FF

doc. Mgr. Erika Brodňanská, PhD.   EN

Email:
erika.brodnanska@upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/erika.brodnanska
Fakulta:
FF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Filozofická fakulta
Pracovisko:
KKF - Katedra klasickej filológie
Miestnosť:
A105
Telefón:
+421 55 234 7190
ORCID iD:
0000-0001-5444-1993

Vysokoškolské vzdelanie a ďalší kvalifikačný rast
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, 1994, Vedecké informácie a knihovníctvo - Latinský jazyk a literatúra
Vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa:
Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, 1999, Jazykoveda konkrétnych jazykových skupín, špecializácia „Klasické jazyky“
Titul docent:
Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, 2014, Klasické jazyky

Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Zobraziť všetko  
Prehľad o zodpovednosti za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo jeho časti na vysokej škole v aktuálnom akademickom roku
Študijný program: Učiteľstvo latinského jazyka a literatúry (v kombinácii) - členka Rady študijného programu ako osoba zodpovedná za výučbu profilového programu (OZPP), študijný odbor: Učiteľstvo a pedagogické vedy, magisterský (druhý) stupeň štúdia stupeň štúdia
Vybrané publikácie

Gregor z Nazianzu. Verše o sebe. Košice: Equilinia 2024. 452 s. ISBN 978-80-974749-3-5 (Brodňanská, Erika 56% - Malinovská, Zuzana 4%n- Živčák, Ján 40%)

Gregor z Nazianzu. Morálna poézia. Prešov: FF PU 2020. 559 s. ISBN 978-80-555-2550-1 (Brodňanská, Erika 70% - Koželová, Adriána 30%)

On Friends and false Friendship in the poetry of Gregory of Nazianzus. - In: AUC Theologica, 2020, 10, č. 2, s. 41-53.

Poézia ako alternatíva učeného teologického výkladu? Najsvätejšia Trojica optikou poézie sv. Gregora z Nazianzu. – In: Studia theologica, 2022, 24, č. 1, s. 15-39. ISSN 1212-8570 (print), 2570-9798 (online). Dostupné online: https://www.studiatheologica.eu/artkey/sth-202201-0002_poezia_ako_alternativa_uceneho_teologickeho_vykladu_najsv_tejsia_trojica_optikou_poezie_sv_gregora_z_nazianzu.php

Epitafy Gregora z Nazianzu in se ipsum. – In: Studia Capuccinorum Boziniensia, 2023, 8, č. 1, s. 129 – 141. ISSN 2585-8025. Dostupné online: https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=1105916

Vybrané projekty

Projekt č. 1/0109/21 Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV (VEGA)

Poemata de se ipso Gregora z Nazianzu

doba riešenia: 01/21 - 12/24


Anotácia:

Básnické dielo Gregora z Nazianzu (4. stor.) sa tradične kategorizuje do dvoch skupín – poemata theologica a historica. Napriek dodnes aktuálnej hodnote jeho poézie, ktorá v európskej kultúrnej tradícii zastáva pevné miesto, bola dodnes publikovaná len nepatrná časť. V slovenskom preklade máme zatiaľ k dispozícii Poemata moralia z básní s teologickým obsahom a z básní s historickým obsahom Poemata quae spectant ad alios, ktoré sú listami vo veršoch Gregorovým viac či menej blízkym osobám. V rámci básní s historickým obsahom sa tematicky vyčleňujú aj Poemata de se ipso (Básne o sebe samom), ktoré reflektujú autorov život, jeho osobné prežívanie i názory a postoje. Práve tie sú ťažiskom výskumu. Hlavným výstupom z projektu bude vedecká monografia; jej exemplifikačnú časť budú tvoriť preklady pôvodných textov s komentármi.

Projekt č. 1/0114/17 Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV (VEGA)

Poemata moralia Gregora z Nazianzu

doba riešenia: 01/17 - 12/20


Anotácia:

Projekt si kládol za cieľ pripraviť komentované vydania prekladov morálnej poézie sv. Gregora z Nazianzu a tiež jeho autobiografickej básne, ktorá je jedinou gréckou autobiografiou vo veršoch. Cieľ napĺňajú publikácie: Gregor z Nazianzu. Môj život (Trnava: Dobrá kniha, 2017) a Gregor z Nazianzu. Morálna poézia (Prešov: FF PU, 2020). Gregorova autobiografická báseň i morálna poézia vyšli v slovenskom preklade spolu s komentármi, doplnené o odborné štúdie a indexy. Vydanie morálnej poézie Gregora z Nazianzu je vôbec prvou komplexnou prácou tohto druhu v európskom i svetovom meradle. V rámci riešenia projektu boli naplnené aj čiastkové ciele – napísanie a vydanie analytických štúdií a ich publikovanie v indexovaných časopisoch; organizácia medzinárodnej vedeckej konferencie (jej výstupom sú dva zborníky – zborník vedeckých a zborník odborných štúdií); predstavenie výsledkov výskumu širšej odbornej verejnosti sa podarilo naplniť prostredníctvom účasti na konferenciách, publikovaním štúdií a účasťou riešiteľov v dvoch televíznych reláciách.

Projekt č. 005PU-4/2020 Kultúrna a edukačná agentúra MŠVVaŠ SR (KEGA)

Reálie z antickej kultúry ako súčasť prípravy študentov translatologických odborov

doba riešenia: 01/20 – 12/22


Anotácia:

Projekt sa zameriava na praktický výskum v oblasti reálií z antickej kultúry, a to konkrétne na úroveň ich ovládania a na schopnosť narábať s nimi v texte originálu a v texte prekladu zo strany študentov odboru prekladateľstvo a tlmočníctvo. Projekt nadväzuje na výskum, ktorého zistenia ukázali, že postupná redukcia až eliminácia vyučovacieho predmetu Latinský jazyk sa v dlhodobom horizonte prejavuje aj formou absencie znalostí antických reálií. V profesii prekladateľa môže tento vedomostný deficit znižovať úroveň výsledného translátu, čomu je možné predísť vypracovaním cvičebnice. Vďaka nej získajú študenti tranlatologických odborov praktickú skúsenosť, ako s reáliami z antickej kultúry narábať. Umožní im rovnako zistiť, ako sú prezentované v cieľovom jazyku a akých chýb sa používatelia jazyka dopúšťajú. Prax ukazuje, že samoštúdium deficit znalostí z antickej kultúry znižuje len parciálne, prevažne ad hoc získanou informáciou. Ako systematickejší spôsob, akým u študentov prekladateľstva zvyšovať v danej oblasti vedomostnú úroveň, sa javí aktívne zapojenie do štúdia antickej kultúry, orientované na profesiu prekladateľa. Vhodnou pomôckou môže byť cvičebnica a e-learningový kurz v Moodle, ktorých používaním, vypracovaním cvičení, analýzou vybraných textov a pod. sa zvyšuje pravdepodobnosť, že si získanú informáciu študent uchová v dlhodobej pamäti, no nielen to – rozšíri si aktívnu lexiku či celkovo schopnosť recipovať v akomkoľvek texte reálie z antickej kultúry.

Projekt APVV-17-0001 Agentúra na podporu výskumu a vývoja

Komentár ku Knihe žalmov II a III

doba riešenia: 08/18 – 06/22


Anotácia:

Projekt spočíva vo vytvorení vedeckého komentára ku Knihe žalmov, ktorý obsahuje preklady žalmov z hebrejskej pôvodiny a z gréckeho prekladu (Septuaginty), filologické a textové poznámky ku každému prekladu, súčasný odborný komentár, rabínsky komentár, patristický komentár a komentár klasickej spirituality k jednotlivým veršom a výrazom, analýzu formy, žánru a štruktúry daného žalmu, teologickú, liturgickú a pastoračnú aplikáciu každého žalmu. Výstup projektu bude aplikovaný v školách so zameraním na teológiu a náboženskú výchovu ako vzdelávací materiál, v cirkevných a náboženských inštitúciách na duchovné a kultúrne obohatenie, aj ako podklad k štúdiu semitských jazykov, klasickej filológie, slovenskej filológie, starovekej a stredovekej histórie, filozofie a teológie.

