vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
LVMvZ - laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve
Štúdium
Stupeň - I. - bakalársky, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Lekárska fakulta
Sídlo fakulty:
Trieda SNP 1, 04011 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
xxx
Dátum schválenia študijného programu alebo úpravy študijného programu:
18.11.2021
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
1. stupeň, kód študíjneho programu 184535
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
UPJŠ, Lekárska fakulta, Tr. SNP 1, Košice 04 011
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
zdravotnícke vedy
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
profesíjne orientovaný odbor
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) - Forma štúdia.
denná
i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
Slovesnký
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
15/21/13
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Vedomosti

Absolvent študijného programu laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve v čase ukončenia študijného programu získava primerané vedomosti:

  • z biochémie, fyziológie a patológie človeka, ktoré umožňujú pochopiť funkciu a metabolizmus organizmu v zdraví i chorobe,
  • o pravidlách správneho odberu, evidencie, príjmu, spracovania, uchovania a likvidácie biologického materiálu rôzneho druhu,
  • o princípoch jednotlivých laboratórnych vyšetrení,
  • disponuje vedomosťami o právnych predpisoch a používa odbornú terminológiu, 
  • o postupe laboratórnych vyšetrení podľa štandardných analytických metód a o fyziologických hodnotách stanovených parametrov,
  • z oblasti psychológie a etiky.


Zručnosti

Absolvent má praktické zručnosti z kľúčovej oblasti odboru na úrovni syntézy, ktoré slúžia ako základ pre prax a výskum. Získa odbornú spôsobilosť na samostatné vykonávanie odborných pracovných činností v laboratórnych vyšetrovacích metódach a vzdelávaciu, výchovnú a výskumnú činnosť, ktoré zodpovedajú obsahu a rozsahu získaného vzdelania. Nadobudnuté zručnosti a klinické skúsenosti získal v spoločných vyšetrovacích a diagnostických zložkách pod odborným dohľadom zdravotníckych laborantov alebo lekárov odborne spôsobilých na výkon špecializovaných pracovných činností v príslušnom špecializačnom odbore. Je schopný spracúvať a vyhodnocovať údaje, ktoré získa pri výkone zdravotníckeho laboranta. Disponuje komunikačnými zručnosťami, navrhuje a realizuje riešenia metodických, odborných alebo praktických problémov v povolaní.


Kompetencie

Absolvent je schopný a oprávnený vykonávať samostatne rozsah činností v povolaní, ktoré sú dané zvoleným absolvovaným študijným programom. Získaná kvalifikácia je v súlade so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania. Absolvent disponuje schopnosťou prezentovať problémy a ich riešenia, efektívne pracovať ako člen tímu a riadiť kolektív na primeranom stupni riadenia. Identifikuje a uplatňuje morálne, spoločenské, právne a ekonomické súvislosti odboru. 

Absolvent má vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré ho oprávňujú na výkon zdravotníckeho povolania – zdravotnícky laborant, na prípravu ktorého je zameraný študijný program, ktorý absolvoval. Príprava na výkon povolania sa realizuje podľa príslušných európskych a národných právnych noriem.

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent má vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré ho oprávňujú na výkon zdravotníckeho povolania – zdravotnícky laborant, na prípravu ktorého je zameraný študijný program, ktorý absolvoval.Príprava na výkon povolania sa realizuje podľa príslušných európskych a národných právnych noriem.

c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania v priestoroch zdravotníckeho zariadenia:

- UN L. Pasteura Košice,

- MEDIREX, a. s.,

- Nemocnica Agel Košice-Šaca.


3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Uplatnenie absolventa študijného programu je vo vedeckých parkoch, v zdravotníckych zariadeniach, na pracoviskách vysokej školy. Akreditáciu nového študijného programu vyplynula z požiadaviek zamestnávateľov regiónu.

