Ciele vzdelávania sú v študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov v jednotlivých častiach (predmetoch) študijného programu. Zodpovedajú príslušnej úrovni Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania
Vedomosti
Absolvent doktorandského štúdia ovláda a vie zvoliť konkrétne vedecké metódy základného i aplikovaného výskumu v odbore. Má rozsiahle odborné vedomosti z viacerých oblastí študijného odboru, ktoré mu slúžia ako základ na uskutočňovanie výskumu a vývoja a vytvárania nových poznatkov v oblasti psychológie. Absolvent dokáže formulovať nové hypotézy a stratégie pre ďalší výskum a rozvoj psychológie. Aplikuje vlastné zistenia svojej teoretickej analýzy a svojho komplexného vedeckého výskumu pri riešení problémov v oblastiach študijného odboru. Absolvent sa vyznačuje nezávislým, kritickým a analytickým myslením, ktoré aplikuje v meniacich sa podmienkach. Počas štúdia získava schopnosť samostatne a tvorivo riešiť skúmanú problematiku Zohľadňuje spoločenské, vedecké a etické aspekty pri formulovaní výskumných zámerov a interpretácii výsledkov výskumu, tak aj pri publikovaní a verejnom prezentované výsledkov výskumu. Dokáže určiť zameranie výskumu a koordinovať výskumnú, koncepčnú a analytickú prácu odborníkov v príslušnom vednom odbore.
Zručnosti
Absolvent vie pracovať ako samostatne tak aj vo výskumnom tíme. Je pripravený vypracovať výskumný projekt a realizovať ho, či už na pozícii člena výskumného tímu alebo hlavného výskumného pracovníka. Je otvorený novým poznatkom, ktoré aktívne získava, kriticky ich porovnáva a analyzuje. Vyznačuje sa schopnosťou kultivovanie komunikovať o svojom výskume a prezentovať ho ako na domácej tak aj medzinárodnej pôde. Dokáže tvorivo rozvíjať nové prístupy k zvolenej problematike a vsadiť ich do kontextu svojej výskumnej oblasti. Priebežne sa oboznamuje s novými poznatkami v danej oblasti z hľadiska svetového rozvoja a to nielen vo svojom odbore ale aj v príbuzných odboroch. Prakticky ovláda zvolené výskumné metódy. Na základe svojich výstupov a zistení dokáže navrhovať, overovať a implementovať nové výskumné a pracovné postupy.
Kompetencie
Absolvent študijného programu Sociálna psychológia a psychológia práce si osvojí najnovšie poznatky z naznačených obsahových okruhov, dané predovšetkým zameraním jeho dizertačnej práce; osvojí si základy samostatnej aj tímovej vedeckej práce, vedeckého bádania a formulovania problémov; vytvorí si návyky systematického sledovania najnovšej vedeckej produkcie vo svojej oblasti; osvojí si návyky dopĺňania svojich vedomostí formou celoživotného vzdelávania; naučí sa spracúvať, publikovať a inými metódami prezentovať vedecké výsledky a šíriť osvojené poznatky popularizačnou formou laickej verejnosti. Absolvent bude pripravený́ na pedagogické pôsobenie na vysokej škole, uplatní sa v vedeckom výskume, vo vysokoškolskej a inej pedagogickej činnosti, v aplikovaných oblastiach.
UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08.
V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:
2634009 - Vedecký pracovník v oblasti psychológie
2310003 - Odborný asistent vysokej školy
2634005 - Sociálny psychológ
2634003 - Pracovný psychológ
2634006 - Školský psychológ
2634007 - Pedagogický psychológ
2634001 - Klinický psychológ
2634004 - Dopravný psychológ
2634008 - Forenzný psychológ
Psychológ inde neuvedený.
Absolvent doktorandského stupňa štúdia psychológie sa orientuje v najnovších poznatkoch a trendoch rozvoja odboru, s osobitným zreteľom na oblasti sociálnej psychológie a psychológie práce. Vedomosti a zručnosti absolventa v danom odbore predstavujú európsky štandard začínajúceho vedeckého pracovníka. Uplatnenie nachádza jednak v akademickej oblasti (v oblasti vysokoškolského vzdelávania) a vo vedeckom výskume v rámci výskumných ústavov, resp. v inštitúciách na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Na základe poznatkov zo sociálnej psychológie a psychológie práce je schopný samostatne plánovať a využívať ich metódy pri tvorbe a plánovaní programov intervencie v organizáciách. Absolventi majú možnosť uplatniť sa (v niektorých prípadoch až po získaní potrebného osvedčenia, špecializačným štúdiom alebo certifikovanou činnosťou) na rôznych pozíciách vo všetkých oblastiach rezortného uplatnenia psychologických služieb.
Vyjadrenie relevantných zainteresovaných strán je uvedené v zápisnici zo zasadnutia Rady študijného programu pre študijný program sociálna psychológia a psychológia práce, ktorá je k dispozícii v monitorovacom paneli Registra študijných programov v rámci akademického informačného systému AIS2.
Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. UPJŠ nepodceňuje túto problematiku a prijala rad konkrétnych opatrení v Rozhodnutí rektora č. 9/2017: 1.Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.2. Pomôcť zlepšiť uplatnenie absolventov a kvalitu Katedry psychológie FF UPJŠ pomáha aj spolupráca so špecializovanými psychologickými zariadenia, kde môžu študenti vykonávať prax už počas štúdia; Katedra psychológie sa následne pravidelne dopytuje na kvalitu študentov a absolventov, potreby praxe. 3. Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.
Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach FF UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/uspesni-absolventi/.
Školiace pracovisko vychovalo desiatky úspešných absolventov doktorandského štúdia, medzi ktorých patria: učitelia Katedry psychológie a Katedry pedagogickej psychológie a psychológie zdravia FF UPJŠ: doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD., doc. Mgr. Monika Hricová, PhD., Mgr. Lucia Barbierik, PhD, Mgr. Jozef Benka, PhD. et PhD., Mgr. Pavol Kačmár, PhD., Mgr. René Šebeňa, PhD., Mgr. Miroslava Köverová, PhD.
Ďalší doktorandi pôsobia ako učitelia iných fakúlt univerzít, napr.:
Mgr. Jana Schrötter - LF UPJŠ
PhD., Mgr. Marianna Berinšterová, PhD. - FHaPV PU
PhDr. Monika Bobáková, PhD. - PdF PU.
V praxi sa etablovala Mgr. Veronika Zibrinyiová, PhD., ktorá pôsobí ako riaditeľka UNIPOC UPJŠ.
Stanovisko je uvedené v Zápisnici zo zasadania Odborovej komisie, ktorá je k dispozícii v monitorovacom paneli Registra študijných programov v rámci akademického informačného systému AIS2.
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku pre doktorandské štúdium, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:
Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené odporúčania Európskej federácie psychologických asociácií (EFPA) Europsy 2018, dostupné tu: https://www.europsy.eu/quality-and-standards
Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na web stránke FF UPJŠ na adrese: študijný program SPPPd
Celý študijný plán sa realizuje v sídle vysokej školy. Študijný plán a informačné listy v požadovanej štruktúre sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Všetky požadované informácie sú verejne dostupné v študijnom pláne v Registri študijných programov UPJŠ.
Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach a Študijným poriadkom doktorandského štúdia na UPJŠ v Košiciach
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi
Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania
Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a
Študijným poriadkom Doktorand.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy.
Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy.
Zoznam tém dizertačných prác pre aktuálny akademický rok je verejne dostupný na stránke: Informácie pre študentov
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre doktorandské štúdium na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove
Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)
IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.
Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom doktorandského štúdia.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS2.
Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov
Celouniverzitný aktuálny harmonogram AR je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program.
Harmonogram je prístupný j na stránke Filozofickej fakulty: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/
prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc. – vo funkcii profesorky, kontakt: margita.mesarosova@upjs.sk
Osoba: prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc.(OZŠP)
profilový predmet: Metódy výskumu - výskumné projekty
prepojenie: odkaz na RZVŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15475
kontakt: margita.mesarosova@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD. (OZPP)
profilový predmet: Multidimenzionálne metódy štatistiky
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15437
kontakt: jozef.bavolar@upjs.sk
Osoba: prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc. (OZPP)
profilový predmet: Metódy aplikovanej sociálnej psychológie
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15370
kontakt: olga.orosova@upjs.sk
Osoba. doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD. (OZPP)
profilový predmet: Súčasná sociálna psychológia
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14756
kontakt: beata.raczova@upjs.sk
Osoba: doc. Mgr. Monika Hricová, PhD. (OZPP)
profilový predmet: Súčasná sociálna psychológia
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18582
kontakt: monika.hricova@upjs.sk
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/.
Zoznam aktuálnych vyučujúcich, ich VUPCH a osobné stránky sú dostupné aj z verejného Registra študijných programov
prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc.
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15475
kontakt: margita.mesarosova@upjs.sk
Predmety: Metódy výskumu - výskumné projekty
doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD.
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15437
kontakt: jozef.bavolar@upjs.sk
Predmety: Multidimenzionálne metódy štatistiky, Súčasná psychológia práce
prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15370
kontakt: olga.orosova@upjs.sk
Predmety: Metódy aplikovanej sociálnej psychológie, Pedagogika pre vysokoškolských učiteľov
doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD.
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14756
kontakt: beata.raczova@upjs.sk
Predmet: Súčasná sociálna psychológia
doc. Mgr. Monika Hricová, PhD.
prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18582
kontakt: monika.hricova@upjs.sk
Predmet: Súčasná sociálna psychológia
Prof. PhDr. Ladislav Lovaš, CSc.
Prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15457
Kontakt: ladislav.lovas@upjs.sk
Predmet: Súčasná sociálna psychológia
Mgr. Pavol Kačmár, PhD.
Prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24630
Kontakt: pavol.kacmar@upjs.sk
Predmet: Multidimenzionálne metódy štatistiky
Mgr.Zuzana Kolaříková, PhD.
Prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15420
kontakt: zuzana.kolarikova@upjs.sk
Predmet: Cudzí jazyk pre doktorandov
PhDr. Anna Janovská, PhD.
Prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858
kontakt: anna.janovska@upjs.sk
Predmet: Psychológia pre vysokoškolských učiteľov
prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc., kontakt: margita.mesarosova@upjs.sk
prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc., kontakt: olga.orosova@upjs.sk
doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD., kontakt: jozef.bavolar@upjs.sk
doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD., kontakt: beata.raczova@upjs.sk
doc. Mgr. Monika Hricová, PhD., kontakt: monika.hricova@upjs.sk
Školitelia EVI (Spoločenskovedný ústav CSPV SAV v Košiciach):
Mgr. Denisa Fedáková, PhD., kontakt:dfedak@saske.sk
Témy dizertačných prác pre aktuálny akademický rok sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/doktorandske-studium/
Témy dizertačných prác pre AR 2021/2022:
prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc.
Študijná motivácia vo vzťahu k interakčným štýlom učiteľov a žiakov v online vyučovaní
prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.
Vybrané intrapersonálne a interpersonálne faktory reziliencie a ich rola v pozitívnom vývine adolescentov
School cultural congruity, academic performance and health indicators among adolescents in the (post) Covid-19 pandemic age.
doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD.
Individuálne charakteristiky rozhodovania a motivačné aspekty dosahovania cieľov
doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD.
Prechod do dospelosti v kontexte na cieľ orientovaného správania a subjektívna pohoda dvadsiatnikov.
Školitelia EVI - Mgr. Denisa Fedáková, PhD.
Dôvera verejnosti v zistenia z oblasti sociálnej psychológie a schopnosť laikov predikovať výsledky takéhoto výskumu
Témy dizertačných prác pre AR 2020/2021:
prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc.
Osobný rast, identita a proces dosahovanie cieľov
prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.
Správanie orientované na vyhľadávanie pomoci medzi vysokoškolákmi
doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD.
Individuálne charakteristiky rozhodovania a kognitívne aspekty dosahovania cieľov
Individuálne charakteristiky rozhodovania a vzťahy medzi cieľmi
doc. PhDr. Beáta Ráczová, PhD.
Psychosociálne ťažkosti, ich zdroje v období prechodu do dospelosti a subjektívna pohoda dvadsiatnikov.
doc. Mgr. Monika Hricová, PhD.
Prekonávanie akčnej krízy pri dosahovaní cieľov v oblasti zdravia
Školitelia EVI - Mgr. Denisa Fedáková, PhD.
Psychologické aspekty kvality života onkologických pacientov počas pandémie Covid-19
Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/
VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov v Registri študijných programov
Mgr. Richard Gamrát richard.gamrat@student.upjs.sk
Mgr. Radka Miháliková radka.mihalikova@student.upjs.sk
Študenti majú zastúpenie aj v Rade pre vnútorné overovanie kvality.
PhDr. Bibiana Kováčová Holevová, PhD.
Prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14741
Kontakt: bibiana.kovacova.holevova@upjs.sk
Link: https://www.upjs.sk/FF/zamestnanec/bibiana.kovacova.holevova/
V rámci konzultačných hodín.
Informácie dostupné tiež na https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/pomoc/, https://www.upjs.sk/public/media/25859/tutoriFF-2021-22.pdf
Administráciu doktorandského štúdia zabezpečuje Útvar pre vedu, výskum, kvalifikačný rast, doktorandské štúdium a medzinárodné vzťahy Filozofickej fakulty s využitím Akademického informačného systému AiS2:
Útvar pre vedu, výskum, kvalifikačný rast, doktorandské štúdium a medzinárodné vzťahy. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.
Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na:
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.
UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie (https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/) a stravovacie služby
(https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/) prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
Ďalšie kontakty a odkazy:
Referent pre vedu, výskum, kvalifikačný rast, doktorandské štúdium: Mgr. Gabriela Onušková (gabriela.onuskova@upjs.sk)
Študijný referent sociálnej pomoci: Mgr. Lýdia Bereczová (lydia.bereczova@upjs.sk)
Referent pre stáže, Erasmus+: Bc. Oľga Gállová (olga.gallova@upjs.sk) https://www.studujsff.sk/
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami: doc. PhDr. Beáta Gajdošová, PhD. (beata.gajdosova1@upjs.sk)
https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/
Fakultný správca AiS2: Mgr. Emília Sotáková (emilia.sotakova@upjs.sk)
Univerzitné poradenské centrum: UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH
Ubytovanie v Študentských domovoch
Stravovanie v Študentských jedálňach:
Podpora študentov so špecifickými potrebami
UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.
Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Vzdelávacia infraštruktúra študijného programu:
Katedra psychológie FF UPJŠ má svoje pracovne a učebne v budove Sokrates v areáli UPJŠ na Moyzesovej ulici v Košiciach (komplexná rekonštrukcia budovy bola realizovaná v roku 2016). Dostatočný počet seminárnych a prednáškových miestností a pracovní pre vyučujúcich, ktoré sú z hľadiska materiálno-technického zabezpečenia štúdia vybavené kvalitnou výpočtovou technikou, poskytuje dobré podmienky pre organizáciu vyučovania. Významnou súčasťou výskumnej infraštruktúry je Psychologické laboratórium, ktoré je vybavené špecializovaným štatistickým softvérom (SPSS Statistics Professional v.25 + IBM SPSS AMOS ), špecializovaným softvérom pre psychologické laboratória SUPERLAB a súborom elektronických verzií psychodiagnostických skúšok. Ku všetkým počítacom sú pripojené odpoveďové zariadenia, Super Lab Pro, RB 840 ac, so profesionálnymi slúchadlami Sennheiser - HD 280 PRO.
Ďalšie súčasti infraštruktúry na úrovni univerzity a Filozofickej fakulty:
Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ. Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).
Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
K riadeniu štúdia a komunikácie so študentmi sa používa Akademický informačný systém (AiS2), ktorý bol vyvinutý na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ a momentálne je implementovaný aj na Filozofickej fakulte UPJŠ v Košiciach. Prístup do AiS2 majú študenti zabezpečený z voľne dostupných počítačov, ktoré sa nachádzajú v priestoroch jednotlivých pracovísk fakulty alebo na študijnom oddelení. Okrem toho pre prístup do AiS2 môžu študenti použiť počítače, ktoré sa nachádzajú v učebniach, laboratóriách alebo knižniciach jednotlivých katedier. Tieto priestory sú vybavené internetovými prípojkami internej dátovej siete priamo napojenej na optickú dátovú sieť združenia SANET (Slovenská akademická sieť). Do počítačovej siete sa možno pripojiť v budovách FF UPJŠ aj prostredníctvom bezdrôtových prístupových bodov medzinárodnej wi-fi siete EDUROAM. Prístup k internetu majú študenti zabezpečený aj v rámci Študentských domovov a jedální UPJŠ. Univerzita prevádzkuje vlastný mailový server kde je v súčasnosti 11 tisíc e-mailových kont z toho viac ako 10 tisíc je študentských. Kapacita mailovej schránky študentov je 300MB. Identifikácia zamestnancov a študentov prebieha prostredníctvom systému Automatickej identifikácie osôb, ktorá zastrešuje administráciu študentských preukazov a činnosť certifikačnej autority. Internetové pripojenie môžu študenti využívať aj na získavanie informácií z odborných databáz. Univerzita umožňuje prístup študentov a učiteľov relevantných odborných databáz a portálov napr.: Web of Science (Science Citation Index, Social Science Citation Index - citačné databázy), Current Contents Connect, CELEX, JASPI, SpringerLink, Wiley Interscience, EBSCO, ProQuest Central, Scopus, Science Direct, vyhľadávací portál pre vedu a výskum Scientia (http:// http://scientia.cvtisr.sk/). Okrem spomínaných predplatených databáz majú študenti a zamestnanci prostredníctvom Univerzitnej knižnice skúšobný prístup k profilovo blízkym databázam a vytipovaným pre rôzne študijné odbory univerzity, napr. BioMed Central. Podrobnejšie nižšie. Pre potreby vyučovania sú na Filozofickej fakulte k dispozícii 3 počítačové učebne.
Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach: https://www.upjs.sk/elearning/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7
Študijný program má dve základné zložky – študijnú a vedeckú. Základom výučby je prezenčné vzdelávanie, avšak pri jednotlivých predmetoch uvádzame spravidla kombinované vzdelávanie. Do rozsahu dištančného vzdelávania rátame predovšetkým možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia (napr. testov) prostredníctvom dostupných aplikácií. Za efektívnu považujeme tiež možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií. Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learnigový portál UPJŠ. O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra. K dispozícii je Portál s podporou pre e-vzdelávanie na UPJŠ.
Rozhodnutie rektora 22/2020 upravuje realizáciu telekonferenčných prednášok.
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi, informácie sú uvedené na web stránke v sekcii Medzinárodné vzťahy.
Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu na Filozofickej fakulte: Partnerské organizácie
Spoločenskovedný ústav CSPV SAV (SVÚ SAV) pôsobí ako externá vzdelávacia inštitúcia s akreditáciou na uskutočňovanie doktorandského štúdia v spolupráci s Filozofickou fakultou UPJŠ v Košiciach (informácia dostupná online tu: https://svusav.sk/o-nas/doktorandske-studium).
V rámci doktorandského štúdia v študijnom programe Sociálna psychológia a psychológia práce spolupracujeme aj s Inštitútom psychológie FF Prešovskej Univerzity v Prešove pri realizácii dizertačných skúšok, obhajobe dizertačných prác, členovia Inštitútu sú oslovovaní v pozícii oponentov a členov komisií na obhajobu dizertačných prác.
Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Univerzita zastrešuje a podporuje študentské organizácie a študentské záujmové združenia. UPJŠ vydáva oficiálny časopis univerzity - Universitas Šafarikiana, ktorý pravidelne informuje o dianí na akademickej pôde. Prostriedkom internej komunikácie, ale tiež s ambíciou priblížiť život na UPJŠ širokej verejnosti na univerzite pôsobí aj Študentský rozhlas a televízia Uni TV UPJŠ.
Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.
Podrobný prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež Mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 .
Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Študent sa môže uchádzať o grantový pobyt (Erazmus) na partnerských univerzitách katedry po úspešnom absolvovaní dizertačnej skúšky.
Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AiS2 a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper. AiS2 a EWP sú postupne integrované do jedného funkčného celku. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia. Študenti FF UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/. FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ. Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty. Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke Študuj s FF.
Konkrétne Katedra psychológie FF UPJS v Košiciach v spolupráci s našimi Erasmus partnermi, ponúka každý rok pre svojich študentov 1-semestrálny študijný pobyt v študijnom programe “Psychológia“, v rámci programu Erasmus +. Študenti majú možnosť absolvovať semester na jednej z ponúkaných univerzít: Univerzita Karlova v Prahe, Vytautas Magnus University v Kaunase v Litve, Vilnius Univerzity vo Vilniuse v Litve, Catholic University of Lublin v Poľsku, Université Paris 13 Nord v Paríži, Ostravská Univerzita v Ostrave, Menéndez Pelayo International University v Španielsku a Catholic University of Paris, School of Practicing Psychologists. Podmienkou účasti sú dobré študijné výsledky a znalosť anglického jazyka. Katedra psychológie FF UPJS v Košiciach každoročne hostí zahraničných študentov z partnerských univerzít v rámci Erasmus+ a pre zahraničných študentov doktorandského štúdia ponúka predmety v angličtine.
Podmienkou prijatia na doktorandský študijný program Sociálna psychológia a psychológia práce je absolvovanie druhého stupňa vysokoškolského štúdia v odbore psychológia na UPJŠ v Košiciach alebo na inej vysokej škole.
Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/doktorandske-studium/
Ďalšie informácie sú uvedené na stránke https://www.studujsnami.sk/.
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:
Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/
Výsledky prijímacieho konania za posledných 6 rokov
AR 2021/2022 – plán (2), prihlásení (5), prijatí (4), zapísaní (3)
AR 2020/2021 – plán (2), prihlásení (6), prijatí (5), zapísaní (5)
AR 2019/2020 – plán (2), prihlásení (7), prijatí (5), zapísaní (5)
AR 2018/2019 – plán (2), prihlásení (5), prijatí (5), zapísaní (5)
AR 2017/2018 – plán (2), prihlásení (5), prijatí (5), zapísaní (5)
AR 2016/2017 – plán (2), prihlásení (4), prijatí (4), zapísaní (4)
Podrobná štruktúrovaná analýza prijímacieho konania je dostupná na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
V rámci ŠP si každý vyučujúci vyhodnocuje spätnú väzbu od študentov individuálne, pričom je raz za semester takto získaná spätná väzba vyhodnotená na spoločnom stretnutí vyučujúcich a na zasadnutí odborovej komisie a zasadnutí Rady študijného programu, kde môžu byť pripomienky a návrhy prezentované prostredníctvom zástupcov študentov. Prijaté opatrenia sú súčasťou zápisnice.
Okrem týchto možností, môžu študenti svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty.
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie doktorandského štúdia, a zápisniciach zo zasadnutí Rád študijných programov, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.
Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/vyhodnotenie-spokojnosti-ff/
Katedra psychológie získava spätnú väzbu od študentov v rámci jednotlivých predmetov a zároveň môžu študenti ŠP participovať zlepšovaní výučby v študijných programoch v podobe návrhov a pripomienok prostredníctvom svojich zástupcov v Odborovej komisii pre študijné programy odboru Sociálna psychológia a psychológia práce. Vzhľadom na nízky počet absolventov v jednom akademickom roku spätnú väzbu na pracovisku získavame hlavne v osobnom kontakte medzi školiteľom a študentom, resp. medzi študentom a vedúcou katedry. Zároveň môžu študenti v rámci jednotlivých predmetov ŠP participovať na zlepšovaní výučby v podobe návrhov a pripomienok prostredníctvom svojich zástupcov v Rade študijného programu Sociálna psychológia a psychológia práce. Pripomienky sú posúdené a následne zohľadnené pri úpravách náplne predmetov realizovaných v študijnom programe a prehodnotenie podmienok na absolvovanie jednotlivých predmetov. Zvláštny dôraz je kladený na prezentáciu výsledkov výskumu a publikačnú činnosť. Takto získaná spätná väzba nachádza svoj odraz v prípadných úpravách študijného programu. Zároveň je motivujúcim prvkom pri nachádzaní aktuálnych a inovačných tém pre budúce doktorandské práce. Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity.
Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach zo zasadnutia Odborovej komisie pre doktorandské štúdium. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Katedra psychológie spolupracuje s absolventmi v rámci spolupracujúceho združenia Slovenská asociácia študentov a absolventov psychológie.
Výsledky prieskumov realizovaných na Filozofickej fakulte: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/ a https://www.upjs.sk/public/media/18089/FF-prieskum-spokojnosti-studentov-2019-20.pdf
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/
Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/.
Ďalšie podporné linky: