Vedomosti:
Absolvent získava všeobecné a špeciálne teoretické znalosti zo slovakistiky a zo systému a fungovania elektronických, printových a digitálnych médií. Pozná teóriu a dejiny umeleckej, literárnej, žurnalistickej, marketingovej a mediálnej komunikácie. Je vybavený najnovšími teoretickými a praktickými znalosťami zo všetkých jazykových rovín (fonetiky a fonológie, morfológie, lexikológie, syntaxe a štylistiky), na vysokej úrovni ovláda ortoepické a ortografické normy a sociopragmatické zásady používania slovenského jazyka. Absolvent je dobre oboznámený so základnými humanitno-spoločenskými kontextmi svojho odboru.
Zručnosti:
Používanie teoretických vedomostí sa u absolventa vyznačuje kreatívnym a kritickým myslením. Absolvent dokáže vedomosti postavené na interdisciplinárnej syntéze kľúčových filologických predmetov eticky spracovávať a primerane uplatňovať v praxi. Je schopný tieto znalosti používať v širších filozofických, spoločenských a kultúrnych súvislostiach, dokáže si na ich základe tvoriť vlastné hodnotové postoje a profesionálne sa zapájať do procesu spoločenskej komunikácie. Je pripravený tak, že dokáže v príslušnom odbore udržiavať kontakt s aktuálnym vývojom a poznaním a na základe toho je schopný odborne a argumentačne flexibilne reagovať v meniacich sa komunikačných situáciách. Je schopný samostatne vyhľadávať, spracovávať a vyhodnocovať informácie a profesionálnym spôsobom ich ďalej komunikovať (a to aj v cudzom jazyku). Vie hĺbkovo analyzovať písomný a hovorený prejav, ako aj vizuálno-auditívne komunikáty mediálneho prostredia. Dokáže odborne interpretovať estetické a utilitárne texty rôznych žánrov a prostredí (printových, digitálnych, online či hybridných).
Kompetencie:
Absolvent je schopný aplikovať jazykovedné a literárnovedné poznatky v tradičných, ale aj v technicky náročných kultúrno-umeleckých a pragmaticko-komunikačných pracovných prostrediach. Disponuje praktickými skúsenosťami s využitím jazykovo-komunikačných kompetencií v redakčnej a editorskej práci v univerzitných, fakultných a katedrových časopisoch. Všestrannú praktickú komunikačnú a obsahovú prípravu na prácu v elektronických médiách si absolvent odnáša z praxe v študentskej televízii s technickou a pedagogickou podporou katedrového Televízneho a filmového štúdia. Praktické zručnosti z analýzy akusticky realizovaných textov nadobúda v Laboratóriu experimentálnej fonetiky a komunikácie (LICOLAB), ktoré je viazané na medzinárodnú spoluprácu. Absolvent študijného programu slovakisticko-mediálne štúdiá (bakalársky stupeň) je všestranne pripravený tak, aby mohol úspešne pokračovať v štúdiu na 2. stupni vysokoškolského vzdelávania (magisterský stupeň) príslušného študijného programu.
Absolvent bude pripravený na výkon povolania pracovníka v mediálnej sfére so silným jazykovým podložím, a to v povolaní v štátnej správe a samospráve, novinárskych profesiách, marketingu, literatúre, vzdelávaní a v kultúre. Indikované povolania podľa Štatistickej klasifikácie zamestnaní SK ISCO-08:
2643007 Jazykovedec (filológ, lingvista)
2642 Žurnalisti, redaktori a ostatní špecialisti v žurnalistike
2642001 Žurnalista, novinár
2642002 Vedúci vydania (žurnalistika)
2642003 Vedúci redakcie
2642004 Šéfredaktor
2642005 Redaktor publicistiky
2642006 Redaktor spravodajstva
2642007 Editor
2642008 Videoreportér
2642001 Žurnalista, novinár
2642002 Vedúci vydania (žurnalistika)
2642003 Vedúci redakcie
2642004 Šéfredaktor
2642007 Editor
2642008 Videoreportér
264 Spisovatelia, novinári a jazykovedci
2431004 Reklamný textár
2432002 Hovorca
2431003 Špecialista v oblasti reklamy a propagácie
2431004 Reklamný textár
2432001 Špecialista pre styk s verejnosťou
2656 Moderátori v rozhlase, televízii a v ostatných médiách
2656001 Televízny moderátor
2656002 Rozhlasový moderátor
2656999 Moderátor inde neuvedený
2654002 Kreatívny producent
Do roku 2021 mal študijný program množstvo úspešných absolventov, z ktorých väčšina sa uplatnila v praxi v oblastiach, ktoré zodpovedajú profilu absolventa a v ktorých absolventi využívajú zručnosti a kompetentnosti nadobudnuté počas štúdia. Z uvedeného dôvodu považujeme študijný program z hľadiska uplatniteľnosti v praxi za dobre nastavený.
Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. UPJŠ nepodceňuje túto problematiku a prijala rad konkrétnych opatrení v Rozhodnutí rektora č. 9/2017. Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.
Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.
Marián Gladiš – VŠ učiteľ, UPJŠ v Košiciach
Peter Getlík – VŠ učiteľ, UPJŠ v Košiciach
Vlado Varecha – moderátor rannej show WAKE UP – Rádio Európa 2 a moderátor TV Markíza
Viktor Wurm – moderátor a redaktor, hovorca Košickej záchranky
Vladimír Fabián – hovorca mesta Košice
Anton Gbúr – redaktor RTVS
Katarína Jarembinská – redaktorka RTVS
Lukáš Maňo – redaktor RTVS
Michaela Luxová – novinárka, držiteľka významných novinárskych ocenení
Michal Lengyel – redaktor denníka Korzár
Emese Nagyová – redaktorka maďarského národnostného vysielania RTVS
Marta Michalková – redaktorka Rádia Expres, Rádia KISS, marketingová špecialistka DPMK mesta Košice
Vladimíra Petrušová – hovorkyňa DPMK mesta Košice
Petronela Vavreková – redaktorka RTVS
Michaela Slivková Kirňaková – novinárka, hovorkyňa Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny SR
„Naše skúsenosti so študentmi masmediálnych štúdií FF UPJŠ v Košiciach sú veľmi dobré. Absolventi prichádzajú pripravení po teoretickej i po praktickej stránke. Oceňujem najmä ich jazykovú prípravu a flexibilitu.“
Mgr. Stanislav Lažo
Tímlíder spravodajstva RTVS
Sekcia spravodajstva
„Študenti študijného programu masmediálne štúdiá Filozofickej fakulty UPJŠ sa zúčastňovali praxe na Útvare marketingu Štátneho divadla Košice. Oboznamovali sa nielen s prevádzkovými postupmi v rámci divadelnej prevádzky, ale aj s marketingovou oblasťou a public relations v špecifickej umeleckej inštitúcií. Prepojenie teórie s praxou im umožňovalo nadobudnúť špeciálne zručnosti a kompetencie, ktoré môžu využiť v neskoršej praxi v rámci celého spektra mediálnych oblastí. Táto kooperácia sa ukazuje ako produktívna a vzájomne obohacujúca. Potenciál, ktorý prinášajú študenti odboru je v priestore umelecky (aj inštitucionálne) nasýtených Košíc omnoho širší akoby sa na prvý pohľad zdalo. Profesionálne umelecké inštitúcie (a teda aj Štátne divadlo Košice) sú relevantnými partnermi v ich budúcom profesionálnom začlenení.“
Mgr. Peter Himič, PhD.
dramaturg činohry a generálny riaditeľ ŠDK v rokoch 1999 – 2019
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf), , ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4252&showtree=1) a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4253&showtree=1). Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania pre tvorbu študijných programov z roku 2018.
Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na web stránke FF UPJŠ na adrese: študijný program SMSb
Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf),
počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 143
počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 21
počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia 0
počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia: 4
počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia: 15 (súčasť PP)
počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia 180
Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ v Košiciach
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi
Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania
Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom
Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf),
Tolkienovo ideové univerzum (PhDr. Lukáš Šutor, PhD.)