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Študijný program bol predkladaný k akreditácií aj na základe požiadavky zainteresovaných externých strán, zamestnávateľov, kedže ide o novo otvorený profesijne orientovaný program, hodnotenie kvality zamestnávateľmi, bude až po uspešnom ukončení absolventov.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
- riadne skončenie štúdia je získanie minimálne 180 kreditov; študent riadne skončí štúdium absolvovaním štúdia podľa študijného programu, pričom dĺžka štúdia nesmie presiahnuť štandardnú dobu štúdia o viac ako dva roky; dňom riadneho skončenia štúdia je deň, kedy bola splnená posledná z podmienok predpísaných na riadne skončenie štúdia študijného programu; dokladom o riadnom skončení štúdia a o získaní príslušného akademického titulu je vysokoškolský diplom, dodatok k diplomu a vysvedčenie o štátnej skúške; - prerušenie štúdia je uvedená v čl. 19 študijného poriadku fakulty; - pokračovanie v štúdiu je uvedená v čl. 14 študijného poriadku fakulty;
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

-      počet kreditov za povinné predmety potrebné na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia                                165

-      počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia                min. 6

-      počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia                           min. 9

-      počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia                        10

-      počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia                                     20


f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Hodnotenie študijných výsledkov je uvedené v čl. 13 Študijného poriadku fakulty, v informačných listoch a sylabách jednotlivých predmetov. Sylaby zverejňuje pracovisko, zodpovedné za výučbu predmetu.   


g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

-      možnosti a postupy týkajúce sa záverečných prác:                     Záverečné práce

-   možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov:                      Mobilitné programy, štipendiá a granty | UPJŠ (upjs.sk)  

-   pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov: Etický kódex študenta UPJŠDisciplinárny poriadok

-   postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami:     Podpora študentov so špecifickými potrebami  

-   postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta:          Študijný poriadok UPJŠ LF  - čl. 3 ods. 2 písm. l).


5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.
6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

UPJŠ (upjs.sk)

doc. RNDr. Miroslava Rabajdová, PhD.

LF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lekárska fakulta

ULCHBKB - Ústav lekárskej a klinickej biochémie UPJŠ LF

+421 55 234 3377

miroslava.rabajdova@upjs.sk



b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

o   Rabajdová Miroslava, doc. RNDr. PhD.                      Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Odborná laboratórna prax 1-3, Vyšetrovacie metódy v molekulovej diagnostike

o   Dubayová Katarína, doc. Ing. PhD.                            Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v genetike, Vyšetrovacie metódy v cytológii

o   Ďurovcová Eva, MUDr. PhD.                                    Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v biochémii a klinickej biochémii

o   Farkašová Iannaccone Silvia, doc. MUDr. PhD.          Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy vo forenzných vedách, Vyšetrovacie metódy v histopatológii

o   Gabzdilová Juliana, MUDr. PhD.                               Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v hematológii a transfuziológii

o   Kalinová Zuzana, MUDr. PhD.                                  Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v mikrobiológii

o   Molčányiová Angela, MUDr. PhD.

Vyšetrovacie metódy v biochémii a klinickej biochémii Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

o   Perečinský Slavomír, doc. MUDr. PhD.                      Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v toxikológii

o   Siegfried Leonard, Dr.h.c. prof. MUDr. CSc.               Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v imunológii, Vyšetrovacie metódy v mikrobiológii

o   Veselá Jarmila, doc. MVDr. CSc.                               Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Vyšetrovacie metódy v histopatológii

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Babinská Ingrid, MUDr. PhD. MPH                  Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Buková Alena, Mgr. PhD.                                Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Dankulincová Zuzana, doc. Mgr. PhD.              Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Dimunová Lucia, doc. PhDr. PhD.                    Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Halánová Monika, prof. MVDr. PhD.                Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Hodorová Ingrid, doc. MUDr. PhD.                  Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

     Kolaříková Zuzana, Mgr. PhD.                         Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Kolesár Dalibor, doc. MUDr. PhD.                    Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Kopčáková Jaroslava, Mgr. PhD.                     Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Madarasová Gecková, prof. Mgr. PhD.             Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Majerník Jaroslav, doc. Ing. PhD.                     Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Mareková Mária, prof. Ing. CSc.                      Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Miroššay Andrej, RNDr. PhD.                          Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Rudnay Maroš, MUDr.                                   Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Sabo Ján, doc. RNDr. CSc.                               Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Sabol Marián, RNDr. CSc.                               Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Smolko Lukáš, RNDr. PhD.                              Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Strömplová Ulrike, Mgr. PhD.                          Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Stupák Marek, doc. RNDr. PhD.                       Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Šimon František, doc. PhDr. CSc.                     Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

Tirpáková Libuša, PhDr. PhD.                          Detail | Register zamestnancov - verejné vyhľadávanie (portalvs.sk)

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

UPJŠ (upjs.sk)


RNDr. Jana Mašlanková, PhD.

