PrF

JUDr. Ľudmila Elbert, PhD., university associate professor   SK

Email:
ludmila.elbert@upjs.sk
Homepage:
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/ludmila.elbert
Faculty:
PrF UPJŠ - Pavol Jozef Šafárik University in Košice Faculty of Law
Department:
UMPaEP - Institute of European Law
Office:
LA2O08
Phone:
+42155234 4166
ORCID ID:
0000-0001-8651-451X

Higher education and further qualification growth
First degree of higher education:
Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Faculty of law, 2009, Law
Second degree of higher education:
Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Faculty of law, 2010, law
Third degree of higher education:
Pavol Jozef Šafárik University in Košice, Faculty of law, 2014, Law/Theory and history of state and law

Research /art/ teacher profile

Display details  
Overview of the responsibility for the delivery, development and quality assurance of the study programme or its part at the university in the current academic year
Study programme: International law, study field: law, III. degree
Profile courses
International public law I. - bachelor study programme, law, I. degree
International public law II. - bachelor study programme, law, I. degree
State exam optional subject - International law - master study programme, law, II. degree
International law I. - PhD. programme, III. degree
Human Rights Protection in International Law - PhD. programme, III. degree
Regionalism and international law - PhD. programme, III. degree
Selected publications
Elbert, Ľ.: Postavenie regionálnych súdov v systéme pokojného riešenia sporov. In: Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v kontexte súčasného regionalizmu. Košice : Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2018. ISBN 9788081526947. S. 11-38, online. - Spôsob prístupu: https://unibook.upjs.sk/img/cms/2018/pravf/regionalne-sudy-web.pdf
Elbert, Ľ.: Vyhlásenie EÚ a Turecka: Dopad na súdnu ochranu jednotlivca. In: Studia Iuridica Cassoviensia. ISSN 1339-3995. Roč. 6, č. 2 (2018), s. 44-52, online. Spôsob prístupu: http://sic.pravo.upjs.sk/files/05_elbert_obmedzenie_sudnej_ochrany.pdf.
Elbert, Ľ.: Mechanizmy dohľadu nad výkonom ľudsko-právnych rozhodnutí regionálnych súdov vo vnútroštátnom práve. In: Miesto, úloha a význam vnútroštátneho práva pri zabezpečovaní plnenia záväzkov vyplývajúcich z medzinárodného práva a európskeho práva: zborník vedeckých prác doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov. Košice : Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, 2018. - ISBN 9788081525988. - S. 156-166.
Elbert, Ľ.: The role of the regional courts in implementing decisions of organs of the regional organisations by member states (in the light of the decision of european court of justice about provisional measures in the area of international protection for the benefit of the hellenic republic and the italian republic). In: Bratislavské právnické fórum 2018: rešpektovanie národnej identity a zásada lojality v európskom práve - hranice - konflikt - zosúladenie. Bratislava: Právnická fakulta UK, 2018. ISBN 9788071604839. S. 12-22. Spôsob prístupu: https://www.flaw.uniba.sk/fileadmin/praf/Veda/Konferencie_a_podujatia/bpf_2018_new/Zbornik_BPF2018_sekcia_13.pdf.
Elbert, Ľ.: Ochrana cezhraničných podzemných vôd prostriedkami medzinárodného práva. In: Studia Iuridica Cassoviensia. ISSN 1339-3995. Roč. 5, č. 2 (2017), s. 4-12, online. - Spôsob prístupu: http://sic.pravo.upjs.sk/files/1_elbert_-_ochrana_cezhranicnych_podzemnych_vod.pdf.
Selected projects

APVV-20-0576: Zelené ambície pre udržateľný rozvoj (Európska zelená dohoda v kontexte medzinárodného a vnútroštátneho práva) členka riešiteľského kolektívu (08/2021- 06/2024)


V súvislosti so zmenou klímy ako jednej z najväčších výziev ľudstva sa snahy medzinárodného spoločenstva upierajú na tvorbu nástrojov smerujúcich k dosiahnutiu klimatickej neutrality a ochrane biodiverzity, akým je aj Európska zelená dohoda. Dosiahnutie jej cieľov však závisí od jej interakcie so systémom medzinárodného práva verejného, ako aj vnútroštátneho práva. Preto je nevyhnutné naprieč rôznymi systémami práva zhodnotiť spolupôsobenie dohody s rôznymi oblasťami práva (napr. právo životného prostredia, ľudské práva, investičné právo, právo medzinárodných organizácií, právo ozbrojených konfliktov, medzinárodné právo súkromné), ktoré smerujú k ochrane životného prostredia, klímy a biodiverzity. Analýzou tejto viacúrovňovej interakcie je možné odhaliť oblasti, v ktorých je nevyhnutná zmena právnej úpravy pre riadne dosiahnutie cieľov Európskej zelenej dohody. Pre správne uchopenie tak širokej problematiky je základným predpokladom úspešného riešenia projektu zloženie riešiteľského kolektívu, ktoré je interdisciplinárne (medzinárodné právo verejné, medzinárodné právo súkromné, správne právo, fyzikálno-chemické vedy) a medzinárodné (Slovenská republika, Slovinská republika). Výsledky skúmania tak budú mať komplexný charakter a budú použiteľné nielen je pre právnu teóriu, ale i prax.

VEGA č. 1/0643/20: Umelá inteligencia z pohľadu práva a etiky - členka riešiteľského kolektívu (01/2020- 12/2022)


Medzinárodné spoločenstvo stojí na počiatku štvrtej priemyselnej revolúcie, ktorej základom je vývoj a využívanie umelej inteligencie. Postačí aplikácia už existujúcich pravidiel medzinárodného práva všeobecnej povahy (napr. pravidlá medzinárodnej zodpovednosti) alebo je potrebné vytvoriť nový súbor pravidiel reagujúcich špecificky na vývoj a využívanie umelej inteligencie? Základným cieľom projektu je preskúmanie rôznych oblastí medzinárodného práva, ako aj práva EÚ vo vzťahu k vybraným aspektom umelej inteligencie, ako je napr. subjektivita robotov, etické štandardy pri ich využívaní, vyvodenie zodpovednosti za ich správanie a v neposlednom rade využívanie autonómnych zbraní v čase mieru a ozbrojeného konfliktu. Na základe daného preskúmania tak bude možné zodpovedať na otázku, či je súčasné medzinárodné právo schopné reagovať na nové výzvy spojené s využívaním umelej inteligencie a predstaviť návrhy de lege ferenda pre v súčasnosti chýbajúcu právnu úpravu tejto oblasti v podmienkach Slovenskej republiky.

VEGA č. 1/0386/19: Nové dimenzie metodológie právnej argumentácie - úloha právnych princípov vo viacúrovňovom právnom systéme - členka riešiteľského kolektívu (01/2019 - 12/2021)


Vedeckým cieľom projektu je skúmanie kolízneho potenciálu právnych princípov pri riešení konfliktov vznikajúcich medzi jednotlivými úrovňami právneho systému. Hľadanie vhodného argumentačného modelu jednotne akceptovateľného naprieč všetkými rovinami multiúrovňového systému práva predstavuje jednu z najaktuálnejších výziev súčasnej právnej vedy. Ako vhodné metodologické riešenie sa ukazuje tradičná argumentačná metóda uchopenia problému medzier v práve doplnená o dimenzie procesov globalizácie a europeizácie. Inovovaný spôsob aplikácie právnych princípov umožňuje dosiahnutie hodnotového konsenzu medzi systémami vnútroštátneho, európskeho a medzinárodného práva. Súčasťou projektu je analýza problematických momentov tohto metodologického postupu a skúmanie významu ústavných princípov Slovenskej republiky v procese multiúrovňovej komunikácie.    

VEGA č. 1/0709/16: Miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v kontexte súčasného regionalizmu - členka riešiteľského kolektívu (01/2016 - 12/2018)


Prevládajúci trend v oblasti súčasného geograficky už značne "rozľahlého" inštitucionálneho regionalizmu je ten, že medzinárodné regionálne organizácie alebo im podobné voľnejšie zoskupenia majú (až na výnimky - napr. ASEAN) do svojej organizačnej štruktúry zahrnuté vlastné regionálne súdy ako súčasť systémov pokojného riešenia sporov (Súdny dvor EÚ, Súdny dvor EZVO, Súdny dvor BENELUX-u, Európsky súd pre ľudské práva, Inter Americký súd pre ľudské práva, Africký súd pre ľudské práva, ECOWAS a pod.). Takto vznikajúce regionálne súdy tvoria súčasť procesu "judicializácie" všeobecného medzinárodného práva, ktorý je typický pre poslednú štvrtinu minulého storočia s aktuálnym presahom do súčasného obdobia. Cieľom tohto projektu je analyzovať miesto a význam regionálnych súdnych orgánov v rámci súčasného inštitucionálneho regionalizmu.

Further information


PrF