Vedomosti absolventa
Absolvent jednoodborového bakalárskeho študijného programu filozofia disponuje všeobecnými teoretickými vedomosťami z hlavných oblastí filozofického skúmania (dejiny filozofie, súčasná filozofia, logika, metodológia vedy, metafyzika, epistemológia, etika, estetika, axiológia). Tieto vedomosti dokáže triediť, usúvzťažňovať a odvodzovať z nich závery, s prihliadnutím na ústredné tematické oblasti filozofického výskumu. Vie vysvetliť základný filozofický pojmový, kategoriálny a metodologický aparát. Vie urobiť rozbor východísk a záverov jednotlivých problémov v rámci rôznych oblastí filozofie. Dokáže využívať základné argumentačné a komunikačné techniky, ktoré sú príznačné pre rozvíjanie filozofického skúmania. Pozná hlavné myšlienkové prúdy, ústredné postavy a filozofické smery v oblasti dejín filozofie a systematickej filozofie, v rámci ktorej sa prepája filozofický a špeciálno-vedný výskum. Absolvent taktiež ovláda základné praktické a metodologické vedomosti z kľúčových filozofických disciplín, ktoré slúžia ako základ pre výskum problémov spoločenského a kultúrneho charakteru.
Zručnosti absolventa
Absolvent disponuje intelektuálnymi zručnosťami v oblasti analytického, kritického, systematického a koncepčného myslenia, dokáže naznačiť riešenia odborných filozofických problémov. Používa metódy špecifické pre rôzne oblasti filozofie, špecifikuje, usporadúva, modifikuje a prepája všeobecný problém odboru s konkrétnym problémom a identifikuje základné argumenty. Dokáže transformovať konkrétne teoretické a praktické problémy do širších filozofických súvislostí. Dokáže analyzovať a navrhovať možnosti riešenia hlavných problémov študovanej oblasti na úrovni zvládnutia teoretických základov a východiskových poznatkov parciálnych disciplín patriacich do filozofie (ontológia, epistemológia, logika, metodológia, etika, estetika). Vie analyzovať a primerane interpretovať filozofické texty, efektívne využívať argumentačné stratégie rôznych filozofov a kriticky vyhodnocovať ich argumenty.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti absolventa absolventa
Absolvent sa vyznačuje samostatnosťou vo využívaní filozofických metód, metódy logickej a metodologickej analýzy, metódy základného empirického zisťovania a deskripcie pri riešení problémov študovaného programu v širších filozofických, etických, spoločenských a kultúrnych súvislostiach. Pri odbornej prezentácii vlastného stanoviska vie efektívne využívať argumentačné postupy dejinných aj súčasných predstaviteľov filozofického skúmania. Svoje stanovisko vyjadruje kultivovane v ústnom i písomnom prejave. Má osvojené základné návyky samostatnej práce a rozširovania svojho odborného poznania. Dokáže zaujímať postoje k filozofickým problémom a prijímať kvalifikované rozhodnutia so znalosťou viacerých hodnotových perspektív.
Kompetencie absolventa
Absolventi, ktorí absolvovali povinne voliteľný modul Filozofia a dejiny filozofie sú odborníkmi v rámci rôznych filozofických disciplín (ontológia, epistemológia, logika, metodológia vedy, axiológia, estetiky, etika), so špeciálnym dôrazom na oblasť dejín filozofie.
Absolventi, ktorí absolvovali povinne voliteľný modul Aplikovaná etika sú špecialistami v oblasti etických teórií a ich aplikácii vo vzťahu k rôznym oblastiam ľudskej činnosti (medicína, prírodné a spoločenské vedy, kultúra, právo, manažment).
Absolventi bakalárskeho jednoodborového štúdia filozofie, ktorí nebudú pokračovať v štúdiu na magisterskom stupni, nachádzajú uplatnenie v pozícii vedecko-výskumného asistenta výskumných filozofických tímov a najmä tímov s interdisciplinárnym zameraním, či už v oblasti spoločenských a humanitných vied, ale aj v zameraní na interdisciplinárne výskumné programy na pomedzí prírodných a sociálnych, resp. duchovných vied, vo všetkých profesiách, ktoré vyžadujú kultivovaný ústny a písomný prejav, v organizáciách rozličného zamerania, vo sférach nevýrobného charakteru (štátna správa a miestna samospráva, „tretí sektor“, zdravotníctvo, školské a mimoškolské zariadenia, kultúra, sociálna a výchovná práca, redakcie časopisov, vydavateľstvá, masmédiá). Indikované povolania podľa Štatistickej klasifikácie zamestnaní SK ISCO-08 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2020/449/20210101_5289809-2.pdf:
2633001 Filozofi
3332002 Organizátor vzdelávacích aktivít
3332003 Organizátor spoločenských podujatí
3332004 Kultúrno-osvetový pracovník
2641008 Vydavateľský redaktor
2641999 Spisovateľ a podobný autor inde neuvedený
2642 Žurnalisti, redaktori a ostatní špecialisti v žurnalistike
2642001 Žurnalista, novinár
2642003 Vedúci redakcie
2642004 Šéfredaktor
335 Odborní pracovníci vo verejnej správe
Absolventi študijného programu pokračujú v štúdiu na druhom stupni.
Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. UPJŠ nepodceňuje túto problematiku a prijala rad konkrétnych opatrení v Rozhodnutí rektora č. 9/2017. Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.
Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.
Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach FF UPJŠ v Košiciach na https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/uspesni-absolventi/
Výber úspešných absolventov:
Mgr. Beatrix Suzanne Lepis, PhD – vysokoškolská učiteľka (KF FF UPJŠ v Košiciach)
Mgr. Eva Dědečková, PhD. - vedecká pracovníčka, FÚ SAV Bratislava, absolventka PhD. štúdia (PF UK Praha)
Mgr. Tímea Kolberová, PhD. – lektorka anglického jazyka
Mgr. Viktória Zemančíková, PhD. – popularizátorka vedy
Mgr. Michal Bajla, PhD. - absolvent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Štefan Deneš, PhD. - absolvent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Lenka Cibuľová, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Juraj Dragašek - absolvent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF TU Trnava)
Mgr. Jana Exner Šivecová, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Michal Kručko, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Simona Pavúková Bašistová, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Oliver Gutter, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Dávid Bujnovský, PhD. - absolventka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Ladislav Perduk - webdeveloper
Mgr. Dávid Natafaluši - študent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Petronela Wjechová - študentka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Martin Babjak - študent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Peter Olenič - študent PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Mgr. Michaela Jackaninová Novotná - študentka PhD. študijného programu dejiny filozofie (FF UPJŠ Košice)
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:
Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4252&showtree=1) a
Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4253&showtree=1).
Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na adrese:
https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fib?rok=2022%2F2023
Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf)
Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi
Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania
Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy.
Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy.
Zoznam prác študijného programu sa nachádza v AISe.
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v nasledovných dokumentoch:
Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove
Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)
IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.
Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS2.
Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov: https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fib?rok=2022%2F2023
Harmonogram je prístupný na stránke Filozofickej fakulty: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/
Osoba: doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD.
vysokoškolský učiteľ vo funkcii docent
https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/robert.stojka/
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14742
kontakt: robert.stojka@upjs.sk
Osoba: prof. PhDr. Eugen Andreanský, PhD.,
profilový predmet:
KF/LOG1J/22 - Logika 1
KF/LOG2J/22 - Logika 2
KF/KRM/22 - Kritické myslenie
KF/METOD/22 - Metodológia vedy
KF/SUF2J/22 - Súčasná filozofia 2
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15455
kontakt: eugen.andreansky@upjs.sk
Osoba: doc. PhDr. Kristína Bosáková, PhD.
profilový predmet:
KF/DEF1J/22 - Dejiny filozofie 1
KF/ETIJ/22 – Etika
KF/MET/22 - Metafyzika 1
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14682
kontakt: kristina.bosakova@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Adriana Jesenková, PhD.
profilový predmet:
KF/DEF3J/22 - Dejiny filozofie 3
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14792
kontakt: adriana.jesenkova@upjs.sk
Osoba: doc. PhDr. Štefan Jusko, PhD.
profilový predmet:
KF/DEF2J/22 - Dejiny filozofie 2
KF/DEF4J/22 - Dejiny filozofie 4
KF/EPI1J/22 - Epistemológia 1
KF/ESTIJ/22 – Estetika
KF/AXIJ/22 - Axiológia
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14740
kontakt: stefan.jusko@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD.
profilový predmet:
KF/UVFJ/22 - Úvod do filozofie
KF/SUF1J/22 - Súčasná filozofia 1
KF/DFSCJ/22 - Dejiny filozofie na Slovensku a v Čechách
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14742
kontakt: robert.stojka@upjs.sk
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VUPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare:https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/, https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fib?rok=2022%2F2023
Vybraní vyučujúci:
prof. Dr. Josef Dolista, Th.D., Ph.D., LL.M., Dr.h.c, josef.dolista@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/8567
PhDr. Dušan Hruška, PhD., dusan.hruska@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6621
PhDr. Katarína Mayerová, PhD., katarina.mayerova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14683
doc. PhDr. Peter Nezník, CSc.,peter.neznik@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15375
Mgr. Martin Škára, PhD.,martin.skara@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14910
Mgr. Beatrix Susanne Lepis, PhD., beatrix.susanne.lepis@upjs.sk https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34177
Zoznam všetkých vyučujúcich s priradením k predmetom je verejne dostupné v: https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fim?rok=2022%2F2023
prof. PhDr. Eugen Andreanský, PhD., eugen.andreansky@upjs.sk
doc. PhDr. Kristína Bosáková, PhD., kristina.bosakova@upjs.sk
prof. Dr. Josef Dolista, Th.D., Ph.D., LL.M., Dr.h.c., josef.dolista@upjs.sk
PhDr. Dušan Hruška, PhD., dusan.hruska@upjs.sk
doc. Mgr. Adriana Jesenková, PhD., adriana.jesenkova@upjs.sk
doc. PhDr. Štefan Jusko, PhD., stefan.jusko@upjs.sk
Mgr. Beatrix Susanne Lepis, PhD., beatrix.susanne.lepis@upjs.sk
PhDr. Katarína Mayerová, PhD., katarina.mayerova@upjs.sk
doc. PhDr. Peter Nezník, CSc., peter.neznik@upjs.sk
doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD., robert.stojka@upjs.sk
Mgr. Martin Škára, PhD., martin.skara@upjs.sk
Prehľad vypísaných tém za akademický rok 2022/23 je prístupný v ais systéme v časti Témy záverečných prác na akademický rok 2022/2023: https://ais2.upjs.sk/
Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov v: https://studijne-programy.upjs.sk/program/Fib?rok=2022%2F2023
Bc. Klaudia Kováčová - klaudia.kovacova1@student.upjs.sk
Mgr. Silvia Caisová - silvia.caisova@student.upjs.sk
Mgr. Peter Olenič - peter.olenic@student.upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Róbert Stojka, PhD.
robert.stojka@upjs.sk
https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/robert.stojka/
konzultačné hodiny: https://www.upjs.sk/public/media/1312/Konzultacne hodiny KF.pdf
Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Filozofickej fakulty (https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/studijne-oddelenie) s využitím Akademického informačného systému AiS2:
Študijný referent: Ing. Jana Quitková (jana.quitkova@upjs.sk), Eva Mrázová (eva.mrazova@upjs.sk), Karolína Kelemenová (karolina.kelemenova@upjs.sk)
Fakultný správca AiS2: Mgr. Emília Sotáková (emilia.sotakova@upjs.sk)
Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.
Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na:
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.
Študijný referent sociálnej pomoci: Mgr. Lýdia Bereczová (lydia.bereczova@upjs.sk)
Referent pre stáže, Erasmus+: Bc. Oľga Gállová (olga.gallova@upjs.sk) https://www.studujsff.sk/
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami: doc. PhDr. Beáta Gajdošová, PhD. (beata.gajdosova1@upjs.sk)
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/
Dôležité stránky: Dôležité stránky | UPJŠ (upjs.sk)
Ubytovací referát: Kontakty | UPJŠ (upjs.sk)
Univerzitné poradenské centrum: UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)
UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.
Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Vzdelávacia infraštruktúra študijného programu sa realizuje v priestoroch FF UPJŠ na Moyzesovej 9, ktoré boli na výučbu adaptované po komplexnej rekonštrukcii v roku 2016. Všetky učebne sú vybavené osobným počítačom s mikrofónom, kamerou i reproduktormi, projektorom a tabuľami. Každé PC ma pripojenie k internetu a adekvátne softvérové vybavenie. V učebniach je možné bezdrôtové pripojenie na internet. Toto vybavenie zodpovedá potrebám výučby ŠP. Študenti doktorandského štúdia štandardne disponujú vlastným pracovným miestom vrátane PC a zdieľaného multifunkčného zariadenia.
Okrem uvedeného univerzita ponúka:
• Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps
• Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/
• WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org
• AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do
• Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovaný na platforme Office 365 https://outlook.office.com/, vlastná mailová doména @upjs.sk
• Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b
• kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/
• Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom
• Helpdesk IT podpory https://www.upjs.sk/helpdesk/kontakty/
• Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.
• Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/
• E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie
• e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
• Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR
• Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31
• Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ
• Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer
Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).
Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
Študentom je k dispozícii aj katedrová knižnica.
Základom výučby je prezenčné vzdelávanie, avšak pri jednotlivých predmetoch uvádzame spravidla kombinované vzdelávanie. Do rozsahu dištančného vzdelávania rátame predovšetkým možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia (napr. testov) prostredníctvom dostupných aplikácií. Za efektívnu považujeme tiež možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií. Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learningový portál UPJŠ (https://lms.upjs.sk/). O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra.
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.
Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:
• Partnerské organizácie (https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/partnerska-skola-a-organizacia/)
Externými partnermi pri danom študijnom programe sú najmä inštitúcie, na ktorých študenti absolvujú odbornú prax. Ide spravidla o základné a stredné školy. Každá partnerská inštitúcia určí osobu, ktorá prax odborne vedie a po skončení napíše hodnotenie práce študenta.
Na UPJŠ a na FF pôsobia študentské organizácie (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmové združenia (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/), ktoré poskytujú študentom možnosti ako sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia, do ktorého sa môžu zapojiť všetci študenti. Podporu a poradenstvo študentom poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/). Športové aktivity ponúka študentom Ústav telesnej výchovy a športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/).
Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice študentom ponúka, je možné nájsť na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/.
FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 103 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 107). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.
Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:
Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach
Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ
Web stránky:
Erasmus+ UPJŠ: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/
Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/
Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:
Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/
Prehľad prihlásených a prijatých uchádzačov v akademických rokoch 2016/17 - 2021/22 na študijný program v štruktúre Akademický rok - Počet uchádzačov - Prijatí uchádzači - Zapísaní uchádzači:
AR 2021/2022: 19 - 12 - 11
AR 2020/2021: 22 - 17 - 8
AR 2019/2020: 9 - 7 - 4
AR 2018/2019: 8 - 7 - 3
AR 2017/2018: 6 - 5 - 3
AR 2016/2017: 19 - 17 - 7
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
Študenti môžu svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality | UPJŠ (upjs.sk).
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie.
Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/vyhodnotenie-spokojnosti-ff/
Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity.
Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/
Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/.
Ďalšie podporné linky: