vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
BASb - britské a americké štúdiá
Štúdium
Stupeň - I. - bakalársky, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Filozofická fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 59 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
prvý stupeň, 645
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
11. filológia, 0232
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

irelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
anglický
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
plánovaný počet študentov: 40; skutočný počet uchádzačov: 38; počet študentov: 85
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Absolvent má vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré zodpovedajú úrovni 6, podľa Národného kvalifikačného rámca Slovenskej republiky.


Vedomosti

Absolvent získava prierezové teoretické vedomosti z lingvistických, literárnovedných, literárnohistorických disciplín a disciplín z oblasti britských a amerických reálií, pričom jeho vedomosti majú interdisciplinárny charakter. Absolvent pozná metódy lingvistickej analýzy textu, ktoré sú podkladom pre možnú budúcu vedeckú profiláciu absolventa s dôrazom na kontrastívny aspekt (anglický jazyk v konfrontácii s jazykom slovenským), ovláda postupy literárnej analýzy a interpretácie textu a má prierezové vedomosti z teórie translatológie a terminológie. Disponuje vedomosťami z oblasti britských a amerických reálií, ktoré mu umožňujú chápať národné a globálne aspekty súčasného britského a amerického kultúrneho priestoru. Užšiu špecializáciu získava absolvent prostredníctvom absolvovania povinne voliteľných predmetov na základe výberu s ohľadom na tému záverečnej práce. Absolvent je plne odborne pripravený na štúdium v rámci magisterského stupňa programu.

 

Zručnosti a kompetencie

Absolvent ovláda praktické jazykové zručnosti študovaného jazyka na úrovni B2/C1 podľa stupnice Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky, vie identifikovať relevantnú odbornú literatúru z oblasti vedeckého štúdia anglického jazyka, anglofónnych literatúr a kultúr a v rámci vzdelávacích a vedeckých aktivít vie aktívne využívať informačné a komunikačné technológie. Vie použiť sofistikované výskumné metódy a je schopný analyzovať a kriticky interpretovať lingvistické a literárne texty a texty z oblasti kultúrnych štúdií. Absolvent vie implementovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti do procesu riešenia teoretických i praktických problémov z oblasti svojej špecializácie a vie prezentovať výsledky svojho výskumu prostredníctvom jasne formulovaných, presvedčivých argumentov. Absolvent nadobudol praktické prekladateľské zručnosti so zameraním na preklad odborného textu, má vysokú úroveň písomného prejavu a silné komunikačné zručnosti.


b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08.

 

V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:

-        2642 Žurnalisti, redaktori a ostatní špecialisti v žurnalistike

4221999 Pracovník turistického informačného centra, cestovnej kancelárie a agentúry

-        4222 Pracovníci kontaktných informačných centier

-        5113 Turistickí sprievodcovia

-        1431 Riadiaci pracovníci (manažéri) v športových, rekreačných a kultúrnych zariadeniach

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Absolventi študijného programu pokračujú v štúdiu na druhom stupni.  

 

 

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach FF UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/uspesni-absolventi

 

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Indikátory kvality študijného programu zahŕňajú:

 

·       Jazykové testovacie centrum na KAaA funguje od roku 2013. V spolupráci s Americkou organizáciou Educational Testing Services a s Britskou radou na Slovensku sa nám podarilo vybudovať centrum, ktoré ponúka možnosť absolvovať testy TOEFLiBT, Praxis, a ACCAv na našom pracovisku. Tiež v spolupráci s našim partnerom Plus Academia v Bratislave máme možnosť realizovať testy TOEIC a TFI. Tieto testy ponúkame širokej verejnosti, firmám aj našim študentom. Testy umožňujú našim absolventom získať potrebné jazykové certifikáty, ktoré sú požadované pre výskumnú prácu, ďalšie štúdium, alebo pre zamestnanie v medzinárodných korporáciách v zahraničí. Celkovo v našom jazykovom testovacom centre sme už privítali bezmála 500 klientov od roku 2013. V rámci projektu RIFIV - Rozvoj inovatívnych foriem vzdelávania a podpora interdisciplinarity štúdia na UPJŠ, ITMS kód: 26110230101, Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ (2013-2015), bol zavedený Interdisciplinárny blok IB9. 100 študentov UPJŠ získalo medzinárodný certifikát TOEFL iBT (2014-2020) zadarmo a tým sme im umožnili nielen zmerať si ich jazykové zručnosti a schopnosti na medzinárodnej úrovni, ale pripraviť ich pre aktuálne požiadavky na pracovnom trhu.

·       Pracovisku KAA, kde sa študijný program realizuje, bola udelená cena Woodrowa Wilsona v kategórii "Shared Experience" v roku 2018 Veľvyslanectvom Spojených štátov amerických v Bratislave, pri príležitosti 25. výročia diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a USA, ako uznanie za mimoriadnu snahu o podporu lepšieho vzájomného porozumenia a zhodnotenia spoločných skúseností medzi oboma krajinami. (príloha)

·       Od roku 2020 beží cyklus workshopov a prednášok z praxe, napr. prednáška s Mgr. Andreou Petrovčinovou o kariére v kreatívnom priemysle a o písaní; webinár Evy Mozešovej z Oxford University Press Slovakia o hrách vo vzdelávaní a výučbe.

·       Od r. 2019 pracovisko spoluorganizuje Krajské kola Olympiády ľudských práv v spolupráci s Mgr. Petrou Horváthovou z CVČ - Regionálne centrum mládeže. Účasť v každom ročníku je viac ako 50 študentov stredných škôl.

·       na stránke https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/nazory-z-praxe/ sú zverejnené spätné väzby od SUVko, Lionbridge, AmCham, Zlaty zobrak.

·       v prílohe prikladáme ďakovný list od veľvyslanectva Slovenskej republiky v Grécku

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:


b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na adrese:https://studijne-programy.upjs.sk/program/BASb

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Celý študijný plán sa realizuje v sídle vysokej školy. Študijný plán a informačné listy v požadovanej štruktúre sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Všetky požadované informácie sú verejne dostupné v študijnom pláne v Registri študijných programov UPJŠ na adrese: https://studijne-programy.upjs.sk/program/BASb

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
180. Všetky ďalšie podmienky sa riadia ustanoveniami v dokumente Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

-        počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 114

-        počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 54

-        počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 6

-        počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia (4 kredity záverečná práca a obhajoba

záverečnej práce, 2 kredity predmet štátnej skúšky) 6

f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.
g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.



Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.



Sú tiež zakomponované v Smernici dekanky k realizácii Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach na Filozofickej fakulte UPJŠ 1/2015

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Príklady tém záverečných prác študijného programu: zoznam tém záverečných prác uverejnených pre akademický rok 2021/2022.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:
  • pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe


Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň


Smernica dekanky k realizácii Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach na Filozofickej fakulte UPJŠ 1/2015:


Smernica č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich sprístupnení po dobu ich uchovania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach a jej súčastí


 

  • možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov

Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ.  FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 131 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 171). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine a Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.  

Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:  

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: 

Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: 

Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity.


Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.


 

  •  pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov

Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ


 Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané 


Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania,


Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ v Košiciach a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.


  • postupy aplikovateľné pre študentov so špecifickými potrebami

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súlade s ust. § 100 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. 

Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

  • Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové 
  • Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)
  • IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
  • Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
  • Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy


Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


 

  • postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania,


Zákonom o sťažnostiach


Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností


Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.


Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom Zásady pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti.


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.


Na zadávanie podnetov zo strany študentov sú tiež využívané: 

Diskusné témy v AiS2 pre študentov FF: AS042 Diskusia k téme 

-         štúdium na FF UPJŠ, 

-         čierna skrinka FF UPJŠ, 

-         pripomienky k fungovaniu Akademického informačného systému, 

-         školská jedáleň (Student canteen), 

-         preukazy študenta. 

Dotazníky v AiS2 (na úrovni UPJŠ a FF UPJŠ): 

-         spätná väzba (2013/2014, 2014/2015, 2015/2016, 2016/2017), 

-         študenti - hodnotenie predmetov vyučovaných na FF UPJŠ v Košiciach (2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020), 

-         študenti - hodnotenie výučbového procesu na UPJŠ v Košiciach (2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021). 