Recepcia adaptácie (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Filmová adaptácia sci-fi románu 451 stupňov Fahrenheita (Mgr. Martin Šmelko)
Komerčné rozhlasové stanice na Slovensku (PhDr. Renáta Cenková, PhD., MBA)
Fantómové adaptácie (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Psychológia a formovanie postáv v československej povojnovej filmovej dráme (Mgr. Martin Šmelko)
Analytická publicistika v súčasných slovenských tlačových médiách (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Beletristická publicistika v súčasných slovenských tlačových médiách (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Centénium rozhlasového vysielania na území bývalého Česko-Slovenska (1923 – 2023) (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Ladislav Grosman – medzi literatúrou a filmom (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Jazyková charakteristika novinových článkov s témou COVID-19 (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Jazyková analýza internetových diskusií (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Hovorová lexika v príspevkoch blogerov (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Jazyk ako nástroj hry a humoru (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Interpretácia zvukových prostriedkov v rozhlasových rozprávkach (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Lexika influenceriek v monotematických vlogoch (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Reč detí v predškolskom veku (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Vplyv boybandov na dievčenské publikum (Mgr. Barbora Petrová)
Filmové adaptácie románu Duna (Mgr. Barbora Petrová)
Ortoepické nedostatky v interpretácii piesňových textov (Mgr. Andrea Gavalcová)
Naratívny aspekt slovenských piesňových textov (Mgr. Andrea Gavalcová)
Umelecké prostriedky analytických publicistických žánrov (Mgr. Lena Ivančová, PhD.)
Štylistické dominanty rozhlasových rozprávok (Mgr. Lena Ivančová, PhD.)
Knižná dráma Viliama Klimáčka po roku 2005 (PhDr. Lukáš Šutor, PhD.)
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove
Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)
IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.
Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS2.
Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov
Harmonogram je prístupný na stránke Filozofickej fakulty:https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/
doc. Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. – profesor, garant študijného programu slovakisticko-mediálne štúdiá, jan.sabol1@upjs.sk
doc. Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. – Televízna tvorba I., Televízna tvorba II., Dejiny slovenskej literatúry I, Úvod do dejín komunikácie
jan.sabol1@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14758
prof. PhDr .Marián Andričík, PhD.. – Dejiny slovenskej literatúry II, Odborná prax
marian.andricik@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14729
doc. Mgr. Markéta Andričíková, PhD. – Reflexia umenia v médiách, Teória masovej komunikácie
marketa.andricikova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6562
doc. PhDr. Marianna Sedláková, PhD. – Ortografia, Praktická morfológia I, Praktická morfológia II
marianna.sedlakova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14735
PhDr. Iveta Bonová, PhD. – Fonetika a fonológia, Ortoepia I., Ortoepia II, Praktická lexikológia I, Praktická lexikológia II
iveta.bonova@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15448
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VUPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného Registra študijných programov
PhDr. Renáta Cenková, PhD., MBA https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14794
Mgr. Peter Getlík, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30046
PhDr. Marián Gladiš, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18577
Mgr. Lena Ivančová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14913
PhDr. Lucia Jasinská, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14809
Ing. Eva Kiktová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20575
doc. Marián Milčák, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14786
PhDr. Jozef Puchala, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21845
PhDr. Lukáš Šutor, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14912
doc. Mgr. Alexander Onufrák, PhD. htps://www.portalvs.sk/regzam/detail/21860
Mgr. Ján Ruman, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29235
Mgr. Tomáš Dvorský, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32609
doc. PhDr. Peter Nezník, CSc. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15375
PhDr. Bibiána Kováčová Holevová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14741
Priradenie jednotlivých vyučujúcich k predmetom je verejne dostupné na: Registri študijných programov
Tolkienovo ideové univerzum (PhDr. Lukáš Šutor, PhD.)
Recepcia adaptácie (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Filmová adaptácia sci-fi románu 451 stupňov Fahrenheita (Mgr. Martin Šmelko)
Komerčné rozhlasové stanice na Slovensku (PhDr. Renáta Cenková, PhD., MBA)
Fantómové adaptácie (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Psychológia a formovanie postáv v československej povojnovej filmovej dráme (Mgr. Martin Šmelko)
Analytická publicistika v súčasných slovenských tlačových médiách (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Beletristická publicistika v súčasných slovenských tlačových médiách (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Centénium rozhlasového vysielania na území bývalého Česko-Slovenska (1923 – 2023) (PhDr. Marián Gladiš, PhD.)
Ladislav Grosman – medzi literatúrou a filmom (Mgr. Peter Getlík, PhD.)
Jazyková charakteristika novinových článkov s témou COVID-19 (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Jazyková analýza internetových diskusií (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Hovorová lexika v príspevkoch blogerov (PhDr. Lucia Jasinská, PhD.)
Jazyk ako nástroj hry a humoru (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Interpretácia zvukových prostriedkov v rozhlasových rozprávkach (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Lexika influenceriek v monotematických vlogoch (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Reč detí v predškolskom veku (PhDr. Iveta Bónová, PhD.)
Vplyv boybandov na dievčenské publikum (Mgr. Barbora Petrová)
Filmové adaptácie románu Duna (Mgr. Barbora Petrová)
Ortoepické nedostatky v interpretácii piesňových textov (Mgr. Andrea Gavalcová)
Naratívny aspekt slovenských piesňových textov (Mgr. Andrea Gavalcová)
Umelecké prostriedky analytických publicistických žánrov (Mgr. Lena Ivančová, PhD.)
Štylistické dominanty rozhlasových rozprávok (Mgr. Lena Ivančová, PhD.)
Knižná dráma Viliama Klimáčka po roku 2005 (PhDr. Lukáš Šutor, PhD.)
Kontakty na školiteľov ZP https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-slovakistiky-slovanskych-filologii-a-komunikacie/#
Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/ VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov v Registri študijných programov
Mgr. Barbora Petrová barbora.petrova@student.upjs.sk
Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Filozofickej fakulty s využitím Akademického informačného systému AiS2:
Študijný referent: Ing. Jana Quitková (jana.quitkova@upjs.sk), Eva Mrázová (eva.mrazova@upjs.sk), Karolína Kelemenová (karolina.kelemenova@upjs.sk)
Fakultný správca AiS2: Mgr. Emília Sotáková (emilia.sotakova@upjs.sk)
Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.
Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na:
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.
Študijný referent sociálnej pomoci: Mgr. Lýdia Bereczová (lydia.bereczova@upjs.sk)
Referent pre stáže, Erasmus+: Bc. Oľga Gállová (olga.gallova@upjs.sk) https://www.studujsff.sk/
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami: doc. PhDr. Beáta Gajdošová, PhD. (beata.gajdosova1@upjs.sk)
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/
Dôležité stránky: Dôležité stránky | UPJŠ (upjs.sk)
Ubytovací referát: Kontakty | UPJŠ (upjs.sk)
Univerzitné poradenské centrum: UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)
Rozvoj odborných a praktických zručností umožňujú študentom študijného programu slovakisticko-mediálne štúdiá dve vysoko špecializované pracoviská, ktoré sú organizačne začlenené pod Katedru slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie, a to: Televízne a filmové štúdio a Laboratórium experimentálnej fonetiky a komunikácie (LICOLAB). Televízne a filmové štúdio sa zameriava na výskum a praktickú analýzu fungovania zvuku a obrazu predovšetkým v mediálnom prostredí a umožňuje rozvoj teoreticko-metodologických, ale aj pragmaticko-kreatívnych potenciálov. Televízne a filmové štúdio zároveň poskytuje nevyhnutný priestor a zásadné technické vybavenie pre redakčnú činnosť univerzitnej televízie UniTV, kde sa mimo výučby študenti podieľajú na príprave vlastných mediálnych produktov s odbornou pomocou zamestnancov a doktorandov KSSFaK FF UPJŠ v Košiciach. Experimentálny lingvistický výskum zvuku (akusticko-auditívnych komunikátov) umožňuje študentom študijného programu slovakisticko-mediálne štúdiá Laboratórium experimentálnej fonetiky a komunikácie, ktoré je orientované na akustickú fonetiku, na analýzu a resyntézu rečového signálu v časovej a frekvenčnej doméne. V laboratóriu prebieha intenzívny interdisciplinárny lingvistický výskum (všeobecná jazykoveda, literárna veda, teória informácie, teória komunikácie, semiotika), s osobitným zameraním na výskum zvukovej štruktúry mediálnej komunikácie a štylistických aspektov akustického signálu. Ďalšie posluchárne a seminárne miestnosti, v ktorých prebieha výučba, sú štandardne vybavené základnou výpočtovou technikou, dataprojektorom, webkamerou, ozvučením, pripojením na internet a softvérových vybavením umožňujúcim online pripojenie na výučbu. V niektorých učebniach je k dispozícii aj interaktívna tabuľa. Všetkým študijným programom je k dispozícii počítačová učebňa. V priestoroch budov, v ktorých prebieha výučba na fakulte, sú umiestnené počítačové stanice s pripojením na internet a intranet, ktoré sú voľne prístupné pre študentov. Študentom je prístupná wifi sieť Eduroam v celom areáli.
Prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom poskytuje Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach (UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk) ), v ktorej majú študenti v príručnej knižnici k dispozícii tiež väčšinu povinnej literatúry podľa infolistov, ako aj štandardné technické vybavenie (PC, skenery, tlačiarne, prístup na internet a pod.).
Základom výučby je prezenčné vzdelávanie, pri niektorých predmetoch je možné realizovať aj kombinované vzdelávanie. Do rozsahu dištančného vzdelávania patrí aj možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia (napr. testov) prostredníctvom dostupných aplikácií. Efektívna sa javí aj možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií. Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learningový portál UPJŠ (https://lms.upjs.sk/). O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra.
Externí partneri sú najmä inštitúcie, na ktorých študenti absolvujú odbornú prax. Ide spravidla o mediálne inštitúcie (RTVS, TASR). Každá partnerská inštitúcia určí osobu, ktorá prax odborne vedie a po skončení napíše hodnotenie práce študenta.
Na UPJŠ a na FF pôsobia študentské organizácie (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmové združenia (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/), ktoré poskytujú študentom možnosti sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia. Podporu a poradenstvo študentom poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/). Športové aktivity ponúka študentom Ústav telesnej výchovy a športu https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/
Pod gesciou a odborným vedením Katedry slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie pôsobí niekoľko študentských médií: UniTV je internetovou študentskou televíziou na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vznikla ako projekt študentov magisterského programu masmediálnych štúdií na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach v roku 2013 za účelom ďalšieho vzdelávania študentov s dôrazom na mediálnu prax. Ďalším médiom je Univerzál – časopis študentov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorý vychádza od roku 2010 a prináša informácie z aktuálneho diania na fakulte, rôzne zaujímavosti, tipy a praktické rady týkajúce sa štúdia, vyučujúcich aj aktivít mimo vyučovania. Vychádza štyrikrát ročne.
Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/.
FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 103 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 107). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.
Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:
Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach
Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ
Web stránky:
Erasmus+ UPJŠ: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/
Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/
Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:
Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/
Štruktúrovaná analýza prijímacieho konania na FF UPJŠ: Indikátory hodnotenia kvality na FF UPJŠ (nastavený odkaz na https://www.upjs.sk/public/media/18089/FF-Indikatory-kvality-2020.pdf)
Plánovaný počet - Počet uchádzačov - Prijatí uchádzači - Zapísaní uchádzači
AR 2021/2022: 30 - 83 - 62 - 44
AR 2020/2021: 30 - 91 - 63 - 36
AR 2019/2020: 30 - 94 - 59 - 44
AR 2018/2019: 30 - 90 - 56 - 40
AR 2017/2018: 30 - 63 - 49 - 36
AR 2016/2017: 30 - 86 - 67 - 40
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
Študenti môžu svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality | UPJŠ (upjs.sk).
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie.
Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/vyhodnotenie-spokojnosti-ff/
Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity.
Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/
Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/.
Ďalšie podporné linky: