FF

Mgr. Frederika Lučanská, PhD.   EN

Email:
frederika.lucanska@student.upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/frederika.lucanska
Fakulta:
FF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Filozofická fakulta
Pracovisko:
KPPaPZ - Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia
Miestnosť:
Telefón:
+421 55 234

Vysokoškolské vzdelanie a ďalší kvalifikačný rast
Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Filozofická fakulta, Katedra psychológie, 2017, Psychológia
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Filozofická fakulta, Katedra psychológie, 2019, Psychológia

Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Zobraziť všetko  
Vybrané projekty

APVV-15-0662: Psychologický mechanizmus zmien rizikového správania školákov a vysokoškolákov. Rizikové správanie a emigračné, migračné zámery. 

Druh účasti: riešiteľka

Trvanie: 2016 - 2020

Stručná charakteristika: Cieľom predkladaného projektu v prvej časti je rozvíjať na výskumných dátach založenú prevenciu užívania návykových látok (UNL) medzi školákmi a vysokoškolákmi (Implementácia Solomonovho modelu štyroch skupín výskumu efektívnosti programu medzi školákmi aj vysokoškolákmi). Efektívnosť programu univerzálnej prevencie UNL Unplugged bude skúmaná aj v komparácii programu s a bez podporných stretnutí (booster sessions). Cieľom je venovať osobitnú pozornosť skúmaniu rizikového správania školákov a efektívnosti Unplugged v krátkodobom aj dlhodobejšom rámci (až troch rokov) vo vzťahu k rizikovému správaniu rodičov a rodinným procesom na podklade komparatívnych dát rodič – dieťa. V prvej časti projekt nadväzuje na vzdelávacie a výskumné aktivity EU-Dap Faculty Network a SPAN/The Science for Prevention Academic Network (náš tím je členom uvedených sieti) v oblasti prevencie UNL, ďalej rozvíja výskumné aktivity projektu APVV-0253-11. Cieľom druhej časti projektu je skúmanie migračných (národná), emigračných (medzinárodná) zámerov, ich zmien vo vzťahu k rizikovému správaniu, vnútorným silám a vonkajším zdrojom vysokoškolákov SR, Ukrajiny, Maďarska a ďalších spolupracujúcich krajín EU. Projekt nadväzuje na realizovanú medzinárodnú SLiCE štúdiu. Cieľom druhej časti projektu je aj skúmanie názorov na migráciu, emigráciu školákov, ich zmien vo vzťahu k rizikovému správaniu a ich prediktory. Projekt podporuje vedeckovýskumnú činnosť mladých pracovníkov, PhD študentov; plánuje disemináciu a implementáciu poznatkov do školskej praxe

VEGA 1/0371/20: Trendy v prevalencii rizikového správania adolescentov. Školské randomizované kontrolované štúdie prevencie užívania drog slovenských adolescentov.

Druh účasti: riešiteľka

Stručná charakteristika: Hlavnými cieľmi tohto projektu je: (i) skúmať vplyv času (východiskový stav a štyri následné sledovania uskutočňované v období 22 mesiacov) na rizikové správanie žiakov základných škôl a porovnávať trendy v ich rizikovom správaní pomocou dvoch databáz žiakov šiestych a siedmych ročníkov. (ii) prispievať k výskumu prevencie a intervencie využívaním dvoch veľkých a jedinečných súborov údajov obsahujúcich údaje o účinnosti programu Unplugged na rizikové správanie školákov. Tieto súbory údajov obsahujú údaje o rôznych cieľových skupinách s rôznym návrhom implementácie programu; fidelita implementácie programu. iii) skúmať súvislosti medzi rizikovým správaním a zámermi študovať v zahraničí medzi študentmi stredných škôl a inými faktormi súvisiacimi s týmito zámermi. Zistenia sa budú ďalej šíriť na vedeckých konferenciách, prostredníctvom článkov publikovaných vo vedeckých časopisoch, monografii a implementované vedením škôl a školskými psychológmi.


FF