vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
VSme-3 - verejná správa
Štúdium
Stupeň - II. - úplný vysokoškolský, forma - externá, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Fakulta verejnej správy
Sídlo fakulty:
Popradská 66, Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu:
01.05.2014
Odkaz na výsledky ostatného periodického hodnotenia študijného programu vysokou školou:
nerelevantné
Odkaz na hodnotiacu správu k žiadosti o akreditáciu študijného programu podľa § 30 zákona č. 269/2018 Z. z.:
nerelevantné
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
II. - magisterský stupeň, ISCED-F kód stupňa vzdelávania 767
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
26. politické vedy, 0312 - politické vedy a občianska náuka
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Mgr.
g) - Forma štúdia.
externá
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

nerelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3 roky
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
Plánovaný počet študentov: 20 (okrem absolventov bakalárskeho študijného programu verejná správa) Skutočný počet uchádzačov: 13 Počet študentov: 39 *Kapacita študijného programu je uvádzaná podľa údajov v AR 2022/2023.
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Strategickým zámerom Fakulty verejnej správy je poskytovať atraktívne a kvalitné vzdelanie vo všetkých stupňoch štúdia pre motivovaných uchádzačov v kontinuálne inovovaných študijných programoch s využitím efektívnych a moderných metód vzdelávania a v nadväznosti na aktuálne poznatky vedeckého výskumu a požiadaviek na uplatnenie absolventov vo výskume a praxi v Slovenskej republike a v zahraničí.

 

V rámci vyššie uvedeného strategického zámeru fakulty v oblasti poskytovania vysokoškolského vzdelávania sú definované strategické ciele, ktoré kreujú vzdelávací proces predkladaného študijného programu. Ide o tieto ciele, ktoré sú deklarované v strategickom dokumente fakulty s názvom Dlhodobý zámer Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Fakulty verejnej správy na roky 2021 – 2025:

  1. Zvyšovať kvalitu vzdelávacej činnosti s cieľom zvýšenia kvality absolventov a dosiahnutia všeobecného povedomia o fakulte ako o inštitúcii, ktorá poskytuje kvalitné vzdelávanie.
  2. Kvalifikácia získaná absolvovaním študijného programu napĺňa sektorovo špecifické odborné očakávania na výkon povolania a uplatnenie absolventov v praxi.
  3. Poskytovať vzdelávanie v atraktívnych študijných programoch pre motivovaných uchádzačov bez ohľadu na ich prípadné individuálne znevýhodnenie.
  4. Proces vzdelávania je orientovaný na študenta a jeho potreby.

 

VEDOMOSTI

 Absolventi preukazujú teoretické vedomosti:

  • Poznanie súčasných teoretických prístupov k problematike verejnej politiky a verejnej správy, všeobecne, ako aj z hľadiska súvisiacich vedných disciplín, najmä politológie, sociológie, práva a ekonómie,
  • identifikácia problémov v oblasti verejnej politiky a verejnej správy, navrhovanie riešení a formulovanie trendov vývoja,
  • využívanie najnovších vedecko-výskumných poznatkov v praxi verejnej politiky a verejnej správy,
  • poznanie teoretických východísk a legislatívnych základov vytvárania a fungovania organizácií, ich riadenia s osobitným zameraním  na vnútroorganizačné procesy,
  • schopnosť vytvárať stratégiu rozvíjania verejnej správy a jej súčastí (štátna správa, územná samospráva, verejnoprávne korporácie) pri využití skúseností z fungovania verejnej správy v iných krajinách Európskej únie,
  • poznanie politického, administratívneho, právneho a ekonomického priestoru v rámci EÚ, vrátane fungovania jej orgánov a inštitúcií.


ZRUČNOSTI 

Absolventi ďalej získajú praktické a doplňujúce schopnosti a zručnosti:

  • Určovať a rozhodovať o prioritách riešenia jednotlivých problémov v oblasti verejnej politiky a verejnej správy, garantovať ich komplexnú implementáciu,
  • prijímať rozhodnutia pri riadení pracovných tímov,
  • pripraviť projekt organizácie, jej organizačnej štruktúry, hľadať alternatívne zdroje (ľudské, materiálne, finančné) na fungovanie organizácie, riadiť tok financií smerujúci k hospodárnemu fungovaniu organizácie (inštitúcie), vykonávať priebežnú a následnú kontrolu za účelom najvyššieho efektu,
  • schopnosť tvoriť normatívne právne akty, resp. podieľať sa na ich tvorbe (najmä na úrovni regionálnej a miestnej),
  • vysvetľovať a sprístupňovať teoretické a praktické poznatky o verejnej politike a verejnej správe verejnosti (laickej i odbornej),
  • profesionálne rozhodovanie (koncepčné versus reaktívne rozhodovanie, schopnosť účinného prevodu rozhodnutí do vecných riešení, lokalizácia rozhodovania o vybraných problémoch),
  • schopnosť strategického plánovania a manažmentu,
  • schopnosť aktívne sa podieľať na vzdelávaní pracovníkov verejnej správy s osobitným zameraním na volených funkcionárov miestnej samosprávy.


KOMPETENCIE

Druhý stupeň vysokoškolského štúdia v študijnom programe verejná správa poskytuje prehlbujúce a rozširujúce poznatky prejavujúce sa v schopnosti absolventov rozvíjať a precizovať teóriu verejnej politiky a verejnej správy, analyzovať ich súčasné princípy a tieto tvorivo uplatňovať v praxi. Absolventi dokážu uplatňovať získané vedomosti v procese organizácie a fungovania verejnej politiky a verejnej správy, osobitne v oblasti administratívnych procesov, spôsobov a techník rozhodovania, spracovania, interpretácie a vyhodnocovania informácií súvisiacich s verejnou politikou a verejnou správou za pomoci využitia základných vedeckých metód. Magisterské štúdium pripraví absolventov na najnáročnejšie odborné a analytické činnosti v oblasti verejnej politiky a verejnej správy a zároveň je prípravou na ich možné pôsobenie v riadiacich zložkách a inštitúciách verejnej politiky (vrátane sektorových politík) a verejnej správy (najmä štátnej správy a územnej samosprávy).

Externé štúdium  je dôležitou formou štúdia z pohľadu potrieb praxe. Vyhľadávajú ho študenti, ktorí už majú jasnú predstavu o svojom pracovnom živote a sú motivovaní zdokonaľovať sa vo svojej profesii. Externým štúdiom  získavajú vedomosti, znalosti, zručnosti, ktoré môžu aplikovať v praxi, keďže študenti tohto študijného programu sú zamestnaní prevažne v odbore svojho štúdia.


b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, Národná sústava kvalifikácií (kvalifikacie.sk).

Vychádzajúc z Národnej sústavy kvalifikácii Slovenskej republiky boli identifikované nasledovné povolania, na výkon ktorých je absolvent II. stupňa vysokoškolského vzdelávania v študijnom programe Verejná správa pripravovaný. Pre všetky následne uvedené povolania platia spoločné podmienky a to: Úroveň SKKR 7; ISCED 767; EKR 7; sektorová rada Verejné služby a správa.

Ide o výkon napr. týchto povolaní (kód zamestnania podľa SK-ISCO-08):

Hlavný kontrolór obce (C2411010-01458)

Odborný pracovník samosprávy pre priestupkové konanie (C3359005-01421)

Odborný zamestnanec samosprávy pre investičnú činnosť (C2422004-01484)

Špecialista pre personalistiku v štátnej správe (C2423999-01414)

Špecialista pre rozpočet vo verejnej správe (C2411008-01406)

Špecialista pre stratégiu a rozvoj v samospráve (C2422999-01535)

Špecialista pre tvorbu legislatívy (C2611005-01407)

Špecialista pre vnútorný audit verejnej správy (C2421006-01408)


c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

nerelevantné

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Uplatnenie absolventov študijného programu je proces postupný a komplikovaný. Determinujú ho okrem vedeckých a odborných charakteristík absolventov aj politické činitele. Verejná správa zahrňujúca štátnu správu, územnú samosprávu a verejnoprávne korporácie rôzneho druhu i verejná politika majúca svoje špecializácie (sociálna politika vzdelanostná politika, regionalizmu, komparatívna verejná politika a pod.) je zložitý a široko rozvetvený systém orgánov a inštitúcií a nimi realizovaných procesov a činností vyžadujúcich pracovníkov majúcich na jednej strane univerzálne vzdelanie z oblasti verejnej správy a politiky. Na druhej strane si náročnosť úloh súvisiacich s obsahovým zameraním verejnej správy a politiky postupne vyžaduje potrebný stupeň špecializácie, ktorú môže poskytnúť 2. stupeň štúdia. Absolventi 2. stupňa štúdia sa uplatňujú v organizáciách verejnej správy (ministerstvá, Úrad vlády Slovenskej republiky, Úrad pre verejné obstaranie, Úrad geodézie, kartografie a katastra, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, atď.), orgány a organizácie Finančnej správy, Kancelária verejného ochrancu práv, Najvyšší kontrolný úrad, ako aj v oblasti súdnictva, profesijných združení a komôr, úrady samosprávnych krajov, magistráty a miestne úrady.


Aktuálne informácie o uplatnení absolventov v praxi sú dostupné na:

https://www.upjs.sk/kvalita/indikatory/overovanie/absolventi/ .