Dotazníky mimo AIS2:  

-         systém vnútorného hodnotenia kvality vysokoškolského vzdelávania (2020/2021),

-         spätnej väzby realizované na úrovni vyučujúcich, 

-         zasadnutia AS FF UPJŠ, 

-         stretnutia vedenia FF UPJŠ s katedrami za účasti doktorandov,  

-         stretnutia dekanky a vedenia FF UPJŠ so študentmi, 

-         stretnutia dekanky a vedenia FF UPJŠ zástupcami ŠR FF UPJŠ, 

-         stretnutia akademickej obce FF UPJŠ, príp. UPJŠ.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/program/BASb

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii o nápĺňaní štandardov pre študijný program.


Harmonogram je prístupný aj na stránke Filozofickej fakulty: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov.

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Osobou zodpovednou za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu je doc. Mgr. Soňa Šnircová, PhD., ktorá je vysokoškolskou učiteľkou vo funkcii docenta a pôsobí na Katedre anglistiky a amerikanistiky FF UPJŠ.


https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14788,


https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/sona.snircova/

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

prof. PaedDr. Lívia Körtvélyessy, PhD.

 

KAaA/INLGb/15 Úvod do jazykovedy pre BASb d ext

KAaA/WFORb/20 Anglická slovotvorba pre BASb d ext

livia.kortvelyessy@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14789,

 

prof. PhDr. Pavel Stekauer, DrSc,

 

KAaA/WFORb/20 Anglická slovotvorba pre BASb d ext

KAaA/MORFb/20 Morfológia pre BASb d ext

pavel.stekauer@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15440

 

prof. Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD.,

 

KAaA/UKACb/15                  Umenie a kultúra Veľkej Británie pre BASb d

KAaA/USACb/15                  Umenie a kultúra USA pre BASb d

 slavka.tomascikova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15442  


doc. Mgr. Soňa Šnircová, PhD

 

KAaA/UKLI2b/15                  Dejiny britskej literatúry 2 pre BASb d

 KAaA/USLI2b/15                  Dejiny americkej literatúry 2 pre BASb d ext

sona.snircova@upjs.sk , https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14788

 

doc. Mgr. Renáta Timková, PhD.,

 

KAaA/SOPSb/15      Sociolingvistika a psycholingvistika pre BASb d ext

  renata.timkova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15421

 

doc. Mgr. Renáta Gregová, PhD. ,


KAaA/PHONb/15 Fonetika a fonológia pre BASb d ext

 renata.gregova@upjs.skwww.portalvs.sk/regzam/detail/15443

 

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare:

https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/meno.priezvisko/


Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Zoznam učiteľov študijného programu BASb – Britské a americké štúdiá, nimi vyučované predmety, prepojenie na ich oficiálne webové prezentácie a prepojenie na Register zamestnancov VŠ je k dispozícii v študijnom pláne programu BASb – Britské a americké štúdiá v Registri študijných programov UPJŠ:   

 

https://studijne-programy.upjs.sk/program/BASb 

 

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Témy diplomových prác vypísaných v akademickom roku 2021/22:

 

Prof. PhDr. Pavel Stekauer, DrSc.

pavel.stekauer@upjs.sk

1. On the influence of gender on the interpretation of complex words

2. Adjective-based derivational networks in selected languages

3. Onomatopoeia-based derivational networks – a selected sound type

4. Free topic

 


Prof. PaedDr. Lívia Körtvélyessy, PhD.

livia.kortvelyessy@upjs.sk

1. Free topic

2. Evaluative morphology. A comparative analysis

3. Onomatopoeias. A comparative analysis

 

Doc. Mgr. Renáta Gregová, PhD.

renata.gregova@upjs.sk

1. Gender Differences in the Production and the Perception of Emotions in Speech

2. The Production of Weak Forms by Slovak Speakers of English

3. The Production and the Perception of Geminate Consonants in English (and in Slovak)

4. Intonation Patterns in English of Slovak Speakers

5. Intonation Patterns in News Broadcasts

6. Free topic

 

