LF

prof. PhDr. Lucia Dimunová, PhD.   EN

Email:
lucia.dimunova@upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/LF/zamestnanec/lucia.dimunova
Fakulta:
LF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta
Pracovisko:
UO - Ústav ošetrovateľstva UPJŠ LF
Miestnosť:
MC7O05
Telefón:
+421 55 234 3292
Fakulta:
LF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta
Pracovisko:
UO - Ústav ošetrovateľstva UPJŠ LF
Miestnosť:
MC7O05
Telefón:
+421 55 234 3292
ORCID iD:
https://orcid.org/0000-0002-5577-6135
prof. PhDr. Lucia Dimunová, PhD. je vysokoškolská profesorka v odbore ošetrovateľstvo. Od roku 2017 pôsobí ako prednostka Ústavu ošetrovateľstva na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Aktívne sa podieľa na pedagogicko-výchovnom procese v študijnom programe ošetrovateľstvo. Svoju vedecko výskumnú činnosť zameriava na oblasť primárnej zdravotnej starostlivosti a zdravia sestier. Pôsobila ako sestra v klinickej praxi, aktuálne pôsobí na úrovni komunitnej sestry. Participuje na viacerých projektoch (napr. IRES, KEGA, APPV). Je autorkou a spoluautorkou pôvodných vedeckých a odborných prác publikovaných v zahraničných i domácich publikáciách. Pri výkone svojej profesie zastáva viaceré členstvá: členka v pracovnej skupine MŠVVaŠ SR pre opis študijného odboru Ošetrovateľstvo, členka odborovej komisie pre obhajoby doktorandských prác, habilitačných a inauguračných konaní v študijnom programe Ošetrovateľstvo, členka stavovskej profesijnej organizácie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Získala niekoľko profesných ocenení ako Pochvalné uznanie dekana LF UPJŠ za vynikajúce pedagogické výsledky na základe hodnotenia študentmi v študijnom odbore Ošetrovateľstvo, Ocenenie „Biele srdce na regionálnej úrovni (2012) a národnej úrovni (2021).

Vysokoškolské vzdelanie a ďalší kvalifikačný rast
Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa:
Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta, 1996, Ošetrovateľstvo
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach, Lekárska fakulta, 2005, Ošetrovateľstvo
Vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa:
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, 2008, Ošetrovateľstvo
Titul docent:
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, 2011, Ošetrovateľstvo
Titul profesor:
Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, 2022, Ošetrovateľstvo

Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Zobraziť všetko  
Prehľad o zodpovednosti za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo jeho časti na vysokej škole v aktuálnom akademickom roku
Študijný program: ošetrovateľstvo - osoba zodpovedná za študijný program (OZŠP), študijný odbor: ošetrovateľstvo, I. stupeň štúdia
Študijný program: ošetrovateľstvo - predseda Rady študijného programu, študijný odbor: ošetrovateľstvo, I. stupeň štúdia
Študijný program: Člen pracovnej skupiny pre tvorbu študijných programov, študijný odbor: Ošetrovateľstvo, I. stupeň štúdia
Profilové predmety
Ošetrovateľstvo I., 3 - Ošetrovateľstvo, I. stupeň štúdia
Ošetrovateľské techniky 3 - Ošetrovateľstvo, I. stupeň štúdia
Vybrané publikácie

AAA Metoda simulace v medicínské a ošetřovatelské praxi/ Lucia Dimunová, Beáta Grešš Halász, Jaroslav Majerník - 1. vyd. - Praha : Grada Publishing, a.s., 2024. - 152 s. - ISBN 978-80-271-7594-9.

AAA Pracovná záťaž v profesii sestry / Lucia Dimunová, Ferdinand Mohnyánszki, Jana Raková [Workload in the nurse profession]. - 1. vyd. - Praha : Powerprint, 2018. - 75 s. - ISBN 9788075680976.

ADC Anxiety and depression in Slovak patients with rheumatoid arthritis / Mária Sováriová Soósová ... [et al.]. [Úzkosť a depresia u slovenských pacientov s reumatoidnou artritídou]. - IF 1,807, Q2 In: Journal of Mental Health. - ISSN 0963-8237. - Vol. 26, no. 1 (2017), s. 21 - 27.
ADC Self‐Reported Cultural Competence of Nurses Providing Nursing Care in Slovakia [elektronický zdroj] / Martin Červený, Lucia Dimunová... [et al.]. - IF 2,54 In: Journal of Nursing Scholarship. - ISSN 1547-5069. - Roč. 52, č. 6 (2020), s. 705-712.
ADM The relationship between self-esteem of nurses and their choice of strategies to cope with workload burden / Lucia Dimunová ... [et al.]. In: Central European Journal of Nursing and Midwifery. - ISSN 2336-3517. - Roč. 11, č. 3 (2020), s. 130-135.

AAA - Metoda simulace v medicínske a ošetřovatelské praxi / Lucia Dimunová, Beáta Grešš Halász, Jaroslav Majerník. - 1. vyd. - Grada Publishing a.s. 2024. - 152 p. ISBN 978-80-271-5337-4.

Vybrané projekty

APVV–17– 0550 (2018-2022) Determinanty zvýšeného kardiovaskulárneho rizika a ich prognostický význam analyzovaný pomocou strojového učenia pri diagnostike vysokorizikových jedincov. [SK] Ochorenia kardiovaskulárneho systému (KVS) sú aj napriek značným pokrokom v prevencii a liečbe stále najčastejšou príčinou úmrtí v Európe. Väčšina kardiovaskulárnych ochorení (KV) zvyšuje morbiditu a mortalitu na podklade aterosklerotického postihnutia koronárnych artérií. Boli identifikované mnohé rizikové faktory, ako aj skórovacie systémy, ktoré môžu slúžiť ako prediktory vzniku koronárnej choroby srdca. Tieto skórovacie systémy zohľadňujú rôzne rizikové faktory vrátane pohlavia, veku, fajčenia, hodnôt systolického krvného tlaku a lipidového profilu. Avšak tento prístup neberie do úvahy tzv. personalizovanú medicínu, prípadne spolupôsobenie mnohých ďalších rizikových, či protektívnych faktorov pri posudzovaní celkového KV rizika. Viaceré štandardné rizikové faktory v používaných schémach stoja prinajmenšom za zamyslenie. V nových odporúčaniach systému SCORE sa naďalej používa pri hodnotení fatálnych príhod celkový cholesterol a nie LDL cholesterol (LDL) , prípadne non-HDL cholesterol, prípadne pomer celkového cholesterolu (TCH) k HDL cholesterolu (HDL). Pri pohľade na komplexnosť problematiky detekcie KV rizika, samotnej aterogenézy a pri zvážení najnovších poznatkov získaných medicínou založenou na dôkazoch sa dostávame do ťažkej situácie pri aplikácii všeobecných pravidiel na veľkú skupinu pacientov. Súčasné informačné technológie a špecifické aplikácie nám však umožňujú v porovnaní s predchádzajúcimi dekádami kalkulovať s väčším vstupom dát a tak vypočítať pre každého konkrétneho pacienta jeho vlastné riziko na základe dostupného, väčšieho počtu parametrov, napr. v porovnaní so systémom SCORE. Projekt navrhuje riešenie pre vysoko aktuálny problém včasnej detekcie a manažmentu pacientov v oblasti KV ochorení. Táto štúdia má za cieľ pripraviť predpovedný model pre rozpoznanie potenciálne rizikových pacientov a následne u tejto skupiny pacientov spresniť indikovanie selektívnej koronarografie na podklade vytvoreného modelu získaného vyšetrením veľkého súboru pacientov.

APPV LORICCOM (APVV-15-0719) Longitudinálny výskum psychosociálnych inovácií v manažmente chronických chorôb, 2016-2020. [SK] V časoch finančnej krízy, starnúcej populácie a nárastu chronických chorôb sa systémy zdravotnej starostlivosti nachádzajú pod veľkým tlakom. Populácia jedincov jednou alebo viacerými chronickými ochoreniami je rozsiahla a rýchlo sa rozrastá, zatiaľ čo schopnosť fragmentovaných zdravotníckych systémov pokryť komplexné potreby chronicky chorých pacientov je limitovaná. Z tohto dôvodu je nevyhnutná praktická implementácia na pacienta orientovaných, integrovaných systémov zdravotnej starostlivosti, koordinovaných a kontinuálnych modelov, využívajúcich holistický prístup a zapojenosť viacerých zúčastnených strán. Hlavným cieľom tohto multidisciplinárneho výskumného projektu je prehĺbenie poznatkov z oblasti efektívneho manažmentu chronických chorôb a možností zlepšenia kvality života pacientov. Projekt predpokladá získanie nových poznatkov ohľadom zručností self-manažmentu, ako aj faktorov súvisiacich s dodržiavaním liečebného režimu (adherencia, kompliancia) a potrebou využívania zdravotníckych služieb. Projekt taktiež predpokladá zvýšenie povedomia o integrovaných modeloch zdravotnej starostlivosti a o manažmente chronických chorôb. Prezentované budú produkty a nástroje pre vytváranie psychosociálnych inovácií, ktorých cieľom je reagovať na narastajúci problém chronických ochorení. Identifikované a experimentálne testované budú kulturálne adekvátne programy podpory self-manažmentu pacienta. Tieto poznatky budú využité pri facilitácii rozhodnutí ohľadom inovatívnych modelov poskytovania zdravotnej starostlivosti.

KEGA projekt č. 007UPJŠ – 4/2018 Aplikácia inovatívnych multimediálnych prístupov vo výučbe účinkov fyzikálnych faktorov s využitím expozičného modelu pre študentov zdravotníckych odborov [SK] Projekt KEGA priniesol nové formy použitia inovatívnych multimediálnych technológií v praktickej a teoretickej výučbe študentov medicínskych, lekárskych aj nelekárskych odborov, hlavne študentov všeobecného lekárstva, vereného zdravotníctva, ošetrovateľstva, fyzioterapie a zubného lekárstva. Cieľom uskutočneného projektu bolo vytvorenie, zavedenie, aplikácia a implementácia multimediálnych technológií pri výučbe študentov vysokých škôl, ktoré umožnili hodnotenie vplyvu a použitia fyzikálnych faktorov na zdravie. Fyzikálne faktory môžu pôsobiť negatívne vrátane pôsobenia hluku, ionizujúceho a neionizujúceho žiarenia, vibrácií, otrasov a ďalších fyzikálnych faktorov na zdravotný stav človeka. Fyzikálne faktory sú faktormi, ktoré sa bohato využívajú aj v lekárskej praxi, napríklad môžu pôsobiť aj pozitívne s využitím v diagnostike, rehabilitácii a fyzioterapii - ultrazvuk, elektrické prúdy, laser, teplo. Prínosy projektu zvýšili vedomosti, schopnosti a zručnosti študentov z rôznych odborov medicíny a zmodernizovali profil absolventov. Projekt aktívne implementoval tzv. sebahodnotiaci model účinkov fyzikálnych a ostatných faktorov životného štýlu u študentov lekárskej fakulty, zároveň so zhodnotením základných fyziologických zdravotných determinantov. Následne sa vytvoril on-linový model softvéru, ohodnotil sa vplyv životného štýlu, environmentálnych a fyzikálnych faktorov na stupnici sebahodnotenia študentov so zaradením aj možných reakcií fyziologických zmien v podobe meraných zdravotných parametrov. Výsledky projektu sa významne premietli aj do praktických zručností študentov v poznatkoch, ktoré sú nutné pri hodnotení vplyvov významných etiologických faktorov na vznik ochorení. Výstupné časti projektu zahŕňajú tvorbu multimediálnych a printových vedeckých a edukačných výstupov, v podobe publikácií, praktickú aplikáciu jednoduchého vyhodnocovacieho softvéru pri hodnotení expozičného modelu a jeho vyhodnotenie pri určovaní humánnej záťaže fyzikálnym faktorom. Projekt je aj v súlade so základnými požiadavkami EU o tzv. dopade rizika. Projekt priniesol významné množstvo publikačných výstupov - 61 , vrátane monografií skrípt a karentovaných článkov.

Projekt KEGA č. 010UPJŠ-4/2021 Implementácia multimediálncyh technológií vo výučbe preventívnych intervencií v lekárskych a nelekárskych odboroch je zameraný na vytvorenie, zavedenie, aplikáciu a implementáciu multimediálnych technológií pri výučbe študentov (medicíny, ošetrovateľstva, verejného zdravotníctva, fyzioterapie a zubného lekárstva) vysokých škôl, ktoré umožnia vytvorenie intervenčných postupov pri výskyte a prevencii chronických ochorení so zameraním na kardiovaskulárne ochorenia. Návody na intervenčné postupy budú zahŕňať aj intervencie pre elimináciu rizikových faktorov. Dôležitosť znalosti intervenčných postupov je základným prvkom v prevencii a terapii ochorení. Projekt by mal prispieť k zvýšeniu kvality pregraduálneho, ale aj postgraduálneho vzdelávania a vylepšia profil všetkých absolventov v lekárskych aj nelekárskych odboroch LF UPJŠ, vytvorenie nových multimediálnych technológií pri objasňovaní pôsobiacich kardiovaskulárnych faktorov zdravotného stavu populácie pre edukáciu špeciálnej skupiny zdravotníkov, prispieť k uplateniu evidence-based medicine v praxi, z dlhodobého hľadiska by mal prispieť k zníženiu prevalencie ochorení, a tým prispieť k šetreniu či úsporám prostriedkov na vynakladania následnej zdravotníckej starostlivosti pri vzniku daných ochorení.

COST OC-2021-1-25290 Evaluation Cupid:Cancer-understanding prevention in intellectual disabilities. Zodpovedný riešiteľ: prof. John Wells, PhD., FAAN FFNMRCSI, Ireland.

Ľudia s mentálnym postihnutím nemajú dostatočné vedomosti o prevencii rakoviny. CUPID vytvoril výskumný program a vedomostnú základňu na zlepšenie tejto situácie v Európskej únii a mimo nej. Medzi európskou populáciou s mentálnym postihnutím je mnoho diagnóz rakoviny symptomatických, ktoré nasledujú po poruchách správania alebo fyzických zmenách. Úmrtia na rakovinu sa u tejto populácie vyskytujú až o 20 rokov skôr ako u bežnej populácie. Faktory ovplyvňujúce nerovnaký zdravotný stav a predčasnú smrť ľudí s mentálnym postihnutím si vyžadujú ďalšie skúmanie. V článku 25 Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím sa uznáva ich právo na zdravotnú starostlivosť. Stratégia Rady Európy pre oblasť zdravotného postihnutia na roky 2017 - 2023 uznáva zlyhanie zdravotníckych systémov pri zapájaní a začleňovaní ľudí so zdravotným postihnutím. Zapojenie tejto populácie do zdravotnej starostlivosti ovplyvňuje mnoho vonkajších a vnútorných faktorov, ktoré majú za následok dlhodobé zdravotné dôsledky. K vonkajším faktorom patrí diagnostický nadhľad, paternalizmus a oneskorenie skríningu rakoviny počas pandémie COVID-19. V prípade osoby problémy s komunikáciou, kognitívnymi schopnosťami a schopnosťou rozhodovania ovplyvňujú zapojenie do zdravotnej starostlivosti. Je na mieste rozvíjať spoluprácu s komunitami výskumníkov a poskytovateľov služieb v EÚ s cieľom dosiahnuť konsenzus pri riešení týchto problémov. CUPID vytvára aktívne pracovné partnerstvá s akademickými pracovníkmi, výskumníkmi, mimovládnymi organizáciami, opatrovateľmi, osobami s mentálnym postihnutím a tvorcami politík. CUPID vytvorí výskumný program a bude si vymieňať informácie týkajúce sa prevencie rakoviny u ľudí s mentálnym postihnutím. Krátkodobé vedecké výmeny, školy odbornej prípravy, konferencie a semináre využívajúce hybridný prístup budú skúmať zdôraznené otázky. Iné zdroje financovania siete nebudú podporovať tento druh činnosti.

 


Medzinárodné mobility a pracovné cesty
SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, Bratislava, 13.-15.10.2016, Taliansko, Palermo - workshop Aktivity nadnárodnj spolupráce
Univerzita v Ostrave, Lekárska fakulta, Česká republika, 18. - 23.4. 2011, učiteľská mobilita
Jihočeská univerzita v Českých Budéjovicích, Zdravotne sociální fakulta, Česká republika, 7.-10.11. 2021, program mobility - školenia
Organizačné aktivity
Člen odborovej komisie pre obhajoby doktorandských dizertačných prác v študijnom programe Ošetrovateľstvo - VŠZaSP sv. Alžbety, Bratislava; Trnavská univerzita v Trnave, 2010 - 2012, 2019, 2021; 2012
Člen skúšobnej komisie pre štátne skúšky v odbore Ošetrovateľstvo v bakalárskom, magisterskom a rigoróznom stupni - UPJŠ LF v Košiciach, VŠZaSP sv. Alžbety, Bratislava, JLF UK v Martine, 2012 - trvá; 2012 - trvá; 2015
Člen pracovnej skupiny pre tvorbu študijných programov (za nelekárske študijné programy) - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2020 - trvá
Člen pracovnej skupiny pre opis študijného odboru Ošetrovateľstvo - MŠVVaŠ SR, 2019
Člen Rady záverečnej oponentúry k projektom KEGA - Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta zdravotníckych odborov, 2019, 2020, 2021
Posudzovateľ Rady pre vnútorný systém kvality (hodnotenie študijného programu ošetrovateľstvo) - Prešovská univerzita v Prešove, 2022
Členka hodnotiacej komisie v inauguračnom konaní v odbore ošetrovateľstvo - Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta, Česká republika, 2024
Krajský odborník pre ošetrovateľstvo v Košickom samosprávnom kraji - Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, od 5.11.2024

Doplňujúce informácie o osobe

Iné
Člen medzinárodnej organizácie European Trancultural Nursing Association (ETNA). Člen stavovskej profesijnej organizácie - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek od roku 2005. Posudzovateľ v zozname posudzovateľov Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo. Posudzovateľ APPV projektov; Posudzovateľ KEGA projektov; Zostavovateľ odborného posudku SAIA. Recenzná činnosť: recenzie na vysokoškolské učebné texty, na monografie, na zborníky z vedeckých medzinárodných konferencií,recenzie článkov v odborných, vedeckých domácich a zahraničných časopisoch časopisov - Nursing of the XXI Century, Public Health Nursing, Psychological Reports, Health Problems of Civilization, Clinical Social Work and Health Intervention, Ošetřovatelství a porodní asistence, od roku 2014 Central European Journal of Nursing and Midwifery, Florence – časopis moderního ošetřovatelství, Ošetrovateľstvo: teória, výskum, vzdelávanie, Sestra, Zdravotníctvo a sociálna práca. Členstvo v redakčnej rade časopisu Zdravotníctvo a sociálna práca. Aktívna účasť na vedeckých, odborných, národných a medzinárodných podujatiach, vedenie sekcií na medzinárodných a vedeckých konferenciách. Vedenie prác študentskej vysokoškolskej odbornej činnosti (ŠVOČ). Kooperácia spolupráce so zdravotníckymi zariadeniami, zariadeniami sociálnych služieb, neziskovými organizáciami a vzdelávacími inštitúciami na národnej i medzinárodnej úrovni. Ocenenia: 2009 pochvalné uznanie dekana Univerzita P. J. Šafárika, Lekárska fakulta v Košiciach za vynikajúce pedagogické výsledky na základe hodnotenia študentmi LF v študijnom programe Ošetrovateľstvo; 2012 "Biele srdce" v kategórii sestra pedagóg na regionálnej úrovni; 2020 "Biele srdce" v kategórii sestra pedagóg na národnej úrovni.

Ďalšie informácie


LF