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

PhDr. Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie

Mgr. Mária Komárová, starostka obce Pavľany

Mgr. Jaroslava Kurillová, okresný úrad Rimavská Sobota, Pozemkový a lesný odbor

Mgr. Štefan Zachariaš, Košický samosprávny kraj, Oddelenie európskych záležitostí

Mgr. Zuzana Zsírosová, vedúca oddelenia vnútorných vecí MsÚ Rimavská Sobota

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Stanovisko zástupcov zamestnávateľov je súčasťou zápisníc zo zasadnutí Rady študijného programu.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a ďalšie náležitosti štúdia. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:

Rozhodnutie rektora č. 7/2021:

Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252

Rozhodnutie rektora č. 8/2021:

Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ,

dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijný plán je samostatný súbor dokumentu z výstupnej zostavy AiS2. Študijný plán je každoročne prerokovaný v Rade študijného programu a schválený vedeckou radou Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach.

Informačné listy sú pred začiatkom výučbovej časti semestra aktualizované vyučujúcim v AiS2. Podrobné podmienky absolvovania predmetu vrátane náležitostí uvedených v informačnom liste predmetu sú obsahom podrobnej štruktúry prednášok a seminárov a sú zverejňované na elektronickej nástenke predmetu v AiS2 a v elektronickom prostredí LMS Moodle (resp. v MS Teams).

Zoznam učiteľov študijného programu je obsahom Prílohy č. 1.

https://studijne-programy.upjs.sk/program/VSme-3

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Študijný plán je samostatný súbor dokumentu z výstupnej zostavy AiS2. https://studijne-programy.upjs.sk/program/VSme-3

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň. Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok.
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:
  • počet kreditov pre riadne skončenie štúdia – 120
  • počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia – 91,
  • počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia – 14
  • počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia – 0,
  • počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia - 17,
  • počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia – 0


Konkrétne podmienky pre absolvovanie povinných predmetov, povinne voliteľných predmetov a štátnych skúšok pre tento študijný program sú k dispozícii v študijnom pláne (Príloha č. 1) a v informačných listoch predmetov.

f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Preskúmavanie podnetov sa zo strany študenta sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania § 3 ods. 3 písm. g), 

Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom UPJŠ.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Zoznam tém záverečných prác študijného programu je súčasťou Prílohy č. 2.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity.

Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.


Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠEtický kódex študenta UPJŠ,  na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovaniaPravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové 

Technická podpora: špeciálne prístroje a pomôcky, IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.

Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.


Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy. Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


Preskúmavanie podnetov sa zo strany študenta sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania § 3 ods. 3 písm. g), 

Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom UPJŠ.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.

Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/program/VSme-3

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program. Harmonogram akademického roka Fakulty verejnej správy je k dispozícii na stránke fakulty v sekcii Študenti.

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).
b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Ing. Eva Výrostová, PhD. univerzitný docent Regionálna ekonomika a rozvoj II. 

viktoria.bobakova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14872

doc. Ing. Anna Čepelová, PhD. Riadenie vo verejnej správe 

anna.cepelova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14680

doc. PhDr. Richard Geffert, PhD. Komunálna politika   

richard.geffert@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15474

doc. JUDr. Mgr. Michal Jesenko, PhD., prof. Dr. Ivan Halász, PhD. Európske právo

michal.jesenko@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15469

doc. Mgr. Gabriela Kravčáková, PhD. Riadenie ľudských zdrojov vo verejnej správe gabriela.kravcakova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14763

doc. JUDr. Peter Molitoris, PhD. Osobitné druhy správneho konania, Správne konanie 

peter.molitoris@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15470

doc. Ing. Silvia Ručinská, PhD., univ. prof. Medzinárodné ekonomické vzťahy

silvia.rucinska@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15462

doc. JUDr. Martin Vernarský, PhD. Daňové právo 

martin.vernarsky@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15468

doc. JUDr. Vladimíra Žofčinová, PhD. Pracovnoprávne vzťahy vo VS

vladimira.zofcinova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14685

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/FVS/zamestnanec/meno.priezvisko/.

 

Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/faculty/FVS.


d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).
e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Zoznam školiteľov záverečných prác je totožný so zoznamom učiteľov študijného programu – Príloha č. 1.

https://studijne-programy.upjs.sk/program/VSme-3

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác sú súčasťou oficiálnych webových stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/FVS/zamestnanec/meno.priezvisko/.

VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov https://studijne-programy.upjs.sk/program/VSme-3.

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Aktuálne aj historické zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ.

Študenti majú zastúpenie aj v Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ.

V Rade študijného programu VSm zastupujú záujmy študentov títo študenti:

Mgr. Andrea Košíková, andrea.kosikova@student.upjs.sk

Mgr. Lukáš Ivančík, lukas.ivancik@student.upjs.sk

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijní poradcovia pre študentov jednotlivých ročníkov sú uvedení na webovej stránke fakulty v sekcii Študenti.

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje študijný referát s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov.

Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/.

UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami:

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.

UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.

Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.

Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sídli v budove na Popradskej ulici v Košiciach, ktorá sa jej sídlom stala v roku 2003 po rozsiahlej rekonštrukcii a modernizácii. Sídlom fakulty je areál na Popradskej 66, v ktorom sa nachádza jednopodlažný objekt spojený prechodovou chodbou s päťpodlažnou hlavnou budovou fakulty. V jednopodlažnom objekte sa nachádza Aula s kapacitou 200 osôb a Poslucháreň s kapacitou 100 osôb. V päťpodlažnej budove je k dispozícii 22 seminárnych miestností (19 miestností s kapacitou 30 osôb, 1 miestnosť s kapacitou 50 osôb, 2 miestnosti s kapacitou 16 osôb). V hlavnej budove je k dispozícii 40 miestností na kancelárske využitie. Aula, Poslucháreň a seminárne miestnosti a kancelárie sú vybavené štandardným kancelárskym a učebňovým nábytkom, výučbové priestory majú štandardnú technickú výbavu (elektrické plátno, multimediálny projektor, PC, webkamera a reproduktory). Fakulta disponuje k 31. 08. 2021 140 ks počítačov, 40 ks notebookov, 45 multimediálnymi projektormi, 26 elektronickými plátnami, 6 interaktívnymi tabuľami, 26 multifunkčnými zariadeniami a tlačiarňami a 14 webkamerami.

Aktivity informačno-komunikačných technológií pre potreby fakulty zastrešuje celouniverzitné informačné pracovisko Centrum informačných a komunikačných technológií (CIaKT) UPJŠ v Košiciach a to vrátane univerzitného uzla, ktorý je súčasne regionálnym uzlom siete SANET. Spravuje cca 40 km optických trás, ktorých priepustnosť je na väčšine tras 1-25 Gb. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti a priepustnosti je topológia siete riešená formou dvoch prepojených hviezd. Súčasťou centrálne spracovanej siete je aj 300 prístupových bodov bezdrôtového pripojenia Wifi, IP telefónia a ďalšie sieťové služby. Univerzita prevádzkuje vlastný mailový server, kde je v súčasnosti 11 tisíc mailových kont, z toho viac ako 10 tisíc je študentských. Kapacita mailovej schránky študentov bola zvýšená až na 1 TB. Pre potreby prevádzky informačných systémov CiaKT prevádzkuje na univerzitnej úrovni 6 fyzických serverov a cca 60 virtuálnych. Pre tieto servery je k dispozícii 80 TB diskového priestoru v diskových poliach. V oblasti informačných systémov univerzity CiaKT spravuje systém Automatickej identifikácie osôb, ktorá zastrešuje administráciu študentských preukazov a činnosť certifikačnej autority. Registračnou Autoritou UPJŠ, Certifkačnej autority Disig a. s. CiaKT zaisťuje prevádzku a podporu informačného systému pre podporu štúdia AiS2, web-prezentáciu univerzity, ako aj podporu pre prevádzku ekonomického informačného systému Sofia.

Všetci zamestnanci a študenti FVS majú k dispozícii vysokorýchlostné pripojenie na internet s kapacitou backbone až 25 Gb za sekundu a bezdrôtové pripojenie prostredníctvom wifi prístupových bodov. Celá budova je pokrytá wifi signálom, na fakulte sú v priestoroch chodieb sprístupnené 2 počítače umožňujúce prístup študentov do AiS2 (kiosky).

V rámci celej UPJŠ sa pre administráciu štúdia používa Akademický informačný systém (AiS2).

b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/.

UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).

Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:

https://www.upjs.sk/elearning/https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.

UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi

https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/, Technologický a inovačný park UPJŠ, Košický klaster nového priemyslu.

Fakulta verejnej správy rozvíja partnerstvá najmä s organizáciami verejnej správy, ktoré sú pravidelne aktualizované na webovej stránke fakulty Partnerské organizácie.

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:

https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.

Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke https://www.upjs.sk/fakulta-verejnej-spravy/zahranicne-vztahy/.

Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ.

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/fakulta-verejnej-spravy/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/.

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania.

Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ - 4.


Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/fakulta-verejnej-spravy/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/.

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

 

Výsledky prijímacieho konania na študijný program VSme-3 v AR 2022/2023:


Počet prihlášok na štúdium

Uchádzači, ktorí absolvovali Bc. štúdium na Fakulte verejnej správy UPJŠ v Košiciach14

Uchádzači, ktorí absolvovali Bc. štúdium na inej fakulte - 6

Prijatí uchádzači - 14

Zapísaní uchádzači - 13

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.


Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/kvalita/indikatory/overovanie/absolventi/.

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/.

Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke https://www.upjs.sk/fakulta-verejnej-spravy/ v sekcii Študenti.