Prof. Mgr. Renáta Panocová, PhD.

renata.panocova@upjs.sk

1. Gender assignment to borrowings.

2. The mechanisms for the formation of new terms in a specific scientific field.

3. Dictionary coverage of neologisms versus use in corpora.

4. The use of neoclassical formations in a specific scientific field.

5. Free topic.


Doc. PhDr. Slávka Janigová, PhD.   

slavka.janigova@upjs.sk


1.Subject Adjuncts and Content Disjuncts and their counterparts in an English-Slovak translation corpus

2.Object-oriented qualifying frames in English and their Slovak counterparts in an English-Slovak corpus

3.Initiation frames in English and their Slovak counterparts in an English-Slovak corpus

 

 

doc. Mgr. Renáta Timková, PhD.

renata.timkova@upjs.sk

1.Voice and gender – acoustic differences between male and female voices.

2.Phonetic characteristics of vowel reductions produced by Slovak learners of English.

3. Intonation typology of English and Slovak with focus on word stress placement.

4. Complex tones in English and Slovak.

5. Intonation-group boundaries in English and Slovak.

6. Free topic

 

Doc. Mgr. Soňa Šnircová, PhD.

sona.snircova@upjs.sk

1. Global Contexts in Ali Smith’s Quartet

2. The Poetics of Rural and Urban Spaces in Sara Baume’s Spill, Simmer, Falter and Caitriona Lally’s Eggshells

3. Representations of Scottish Identities in the Age of Globalization: Topics and Trends in the Short Story Genre



Mgr. Zuzana Buráková, PhD.

zuzana.burakova@upjs.sk

1. Depiction of domesticity in poetry of Louise Glück

2. Jewish American identity in Philip Roth´s short stories

3.  Depiction of New York in Nicole Krauss´s fiction


Kurt Magsamen, MA.    

kurt.magsamen@upjs.sk


1. Western themes and myths in Annie Dillard’s The Living

2. Agency during the apocalypse: the role of the protagonist in Climate-Science Fiction. 

3. Western and Native American themes in the works of Leslie Marmon Silko. 

4. Distorting history to portray history in E.L. Doctorow's Rag Time.  

 


prof. Dr. h. c. prof. Mgr. Slávka Tomaščíková, PhD.

slavka.tomascikova@upjs.sk

1. The global, national, regional and local in selected post-millennial media discourses.

2. Heritage in globalised food narratives in post-millennial media discourses.

3. Global vs. local in food narratives in post-millennial media discourses.

4. Gendered food narratives in post-millennial media discourses.

 

Mgr. Petra Filipová, PhD.

petra.filipova@upjs.sk

1. Gender Roles and Stereotypes in Post-millennial Cinema

2. Post-millennial Media and Gender Representation

3. Queerness and Post-millennial Young Adult Literature

 

 

Mgr. Martina Martausová, PhD.

martina.martausova@upjs.sk

1. Landscape, territory, and space in contemporary American cinema

2. Mobility and migration in The Road (Hillcoat, 2009).

 

 

Mgr. Július Rozenfeld, PhD.

julius.rozenfeld@upjs.sk

1. Post-Brexit Britain and Slovak Migration Trends

2. The Evolution of Scotland’s European Relations in the 21st Century

3. Analysis of Martin Durkin’s Brexit-The Movie in the Light of the Post-Brexit Situation in the UK


Mgr. Karin Sabolíková, PhD.

karin.sabolikova@upjs.sk

1. Brexit as a threat to the peace process in Northern Ireland within political discourse

2. Changing identities in post-Brexit Northern Ireland within political discourse (selected identity)

 

Mgr. Adriana Saboviková, PhD.

adriana.sabovikova@upjs.sk

1. Daughters of Jane: British female TV detectives breaking the rules of the genre

2. Melancholy in Hinterland / Y Gwyll (BBC, 2013 - 2016): Characters, Landscape, Light and Music

 

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare

https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/meno.priezvisko/

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Zuzana Podobinská  zuzana.podobinska@student.upjs.sk

 

 

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Aktuálne aj historické zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ.

 

Študenti majú zastúpenie aj v Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ.

 

 

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijnou poradkyňou študijného programu je Mgr. Karin Sabolíková, PhD. Študenti kontaktujú študijnú poradkyňu spravidla mailom karin.sabolikova@upjs.skalebo prostredníctvom MS Teams.

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Filozofickej fakulty, https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/studijne-oddelenie/, s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.

 

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/,


https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/.


UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.

 

UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje, a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií. 


Výučba predmetov študijného programu prebieha v posluchárňach a seminárnych miestnostiach, ktoré sú štandardne vybavené výpočtovou technikou, dataprojektorom, webkamerou, ozvučením, pripojením na internet a softvérových vybavením umožňujúcim online pripojenie na výučbu. V niektorých učebniach je k dispozícii aj interaktívna tabuľa. Všetkým študijným programom je k dispozícii počítačová učebňa vybavená výpočtovou technikou, dataprojektorom, pripojením na internet, interaktívnou tabuľou a štatistickým softvérom SPSS. V priestoroch budov, v ktorých prebieha výučba na fakulte, sú umiestnené počítačové stanice s pripojením na internet a intranet, ktoré sú voľne prístupné pre študentov. Študentom je prístupná wifi sieť Eduroam v celom areáli. Ďalej sú k dispozícii:

 

  • Digitálne tlmočnícke laboratórium slúži na špeciálnu výučbu techník simultánneho tlmočenia. Profesionálne plne digitálne tlmočnícke laboratórium je riadené lektorským pultom. Pracovisko lektora je vybavené špeciálnym lektorským serverom s virtuálnym lektorským ovládacím panelom (s možnosťou ovládania aj pomocou PC myši) a lektorským pultom (ktorý má otočné ovládacie prvky na reguláciu zvuku v slúchadlách lektora a slúchadlách prísediaceho lektora a tiež obsahuje konektory na pripojenie oboch slúchadiel). Tlmočnícke laboratórium ďalej pozostáva z digitálnej riadiacej a napájacej jednotky a z digitálnych tlmočníckych pultov - konzol (umiestnených v tlmočníckych kabínach, v každej kabíne po 2ks). V systéme je integrovaný modul komunikácie na hromadné aj adresné dorozumievanie so študentami tlmočníctva. Ďalšou súčasťou tlmočníckeho laboratória je bezdrôtový prenos signálov k účastníkom (digitálny IR vysielač, digitálny IR žiarič, digitálne IR prijímače), digitálne konferenčné mikrofóny s príjmom tlmočených kanálov, záznamové audio zariadenia (profesionálny 8-kanálový digitálny audio rekordér, študentské kabínové digitálne audio rekordéry) a ďalšie prídavné zariadenia. Vybavenie poskytuje možnosť vyučujúcemu čítať tlmočené texty, alebo ich púšťať priamo z databázy prejavov na internete. Spolu sa v laboratóriu nachádza 8 kabín, jeho celková kapacita je 16 študentov a umožňuje nácvik všetkých zručností potrebných na simultánne tlmočenie.
  • Jazykové testovacie centrum
  • Laboratórium experimentálnej fonetiky a komunikácie LICOLAB
  • Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps 
  • Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/
  • WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org
  • AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do
  • Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovanýna platforme Office 365 https://outlook.office.com/ , vlastná mailová doména @upjs.sk
  • Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b
  • Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/
  • Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom
  • Helpdesk IT podpory https://upjs.ladesk.com/
  • Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.
  • Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti
  • E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie
  • e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
  • Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31
  • Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ
  •  Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce
b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.

 

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach: https://www.upjs.sk/elearning/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7


Výučba sa realizuje predovšetkým prezenčnou formou. Je však možné prejsť na dištančnú formu, respektíve kombinovať prezenčnú s dištančnou formou (napr. v prípade testov, konzultácií, ale aj pri realizácií prednášok a seminárov). Pri dištančnej forme sú k dispozícii programy z balíka MS Office 365 a e-learnigový portál UPJŠ ((https://lms.upjs.sk/). O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra.


d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.

 

UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.

  

Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu na Filozofickej fakulte:



Spolupráca s externým prostredím je organizovaná napríklad v rámci programu Erasmus+. Stálymi partnermi pracoviska sú:

Univerzita v Granade, Španielsko

Univerzita Baleárskych ostrovov, Španielsko

Univerzita St. Kliment Ohridski v Sofii, Bulharsko

Karlova univerzita v Prahe, Česká republika

Ostravská univerzita, Česká republika

Univerzita Paris-Diderot, Paríž VIII, Francúzsko

Univerzita v Štrasburgu, Francúzsko

Univerzita v Patrase, Grécko

Univerzita v Szegede, Maďarsko

Bolonská univerzita, Bologna, Taliansko

Univerzita v Utrechte, Holandsko

Univerzita Maria Curie-Skłodowskej, Lublin, Poľsko

Univerzita v Rzeszowe, Poľsko

Univerzita Babes-Bolyai, Cluj-Napoca, Rumunsko

Sliezska univerzita, Katovice, Poľsko

Štátna univerzita v Petrohrade, Rusko

Univerzita v Niš, Srbsko

Univerzita v Jaén, Španielsko

Cernivecka národná univerzita Jurija Fedkovica, Ukrajina

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nielen kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


Z iniciatívy študentov KAA FF UPJŠ bol v roku 2018 založený ELSE - Študentský klub ELSE (English Language Students' Ensamble). Cieľom klubu je vytvárať priateľské prostredie a príjemný zážitok študentom KAA formou akcií, na ktorých majú možnosť vzájomne sa stretávať a diskutovať. Do činnosti klubu sa môže zapojiť každý študent KAA. ELSE v rámci svojej doterajšej existencie zorganizovala hneď na začiatku svojho pôsobenia v novembri 2018 stretnutie študentov prvých ročníkov bakalárskeho stupňa štúdia na KAA. Témou stretnutia bola adaptácia nových študentov KAA na univerzitné prostredie a vzájomná výmena skúseností študentov z rôznych oblastí študentského života. Pravidelné stretnutia so študentami, a nielen prvých ročníkov, sa tak stali pevným pilierom činnosti ELSE. Ďalšia aktivita ELSE sa viaže na predvianočné obdobie. Zaujímavým projektom ELSE je aj inštalácia knižnice v priestoroch KAA, ktorá funguje ako zdieľaná knižnica. Študenti a zamestnanci KAA tak majú možnosť priniesť svoje prečítané knihy, o ktoré by sa radi podelili, alebo si môžu požičať niektorú z publikácií, ktorá ich zaujme. Zdieľaná knižnica je voľne dostupná, umiestnená na chodbe KAA a majú k nej kedykoľvek prístup študenti aj zamestnanci KAA. Činnosť a aktivity ELSE sú dôležité aj z pohľadu neustáleho skvalitňovania práce KAA vo vzťahu k študentom nielen v rámci formálneho vzdelávacieho procesu, ale aj v oblasti neformálneho vzdelávania študentov KAA. Cieľom klubu je snaha o poskytovanie spätnej väzby od študentov KAA na vzdelávaciu a mimo-vzdelávaciu činnosť KAA, ktorá naopak KAA pomáha zlepšovať svoju prácu. V rokoch postihnutých pandémiou sa stretnutia uskutočňujú v online prostredí.


Na UPJŠ a na FF pôsobia študentské organizácie (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmové združenia (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/), ktoré poskytujú študentom možnosti sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia, do ktorých sa môžu zapojiť všetci študenti. Podporu a poradenstvo študentom poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/). Športové aktivity ponúka študentom Ústav telesnej výchovy a športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti majú možnosť duchovného vyžitia prostredníctvom Univerzitného pastoračného centra v Košiciach, ktorému UPJŠ vytvára priestor pre pôsobenie medzi študentmi univerzity https://www.upcke.sk/rodina-upc/.   



f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov súnpodstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.


Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ.  FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 131 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 171). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine a Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.  

Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:  

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: 

Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: 

Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ.


 

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Základnou podmienkou prijatia uchádzača na vysokú školu je získanie úplného stredného alebo úplného stredného odborného vzdelania.

Každý uchádzač je povinný absolvovať test Všeobecných študijných predpokladov (VŠP), príp. test General Academic Prerequisities (GAP pre zahraničných uchádzačov) a jazykový test, ktorých realizáciu zabezpečuje spoločnosť www.scio.cz, s.r.o. (www.scio.sk). Z hľadiska prijímacieho konania sa uchádzačovi započítava vždy najlepší výsledok absolvovaného testu realizovaného najneskôr do 31. 3. Podrobné informácie o vykonaní VŠP, GAP a jazykovej skúšky sú zverejnené na https://www.scio.sk/. Výsledok testov VŠP, GAP a testu jazykových spôsobilostí (jazykovej skúšky) má podobu percentilu, ktorý je prevedený na body: 1 percentil = 1 bod. Maximálna hodnota je 100 bodov v každom teste. Výsledky skúšky odovzdáva fakulte výhradne spoločnosť Scio, ktorej je zadaná zákazka na realizáciu testov VŠP, GAP a testu z jazyka. Uchádzač svoj výsledok fakulte neodovzdáva. Každý uchádzač musí spoločnosti, ktorej je zadaná zákazka na realizáciu VŠP alebo GAP, poskytnúť na odovzdanie výsledkov svoj súhlas (urobí tak v rámci prihlášky k VŠP, GAP, jazykovej skúške).

Rovnocenne slovenskej verzii testu všeobecných študijných predpokladov bude uznaný aj výsledok českej verzie testu (Obecné studijní předpoklady (OSP)).

Uchádzač môže navyše získať maximálne 10 bodov v prípade doloženia niektorého z nasledujúcich dokumentov:

 

·       SCIO Anglický jazyk;

·       certifikát TOEFL ibt nad 95 b.; 

·       certifikát IELTS nad 7 b.;

·       Cambridge CAE nad 200 b.;

·       Všeobecná štátna jazyková skúška z anglického jazyka C1;

·       1., 2. a 3. miesto na Krajskom kole Olympiády anglického jazyka resp. účasť na celoštátnom alebo medzinárodnom kole tejto súťaže

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:


 

Detailné podmienky prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

AR 2021/2022 - prihlásení (73), prijatí (73), zapísaní (38)

 AR 2020/2021 – prihlásení (84), prijatí (71), zapísaní (44)

 AR 2019/2020 - prihlásení (82), prijatí (52), zapísaní (30)

 AR 2018/2019 - prihlásení (74), prijatí (60), zapísaní (38)

 AR 2017/2018 - prihlásení (78), prijatí (67), zapísaní (45)

 AR 2016/2017 - prihlásení (65), prijatí (54), zapísaní (30)

 

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.


Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu sa uskutočňuje dvojakou formou: priama komunikácia s vedúcou katedry a dotazník. Študenti môžu svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality na FF UPJŠ . Výsledky hodnotenia úrovne poskytovaného vzdelávania na fakulte v akademickom roku 2020/2021 je k dispozícii na  https://www.upjs.sk/public/media/18089/Vzdelavanie-FF-AR-2021-2021.pdf. Skúsenosti ukazujú, že študenti uprednostňujú pred anonymným dotazníkom priamu komunikáciu s vyučujúcim, resp. s vedúcou pracoviska. 


b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/ .

 Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach:https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

 

Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.


Na KAA FF UPJŠ bol v roku 2017 oficiálne založený Alumni club ako platforma na komunikáciu a networking medzi absolventmi katedry, členmi katedry a súčasnými študentmi. V skutočnosti funguje spolupráca s absolventmi katedry od jej vzniku, čoho dôkazom je množstvo prednášok, workshopov, ale aj ponuky praxe pre študentov vo forme tlmočenia a prekladov a iné formy spolupráce. Jedným z prvých príkladov je spolupráca so vzdelávacou agentúrou SUVKO Coaching v Košiciach pod vedením absolventa anglického jazyka pre európske inštitúcie a ekonomiku Mgr. Matúša Draganovského (2014), či spolupráca s regionálnym riaditeľom americkej obchodnej komory Mgr. Martinom Mudrákom (2014) a výkonným riaditeľom jazykového inštitútu Academy Language Institute Mgr. Michalom Oroszom (absolvent KAaA 2012). Najúspešnejší absolventi katedry sa pravidelne zúčastňujú propagačných aktivít katedry za účelom vysvetliť a ukázať potenciálnym záujemcom o štúdium, ale aj momentálne študujúcim, ako sa reálne vedia uplatniť v praxi. Napríklad v roku 2019 sa počas Alumni day predstavili bývalí absolventi katedry so svojimi prednáškami z oblasti ich profesionálneho pôsobenia: Mgr. Andrea Petrovčínová, autorka a copywriterka, Katakomby, ateliéry a strecha novej nemocnice, Creative Industry Košice, Mgr. Ivana Rusnáková, galeristka, produkčná a projektová manažérka, Aj umenie je práca, tati, VUNU Gallery Košice, Bc. Marek Sabo, programátor jazykových hier, Bc. Kristína Makóová, UPJŠ European Career Ambassador, Mgr. Slavomíra Hrabovská, Summer Work and Travel USA s Information Planet a mnoho ďalších.

V roku 2019 sme počas pandémie Covid 19 boli nútení prejsť do online režimu spolupráce s absolventmi a založili sme schému Masterclass – učíme sa od najlepších. Študenti mali možnosť zúčastniť sa na niekoľkých workshopov napríklad s Mgr. Timeou Krauszovou (Refresher) a Mgr. Andreou Petrovčínovou (Creative Industry Košice) na témy, ako je kreatívne písanie, content writing, copywriting a preklad. V ak. roku 2021/22 plánujeme v týchto workshopoch pokračovať napr. s absolventkou katedry Mgr. Máriou Duffekovou z agentúry Promiseo, či Mgr. Timeou Strihovou pôsobiacou ako manážér pre Digital Europe v Bruseli. Počas pandémie Covid 19 sme našim potenciálnym študentom, ale aj súčasným študentom priblížili prácu absolventov v sérii online rozhovorov napríklad s Mgr. Richardom Petrom, Mgr. Patrikom Kondášom, Mgr. Emese Koteles, Mgr. Jurajom Majcherom, Mgr. Katarínou Rybárovou, Mgr. Martinom Mudrákom, Mgr. Martinou Jesenskou, Mgr. Romanou Grajcarovou, Mgr. Robertou Erdyovou, ktoré sú dostupné na Youtube. Pridanou hodnotou týchto aktivít je, že do nej zapájame aj vybrané stredné školy v Košiciach, na ktorých pôsobia taktiež absolventi katedry ako učitelia anglického jazyka, čo nám umožňuje ešte lepšiu komunikáciu. Členov Alumni klubu spájame pomocou sociálnych sietí, ale predovšetkým prostredníctvom platformy LinkedIn, kde dokážeme trasovať ich profesionálnu kariéru. Samozrejme osobné stretnutia sú určite príjemnejšie a už teraz plánujeme štvrté stretnutie alumnistov KAaA na jar 2022.

Vyvrcholením tejto spolupráce je aj zriadenie nového predmetu pod názvom Zručnosti pre úspech – z univerzity do praxe, ktorý vznikol práve vďaka spolupráci Katedry anglistiky a amerikanistiky s absolventmi tejto katedry a ponúka sadu komunikačných nástrojov pre čerstvých absolventov nastupujúcich do praxe.

Tento spôsob prepájania praxe s akademickým prostredím sa ukázal ako jeden z najefektívnejších a najkonštruktívnejších spôsobov ako komunikovať poslanie katedry, teoretickú náplň jednotlivých predmetov s reálnymi požiadavkami praxe. Rovnako však vytvárame atraktívny networking pre samotných absolventov, ktorí tak majú možnosť lepšie prepájať svoje profesionálne záujmy, ale rovnako sa naďalej vzdelávať aj po ukončení svojho štúdia.  


11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ https://www.upjs.sk/studium/.


Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/