Projekt č. 032UK-4/2025 Kultúrna a edukačná agentúra MŠVVaŠ SR (KEGA)

Návrat k rozprávaniu antických mýtov vo vzdelávaní: podcast ako efektívny nositeľ hovoreného mýtu

doba riešenia: 01/25 – 12/27

Anotácia:

Projekt má ambíciu využiť podcast ako jedinečnú distribučnú platformu s rozsiahlym potenciálom na kvalitné vzdelávanie, na popularizáciu antickej kultúry, zvlášť gréckej mytológie, a na jej následnú integráciu do vyučovacieho procesu najmä na vysokých, ale aj stredných školách. V rámci interdisciplinárneho výskumu je cieľom projektu pútavým spôsobom rozšíriť poznanie klasickej gréckej mytológie u mladších generácií s dôrazom na interpretáciu mýtov a presah jednotlivých mýtických príbehov do súčasnosti, čo povedie k lepšiemu porozumeniu správania sa jedincov, ale v širšom kontexte aj k pochopeniu spoločenských a kultúrnych noriem súčasnej spoločnosti. Popri sérii plánovaných 30 podcastov bude v rámci projektu tiež vytvorená učebnica antickej mytológie, ktorá zaplní na Slovensku existujúcu lakúnu v tejto oblasti. Hoci bude primárne reflektovať potreby a požiadavky VŠ programov, v ktorých sa antická mytológia vyučuje či už ako hlavný alebo doplnkový predmet, bude zároveň prístupná aj širšej skupine VŠ a SŠ pedagógov či študentov, a ako taká bude spolu s podcastovými reláciami využiteľná aj v pedagogicko-psychologickej praxi. Súčasne bude moderným a praktickým sprievodcom študenta po svete antických mýtov pomáhajúcich dnešnému človeku lepšie pochopiť seba samého i fungovanie sveta okolo nás. Výstupom s dosahom na širokú skupinu používateľov budú aj nemenej interaktívne verejne prístupné online testy s mytologickou tematikou. Integrálnou súčasťou projektu je tiež prezentovanie poznatkov súvisiacich so skúmanou tematikou na vedeckých a odborných podujatiach doma i v zahraničí.

Medzinárodné mobility a pracovné cesty
FF Ostravskej univerzity, Ostrava, ČR, 27. – 30. 3. 2017, Erazmus+, učiteľská mobilita
Institut für Byzantinistik und Neogräzistik Universität Wien, Viedeň, Rakúsko, 5. - 7. 12. 2017, VEGA, výskumný pobyt
Istituto Pontifico Biblico, Rím, Taliansko, 4. – 8. 9. 2018, VEGA, výskumný pobyt
Akadémia vied (Research Centre for Greek Philosophy of the Academy of Athens), Atény, Grécko, 23. – 27. 9. 2019, VEGA, výskumný pobyt
Filozofická fakulta Masarykovej univerzity, Brno, ČR, 27. - 29.11.2018, Ústav klasických studií; pozvaná prednáška (28.11.2018)
Patristická společnost ČR, Olomouc, ČR, 18. 10. 2021 (on line), Pozvaná prednáška (http://www.centrum-texty.upol.cz/patristickaspolecnost/seminar2021a.pdf )
Aristotelova univerzita Thessaloniki, Thessaloniki, Grécko, 3. - 7. 5. 2022, VEGA, výskumný pobyt
Aristotelova univerzita Thessaloniki, Thessaloniki, Grécko, január - jún 1994, 6-mesačný študijný pobyt (program TEMPUS)
Aristotelova univerzita Thessaloniki, Thessaloniki, Grécko, január - jún 1996, 6-mesačný postgraduálny štipendijný pobyt
Royal Library of Belgium + Université catholique de Louvain, Centre d'Études sur Grégoire de Nazianze, Brusel + Louvain, 20. - 24. 5. 2024, VEGA; výskumný pobyt
Organizačné aktivity
členka - Vedecká rada FF PU v Prešove, september 2019 - marec 2021
Inštitútové kolá Študentskej vedeckej a umeleckej konferencie, organizátor - FF PU Prešov, Inštitút romanistiky, 2013 - 2020
Vedecká konferencia „E-learning a vyučovanie jazykov v akademickom prostredí“, organizátor - FF PU Prešov, Inštitút romanistiky, november 2014
Medzinárodná vedecká konferencia „Morálka v kontexte storočí“, organizátor - FF PU Prešov, Inštitút romanistiky, marec 2019
členka - Redakčná rada edície Opera linguistica v rámci vydavateľstva FF PU v Prešove, 2015 - február 2021
členka - Vedecká rada FF UPJŠ v Košiciach, jún 2023 -
Medzinárodná vedecká konferencia "Hortus Graeco-Latinus Cassoviensis IV", organizátor - FF UPJŠ Košice, Katedra klasickej filológie, september 2023

Doplňujúce informácie o osobe

Ocenenia
Cena dekana FF PU za monografiu v oblasti filologických vied za rok 2012

Ďalšie informácie


FF