PF

doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc.   EN

Email:
monika.kassayova@upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/monika.kassayova
Fakulta:
PF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Prírodovedecká fakulta
Pracovisko:
ÚBEV - Ústav biologických a ekologických vied
Miestnosť:
RB3O310
Telefón:
+421 55 234 1214
ORCID iD:
https://orcid.org/0000-0002-7412-6357

Vysokoškolské vzdelanie a ďalší kvalifikačný rast
Vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa:
Univerzita P.J. Šafárika Prírodovedecká fakulta v Košiciach, 1990, Všeobecná biológia
Vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa:
Univerzita P.J. Šafárika Prírodovedecká fakulta v Košiciach, 1996, 15-04-9 Fyziológia živočíchov
Titul docent:
Univerzita P.J. Šafárika Prírodovedecká fakulta v Košiciach, 2008, Biológia

Vedecko/umelecko-pedagogická charakteristika

Zobraziť všetko  
Profilové predmety
Fyziológia živočíchov - jednoodborové štúdium Biológia, medziodborové štúdium B-X, bakalársky stupeň štúdia
Metabolizmus bunky - Genetika a molekulárna cytológia, magisterský stupeň štúdia
Vybrané publikácie
Hradická P., Beal J., Kassayová M., Foey A., Demečková V.: A novel lactic acid bacteria mixture: macrophage-targeted prophylactic intervention in colorectal cancer management. Microorganisms 2020; 8(3), art.no. 387.
Kisková T., Kubatka P., Busselberg D., Kassayová M.: The plant-derived compound resveratrol in brain cancer: a review. Biomolecules 2020; 10(1), art.no. 161.
Kisková T., Kassayová M.: Resveratrol action on lipid metabolism in cancer. Int. J. Mol. Sci. 2019; 20(11), art. no. 2704.
Demečková V., Solár P., Hrčková G., Mudroňová D., Bojková B., Kassayová M., Gancarčíková S.: Immodine and its immune system supportive role in paclitaxel therapy of 4T1 mouse breast cancer. Biomed. Pharmacother. 2017; 89: 245-256.

Kassayová M., Bobrov N., Strojný L., Orendáš P., Demečková V., Jendželovský R., Kubatka P., Kisková T., Kružliak P., Adamkov M., Bomba A., Fedoročko P. Anticancer and immunomodulatory effects of Lactobacillus plantarum LS/07, inulin and melatonin in NMU-induced rat model of breast cancer. Anticancer Res. 2016; 36(6): 2719-2728.

Vybrané projekty

1/0658/20 Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV (VEGA)

Kombinovaná liečba glioblastómu temozolomidom a sekundárnymi metabolitmi lišajníkov

01/20 - 12/23

spoluriešiteľka


Glioblastóm (GBM) je mozgový nádor, charakterizovaný svojim agresívnym rastom do okolitého tkaniva, prítomnosťou nádorových kmeňových buniek, rezistenciou na liečbu a zlou prognózou. Cieľom predkladaného projektu je zefektívniť chemoterapiu temozolomidom pomocou sekundárnych metabolitov lišajníkov, atranorínu (ATR) a kyseliny gyroforovej (GA), eliminovať vedľajšie účinky temozolomidu, ako aj pokúsiť sa o potlačenie rezistencie nádorových buniek na tento typ liečby. Budeme pritom sledovať zmeny syntézy proteínov rezistencie (enzýmu MGMT, regulátora p53 - proteínu MDM2 a vybraných ABC-transportných systémov). V ďalšom postupe zistíme farmakokinetiku ATR a GA, ako aj ich celkový účinok na metabolizmus. Pokúsime sa tiež definovať vzťah medzi proliferačnou aktivitou kmeňových buniek a vznikom GBM. Takýto komplexný experimentálny prístup by mal umožniť získať nové poznatky o rezistencii GBM na liečbu a tým prispieť k zlepšeniu prognózy prežitia pri tomto type nádoru.


9677_vega_2020_financovanie_web_bez_svs_final.xlsx

1/0476/17 Vedecká grantová agentúra MŠVVaŠ SR a SAV (VEGA)

Imunomodulačný a protinádorový účinok probiotických baktérií rodu Lactobacillus v kolorektálnej karcinogenéze in vitro a in vivo

01/17 - 12/20

vedúca projektu


 V projekte sme analyzovali imunomodulačný a protinádorový potenciál novej probiotickej zmesi šiestich kmeňov baktérií druhu Lactobacillus plantarum a Lactobacillus salivarius. Zmes preukázala chemopreventívny účinok v procese experimentálnej kolorektálnej karcinogenézy. Z hľadiska imunomodulačných vlastností baktérie ovplyvnili vrodenú imunitu, t.j. polarizáciu makrofágov na dva odlišné M1 a M2 subtypy, a to špecifickým spôsobom pre každý kmeň. Testovaná zmes sa ukázala ako vhodná na zvýšenie protizápalovej aktivity M2 makrofágov v skorých štádiách kolorektálnej karcinogenézy, ale aj na indukciu protinádorovej M1 riadenej odpovede v neskorších štádiach vývinu nádorov. Súčasne sme zaznamenali mierne zvýšenie systémovej prozápalovej odpovede na dlhodobú aplikáciu probiotík u zdravých zvierat. V súvislosti s potenciálnym využitím testovanej zmesi vo fermentácii potravín sú preto potrebné ďalšie analýzy.


http://www.vega.sav.sk/index.php?p=show&id=20



APVV-16-0176 Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV)

Cielená modulácia črevnej mikrobioty a jej transplantácia v prevencii a terapii črevných zápalových chorôb

07/17 - 06/21

spoluriešiteľka


Ciele projektu so zámerom získať nové poznatky o zložení a funkcii črevnej mikrobioty u pacientov so zápalovými ochoreniami tráviaceho traktu (IBD) a navrhnúť nové a efektívnejšie postupy v prevencii a terapii týchto chorôb boli riešené pomocou in vitro a in vivo modelov. Originálnosť riešeného projektu spočívala v pilotnom využití najmodernejšieho Simulátora ľudského črevného mikrobiálneho ekosystému (SHIME) v experimentoch, ktorých cieľom bolo testovať možnosti efektívnej úpravy mikrobioty pacientov s ulceróznou kolitídou. Ako najefektívnejší sa ukázal in vitro postup, v ktorom bola aplikovaná čerstvo pripravená fekálna suspenzia priamo do stabilizovanej mikrobioty

pacienta s kolitídou (akceptora), na rozdiel od očakávaných výsledkov z experimentov s in vitro transplantáciou stabilizovanej črevnej mikrobioty zdravého darcu, do rovnako stabilizovanej akceptorovej mikrobioty. Transplantácia fekálnej mikrobioty (FMT) od zdravého donora pacientovi predstavuje účinnú metódu modulácie črevnej mikrobioty, aj keď u pacientov s IBD je v štádiu overovania. Naše výsledky z experimentov využitím modelu chemicky indukovanej kolitídy u konvenčných potkanov potvrdzujú, že FMT je schopná zlepšiť celkový zdravotný stav zvierat a pozitívne ovplyvniť črevný imunitný a mikrobiálny systém. V rámci riešenia projektu bola vypracovaná neinvazívna metóda na získanie animálneho pseudo-germ-free (PGF) modelu a v ďalších postupoch bol získaný inovatívny PGF model akútnej ulceróznej kolitídy, Transplantácia humánnej fekálnej mikrobioty u PGF zvierat obnovila zdravú a rozmanitú črevnú mikrobiotu, nedošlo k premnoženiu potenciálne patogénnych mikroorganizmov a bol získaný animálny model asociovaný s humánnou mikrobiotou. FMT sa javí ako efektívny a dobre tolerovateľný postup pri indukcii remisie u pacientov s ulceróznou kolitídou. Úspech tejto metódy bude však závisieť hlavne od zloženia mikrobioty darcu, a preto pre efektívnejšie terapeutické výsledky bude nutné racionálne navrhnúť spôsob FMT aplikácie a prísne kontrolovať

mikrobiálne kmene. Je tiež dôležité objasniť kľúčové mechanizmy, ktorými FMT pozitívne vplýva na priebeh ochorenia ako aj spresniť a dôkladnejšie zadefinovať vhodnosť podávania FMT vzhľadom na momentálne štádium ochorenia daného pacienta.


https://www.apvv.sk/databaza-financovanych-projektov.html



Medzinárodné mobility a pracovné cesty
J. W. Goethe Universität, Frakfurt am Main, Nemecko, 16.3. - 11.4. 1992, Erasmus Summer School
Organizačné aktivity
členka - Slovenská fyziologická spoločnosť, 1990 - doteraz
členka - Slovenská onkologická spoločnosť, 2004 - doteraz

Doplňujúce informácie o osobe

Projekty
VEGA MŠ SR 1/1286/04
Úloha psychoemočného stresu pri vzniku experimentálnej mamárnej karcinogenézy u samíc potkanov - vedúca projektu

VEGA MŠ SR 1/2355/05
Prevencia mamárnej karcinogenézy u samíc potkanov použitím selektívnych inhibítorov aktivity cyklooxygenázy 2 - vedúca projektu

VEGA MŠ SR 1/4321/07
Perorálne antidiabetiká v prevencii experimentálnej mamárnej karcinogenézy u samíc potkanov - zástupkyňa vedúcej projektu

Ďalšie informácie


PF