-
Bakalársky študijný program v študijnom odbore právo sa zameriava na získanie teoretických poznatkov a praktických poznatkov v odbore právo založených na súčasnom stave právnej vedy. Keďže ide o akademický orientovaný bakalársky študijný program, zameriava sa na pokračovanie vo vysokoškolskom štúdiu druhého stupňa. Disponuje týmito vedomosťami, zručnosťami a kompetenciami:
Vedomosti:
Absolvent má vedomosti z jednotlivých právnych odvetví a identifikuje vzájomné súvislosti medzi nimi. Má ucelené systematické a analytické poznatky z jednotlivých pozitívno-právnych disciplín práva verejného a práva súkromného, ale aj z medzinárodného práva a práva Európskej únie. Absolvent bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore právo má poznatky zo základov teórie práva, právneho štátu a princípov organizácie a činnosti štátu, osvojí si poznatky Ústavy SR, teóriu deľby moci, kontrolu ústavnosti, suverenity ľudu, priamu a nepriamu demokraciu, nadobudne poznatky z aplikácie metód a foriem činnosti vo verejnej správe, ako aj osvojí si základné inštitúty správneho poriadku. Ovláda matériu občianskeho práva hmotného, medzinárodného práva, práva EÚ, základy pracovného práva, obchodného práva a trestného práva hmotného.
Zručnosti:
Absolvent disponuje zručnosťami aplikovať právne normy a navrhnúť praktické postupy a riešenia. Absolvent má dostatočnú informačnú a digitálnu gramotnosť. Absolvent má vštepené etické normy a zásady pre spravodlivé vykonávanie praxe. Dokáže riešiť odborné úlohy a koordinovať čiastkové činnosti a niesť zodpovednosť za výsledky tímovej práce.
Kompetencie:
Absolvent ovláda metodológiu výkladu a aplikácie právnych noriem a zisťovania skutkového stavu. Orientuje sa v systémoch a spôsoboch získavania právne relevantných informácií (právne predpisy a súvisiace dokumenty, rozhodnutia súdov a správnych orgánov, odborná a vedecká právnická literatúra) a je schopný vyhľadať judikatúru a súčasný stav právnych názorov (doktríny) vo vzťahu ku konkrétnym otázkam. Je kompetentný kooperovať s pracovníkmi príbuzných profesií (psychológ, sociológ, odborník vo verejnej správe a pod.) a spôsobilý vykonávať prípravné práce v rámci súdnictva, pracuje ako odborný pracovník v štátnej správe a v samospráve, v oblasti právneho manažmentu alebo v rámci mimovládneho sektora. Vzhľadom na predpokladané oblasti, v ktorých má absolvent pôsobiť, dáva sa osobitný dôraz na jeho morálnu výchovu a taktiež všeobecný právny a spoločensky rozhľad.
Absolventi bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore právo majú všetky predpoklady pre pokračovanie v magisterskom štúdiu v študijnom odbore právo, ktoré ich oprávňuje vykonávať regulované právnické povolania.
V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:
Absolvent bakalárskeho študijného programu právo poskytovaného UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, je pripravený vykonávať všetky povolania, pre výkon ktorých je stanovená podmienka ukončenia bakalárskeho stupňa štúdia. Špecificky v odbore právo je to napr. pozícia súdneho tajomníka, hlavného kontrolóra v rámci sústavy obecnej samosprávy a samosprávy vyšších územných celkov alebo zamestnanca ústredných orgánov štátnej správy a samosprávy, či v oblasti právneho manažmentu alebo v rámci mimovládneho sektora. Hoci právny poriadok Slovenskej republiky neumožňuje široké uplatnenie absolventov bakalárskeho stupňa štúdia v špecifických povolaniach v odbore právo, absolvovanie bakalárskeho stupňa štúdia poskytovaného UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, vytvára v plnej miere podmienky pre pokračovanie v štúdiu na magisterskom stupni štúdia v odbore právo.
UPJŠ v Košiciach aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08:
i) asistent v advokátskej kancelárii a asistent pracovníkov pôsobiaci v ďalších regulovaných právnych povolaniach
(3342002 Administratívny pracovník v advokátskej kancelárii, 3342999 Administratívny pracovník v oblasti práva inde neuvedený, 3411001 Právny asistent)
ii) podnikový právnik so zameraním na vybranú právnu problematiku predovšetkým z oblasti správneho práva
(2611001 Podnikový právnik, 3342999 Administratívny pracovník v oblasti práva inde neuvedený);
iii) zamestnanec orgánov miestnej samosprávy spolupôsobiaci pri tvorbe všeobecne záväzných nariadení
(3411004 Odborný legislatívny pracovník)
iv) hlavný kontrolór v rámci sústavy obecnej samosprávy a samosprávy vyšších územných celkov
(2411010 Kontrolór obce, samosprávneho kraja)
v) súdny tajomník
(3411003 Odborný právny pracovník na súde)
vi) asistent patentového zástupcu a patentový zástupca
(3411001 Právny asistent, 2611999 Právnik inde neuvedený)
vii) pracovník domácich odborových organizácií presadzujúcich práva zamestnancov
(3411001 Právny asistent, 2619 Špecialisti v oblasti práva, sociálneho a zdravotného poistenia inde neuvedení)
viii) zamestnanec mimovládnych organizácii zameraných na ochranu a presadzovanie základných ľudských práv a slobôd (3411001 Právny asistent, 3411005 Odborný pracovník prvého kontaktu právnej pomoci)
-
Údaje uplatniteľnosti absolventov bakalárskeho študijného programu poskytovaného UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, obsahuje jednak portál uplatnenie.sk, ako aj databázy Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. V súčasnosti sú na portály uplatnenie.sk dostupné najnovšie informácie o absolventoch končiacich štúdium v roku 2019 (obdobie od absolvovania štátnych skúšok v r. 2019 do 30.06.2020). Z absolventov bakalárskeho stupňa štúdia, ktorých bolo 86 (77 absolventov denné štúdium, 9 absolventov externé štúdium), 85% pokračovalo v ďalšom štúdiu, spravidla na UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulte, pričom len 8% bolo po ukončení bakalárskeho stupňa štúdia (bez pokračovania v štúdiu na magisterskom stupni štúdia) zamestnaných. Absolventi bakalárskeho študijného programu Právo takmer v plnej miere pokračujú v ďalšom štúdiu magisterského študijného programu Právo. Dôvodom je potreba splnenia úplných podmienok pre výkon právnických povolaní, ako je advokátsky koncipient, advokát, vyšší súdny úradník, sudca, notársky koncipient, notár, prokurátor a pod. Preto nie je možné vziať do úvahy výlučne dostupné štatistické informácie o uplatnení absolventov bakalárskeho študijného programu Právo, keďže títo pokračujú v ďalšom štúdiu na magisterskom stupni štúdia a nehľadajú uplatnenie v praxi.
UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, zverejňuje krátke medailóny úspešných absolventov na svojej oficiálnej stránke: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/, čím prispieva k pozitívnej motivácii úspešného štúdia zapísaných študentov na štúdium, aby po úspešnom absolvovaní bakalárskeho stupňa štúdia pokračovali v magisterskom štúdiu a dosiahli tak plné vzdelanie pre uplatnenie v právnických profesiách. Mnohí absolventi sú verejne činní, čím šíria dobré meno fakulty.
Spomedzi mimoriadne úspešných absolventov je možné uviesť napríklad:
i) JUDr. Norbert Ostró- riaditeľ kancelárie predsedu Najvyššieho správneho súdu SR
ii) JUDr. Timea Lazorčáková, PhD. – zamestnankyňa Kancelárie verejného ochrancu práv SR
iii) Mgr. Viktória Alžbeta Sutórisová – právnička VIA IURIS, o.z.
Zamestnávatelia vyjadrujú pozitívne hodnotenie študijného programu niekoľkými spôsobmi. V rámci ich účasti vo Vedeckej rade UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, sa zúčastňujú zástupcovia z praxe na rokovaniach týkajúcich sa zmien v študijných programoch i celom vzdelávacom procese. Rovnakým spôsobom pôsobia zástupcovia zamestnávateľov v rámci Rady študijného programu.
Priame vyjadrenie pozitívneho hodnotenia zamestnávateľmi alebo vyjadrenie prostredníctvom stavovských organizácií, je možné podložiť aj rôznymi memorandami o spolupráci, ktoré má UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, podpísané so zástupcami praxe. Spomenúť je možné:
Memorandum o spolupráci UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, s Najvyšším súdom SR
Memorandum SAK a UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, o spolupráci pre lepšie vzdelávanie budúcich právnikov
Dohoda o vzájomnej spolupráci medzi Generálnou prokuratúrou SR a UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou
Potvrdením kvality študijného programu zo strany zamestnávateľov je široké uplatnenie našich absolventov naprieč celou Slovenskou republikou i v zahraničí, ako aj skutočnosť, že učitelia zabezpečujúci vzdelávanie pôsobia ako lektori vzdelávania pre Justičnú akadémiu, či Slovenskú advokátsku komoru.
Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:
• Rozhodnutie rektora č. 7/2021: Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252
• Rozhodnutie rektora č. 8/2021: Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253
Študijný program definuje predpísanú skladbu predmetov, delených na povinné, povinne voliteľné a výberové, ktoré dotvárajú profil absolventa podľa preferencií študenta. Medzi povinné predmety patria štátne skúšky, obhajoba bakalárskej práce a štátna skúška z vybraných právnych disciplín. Študijný plán je dotváraný mimoškolskými aktivitami, ako je zapojenie sa študenta do rôznych vnútroštátnych a medzinárodných simulovaných súdnych sporov, súťaže ŠVOČ, zimných či letných univerzít, sympózií či stáží.
V súlade s ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach a podľa čl. 8 ods. 2 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, si študijný plán zostavuje sám študent alebo s pomocou študijného poradcu (podľa čl. 7 ods. 1 študijného poriadku je to prodekanka pre vzdelávaciu činnosť a študijný poradca pre študentov UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, bližšie pozri: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/), a to z ponuky predmetov študijného programu tak, aby splnil pravidlá študijného programu a daného študijného poriadku pre riadne ukončenie štúdia. Podľa čl. 10 ods. 6 je študent zapísaný na štúdium do príslušného roku štúdia vtedy, keď mu študijné oddelenie potvrdí jeho osobný študijný plán. Podľa čl. 6 ods. 6 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, si študent prispôsobuje študijný plán svojim individuálnym potrebám, a to voľbou povinne voliteľných a výberových predmetov. Na základe čl. 3 ods. 2 daného študijného poriadku, odporúčaný študijný plán v dennej forme štúdia zodpovedá práci študenta v rozsahu 1500 až 1800 hodín za akademický rok, vrátane samoštúdia a samostatnej tvorivej činnosti.
UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, kladie dôraz na samostatné rozhodnutie študenta o jeho študijnej/profesijnej profilácii pre budúce uplatnenie v praxi postavené na všeobecnom prehľade a dodržiavaní etických princípov.
Študijné plány sú vytvárané elektronicky v Akademickom informačnom systéme (AiS2) a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na adrese: https://studijne-programy.upjs.sk/program/PB3d
Obsiahnuté v Študijnom pláne podľa bodu b) vyššie.
- počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia:
148 kreditov
- počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia:
24-28 kreditov podľa výberu povinne voliteľných predmetov za 3-4 kredity
- počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia:
Študent si vo svojom študijnom pláne volí ľubovoľný počet výberových predmetov za 2-3 kredity, avšak s ohľadom na minimálny počet kreditov potrebných pre riadne skončenie štúdia je potrebné, aby si zvolil výberové predmety s kreditovou dotáciou v súčte minimálne 8 kreditov, teda 3-5 výberových predmetov.
- počet kreditov za obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia:
Seminár bakalárska práca- 2 kredity
Štátna skúška- Obhajoba bakalárskej práce- 10 kreditov
Hodnotenie študentov sa uskutočňuje v rámci priebežného hodnotenia, postupových skúšok a štátnych skúšok. Hodnotenie sa riadi zákonom o vysokých školách, Študijným poriadkom UPJŠ v Košiciach a Študijným poriadkom UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty.
Overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov:
Výstupy vzdelávania a hodnotenie študentov sa riadia čl. 11 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, ktorý upravuje kontrolu štúdia. Kontrola štúdia v rámci jednotlivých predmetov prebieha niekoľkými spôsobmi:
1. priebežná kontrola štúdia počas výučbovej časti semestra, tzv. priebežné hodnotenie (kontrolné otázky, písomné testy, úlohy na samostatnú prácu, semestrálne práce, referáty na seminári a pod.)
2. skúška, tzv. postupová skúška na konci semestra v rámci skúškového obdobia (ústna skúška, písomná skúška, kombinácia ústnej a písomnej formy skúšky),
3. alebo kombinácia priebežnej kontroly štúdia počas výučbovej časti semestra so skúškou za dané obdobie semestra alebo určenie iných kritérií, ako podmienky na získanie kreditov, pričom ich podiel predstavuje 100% a minimálny podiel priebežného hodnotenia určuje vyučujúci. Ten určí aj to, aký výsledok priebežnej kontroly štúdia oprávňuje študenta prihlásiť sa na skúšku, a v prípade nesplnenia tohto limitu nie je umožnené konanie skúšky a študent je na konci výučbovej časti príslušného semestra hodnotený známkou FX.
Konkrétny spôsob kontroly študijných výsledkov študenta je uvedený v informačnom liste konkrétneho predmetu.
Do priebežného hodnotenia sa nezahŕňa prítomnosť študenta na povinnej výučbe. Pri určení iných kritérií sa predmet nebude hodnotiť známkou, ale iba záznamom „absolvoval“. Ak študent nesplní uvedené kritéria, nezíska kredity za predmet a má uvedený záznam „neabsolvoval“. Podiel jednotlivých spôsobov kontroly štúdia v rámci predmetu určuje informačný list predmetu.
Študent sa prihlasuje na skúšky v skúškovom období určenom v harmonograme akademického roka. V prípade, že študent absolvoval študentskú mobilitu, alebo ide o študenta so špecifickými potrebami (§ 100 ZVŠ), môže dekan na základe odôvodnenej žiadosti povoliť vykonanie skúšky mimo skúšobného obdobia.
Absolvovanie predmetu sa hodnotí známkou alebo vo vybraných predmetoch termínom „absolvoval“. Na hodnotenie študijných výsledkov sa používa klasifikačná stupnica A- výborne, B- veľmi dobre, C- dobre, D- uspokojivo, E- dostatočne, FX- nedostatočne, X – neklasifikovaný. Predmet je úspešne absolvovaný pri hodnotení od A po E, kedy študent získava kredity za úspešné absolvovanie predmetu.
Možnosti opravných postupov voči hodnoteniu:
V súlade s čl. 11 a 12 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, má študent, ktorý bol hodnotený na semestrálnej (postupovej) skúške známkou FX, právo na dva opravné termíny. Pri opakovanom zapísaní si predmetu má študent právo na jeden opravný termín. V prípade, že sa študent nedostaví na žiaden skúškový termín zapísaného predmetu v riadnom skúškovom období, študentovi je udelené hodnotenie X, rovnako ako v prípade, ak nesplní podmienky pre pripustenie na skúšku (napr. požadovaný výsledok v rámci priebežného hodnotenia). Predmet sa považuje za neúspešne absolvovaný a ďalší jeho zápis je považovaný za druhý zápis.
Študent má právo neprijať hodnotenie známkou od B až E vrátane, pri ústnej skúške ihneď a pri písomnej skúške do dvoch pracovných dní odo dňa zápisu známky do systému AIS2. V prípade, že jeho výsledok je hodnotený známkou FX a ak má nevyčerpané opravné termíny, môže sa prihlásiť na niektorý z voľných termínov. Na písomnú žiadosť študenta alebo skúšajúceho môže dekan fakulty určiť konanie skúšky v opravnom termíne pred najmenej trojčlennou komisiou, ktorú menuje z radov učiteľov. O komisionálnu skúšku možno požiadať najneskôr do troch pracovných dní po dátume konania skúšky, a to len za predpokladu, že študent nevyužil priznaný počet opravných termínov.
Opakovaný povinný predmet a opakovaný povinne voliteľný predmet sa pri ústnej forme skúšky musí skúšať v opravnom termíne za účasti najmenej jedného ďalšieho skúšajúceho. Ak je v týchto prípadoch forma skúšky alebo jej časť písomná, a študent nebol pri získaní hodnotenia úspešný, má právo byť skúšaný aj ústnou formou. Vedúci katedry určí ad hoc učiteľov, ktorí budú skúšať študenta opakujúceho povinný predmet a povinne voliteľný predmet.
Ak sa študent zo závažných dôvodov nedostavil na skúšku, môže svoju neúčasť na skúške ospravedlniť skúšajúcemu po termíne skúšky, najneskôr však do troch pracovných dní po dátume konania skúšky. Ospravedlnenie spolu s uvedením a preukázaním dôvodov neúčasti študent adresuje vedúcemu katedry alebo príslušnému skúšajúcemu učiteľovi. Ak študent svoju neúčasť na skúške v uvedenej lehote neospravedlní, je hodnotený klasifikačným stupňom FX.
Vyučujúci je povinný zapísať hodnotenie študentovi do akademického informačného systému (AiS2) neodkladne v deň hodnotenia, respektíve v prípade potreby času na vyhodnotenie splnenia podmienok pre udelenie hodnotenia v deň, ktorý vopred oznámi. Po vyhlásení výsledkov písomnej formy skúšky má študent právo do nej nahliadnuť a učiteľ má povinnosť vysvetliť študentovi chyby alebo nesprávnosti, ktorých sa dopustil.
Opravné postupy vo vzťahu k hodnoteniu štátnych skúšok sa riadia čl. 13 ods. 12 a nasl. Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty. Ak sa študent nezúčastnil na štátnej skúške, alebo na nej nevyhovel, môže ju vykonať v náhradnom alebo opravnom termíne. Opakovať predmet štátnej skúšky možno najviac dvakrát, najneskôr do dvoch rokov od konca akademického roka, v ktorom mal študent skončiť vysokoškolské štúdium. Študent sa môže odhlásiť z riadneho termínu štátnej skúšky, najneskôr deň pred jej konaním. Svoju neúčasť na štátnej skúške môže študent písomne alebo mailom ospravedlniť do dvoch pracovných dní od určeného termínu konania štátnej skúšky. Ak študent svoju neúčasť na štátnej skúške v uvedenej lehote neospravedlní, je hodnotený klasifikačným stupňom FX. V prvom opravnom termíne alebo náhradnom termíne môže študent vykonať štátnu skúšku ešte pred tým, ako bude podľa harmonogramu akademického roku konať ďalšiu štátnu skúšku v riadnom termíne. Katedra umožní vykonať takýto opravný termín resp. náhradný termín, pričom tento termín môže byť vypísaný najskôr na siedmy a najneskôr na štrnásty deň od konania štátnej skúšky, ak dekan fakulty nerozhodne v odôvodnených prípadoch inak. Po ukončení riadnych termínov z predmetov štátnej skúšky môže študent pred termínom, ktorý je na fakulte určený na promócie, vykonať prvý opravný termín alebo náhradný termín z predmetu štátnej skúšky v čase určenom v harmonograme akademického roku. Ak niektorá štátna skúška bola hodnotená stupňom FX, celkové hodnotenie štátnych skúšok je „neprospel“.
Možnosti opakovaného zápisu úspešne neabsolvovaných predmetov:
Článok 9 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, ktorý je v súlade s čl. 11 ods. 7 a nasl. Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, upravuje opravné postupy voči hodnoteniu povinných, povinne voliteľných a výberových predmetov, a umožňuje študentom opakovaný zápis predmetu, ktorý nebol úspešne absolvovaný v rámci prvého zápisu. Zapísaný povinný predmet, ktorý nebol úspešne absolvovaný, je možné opakovať – zapísať si ešte raz. Po druhom neúspešnom absolvovaní opakovaného povinného predmetu je študent vylúčený zo štúdia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov. Zapísaný povinne voliteľný predmet, ktorý nebol úspešne absolvovaný, je možné opakovať – zapísať si do ďalšieho študijného ročníka ešte raz, alebo si študent môže namiesto neho zapísať iný povinne voliteľný predmet, taktiež ako predmet opakovaný. Ak opakovaný povinne voliteľný predmet nie je úspešne absolvovaný, potom je študent vylúčený zo štúdia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov. Zapísať si iný povinne voliteľný predmet za opakovaný predmet možno len z ďalších povinne voliteľných predmetov, ktoré sú zaradené v študijnom programe toho študijného ročníka, ako neúspešne absolvovaný povinne voliteľný predmet. Zapísaný výberový predmet, ktorý nebol úspešne absolvovaný je možné opakovať – zapísať si do ďalšieho študijného ročníka, alebo si ako opakovaný predmet zapísať iný výberový predmet z ďalších výberových predmetov, ktoré sú zaradené v študijnom programe toho študijného ročníka, ako neúspešne absolvovaný výberový predmet. Ak študent dosiahol dostatočný počet kreditov, nemusí si zapísať žiadny výberový predmet. Ak opakovaný výberový predmet nie je úspešne absolvovaný, študent nie je vylúčený zo štúdia, kredity pridelené k predmetu však nezíska.
V súlade s čl. 6 ods. 9 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, k študent riadne absolvoval predmet, ale neuspel pri získaní hodnotenia, resp. nesplnil podmienky pre prihlásenie sa na skúšobný termín, pri opakovanom zápise je povinný predmet opäť v plnom rozsahu absolvovať, pokiaľ učiteľ nerozhodne inak. Učiteľ môže rozhodnúť, či na základe výsledkov priebežného hodnotenia pri prvom zápise predmetu je možné kontaktnú výučbu pri druhom zápise predmetu odpustiť.
Podľa čl. 5 ods. 4 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, ak študent absolvuje časť štúdia na inej fakulte alebo inej vysokej škole v Slovenskej republike, alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu, získané kredity sa mu započítajú na základe výpisu výsledkov, ktoré vyhotoví študentovi fakulta alebo vysoká škola, na ktorej ich získal. Dekan môže uznať po vyjadrení učiteľa študijného predmetu a garanta študijného programu absolvovanie predmetu za analogický študijný predmet, ktorý študent študoval na inej fakulte alebo inej vysokej škole v Slovenskej republike, alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu. Predmet úspešne absolvovaný na inej fakulte alebo na inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí bude ohodnotený takým počtom kreditov, aký by zaň študent získal na fakulte. Od absolvovania predmetu nesmie uplynúť doba dlhšia ako päť rokov. To isté platí, ak študent žiada o uznanie predmetu úspešne absolvovaného na fakulte po vylúčení zo štúdia alebo zanechaní štúdia a následnom opätovnom prijatí na štúdium.
Pre akademický rok 2020/2021 boli vypísané nasledujúce témy bakalárskych prác podľa jednotlivých školiteľov:
Prof. h.c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc. (vladimir.babcak@upjs.sk)
Opatrenia orgánov verejnej moci na Slovensku v súvislosti s pandémiou v oblasti finančno-právnych vzťahov
Sankcie za porušenie finančno-právnych noriem
doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M. (renata.bacarova@upjs.sk)
Limity slobody prejavu novinárov v mediálnom práve
Ochrana osobnosti osôb verejného záujmu
Ochrana osobných údajov v mediálnom práve
Sloboda prejavu a náboženská sloboda
Sloboda umenia a ochrana cti a dôstojnosti fyzických osôb
Sociálne siete a ochrana osobnosti
Mgr. Lucia Bakošová, PhD. (lucia.bakosova@upjs.sk)
Medzinárodnoprávna úprava zločinov proti ľudskosti v kontexte sociálnych médií
Medzinárodný právny rámec aplikovateľný v prípade komplexných katastrof
Ochrana atmosféry v kontexte súčasného medzinárodného práva verejného
doc. JUDr. Milena Barinková, CSc. (milena.barinkova@upjs.sk)
Aktuálne trendy organizácie pracovného času
Domácka práca a práca z domu
Právne nástroje súladu pracovného a rodinného života zamestnancov
Rekondičné pobyty a ochrana zdravia zamestnancov
Výkon práce detí a mladistvých
JUDr. Bc. Dominika Marčoková Becková, PhD. (dominika.beckova@upjs.sk)
Európska prokuratúra: efektívnejší spôsob boja proti trestným činom poškodzujúcim finančné záujmy Únie?
JUDr. Radoslav Benko, PhD., LL.M. (radoslav.benko@upjs.sk)
Ochrana členov Európskeho parlamentu vo svetle judikatúry Súdneho dvora EÚ
Postavenie medzinárodného verejného práva v právnom poriadku Európskej únie
Právne aspekty vystúpenia členského štátu z Európskej únie na pozadí Brexitu
doc. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD. (marta.lapcakova@upjs.sk)
Carl Schmitt verzus Hans Kelsen
Moc ústavodarná a moc ustanovená
Modely vzniku štátu
Monistická a dualistická teória vzťahu medzinárodného práva a vnútroštátneho práva
Právna argumentácia
Právo Európskej únie v judikatúre Ústavného súdu Slovenskej republiky
Princíp deľby moci v demokratickom právnom štáte
Štátoprávne myslenie Ľudovíta Štúra
Teória ius cogens všeobecného medzinárodného práva
Ústavné tradície Slovenskej republiky
Prof. h.c. doc. JUDr. Mária Bujňáková, CSc. (maria.bujnakova@upjs.sk )
Finančná kontrola a jej nástroje
Rozpočtový proces a jeho osobitosti
Vplyv krízy Covid 19 na rozpočty obcí a miest
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD. (karin.cakoci@upjs.sk)
Elektronizácia colných postupov na Slovensku
Financovanie a hospodárenie vybraných neziskových subjektov
Smerovanie rozpočtového práva v 21. storočí
Vplyv koronavírusu COVID -19 na verejné financie na Slovensku
JUDr. Dominika Cukerová, PhD. (dominika.cukerova@upjs.sk)
Spoločnosť v kríze
Zmluvná pokuta v obchodnom práve
Ing. Karolína Červená, PhD. (karolina.cervena@upjs.sk)
Aktuálna právna úprava účtovníctva na Slovensku
Aktuálne hospodárske problémy SR v interakcii práva a ekonomiky
Aplikácia nástrojov hospodárskej politiky v krízovom období
Krízový manažment a jeho uplatnenie v praxi
Zdieľaná ekonomika v podmienkach SR – súčasnosť a perspektíva
doc. JUDr. Jaroslav Čollák, PhD. (jaroslav.collak@upjs.sk)
Nezávislosť, nestrannosť a vylúčenie sudcu ako procesná podmienka sporového konania
Právomoc a príslušnosť súdov v civilných sporových konaniach
Princípy sporového konania a vplyv judikatúry na ich obsah
Subjekty súdneho konania
Súdna rada ako orgán samosprávy a riadenia súdov všeobecnej sústavy súdov
JUDr. Peter Čopko, PhD. (peter.copko@upjs.sk)
Advokát v postavení splnomocnenca v trestnom konaní
Uplatnenie práva na obhajobu v trestnom konaní
Uplatnenie zásady legality a zásady oficiality v trestnom konaní
Uplatňovanie nároku na náhradu škody v trestnom konaní
JUDr. Ľuboš Dobrovič, PhD. (lubos.dobrovic@upjs.sk)
Crimina publica
Druhy trestov v rímskom práve
Pracovná zmluva (locatio conductio operarum)
Spoločenská zmluva (societas)
Trest smrti v rímskom práve
prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc. (gabriela.dobrovicova@upjs.sk)
Charta základných práv a slobôd Európskej únie ako prameň práva
Miesto a úloha zákona v kontinentálnej právnej kultúre
Odôvodnenie súdnych rozhodnutí.
Pluralizmus prameňov práva v Slovenskej republike
Pramene práva a mimoriadne situácie
Právna istota ako princíp právneho štátu
Právna regulácia tvorby práva (vybrané problémy)
Retroaktivita právnych noriem
Záväznosť súdnych rozhodnutí v procese aplikácie práva
doc. JUDr. Ing. Jaroslav Dolný, PhD. (jaroslav.dolny@upjs.sk)
Franchisingová zmluva a obmedzovanie hospodárskej súťaže
Leniency program
Vertikálne dohody medzi podnikateľmi
Agentúrne zamestnávanie
Atypické zamestnávanie
Dobré mravy v pracovnom práve
Jednostranné skončenie pracovného pomeru
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. (marcel.dolobac@upjs.sk)
Neplatnosť právnych úkonov v pracovnom práve
Pracovná zmluva a manažérska zmluva
Pracovné vzťahy športovcov
Skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa
Zákaz diskriminácie v judikatúre Súdneho dvora Európskej únie
Zákaz diskriminácie v pracovnom práve
Zásada rovnakého zaobchádzania v pracovnoprávnych vzťahoch
Zodpovednosť za škodu zamestnanca
Zodpovednosť za škodu zamestnávateľa
JUDr. Ľudmila Elbert, PhD. (ludmila.elbert@upjs.sk)
Klimatické zmeny ako dôvod ohrozenia medzinárodného mieru a bezpečnosti
Náhorný Karabach z pohľadu medzinárodného práva
Úloha medzinárodných organizácií v boji proti násiliu voči ženám
doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD. (simona.ferencikova@upjs.sk)
Kriminalita páchaná ženami
Trestný čin šírenia nebezpečnej ľudskej nákazlivej choroby
Zviera v trestnom práve
doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD. (miroslav.fico@upjs.sk)
Formovanie štátnej hranice Československa a Poľska
Proces unifikácie trestného práva v období po II. Svetovej vojne
Trest odňatia slobody na doživotie v Československej republike
Trest odňatia slobody na doživotie v Československu v rokoch 1918 - 1992
Trest odňatia slobody v Československu v rokoch 1945 - 1989
Trianonská mierová zmluva
Vývoj peňažného trestu v Československu v rokoch 1918 – 1989
JUDr. Vladimír Filičko, PhD. (vladimir.filicko@upjs.sk)
Korektív dobrých mravov v občianskom práve
Neprijateľné zmluvné podmienky v spotrebiteľských zmluvách
Pravidlá vzniku zmlúv
Primerané finančné zadosťučinenie v zmysle § 3 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa
Spotrebiteľské úverové vzťahy
Zmluva o úveroch na bývanie
Mgr. Ľubica Gregová Širicová, PhD. (lubica.siricova@upjs.sk)
K zodpovednosti nadnárodných spoločností za škody na životnom prostredí
Právny rámec pre autonómne vozidlá
Výklad medzinárodných zmlúv
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD. (regina.huckova@upjs.sk)
Obchodné meno a jeho ochrana
prof. JUDr. Ján Husár, CSc. (jan.husar@upjs.sk)
Právna povaha obchodného podielu
Výpoveď obchodnej zmluvy
Zmluva o správe majetku
doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD. (radomir.jakab@upjs.sk)
Opatrenia v čase v krízovej situácie
Poľovnícke združenia a ich postavenie v právnom systéme Slovenskej republiky
Pozícia poškodeného v priestupkovom konaní
Premeny stavebného poriadku
Transteritoriálne správne akty
JUDr. Lukáš Jančát (lukas.jancat@upjs.sk)
Disciplinárna zodpovednosť zamestnancov štátnej správy v Slovenskej republike
Hybridné správne akty
Právo na spravodlivý proces vo veciach správneho trestania
Transteritoriálne správne akty
Vplyv judikatúry nadnárodných súdov na rozhodovaciu činnosť správnych súdov v Slovenskej republike
doc. JUDr. Martina Jánošíková, Ph.D. (martina.janosikova@upjs.sk)
Európska prokuratúra ako príklad posilnenej spolupráce členských štátov Európskej únie
Pojem „vnútroštátny súdny orgán“ v kontexte čl. 267 Zmluvy o fungovaní Európskej únie
Voľný pohyb advokátov v rámci vnútorného trhu Európskej únie
Mgr. Martina Kerekešová (martina.kerekesova@student.upjs.sk)
Elektronická forma právnych úkonov v občianskom práve
Elektronický vs. vlastnoručný podpis ako prejav vôle v súkromnom práve
Podmienky poskytovania a používania dôveryhodných služieb v občianskoprávnych vzťahoch. (elektronický podpis, elektronická pečať)
Mgr. Peter Koromház, PhD. (peter.koromhaz@upjs.sk)
Cochemský model a jeho aplikácia v rodinnom práve SR
Inštitúty medicínskeho práva smerujúce k ochrane osobnosti pacienta
Osvojenie v právnom poriadku SR
Spôsobilosť dieťaťa na právne úkony v právnom poriadku SR
Výhrada vo svedomí pri výkone zdravotníckeho povolania
Mgr. Katarína Petrášová (katarina.koromhazova@student.upjs.sk)
Okolnosti vylučujúce trestnú zodpovednosť
Probácia v trestnom konaní
Trestné právo ako právny prostriedok "ultima ratio"
doc. JUDr. Alena Krunková, PhD. (alena.krunkova@upjs.sk)
Právo pokojne sa zhromažďovať
Ústavnoprávne aspekty núdzového stavu v Slovenskej republike
Ústavnoprávne aspekty zákazu cenzúry
JUDr. Štefan Kseňák, PhD. (stefan.ksenak@upjs.sk)
Nenávistné prejavy a sloboda prejavu
Právo na územnú samosprávu
Právo pokojne sa zhromažďovať
Právo slobodne sa združovať
Slovenský parlament
Mgr. Ivan Kundrát, PhD. (ivan.kundrat@upjs.sk)
Dočasná pracovná neschopnosť
Dohoda o vykonaní práce
Materská dovolenka
Neplatné skončenie pracovného pomeru
Porušenie pracovnej disciplíny
JUDr. Miroslava Kušníriková (miroslava.kusnirikova@upjs.sk)
Nezákonne získaný dôkaz v civilnom procese
Postavenie a úlohy procesného opatrovníka v civilnom súdnom konaní
Prejednací princíp v civilnom procese
Mgr. Lukáš Macko (lukas.macko@student.upjs.sk)
GDPR a ochrana osobnosti v občianskom práve s ohľadom na ,,Koronakrízu‘‘
Majetkovo-právne prevody v období Slovenského štátu
Ochrana poskytovaná tvorivým zamestnancom v súvislosti s vytváraním nových riešení vrátane know-how
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD. (tomas.majercak@upjs.sk)
Cenzúra na sociálnych sieťach
Núdzový stav a možnosti obmedzenia základných práv a slobôd
Sloboda prejavu
Univerzalizmus ľudských práv a prípustnosť ich obmedzenia v mimoriadnych situáciách
Ústavnoprávne aspekty očkovania proti COVID 19
JUDr. Mgr. Rebeka Marčeková (rebeka.marcekova@student.upjs.sk)
Ochranné a výchovné opatrenia
Podmienečný odklad výkonu trestu odňatia slobody ako alternatíva k trestu odňatia slobody
Restoratívna justícia - minulosť, súčasnosť a budúcnosť
JUDr. Lukáš Michaľov, PhD. (lukas.michalov@upjs.sk)
Trest smrti (pre a proti)
Trestné činy proti republike
Trestnoprávna ochrana zvierat
JUDr. Monika Minčičová, PhD. (monika.seilerova@upjs.sk)
Domácka práca a telepráca
Ochrana mladistvých zamestnancov
Pracovná cesta a cestovné náhrady
Predzmluvné pracovnoprávne vzťahy
Šikana na pracovisku a jej vplyv na zdravie zamestnanca
doc. JUDr. Peter Molnár, PhD. (peter.molnar@upjs.sk)
Dispozitívne procesné úkony účastníka konania
Doručovanie v civilnom procese
Obmedzenia povinného v exekučnom konaní
Procesné aspekty ochrany spotrebiteľa
Procesné princípy dokazovania v civilnom procese
Zastavovanie "starých exekučných konaní".
Zmeny v osobách účastníkov konania
JUDr. Žofia Mrázová, PhD., MCL (zofia.mrazova@upjs.sk)
Neplatnosť spoločnosti
Podnikanie a právo združovať sa
Proces zápisu údajov do obchodného registra
prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc. (ladislav.orosz@upjs.sk)
Justičná novela Ústavy Slovenskej republiky a zmeny v postavení Súdnej rady Slovenskej republiky
Právne postavenie sudcov Ústavného súdu Slovenskej republiky
Referendum ako nástroj na skrátenie volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky?
Sloboda pohybu v núdzovom stave (právna úprava a praktická realizácia)
JUDr. Adrián Popovič, PhD. (adrian.popovic@upjs.sk)
Príjmová stránka rozpočtu EÚ – minulosť, súčasnosť a budúcnosť
Razobné (seigniorage) a príjmy z pokút uložených Súdnym dvorom EÚ ako vlastné zdroje rozpočtu EÚ
Tradičné vlastné zdroje rozpočtu EÚ
prof. JUDr. Sergej Romža, PhD. (sergej.romza@upjs.sk)
Korupcia a jej dokazovanie v trestnom konaní
Ochrana základných práv a slobôd v trestnom konaní
Účasť verejnosti v trestnom konaní
JUDr. Valéria Ružičková, PhD. (valeria.mihalikova@upjs.sk)
Právny štát a jeho ochrana v práve Európskej únie
JUDr. Jozef Sábo, PhD. (jozef.sabo@upjs.sk)
Rozpočet EÚ – príjmová stránka rozpočtu
Rozpočet EU – rozpočtový proces
Rozpočet EÚ a situácia po Brexite
doc. JUDr. Tibor Seman, PhD. (tibor.seman@upjs.sk)
Administratívnoprávna ochrana rastlín
Administratívnoprávne akty v zdravotníctve
Metóda donútenia v správnom práve
Správa leteckej dopravy
Výkon štátnej správy prenesený na obec
doc. JUDr. Milan Sudzina, PhD. (milan.sudzina@upjs.sk)
Autorizácia zmlúv o prevode nehnuteľností advokátom
Nájom poľnohospodárskych a lesných pozemkov a nájom poľnohospodárskeho podniku
Oprava chýb v katastrálnom operáte
Reivindikačná žaloba
Určovacia žaloba
JUDr. Dominik Šoltys, PhD. (dominik.soltys@upjs.sk)
Etické aspekty výkonu funkcie sudcu v Slovenskej republike
Hodnotový a etický rámec výkonu advokátskeho povolania
Kritické právne teórie - nový prístup k právu?
Objektívna a subjektívna stránka preskúmavania záruky nestrannosti sudcu v judikatúre
Podoba a špecifiká etiky prokurátora - medzinárodný aspekt, komparácia a judikatúra
Právna a mimoprávna úprava etických princípov a hodnôt v právnických profesiách a ich aplikácia v praxi
doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD. (erik.stenpien@upjs.sk)
Chammurapiho zákonník
Magna charta libertatum a vznik anglického parlamentu
Napoleon Bonaparte a reformy súkromného práva
Versailleská mierová zmluva z roku 1919
Vznik a prvé roky rímskeho cisárstva
Weimarská republika
JUDr. Martin Štrkolec, PhD. (martin.strkolec@upjs.sk)
Poškodený a obeť trestného činu v trestnom konaní
Výkon trestu odňatia slobody v podmienkach Slovenskej republiky so zameraním na možnosti privatizácie
doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. (miroslav.strkolec@upjs.sk)
Subjekty práva finančného trhu
doc. JUDr. Jozef Tekeli, PhD. (jozef.tekeli@upjs.sk)
Miestna štátna správa a samospráva v regionálnom školstve
Miestne referendum
Orgány verejnej vysokej školy
Pôsobnosť verejného ochrancu práv vo vzťahu k verejnej správe
Správa lesného hospodárstva
doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD. (marta.tothova@upjs.sk)
Aktivity a politiky Európskej únie v oblasti ľudských práv
Georg Jellinek o štáte a práve
Hlava štátu a súdna moc
Iuspozitivisti o morálke a spravodlivosti
Porovnanie procesu tvorby práva vo vybraných právnych systémoch
Princíp federalizmu
Systémy trestného práva a trestov v islamských štátoch
doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD. (diana.trescakova@upjs.sk)
Obchodný register
Práva a povinnosti spoločníkov obchodných spoločností
Právne aspekty elektronického obchodu
Uzatváranie obchodných zmlúv
JUDr. Anna Vartašová, PhD. (anna.romanova@upjs.sk)
Dane ako zdroj príjmov verejných rozpočtov
Pandémia Covid-19 a jej vplyv na územnú samosprávu v SR
Príjmy rozpočtov územnej samosprávy v SR
Rozpočty územnej samosprávy v SR
prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc. (peter.vojcik@upjs.sk)
Poradie záložných veriteľov a jeho vplyv na uspokojovanie ich pohľadávok
Vymedzenie pojmu know-how
Zmluva o výkone správy bytu
Zodpovednosť za vady pri zmluve o obstaraní zájazdu
doc. JUDr. Vladimír Vrana, PhD. (vladimir.vrana@upjs.sk)
Civilné delikty v rímskom práve - krádež a lúpež
Koncilové hnutie v Katolíckej cirkvi
Modus vivendi
Ochrana vlastníckeho práva v Ríme
Rímska jurisprudencia
Ústavné orgány rímskej republiky
Uznesenia senátu - prameň rímskeho práva
Zákony - prameň rímskeho práva
doc. JUDr. Jana Žuľová, PhD. (jana.zulova@upjs.sk)
Alkohol a pracovnoprávne súvislosti
Ochrana tehotných zamestnankýň v pracovnoprávnych vzťahoch
Pracovný pomer na určitú dobu
Význam lekárskych posudkov v pracovnoprávnych vzťahoch
Zamestnanci pracujúci doma
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ v Košiciach a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4%20.).
Záverečnou prácou v bakalárskom študijnom programe je bakalárska práca. Pravidlá zadávania, spracovania, oponovania, obhajoby a hodnotenia bakalárskej práce sa riadia §62a a 63 zákona o vysokých školách, čl. 15 a 16 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Smernicou rektora UPJŠ v Košiciach č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach a jej súčasti v znení jej príloh 1- 6 a dodatkov 1-3 (dostupné na: https://www.upjs.sk/studenti/legislativa/smernice-op/), Rozhodnutím rektora č. 9/2021 o predkladaní záverečných prác na 1., 2. a spojenom 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania a uzatváraní licenčných zmlúv v akademickom roku 2020/2021 (dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4308&showtree=1), ako aj čl. 13 a 14 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty.
Základné náležitosti bakalárskych prác a jednotný postup pri ich registrovaní, uchovávaní, zverejnení a sprístupňovaní po dobu ich uchovávania prostredníctvom centrálneho registra záverečných prác a knižnično-informačného systému Univerzitnej knižnice UPJŠ v Košiciach a pri kontrole originality upravuje Smernica rektora č. 1/2011. Termíny zverejnenia návrhov tém bakalárskych prác, prihlasovania a odhlasovania sa študentov na/z konkrétnej témy bakalárskej práce, schvaľovania tém bakalárskych prác, odovzdávania bakalárskych prác, vypracovania posudkov a ich zverejnenia (všetky tieto úkony prebiehajú za využitia Evidencie záverečných prác v akademickom informačnom systéme, tzv. AIS2), ako aj termíny obhajob bakalárskych prác sa riadia harmonogramom príslušného akademického roka (dostupný na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/harmonogram-studia/).
Návrhy tém bakalárskych prác sa zverejňujú prostredníctvom zadania. Za zverejnenie tém bakalárskych prác zodpovedá vedúci katedry/ústavu. Prihlasovanie sa na tému bakalárskej práce s sa uskutočňuje prostredníctvom Evidencie záverečných prác v systéme AIS2. Študent, ktorému nebola akceptovaná téma bakalárskej práce, má právo do 7 dní po odmietnutí vybrať si inú, neobsadenú tému. Ak študentovi boli schválené dve témy bakalárskej práce, je povinný do 3 dní odhlásiť sa z jednej z nich, ktorú nebude spracovávať. V opačnom prípade odhlásenie vykoná dekan fakulty. Ak sa študent neprihlási na konkrétnu zverejnenú tému bakalárskej práce, určí mu ju dekan fakulty. Študent odovzdáva bakalársku prácu po jej predchádzajúcom odsúhlasení vedúcim bakalárskej práce. Po odovzdaní bakalárskej práce určí vedúci katedry/ústavu oponenta práce, ktorý rovnako ako vedúci bakalárskej práce vypracuje v AIS2 posudok, ktorý sa pre študentov zverejňuje v systéme AIS2. Jedno podpísané vyhotovenie posudku vedúceho a oponenta bakalárskej práce sa stáva súčasťou protokolu o štátnej skúške. Vedúci a oponent dbajú o to, aby bol posudok odôvodnený, pričom pri hodnotení práce okrem číselného pridelenia bodov za príslušné kritérium hodnotenia pripoja aj slovné hodnotenie a otázky na obhajobu. Hodnotenie bakalárskej práce vedúcim a oponentom v posudku je východiskom pre celkové hodnotenie obhajoby práce. Bakalárska práca spolu s obhajobou bakalárskej práce tvoria predmet štátnej skúšky. Výsledok obhajoby bakalárskej práce sa hodnotí klasifikačnými stupňami A až FX.
Na základe výsledku kontroly originality odovzdanej bakalárskej práce rozhodne komisia, v ktorej má byť práca obhajovaná, či prácu akceptuje alebo odmietne ako neakceptovateľný plagiát. Orientačná hranica pre posúdenie bakalárskej práce ako neakceptovateľného plagiátu je spravidla 40 a viac percentná zhoda textu s databázou originálnych textov v Centrálnom registri záverečných prác. Konečné rozhodnutie o akceptovaní alebo odmietnutí práce ako plagiátu robí vždy príslušná komisia. V prípade odmietnutia práce ako neakceptovateľného plagiátu je študent na obhajobe hodnotený klasifikačným stupňom FX. Ak študent ako záverečnú prácu predkladá prácu, ktorá je pokračovaním alebo prepracovaním jeho vlastnej záverečnej práce predloženej alebo obhájenej na fakulte alebo na inej fakulte alebo vysokej škole v SR, nesmie miera zhody textu práce presiahnuť 50%. Ak miera zhody textu prekročí uvedenú hranicu, študent je na obhajobe hodnotený klasifikačným stupňom FX.
Študent má právo zúčastniť sa na obhajobe bakalárskej práce aj v prípade, že hodnotenie v posudku vedúceho, oponenta, prípadne obidvoch je FX. V prípade, že na riadnom termíne obhajoby bakalárskej práce je študent hodnotený klasifikačným stupňom FX, má právo sa rozhodnúť pre voľbu novej témy bakalárskej práce, pre prepracovanie pôvodnej bakalárskej práce podľa odporúčaní v posudkoch vedúceho a oponenta alebo pre obhajobu pôvodnej práce v opravnom, alebo náhradnom termíne. Ak sa študent po neúspešnej obhajobe bakalárskej práce rozhodne pre voľbu novej témy bakalárskej práce alebo prepracovanie pôvodnej bakalárskej práce podľa odporúčaní v posudkoch vedúceho a oponenta, dekan fakulty mu určí termín na jej odovzdanie tak, aby sa obhajoba mohla konať v termíne určenom na opravu neúspešnej štátnej skúšky alebo obhajoby bakalárskej práce. Vedúci a oponent bakalárskej práce v tomto prípade vypracujú a zverejnia svoje posudky tak, aby sa s nimi študent mohol oboznámiť aspoň 3 dni pred obhajobou.
Informačné listy predmetov študijného programu sú vytvárané a udržiavané v súlade s platnými predpismi v Akademickom informačnom systéme AiS2. Prístupné sú v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov UPJŠ v Košiciach na adrese: https://studijne-programy.upjs.sk/program/PB3d
Aktuálny harmonogram akademického roka je prístupný na webovom sídle fakulty na odkaze: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/harmonogram-studia/
Aktuálny rozvrh bakalárskeho študijného programu právo je dostupný v Akademickom informačnom systéme AiS2.
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.
tel. +421 55 234 4136
e- mail: marcel.dolobac@upjs.sk ;
www: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/kppapsz/zamestnanci/dolobac/ ;
register zamestnancov: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15231
Meno, priezvisko, tituly (funkcia, kontakt, link na register zamestnancov)
Profilové predmety
doc.
JUDr. Renáta Bačarová, PhD., LL.M. (OZPP, docent, renata.bacarova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 167; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14920)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III
doc. JUDr. Milena Barinková, CSc. (docent, milena.barinkova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 135; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15182)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III
doc. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD. (docent, marta.lapcakova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 144; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15204)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II
prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc. (profesor, alexander.brostl@upjs.sk ; +421 (55) 2344 141; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14752)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD. (docent, karin.cakoci@upjs.sk ; +421 (55) 2344 168; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15189)
Finančné právo
prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc. (OZPP, profesorka, gabriela.dobrovicova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 142; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15192)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. (OZŠP, docent, marcel.dolobac@upjs.sk; +421 (55) 2344 136; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15231)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III
doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD. (docent, simona.ferencikova@upjs.sk; +421 (55) 2344 145; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15224)
Trestné právo hmotné I, Trestné právo hmotné II
doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD. (OZPP, docent, miroslav.fico@upjs.sk ; +421 (55) 2344 131; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15230)
Dejiny štátu a práva na území Slovenska po roku 1848
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD. (docent, regina.huckova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 177; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15214)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
prof. JUDr. Ján Husár, CSc. (profesor, jan.husar@upjs.sk; +421 (55) 2344 151; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/802)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD. (OZPP, docent, radomir.jakab@upjs.sk ; +421 (55) 2344 129; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14856)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III
prof. JUDr. Juraj Jankuv, PhD. (profesor, juraj.jankuv@upjs.sk ; +421 (55) 2344 157; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/891)
Medzinárodné právo verejné I, Medzinárodné právo verejné II
doc. JUDr. Martina Jánošíková, Ph.D. (docent, martina.janosikova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 155; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15197)
Európske právo I, Európske právo II
doc. JUDr. Alena Krunková, PhD. (docent, alena.krunkova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 171; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15229)
Ústavné právo SR I, Ústavné právo SR II
doc. JUDr. Peter Molnár, PhD. (docent, peter.molnar@upjs.sk ; +421 (55) 2344 165; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15208)
Základy civilného práva procesného
doc. JUDr. Tibor Seman, PhD. (docent, tibor.seman@upjs.sk ; +421 (55) 2344 175; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15219)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III
doc. JUDr. Milan Sudzina, PhD. (docent, milan.sudzina@upjs.sk ; +421 (55) 2344 167; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15220)
Základy civilného práva procesného
doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD. (docent, erik.stenpien@upjs.sk ; +421 (55) 2344 132; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15222)
Rímske právo I, Rímske právo II, Dejiny štátu a práva na území Slovenska po roku 1848
doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. (docent, miroslav.strkolec@upjs.sk ; +421 (55) 2344 160; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15223)
Finančné právo
doc. JUDr. Jozef Tekeli, PhD. (docent, jozef.tekeli@upjs.sk ; +421 (55) 2344 129; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14747)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III
doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD. (docent, diana.trescakova@upjs.sk; +421 (55) 2344 177; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14737)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD. (docent, marta.tothova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 144; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15225)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II
prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc. (profesor, peter.vojcik@upjs.sk ; +421 (55) 2344 161; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15226)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III
doc. JUDr. Vladimír Vrana, PhD. (docent, vladimir.vrana@upjs.sk; +421 (55) 2344 133; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15228)
Rímske právo I, Rímske právo II
doc. JUDr. Jana Žuľová, PhD. (docent, jana.zulova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 134; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18578)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III
VUPCH učiteľov profilových predmetov sú vytvárané a archivované v AIS2 v monitorovacom paneli študijného programu Právo (PB3d).
Podstatné časti VUPCH sú verejné dostupné na oficiálnych osobných WWW stránkach zamestnancov UPJŠ:
doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/renata.bacarova
doc. JUDr. Milena Barinková, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/milena.barinkova
doc. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD.
www: www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/ustavy/utp/zamestnanci/lapcakova/
prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc.
www: www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/ustavy/utp/zamestnanci/brostl/
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/karin.cakoci
prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/gabriela.dobrovicova
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/marcel.dolobac
doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/simona.ferencikova
doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.fico
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/regina.huckova
prof. JUDr. Ján Husár, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jan.husar
doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/radomir.jakab
prof. JUDr. Juraj Jankuv, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/juraj.jankuv
doc. JUDr. Martina Jánošíková, Ph.D.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/martina.janosikova
doc. JUDr. Alena Krunková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/alena.krunkova
doc. JUDr. Peter Molnár, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.molnar
doc. JUDr. Tibor Seman, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/tibor.seman
doc. JUDr. Milan Sudzina, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/milan.sudzina
doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/erik.stenpien
doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.strkolec
doc. JUDr. Jozef Tekeli, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jozef.tekeli
doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD.
www: www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/ustavy/utp/zamestnanci/tothova/
doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/diana.trescakova
prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.vojcik
doc. JUDr. Vladimír Vrana, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/vladimir.vrana
doc. JUDr. Jana Žuľová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jana.zulova
Meno, priezvisko, tituly (Funkcia, kontakt, link na register zamestnancov)
Predmety
JUDr. Renáta Bačarová, PhD., LL.M. (docent, renata.bacarova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 167; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14920)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III, Mediálne právo, Občianskoprávne zmluvy a ich aplikácia v praxi, Právo a umelá inteligencia
JUDr. Laura Bachňáková Rozenfeldová, PhD. (výskumný zamestnanec, laura.rozenfeldova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 176; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32606)
Úvod do práva informačných a komunikačných technológií
Mgr. Lucia Bakošová, PhD. (výskumný pracovník, lucia.bakosova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 158; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32635)
Medzinárodné právo verejné I, Medzinárodné právo verejné II, Právo a umelá inteligencia
doc. JUDr. Milena Barinková, CSc. (docent, milena.barinkova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 135; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15182)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III
JUDr. Bc. Dominika Marčoková Becková, PhD. (výskumný pracovník, dominika.beckova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 137; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31430)
Európske právo I, Európske právo II, Študentská právna poradňa pre obyvateľov mesta Košice I, Študentská právna poradňa pre obyvateľov mesta Košice II
JUDr. Radoslav Benko, PhD., LL.M. (odborný asistent, radoslav.benko@upjs.sk ; +421 (55) 2344 158; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15185)
Európske právo I, Európske právo II, Právo a umelá inteligencia
doc. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD. (docent, marta.lapcakova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 144; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15204)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II, Rétorika pre právnikov
prof. JUDr. Alexander Bröstl, CSc. (profesor, alexander.brostl@upjs.sk ; +421 (55) 2344 141; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14752)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II, Jurisprudence
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD. (docent, karin.cakoci@upjs.sk ; +421 (55) 2344 168; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15189)
Finančné právo
JUDr. Dominika Cukerová, PhD. (výskumný zamestnanec, dominika.cukerova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 156; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32614)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
Ing. Karolína Červená, PhD. (odborný asistent, karolina.cervena@upjs.sk ; +421 (55) 2344 169; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15188)
Základy ekonómie, Základy manažmentu
doc. JUDr. Jaroslav Čollák, PhD. (odborný asistent, jaroslav.collak@upjs.sk ; +421 (55) 2344 163; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25836)
Základy civilného práva procesného, Organizácia súdov a prokuratúry
JUDr. Ľuboš Dobrovič, PhD. (odborný asistent, lubos.dobrovic@upjs.sk ; +421 (55) 2344 126; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27103)
Rímske právo I, Rímske právo II, Rímskoprávne inštitúty v modernom právnom poriadku SR
prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc. (profesorka, gabriela.dobrovicova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 142; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15192)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II, Pramene práva
doc. JUDr. Ing. Jaroslav Dolný, PhD. (odborný asistent, jaroslav.dolny@upjs.sk ; +421 (55) 2344 153; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29220)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. (docent, marcel.dolobac@upjs.sk ; +421 (55) 2344 136; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15231)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III, Základy antidiskriminačného práva
JUDr. Ľudmila Elbert, PhD. (odborný asistent, ludmila.elbert@upjs.sk ; +421 (55) 2344 166; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22924)
Medzinárodné právo verejné I, Medzinárodné právo verejné II, Právo a umelá inteligencia, Uplatňovanie ľudských práv pred medzinárodnými súdnymi a mimosúdnymi orgánmi, Klinika azylového práva I, Klinika azylového práva II
doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD. (docent, simona.ferencikova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 145; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15224)
Trestné právo hmotné I, Trestné právo hmotné II
doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD. (docent, miroslav.fico@upjs.sk ; +421 (55) 2344 131; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15230)
Dejiny štátu a práva na území Slovenska po roku 1848, Dejiny trestného práva, Vývoj inštitútov vecných práv
JUDr. Vladimír Filičko, PhD. (odborný asistent, vladimir.filicko@upjs.sk ; +421 (55) 2344 165; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22639)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III, Inštitúty ochrany subjektívnych práv v európskom prostredí, Ochrana spotrebiteľa v SR, Občianskoprávne zmluvy a ich aplikácia v praxi
Mgr. Ľubica Gregová Širicová, PhD. (odborný asistent, lubica.siricova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 166; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14736)
Medzinárodné právo verejné I, Medzinárodné právo verejné II, Právo a umelá inteligencia
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD. (docent, regina.huckova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 177; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15214)
Obchodné právo I, Obchodné právo II, Úvod do práva informačných a komunikačných technológií, Súťažné právo v SR a EÚ
prof. JUDr. Ján Husár, CSc. (profesor, jan.husar@upjs.sk ; +421 (55) 2344 151; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/802)
Obchodné právo I, Obchodné právo II, Súťažné právo v SR a EÚ
JUDr. Tomáš Illéš (odborný asistent, tomas.illes@upjs.sk ; +421 (55) 2344 137; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15195)
Študentská právna poradňa pre obyvateľov mesta Košice I, Študentská právna poradňa pre obyvateľov mesta Košice II
doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD. (docent, radomir.jakab@upjs.sk ; +421 (55) 2344 129; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14856)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III, Stavebné právo, Európske správne právo, Právo verejného obstarávania,
Štátna skúška z vybraných právnych disciplín
JUDr. Lukáš Jančát (asistent, lukas.jancat@upjs.sk ; +421 (55) 2344 175 ; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31412)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III, Európske správne právo
prof. JUDr. Juraj Jankuv, PhD. (profesor, juraj.jankuv@upjs.sk ; +421 (55) 2344 157; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/891)
Medzinárodné právo verejné I, Medzinárodné právo verejné II, Medzinárodné právo životného prostredia
doc. JUDr. Martina Jánošíková, Ph.D. (docent, martina.janosikova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 155; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15197)
Európske právo I, Európske právo II
prof. JUDr. Ján Klučka, CSc. (profesor, jan.klucka@upjs.sk; +421 (55) 2344 158; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15201)
Právo a umelá inteligencia
Mgr. Peter Koromház, PhD. (odborný asistent, peter.koromhaz@upjs.sk ; +421 (55) 2344 163; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29218)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III, , Rodinné právo, Občianskoprávne zmluvy a ich aplikácia v praxi
doc. JUDr. Alena Krunková, PhD. (docent, alena.krunkova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 171; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15229)
Ústavné právo SR I, Ústavné právo SR II, Základy teórie ústavy, Ľudské práva a základné slobody
JUDr. Štefan Kseňák, PhD. (odborný asistent, stefan.ksenak@upjs.sk ; +421 (55) 2344 174; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15203)
Ústavné právo SR I, Ústavné právo SR II, Teória a prax legislatívy
Mgr. Ivan Kundrát, PhD. (odborný asistent, ivan.kundrat@upjs.sk ; +421 (55) 2344 135; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34180)
Základy antidiskriminačného práva
JUDr. Miroslava Kušniriková (asistent, miroslava.kusnirikova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 165; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33245)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III, , Rodinné právo, Základy civilného práva procesného
JUDr. Daniela Lamačková, PhD. (odborný asistent, daniela.lamackova@upjs.sk; +421 (55) 2344 137; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15233)
Úvod do štúdia ľudských práv, Právna klinika pre vybrané komunity (street law) I, Právna klinika pre vybrané komunity (street law) II
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD. (odborný asistent, tomas.majercak@upjs.sk ; +421 (55) 2344 174; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15211)
Ústavné právo SR I, Ústavné právo SR II
M. Sc.Marco Mazzocca (výskumný zamestnanec, marco.mazzocca@upjs.sk ; +421 (55) 2344 143; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33235)
Jurisprudence
JUDr. Lukáš Michaľov, PhD. (odborný asistent, lukas.michalov@upjs.sk ; +421 (55) 2344 146; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21868)
Trestné právo hmotné I, Trestné právo hmotné II, Stážová klinika I, Stážová klinika II
JUDr. Monika Minčičová, PhD. (vedecký pracovník, monika.seilerova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 134; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25622)
Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III, Ochrana zdravia pri práci
doc. JUDr. Peter Molnár, PhD. (docent, peter.molnar@upjs.sk ; +421 (55) 2344 165; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15208)
Základy civilného práva procesného
JUDr. Žofia Mrázová, PhD., MCL (odborný asistent, zofia.mrazova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 156)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
prof. JUDr. Ladislav Orosz, CSc. (profesor, ladislav.orosz@upjs.sk; +421 (55) 2345 127; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15234)
Základy teórie ústavy
JUDr. Valéria Ružičková, PhD. (výskumný pracovník, valeria.mihalikova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 128; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32613)
Európske právo I, Európske právo II
Mgr. Dušan Rostáš, PhD. (výskumný zamestnanec, dusan.rostas@upjs.sk ; +421 (55) 2344 153; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24005)
Obchodné právo I, Obchodné právo II
doc. JUDr. Tibor Seman, PhD. (docent, tibor.seman@upjs.sk ; +421 (55) 2344 175; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15219)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III, Verejná správa v správnom súdnictve
doc. JUDr. Milan Sudzina, PhD. (docent, milan.sudzina@upjs.sk ; +421 (55) 2344 167; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15220)
Základy civilného práva procesného, Pozemkové právo
Ing. Ivan Svatuška (správca počítačovej siete, ivan.svatuska@upjs.sk ; +421 (55) 2344 114)
Úvod do štúdia práva
JUDr. Dominik Šoltys, PhD. (odborný asistent, dominik.soltys@upjs.sk ; +421 (55) 2344 126; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29279)
Úvod do štúdia práva
doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD. (docent, erik.stenpien@upjs.sk ; +421 (55) 2344 132; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15222)
Rímske právo I, Rímske právo II, Dejiny štátu a práva na území Slovenska po roku 1848, Svetové dejiny štátu a práva, Tripartitum Štefana Werbőczyho a jeho význam pre moderné právo, Dejiny procesného práva do roku 1948
doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD. (docent, miroslav.strkolec@upjs.sk ; +421 (55) 2344 160; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15223)
Finančné právo
doc. JUDr. Jozef Tekeli, PhD. (docent, jozef.tekeli@upjs.sk ; +421 (55) 2344 129; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14747)
Správne právo I, Správne právo II, Správne právo III, Právo životného prostredia, Právo obcí a samosprávnych krajov
doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD. (docent, marta.tothova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 144; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15225)
Teória štátu a práva I, Teória štátu a práva II, Právna komparatistika
doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD. (docent, diana.trescakova@upjs.sk ; +421 (55) 2344 177; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14737)
Obchodné právo I, Obchodné právo II, Úvod do práva informačných a komunikačných technológií
prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc. (profesor, peter.vojcik@upjs.sk ; +421 (55) 2344 161; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15226)
Občianske právo hmotné I, Občianske právo hmotné II, Občianske právo hmotné III, Rodinné právo
doc. JUDr. Vladimír Vrana, PhD. (docent, vladimir.vrana@upjs.sk ; +421 (55) 2344 133; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15228)
Rímske právo I, Rímske právo II, Dejiny cirkevného práva
doc. JUDr. Jana Žuľová, PhD. (docent, jana.zulova@upjs.sk; +421 (55) 2344 134; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18578)
Úvod do štúdia práva, Pracovné právo I, Pracovné právo II, Pracovné právo III, Ochrana osobných údajov, Sociálnoprávna ochrana študenta
Zoznam učiteľov študijného programu pri predmetoch zabezpečovaných inými pracoviskami UPJŠ v Košiciach:
RNDr. Ľubomír Antoni, PhD. (odborný asistent, lubomir.antoni@upjs.sk ; +421 (55) 2342 437; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24605)
Právo a umelá inteligencia
Mgr. Patrik Berta (lektor, patrik.berta@upjs.sk ; +421 (55) 2341 629; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31442)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Marcel Čurgali (asistent, marcel.curgali@upjs.sk; +421 (55) 2341 629; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24638)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
MUDr. Peter Dombrovský (odborný asistent, peter.dombrovsky@upjs.sk; +421 (55) 2343 239; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14931)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Agata Dorota Horbacz, PhD. (odborný asistent, agata.horbacz@upjs.sk ; +421 (55) 2341 558; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14854)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Dávid Kaško, PhD. (odborný asistent, david.kasko@upjs.sk ; +421 (55) 2341 627; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22938)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Ladislav Kručanica, PhD. (odborný asistent, ladislav.krucanica@upjs.sk ; +421 (55) 2341 629; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14214)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Zuzana Küchelová, PhD. (odborný asistent, zuzana.kuchelova@upjs.sk ; +421 (55) 2341 623; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21084)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Richard Melichar (lektor, richard.melichar@upjs.sk ; +421 (55) 2341 627; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32640)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Mgr. Barbara Mitriková (odborný asistent, barbara.mitrikova@upjs.sk ; +421 (55) 2347 191; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15423)
Právna komunikácia v AJ, Anglický jazyk pre právnikov 1, Anglický jazyk pre právnikov 2, Obchodná angličtina
PhDr. Mária Paľová, PhD. (odborný asistent, maria.palova@upjs.sk ; +421 (55) 2347 162; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6407)
Francúzsky jazyk pre právnikov 1, Francúzsky jazyk pre právnikov 2
RNDr. JUDr. Pavol Sokol, PhD. (odborný asistent, pavol.sokol@upjs.sk ; +421 (55) 2342 425; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32368)
Úvod do práva informačných a komunikačných technológií
Mgr. Ulrika Strömplová, PhD. (odborný asistent, ulrika.stromplova@upjs.sk ; +421 (55) 2347 118; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18569)
Nemecký jazyk pre právnikov 1, Nemecký jazyk pre právnikov 2
Doc. PhDr. František Šimon, CSc. (profesor, frantisek.simon@upjs.sk ; +421 (55) 2347 117; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15419)
Latinský jazyk pre právnikov
Mgr. Petra Tomková, PhD. (odborný asistent, petra.tomkova@upjs.sk; +421 (55) 2341 558; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/3264)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Doc. PaedDr. Ivan Uher, PhD., MPH (docent, ivan.uher@upjs.sk ; +421 (55) 2341 628; https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15434)
Športové aktivity I, Športové aktivity II, Športové aktivity III, Športové aktivity IV
Pozri časť 4 g)- Témy záverečných prác.
VUPCH školiteľov záverečných prác sú vytvárané a archivované v AIS2 v monitorovacom paneli študijného programu Právo (PB3d).
Podstatné časti VUPCH sú verejné dostupné na oficiálnych osobných WWW stránkach zamestnancov UPJŠ:
prof. h.c. prof. JUDr. Vladimír Babčák, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/vladimir.babcak
doc. JUDr. Renáta Bačárová, PhD., LL.M.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/renata.bacarova
Mgr. Lucia Bakošová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/lucia.bakosova
doc. JUDr. Milena Barinková, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/milena.barinkova
JUDr. Bc. Dominika Marčoková Becková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/dominika.beckova
JUDr. Radoslav Benko, PhD., LL.M.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/radoslav.benko
doc. JUDr. Marta Breichová Lapčáková, PhD.
www: www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/ustavy/utp/zamestnanci/lapcakova/
Prof. h.c. doc. JUDr. Mária Bujňáková, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/maria.bujnakova
doc. JUDr. Karin Cakoci, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/karin.cakoci
JUDr. Dominika Cukerová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/dominika.cukerova
Ing. Karolína Červená, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/karolina.cervena
doc. JUDr. Jaroslav Čollák, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jaroslav.collak
JUDr. Peter Čopko, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.copko
JUDr. Ľuboš Dobrovič, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/lubos.dobrovic
prof. JUDr. Gabriela Dobrovičová, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/gabriela.dobrovicova
doc. JUDr. Ing. Jaroslav Dolný, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jaroslav.dolny
doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/marcel.dolobac
JUDr. Ľudmila Elbert, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/ludmila.elbert
doc. JUDr. Simona Ferenčíková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/simona.ferencikova
doc. JUDr. Miroslav Fico, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.fico
JUDr. Vladimír Filičko, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/vladimir.filicko
Mgr. Ľubica Gregová Širicová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/lubica.siricova
doc. JUDr. Regina Hučková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/regina.huckova
prof. JUDr. Ján Husár, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jan.husar
doc. JUDr. Radomír Jakab, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/radomir.jakab
JUDr. Lukáš Jančát
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/lukas.jancat
doc. JUDr. Martina Jánošíková, Ph.D.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/martina.janosikova
Mgr. Peter Koromház, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.koromhaz
doc. JUDr. Alena Krunková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/alena.krunkova
JUDr. Štefan Kseňák, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/stefan.ksenak
Mgr. Ivan Kundrát, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/ivan.kundrat
JUDr. Miroslava Kušníriková
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslava.kusnirikova
JUDr. JCLic. Tomáš Majerčák, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/tomas.majercak
JUDr. Lukáš Michaľov, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/lukas.michalov
JUDr. Monika Minčičová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/monika.seilerova
doc. JUDr. Peter Molnár, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.molnar
JUDr. Žofia Mrázová, PhD., MCL
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/zofia.mrazova
JUDr. Adrián Popovič, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/adrian.popovic
prof. JUDr. Sergej Romža, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/sergej.romza
JUDr. Valéria Ružičková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/valeria.mihalikova
JUDr. Jozef Sábo, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jozef.sabo
doc. JUDr. Tibor Seman, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/tibor.seman
doc. JUDr. Milan Sudzina, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/milan.sudzina
JUDr. Dominik Šoltys, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/dominik.soltys
doc. JUDr. Erik Štenpien, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/erik.stenpien
JUDr. Martin Štrkolec, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/martin.strkolec
doc. JUDr. Miroslav Štrkolec, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/miroslav.strkolec
doc. JUDr. Jozef Tekeli, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jozef.tekeli
doc. JUDr. Marta Tóthová, PhD.
www: www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/ustavy/utp/zamestnanci/tothova/
doc. JUDr. Diana Treščáková, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/diana.trescakova
JUDr. Anna Vartašová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/anna.romanova
prof. JUDr. Peter Vojčík, CSc.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/peter.vojcik
doc. JUDr. Vladimír Vrana, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/vladimir.vrana
doc. JUDr. Jana Žuľová, PhD.
www: https://www.upjs.sk/PrF/zamestnanec/jana.zulova
Zástupcami študentov v Rade študijného programu pre denné štúdium bakalárskeho študijného programu právo, poskytovanom v slovenskom jazyku, sú Mgr. Miriam Timko Kimáková ( miriam.timko.kimakova@student.upjs.sk) a Jakub Róbert Strcula ( jakub.robert.strcula@student.upjs.sk )
Zástupcovia študentov v študentskej časti Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, sú:
Bc. Katarína Vargová, katarina.vargova1@student.upjs.sk
JUDr. Lukáš Tomáš, lukas.tomas@student.upjs.sk
Mgr. Adam Ševčovič, adam.sevcovic@student.upjs.sk
Študijný poradca pre študentov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Právnickej fakulty:
JUDr. Lukáš Jančát, kontakt: lukas.jancat@upjs.sk , https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/kupasp/zamestnanci/jancat/ . Na konzultáciu študentom UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, prístupný počas konzultačných hodín alebo po predchádzajúcej emailovej alebo telefonickej dohode v inom dohodnutom čase.
Prodekanka pre vzdelávanie- JUDr. Ľudmila Elbert, PhD., kontakt: ludmila.elbert@upjs.sk , https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/umpaep/zamestnanci/elbert/ . K dispozícii na konzultáciu študentom UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, vždy vo štvrtok v čase od 9:00- 10:00 v kancelárii LA2O08, Kováčska 26
Informácie o poradenstve boli zaslané do školských mailových schránok študentom a zverejnené na stránke fakulty, v sekcii Štúdium na fakulte (dostupné na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/).
Referát vzdelávacej činnosti:
Mária Ščerbová (1.- 2. roč. Bc. denné štúdium, Ubytovanie), tel.: +421 55 2344112, e-mail: maria.scerbova@upjs.sk
Mgr. Soňa Markotánová (3. roč. Bc. denné štúdium, Mgr. denné štúdium), tel.: +421 55 2344102, e-mail: sona.markotanova@upjs.sk
Jana Ongaľová (Externé štúdium, Štipendiá), tel.: +421 55 2344110, e-mail: jana.ongalova@upjs.sk
IT podpora:
Ing. Ivan Svatuška (správca počítačovej siete), tel.: +421 55 2344114, e-mail: ivan.svatuska@upjs.sk
Referentky katedier:
Jozefína Illéšová, tel.: +421 55 2344 170, e-mail: jozefina.illesova@upjs.sk , administratívna referentka
Martina Dolná, tel.: +421 55 234 4130, e-mail: martina.dolna@upjs.sk , administratívna referentka
Helena Vaľková, tel.: +421 55 234 4164, e-mail: helena.valkova@upjs.sk , administratívna referentka
Referentka pre zahraničné pobyty:
Mgr. Eva Tkáčová, tel.: +421 55 234 4108, e-mail: eva.tkacova@upjs.sk
Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Právnickej fakulty (https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/referat-vzdelavacej-cinnosti/ ) s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.
Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/ , https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/ .
UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/ .
UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, využíva pre zabezpečenie študijného programu a podporu študentov priestory v budovách Kováčska 26 a Kováčska 30.
Budova Kováčska 26 disponuje veľkou prednáškovou miestnosťou s kapacitou 147 miest, ktorá je aktuálne novozrekonštruovaná a technicky kvalitne vybavená nie len pre prezenčnú výučbu, prednášanie, či využívanie rôznych e-learningových nástrojov, ale aj pre telekonferenčné účely. Na druhom poschodí sa nachádza zasadacia miestnosť, rovnako novozrekonštruovaná, ktorá slúži okrem zasadnutí akademických orgánov a vedeckých konferencií aj organizovaniu rôznych študentských aktivít, ako je napr. Študentská vedecká a odborná činnosť (ŠVOČ) či Študentské sympóziá z medzinárodného a európskeho práva, obchodného práva, pracovného práva alebo daňového práva.
Budova Kováčska 30 priestorovo disponuje niekoľkými typmi učební. K dispozícii je 13 učební s kapacitami od 30 do 84 miest, 2 počítačové učebne, miestnosť pre výučbu právnych kliník, videokonferečná miestnosť (tzv. pojednávacia miestnosť), ktorá slúži aj na organizovanie simulovaných súdnych sporov a konferencií. Mimo týchto priestorov fakulta využíva aj 2 veľkokapacitné prednáškové miestnosti pre 200 a 300 poslucháčov, ktoré sa nachádzajú v objekte rektorátu univerzity. Každá z učební je vybavená osobným počítačom, datavideoprojektorom a keramickou či interaktívnou tabuľou. Učitelia majú k dispozícii vlastné miestnosti pre prípravu na vzdelávanie a vedeckú prácu, rovnako i pre individuálne konzultácie so študentmi. Študenti študijného programu využívajú priestorové možnosti v rámci kapacity fakulty. K dispozícii majú 2 počítačové kiosky (po jednom v každej budove), ako aj výborné pokrytie wifi signálu v oboch budovách (súčasť siete eduroam.org). Zjednodušením pre komunikáciu medzi zástupcami fakulty a študentmi aj z pohľadu GDPR predstavuje využívanie e-mailových schránok pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovaný na platforme Office 365 https://outlook.office.com/ (vlastná mailová doména @upjs.sk). Prihlasovacie údaje rovnako slúžia na využívanie e-learningového nástroja – aplikácie MS Teams (podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com, https://www.upjs.sk/navody/office-365/ ). Pre technické zabezpečenie využívajú študenti systém AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia (https://ais2.upjs.sk/ais/start.do ), ktorého prístupové údaje slúžia aj na využívanie e-learningových nástrojov ako je napr. lms.upjs.sk, ktorý efektívne uľahčuje komunikáciu medzi vyučujúcim a študentom, zdieľanie dokumentov a overovanie nadobudnutých vedomostí v priebehu semestra či počas skúšobného obdobia.
Pre rôzne mimoškolské aktivity je možné využiť univerzitné Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce, ktoré bolo v minulosti využité na klinikárske workshopy alebo študentské sympózia z medzinárodného a európskeho práva.
V rámci podpory študentov fakulty je možné považovať za priestorovú výhodu skutočnosť, že v budovách Kováčska 26 a Kováčska 30 majú vyhradené priestory referentky študijného oddelenia, referentka pre zahraničné vzťahy a pracovník IT podpory, ktorí vo veľkej miere uľahčujú plynulý a efektívny chod štúdia našich študentov.
Študijná literatúra je pre študentov prístupná pod správou Univerzitnej knižnice UPJŠ v Košiciach, Pracovisko Univerzitnej knižnice Právnická knižnica, Kováčska 26 (Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/ ).
Jej databáza je každý rok obohacovaná o nové tituly v spolupráci s vedením fakulty, ako aj v rámci titulov obstaraných zo strany jednotlivých vyučujúcich ako riešiteľov vedeckých alebo vzdelávacích projektov.
Univerzitná knižnica UPJŠ (UK) - univerzitné pracovisko, podieľa sa na informačnom zabezpečení výučby a vedecko-výskumnej činnosti zamestnancov a študentov univerzity, vytvára podmienky pre podporu výchovno-vzdelávacieho procesu a podnetné prostredie pre používateľov. UK poskytuje kvalitné tradičné knižnično-informačné služby ako aj digitálne služby. Komfort vo vyhľadávaní literatúry ponúka študentom knižnično-informačný systém, ktorý okrem samotného vyhľadávania poskytuje ďalšie funkcie (možnosť rezervácie, prístup k plným textom elektronických kníh, k plným textom záverečných prác, možnosť predĺženia kníh a pod.) Informačné zabezpečenie štúdia, vedy a výskumu pre Právnickú fakultu už od roku 2005 zabezpečuje jej pracovisko Právnická knižnica. Je umiestnená priamo v budove fakulty na Kováčskej 26. Na rozlohe 500 m2 sú pre akademickú obec k dispozícii študovne na dvoch podlažiach a výpožičné služby. V študovniach je 59 miest, 9 verejných počítačov a voľne dostupný fond právnickej literatúry. Pre študentov so špecifickými potrebami je zriadené pracovné miesto, ktoré je vybavené špeciálnymi pomôckami a prístrojmi. Stav knižničného fondu je viac ako 15 800 knižničných jednotiek, súčasťou odborného fondu sú aj zbierky zákonov od roku 1918, odborné časopisy domáce i zahraničné. Priemerný ročný prírastok fondu je viac ako 900 knižných jednotiek. Okrem tradičných tlačených kníh a časopisov sú používateľom k dispozícii aj elektronické knihy, digitalizované knihy v rámci služby e-Študovňa a čítačky elektronických kníh Prestigio a Amazon Kindle. Používatelia majú k dispozícii v rámci samoobslužných knižničných služieb zariadenia na kopírovanie a bibliobox na vrátenie kníh. UK zabezpečila prístup k 16 zahraničným databázam prostredníctvom webovej stránky UK (http://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/e-kniznica/ ).
Študenti majú možnosť obstarať si študijnú literatúru aj prostredníctvom portálu E-shop UNIBOOK (dostupný na: https://unibook.upjs.sk/sk/ ), kde sú dostupné tituly za poplatok, ale aj voľne dostupné študijné materiály.
K dispozícii je študentom aj Virtuálna študovňa, ktorá obsahuje mnoho digitalizovaných dokumentov Univerzitnej knižnice UPJŠ v Košiciach (dostupná na: https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs ).
V študovni je zabezpečený prístup k slovenskej odbornej právnickej databáze ASPI. Študenti majú taktiež prístup k databáze judikaty.info, EPI.
Pre zabezpečenie študijných potrieb, ako je evidencia študentov, tvorba študijného plánu, tvorba rozvrhových podkladov, prihlasovanie/odhlasovanie sa na/zo skúšky, hodnotenie postupových a štátnych skúšok, voľba témy záverečnej práce a mnohé iné, využíva fakulta a jej študenti Akademický informačný systém AIS2. Každý študent má po zápise na štúdium zriadenú osobnú mailovú schránku, ktorú využíva počas celého štúdia na komunikáciu so zástupcami fakulty. Za účelom online vzdelávania využíva fakulta aplikácie prístupné študentom po prihlásení sa študenta s údajmi využívanými na prihlásenie sa do systému AIS alebo vlastnej študentskej mailovej schránky, a to konkrétne aplikáciu MS Teams a e-learningový portál lms.upjs.sk (dostupný na: https://lms.upjs.sk/ ). Všetky priestory fakulty sú vybavené silných pokrytím wifi pripojenia.
Geografické rozloženie univerzity vyžaduje podporu rozsiahlej sieťovej infraštruktúry. Túto prioritnú úlohu zabezpečuje špecializované pracovisko CIaKT UPJŠ, v ktorého správe je uzol siete SANET pokrývajúci podstatnú časť východného Slovenska, pričom pre potreby samotnej univerzity spravuje cca 35km optických trás, ktorých priepustnosť je na väčšine trasy 100Gb. Kvôli zvýšeniu bezpečnosti a priepustnosti je topológia siete riešená v dvoch prepojených okruhoch. Súčasťou centrálne spravovanej siete je aj 100 prístupových bodov bezdrôtového pripojenia Wifi, IP telefónia a ďalšie sieťové služby. Univerzita prevádzkuje vlastný mailový server, kde je v súčasnosti viac ako 12 tisíc mailových kont z toho viac ako 11 tisíc je študentských. Kapacita mailovej schránky po zavedení Office 365 bola zvýšená na 50GB. V rámci Office 365 je užívateľom k dispozícií aj cloudová služba OneDrive s kapacitou 1TB. V oblasti informačných systémov univerzity CIaKT spravuje systém Automatickej identifikácie osôb, ktorá zastrešuje administráciu študentských preukazov a činnosť certifikačnej autority. Registračnou Autoritou UPJŠ, Certifikačnej autority Disig a.s. CIaKT zaisťuje prevádzku a podporu informačného systému pre podporu štúdia AiS2, web-prezentáciu univerzity, ako aj podporu pre prevádzku Ekonomického informačného systému Sofia.
Prevádzkovanie a údržbu výpočtovej techniky fakulta zabezpečuje prostredníctvom Pracoviska výpočtovej techniky (PVT). Do správy PVT patrí i údržba počítačovej siete, správa NAS zariadení, operátorská činnosť, administrácia počítačov v učebniach, seminárnych miestnostiach a technická podpora všetkých užívateľov výpočtovej techniky na fakulte.
Právnická fakulta má v súčasnosti 2 fyzické servre umiestnené v centrálnom uzly UPJŠ (1x podpora univerzitných systémov, vrátane AIS2, 1x ASPI-Student) a cca 400 zariadení výpočovej techniky (osobné počítače, notebook-y, monitory, tablety, tlačiarne, kopírky, skenery, prezentačná technika, VOIP telefóny, IP kamery, NAS).
Od začiatku apríla 2007 možno v rámci univerzity využívať pripojenie do siete SAUNET /SAfarik University NETwork/, od roku 2013 navonok rýchlosťou až 10GB/s a následne do internetu i bezdrôtové pripojenie – WiFi (Wireless Fidelity). V súvislosti so zavedením tejto technológie je v rámci fakulty nainštalovaných 20 prístupových bodov (access point), čo zabezpečuje pripojenie v rámci celej fakulty. Prístup do siete SAUNET majú všetci zamestnanci a študenti s aktivovaným e-mailovým kontom v rámci univerzity a potrebným hardwarom.
Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
Základom e-learningového vzdelávania je využívanie systému lms.upjs.sk (https://www.upjs.sk/elearning/ ) a aplikácie MS Teams, ako aj školských mailových schránok vytvorených pre plynulú komunikáciu medzi učiteľom a študentom našej fakulty.
Systém lms.upjs.sk je využívaný najmä pre písomné zdieľanie informácií, zdieľanie študijných podkladov, prezentácií, zadaní úloh v rámci seminárnych cvičení, a realizáciu hodnotenia v rámci priebežného a záverečného hodnotenia písomnou formou. V súčasnosti má v rámci portálu lms.upjs.sk každá katedra/ústav vytvorený vlastný kurz pre povinné a povinne voliteľné predmety, ako aj prevažnú väčšinu výberových predmetov s ohľadom na ich obsah. Prístup do portálu je podmienený vložením prístupových údajov, ktoré študenti a učitelia využívajú na prístup do systému AIS2. Pre lepšiu orientáciu nových študentov, ako aj vyučujúcich, ktorí nemajú skúsenosti s portálom, je im k dispozícii krátky manuál zverejnený priamo na úvodnej stránke portálu (dostupné na: https://lms.upjs.sk/ ).
Pre ústnu komunikáciu medzi vyučujúcim a študentom je možné využívať aplikáciu MS Teams, ktorá je prístupná po zadaní prihlasovacích údajov, ktoré študenti a vyučujúci využívajú pre prístup do školských mailových schránok. Aplikácia MS Teams je využívaná najmä za účelom online výučby zachovávajúcej ústnu komunikáciu či už počas seminárov alebo prednášok, ktoré boli študentom pre ich lepšiu dostupnosť a možnosť vrátenia sa k matérii aj nahrávané s uchovaním záznamu. Rovnako aj v prípade aplikácie MS Teams, aj napriek tomu, že na internete je možné nájsť veľké množstvo manuálov, ako používať aplikáciu MS Teams, fakulta pripravila pre študentov a vyučujúcich základný manuál pre využívanie tejto aplikácie, ktorý bol zaslaný do školských mailových schránok.
Keďže fakulta už má vytvorené systémy a podporu pre zvládnutie e-learningového vzdelávania, prechod na dištančné vzdelávanie nastáva podľa potreby plynule. Prostriedky e-learningového vzdelávania využívajú členovia fakulty aj počas prezenčnej výučby pre jej obohatenie a rozšírenie možností a foriem vzdelávania.
Informácie o dištančnej forme vzdelávania, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach: https://www.upjs.sk/elearning/ ; https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7 ; Telekonferenčné prednášky, ich realizáciu a práva a povinnosti zúčastnených strán, upravuje Rozhodnutie rektora č. 22/2020 o vyhotovovaní a používaní zvukovo-obrazových záznamov z telekonferenčných vzdelávacích, popularizačných a prezentačných aktivít na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4067 ).
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi (https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/ ).
Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností poskytovaných UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, sa viažu na klinické vzdelávanie (Pracovisko právnych kliník: https://pravnekliniky.sk/ ) a ďalšie formy praktického vzdelávania, ako sú rôzne moot courty, sympóziá, súťaže ŠVOČ, a pod.
UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, má uzatvorenú zmluvu o spolupráci s niekoľkými organizáciami a odborníkmi z praxe. Pre zabezpečenie klinického vzdelávania je to spolupráca v rámci Stážovej kliniky (Krajská prokuratúra Košice, Najvyšší kontrolný úrad- Expozitúra Košice, advokátske kancelárie, notárske úrady, exekútorské úrady, Justičná akadémie, Ústavný súd SR), Kliniky azylového práva (Liga za ľudské práva, Slovenská humanitná rada, Centrum právnej pomoci, UNHCR), Právnej kliniky pre vybrané komunity (street law) (stredné školy, Zbor väzenskej a justičnej stráže), a od roku 2021/2022 je spustený nový projekt v spolupráci s mestom Košice- Študentská právna poradňa pre obyvateľov Mesta Košice, a to na základe trojstrannej spolupráce medzi Právnickou fakultou, Slovenskou advokátskou komorou a mestom Košice, Mestskou časťou - Staré mesto.
Pre zabezpečenie externého hodnotenia fakulta už tradične spolupracuje so zástupcami Krajského súdu Košice a okresnými súdmi so sídlom v Košiciach, Krajskej prokuratúry Košice, Ústavného súdu SR, a to, o.i. v rámci oponovania a obhajob bakalárskych a diplomových prác, či realizácie ďalších povinných a voliteľných štátnych skúšok.
Pre prehlbovanie spolupráce s externým prostredím podpísala UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta:
- Memorandum o spolupráci medzi Slovenskou komorou daňových poradcov (SKDP) a UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou
- Dohoda o spolupráci s Veľvyslanectvom SR v Paríži (najmä pre zahraničné študentské mobility študentov bakalárskeho študijného programu poskytovaného v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku)
- Memorandum Slovenskej advokátskej komory a UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, o spolupráci pre lepšie vzdelávanie budúcich právnikov, ako aj v súvislosti s organizáciou bezplatnej právnej poradne zabezpečovanej študentami tunajšej fakulty
- Dohoda o vzájomnej spolupráci medzi Generálnou prokuratúrou SR a UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou
- Memorandum o spolupráci Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach s Najvyšším súdom SR
V rámci UPJŠ v Košiciach spolupracuje Právnická fakulta s Filozofickou fakultou pre zabezpečenie výučby cudzích jazykov, s Ústavom telesnej výchovy a športu ako univerzitného pracoviska UPJŠ v Košiciach, za účelom zabezpečenia Športových aktivít pre študentov Právnickej fakulty a s Univerzitnou knižnicou pre zabezpečenie školení a seminárov v oblasti práce s informačnými zdrojmi a databázami sprístupnenými najmä za účelom prípravy záverečnej práce a individuálneho samoštúdia.
Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach v súvislosti so zabezpečovaním výučby v oblasti práce s informačnými zdrojmi, publikačnými možnosťami a zásadami publikácie poskytuje pravidelné školenia ohľadom vyhľadávania relevantnej študijnej literatúry.
Rozvoj študentov UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, je možné nájsť na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 .
UPJŠ v Košiciach poskytuje študentom prostredníctvom Univerzitného poradenského centra (UNIPOC) rozsiahle poradenské služby v oblasti právneho, psychologického, sociálneho poradenstva, poradenstva v oblasti efektívneho učenia sa. Rovnako poskytuje kariérové služby spočívajúce v možnostiach uplatnenia sa na trhu práce poskytujúc rôzne informácie, praktické rady pri uchádzaní sa o zamestnanie, v možnostiach sebapoznávania, rozvoja kompetencií a vyhľadávania pracovných príležitostí. Podstatnou agendou UNIPOC je poskytovanie podpory pre študentov so špecifickými potrebami. Bližšie informácie sú na webovom sídle univerzity na tomto odkaze: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/ .
Študenti majú možnosť využívania športových aktivít organizovaných Ústavom telesnej výchovy a športu univerzity, ako aj športových zariadení v správe tohto ústavu (najmä telocvične, tenisové kurty, fitness centrum, vnútorná hala a pod.). Taktiež môžu využívať trénerskú, cvičiteľskú, lektorskú kapacitu zamestnancov ústavu. Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/ ). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/ ). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry. (Športové akcie UPJŠ v Košiciach: https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/ ).
Univerzita prevádzkuje študentské domovy a jedálne, ktoré sú prístupné aj študentom tohto študijného programu. Rovnako študenti môžu využívať aj účebno-výcvikové zariadenie v Danišovciach, a to tak pre organizáciu podujatí, ako aj pre súkromnú rekreáciu. Univerzita taktiež prevádzkuje botanickú záhrada, ktorá je k dispozícii aj študentom fakulty. Na univerzite pôsobia aj rôzne voľnočasové spolky. Medzi najvýznamnejšie patrí najmä spevácky zbor Chorus Universitatis Šafarikianea pôsobiaci od roku 2014.
Špeciálne pre študentov Právnickej fakulty, ktorí majú v záujme rozvoj svojich osobnostných, argumentačných a prezentačných schopností, je možné zapojiť sa do fungovania študentskej organizácie ELSA (European Law Students´Association) Košice (bližšie pozri: http://elsa.sk/kosice/o-nas/ ) alebo do Debatného klubu UPJŠ, ktorý je súčasťou Slovenskej debatnej asociácie (bližšie pozri: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/debatny-klub/ ).
V neposlednom rade, vzhľadom na umiestnenie fakulty priamo v centre mesta Košice študentom sa otvárajú ďalšie možnosti využívania kultúrnych zariadení (divadlá, kiná), voľnočasových aktivít, oddychových aktivít dostupných v okolí fakulty.
UPJŠ v Košiciach umožňuje a podporuje vzdelávanie v rámci mobilít v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:
https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3 .
Najčastejším programom, ktorý využívajú študenti Právnickej fakulty na realizáciu študentskej mobility je ERAZMUS+ (Podrobné informácie dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/mobility/ , kde je možné nájsť komplexné informácie o ponuke mobilít a stáží a proces výberu uchádzačov).
Študenti sa majú možnosť prihlásiť do termínu stanovenej uzávierky v rámci výzvy programu ERASMUS+ na podávanie prihlášok do výberového konania vyhláseného Erasmus koordinátorom fakulty (prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD.) na vybraný typ študentskej mobility. Študenti si môžu vybrať mobilitu- stáž (vrátane absolventskej stáže) alebo mobilitu- štúdium na príslušný akademický rok. Z prihlásených študentov sa uskutočňuje výber vždy v marci príslušného akademického roka na oba typy študentskej mobility, avšak býva zvykom, že sa otvárajú aj dodatočné kolá výberov. Výzva na prihlasovanie sa na študentskú mobilitu v rámci programu ERAZMUS+ je propagovaná na webovej stránke fakulty a na Facebookovskej stránke fakulty až do ukončenia stanovenej uzávierky prihlášok. Pre záujemcov o mobility organizuje tak univerzita, ako aj fakulta informačné semináre, na ktorých sú študenti oboznamovaní so základnými informáciami o programe ERASMUS+ a kritériách výberu. Na týchto seminároch sú účastní aj niekoľkí bývalí účastníci študentskej mobility, ktorí sa podelia o svoju skúsenosť s absolvovaním mobility.
Právnická fakulta aktuálne spolupracuje so 49 zahraničnými univerzitami v 18 krajinách Európy na zmluvnom základe, tzv. medziinštitucionálne dohody (t. j. v rámci KA103 so 47 partnerskými univerzitami v krajinách programu - v 16 krajinách EÚ a v rámci KA107 s dvoma partnerskými krajinami mimo EÚ - SVET v dvoch krajinách východnej Európy). Zoznam partnerských univerzít sa priebežne dopĺňa.
Študenti sa môžu prihlásiť súbežne aj na ďalšie dve, resp. tri európske univerzity s tým, že uvedú vybrané univerzity podľa poradia (podľa svojej vlastnej preferencie). V rámci programu Erasmus+ môže študent absolvovať študijný pobyt a/alebo stáž v trvaní max. 12 mesiacov na každom stupni štúdia (Bc., Mgr., PhD.). Študenti končiacich ročníkov, s ohľadom na štátne skúšky, nemajú možnosť výberu semestra a študijný pobyt môžu realizovať výlučne v zimnom semestri akademického roku, v ktorom sa mobilita študenta bude uskutočňovať.
Kritéria, ktoré uchádzači na absolvovanie mobility musia splniť pre prihlásenie sa do výberového konania:
1) skompletizovanie a podpísanie prihlášky ERASMUS (štúdium alebo stáž) – formulár poskytuje a uverejňuje fakulta;
2) preukázanie vynikajúcich študijných výsledkov za absolvované ročníky štúdia, vrátane študijného priemeru v zimnom semestri za príslušný AR);
3) aktívna znalosť daného cudzieho jazyka, resp. jazykov /podľa požiadavky danej partnerskej univerzity v zahraničí doložená jazykovým certifikátom alebo certifikátmi;
4) predbežná e-mailová akceptácia zahraničného „podniku“, v ktorom si študent fakulty dohodol stáž (miesto výkonu stáže si dohodne študent sám);
Výber študentov je plne v kompetencii jednotlivých fakúlt UPJŠ, ktoré zachovávajú transparentnosť počas celého procesu výberu. Pre tento účel je stanovená výberová komisia v zložení fakultný koordinátor – predseda komise, predseda AS fakulty – člen komisie a zamestnankyňa referátu zahraničných vzťahov a ďalšieho vzdelávania. Po rozdelení nominácií fakulta odosiela menné zoznamy študentov navrhnutých na vyslanie na mobilitu do zahraničia s grantom ERASMUS+ (osobitne pre každý typ mobility), vrátane ich kontaktných údajov, základných údajov k mobilite. Zoznamy vysielaných študentov „outgoing“ uverejňuje inštitucionálna koordinátorka UPJŠ v AISe. Rovnaké kritériá platia aj pre stáže študentov s tým, že miesto pre výkon stáže si predbežne dohodne uchádzač e-mailom.
Dĺžka stáže u študenta: 2 – 3 mesiace (s možnosťou predĺženia o ďalšie 2 – 3 mesiace v prípade potreby a iba po predchádzajúcom súhlase koordinátora fakulty).
Dĺžka študijného pobytu (štúdium): spravidla 5 mesiacov (podľa zmluvy) a v semestri, ktorý si vyberie študent (okrem študentov končiacich ročníkov, ktorí môžu realizovať pobyt iba v zimnom semestri).
Miesto výkonu stáže: advokátska kancelária, medzinárodná organizácia s právnym oddelením a pod. (vylučujú sa európske inštitúcie, veľvyslanectvá sa pripúšťajú, ale môže tam byť viacfázový a komplikovanejší prijímací proces, s čím študent musí počítať).
Stáž sa primárne odporúča študentom vyšších ročníkov, ktorí už majú viac teoretických poznatkov v oblasti právnych vied a môžu si ich prakticky doplniť v rámci výkonu stáže vo vybranej zahraničnej inštitúcii, ale uchádzať sa môžu rovnako aj študenti prvých ročníkov štúdia.
Od akademického roka 2018/2019 je možnosť pre študentov akéhokoľvek študijného odboru na UPJŠ, uchádzať sa o stáž aj v oblasti „DIGITÁLNYCH ZRUČNOSTÍ“ (napr. digitálny marketing, digitálny grafický, mechanický dizajn, vývoj aplikácií, softéru, webových stránok a pod.).
Študenti fakulty sa môžu uchádzať o mobility tak v rámci programu ERASMUS+, ale taktiež aj o rôzne štipendijné ponuky SAIA, n.o. na študijné pobyty v trvaní jedného alebo až dvoch semestrov štúdia alebo aj na krátkodobé študijné pobyty v zahraničí alebo o letné jazykové kurzy. SAIA, n. o. zastrešuje rôzne programy, napr. Národný štipendijný program SR alebo „Akcia Rakúsko – Slovensko“ a pod.. Táto agentúra uverejňuje aktuálne ponuky pre študentov VŠ na svojej webovej stránke, ale aj v rámci aktuálneho vydania BULLETINU SAIA podľa typu a cieľovej krajiny. Pri výberových konaniach u študentov SAIA jeden rok zvýhodňuje študentov humanitných odborov a iný zasa študentov prírodovedných odborov.
Jednou z možností pre študenta práva je vybrať si STEP-stáž vo vybraných a renomovaných advokátskych kanceláriách vo viacerých krajinách sveta (STEP – Student Trainee Exchange Programme). Tieto STEP-stáže zastrešuje ELSA Košice a databázu a aktuálne ponuky uverejňuje na webovej stránke (dostupné na: http://elsa.sk/blog/step/).
Uznávanie štúdia počas mobility sa riadi čl. 5 ods. 4 Študijného poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty. Ak študent absolvuje časť štúdia na inej fakulte alebo inej vysokej škole v Slovenskej republike, alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu, získané kredity sa mu započítajú na základe výpisu výsledkov, ktoré vyhotoví študentovi fakulta alebo vysoká škola, na ktorej ich získal. Dekan môže uznať po vyjadrení učiteľa študijného predmetu a garanta študijného programu absolvovanie predmetu za analogický študijný predmet, ktorý študent študoval na inej fakulte alebo inej vysokej škole v Slovenskej republike, alebo v zahraničí na základe zmluvy o štúdiu. Predmet úspešne absolvovaný na inej fakulte alebo na inej vysokej škole v Slovenskej republike alebo v zahraničí bude ohodnotený takým počtom kreditov, aký by zaň študent získal na fakulte.
Pre realizáciu tohto postupu predloží študent po ukončení mobility výpis o vykonaných skúškach v zahraničí (Transcript of Records) a potvrdenie o trvaní mobility (Attendance letter) študijnému oddeleniu spolu s písomnou žiadosťou o uznanie skúšky, resp. viacerých skúšok ako povinne voliteľné a výberové predmety u nás.
Študent za týmto účelom predkladá po návrate z mobility:
o zo štúdia: na dekanát písomnú žiadosť o uznanie skúšok, v ktorej presne uviedie, ktoré predmety žiada uznať za povinne voliteľné (minimálne dva predmety) a ktoré za výberové predmety a priloží kópiu Transcript of Records a doklad o presnom trvaní mobility (od dátumu – do dátumu),
o zo stáže: na dekanát písomnú žiadosť o uznanie predmetu stáž a priloží doklad o vykonaní stáže s presnými dátumami a adresou miesta vykonania stáže; za stáže sa v rámci celej UPJŠ udeľujú 3 ECTS (článok XIV Smernice č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu ERASMUS+ na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach. (Dostupná na: https://www.upjs.sk/public/media/19563/Smernica%201_%202020%20Erasmus_final.pdf ).
Dekan fakulty môže na základe odôvodnenej žiadosti študent, ktorý absolvoval mobilitu, povoliť vykonanie skúšky mimo skúšobného obdobia. Skúškové obdobie pre zimný semester sa spravidla predlžuje do polovice apríla príslušného akademického roka a pre letný semester do polovice októbra.
Kontakty:
Erasmus inštitucionálna koordinátorka: Mgr. Mária Vasiľová, PhD., referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: maria.vasilova@upjs.sk ; tel.: 055/234 1159);
Erasmus koordinátorka (odchádzajúci študenti – štúdium): Bc. Ing. Daniela Filipová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: daniela.filipova@upjs.sk ; tel.: 055/234 1166);
Erasmus koordinátorka (odchádzajúci študenti – stáž): PhDr. Zuzana Szattlerová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: zuzana.szattlerova@upjs.sk ; tel.: 055/234 1129);
Erasmus koordinátorka („freemover“ študenti a študenti odchádzajúci a prichádzajúci z krajín mimo EÚ): Mgr. Veronika Petruňová, referát pre zahraničné vzťahy UPJŠ (Rektorát UPJŠ, Šrobárova 2, Košice; e-mail: veronika.petrunova@upjs.sk ; tel.: 055/234 1679);
Erasmus koordinátor pre odbor PRÁVO: doc. JUDr. Marcel Dolobáč, PhD. (Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 26, Košice; e-mail: marcel.dolobac@upjs.sk ; tel.: 055/234 4136);
Referát zahraničných vzťahov a ďalšieho vzdelávania: Mgr. Eva Tkáčová (Právnická fakulta UPJŠ, Kováčska 26, Košice; e-mail: eva.tkacova@upjs.sk ; tel.: 055/234 4108;
Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AiS2 a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper. AiS2 a EWP sú postupne integrované do jedného funkčného celku.
Základnou podmienkou pre prijatie na bakalársky študijný program právo poskytovaný v slovenskom jazyku UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, v dennej forme štúdia, je podľa §56 ods. 1 zákona o vysokých školách získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. Ďalším predpokladom pre prijatie na štúdium je úspešné splnenie podmienok prijímacieho konania. Tieto podmienky pre prijímanie na štúdium schvaľuje Akademický senát UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, a sú vopred zverejnené na stránke fakulty (https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/). Na ich základe je prijímacie konanie založené na hodnotení vedomostí nadobudnutých počas stredného vzdelania z oblasti: a) dejepis v rozsahu stredoškolského učiva, b) základy práva vrátane Ústavy SR, c) všeobecný politický a spoločenský prehľad a základy logického myslenia, formou písomného testu.
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania.
Prijímacie konanie upravuje i Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .
Detailné podmienky prijímania na bakalársky študijný program právo poskytovaný v slovenskom jazyku sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/ .
Postup prijímacieho konania pre štúdium na bakalárskom študijnom programe právo poskytovanom UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, v slovenskom jazyku v dennej forme štúdia, v ak. roku 2021/2022 sa riadil podmienkami prijímacieho konania schválenými Akademickým senátom UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, dňa 22.09.2020, zverejnenými na stránke fakulty (dostupné na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/ ). Začiatok prijímacieho konania nastal doručením prihlášky na štúdium na fakultu (pre štúdium v ak. roku 2021/2022) v termíne do 31. marca 2021 a zaplatením poplatku za materiálne zabezpečenie prijímacieho konania. Uchádzači, ktorí uvedený poplatok nezaplatili, neboli zaradení do zoznamu uchádzačov. K prihláške bolo potrebné doložiť overenú fotokópiu maturitného vysvedčenia a v prípade splnenia podmienok pre prijatie bez prijímacej skúšky aj overené kópie z posledných troch ročníkov stredoškolského štúdia predchádzajúcich roku, v ktorom sa konala maturitná skúška.
Uchádzači mohli byť na štúdium prijatí bez prijímacej skúšky alebo na základe prijímacej skúšky, ktorej cieľom je vybrať uchádzačov s potrebnými schopnosťami a predpokladmi pre štúdium.
Bez prijímacej skúšky boli prijatí uchádzači, ktorí splnili podmienku študijného priemeru do 1,50 vrátane, a to za posledné tri roky štúdia na strednej škole predchádzajúce roku, v ktorom sa konala maturitná skúška. Rozhodujúcim pre posúdenie splnenia tohto kritéria bol priemer študijných priemerov za uvedené tri ročníky štúdia.
V prípade, že uchádzač nesplnil podmienky prijatia bez prijímacej skúšky, bol pozvaný na prijímaciu skúšku mesiac pred jej termínom. Prijímacia skúška bola realizovaná 10. júna 2021 formou písomného testu. Ten pozostával zo 100 otázok, za ktoré bolo možné získať maximálne 100 bodov. Každá otázka na písomnom teste obsahovala dva výroky, z ktorých mohli byť správne oba, iba jeden, prípadne ani jeden. Bod za každú otázku bolo možné získať, ak uchádzač správne zhodnotil pravdivosť oboch uvedených výrokov. Predpokladom prijatia na štúdium bolo získanie nadpolovičnej väčšiny bodov z písomného testu.
Výsledky prijímacej skúšky boli zverejnené na webovom sídle fakulty a na prízemí v budove fakulty Kováčska 26 podľa kódu, ktorý bol pridelený každému uchádzačovi, aby sa tak zabezpečila anonymita v rámci prijímacieho konania. Neúspešní uchádzači mali právo nahliadnuť do ohodnoteného prijímacieho testu dňa 16. júna 2021 na dekanáte fakulty. Rozhodnutie dekana fakulty o prijatí či neprijatí na štúdium bolo zasielané uchádzačom písomne. Uchádzač mohol podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia o výsledku prijímacieho konania podľa § 58 ods. 8 zákona č.131/2002 Z. z. o vysokých školách, a to dekanovi fakulty v lehote do 8 dní odo dňa doručenia rozhodnutia.
V rámci prijímacieho konania v ak. roku 2020/2021 pre štúdium v ak. roku 2021/2022 v bakalárskom študijnom programe právo poskytovanom UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, v slovenskom jazyku v dennej forme štúdia bolo prihlásených 375 uchádzačov, prijatých 288 uchádzačov a zapísaných bolo 165 študentov. Prijímacie skúšky v ak. roku 2019/2020 pre štúdium v ak. roku 2020/2021 v bakalárskom študijnom programe právo poskytovanom UPJŠ v Košiciach, Právnickou fakultou, v slovenskom jazyku boli na základe rozhodnutia dekana vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu zrušené.
Štatistika počtov záujemcov a prijatých študentov na štúdium je prístupná aj v rámci zverejnených indikátorov pre hodnotenie kvality vzdelávania na stránke Právnickej fakulty:
https://www.upjs.sk/public/media/18282/Indikatory.kvality.PravF.udaje.za.2020.od.2018.pdf
Alebo na stránke UPJŠ v Košiciach, Počet študentov UPJŠ podľa organizačnej zložky:
UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, každoročne oslovuje svojich študentov (aj absolventov) s možnosťou využiť svoje právo podľa §70 ods. 1 písm. h) zákona o vysokých školách aspoň raz ročne vyjadriť sa formou anonymného dotazníka o kvalite výučby a o učiteľoch. Pokiaľ to situácia dovoľuje, uprednostnená je prezenčná- písomná forma dotazníkového prieskumu počas posledných seminárov v rámci výučbovej časti štúdia, no v ak. roku 2019/2020 a 2020/2021 bol dotazníkový prieskum realizovaný výlučne elektronickou formou prostredníctvom aplikácie MS Forms. Samotný obsah dotazníka – otázky smerujúce k vyjadreniu sa študentov o učiteľoch, predmetoch a študijnom programe- je každoročne prehodnocovaný vedením fakulty v súčinnosti so Vzdelávacou komisiou Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, v ktorej sú zastúpení ako učitelia, tak aj študenti.
Dotazníkové prieskumy sú realizované aj centrálne z úrovne UPJŠ v Košiciach, podrobné informácie je možné nájsť na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/ .
Výsledky dotazníkových prieskumov realizovaných na Právnickej fakulte sú prístupné na stránke fakulty: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/VSHK/
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10 . Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/ .
Výsledky vyššie opísaného dotazníkového prieskumu sú vyhodnocované vedením fakulty v súčinnosti so Vzdelávacou komisiou Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty a konzultované v rámci Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, v rámci Vedeckej rady UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, ako aj v rámci Kolégia dekana fakulty.
Výsledky dotazníkového prieskumu sú zverejnené na stránke fakulty (dostupné na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/VSHK/, sekcia Vyhodnotenie dotazníkových prieskumov spokojnosti študentov s výučbou na fakulte).
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.
Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/ .
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10 .
Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Výsledky vyššie opísaného dotazníkového prieskumu sú aj v prípade absolventov vyhodnocované v súčinnosti so Vzdelávacou komisiou Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty a konzultované v rámci Akademického senátu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, v rámci Vedeckej rady UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty, ako aj v rámci Kolégia dekana fakulty.
Výsledky dotazníkového prieskumu sú zverejnené na stránke fakulty (dostupné na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/VSHK/, sekcia Vyhodnotenie dotazníkových prieskumov spokojnosti študentov s výučbou na fakulte).
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 ,
a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/ .
Predmetné informácie zverejňuje Právnická fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/vzdelavanie/
Odkazy na relevantné informácie:
Zákon č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (dostupný na: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/131/20210401)
Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach (dostupný na: https://www.upjs.sk/studenti/legislativa/stud-stip-poriadok/)
Štipendijný poriadok UPJŠ v Košiciach (dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1540) , Dodatok č. 3 k Štipendijnému poriadku UPJŠ v Košiciach (dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1543) , Dodatok č. 4 k Štipendijnému poriadku UPJŠ v Košiciach (dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4230)
Kritériá pre udelenie Výročnej ceny rektora na UPJŠ v Košiciach (dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=3844)
Poskytovanie tehotenského štipendia študentkám UPJŠ v Košiciach (dostupné na: https://www.upjs.sk/pravnicka-fakulta/bakalarske-a-magisterske/24682/)
Rozhodnutie rektora UPJŠ v Košiciach č. 25/2020 o určení školného, poplatkov spojených so štúdiom a o úhradách nákladov spojených so zvyšovaním kvalifikácie v ak. roku 2021/2022 na UPJŠ v Košiciach (účinnosť od 1.9.2021). (Dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4184)
Rozhodnutie rektora UPJŠ v Košiciach č. 10/2020 o stanovení podmienok vyhotovovania a archivácie zvukových záznamov z priebehu štátnych skúšok realizovaných prostredníctvom videokonferencie.(Dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=3457)
Rozhodnutie rektora UPJŠ v Košiciach č. 3/2012, ktorým sa stanovujú pravidlá pre priznávanie štipendia pre talentovaných študentov UPJŠ v Košiciach. (Dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1546)
Rozhodnutie rektora UPJŠ v Košiciach č. 19/2018 o minimálnych štandardoch podpory poskytovanej študentom a uchádzačom o štúdium so špecifickými potrebami na UPJŠ v Košiciach. (Dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1549) Príloha k Rozhodnutiu rektora č. 19/2018. (Dostupná na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/)
Rozhodnutie rektora UPJŠ v Košiciach č. 11/2017 na realizáciu vstupného školenia a oboznamovania študentov UPJŠ v Košiciach s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ochrane pred požiarmi a civilnej ochrane. (Dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1551)
Príkaz rektora UPJŠ v Košiciach č. 5/2017 na realizáciu vstupného školenia a oboznamovania študentov UPJŠ v Košiciach s predpismi o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ochrane pred požiarmi a civilnej ochrane. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1552)
Smernica rektora UPJŠ v Košiciach č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, rigoróznych prác a habilitačných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality platná pre UPJŠ v Košiciach a jej súčasti. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1572)
Príloha č. 1 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1573)
Príloha č. 2 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1574)
Príloha č. 3 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1575)
Príloha č. 4 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1576)
Príloha č. 5 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1577)
Príloha č. 6 k Smernici č. 1/2011. (Dostupná na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1578)
Dodatok č. 1 k Smernici č. 1/2011. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1579)
Dodatok č. 2 k Smernici č. 1/2011. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1580)
Dodatok č. 3 k Smernici č. 1/2011. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1581)
Organizačný poriadok Poradenského centra UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1563)
Domový a ubytovací poriadok ŠDaJ UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1554)
Disciplinárny poriadok UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1555)
Dodatok č. 1 k Disciplinárnemu poriadku UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1556)
Organizačný poriadok Študentskej internátnej rady UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1562)
Dodatok č. 1 k Organizačnému poriadku Študentskej internátnej rady UPJŠ v Košiciach. (Dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1561)
Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu ERASMUS+ na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach. (Dostupná na: https://www.upjs.sk/public/media/19563/Smernica%201_%202020%20Erasmus_final.pdf )
Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/studijny_poriadok_2014.pdf ), Dodatok č. 1 k Študijnému poriadku UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/dodatok%20studijne.pdf)
Disciplinárny poriadok UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/Disciplinarny%20poriadok_PravF_2020.pdf)
Štipendijný poriadok UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/Stipendijny%20poriadok_PravF_%202020.pdf)
Štatút UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/statut_2014.pdf) , Dodatok č. 1 k Štatútu UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/dodatok%20statut.pdf)
Organizačný poriadok UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/Organizacny-%20poriadok-v-aktualnom-zneni.pdf)
Dlhodobý zámer UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty na roky 2018-2023 (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/Dlhodoby_zamer_2018-2023.pdf) , Aktualizácia Dlhodobého zámeru UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulty na roky 2021- 2025 (dostupná na: https://www.upjs.sk/public/media/12589/Dlhodoby_zamer_2021-2025.pdf)