PF

RNDr. Dajana Ručová, PhD.   EN

Email:
dajana.rucova@upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/dajana.rucova
Fakulta:
PF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Prírodovedecká fakulta
Pracovisko:
ÚBEV - Ústav biologických a ekologických vied
Miestnosť:
224(Ma23)
Telefón:
+421 55 234 2160
Fakulta:
PF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Prírodovedecká fakulta
Pracovisko:
ÚBEV - Ústav biologických a ekologických vied
Miestnosť:
224(Ma23)
Telefón:
+421 55 234 2160
ORCID iD:
https://orcid.org/0000-0003-3311-308X

Vysokoškolské vzdelanie a ďalší kvalifikačný rast
Vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, 2011- 2014, medziodborové štúdium v kombinácii študijných odborov, v študijnom programe: biológia- chémia
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, 2014- 2016, učiteľstvo akademických predmetov, v študijnom programe: biológia- chémia
Vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, 2016-2019, Biológia, v študijnom programe: fyziológia rastlín

Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Zobraziť všetko  
Prehľad o zodpovednosti za uskutočňovanie, rozvoj a zabezpečenie kvality študijného programu alebo jeho časti na vysokej škole v aktuálnom akademickom roku
Študijný program: Botanika a fyziológia rastlín, študijný odbor: Biológia, II.stupeň stupeň štúdia
Študijný program: Fyziológia rastlín, študijný odbor: Biológia, II.stupeň stupeň štúdia
Profilové predmety
Stresová fyziológia rastlín - fyziológia rastlín, II. stupeň stupeň štúdia
Vybrané publikácie

Ručová, D.; Vilková, M.; Sovová, S.; Vargová, Z.; Kostecká, Z.; Freanák, R.; Routray, D.; Bačkor, M. Photoprotective and antioxidant properties of scytonemin isolated from Antarctic cyanobacterium Nostoc commune Vaucher ex Bornet & Flahault and its potential as sunscreen ingredient. J Appl Phycol 35, 2839–2850 (2023). https://doi.org/10.1007/s10811-023-03109-6 Q2 (SJR za rok 2023 oblasť Aquatic Science) IF: 3.56.

Ručová, D.; Đorđević, T.; Baláž, M.; Weidinger, M.; Lang, I.; Gajdoš, A.; Goga, M. Investigation of Calcium Forms in Lichens from Travertine Sites (2022) Plants, 11 (5). Q1 (SJR za rok 2022 oblasť Plant Sciences) IF: 4,658 (za rok 2022).

Petrová, K.; Kello, M.; Kuruc, T.; Bačkorová, M.; Petrovová, E.; Vilková, M.; Goga, M.; Ručová, D.; Bačkor, M.; Mojžiš, J. Potential Effect of Pseudevernia furfuracea (L.) Zopf Extract and Metabolite Physodic Acid on Tumour Microenvironment Modulation in MCF-10A Cells. Biomolecules 2021, 11, 420. https://doi.org/10.3390/biom11030420 Q2 (SJR za rok 2022 oblasť Biochemistry and Molecular Biology) IF: 6,06 (za rok 2022)

Paľová, M.; Ručová, D.; Goga, M.; Kolarčik, V. Spatial and Temporal Patterns of Endopolyploidy in Mosses. Genes 2021, 12, 27. https://doi.org/10.3390/genes12010027 Q2 (SJR za rok 2020 oblasť Genetics) IF: 3,89 (za rok 2020)

Goga, M.; Elečko, J.; Marcinčinová, M.; Ručová, D.; Bačkorová, M.; Bačkor, M. Lichen Metabolites: An Overview of Some Secondary Metabolites and Their Biological Potential (2020) Reference Series in Phytochemistry, pp. 175 - 209, DOI: 10.1007/978-3-319-96397-6_57 DOI: 10.1007/978-3-319-96397-6_57 SCI A/ALEBO SCOPUS citácie: 32

Vybrané projekty

Visegrad Grant: Applicant: Uniwersytet Jagielloński/Jagiellonian University

Seat: Kraków, PL

Project ID #/Title: 22320076,

Research network on the metabolome of cyanobacteria - source of potential danger? CyanoMeta

Cooperation partner

číslo projektu: KEGA 009UPJŠ-4/2023 Agentúra: Kultúrna a edukačná grantová agentúra MŠVVaŠ SR Postavenie v projekte: spoluriešiteľ Názov projektu: Inovácia a aktualizácia predmetu biológia kryptogamov. Tvorba dvojjazyčných vysokoškolských textov pre skriptá a pracovný zošit. Anotácia projektu: V súčasnej dobe prebieha akreditácia vysokých škôl, ktorá prináša inovácie v oblasti výučby, ako aj podporu výskumu či aktualizáciu vysokoškolských textov. Výskum v oblasti kryptogamov nabral za posledných pár rokov neskutočnú rýchlosť a priniesol nový pohľad ako aj poznatky z tejto oblasti, ktorá bola vedeckou komunitou mierne zanedbávaná. Kryptogamy, alebo nižšie rastliny, kde patria sinice, riasy, huby, lišajníky či machorasty sú študované len veľmi okrajovo. Veľká časť sa venuje hlavne taxonómii týchto organizmov no ich anatómii, fyziológii, chemizmu ako aj využitiu v praxi nie je venovaná dostatočná pozornosť. Na prírodovedeckej fakulte univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach má tento predmet dlhodobú tradíciu a to aj vďaka prítomnosti odborníkov, ktorí sa kryptogamom venujú aktívne. V rámci štúdia chemizmu napríklad lišajníkov sa otvorili nové cesty spolupráce medzi pracoviskami iných fakúlt či univerzít. To dáva študentom väčšiu možnosť využiť svoje poznatky a aplikovať ich na národnej ako aj na medzinárodnej úrovni. Predkladaný projekt pre inováciu a aktualizáciu predmetu Biológia kryptogamov nesie interdisciplinárny ako aj bilingválny charakter čo bude pre študentov a záujemcov o štúdium v oblasti kryptogamov veľmi prínosné. V rámci inovácie a aktualizácie predmetu sa bude vychádzať zo základného učebného textu Systematika nižších rastlín, ktorý bude premenovaný na Biológiu kryptogamov nakoľko sa dôraz bude klásť na anatómiu, fyziológiu, chemizmus či využite v praxi. Za každú vyššie spomenutú oblasť bude zodpovedný odborník, ktorý prispeje do učebných textov svojou kapitolou, kde zhodnotí doteraz získané najnovšie poznatky z oblasti vedy a výskumu. Veľkým prínosom bude bilingválna časť učebnice, nakoľko to môže pomôcť nielen domácim študentom vo forme pasívneho učenia cudzieho jazyka, ale môže to vyvolať aj väčší záujem o štúdium na univerzite pre zahraničných študentov. Katedra botaniky PF UPJŠ momentálne pokračuje v budovaní najväčšej skupiny vedcov zameranej na štúdium kryptogamov na Slovensku a táto učebnica ako aj pracovný zošit prispejú k obohateniu a skvalitneniu štúdia tejto oblasti.  


01/2019- 03/2019 Ernst Mach Grant (Ernst Mach Grants Action Rakúsko-Slovensko) Rakúska agentúra pre medzinárodnú spoluprácu vo vzdelávaní a výskume (OeAD-GmbH), Centrum pre medzinárodnú spoluprácu a mobilitu (ICM) (Vedúci projektu, štipendium pre DR)
číslo projektu: APVV-16-0398 Agentúra: Agentúra na podporu výskumu a vývoja postavenie v projekte: spoluriešiteľ Názov projektu: Funkčná analýza synaptotagmínov so zreteľom na odpovede rastlín na environmentálne stresy Anotácia projektu: Výnos poľnohospodárskych plodín je vo veľkej miere závislý od ich tolerancia na vplyvy okolitého prostredia, vrátane zasolenia. V minulosti sme ukázali, že synaptotagmín 1 (AtSYT1) najviac exprimovaný arábovkový ortológ dobre známych senzorov vápnika v živočíšnych neurónoch je zapojený do odpovede na abiotické stresy. Všeobecným cieľom tohto projektu je odhaliť mechanizmy, ktorými AtSYTs regulujú reakcie na zasolenie a ďalšie stresy. Chceme charakterizovať expresiu AtSYTs génov, popísať fenotyp AtSYTs mutantov, študovať subcelulárnu lokalizáciu AtSYTs proteínov a podrobnejšie vnútrobunkovú dynamiku AtSYT1 proteínu. Navyše vykonáme funkčnú analýzu interakcie, ktorú sme objavili pomocou kvasinkového dvoj hybridného testu, a ktorá spája AtSYT1 s MAP kinázovou kaskádou. Výsledky štúdií prispejú k celkovému pochopeniu otázky, ako je membránový transport zapojený do stresových reakcií.
číslo projektu: VEGA 1/0792/16 Agentúra: Vedecká grantová agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Slovenskej akadémie vied postavenie v projekte: spoluriešiteľ názov projektu: Alelopatický účinok sekundárnych metabolitov lišajníkov Anotácia projektu: Hlavným cieľom predkladaného projektu je štúdium mechanizmov alelopatického účinku sekundárnych metabolitov lišajníkov na bunky autotrofného partnera symbiózy – fotobiont (Trebouxia sp., Coccomyxa sp.) a semenáčiky vybraných druhov borovíc (Pinus sylvestris a Pinus mugo). Tieto druhy rastlín sú prirodzene vystavené alelopatickému účinku sekundárnych metabolitov lišajníkov. V rámci realizácie projektu plánujeme študovať expresiu vybraných proteínov zahrnutých v reakcii rastlín na prítomnosť alelopatík v životnom prostredí (napr. expresiu rodín HSP60, HSP70, HSP90, gama ESC, H+ ATPáza a GSH-S) a stanovíme obsah MDA v bunkách fotobionta a semenáčikov borovíc exponovaných sekundárnym metabolitom lišajníkov. Produkciu ROS spôsobenú prítomnosťou sekundárnych metabolitov budeme vyhodnocovať s využitím spektrofotometrických techník a použitím prietokovej cytometrie a fluorescenčnej mikroskopie.
Medzinárodné mobility a pracovné cesty
University of Vienna, Department für Botanik und Biodiversitätsforschung, Rennweg 14, 1030 Vienna, Austria, 01.01.2019 - 31.03.2019, Ernst Mach Grant, Ernst Mach Grants Action Austria-Slovakia Reference number ICM-2018-11912, Financed by Bundesministerium für Bildung, Wissenschaft und Forschung (BMBWF) Awarding organisation Austrian Agency for International Cooperation in Education and Research (OeAD-GmbH), Centre for International Cooperation & Mobility (ICM)
University of Murcia, Faculty of Biology/Department of Vegetal Biology, Spain, Murcia, 30071, 23.10.2023-23.11.2023, Erasmus+ Mobility Agreement Staff Mobility For Teaching

Ďalšie informácie


PF