vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
Hm - história
Štúdium
Stupeň - II. - úplný vysokoškolský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Filozofická fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 59 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
druhý, ISCED-F kód 767
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
15. Historické vedy, ISCED FoET 2013 kód 0222
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Mgr.
g) - Forma štúdia.
denná
i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský jazyk
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
2
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
V akademickom roku 2021/2022: plánovaný počet študentov 15, počet uchádzačov 6 a celkový počet študentov na akademický rok 7
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Vedomosti

Absolvent má rozsiahle odborné vedomosti na úrovni hodnotenia z viacerých oblastí študijného odboru: politického, sociálneho, kultúrneho, hospodárskeho vývoja a duchovného vývoja ľudskej spoločnosti, ako aj vývoja vlastného odboru. Absolvent trajektórie zameranej na staršie dejiny disponuje osobitne špecifickými vedomosťami v oblasti starovekých, stredovekých a novovekých dejín. Absolvent trajektórie zameranej na novšie dejiny disponuje osobitne špecifickými vedomosťami v oblasti moderných dejín a dejín 20. storočia. Disponuje tiež dôkladnými vedomosťami z oblasti teórie, metodológie a metodiky prístupu k primárnym zdrojom poznania a sekundárnym zdrojom poznania vývoja spoločnosti, jej materiálneho dedičstva a duchovného dedičstva.

 

Zručnosti

Absolvent dokáže samostatne vedecky bádať, časopisecky a knižne publikovať odborné texty a vedecké texty, pripravovať a prednášať referáty, koreferáty alebo diskusné príspevky na vedeckých podujatiach v slovenskom a svetovom jazyku. Pri spracovaní a vyhodnocovaní získaných informácií stanoví vhodné metódy vrátane niektorých metód matematicko-štatistických a zachováva zásady objektívneho a kritického prístupu k nim. Skúmané javy a procesy vníma na pozadí vlastnej disciplíny a v kontexte bádateľských výsledkov ďalších vedných oborov. Vie zaujať kvalifikované odborné stanovisko k činnostiam a procesom uskutočňovaným v študijnom odbore a v prípade potreby odporučiť aktuálnejšie a vhodnejšie riešenie, prípadne vypracovať a realizovať s tým súvisiaci projekt.

 

Kompetencie

Absolvent rozumie etickým, spoločenským, právnym a ekonomickým determinantom študijného odboru. Preukazuje vysoký stupeň samostatnosti pri riešení problémov a projektov v študijnom odbore v meniacom sa prostredí. Disponuje inovatívnym myslením a je pripravený odborne prezentovať výsledky vlastnej analýzy a štúdia pred odborným publikom, a to aj v cudzom jazyku. Vyznačuje sa odbornou, komunikačnou a riadiacou kompetenciou potrebnou pre výkon vyšších funkcií.


b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent bude pripravený na výkon povolania historika a povolaní v štátnej správe a samospráve, personálnom manažmente, novinárskych profesiách, turizme, v oblasti kultúrneho dedičstva (vrátane knižníc, archívov, múzeí).

Vybrané indikované povolania podľa Štatistickej klasifikácie zamestnaní SK ISCO-08:

2633002 Historik

5153001 Správca historických pamiatok

2621 Archivári, kurátori a pamiatkari

2621001 Archivár

2621003 Kurátor

2621004 Pamiatkar

2622001 Knihovník špecialista

2622004  Bibliograf špecialista

2642001 Žurnalista, novinár

5113999 Turistický sprievodca inde neuvedený

3332002  Organizátor vzdelávacích aktivít

3359021 Odborný pracovník verejnej správy v oblasti kultúry

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Absolventi ŠP sa uplatnili najmä ako odborní zamestnanci v pamäťových inštitúciách (múzeá, archívy), v štátnej správe a samospráve, ukončili alebo pokračujú na treťom stupni štúdia, prípadne si rozširujú kvalifikáciu prostredníctvom doplňujúceho pedagogického štúdia.


Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. UPJŠ nepodceňuje túto problematiku a prijala rad konkrétnych opatrení v Rozhodnutí rektora č. 9/2017. Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.

Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.


b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach FF UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/uspesni-absolventi/

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4252&showtree=1) a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4253&showtree=1). Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania pre tvorbu študijných programov z histórie z roku 2018.


b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na web stránke FF UPJŠ na adrese: študijný program Hm

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf)

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
120 kreditov
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:
f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ v Košiciach

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi

Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania

Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom

Zásady pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti.


g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf),

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Zoznam prác študijného programu sa nachádza v AISe.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na:  https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .

Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ,  na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovaniaPravidlá posudzovania plagiátorstvaZásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove 

Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)

IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.

Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.

Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.

Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávaniaZákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS2.

Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov


6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Harmonogram je prístupný na stránke Filozofickej fakulty: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/ 

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. – profesor, vedúci Oddelenia pre výskum dejín strednej a juhovýchodnej Európy KH FF UPJŠ v Košiciach

Odborná prax I a II, Seminár k diplomovej práci

stefan.sutaj@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15472

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

prof. PaedDr. Martin Pekár, PhD. – Dejiny európskeho umenia, Historický proseminár II - semestrálny projekt dejiny Slovenska

martin.pekar@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14901


doc. ThDr. Peter Borza, PhD. – Historický proseminár I - semestrálny projekt všeobecné dejiny, Dejiny moderného západného myslenia

peter.borza@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6835

 

doc. PhDr. Slávka Otčenášová, M.A., PhD. – Svetová historiografia v 19. a 20. storočí, Dejiny slovenskej historiografie

slavka.otcenasova@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14793


Mgr. Maroš Melichárek, PhD., univer. docent - Seminár k diplomovej práci I. a II., Múzea a kultúrne dedičstvo

maros.melicharek@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18580


Mgr. Mikuláš Jančura, PhD., univer. docent - Múzea a kultúrne dedičstvo, Dejiny európskeho umenia, Dejiny moderného západného myslenia

mikulas.jancura@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21980

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného Registra študijných programov

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Vybraní vyučujúci:

Mgr. Peter Fedorčák, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/7904

Mgr. et Mgr. Mária Fedorčáková, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6825

Mgr. Mikuláš Jančura, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21980

Mgr. et Mgr. Anabela Katreničová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14823

Mgr. Drahoslav Magdoško, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20075

Mgr. Maroš Melichárek, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18580

Mgr. Nikola Regináčová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21986

PaedDr. Alžbeta Śnieżko, PhD.   https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21099                      

Mgr. Zuzana Tokárová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22934


Zoznam všetkých vyučujúcich s priradením k predmetom je verejne dostupné v: Registri študijných programov

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Školiteľmi záverečných prác študentov v danom študijnom programe budú osoby uvedené v bode 7 písm. a), b) a d).

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/ VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov v Registri študijných programov

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).
h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

prof. PaedDr. Štefan Šutaj, DrSc. – profesor, vedúci Oddelenia pre výskum dejín strednej a juhovýchodnej Európy KH FF UPJŠ v Košiciach

stefan.sutaj@upjs.sk

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/katedra-historie/15783/

konzultačné hodiny: Členovia katedry | UPJŠ (upjs.sk)

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Filozofickej fakulty s využitím Akademického informačného systému AiS2:

Študijný referent: Ing. Jana Quitková (jana.quitkova@upjs.sk), Eva Mrázová (eva.mrazova@upjs.sk), Karolína Kelemenová (karolina.kelemenova@upjs.sk)                 

Fakultný správca AiS2: Mgr. Emília Sotáková (emilia.sotakova@upjs.sk)

Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.

 

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na:

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.

                              

Študijný referent sociálnej pomoci:      Mgr. Lýdia Bereczová (lydia.bereczova@upjs.sk)                  

Referent pre stáže, Erasmus+:           Bc. Oľga Gállová (olga.gallova@upjs.skhttps://www.studujsff.sk/

Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami:        doc. PhDr. Beáta Gajdošová, PhD. (beata.gajdosova1@upjs.sk)

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/

                                               

Dôležité stránky:                               Dôležité stránky | UPJŠ (upjs.sk)

Ubytovací referát:                             Kontakty | UPJŠ (upjs.sk)

Univerzitné poradenské centrum:    UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

Výučba prebieha v posluchárňach a seminárnych miestnostiach, ktoré sú štandardne vybavené výpočtovou technikou, dataprojektorom, webkamerou, ozvučením, pripojením na internet a softvérových vybavením umožňujúcim online pripojenie na výučbu. V niektorých učebniach je k dispozícii aj interaktívna tabuľa. Všetkým študijným programom je k dispozícii počítačová učebňa vybavená výpočtovou technikou, dataprojektorom, pripojením na internet, interaktívnou tabuľou a štatistickým softvérom SPSS.

V priestoroch budov, v ktorých prebieha výučba na fakulte, sú umiestnené počítačové stanice s pripojením na internet a intranet, ktoré sú voľne prístupné pre študentov. Študentom je prístupná wifi sieť Eduroam v celom areáli.


b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom poskytuje Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach (UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk) ), v ktorej majú študenti v príručnej knižnici k dispozícii tiež väčšinu povinnej literatúry podľa infolistov, ako aj štandardné technické vybavenie (PC, skenery, tlačiarne, prístup na internet a pod.).


c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Základom výučby je prezenčné vzdelávanie, avšak pri jednotlivých predmetoch uvádzame spravidla kombinované vzdelávanie. Do rozsahu dištančného vzdelávania rátame predovšetkým možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia (napr. testov) prostredníctvom dostupných aplikácií. Za efektívnu považujeme tiež možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií. Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learningový portál UPJŠ (https://lms.upjs.sk/). O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra.


d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Externí partneri sú najmä inštitúcie, na ktorých študenti absolvujú odbornú prax. Ide spravidla o pamäťové inštitúcie (archívy, múzeá a galérie). Každá partnerská inštitúcia určí osobu, ktorá prax odborne vedie a po skončení napíše hodnotenie práce študenta.


e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Na UPJŠ a na FF pôsobia študentské organizácie (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmové združenia (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/), ktoré poskytujú študentom možnosti ako sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia, do ktorého sa môžu zapojiť všetci študenti. Podporu a poradenstvo študentom poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/). Športové aktivity ponúka študentom Ústav telesnej výchovy a športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti majú možnosť duchovného vyžitia prostredníctvom Univerzitného pastoračného centra v Košiciach, ktorému UPJŠ vytvára priestor pre pôsobenie medzi študentami univerzity https://www.upcke.sk/rodina-upc/

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/.

FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 103 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 107). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.

Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: ​Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ

Web stránky:

Erasmus+ UPJŠ: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/

Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/


9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:

Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Prehľad prihlásených a prijatých uchádzačov v akademických rokoch 2016/17 - 2021/22 na študijný program v štruktúre Akademický rok - Počet uchádzačov - Prijatí uchádzači - Zapísaní uchádzači:


AR 2021/2022: 6 - 4 - 4

AR 2020/2021: 9 - 5 - 5

AR 2019/2020: 3 - 1 - 0

AR 2018/2019: 10 - 7 - 7

AR 2017/2018: 10 - 7 - 7

AR 2016/2017: 14 - 9 - 7

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.


Študenti môžu svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality | UPJŠ (upjs.sk).


b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.

Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie.

Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/vyhodnotenie-spokojnosti-ff/


c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity.

Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.

 

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/

Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/.


Ďalšie podporné linky: