-
Študent v čase ukončenia tohto študijného programu má mať nasledujúce:
1. Vedomosti absolventa doktorandského štúdia:
2. Zručnosti absolventa doktorandského štúdia
3. Kompetencie absolventa doktorandského štúdia
UPJŠ v Košiciach aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08.
V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:
i) výskumný pracovník v oblasti obchodného práva, finančného práva a súvisiacich právnych disciplín (122399 Riadiaci pracovník (manažér) v oblasti výskumu a vývoja inde neuvedený)
ii) vedecko-pedagogický pracovník v oblasti obchodného práva a finančného práva, ich jednotlivých vnútorných súčastí, ako aj v rámci súvisiacich právnych disciplín (2310 Vysokoškolskí učitelia, 2310003 Odborný asistent vysokej školy)
iii) zamestnanec ústredných a miestnych orgánov štátnej správy pôsobiaci v oblasti legislatívy (1219001 Riadiaci pracovník (manažér) právneho útvaru, 2611005 Špecialista v oblasti tvorby legislatívy, 3411004 Odborný legislatívny pracovník)
iv) zamestnanec európskych, medzinárodných a národných inštitúcií pôsobiacich na úseku koordinácie daňovej politiky a spolupráce pri správe daní (2611008 Špecialista v oblasti obchodného práva, 261 Špecialista v oblasti práva)
v) zamestnanec v bankových orgánoch národných a medzinárodných inštitúcií (2413005 Špecialista pre dodržanie súladu s predpismi v oblasti finančníctva)
vi) zamestnanec domácich súdnych autorít aplikujúcich obchodné a finančné právo pri príprave podkladov pre rozhodovanie
(2612001 Sudca, 2619007 Súdny poradca a asistent sudcu ústavného a najvyššieho súdu)
vii) právnické povolania so zameraním na obchodné právo a finančné právo a súvisiace právne disciplíny – advokát, sudca, daňový poradca, asistent na Najvyššom správnom súde (2411007 Daňový špecialista, 2611002 Advokát, 2612001 Sudca, 2619007 Súdny poradca a asistent sudcu ústavného a najvyššieho súdu)
viii) Zamestnanec právnych a daňových oddelení nadnárodných spoločností (2611001 Podnikový právnik, 3352999 Odborný pracovník v daňovej oblasti inde neuvedený)
ix) pozícia hlavného štátneho radcu na Ministerstve financií SR alt. na Ministerstve hospodárstva SR
(1112999 Vysoký štátny úradník inde neuvedený)
Absolvovanie daného študijného programu doktorandského štúdia poskytuje predpoklad úspešného vykonávania vyššie uvedených povolaní, čo je dané najmä skladbou povinných a povinne voliteľných predmetov, ktoré študent absolvuje počas štúdia, požadovanou výskumnou činnosťou a jej výsledkami v podobe publikačnej činnosti. V tomto rámci absolvent preukazuje hĺbkovú znalosť obchodného práva a finančného práva a s nimi súvisiacich právnych disciplín, ako aj zručnosťami v oblasti pedagogického procesu na právnickej fakulte pri výučbe študentov nižších stupňov štúdia.
Absolvent študijného programu Obchodné a finančné právo má aktuálny prehľad v oblasti vedeckej metodológie v rámci odboru, teórie obchodného práva, teórie finančného a daňového práva a príbuzných právnych a ekonomických disciplín, má kompetencie rozvíjať získané poznatky, vedecky ich odôvodňovať, parciálne oblasti analyzovať, vyvodzovať závery a vedecky zovšeobecňovať. Zároveň ovláda mechanizmus prepojenia vnútroštátneho obchodného práva, finančného práva a súvisiacich právnych disciplín s relevantnými dokumentami Európskej únie.
Keďže absolvent študijného programu ovláda metodológiu z danej oblasti a dokáže samostatne a tvorivo využívať a rozvíjať získané poznatky, môže zastávať pozíciu kvalifikovaného vedeckého pracovníka a môže sa uplatniť vo vedeckých tímoch na univerzitných, akademických a iných vzdelávacích a výskumných pracoviskách, ako aj na vedúcich miestach v oblasti riadenia vedy, hospodárskej a finančnej politiky, politiky daní a poplatkov a súvisiacich politík.
Rovnako absolvent tohto študijného programu je spôsobilý pedagogicky pôsobiť najmä na právnických fakultách, ako aj fakultách / univerzitách poskytujúcich vzdelávanie najmä v oblasti obchodného práva, finančného práva a daňového práva.
Absolvent doktorandského štúdia v študijnom programe Obchodné a finančné právo je spôsobilý plniť analytické, expertízne, prognostické a koncepčné úlohy pracovníka na vyššom stupni manažmentu v organizačnej štruktúre ústrednej a miestnej štátnej správy hlavne pre oblasť legislatívy
Absolvent študijného programu Obchodné a finančné právo má široké možnosti pre uplatnenie svojich vedomostí a znalostí z obchodného práva, finančného práva a súvisiacich právnych disciplín aj v medzinárodnom priestore, najmä ako zamestnanec európskych, medzinárodných a národných inštitúcií pôsobiacich na úseku koordinácie daňovej politiky a spolupráce pri správe daní, ako zamestnanec v bankových orgánoch národných a medzinárodných inštitúcií či na právnom a daňovom oddelení nadnárodných spoločností.
V neposlednom rade absolvent doktorandského študijného programu Obchodné a finančné právo môže byť uplatniteľný aj ako poradca Ústavného súdu SR, ďalej v pozícii hlavného štátneho radcu na Ministerstve financií SR alt. na Ministerstve hospodárstva SR, zamestnanec domácich súdnych autorít aplikujúcich obchodné a finančné právo pri príprave podkladov pre rozhodovanie, no aj v právnických povolaniach so zameraním na obchodné právo a finančné právo a súvisiace právne disciplíny – advokát, sudca, daňový poradca, asistent na Najvyššom správnom súde SR atď.
Doktorandské štúdium v študijnom programe sa na tunajšej fakulte uskutočňuje už dlhšiu dobu. Prvé rozhodnutie je zo dňa 18.11.2004 (číslo CD-2004-17119/35109-141:sekr.). Od roku 2019 boli zrušené čísla odborov, čiže teraz to už nie je študijný odbor, ale študijný program Obchodné a finančné právo v študijnom odbore právo). ID (kód) št. programu pre externú formu ID (kód) 106575, UIPŠ kód 6813V00.
Za doterajšie obdobie úspešne ukončilo štúdium celkom 35 absolventov v externej forme štúdia.
Spomedzi mimoriadne úspešných absolventov, ktorí absolvovali doktorandské štúdium v študijnom programe Obchodné a finančné právo – externá forma je možné uviesť napríklad:
i) doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD. ukončenie v roku 2007 – docent v odbore Obchodné a finančné právo na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
ii) doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD., ukončenie v roku 2009 – docent na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
iii) JUDr. Marián Sluk, PhD. , ukončenie v roku 2003 – sudca Najvyššieho súdu SR
iv) JUDr. Juraj Schwarcz, PhD., ukončenie v roku 2008 – sudca Všeobecného súdu EÚ
v) JUDr. Lucia Baňacká, PhD., ukončenie v roku 2008 – v súčasnosti sudkyňa na Okresnom súde Košice II.
vi) JUDr. Marcel Jurko, PhD., ukončenie v roku 2010. – v súčasnosti advokát
vii) JUDr. Mária Moskvičová, PhD., ukončenie v roku 2010 – bývalá vedúca Katedry práva Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity v Prešove, v súčasnosti sudkyňa na Okresnom súde Bratislava V.
viii) JUDr. Marián Kačmár, PhD., ukončenie v roku 2013 – zamestnaný na Ministerstve financií SR
ix) JUDr. Jaroslav Čollák, PhD., ukončenie v roku 2017 – odborný asistent na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
x) JUDr. Juraj Gyárfáš, PhD., LLM., ukončenie v roku 2019 – advokát Dentons Bratislava
xi) JUDr. Viliam Janáč, PhD., ukončenie v roku 2019 - vedecký pracovník ÚŠaP SAV v Bratislave
xii) JUDr. Dominika Cukerová, PhD., ukončenie v roku 2020 – výskumný zamestnanec na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach
Okrem týchto absolventov doktorandského štúdia v študijnom programe Obchodné a finančné právo absolvoval štúdium celý rad úspešných advokátov a osôb pôsobiacich v rôznych právnických povolania.
Kvalitu poskytovaného štúdia v rámci doktorandského študijného programu Obchodné a finančné právo každoročne hodnotí odborová komisia doktorandského štúdia na tunajšej právnickej fakulte. V komisii majú zastúpenie interní aj externí členovia spomedzi právnických fakúlt na Slovensku.
Pozitívne hodnotia kvalitu poskytovaného vzdelávania v rámci doktorandského študijného programu Obchodné a finančné právo tak Slovenská komora daňových poradcov (SKDP), ako aj Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK). Ide o profesijné organizácie, ktoré pôsobia v oblastiach gestorovaných pri výučbe a vedeckom výskume na tunajšej právnickej fakulte Katedrou finančného práva, daňového práva a ekonómie (KFP,DPaE) a Katedrou obchodného práva a hospodárskeho práva (KOPaHP).
Pozitívne hodnotenie kvality doktorandského štúdia zo strany týchto profesijných komôr treba vnímať vo vzťahu k dennej i externej forme doktorandského štúdia. Preto v rámci toho bodu sú uvedení úspešní absolventi doktorandského štúdia nezávislé na tom, či ide o ocenených absolventov dennej alebo externej formy.
Slovenská komora daňových poradcov ako najvýznamnejšia profesijná komora v oblasti daní a zdaňovania sa podieľa na spolupráci s KFP,DPaE tunajšej právnickej fakulty, čoho formálnym výrazom je aj uzavretá zmluva o spolupráci s praxou prostredníctvom udeľovania cien za vynikajúce záverečné práce v oblasti daní Tax Advisors Award. Veľmi kvalitná spolupráca katedry sa v tomto smere rozvíja aj s Regionálnou komorou SKDP v Košiciach.
Výrazom pozitívneho ocenenia práce pri vzdelávaní absolventov doktorandského štúdia je v ostatných rokoch viacero ocenených absolventov študijného programu v rámci súťaže TAX ADVERS AWARD. Tieto ceny každoročne udeľuje Slovenská komora daňových poradcov. Z našich absolventov boli zatiaľ ocenení títo absolventi dennej formy doktorandského štúdia:
1) JUDr. František Bonk, PhD. (v roku 2018 – cena udelená 14.11.2018),
2) JUDr. Adrián Popovič, PhD. (v roku 2019 – cena udelená 20.11.2019) a
3) JUDr. Monika Stojáková, PhD. (v roku 2020 – cena udelená 15.11.2020).
SKDP pozitívne hodnotí aj samotné obsahové zameranie študijného programu. SKDP udelila obdobné ceny aj za záverečné práce z II. stupňa vysokoškolského vzdelávania, napríklad v roku 2020 bol ocenený študent Mgr. Marko Putera za prácu z oblasti daňového práva.
Absolvent doktorandského štúdia JUDr. Jozef Sábo, PhD. bol ocenený na seminári venovanom PhD. študentom a mladým vedeckým pracovníkom usporiadanom v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie XVI International Scientific Conference under the theme The Optimization of Organization and Legal Solutions Concerning Public Revenues and Expenditures in Social Interest, VILNIUS, the 21-22 September, 2017 organizovanej pod záštitou The Center for Information and Research Organization in Public Finance and Tax Law of Central and Eastern European Countries. JUDR. J. Sábo, PhD. získal ocenenie za najlepší vedecký príspevok prezentovaný na tému: The reasoning about evidence in Tax Matters. Takéto ocenenie udelené na medzinárodnej konferencii z finančného práva je dôkazom pozitívneho ocenenia doktorandského študijného programuj Obchodné a finančné právo.
Obdobne aj KOPaHP tunajšej právnickej fakulty intenzívne spolupracuje v rámci vedeckovýskumných aktivít so SOPK. V tomto smere možno uviesť najmä spoluprácu pri organizovaní každoročných medzinárodných sympózií z obchodného práva, na ktorých sa zúčastňujú aj hostia zo SOPK.
Pozitívne vníma kvalitu doktorandského štúdia v študijnom programe Obchodné a finančné právo aj Slovenská akadémia vied, ale i Česká akadémia vied, ktorá sa tiež podieľa na organizovaní medzinárodných sympózií z obchodného práva.
Medzi ocenených z radov úspešných absolventov doktorandského štúdia v študijnom programe Obchodné a finančné právo je aj absolventka doktorandského štúdia v dennej forme JUDr. Laura Rózenfeldová, PhD., ktorá sa stala laureátkou ocenenia Študentská osobnosť Slovenska za rok 2020. Vyhlasovateľom tejto súťaže je občianske združenie Junior Chamber International – Slovakia. 16. ročník súťaže sa realizoval pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a odbornú garanciu prevzala Slovenská rektorská konferencia a Slovenská akadémia vied.
Doktorandský študijný program ako študijný program tretieho stupňa sa zameriava na získanie poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania a najmä na vlastnom príspevku študenta k nemu, ktorý je výsledkom vedeckého bádania a samostatnej tvorivej činnosti v oblasti vedy.
Študijný program v doktorandskom štúdiu definuje predpísanú skladbu predmetov a ponuku predmetov. Na jej základe školiteľ v spolupráci s doktorandom vypracuje individuálny študijný plán, podľa ktorého doktorand vyplní zápisný list v AiS2. Študijný plán doktoranda pozostáva zo študijnej časti, ktorá sa končí dizertačnou skúškou, vedeckej časti a obhajoby dizertačnej práce. Súčasťou doktorandského štúdia v dennej forme je vykonávanie pedagogickej činnosti alebo s ňou spojenej inej odbornej činnosti. V externej forme doktorandského štúdia môže byť pedagogická činnosť nahradená inou odbornou činnosťou, ktorá súvisí s pedagogickou prácou, ako napríklad vedenie záverečných prác, prác v rámci ŠVOČ, príprava učebných pomôcok a učebných textov, prázdninová prax, pedagogická prax a podobne.
Študijná časť študijného plánu doktoranda pozostáva najmä z absolvovania špecializovaných doktorandských predmetov a z individuálneho štúdia odbornej literatúry zameranej na obsah dizertačnej práce. Absolvovanie predmetov sa spravidla končí skúškou alebo priebežným hodnotením. Individuálne štúdium odbornej literatúry sa môže rozčleniť do etáp, ktoré uzatvára školiteľ udelením určeného počtu kreditov.
V individuálnom študijnom pláne doktoranda sa uvádza zoznam tematických okruhov alebo predmetov vrátane odborného cudzieho jazyka, ktoré má doktorand absolvovať, zoznam predmetov dizertačnej skúšky vybraných zo zoznamu schváleného odborovou komisiou a zoznam povinnej a odporúčanej literatúry, ktorú má doktorand preštudovať v rámci svojej individuálnej prípravy na dizertačnú skúšku. Vedecká časť študijného plánu doktoranda pozostáva z jeho individuálnej alebo kolektívnej (tímovej) vedeckej činnosti zameranej na tému dizertačnej práce. V individuálnom študijnom pláne doktoranda je uvedená téma dizertačnej práce, ktorú môže školiteľ v zápisnom liste doktoranda upraviť po súhlase predsedu odborovej komisie.
Na základe toho doktorandský študijný program Obchodné a finančné právo v externej forme pozostáva z nasledujúcich častí:
i) študijná časť, v rámci ktorej sú povinné predmety vymedzené profilom absolventa doktorandského štúdia a profilom absolventa v odbore právo, pričom ich súčasťou je aj hlavný špecializačný predmet pre daný študijný program. Študent musí úspešne absolvovať všetky povinné predmety. Súčasťou študijnej časti sú aj povinne voliteľné predmety, ktoré sa týkajú špecializácie v rámci daného doktorandského študijného programu a dotvárajú profil absolventa tohto študijného programu. V rámci nich si študent volí svoj smer špecializácie zodpovedajúci jeho výskumu a téme dizertačnej práce. Pre každý semester sú určené minimálne počty povinne voliteľných predmetov, ktoré študent musí absolvovať. Súčasťou študijnej časti sú aj výberové predmety, ktorými dopĺňa študent svoje vzdelávanie vzhľadom na jeho záujmy. V rámci výberových predmetov sú aj predmety, ktoré sú ponúkané v nižších stupňoch štúdia v odbore právo, ako aj ktoré sú ponúkané v rámci iných doktorandských študijných programov v odbore právo. Povinné predmety a povinne voliteľné predmety sú spravidla profilovými predmetmi tohto študijného programu;
V rámci dizertačnej skúšky, ktorá je štátnou záverečnou skúškou, sú reflektované znalosti, ktoré študent nadobudol v rámci štúdia hlavných špecializačných predmetov zaradených medzi povinné predmety, ako aj ďalších špecializačných predmetov zaradených medzi povinne voliteľné predmety. Obhajoba dizertačnej práce, ktorá je taktiež štátnou skúškou, reflektuje znalosti nadobudnuté študentom aj štúdiom povinných predmetov (Základy metodológie a metodiky vedeckej práce, Teória práva, Teória a prax tvorby práva, Práca so zdrojmi a zásady publikovania, Grantová a projektová príprava), ako aj hlavných špecializačných predmetov zaradených do povinných predmetov, a ďalších špecializačných predmetov zaradených do povinne voliteľných predmetov, ktoré si študent volí aj s prihliadnutím na zameranie jeho dizertačnej práce.
ii) vedecká časť, v rámci ktorej vykonáva študent povinne voliteľnú vedeckú činnosť v každom semestri štúdia. Povinne voliteľná vedecká činnosť zahŕňa vypracovanie a publikovanie vedeckej monografie, alebo jej časti, vysokoškolskej učebnice, vysokoškolského učebného textu alebo ich časti, vedeckého článku publikovaného v časopise alebo v zborníku, ako aj získanie ohlasov na svoju vedeckú činnosť. Jednotlivé činnosti sú hodnotené kreditmi zodpovedajúcimi miere náročnosti danej vedeckej činnosti. Druh vedeckej činnosti si volí študent po dohode so školiteľom tak, aby získal potrebný počet kreditov vo vzťahu k vedeckej časti;
iii) pedagogická časť, v rámci ktorej vykonáva študent pedagogickú činnosť spočívajúcu vo výučbe študentov v nižších stupňoch štúdia v odbore právo pod dohľadom školiteľa maximálne v rozsahu 4 hodiny týždenne v priebehu akademického roka, a to počas ktoréhokoľvek semestra jeho štúdia. Rovnako pedagogická činnosť môže spočívať vo vykonávaní iných aktivít v rámci pedagogického procesu, najmä v podobe vedenia bakalárskych prác, oponovania bakalárskych prác, konzultácií v rámci ŠVOČ, oponovanie prác ŠVOČ. Aj tieto aktivity sa vykonávajú v akomkoľvek semestri štúdia. Za výkon činnosti v rámci pedagogickej časti sa udeľujú kredity zo strany školiteľa;
iv) ďalšia aktivita, v rámci ktorej študent vykonáva konzultácie so školiteľom, participuje na výskumných projektoch, absolvuje zahraničný výskumný alebo študijný pobyt, podieľa sa na organizovaní vedeckých konferencií, spracúva právne stanoviská/analýzy pre externé subjekty vyžiadané od fakulty, zúčastňuje sa na prednáškach/seminároch s lektormi alebo absolvuje certifikovaný kurz ponúkaný univerzitou. Za dané aktivity realizované v akomkoľvek semestri sú študentovi udeľované kredity;
v) časť štátne skúšky, ktorá pozostáva z dizertačnej skúšky z profilového predmetu a obhajoby dizertačnej práce. Za úspešné absolvovanie študent získava kredity.
Študijný program, odporúčaný študijný plán a štandardná dĺžka štúdia sú upravené Zákonom o vysokých školách a Študijným poriadkom doktorandského štúdia UPJŠ v Košiciach. Študijný program v súlade so študijným poriadkom doktorandského štúdia dodržiava pravidlá európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov a pracovnej záťaže študenta na akademický rok. Dodržiava stanovenú pracovnú záťaž vyjadrenú počtom hodín kontaktnej výučby spolu so všetkými činnosťami potrebnými na prípravu a absolvovanie predmetu. Pre jednotlivé predmety boli stanovené počty kreditov tak, aby zohľadňovali náročnosť predmetu z hľadiska špecifickej oblasti učiva a spôsobu ukončenia predmetu. Predmety v rámci odporúčaného študijného plánu umožňujú dosiahnuť stanovené výstupy vzdelávania. Pracovné zaťaženie študenta je v súlade so Študijným poriadkom doktorandského štúdia na UPJŠ ( čl. 3 a čl. 4). Okrem toho, študenti doktorandského štúdia majú možnosť využívať všetky rozvojové aktivity ponúkané univerzitou
(https://www.upjs.sk/pracoviska/ccvapp/vzdelavacie-aktivity/)
.
Študijný plán:
Odporúčaný študijný plán, vrátane špecifikácie povinných, povinne voliteľných, respektíve výberových predmetov a informačné listy predmetov sú prístupné v AiSe z verejného registra študijných programov, dostupné tiež na stránke https://studijne-programy.upjs.sk/faculty/PrF.
V Informačných listoch (IL) predmetov sú:
· špecifikované výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia tak, aby boli naplnené všetky vzdelávacie ciele študijného programu;
· pre každú vzdelávaciu časť študijného plánu/predmet stanovené používané vzdelávacie činnosti (prednáška, seminár, cvičenie, štátna skúška) vhodné na dosahovanie výstupov vzdelávania;
· metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje – prezenčná, dištančná, kombinovaná, osnova/sylaby predmetu a pracovné zaťaženie študenta („rozsah“ pre jednotlivé predmety a vzdelávacie činnosti samostatne).
Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia
(https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1449).
Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok. Tú reguluje aj Rozhodnutie rektora č. 7/2020, ktorým sa určujú podmienky využitia telekonferenčnej techniky pre účely konania dizertačnej skúšky a obhajoby dizertačnej práce na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktoré je k dispozícii na stránke:
https://www.upjs.sk/public/media/25318/RR%207_2020_%20podm%20vyuzitia%20telekonf%20tech_%20PhD.pdf
Konkrétne podmienky pre absolvovanie štátnych skúšok pre daný študijný program sú k dispozícii na stránke https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/17518/.
Všetky požadované údaje a informácie sú uvedené v študijnom pláne, ktorý je generovaný z AiS2 a je tiež je súčasťou odovzdanej dokumentácie.
Minimálna suma kreditov za celé štúdium, ktoré študent musí získať pre jeho úspešné absolvovanie je 180 kreditov, čo je dané § 54 Zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách. Presný rozpis kreditov vyplýva z prílohy č. 1 Študijného poriadku doktorandského štúdia – Odporúčaný spôsob prideľovania kreditov predmetom pri tvorbe doktorandských študijných programov na UPJŠ, ktorá je dostupná na stránke:
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=5732
Základné náležitosti, ktoré musí spĺňať písomná práca k dizertačnej skúške sú špecifikované na stránke:
https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/5401/
Základné náležitosti dizertačnej práce sú špecifikované na stránke:
https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/6470/
Kredit ako jednotka pracovného zaťaženia doktoranda v doktorandskom štúdiu je definovaný analogicky ako v bakalárskom, magisterskom a doktorskom štúdiu. Za štandardné pracovné zaťaženie doktoranda v dennej forme štúdia počas akademického roka sa považuje vykonanie činností, ktoré zodpovedajú 60 kreditom a v externej forme 45 kreditom.
Doktorand počas svojho štúdia získava kredity za tieto činnosti:
a) absolvovanie študijnej časti, ktorá pozostáva najmä zo špecializovaných doktorandských predmetov podľa študijného plánu doktoranda. Študijný plán vo forme zápisného listu v AiS2 si zostavuje doktorand so súhlasom školiteľa z ponuky predmetov študijného programu schváleného odborovou komisiou v predpísanej štruktúre. Predmety sú hodnotené označeniami „prospel“ alebo „neprospel“. Doktorand má možnosť zapísať si navyše aj ďalšie predmety so súhlasom školiteľa, ktoré ponúkajú vo svojich študijných programoch najmä magisterského (doktorského) štúdia fakulty, ak ich neabsolvoval už v predošlom stupni vysokoškolského štúdia. Do študijnej časti sa zarátava aj ďalšia aktivita súvisiaca so študijnou časťou.
b) samostatnú tvorivú činnosť v oblasti vedy (publikácie, ukončenie definovanej etapy vo vlastnej výskumnej práci a pod.), pričom do tejto časti sa zarátava aj ďalšia aktivita súvisiaca s vedeckou časťou;
c) výkon pedagogickej činnosti na Univerzite alebo fakulte (napr. vedenie praktických cvičení, bakalárskych prác, prác v rámci ŠVOČ a pod.)
d) absolvovanie dizertačnej skúšky; pričom doktorand získa za úspešnú prípravu (odovzdaná a kladne oponentom ohodnotená písomná práca), jej obhajobu a úspešne vykonanú dizertačnú skúšku spolu 20 kreditov,
e) vypracovanie dizertačnej práce a jej obhajobu; ak bola dizertačná práca prijatá na obhajobu a úspešne obhájená, získa doktorand spolu 30 kreditov.
Doktorand dennej formy trojročného študijného programu a externej formy štvorročného študijného programu je povinný získať počas štúdia minimálne 40 kreditov za študijnú časť a 90 kreditov za vedeckú časť. V dennej i externej forme doktorandského štúdia musí doktorand na svoj postup z prvého do druhého roka štúdia získať minimálne 40 kreditov a za štyri za sebou idúce semestre minimálne 90 kreditov pri zohľadnení odporúčanej štruktúry kreditov. V dennej aj externej forme doktorandského štúdia sa doktorand môže prihlásiť na dizertačnú skúšku, ak má naakumulovaných minimálne 70 kreditov. Absolvent doktorandského štúdia v dennej aj externej forme musí získať minimálne 180 kreditov vrátane kreditového ohodnotenia obhajoby jeho dizertačnej práce. Po tom, ako doktorand získa počas štúdia 150 kreditov, a po odporúčaní školiteľa prijať dizertačnú prácu doktoranda na obhajobu, môže požiadať o povolenie jej obhajoby.
Pri určovaní počtu kreditov pre jednotlivé študijné predmety sa vychádzalo z prílohy č. 1 Študijného poriadku doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Pri predmetoch v rámci študijnej časti sa vychádzalo z toho, že povinné predmety budú mať záťaž 75 hodín/semester, z čoho 10 hodín bude predstavovať priama výučba, 10 hodín individuálne konzultácie a 55 hodín samoštúdium – to zodpovedá 4 kreditom. Pri povinne voliteľných predmetoch sa očakáva záťaž na študenta v rozsahu 56 hodín, z čoho 8 hodín bude predstavovať priamu výučbu, 8 hodín individuálne konzultácie a 40 hodín samoštúdium – to zodpovedá 3 kreditom. Pri výberových predmetoch sa vychádzalo zo záťaže 37 hodín/semester, čo zodpovedá 6 hodinám priamej výučby, 6 hodinám individuálnych konzultácií a 25 hodinám samoštúdia – to zodpovedá 2 kreditom. Pri predmete príprava projektu dizertačnej práce sa očakáva záťaž 75 hodín/semester vo forme samoštúdia v celom rozsahu. Pri predmetoch vedeckej časti, pedagogickej časti a ďalších aktivít bolo prevzaté kreditové ohodnotenie podľa uvedenej prílohy študijného poriadku. Kreditová záťaž dizertačnej skúšky a obhajoby dizertačnej práce je daná priamo Študijným poriadkom doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Overovanie výstupov vzdelávania, ako aj vedeckej činnosti a ďalších aktivít v rámci doktorandského štúdia sa uskutočňuje priebežne vyučujúcimi, školiteľom a osobou zodpovednou za študijný program. Okrem toho, študent na konci každého roku štúdia vypracuje stručnú výročnú správu, ktorá sumarizuje dosiahnuté výsledky v danom roku a plnenie individuálneho študijného plánu. Školiteľ sa vo výročnej správe vyjadrí k jeho plneniu a navrhuje pokračovanie v štúdiu, vylúčenie zo štúdia alebo zmeny v individuálnom študijnom pláne doktoranda. Výročnú správu doktoranda vyhodnotí komisia, ktorá má najmenej štyroch členov. Komisia pozostáva z predsedu odborovej komisie, školiteľa a najmenej ďalších dvoch členov odborovej komisie. Komisia podľa potreby navrhne dekanovi vylúčenie doktoranda zo štúdia alebo zmeny v individuálnom študijnom pláne doktoranda. V opačnom prípade platí, že komisia navrhuje pokračovanie v štúdiu doktoranda podľa jeho individuálneho študijného plánu. Ak doktorand v dennej alebo externej forme doktorandského štúdia v priebehu akademického roka hrubým spôsobom zanedbáva povinnosti vyplývajúce z individuálneho študijného plánu, môže na základe návrhu školiteľa predseda odborovej komisie navrhnúť dekanovi jeho okamžité vylúčenie z doktorandského štúdia.
Proti rozhodnutiu dekana o vylúčení študenta z doktorandského štúdia študent môže podať žiadosť o preskúmania rozhodnutia dekana. O tom bude rozhodovať rektor. Po vyčerpaní riadnych opravných prostriedkov sa môže študent domáhať nápravy podaním žaloby na súd.
V prípade, ak študent má za to, že činnosťou, resp. nečinnosťou fakulty, resp. univerzity boli porušené jeho práva alebo právom chránené záujmy, alebo ak poukazuje na konkrétne nedostatky v činnosti fakulty, resp. univerzity, môže podať sťažnosť podľa zákona č. 9/2010 Z.z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov. Postup vybavovania sťažností v podmienkach Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach upravuje rozhodnutie rektora č. 13/2017 o vybavovaní sťažností, ktoré je dostupné na webovom sídle univerzity na odkaze: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=782
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uznáva Doklad o vzdelaní vydaný zahraničnou vysokou školou za rovnocenný po splnení podmienok v súlade so zákonom č. 422/2015 Z.z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Podmienky a postup uznávania dokladov je upravený na webovom sídle univerzity na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/uznanie-diplomu/
Ak doktorand absolvoval časť svojho štúdia na inom ako svojom pracovisku (napr. v zahraničí), kredity získané na tomto pracovisku sa započítavajú v plnom rozsahu, ak bol na toto pracovisko vyslaný v rámci plnenia svojho študijného plánu, na základe zmluvy o štúdiu a na základe výpisu výsledkov štúdia, ktorý vyhotoví študentovi prijímajúca vysoká škola.
Ak dôjde k zmene školiaceho pracoviska, zmene formy doktorandského štúdia, resp. zmene študijného programu, doktorandovi možno uznať dovtedy získané kredity, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. O transfere alebo o priznaní kreditov rozhoduje dekan po vyjadrení osoby zodpovednej za študijný program.
Zmenu študijného programu (vrátane formy doktorandského štúdia), školiteľa alebo školiaceho pracoviska možno uskutočniť počas doktorandského štúdia v odôvodnených prípadoch, najmä ak sa tým utvoria priaznivejšie podmienky na plnenie študijného programu doktoranda. O zmenu môže požiadať doktorand dekana. O zmene študijného programu rozhoduje dekan na základe žiadosti doktoranda a po vyjadrení školiteľa a predsedu odborovej komisie. Do času doktorandského štúdia sa započítava pomerná časť trvania absolvovaného študijného programu pred zmenou doktorandského študijného programu.
Prestup študenta inej vysokej školy na štúdium v rámci doktorandského študijného programu na univerzite alebo na fakulte, ak sa študijný program uskutočňuje na fakulte, povoľuje dekan spôsobom a za podmienok uvedených v ust. § 59 ods. 4, 5 a 6 zákona o vysokých školách a za splnenia týchto podmienok:
a) študent bol prijatý na doktorandský študijný program na inej vysokej škole v rovnakom študijnom odbore, v akom žiada zápis na univerzite alebo na fakulte, ak sa študijný program uskutočňuje na fakulte,
b) téma dizertačnej práce študenta zodpovedá odbornému zameraniu školiteľov v rámci daného študijného odboru na univerzite alebo fakulte, ak sa študijný program uskutočňuje na fakulte,
c) kapacita školiteľov umožňuje prevzatie školiteľstva príslušným školiteľom vo vzťahu k študentovi inej vysokej školy,
d) v prípade, ak študent inej vysokej školy požaduje zápis v dennej forme doktorandského štúdia na fakulte, ekonomické možnosti univerzity alebo fakulty umožňujú financovanie štipendia daného študenta.
Náležitosti žiadosti o prestup doktoranda a jej príloh stanovuje čl. 14 Študijného poriadku doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Ak dôjde k povoleniu zápisu študenta inej vysokej školy na fakultu, doktorandovi možno uznať získané kredity na inej vysokej škole, ak je to v súlade s jeho novým študijným plánom. Doktorandovi, ktorý prišiel z pracoviska inej vysokej školy, na ktorom nie je zavedený kreditový systém, alebo na ktorom je nekompatibilný kreditový systém, možno prideliť adekvátny počet kreditov podľa systému na pracovisku fakulty. Nové školiace pracovisko môže takému študentovi v prípade potreby predpísať povinnosť získať doplňujúce kredity za činnosti, ktoré požaduje, napr. za absolvovanie diferenčných predmetov ukončených skúškou.
Pre akademický rok 2020/2021 boli pre doktorandský študijný program Obchodné a finančné právo vypísané nasledovné témy dizertačných prác jednotlivými školiteľmi:
Školiteľ: prof. JUDr. Ján Husár, CSc.: Denná a externá forma štúdia:
1. Proces digitálnej transformácie obchodných spoločností
2. Používania digitálnych nástrojov a postupov v práve obchodných spoločností
Školiteľka: doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Zavádzanie daňovo-právnych nástrojov pri zdaňovaní digitálnych aktivít ako súčasť boja proti medzinárodným daňovým únikom
2. Právna a ekonomická identifikácia účinných opatrení v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňových povinností v SR
3. Daňové podvody na DPH a mechanizmus ich prevencie
Školiteľka: doc. JUDr. Regina Hučková, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Mimosúdne riešenie sporov v súkromnom práve
2. Jednotný digitálny trh - vybrané obchodnoprávne súvislosti
Školiteľ: doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Zdaňovanie aktivít na báze pokročilých digitálnych technológií
2. Teoreticko-právne a právno-aplikačné problémy daňovej kontroly
3. Normotvorba obcí v oblasti miestnych daní a poplatkov
Pre akademický rok 2021/2022 sú pre doktorandský študijný program Obchodné a finančné právo vypísané nasledovné témy dizertačných prc jednotlivými školiteľmi:
Školiteľ: prof. JUDr. Ján Husár, CSc.: Externá forma štúdia:
1. Právne prostriedky optimalizovania podnikateľského rizika v obchodných spoločnostiac
Školiteľka: doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Zavádzanie daňovo-právnych nástrojov pri zdaňovaní digitálnych aktivít ako súčasť boja proti medzinárodným daňovým únikom
2. Právna a ekonomická identifikácia účinných opatrení v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňových povinností v SR
3. Daňová transparentnosť v kontexte zdieľanej ekonomiky
Školiteľka: doc. JUDr. Regina Hučková, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Inovatívne podnikanie (digitálne výzvy a nástup umelej inteligencie
Školiteľ: doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD.: Denná a externá forma štúdia:
1. Teoreticko-právne a právno-aplikačné problémy daňovej kontroly
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe.
Záverečnou prácou v doktorandskom študijnom programe je dizertačná práca. Tému dizertačnej práce si volí študent už v štádiu uchádzania sa o prijatie na doktorandské štúdium na fakulte z ponuky tém dizertačných prác poskytovaných zo strany jednotlivých školiteľov a schválených odborovou komisiou. Témy dizertačných prác sa zverejňujú spolu s podmienkami prijímacieho konania na doktorandské štúdium minimálna 2 mesiace pred termínom pre podávanie prihlášok.
Pri spracovaní dizertačnej práce študent postupuje podľa Smernice č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach v znení jej dodatkov, ktorá je prístupná na webovom sídle fakulty na odkaze: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/24584/. Osobitné náležitosti pre dizertačné práce sú uvedené v čl. 9 Študijného poriadku doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Podrobnosti ohľadom podávania žiadosti o povolenie obhajoby dizertačnej práce, ohľadom prípravy dizertačnej práce, ohľadom určovania oponentov, spracovania oponentských posudkov, ohľadom samotného priebehu obhajoby dizertačnej práce, ako aj ohľadom rozhodovania o priznaní akademického titulu sú upravené v čl. 8 až 13 Študijného poriadku doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý je dostupný na webovom sídle fakulty na tomto odkaze: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1449.
Možnosti a postupy účasti na mobilitách študentov,
Študenti majú v podmienkach univerzity možnosť participovať na rôznych druhoch mobilitných programov a za tým účelom získať granty a štipendia. Najbežnejším mobilitným programom je ERAZMUS+. Podrobné informácie o tomto programe a postupy uchádzania sa o ne sú na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/mobility/
Okrem toho, študenti si môžu vybrať aj iné mobilitné programy, akými sú DAAD do Nemecka, Národná štipendijný program (SAIA), Akcia Slovensko – Rakúsko – spolupráca vo vede a vzdelávaní (SAIA), program CEEPUS (SAIA), Medzinárodný vyšehradský fond. Bližšie informácie a postupy uchádzania sa o dané mobilitné programy sú uvedené na webovom sídle univerzity na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/medzinarodne-vztahy/vzdelavacie-programy/
Ďalšie informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov,
Univerzita a fakulta dbajú na to, aby v rámci štúdia na fakulte boli dodržiavané jednak právne predpisy, ako aj morálne pravidlá dôležité pre uskutočňovanie vzdelávania a výskumu. Pravidlá dodržiavania akademickej etiky a vyvodzovania dôsledkov sú v podmienkach univerzity obsiahnuté v tzv. Etickom kódexe študenta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorý stanovuje etické pravidlá vo vzťahu študenta k univerzite a svojej fakulte, vo vzťahu študenta ku štúdiu, vo vzťahu študenta k učiteľom a ostatným zamestnancom, vo vzťahu študenta k ostatným študentom. Rovnako stanovuje aj prejednávanie etických previnení Etickou komisiou, a následne dôsledky za nedodržiavanie týchto pravidiel. Etický kódex je dostupný na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1553.
Vo vzťahu ku študentom doktorandského štúdia je rovnako dôležité dodržiavanie aj pravidiel publikačnej etiky, keďže imanentnou súčasťou doktorandského štúdia je vedecká časť, ktorá sa prezentuje aj publikačnou činnosťou. Za tým účelom univerzita prijala Rozhodnutie rektora č. 5/2021, ktorým sa vydávajú zásady dobrej praxe vedeckého publikovania na Univerzite Pavla Jozefa Šafárka v Košiciach a jej súčastiach. Tento vnútorný predpis reguluje zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, pravidlá ohľadom uvádzania autorstva a afiliácie autorov, neetickú alebo nežiaducu publikačnú prax, postup v prípade odhalenia alebo podozrenia z neprípustných publikačných praktík, ako aj pravidla vykazovania výsledkov publikačnej činnosti. Daný predpis je prístupný na webovom sídle univerzity na tomto odkaze:
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4200
Postupy aplikovateľné pre študentov so špeciálnymi potrebami,
Univerzita v súlade s ust. § 100 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o vysokých školách) vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. V súlade s ust. §100 ods. 2 ZVŠ sa za študenta so špecifickými potrebami považuje študent i) so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím; ii) s chronickým ochorením; iii) so zdravotným oslabením; iv) s psychickým ochorením; v) s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami; vi) f) s poruchami učenia, z dôvodu ktorých potrebuje primeranú úpravu a podporu pri vzdelávaní.
Univerzita poskytuje podporu už uchádzačom so špeciálnymi potrebami v súvislosti s modifikáciou prijímacej skúšky. Rovnako poskytuje podporu študentom so špeciálnymi potrebami a to podporou vo vzdelávaní, ako aj primeranými úpravami štúdia. Koordinátori pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami poskytujú uchádzačom o štúdium i študujúcim informácie o fakulte, štúdiu, informácie o prijímacích skúškach, vyhodnocujú špecifické potreby uchádzačov a študentov, pomáhajú riešiť úpravy formy prijímacej skúšky, ev. semestrálnych skúšok a iné edukačné problémy.
Ďalšie informácie na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Koordinátorom pre podporu študentov a uchádzačov o štúdium so špeciálnymi potrebami v podmienkach fakulty je doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD., marta.tothova@upjs.sk, VoIP: 055 234 4144.
Postupy podávania podnetov a odvolaní zo strany študenta.
V prípade, ak študent má za to, že činnosťou, resp. nečinnosťou fakulty alebo univerzity a zamestnancov boli porušené jeho práva alebo právom chránené záujmy, alebo ak poukazuje na konkrétne nedostatky v činnosti fakulty, resp. univerzity a ich zamestnancov, môže podať sťažnosť podľa zákona č. 9/2010 Z.z. o sťažnostiach v znení neskorších predpisov. Postup vybavovania sťažností v podmienkach Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach upravuje rozhodnutie rektora č. 13/2017 o vybavovaní sťažností, ktoré je dostupné na webovom sídle univerzity na odkaze:
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=782
Rovnako študent má možnosť vyjadriť svoj názor ku kvalite výučby a učiteľom vo forme anonymného dotazníka, ktorý sa realizuje každoročne.
V prípade, ak v záležitosti študenta bolo rozhodnuté vo forme rozhodnutia dekana, s ktorým študent nesúhlasí, má možnosť proti tomuto rozhodnutiu podať žiadosť o jej preskúmanie. O žiadosti o preskúmanie rozhodnutia dekana rozhoduje rektor univerzity.
Ďalšie informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/OFPd4e.
Informačné listy predmetov sú dočasne, počas zosúlaďovacieho procesu, dostupné na tomto odkaze:
Slovenská verzia: https://1drv.ms/u/s!AlJux3uAfih-g91s-QnEXRqT3FAsFA?e=XCMuFL
Anglická verzia: https://1drv.ms/u/s!AlJux3uAfih-g91rmDi-wccguWxB5Q?e=IRXIPl
Aktuálny harmonogram akademického roka je prístupný na webovom sídle fakulty na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/harmonogram-studia/
Aktuálny rozvrh v rámci doktorandského študijného programu Obchodné a finančné právo v externej forme je dostupný na webovom sídle fakulty na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/25586/
prof. JUDr. Ján Husár, CSc.
profesor obchodného a finančného práva (OZŠP)
Kontakt: jan.husar@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344152, Kováčska 26, Košice
1. prof. JUDr. Ján Husár, CSc., profesor (OZŠP)
Kontakt: jan.husar@upjs.sk, +421 (55) 2344151
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/802
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jan.husar/
Profilové predmety: Teória obchodného práva, Porovnávacie obchodné právo, Európske právo obchodných spoločností, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska
2. doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD., docentka (OZPP)
Kontakt: karin.cakoci@upjs.sk, +421 (55) 2344168
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15189
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/karin.cakoci/
Profilové predmety: Teórie finančného a daňového práva, Priame zdaňovanie v EÚ
3. doc. JUDr. Regina Hučková, PhD., docentka (OZPP)
Kontakt: regina.huckova@upjs.sk, +421 (55) 2344177
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15214
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/regina.huckova/
Profilové predmety: Teória obchodného práva, Porovnávacie obchodné právo, Európske právo obchodné spoločností, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska
4. doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD., docent (OZPP)
Kontakt: miroslav.strkolec@upjs.sk, +421 (55) 2344160
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15223
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.strkolec/
Profilové predmety: Teórie finančného a daňového práva, Nepriame zdaňovanie v EÚ.
5.doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD.
Kontakt: diana.trescakova@upjs.sk, +421 (55) 2344177
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14737
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/diana-trescakova/
Profilové predmety: Teória obchodného práva, Európske právo obchodných spoločností, Porovnávacie obchodné
právo, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska
6.prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc., profesor, alexander.brostl@upjs.sk, +421 (55) 2344141, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14752, Profilové predmety: Základy metodológie a metodiky vedeckej práce
7. prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, PhD., profesorka, gabriela.dobrovicova@upjs.sk, +421 (55) 2344142, Profilové predmety: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15192, Profilové predmety: Teória práva
8. prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc., profesor, ladislav.orosz@upjs.sk, +421 (55) 2344 173, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15234, Profilové predmety: Teória a prax tvorby práva
9. doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LLM., docentka, renata.bacarova@upjs.sk, +421 (55) 2344 167, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14920, Profilové predmety: Práca so zdrojmi a zásady publikovania
10. doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD., docent, radomir.jakab@upjs.sk, +421 (55) 2344 129, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14856, Profilové predmety: Grantová a projektová príprava
prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc., profesor - OZPP do 30.6.2024
kontakt : vladimir.babcak@upjs.sk, +421 (55) 23441https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15181
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/vladimir.babcak/
Profilové predmety: Teórie finančného a daňového práva, Nepriame zdaňovanie v EÚ, Medzinárodná spolupráca pri správe daní6. prof.
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.
Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúce profilové predmety študijného programu sú dočasne počas procesu zosúlaďovania zverejnené na tomto odkaze:
1. prof. JUDr. Ján Husár, CSc., profesor, jan.husar@upjs.sk, +421 (55) 2344151, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/802, Vyučované predmety: Teória obchodného práva, Porovnávacie obchodné právo, Európske právo obchodných spoločností, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska, Inštitúty obchodného práva
2. doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD., docentka, karin.cakoci@upjs.sk, +421 (55) 2344168, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15189, Vyučované predmety: Teórie finančného a daňového práva, Priame zdaňovanie v EÚ, Stav a perspektívy Colnej a Menovej únie v EÚ
3. doc. JUDr. Regina Hučková, PhD., docentka, regina.huckova@upjs.sk, +421 (55) 2344177, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15214, Vyučované predmety: Teória obchodného práva, Porovnávacie obchodné právo, Európske právo obchodné spoločností, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska, Digitalizácia a inovácie v podnikaní
4. doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD., docent, miroslav.strkolec@upjs.sk, +421 (55) 2344160, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15223, Vyučované predmety: Teórie finančného a daňového práva, Nepriame zdaňovanie v EÚ, Stav a perspektívy Colnej a Menovej únie v EÚ, Zabezpečovacie prostriedky pri správe daní.
5.doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD., docentka,diana.trescakova@upjs.sk, +421 (55) 2344177https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14737
Vyučované predmety: Teória obchodného práva, Európske právo obchodných spoločností, Porovnávacie obchodné právo, Vývoj právnych úprav obchodovania na území Slovenska.
6. prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc., profesor, alexander.brostl@upjs.sk, +421 (55) 2344141, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14752, Vyučované predmety: Základy metodológie a metodiky vedeckej práce
7. prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, PhD., profesorka, gabriela.dobrovicova@upjs.sk, +421 (55) 2344142, Vyučované predmety: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15192, Profilové predmety: Teória práva
8. prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc., profesor, ladislav.orosz@upjs.sk, +421 (55) 2344 173, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15234, Vyučované predmety: Teória a prax tvorby práva, Aktuálne problémy a vývojové tendencie ústavného práva
9. doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LLM., docentka, renata.bacarova@upjs.sk, +421 (55) 2344 167, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14920, Vyučované predmety: Práca so zdrojmi a zásady publikovania, Náhrada nemajetkovej ujmy v súkromnom práve, Ochrana duševného vlastníctva v EÚ
10. doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD., docent, radomir.jakab@upjs.sk, +421 (55) 2344 129, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14856, Vyučované predmety: Grantová a projektová príprava, Správne súdnictvo, Správne trestanie
11. JUDr. Jozef Sábo, PhD, výskumný zamestnanec, jozef.sabo@upjs.sk, +421 (55) 2344168, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27045, Vyučované predmety: Hodnotenie dôkazov v daňovom práve
12. JUDr. Adrián Popovič, PhD., výskumný zamestnanec,adrian.popovic@upjs.sk, +421 (55) 2344160, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30825, Vyučované predmety: Rozpočet EÚ – hmotné a procesné aspekty
13. doc. JUDr. Tibor Seman, PhD., docent, tibor.seman@upjs.sk, +421 (55) 2344 175, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15219, Vyučované predmety: Správne súdnictvo, Správne trestanie
14. prof. JUDr. Sergej Romža, PhD, profesor, sergej.romza@upjs.sk, +421 (55) 2344148, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15216, Vyučované predmety: Privatizácia trestného práva
15. doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD., docentka, simona.ferencikova@upjs.sk, +421 (55) 234 4145, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15224, Vyučované predmety: Medzinárodné trestné právo
16. prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc., profesor, peter.vojcik@upjs.sk, +421 (55) 234 4161, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15226, Vyučované predmety: Zodpovednostný systém v súkromnom práve, Ochrana duševného vlastníctva v EÚ
17. doc. JUDr. Peter Molnár, PhD, docent, peter.molnar@upjs.sk, +421 (55) 234 4165, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15208, Vyučované predmety: Ústavnoprávna rovina ochrany ohrozených a porušených práv
18. .prof. JUDr. Juraj Jankuv, PhD., profesor, juraj.jankuv@upjs.sk, +421 (55) 2344 157, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/891, Vyučované predmety: Medzinárodnoprávne prostriedky ochrany ľudských práv
19. doc. JUDr. Martina Jánošíková, PhD., docentka, martina.janosikova@upjs.sk, +421 (55) 2344 155, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15197, Vyučované predmety: Európska únia a ochrana základných práv
20. doc. JUDr. Alena Krunková, PhD., docentka, alena.krunkova@upjs.sk, +421 (55) 2344 171, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15229, Vyučované predmety: Ľudské práva a ich vnútroštátna ochrana, Forma vlády
21. Mgr. Barbara Mitríková, odborná asistentka, barbara.mitrikova@upjs.sk, +421 (55) 2347 191, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15423, Vyučované predmety: Cudzojazyčná právna terminológia
22. doc.. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD., docentka, marta.lapcakova@upjs.sk, +421 (55) 234 4144, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15204, Vyučované predmety: Právna interpretácia a argumentácia
23. doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD., docent, erik.stenpien@upjs.sk, +421 (55) 234 4132, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15222, Vyučované predmety: Rekodifikácia právneho poriadku po II. svetovej vojne (Právnická dvojročnica)
24. doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD., docent, miroslav.fico@upjs.sk, +421 (55) 2344 131, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15230, Vyučované predmety: Rekodifikácia právneho poriadku po II. svetovej vojne (Právnická dvojročnica)
1. prof. JUDr. Ján Husár, CSc., profesor
Kontakt: jan.husar@upjs.sk, +421 (55) 2344151
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/802
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jan.husar
Témy dizertačných prác:
- Proces digitálnej transformácie obchodných spoločností
- Právne prostriedky optimalizovania podnikateľského rizika v obchodných spoločnostiach
2. doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD., docentka
Kontakt: karin.cakoci@upjs.sk, +421 (55) 2344168
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15189
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/karin.cakoci/
Témy dizertačných prác:
- Zavádzanie daňovo-právnych nástrojov pri zdaňovaní digitálnych aktivít ako súčasť boja proti medzinárodným daňovým únikom
- Právna a ekonomická identifikácia účinných opatrení v boji proti daňovým únikom a vyhýbaniu sa daňových povinností v SR
- Daňová transparentnosť v kontexte zdieľanej ekonomiky
3. doc. JUDr. Regina Hučková, PhD., docentka
Kontakt: regina.huckova@upjs.sk, +421 (55) 2344177
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15214
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/regina.huckova/
Témy dizertačných prác:
- Jednotný digitálny trh - vybrané obchodnoprávne súvislosti
- Inovatívne podnikanie (digitálne výzvy a nástup umelej inteligencie)
4. doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD., docent
Kontakt: miroslav.strkolec@upjs.sk, +421 (55) 2344160
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15223
https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.strkolec/
Témy dizertačných prác:
- Teoreticko-právne a právno-aplikačné problémy daňovej kontroly
- Kryptoaktíva, ich zdaňovanie a potenciál využitia pri správe daní
VUPCH školiteľov záverečných prác sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.
Vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác sú dočasne, počas procesu zosúlaďovania, zverejnené na tomto odkaze:
JUDr. Júlia Hoffmanová, PhD. E-mail: júlia.hoffmanova@student.upjs.sk
JUDr. Jozef Sábo, PhD., E-mail: jozef.sabo@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344 168, prístupný počas svojich konzultačných hodín počas semestra alebo po predchádzajúcej emailovej alebo telefonickej dohode v inom dohodnutom čase
Ing. Aneta Gonosová, E-mail: aneta.gonosova@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344 109, študijný referent
Ing. Slavka Sedláková, PhD., E-mail: slavka.sedlakova@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344 172, poradca v oblasti výskumných projektov
Jozefína Illéšová, E-mail: jozefina.illesova@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344 170, administratívny referent
Mgr. Eva Tkáčová, E-mail: eva.tkacova@upjs.sk, Tel.: +421 (55) 2344 108, referent pre zahraničné pobyty
Výučbová časť študijného programu sa realizuje v kapacitne vhodnej miestnosti vybavenej prezentačnou technikou. Konzultácie so školiteľmi sa realizujú spravidla v pracovni školiteľa. Pre potreby vyučovania na tunajšej fakulte, ktorá sídli v dvoch budovách, je k dispozícii 13 učební s kapacitami od 30 do 130 miest, 2 počítačové učebne, miestnosť pre výučbu právnych kliník, videokonferečná miestnosť, ktorá slúži aj na organizovanie simulovaných súdnych sporov a konferencií. Ďalej sú k dispozícii 2 seminárne miestnosti osobitne vybavené pre individuálnu prácu učiteľa s nízkym počtom študentov a 2 počítačové kiosky (po jednom v každej budove). Fakulta disponuje novorekonštruovanou prednáškovou miestnosťou s najmodernejšou videokonferenčnou technikou umožňujúcou organizovanie dištančných konferencií. Mimo týchto priestorov fakulta využíva aj 2 veľkokapacitné prednáškové miestnosti pre 200 a 300 poslucháčov, ktoré sa nachádzajú v objekte rektorátu univerzity. Každá z miestností je vybavená osobným počítačom, datavideoprojektorom a keramickou tabuľou, pričom seminárne miestnosti sú vybavené naviac interaktívnymi tabuľami. Študenti doktorandského študijného programu zdieľajú modernú IT infraštruktúru Právnickej fakulty. Obe budovy Právnickej fakulty sú pokryté wifi signálom. Učitelia majú k dispozícii vlastné miestnosti pre prípravu na vzdelávanie a vedeckú prácu, rovnako i pre individuálne konzultácie so študentmi. Študenti študijného programu využívajú priestorové možnosti v rámci kapacity fakulty.
Univerzitná knižnica UPJŠ (UK) - univerzitné pracovisko, podieľa sa na informačnom zabezpečení výučby a vedecko-výskumnej činnosti zamestnancov a študentov univerzity, vytvára podmienky pre podporu výchovno-vzdelávacieho procesu a podnetné prostredie pre používateľov. UK poskytuje kvalitné tradičné knižnično-informačné služby ako aj digitálne služby. Komfort vo vyhľadávaní literatúry ponúka študentom knižnično-informačný systém, ktorý okrem samotného vyhľadávania poskytuje ďalšie funkcie (možnosť rezervácie, prístup k plným textom elektronických kníh, k plným textom záverečných prác, možnosť predĺženia kníh a pod.) Informačné zabezpečenie štúdia, vedy a výskumu pre Právnickú fakultu už od roku 2005 zabezpečuje jej pracovisko Právnická knižnica. Je umiestnená priamo v budove fakulty na Kováčskej 26. Na rozlohe 500 m2 sú pre akademickú obec k dispozícii študovne na dvoch podlažiach a výpožičné služby. V študovniach je 59 miest, 9 verejných počítačov a voľne dostupný fond právnickej literatúry. Pre študentov so špecifickými potrebami je zriadené pracovné miesto, ktoré je vybavené špeciálnymi pomôckami a prístrojmi. Stav knižničného fondu je viac ako 15 800 knižničných jednotiek, súčasťou odborného fondu sú aj zbierky zákonov od roku 1918, odborné časopisy domáce i zahraničné. Priemerný ročný prírastok fondu je viac ako 900 knižných jednotiek. Okrem tradičných tlačených kníh a časopisov sú používateľom k dispozícii aj elektronické knihy, digitalizované knihy v rámci služby e-Študovňa a čítačky elektronických kníh Prestigio a Amazon Kindle. Používatelia majú k dispozícii v rámci samoobslužných knižničných služieb zariadenia na kopírovanie a bibliobox na vrátenie kníh. UK zabezpečila prístup k 16 zahraničným databázam prostredníctvom webovej stránky UK (http://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/e-kniznica/). V študovni je zabezpečený prístup k slovenskej odbornej právnickej databáze ASPI. Študenti majú taktiež prístup k databáze judikaty.info, EPI, ako aj CHBECK. Pre potreby tvorby záverečných prác, v prípade tvorby citácií, je dostupný citačný manažér CitacePro.
Predaj vydavateľskej produkcie autorov z fakulty, ako aj ďalších publikácií renomovaných slovenských a zahraničných vydavateľstiev je zabezpečovaný prostredníctvom Univerzitnej predajne kníh na Tr. SNP 1 (http://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/edicna-cinost/predajne-studlit/) ako aj v rámci e-shopu UNIBOOK UPJŠ (https://unibook.upjs.sk/sk/). Jej služby využívajú nielen študenti a učitelia fakulty, ale aj odborná právnická verejnosť.
Geografické rozloženie univerzity vyžaduje podporu rozsiahlej sieťovej infraštruktúry. Túto prioritnú úlohu zabezpečuje špecializované pracovisko CIaKT UPJŠ, v ktorého správe je uzol siete SANET pokrývajúci podstatnú časť východného Slovenska, pričom pre potreby samotnej univerzity spravuje cca 35km optických trás, ktorých priepustnosť je na väčšine trasy 100Gb. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti a priepustnosti je topológia siete riešená v dvoch prepojených okruhoch. Súčasťou centrálne spravovanej siete je aj 100 prístupových bodov bezdrôtového pripojenia Wifi, IP telefónia a ďalšie sieťové služby. Univerzita prevádzkuje vlastný mailový server, kde je v súčasnosti viac ako 12 tisíc mailových kont z toho viac ako 11 tisíc je študentských. Kapacita mailovej schránky po zavedení Office 365 bola zvýšená na 50GB. V rámci Office 365 je užívateľom k dispozícií aj cloudová služba OneDrive s kapacitou 1TB. V oblasti informačných systémov univerzity CIaKT spravuje systém Automatickej identifikácie osôb, ktorá zastrešuje administráciu študentských preukazov a činnosť certifikačnej autority. Registračnou Autoritou UPJŠ, Certifikačnej autority Disig a.s. CIaKT zaisťuje prevádzku a podporu informačného systému pre podporu štúdia AiS2, web-prezentáciu univerzity, ako aj podporu pre prevádzku Ekonomického informačného systému Sofia.
Prevádzkovanie a údržbu výpočtovej techniky fakulta zabezpečuje prostredníctvom Pracoviska výpočtovej techniky (PVT). Do správy PVT patrí i údržba počítačovej siete, správa NAS zariadení, operátorská činnosť, administrácia počítačov v učebniach, seminárnych miestnostiach a technická podpora všetkých užívateľov výpočtovej techniky na fakulte.
Právnická fakulta má v súčasnosti 2 fyzické servre umiestnené v centrálnom uzly UPJŠ (1x podpora univerzitných systémov, vrátane AIS2, 1x ASPI-Student) a cca 400 zariadení výpočovej techniky (osobné počítače, notebook-y, monitory, tablety, tlačiarne, kopírky, skenery, prezentačná technika, VOIP telefóny, IP kamery, NAS).
Od začiatku apríla 2007 možno v rámci univerzity využívať pripojenie do siete SAUNET /SAfarik University NETwork/, od roku 2013 navonok rýchlosťou až 10GB/s a následne do internetu i bezdrôtové pripojenie – WiFi (Wireless Fidelity). V súvislosti so zavedením tejto technológie je v rámci fakulty nainštalovaných 20 prístupových bodov (access point), čo zabezpečuje pripojenie v rámci celej fakulty. Prístup do siete SAUNET majú všetci zamestnanci a študenti s aktivovaným e-mailovým kontom v rámci univerzity a potrebným hardwarom.
Vzdelávanie v rámci doktorandského študijného programu v externej forme sa uskutočňuje v rámci kombinovanej metódy, ktorá spočíva jednak v osobnej účasti doktorandov na vzdelávacích, výskumných a iných aktivitách, ako aj vo forme dištančnej účasti na týchto aktivitách využitím videokonferenčnej techniky a príslušného softwarového vybavenia (MS Teams, LMS Moodle). Spravidla úvodné aktivity a záverečné aktivity, v rámci ktorých sa uskutočňuje hodnotenie, sa realizujú prezenčnou metódou. Ostatné vzdelávacie aktivity sa realizujú dištančne. Pri jednotlivých predmetoch môže byť zvolená výlučne prezenčná metóda, pri niektorých zase výlučne dištančná metóda. Spôsob uplatnenia metód vzdelávania pri jednotlivých predmetoch je uvedený v informačnom liste daného predmetu.
No s prihliadnutím na možné riziká vzniku mimoriadnych situácií, ktoré neumožňujú prezenčnú účasť na vzdelávacích, výskumných a iných aktivitách, univerzita a fakulta majú pripravené a zabezpečené systémy umožňujúce plynule prejsť do dištančnej metódy výučby v celom rozsahu. V rámci týchto systémov sa využíva najmä LMS Moodle, ako aj MS Teams. Ostatne zmienený systém sa využíva aj na uskutočňovanie vedecko-výskumných podujatí, ako aj na uskutočňovanie dizertačných skúšok a obhajob dizertačných prác v prípade nemožnosti uskutočnenia prezenčnej podoby daného úkony, príp. nemožnosti dostavenia sa niektorých členov komisií, oponentov, resp. participientov daných konaní.
Fakulta, prípadne univerzita vykonáva pravidelné školenia pre zamestnancov a študentov o spôsobe využívania uvedených systémov pre účely výučby, resp. ďalších aktivít v rámci doktorandského štúdia. Rovnako, sú spracované manuály, názorné ukážky a postupy pri využívaní e-learningových nástrojov a nástrojov dištančnej výučby. Tie sú zverejnené na webovom sídle univerzity na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/elearning/
i) Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied v súvislosti so zabezpečením prípravy, organizácie a vzdelávania v rámci jesennej školy určenej pre doktorandov a mladých výskumných pracovníkov
ii) Slovenská advokátska komora v rámci participácie na vzdelávaní študentov a koncipientov
iii) Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti so zabezpečovaním výučby cudzích jazykov, ako aj základov do pedagogiky pre študentov doktorandského študijného programu
iv) Univerzitná knižnica Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti so zabezpečovaním výučby v oblasti práce s informačnými zdrojmi, publikačnými možnosťami a zásadami publikácie.
Univerzita poskytuje študentom prostredníctvom Univerzitného poradenského centra (UNIPOC) rozsiahle poradenské služby v oblasti právneho, psychologického, sociálneho poradenstva, poradenstva v oblasti efektívneho učenia sa. Rovnako poskytuje kariérové služby spočívajúce v možnostiach uplatnenia sa na trhu práce poskytujúc rôzne informácie, praktické rady pri uchádzaní sa o zamestnanie, v možnostiach sebapoznávania, rozvoja kompetencií a vyhľadávania pracovných príležitostí. Podstatnou agendou UNIPOC je poskytovanie podpory pre študentov so špecifickými potrebami. Bližšie informácie sú na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/
Študenti majú možnosť využívania športových aktivít organizovaných Ústavom telesnej výchovy a športu univerzity, ako aj športových zariadení v správe tohto ústavu (najmä telocvične, tenisové kurty, fitness centrum, vnútorná hala a pod.). Taktiež môžu využívať trénerskú, cvičiteľskú, lektorskú kapacitu zamestnancov ústavu.
Univerzita prevádzkuje študentské domovy a jedálne, ktoré sú prístupné aj študentom tohto študijného programu. Rovnako študenti môžu využívať aj učebno-výcvikové zariadenie v Danišovciach, a to tak pre organizáciu podujatí, ako aj pre súkromnú rekreáciu. Univerzita taktiež prevádzkuje botanickú záhrada, ktorá je k dispozícii aj študentom fakulty. Na univerzite pôsobia aj rôzne voľnočasové spolky. Medzi najvýznamnejšie patrí najmä spevácky zbor Chorus Universitatis Šafarikianea pôsobiaci od roku 2014.
V neposlednom rade, vzhľadom na umiestnenie fakulty priamo v centre mesta Košice študentom sa otvárajú ďalšie možnosti využívania kultúrnych zariadení (divadlá, kiná), voľnočasových aktivít, oddychových aktivít dostupných v okolí fakulty.
Študenti doktorandského štúdia majú možnosť sa prihlásiť do termínu stanovenej uzávierky v rámci výzvy programu ERASMUS+ na podávanie prihlášok do výberového konania na vybraný typ študentskej mobility – 2 mobility (štúdium + stáž, vrátane absolventská stáž) na príslušný akademický rok. Výber študentov fakulta uskutočňuje vždy v marci príslušného akademického roka a vyberá študentov na nasledujúci akademický rok na oba typy študentskej mobility, avšak býva zvykom, že sa otvárajú aj dodatočné kolá výberov; za posledné roky nie sú fakultám určované maximálne kvóty študentov, ktorí môžu absolvovať mobilitu. Výzvy sú propagované na webovom sídle fakulty až do ukončenia stanovenej uzávierky prihlášok; doktorandom sa zasiela hromadný e-mail s upozornením na aktuálnu výzvu ERASMUS+.
Fakulta aktuálne spolupracuje s 49 zahraničnými partnermi v 18 krajinách Európy na zmluvnom základe – na základe podpísaných medziinštitucionálnych dôhod (t. j. v rámci KA103 so 47 partnerskými univerzitami v krajinách programu - v 16 krajinách EÚ a v rámci KA107 s dvoma partnerskými krajinami mimo EÚ - SVET v dvoch krajinách východnej Európy). Zoznam partnerských univerzít sa priebežne dopĺňa, ak je fakulta oslovená na spoluprácu, resp. iniciatívne na spoluprácu v rámci tohto programu osloví niektorú z európskych univerzít, ktorá má aj Právnickú fakultu.
Kritéria, ktoré uchádzači – študenti fakulty musia spĺňať pre prihlásenie sa do výberového konania: i) skompletizovanie a podpísanie prihlášky ERASMUS (štúdium alebo stáž) – formulár poskytuje a uverejňuje fakulta; ii) preukázanie vynikajúcich študijných výsledky za absolvované ročníky štúdia, iii) aktívna znalosť daného cudzieho jazyka, resp. jazykov /podľa požiadavky danej partnerskej univerzity v zahraničí doložená jazykovým certifikátom alebo certifikátmi; iv) predbežná e-mailová akceptácia zahraničného partnera.
Študenti sa môžu prihlásiť súbežne aj na ďalšie dve, resp. tri európske univerzity s tým, že uvedú vybrané univerzity podľa poradia (podľa svojej vlastnej preferencie). V rámci programu Erasmus+ môže 1 študent absolvovať študijný pobyt v trvaní max. 12 mesiacov na každom stupni štúdia. Dĺžka stáže je v rozmedzí 2- 3 mesiacov s možnosťou jej predĺženia.
Výber študentov je plne v kompetencii jednotlivých fakúlt (od uverejnenia výzvy pre študentov až po samotný výber musí byť zachovaná transparentnosť); pre tento účel je stanovená výberová komisia v zložení fakultný koordinátor – predseda komise, predseda AS fakulty – člen komisie a zamestnankyňa referátu zahraničných vzťahov a ďalšieho vzdelávania.
Po ukončení mobility, študent predloží výpis o vykonaných skúškach v zahraničí (Transcript of Records) a potvrdenie o trvaní mobility (Attendance letter) študijnému oddeleniu spolu s písomnou žiadosťou o uznanie skúšky. Predmety absolvované v rámci mobility sa uznávajú v rozsahu povinne voliteľných a výberových predmetov. Povinné predmety vykonáva študent v predĺženom skúšobnom období – po dohode s vyučujúcim na fakulte. Študijný pobyt u doktorandov môže byť zameraný výlučne na štúdium a spracovanie dizertačnej práce, môže a nemusí si zvoliť predmety štúdia na zahraničnej fakulte (z ponuky Katalógu kurzov).
Mobility študentov sa môžu realizovať nielen výlučne v rámci programu ERASMUS+, ale uchádzať sa dá o štipendijné výskumné pobyty z ponuky SAIA, n.o., ktorá zastrešuje napr. Národný štipendijný program SR alebo „Akcia Rakúsko – Slovensko“ a pod.. O ponukách sú pravidelne informovaní, ich preposielaním na zbernú e-mailovú adresu doktorandov a zverejňovaním na webovom sídle fakulty.
KONTAKTY :
Erasmus inštitucionálna koordinátorka: Mgr. Mária Vasiľová, PhD., referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: maria.vasilova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 1159);
Erasmus koordinátorka (odchádzajúci študenti – štúdium): Bc. Ing. Daniela Filipová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: daniela.filipova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 1166);
Erasmus koordinátorka (odchádzajúci študenti – stáž): PhDr. Zuzana Szattlerová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: zuzana.szattlerova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 1129);
Erasmus koordinátorka („freemover“ študenti a študenti odchádzajúci a prichádzajúci z krajín mimo EÚ): Mgr. Veronika Petruňová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: veronika.petrunova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 1679);
Erasmus koordinátor pre odbor PRÁVO: doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. (Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 26, Košice; e-mail: marcel.dolobac(at)upjs.sk; tel.: 055/234 4136);
Referát zahraničných vzťahov a ďalšieho vzdelávania: Mgr. Eva Tkáčová (Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 26, Košice; e-mail: eva.tkacova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 4108;
Referát vedeckovýskumnej činnosti a doktorandského štúdia: Ing. Aneta Gonosová (Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 26, Košice; e-mail: aneta.gonosova(at)upjs.sk; tel.: 055/234 4109)
Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je získanie vysokoškolského vzdelania druhého stupňa v študijnom odbore právo. Ďalšie podmienky prijatia na štúdium v danom študijnom programe sú obsiahnuté v predpise fakulty „Prijímacie konanie a ďalšie podmienky pre prijímanie na štúdium v doktorandských študijných programoch v odbore právo v dennej a externej forme štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickej fakulte“ prijímanom pre každý akademický rok. Je dostupný na webovom sídle fakulty na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/23146/
V rámci toho podmienkou je úspešné vykonanie prijímacieho konania a umiestnenie sa na mieste v rámci poradia uchádzačov rozhodujúceho pre prijatie na štúdium v danom študijnom programe. Počet prijatých uchádzačov o doktorandské štúdium v dennej forme závisí od ekonomických možností financovania štipendií doktorandov na tunajšej fakulte v danom akademickom roku.
Postup prijímacieho konania v danom študijnom programe je regulovaný ust. § 54, 56 a násl. Zákona č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o vysokých školách“), Študijným poriadkom doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (ďalej len „študijný poriadok“) a predpisom fakulty „Prijímacie konanie a ďalšie podmienky pre prijímanie na štúdium v doktorandských študijných programoch v odbore právo v dennej a externej forme štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickej fakulte“ prijímanom pre každý akademický rok (ďalej len „podmienky prijímacieho konania“.
Pred začatím prijímacieho konania na doktorandské štúdium vypisuje fakulta témy dizertačných prác, o ktoré sa možno v rámci prijímacieho konania uchádzať. Pre každú z vypísaných tém je určený školiteľ. Fakulta zverejní včas, najneskôr dva mesiace pred posledným dňom určeným na podanie prihlášok, lehotu na podanie prihlášok na štúdium, podmienky prijatia, termín a spôsob overovania ich splnenia, formu a rámcový obsah skúšky a spôsob vyhodnocovania jej výsledkov. Rovnako fakulta zverejňuje informáciu o počte uchádzačov, ktoré plánuje prijať na štúdium v rámci daného študijného programu. Tieto skutočnosti sa zverejňujú na úradnej výveske fakulty a na webovom sídle fakulty na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/veda-a-vyskum-dalsie-vzdelavanie/doktorandske-studium/23146/
Prijímacie konanie začína doručením prihlášky na štúdium na fakultu. Prihlášku je potrebné podať osobne do podateľne alebo prostredníctvom poštového podniku na adresu fakulty alebo elektronicky (e-prihláška) v Akademickom informačnom systéme (AIS). Pri elektronickom prihlasovaní je potrebné požadované prílohy prihlášky doručiť na adresu fakulty. Termín na podanie prihlášky je stanovený samostatne pre každý akademický rok v rámci predpisu podmienky prijímacieho konania. Rovnako v danom predpise sú vymedzené aj prílohy, ktoré je potrebné priložiť k prihláške. Výška poplatku za prijímacie konanie je upravená v aktuálnom rozhodnutí rektora o určení školného, poplatkov spojených so štúdiom a o úhradách nákladov spojených so zvyšovaním kvalifikácie pre príslušný akademický rok. Tento predpis je dostupný na webovom sídle univerzity na tomto odkaze:
https://www.upjs.sk/univerzita/info/info-zaujemci/poriadok-poplatkov/
Súčasťou prijímacieho konania je prijímacia skúška pozostávajúca z 1. hodnotenia rámcového projektu k téme dizertačnej práce a 2. ústnej skúšky. Podkladom k prvej časti prijímacej skúšky je rámcový projekt k téme dizertačnej práce predložený uchádzačom spolu s prihláškou na štúdium. Projekt vyhodnotí zadávateľ témy dizertačnej práce (školiteľ) pred termínom prijímacej skúšky; za projekt k téme dizertačnej práce uchádzač môže získať max. 100 bodov. Ústna skúška pozostáva z: a) ústnej časti spočívajúcej v prezentácii rámcového projektu k dizertačnej práci a zodpovedaní otázok v rámci diskusie ku spracovanému rámcovému projektu k téme dizertačnej práce, ktorej súčasťou môže byť aj preverenie schopnosti komunikácie v cudzom jazyku; za túto časť prijímacej skúšky uchádzač môže získať max. 50 bodov, b) ústnej časti z oblasti zvoleného študijného programu, pričom uchádzač si vyžrebuje dve otázky z okruhu otázok z oblastí zvoleného študijného programu a ústne na nich zodpovie; za ústnu časť prijímacej skúšky z oblasti zvoleného študijného programu uchádzač môže získať max. 50 bodov.
Poradie uchádzačov určí skúšobná komisia podľa výsledkov prijímacej skúšky. Minimálnou podmienkou úspešného absolvovania prijímacej skúšky je získanie nadpolovičnej väčšiny bodov spolu za všetky časti prijímacej skúšky (časť II), t.j. minimálne 101 bodov. V prípade rovnosti bodov viacerých uchádzačov určí poradie komisia s prihliadnutím na rozsah a kvalitu odbornej publikačnej činnosti uchádzačov a na výsledky ich inej odbornej činnosti.
O prijatí uchádzačov na štúdium rozhoduje dekan fakulty do 30 dní od overenia splnenia podmienok prijatia na štúdium. Uchádzači budú na štúdium prijatí v poradí podľa celkového počtu bodov dosiahnutých v prijímacom konaní v rámci plánovanej kapacity študijných programov v jednotlivých formách štúdia.
Rozhodnutie o výsledku prijímacieho konania bude uchádzačom zasielané podľa ustanovenia § 58 ods. 7 zákona o vysokých školách. V rozhodnutí o prijatí uchádzača dekan fakulty uvedie meno školiteľa a tému dizertačnej práce, ako aj poradové miesto, na ktorom sa uchádzač umiestnil. Rozhodnutie o neprijatí uchádzača obsahuje aj informáciu o poradovom mieste, na ktorom sa uchádzač umiestnil. Uchádzač môže podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o výsledku prijímacieho konania podľa ustanovenia § 58 ods. 8 zákona o vysokých školách.
Pre akademický rok 2021/2022 podali prihlášku na doktorandské štúdium v študijnom programe Obchodné a finančné právo v externej forme 3 uchádzači, ktorí splnili základné podmienky. Prijímacia skúška sa uskutočnila dňa 22.6.2021, ktorej sa zúčastnili všetci prihlásení uchádzači. Minimálne podmienky úspešného absolvovania prijímacej skúšky splnili 3 uchádzači. Fakulta prijala na štúdium 3 uchádzačoch spomedzi tých, ktorí splnili minimálne podmienky úspešného absolvovania prijímacej skúšky. Z toho jedna študentka sa nezapísala na štúdium.
Univerzita periodicky realizuje dotazníkové prieskumy zamerané na monitorovanie kvality vzdelávacích a podporných činností. Výsledky dotazníkových prieskumov sú podkladom pre spracovanie výročných hodnotiacich správ. Každoročný prieskum spokojnosti študentov UPJŠ prebieha v čase zápisov do vyššieho ročníka každý rok a mapuje osobné skúsenosti študentov na univerzite. Je to príležitosť pre všetkých študentov podeliť sa o svoje názory a pomôcť vedeniu tvarovať a zlepšiť študijné podmienky a prostredie štúdia na UPJŠ v Košiciach. Prieskum mapuje rôzne oblasti a aspekty študentského života na univerzite, vrátane hodnotenia napr. učenia a vyučovania, hodnotenia a spätnej väzby, akademického poradenstva a podpory, podmienok vzdelávania, organizácie a riadenie, podporných služieb pre študentov, osobného a profesionálneho rozvoja, rovnosti a rozmanitosti, celkovej úrovne vzdelávania v príslušnom študijnom odbore. Bližšie informácie o univerzitnom hodnotení kvality, ako aj vyhodnotenia sú dostupné na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/
Okrem toho, každoročné monitorovanie kvality sa realizuje aj na úrovni fakulty vo forme anonymných dotazníkov. Znenie dotazníka, otázky, spôsoby hodnotenia zo strany študentov sú prerokované v rámci Komisie pre vzdelávanie Akademického senátu fakulty, v rámci ktorej majú zastúpenie aj študenti doktorandských študijných programov. Po získaní hodnotení zo strany študentov komisia pre vzdelávanie následne vyhodnocuje dotazníky a dáva vedeniu odporúčania na zlepšenie kvality štúdia.
V akademickom roku 2020/2021 fakulta uskutočnila získavanie spätnej väzby od študentov daného doktorandského študijného programu vo forme anonymného dotazníka. V rámci neho boli študenti dopytovaní na hodnotenie jednotlivých učiteľov vyučujúcich v danom študijnom programe, na hodnotenie predmetov študijného programu, na hodnotenie školiteľa, na hodnotenie možností uskutočňovania vedeckej činnosti na fakulte, ako aj na hodnotenia priebehu dištančnej výučby na fakulte počas mimoriadnej situácie. Výsledky boli prerokované s Komisiou pre vzdelávanie Akademického senátu tunajšej fakulty, v rámci ktorej majú zastúpenie aj študenti doktorandských študijných programov. Závery vyhodnotenia spätnej väzby boli zohľadnené pri úprave aj tohto doktorandského študijného programu, a to najmä v súvislosti s požiadavkou o zakomponovanie širšej výučby o tvorbe vedeckých prác, prácou s literatúrou, dodržiavania pravidiel publikačnej etiky, v súvislosti so zvýšením miery výučby tvorby právnych predpisov.
Fakulta každoročne vykonáva prieskum o uplatnení absolventov doktorandských študijných programov poskytovaných na fakulte. Vo vzťahu k absolventom, ktorí skončili doktorandské štúdium v akademickom roku 2019/2020 z 15 úspešne ukončených absolventov našlo uplatnenie v danom odbore v akademickej sfére (SAV, univerzita, vysoká škola) 7 absolventov, v danom odbore mimo akademickej sféry taktiež 7 absolventov, 1 absolventka bola na materskej dovolenke. Je teda možné konštatovať, že absolventi doktorandských študijných programov na fakulte majú veľmi vysokú uplatniteľnosť v danom odbore, či už v akademickej sfére, alebo aj mimo nej.
Počnúc akademických rokom 2021/2022 fakulta realizuje prieskum medzi absolventami doktorandských študijných programov formou anonymného dotazníka, v ktorom zisťuje aj podrobnejšie údaje o priebehu doktorandského štúdia na fakulte, o možnostiach zapájania sa do pedagogických a výskumných aktivít školiaceho pracoviska, o materiálnom a technickom zabezpečení, ako aj o využiteľnosti získaných poznatkov v praxi. Výsledky tohto prieskumu sa prerokované v rámci Rady daného doktorandského študijného programu.
Študijný poriadok doktorandského štúdia na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1449
Štipendijný poriadok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickej fakulty
https://www.upjs.sk/public/media/12589/Stipendijny%20poriadok_PravF_%202020.pdf
Poskytovanie tehotenského štipendia študentkám Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
https://www.upjs.sk/studenti/legislativa/tehotenske-stipendium/
Smernica č. 4/2017 pre realizáciu a financovanie doktorandov pod dvojitým vedením medzi UPJŠ v Košiciach a zahraničnou partnerskou univerzitou
https://www.upjs.sk/public/media/15322/Smernica-4-2017-dvojite-diplomy-Sj-En.pdf
Disciplinárny poriadok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickej fakulty
https://www.upjs.sk/public/media/12589/Disciplinarny%20poriadok_PravF_2020.pdf
Etický kódex študenta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1553
Rozhodnutia rektora o určení školného, poplatkov spojených so štúdiom a o úhradách nákladov spojených so zvyšovaním kvalifikácie
https://www.upjs.sk/univerzita/info/info-zaujemci/poriadok-poplatkov/
Informácie o ubytovaní v študentských domovoch
https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/
Domový a ubytovací poriadok
https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1554
Informácie o Univerzitnom poradenskom centre