytogeografické členenie Slovenska, fytogeografické jednotky a vegetačné stupne.

B17. Zoogeografické oblasti, zoogeografické členenie, živočíšne spoločenstvá na Slovensku.

B18. Vývoj štátneho územia, jeho hraníc a územný a správny vývoj SR.

B19. Obyvateľstvo SR – demografická dynamika a statika.

B20. Územná a sídelná štruktúra SR a jej vývoj.

B21. Urbanizácia Slovenska.

B22. Poľnohospodárstvo SR – vývoj a súčasný stav, prírodné výrobné podmienky, typy poľnohospodárskej krajiny.

B23. Poľnohospodárstvo SR – rastlinná a živočíšna výroba, regionalizácia poľnohospodárstva.

B24. Vývoj priemyslu na Slovensku, charakteristika transformačných procesov v priemysle po roku 1989.

B25. Priemysel SR – odvetvová a priestorová charakteristika ťažkého priemyslu.

B26. Priemysel SR – odvetvová a priestorová charakteristika ľahkého priemyslu.

B27. Doprava SR – vývoj dopravy, fyzickogeografické a humánnogeografické podmienky rozvoja dopravy.

B28. Doprava SR - charakteristika jednotlivých druhov dopravy.

B29. Cestovný ruch SR – história, perspektívy rozvoja, náčrt predpokladov pre rozvoj CR.

B30. Kritériá kategorizácie oblastí CR v SR. Charakteristika regiónov cestovného ruchu I. kategórie.

B31. Kúpeľníctvo na Slovensku – história a vývojové trendy, kategorizácia kúpeľov Slovenska.

B32. Zahraničný a vnútorný obchod Slovenska, teritoriálna a komoditná štruktúra zahraničného obchodu SR.