Vedomosti absolventa
Absolvent doktorandského študijného programu filozofia má rozsiahle a vyprofilované odborné a metodologické vedomosti o prioritách, ktoré sú potrebné pre rozvoj filozofického skúmania, so špeciálnym dôrazom na problémy dejín filozofie. Má všetky potrebné odborné vedomosti zo svojej vybranej oblasti výskumu na úrovni súčasného stupňa jej rozvoja, ktoré mu slúžia ako základ pre uskutočňovanie výskumu, vývoja a vytvárania nových poznatkov, ako aj vedeckých a vzdelávacích projektov v oblasti historicko-filozofického výskumu.
Zručnosti absolventa
Absolvent vie vytvárať, formulovať, overovať a implementovať nové hypotézy, argumenty a stratégie pre ďalší výskum a zásadný rozvoj skúmania dejín filozofie. Vie aplikovať vlastné zistenia svojej teoretickej analýzy a svojho komplexného vedeckého výskumu pri riešení problémov v tejto oblasti. Na základe svojich výstupov a zistení dokáže tvorivo reflektovať, navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy. Prakticky ovláda zvolené bádateľské metódy a používa ich pri hľadaní nových postupov, analýze relevantných detailov a dôležitých interdisciplinárnych väzieb.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti absolventa
Absolvent sa vyznačuje vysokým stupňom nezávislého, tvorivého, kritického a analytického myslenia, ktoré aplikuje v meniacich sa podmienkach vedeckého výskumu a spoločenskej praxe. Samostatne prezentuje vlastné výsledky výskumu a praxe pred odbornou komunitou doma aj v zahraničí.
Kompetencie absolventa
Zohľadňuje spoločenské, vedecké a etické aspekty pri smerovaní odborného výskumu a vývoja spoločnosti. Vyznačuje sa plánovaním vlastného výskumu, stanovovaním zamerania výskumu, preberaním zodpovednosti za riadenie a koordinovanie pracovného tímu v odbore filozofia v akademických inštitúciách alebo iných organizáciách.
Absolvent je pripravený pôsobiť v oblasti vedy a základného výskumu (samostatne aj ako člen vedeckého tímu), v oblasti školstva (predovšetkým ako vysokoškolský pedagóg) a vzdelávania domáceho a medzinárodného charakteru, v oblasti aplikovaného výskumu v príbuzných disciplínach humanitného zamerania, v oblasti štátnej a verejnej správy, v masmédiách, v mimovládnom sektore, v kultúrnych zariadeniach, spoločenských organizáciách, vydavateľstvách a pod. Indikované povolania podľa Štatistickej klasifikácie zamestnaní SK ISCO-08 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2020/449/20210101_5289809-2.pdf:
2633001 Filozof
2310 Vysokoškolskí učitelia
3332002 Organizátor vzdelávacích aktivít
3332003 Organizátor spoločenských podujatí
3332004 Kultúrno-osvetový pracovník
2641008 Vydavateľský redaktor
2641999 Spisovateľ a podobný autor inde neuvedený
2642 Žurnalisti, redaktori a ostatní špecialisti v žurnalistike
2642001 Žurnalista, novinár
2642003 Vedúci redakcie
2642004 Šéfredaktor
335 Odborní pracovníci vo verejnej správe
Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.
Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.
• Bližšie informácie aj na univerzitných webových stránkach Úspešní absolventi na FF UPJŠ
• Ponuky pracovných príležitostí sú dostupné napr. cez Profesia.sk
Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach FF UPJŠ v Košiciach: Úspešní absolventi na FF UPJŠ
Výber úspešných absolventov:
doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD. – vysokoškolský učiteľ (KF FF UPJŠ v Košiciach)
doc. PhDr. Kristína Bosáková, PhD. – vysokoškolská učiteľka (KF FF UPJŠ v Košiciach)
PhDr. Katarína Mayerová, PhD. – vysokoškolská učiteľka (KF FF UPJŠ v Košiciach)
Mgr. Martin Škára, PhD. – vysokoškolský učiteľ (KF FF UPJŠ v Košiciach)
Mgr. Beatrix Suzanne Lepis, PhD – vysokoškolská učiteľka (KF FF UPJŠ v Košiciach)
Mgr. Zuzana Hamzová, PhD. – pedagóg (základná škola, stredná škola)
Mgr. Katarína Hrnčiarová, PhD. – Change Control Specialist, Diebold Nixdorf, Košice
Mgr. Tímea Kolberová, PhD. – lektorka anglického jazyka
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD. – popularizátorka vedy
Mgr. Ivan Šmatlava, PhD. – učiteľ (stredná škola)
Mgr. S. Caisová, PhD. - vysokoškolská učiteľka (KF FF UPJŠ v Košiciach), tvorba didaktických metodík
Stanovisko je uvedené v Zápisnici zo zasadania Rady študijného programu, ktorá je k dispozícii v monitorovacom paneli Registra študijných programov v rámci akademického informačného systému AIS2.
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti.
Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:
Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na web stránke FF UPJŠ na adrese Študijných programov FF UPJŠ.
Celý študijný plán sa realizuje v sídle vysokej školy. Študijný plán a informačné listy v požadovanej štruktúre sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Všetky požadované informácie sú verejne dostupné v študijnom pláne v Registri študijných programov UPJŠ na adrese Študijných programov FF UPJŠ.
• počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: XY (vyplniť podľa programov) 42
• počet kreditov za vedeckú časť potrebných na riadne skončenie štúdia: 68
• počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 20
• počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia: nie je určené
• počet kreditov potrebných na prihlásenie sa k dizertačnej skúške: 90
• počet kreditov za dizertačnú skúšku: 20
• počet kreditov za dizertačnú prácu a jej obhajobu: 30
• počet kreditov potrebných na postup z prvého do druhého roka štúdia: 40 (pre externú formu 30)
Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi:
Zákonom o zabezpečovaní kvality
Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností
Rozhodnutie rektora o vybavovaní sťažností, podnetov a petícií
Študijným poriadkom doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom Zásady pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti .
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke Študijných programov FF UPJŠ.
Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi:
Zákonom o zabezpečovaní kvality
Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností
Rozhodnutie rektora o vybavovaní sťažností, podnetov a petícií
Študijným poriadkom doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom Zásady pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti .
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke Študijných programov FF UPJŠ.
Zoznam tém dizertačných prác pre aktuálny akademický rok je verejne dostupný na Doktorandskom portáli.
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity.
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove
Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)
IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.
Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
Erasmus+ Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na stránke medzinárodných aktivít univerzity
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach .
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke Študijných programov FF UPJŠ.
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov.
prof. PhDr. Eugen Andreanský, PhD.
vysokoškolský učiteľ vo funkcii profesor
https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/eugen.andreansky/
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15455
Osoba: prof. PhDr. Eugen Andreanský, PhD.,
profilový predmet: Metodológia a metódy historicko-filozofických výskumov
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15455
kontakt: eugen.andreansky@upjs.sk
Osoba: doc. PhDr. Štefan Jusko, PhD., univerzitný profesor
profilové predmety: Epistemológia a dejiny filozofie; Dejinné metamorfózy metafyziky
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14740
kontakt: stefan.jusko@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD.
profilový predmet: Filozofia dejín filozofie
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14742
kontakt: robert.stojka@upjs.sk
Osoba: doc. PhDr. Kristína Bosáková, PhD.
profilový predmet: Gadamer, hermeneutika a dejiny filozofie
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14682
kontakt: kristina.bosakova@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Adriana Jesenková, PhD.
profilový predmet: Francúzska fenomenológia
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14792
kontakt: adriana.jesenkova@upjs.sk
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/
Zoznam aktuálnych vyučujúcich, ich VUPCH a osobné stránky sú dostupné aj z verejného Registra študijných programov.
é aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/, https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fid
Zoznam všetkých vyučujúcich s priradením k predmetom je verejne dostupný v Registri študijných programov.
Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam je uvedený na Doktorandskom portáli.
Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých
URL je v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/
VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov Registra študijných programov.
Zástupcovia študentov sú uvedení v Registri študijných programov.
Doktorandi využívajú podporné služby Referátu pre vedu, výskum, kvalifikačný rast a doktorandské štúdium.
Administráciu doktorandského štúdia zabezpečuje Útvar pre vedu, výskum, kvalifikačný rast, doktorandské štúdium a medzinárodné vzťahy Filozofickej fakulty s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.
Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC . Ide o špecializované pracovisko
UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov.
UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami. UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie a stravovacie služby prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
Ďalšie kontakty a odkazy:
Referát pre vedu, výskum, kvalifikačný rast a doktorandské štúdium
Referát pre medzinárodné vzťahy a Erasmus+
UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu. Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke Študijných programov FF UPJŠ .
Ďalšie súčasti infraštruktúry na úrovni univerzity a Filozofickej fakulty:
• Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps
• Priepustnosť siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps
https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/
• WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org
• Akademický informačný systém AiS2
• Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkový na platforme Office 365, vlastná mailová doména @upjs.sk
•Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com (https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/navody/office-365/) a BigBlueButton
• Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím (https://csirt.upjs.sk/#/)
•Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie
emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom
• Helpdesk IT podpory
• Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.
• Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení (https://video.nti.sk/home/)
• E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie
• Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov UNIPOC
Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke Univerzitnej knižnice UPJŠ.
UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ. Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií
zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/).
Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
K riadeniu štúdia a komunikácie so študentmi sa používa Akademický informačný systém (AiS2), ktorý bol vyvinutý na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a momentálne je implementovaný aj na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Prístup do AiS2 majú študenti zabezpečený z voľne dostupných počítačov, ktoré sa nachádzajú v priestoroch jednotlivých pracovísk fakulty alebo na študijnom oddelení. Okrem toho pre prístup do AiS2 môžu študenti použiť počítače, ktoré sa nachádzajú v učebniach, laboratóriách alebo knižniciach jednotlivých katedier. Tieto priestory sú vybavené internetovými prípojkami internej dátovej siete priamo napojenej na optickú dátovú sieť združenia SANET (Slovenská akademická sieť). Do počítačovej siete sa možno pripojiť v budovách FF UPJŠ aj prostredníctvom bezdrôtových prístupových bodov medzinárodnej wi-fi siete EDUROAM. Prístup k internetu majú študenti zabezpečený aj v rámci Študentských domovov a jedální UPJŠ. Univerzita prevádzkuje vlastný mailový server kde je v súčasnosti 11 tisíc emailových kont z toho viac ako 10 tisíc je študentských. Kapacita mailovej schránky študentov je 300MB. Identifikácia zamestnancov a študentov prebieha prostredníctvom systému Automatickej identifikácie osôb, ktorá zastrešuje administráciu študentských preukazov a činnosť certifikačnej autority. Internetové pripojenie môžu študenti využívať aj na získavanie informácií z odborných databáz. Univerzita umožňuje prístup študentov a učiteľov relevantných odborných databáz a portálov napr.: Web of Science (Science Citation Index, Social Science Citation Index – citačné databázy), Current Contents Connect, CELEX, JASPI, SpringerLink, Wiley Interscience, EBSCO, ProQuest Central, Scopus, Science Direct, vyhľadávací portál pre vedu a výskum Scientia .Okrem spomínaných predplatených databáz majú študenti a zamestnanci prostredníctvom Univerzitnej knižnice skúšobný prístup k profilovo blízkym databázam a vytipovaným pre rôzne študijné odbory univerzity, napr. BioMed Central. Podrobnejšie nižšie. Pre potreby vyučovania sú na Filozofickej fakulte k dispozícii 3 počítačové učebne.
Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach: https://www.upjs.sk/pracoviska/ccvapp/elearning/
Študijný program má dve základné zložky – študijnú a vedeckú. Základom výučby je prezenčné vzdelávanie, avšak pri jednotlivých predmetoch uvádzame spravidla kombinované vzdelávanie. Do rozsahu dištančného vzdelávania rátame predovšetkým možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia (napr. testov) prostredníctvom dostupných aplikácií. Za efektívnu považujeme tiež možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií. Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learnigový portál UPJŠ. O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra. K dispozícii je Portál s podporou pre e-vzdelávanie na UPJŠ.
Rozhodnutie rektora 22/2020 upravuje realizáciu telekonferenčných prednášok.
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi, informácie sú uvedené na web stránke v sekcii Medzinárodné vzťahy.
Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu na Filozofickej fakulte: Partnerské Organizácie
doplniť!!!
Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Univerzita zastrešuje a podporuje študentské organizácie a študentské záujmové združenia. UPJŠ vydáva oficiálny časopis univerzity – Universitas Šafarikiana, ktorý pravidelne informuje o dianí na akademickej pôde. Prostriedkom internej komunikácie, ale tiež s ambíciou priblížiť život na UPJŠ širokej verejnosti na univerzite pôsobí aj Študentský rozhlas a televízia Uni TV UPJŠ.
Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu. Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ.
Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.
Podrobný prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke Filozofickej fakulty UPJŠ.
Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach medzinárodných vzťahov univerzity.
Študent sa môže uchádzať o grantový pobyt (Erazmus) na partnerských univerzitách katedry po úspešnom absolvovaní dizertačnej skúšky.
Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AiS2 a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper. AiS2 a EWP sú postupne integrované do jedného funkčného celku. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach. Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ.
FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ. Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty. Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na medzinárodných vzťahov univerzity.
Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium.
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy
uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke pre záujemcov o štúdium.
Akademický rok Plánovaný počet prijatých na denné štúdium Počet uchádzačov Počet prijatých
2018/2019 2 2 2
2019/2020 2 3 3
2020/2021 2 4 2
2021/2022 2 3 2
2022/2023 2 6 4
2023/2024 2 4 3
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach.
V rámci ŠP si každý vyučujúci vyhodnocuje spätnú väzbu od študentov individuálne, pričom je raz za semester takto získaná spätná väzba vyhodnotená na spoločnom stretnutí vyučujúcich a na zasadnutí odborovej komisie a zasadnutí Rady študijného programu, kde môžu byť pripomienky a návrhy prezentované prostredníctvom zástupcov študentov. Prijaté opatrenia sú súčasťou zápisnice.
Okrem týchto možností, môžu študenti svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty.
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach:
Dotazníkové prieskumy na monitorovanie kvality.
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie doktorandského štúdia, a zápisniciach zo zasadnutí Rád študijných programov, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2. Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: Vyhodnotenie dotazníkových prieskumov spokojnosti študentov s výučbou na FF UPJŠ
Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce.
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke: https://www.upjs.sk/kvalita/programy/#10
Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach zo zasadnutia Odborovej komisie pre doktorandské štúdium. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na stránke Študijných programov FF UPJŠ a tiež v informáciách pre doktorandov FF UPJŠ v Košiciach.
Ďalšie podporné linky:
• Študijný poriadok doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach
• Štipendijný poriadok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
• Smernica č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach a jej súčasti Záverečné práce | UPJŠ (upjs.sk)