LF UPJŠ - Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Lekárska fakulta

+421 55 234 3234

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Študijný referent:                                                          Dana Černáková, dana.cernakova@upjs.sk;

Študijný referent sociálnej pomoci:                                RNDr. Zdenka Hrabinská, zdenka.hrabinska@upjs.sk;

Referent pre stáže, Erasmus+:                                         Ing. Zuzana Zánická, zuzana.zanicka@upjs.sk;

Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami:      PhDr. Martina Chylová, PhD., martina.chylova@upjs.sk;

Fakultný správca AiS2:                                                   Ing. Stanislav Balčák, PhD., stanislav.balcak@upjs.sk;

Ubytovací referát:                                                          Kontakty | UPJŠ (upjs.sk)

Univerzitné poradenské centrum:                                    UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

1.     Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny LF UPJŠ (ďalej „CSVM“):

CSVM s viac ako 28 simulátormi: študenti v ňom nájdu simulátory pre výučbu v teoretických a predklinických predmetoch (od výučby anatómie vo virtuálnej 3D realite, cez resuscitačné trenažéry, modely pre nácvik aplikácie s.c., i.m. a i.v. injekcií, modely pre zavádzanie nazogastrickej sondy, a iné), ale tiež HiTech simulátory pre klinické odbory (simulátor pre gastrointestinálnu endoskopiu a flexibilnú bronchoskopiu, kardiologický simulátor, USG simulátor, 3D multimediálny stôl, plne vybavená operačná sála,...).

Možnosti a variabilita, ktoré Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny bude poskytovať zvýši štandard výučby na Lekárskej fakulte UPJŠ.

2.     odborná učebňa vybavená pomôckami a zdravotníckym materiálom - Ústav ošetrovateľstva UPJŠ LF,

3.     odborná učebňa prvej pomoci na I. klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny,

4.     odborná učebňa anatómie - konfokálny mikroskop, moderné pitevne – Ústav anatómie UPJŠ LF,

5.     odborná učebňa fyziológie na Ústave lekárskej fyziológie UPJŠ LF - pracovné stanice s príslušných softwarovým vybavením, vyšetrovacia stanica, výučbové prístroje, pomocné zariadenia,

6.     laboratórium biomedicínskej a klinickej mikrobiológie,  Ústav lekárskej a klinickej mikrobiológie LF UPJŠ a UNLP Košice:

Špičkové prístroje laboratória: 

GENETIC ANALYZERS 3500 - Genetický analyzátor 3500 (8-kapilárový) predstavuje nový štandard na poli genetickej analýzy systémom kapilárnej elektroforézy. Osem kapilárny genetický analyzátor 3500 sa používa na mnohé aplikácie opätovného sekvenovania (mutačná analýza), mikrosatelitovú analýzu, MLP™, LOH, MLST, AFLP® a SNP validáciu a skríning. Väčšinu aplikácií prebieha pri použití jediného polyméru a súboru kapilár. Softvér 3500 Series Data Collection Software je možné použiť s mnohými ďalšími softvérovými balíkmi ktoré zabezpečia komplexnú analýzu získaných dát.

Metóda priameho sekvenovania je „zlatým“ štandardom medzi genetickými metódami na identifikáciu rôznych produktov amplifikačnej reakcie. Súčasná technika pokročila do takej miery, že je možné bez väčších problémov a ekonomických nákladov určiť prítomnosť génu rezistencie alebo detegovať mutácie spôsobujúce vznik tejto rezistencie.

MICROARRAY SCANNER G2600D - Je to moderný laserový skener určený na čítanie mikročipov. Je potrebný k využitiu metódy microarray (mikročipov) v našich laboratóriách. Táto technológia je používaná predovšetkým v molekulárnej biológii a medicíne. Jej hlavným prínosom je možnosť detegovať veľké množstvo rôznych DNA sekvencií v jednom pokuse. Príkladom využitia je detekcia génových profilov baktérií a vírusov v priebehu niekoľkých hodín, rozpoznanie zmien v génoch, identifikácia geneticky modifikovaných organizmov, či zistenie virulentného profilu baktérií, génov rezistencie proti antibiotikám a pod.

7.     odborná učebňa histológie - Laboratórium svetelnej mikroskopie, imunohistochemické laboratórium, laboratórium fluorescenčnej mikroskopie, laboratórium molekulovej biológie,

8.   odborná učebňa klinickej biochémie, Ústav lekárskej chémie a klinickej biochémie UPJŠ LF:

-       Luminiscenčný spektrophotometer Perkin Elmer LS55 (s atestom pre GLP), vybavený fluorescenčnými polarizátormi, prídavným zariadením pre biokinetiku, optickým vláknom na meranie v exteriéri prístroja;

-       Randox Monza RX–polo-automatický biochemický analyzátor, ktorý umožňuje stanovenie širokého spektra klinicko-biochemických parametrov z krvného séra, plazmy, moču a CSF pacientov;

-       Quantimetrix LipoPrint, elektroforetické delenie lipoproteínov, ktoré umožňuje identifikovať a určiť percentuálne zastúpenie aterogénnych subfrakcií v biologickom materiály;

-       Becker Coulter Optima MAX-XP – ultracentrifúga, ktorá slúži na prípravu a izoláciu subcelulárnych častíc;

-       HPLC (Shimadzu)–UV/VIS – analýza proteínov a malých molekúl;

-       Randox evidence investigator-Biochip Array immunoassay slúži k analýze biomarkerov na proteínovej báze;

-       Spektrofotometer NanoDrop 2000c, ktorý je schopný merať v oblasti 190–840 nm v objeme vzorky 1 –2 μl;

-       Hansatech Oxygraph Plus (Clarkova kyslíková elektróda) je zariadenie na meranie respirácie mitochondrií;

-       PCR–Real-time BIORAD CFX96 – prístroj na kvantifikáciu génovej expresie; Rotor-Gene Q–Real-time PCR cyklér s vysoko citlivým analyzátorom topenia oligonukleotidových fragmentov a rovnako aj ROCHE LightCycler®480 Instrument II – kvalitatívna aj kvantitatívna detekcia nukleových kyselín;

-       k doplnkovému vybaveniu patria napr.: analytické váhy, elektroforetické zariadenia, gélová chromatografia, spektrofotometre, pH-metre, termostaty, zariadenia na prípravu ultračistej vody, pipety, laboratórne sklo.

10. odborná učebňa pre informačné technológie s dôrazom na e-Health, Ústav lekárskej informatiky UPJŠ LF.

 

Medipark – Univerzitný vedecký park – prístrojové vybavenie:

EMG/EP prístroj Matrix; Laser. mikrodisekč. systém LMD6500; Mikropl. reader-M.Cytation;

Systém na stanovenie imunologických markerov – Randox Evidence Investigator, Randox s.r.o, - Základný technický parameter popisujúci kvalitu/výkon zariadenia: Prvá platforma umožňujúca simultánne stanovenie imunologických a molekulárnych parametrov na úrovni proteínov a DNA využitím biočipov, až 702 testov za 75 minút, rýchle multiplexné testovanie jednej vzorky, použitie malého objemu vzorky, široká škála preddefinovaných testov. Prístroj je možné využiť pri detekcii rôznych markerov a špecifických molekúl pri rôznych ochoreniach napr. stanovenie rozpustných adhéznych molekúl (E, P a L selektíny, ICAM-1 a VCAM-1), súčasné stanovenie srdcových markerov (CK-MB, H-FABP, Myoglobin, Troponin C), stanovenie analytov spojených s dysfunkciou nervového systému, ako Alzheimerova choroba a roztrúsená skleróza, komplexné stanovenie cytokínov, ich receptorov a rastových faktorov, detekcia hladín vybraných hormónov, stanovenie parametrov metabolického syndrómu, stanovenie vybraných nádorových markerov. Paletu jednotlivých testov na čipoch je možné navrhnúť tak, aby vyhovovala individuálnym požiadavkám výskumu. Jedná sa o špecifické multiplex pole, obsahujúce až 22 rôznych biomarkerov.

Zariadenie na kvalitu nukleových kyselelín-QUANST.12K FLEX: Bio-Plex 200 Systém na analýzu biomolekúl: Zariadenie na next generation sekvenovanie – Miseq: Systém na analýzu molekulových interakcií: Zariadenie pre flexib. syntézu: Prístroj Rotor-Gene Q je špecifický termocyklér pre real-time PCR, ktorý je schopný presnej detekcie bodových mutácií a polymorfizmov jedného nukleotidu pomocou analýzy topenia s vysokým rozlíšením (HRM, High resolution melting). Samotná analýza HRM sa uskutočňuje po analýze PCR, a charakterizuje dvojreťazcové PCR produkty na základe ich disociácie vplyvom vysokej teploty. Je podobná klasickej analýze krivky topenia, poskytuje však oveľa viac informácií. PCR produkty sa môžu diferencovať na základe dĺžky sekvencie, obsahu GC párov alebo komplementarity reťazca až po jednotlivé zmeny v pároch báz. Prístroj je určený na genotypizáciu, profiláciu patogénov, kvantitatívnu metylačnú analýzu, génové skenovanie a štúdium hladín génovej expresie ako aj detekciu špecifických miRNA.

Umývačka laboratórneho skla MIELE G-7883 AE ADP je prístroj nevyhnutný pre správne fungovanie laboratória. Umožňuje dôkladné umytie laboratórneho skla a plastov s ich následným usušením. Jedná sa o zariadenie pre čistenie a dezinfekciu laboratórneho skla s dosiahnutím analytickej čistoty skla s možnosťou dokumentácie a validácie prípravy skla podľa noriem EÚ. Prístroj ovláda riadiaca jednotka s 8 programami, maximálnou teplotou 93 °C a dobou umývania 24 až 38 min. Každý program sa skladá z predumytia, umývania, neutralizácie, 1 až 2 oplachov, záverečného oplachu destilovanou vodou a sušenia vysokou teplotou. Obsahuje aj výstup RS 232 pre dokumentáciu procesu na PC alebo tlačiarni.

IncuCyte ZOOM (etaluma lumascopeTM 620)

IncuCyte ZOOM je automatizovaný mikroskop určený na prácu v štandardnom biologickom inkubátore (regulácia CO2, teploty a vlhkosti) so schopnosťou záznamu obrazu bez potrebnej interakcie človeka so sledovaným objektom (2D bunkové kultúry, 3D bunkové kultúry - sféroidy) po dobu dlhšiu ako 14 dní. Mikroskop je vybavený troma objektívmi (4x Plan Apo, 10x Plan Fluor, 20x Plan Fluor, výrobca Nikon), ktoré umožňujú záznam obrazu vo fázovom kontraste s vysokým rozlíšením a v duálnej fluorescencii (GFP: ex 440-480, em 504-544; RFP: ex 565-605, em 625-705). Skúmané objekty je možné zaznamenávať počas kultivácie v rôznych kultivačných plastoch (kultivačné fľaše, 96-384 jamkové platničky, Petriho misky). Prístroj dokáže automaticky generovať kinetickú rastovú krivku a je vybavený kitom pre analýzu migrácie buniek v 96-jamkovom formáte a softvérovým modulom na skúmanie angiogenézy. K ďalším možnostiam využitia prístroja patria analýzy toxicity aplikovaných látok, apoptózy (Annexin V, Kaspáza-3/7) a expresie proteínov prítomných na bunkovom povrchu. Priebeh jednotlivých analýz je možné sledovať v reálnom čase (z pohodlia kancelárie alebo domova) cez počítačovú sieť. Viac informácií nájdete na nasledujúcich dvoch stránkach:

https://www.essenbioscience.com/en/resources/incucyte-zoom-resources-support/

https://www.accela.eu/essen-bioscience/incucyte-zoom

Zariadenie na sekvenovanie Miseq

Sekvenátor MiSeq sa využíva na sekvenovanie malých genómov (baktérie, endofyty) a cielené (re)sekvenovanie transkriptómov ("targeted gene expression profiling"). Je vhodný aj na sekvenovanie DNA izolovaných z individuálnych chromozómov eukaryotických organizmov.

Zariadenie xCELLigence RTCA SP

Zariadenie na analýzu buniek v reálnom čase xCELLigence RTCA SP - využíva neinvazívne monitorovanie elektrického odporu pre kvantifikáciu bunkovej proliferácie, morfologických zmien a kvality/intenzity adherencie, v reálnom čase a bez nutnosti značenia buniek.

Výučbová základňa UNLP Košice, výučba na pracoviskách:

Ø Klinika hematológie a onkohematológie UPJŠ LF a UNLP Košice, pracovisko Trieda SNP 1 -  je členené na laboratórnu časť, ambulantnú časť a krvnú banku. Laboratórna časť – realizuje základné a špeciálne hematologické a hemokoagulačné vyšetrenia, vyšetrenia bunkovej imunity, imunohematologické vyšetrenia. Krvná banka pozostáva z krvného skladu a imunohematologického laboratória. V krvnom sklade sa realizuje nákup, skladovanie a expedovanie transfúznych liekov na jednotlivé oddelenia a kliniky, eviduje a zabezpečuje riešenie transfúznych reakcií. V imunohematologickom laboratóriu sa realizuje vyšetrenie krvnej skupiny, skríning antierytrocytových protilátok a predtransfúzne vyšetrenia, kde môžu študenti vidieť kompletné transfúziologické vyšetrenia.

Ø Ústav patológie UPJŠ LF a UNLP Košice, pracovisko Rastislavova 43 - patrí k spoločným vyšetrovacím diagnostickým zložkám nemocnice. Patológia predstavuje špecializovaný odbor zaoberajúci sa všetkými aspektami choroby. Nevyhnutne, sa ale odvoláva na podstatu, príčinu a vznik abnormálneho stavu a tiež na štruktúrne a funkčné zmeny, ktoré vyplývajú z chorobného procesu. Náplňou odboru je diagnostická činnosť, založená na histomorfologickom zhodnotení zmien orgánov, tkanív a buniek. V spolupráci s ostatnými medicínskymi odbormi je činnosť zameraná na určenie diagnózy, štádia, liečby a prognózy ochorenia.

Ø Klinika pracovného lekárstva a klinickej toxikológie UPJŠ LF a UNLP Košice, pracovisko Rastislavova 43 – patrí k moderným pracoviskám zameraným na cielenú diagnostiku a liečbu profesionálnych ochorení dýchacieho systému. K cielenej diagnostike a liečbe disponuje moderným prístrojovým vybavením ku ktorým patria:

-    prenosný pneumotachografický a rinomanometrický prístroj (SanoScope Ganshorn Medizin Electronic GmbH)

-    prístroj na meranie odporu dýchacích ciest (LF1 Oszillatorische Resistance Ganshorn Medizin Electronic GmbH)

-    prenosný pneumotachograf (SpiroJet Ganshorn Medizin Electronic GmbH)

-    prenosný spirometrický prístroj (Spirobank MIR)

-    elektronické Peak Flow / FEV1 metre (PIKO 1 Ferraris)

-    nebulizačný prístroj (ProvoJet Ganshorn Medizin Electronic GmbH)

-    bodypletyzmograf (MedGraphicsTM Body Plethyzmography System 1085)

-    ergospirometrický prístroj (PowerCube Ganshorn Medizin Electronic GmbH a Schiller AT-104PC) vrátane defibrilačného prístroja a sady na zabezpečenie dýchacích ciest.

-    Toxikologické laboratórium: prístroje na kvantitatívnu analýzu (kvapalivový chromatograf s hmotnostným spektrom a plynový chromatograf), ktoré rozšírili možnosti stanovenia neznámych látok pri intoxikáciách, vrátane biologických expozičných testov.

Ø Klinika rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód UPJŠ LF a UNLP Košice, pracovisko Trieda SNP 1 a Rastislavova 43

Ø Krvná banka, pracovisko Rastislavova 43

Ø Združená tkanivová banka UPJŠ LF a UNLP Košice je vybavená špičkovými prístrojmi, ktoré boli zakúpené z prostriedkov získaných z projektov štrukturálnych fondov EÚ: POKIMP (ITMS 26220220032), NEUREG (ITMS 26220120063) a MEDIPARK (ITMS 26220220185). Z prostriedkov projektu NEUREG bolo v roku 2012 vybudované unikátne Laboratórium bunkových a tkanivových kultúr, ktoré umožňuje in vitro manipuláciu s bunkami a tkanivami v čistých priestoroch s ovzduším triedy A/B, čo vyhovuje kritériám predklinického výskumu v oblasti regeneračnej medicíny a sterilných bunkových kultivácií. Viac informácií môžete nájsť na odkaze: http://www.upjs.sk/univerzita/info/unikatne-pristroje/laboratorium-bunkovych-a-tkanivovych-kultur/ Z projektu NEUREG boli zakúpené aj nasledovné prístroje:

Prietokový cytometer FACS Calibur BD - je vybavený dvoma lasermi, 4 kanálmi, ktoré umožňujú analýzu mnohých bunkových parametrov na základe odklonu laserového lúča. Metodika založená na označení buniek fluorescenčným farbivom, ktoré je konjugované s monoklonálnou protilátkou, umožňuje určiť prítomnosť povrchových aj cytoplazmatických znakov na testovaných bunkách a percento / koncentráciu pozitívnych buniek.

Fotodokumentačný systém (Quantum ST 4-3000, Vilber Lourmat) - predstavuje systém určený na zber obrazových dát z fluorescenčne značených gélov. Poskytuje vysokú presnosť a rozlíšenie, s ohľadom na kvantifikáciu a dokumentovateľnosť výsledkov.

Vákuový centrifugačný koncentrátor (Benchtop Centrivap, Labconco) - je schopný rýchlo koncentrovať množstvo vzoriek v malom objeme pomocou odstredivej sily, vákua a tepla. Naraz dokáže spracovať až 132 vzoriek, pričom spracovateľný objem vzorky je v rozsahu niekoľkých mikrolitrov až po 25 ml.

Programovateľné zmrazovacie zariadenie na kryoskúmavky a vaky (Nicool Freezal, Air Liquide) - umožňuje zmrazovať všetky druhy citlivých biologických vzoriek prostredníctvom tekutého N2, je použiteľný pre kryoskúmavky a vaky.

Termocyklér: CFX96 Touch Real-Time PCR Detection system with HRM - tento šesťkanálový systém umožňuje rýchle nastavenie priebehu reakcie a monitorovanie amplifikačných kriviek v reálnom čase. Poskytuje možnosť súčasnej multiplexnej detekcie piatich cieľových génov, v nízkom výslednom objeme vzorky (10 µl). Využíva pokročilé nástroje pre analýzu dát – normalizácia expresie prostredníctvom CFX Manager™ Software, pričom tento software spolupracuje plynulo s PrimePCR™ Assays and Panels. 2

Bunkový analyzátor: Cytell Cell Imaging System - umožňuje sledovanie celulárnej a subcelulárnej štruktúry buniek, kolónií a tkanív. Digitálny zobrazovací systém umožňuje vysoko kvalitnú detekciu fluorescencie a svetla prechádzajúceho vzorkou. Využitím dvoj- alebo trojfarebnej analýzy vo viacjamkovom formáte je schopný analyzovať živé, mŕtve a apoptické subpopulácie buniek.

Zariadenie na analýzu buniek v reálnom čase: xCELLigence RTCA SP - xCELLigence® RTCA SP využíva neinvazívne monitorovanie elektrického odporu pre kvantifikáciu bunkovej proliferácie, morfologických zmien a kvality/intenzity adherencie, v reálnom čase a bez nutnosti značenia buniek.

Multiplexný reader: Bio Plex MAGPIX - tento prístroj predstavuje robustný systém pre imunoanalýzy na báze xMAP (MagPlex) magnetických partikúl a je kompatibilný s Bio-Plex Pro™ magnetickými analýzami. Umožňuje analýzu až 50 biomolekúl v jednej vzorke, na základe jednoduchej ELISA podobnej metódy.

Multiplexný reader: Bio-Plex 200 Systém - Bio-Plex® 200 predstavuje suspenzný analytický systém, ktorý ponúka spoľahlivé riešenie pre analýzu až 100 biomolekúl (proteíny, NK) v jednej vzorke. Reader kombinuje v sebe dva výkonne lasery, fluidiku s vysokým prietokom a digitálne spracovanie signálu v reálnom čase.

Ø Oddelenie laboratórnej medicíny, pracovisko Trieda SNP 1 a Rastislavova 43

Medirex, a. s., pracovisko Magnezitárska 2C, Košice:

 

Spoločnosť predstavuje komplex diagnostických laboratórií v odboroch klinická biochémia, hematológia, klinická imunológia, toxikológia, lekárska genetika, bakteriológia, mykológia, parazitológia, sérológia, virológia, molekulárna biológia a mikrobiológia životného prostredia. Zabezpečuje komplexnú laboratórnu diagnostiku pre:

·         najdôležitejšie zdravotnícke zariadenia v Košiciach a ich okolí,

·         veľký počet polikliník či neštátnych zdravotníckych zariadení,

·         veľký počet všeobecných a špecializovaných ambulancií.

Medirex prevádzkuje technologicky najmodernejšie a najväčšie centrálne laboratóriá nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe a nadväzujúcu sieť nemocničných a poliklinických diagnostických laboratórií. Okrem automatických analyzátorov svetových značiek disponuje aj plne automatizovaným robotizovaným systémom na analýzu vzoriek, zamestnáva špičkových slovenských odborníkov, čím je zabezpečená vysoká kvalita a profesionalita hodnotenia výsledkov.


 




b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

-      prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom poskytuje Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach a jej Lekárska knižnica UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)

-      služby v oblasti informačných technológii na fakulte zabezpečuje pracovisko Ústav lekárskej informatiky UPJŠ LF, na univerzite CIAKT.  


c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

-      prechod z prezenčnej na dištančnú formu je zabezpečený e-learning formou prostredníctvom MS Teams, Moodle, a iné.


d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

-      partneri sú uvedení ako súčasť akreditačného spisu v Prílohe 10


e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

-      Na fakulte pôsobia študentské spolky - SMMK, SSŠZL, ktoré poskytujú študentom možnosti ako sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia, do ktorého sa môžu zapojiť všetci študenti fakulty. Podporu študentom v daných oblastiach poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum – UNIPOC.


f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

-      Mobilitné programy, štipendiá a granty | UPJŠ (upjs.sk)

-      pravidlá uznávania tohto vzdelávania sú uvedené v čl. 19b ods. 4 študijného poriadku fakulty.     


9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Základnou podmienkou prijatia na 1. stupeň štúdia v dennej forme je získanie úplného stredného vzdelania alebo stredného odborného vzdelania. Uchádzač, ktorý ukončil stredoškolské štúdium v zahraničí, predloží okrem povinných príloh rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní, ktoré vydá príslušný krajský školský úrad. Toto rozhodnutie predloží uchádzač pri prezencii na prijímaciu skúšku.

Ďalšou podmienkou prijatia na štúdium je úspešné vykonanie prijímacej skúšky.


b) - Postupy prijímania na štúdium.

Kritériom pre prijatie je bodový zisk z písomného testu na prijímacej skúške, ktorý zaradí uchádzača medzi plánovaný počet prijatých uchádzačov. Čas na vypracovanie je 50 minút. Maximálny počet bodov, ktoré môže uchádzač o štúdium získať je 320. Test pozostáva zo 40 otázok z predmetu biológia a 40 otázok z predmetu chémia. Prijímacia skúška z biológie a chémie v rozsahu výučby na strednej škole. Cieľom prijímacej skúšky je zabezpečiť, aby sa na štúdium dostali uchádzači, ktorí prejavia najvyššiu mieru schopností na štúdium. V celkovom počte bodov z prijímacieho konania je zahrnutý len skutočný bodový zisk z písomného testu.

Informácie sú zverejňované v zmysle zákona o vysokých školách na webovom sídle fakulty Podmienky prijatia na štúdium Výučbový a vo vestibule fakulty.

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

 Nový študijný program.

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Študenti fakulty môžu svoj názor vyjadriť vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2).

K študijným programom sa vyjadrujú aj zástupcovia študentov, ktorí sú členmi Pedagogickej komisie.

Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality | UPJŠ (upjs.sk) .

V prípade zistenia nedostatkov zo strany vyučujúceho, vedenie fakulty si vyučujúceho zavolá na rokovanie. Zistenie a overenie hodnovernosti upozornenia je podľa závažnosti riešené v súlade s platnou legislatívou.


c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

-      Študenti - informácie pre študentov

-      Študijný poriadok UPJŠ LF (účinnosť od 1.9.2020)

-      Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach

-      Štipendijný poriadok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (úplné znenie)

-      Štipendijný poriadok UPJŠ v Košiciach (2022)

-      Smernica č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach a jej súčasti

Prílohy: 123456, dodatok: č. 1 , dodatok: č. 2, dodatok č. 3

-      Záverečné práce | UPJŠ (upjs.sk)

-      Disciplinárny poriadok UPJŠ LF,

-      Rokovací poriadok disciplinárnej komisie

-      Etický kódex študenta UPJŠ

-      Poriadok poplatkov UPJŠ

-      Vnútorný systém kvality vzdelávania na UPJŠ v Košiciach (Rozhodnutie rektora č. 4/2014)

Prílohy: 1234567

-      Univerzitná knižnica UPJŠ

-      Študentské domovy a jedálne

-      Stravovacie služby

-      UNIPOC – univerzitné poradenské centrum

-      Ústav telesnej výchovy a športu