-
· Ciele vzdelávania v študijnom programe Genetika a molekulárna cytológia sa dosahujú prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov študijného programu a zodpovedajú úrovni č. 7 Národného kvalifikačného rámca Slovenskej republiky.
· Absolvent odboru Biológia, magisterského študijného programu Genetika a molekulárna cytológia, má hlboké vedomosti, poznatky a zručnosti v oblasti živých systémov na rôznych úrovniach ich organizácie (molekula, bunka, tkanivo/pletivo, organizmus, populácia). Počas štúdia je vedený k samostatnej tvorivej práci a syntetickému mysleniu, ktoré mu pomáhajú tvorivo a samostatne riešiť problémy biologického výskumu i praktické úlohy aplikovanej biológie. Absolventi majú znalosti z biologických a interdisciplinárnych vedných odborov (genetika, molekulárna biológia, funkčná genomika, bioinformatika, fyziológia rastlín a fyziológia živočíchov, cytológia, imunológia, mikrobiológia, virológia, biotechnológie, botanika, zoológia, evolučná biológia, biológia človeka, ekológia a pod.), majú poznatky z viacerých chemických odborov a hraničných vedných disciplín a dokážu využívať tvorivým spôsobom biologické a chemické metódy pri riešení praktických úloh. Absolvent je kompetentný riešiť problematiku ako člen tímu, ktorý ovláda základy vedeckej metodológie a dokáže ich tvorivo aplikovať pri riešení konkrétnych problémov. Je schopný navrhovať a hodnotiť riešenia vedeckých aj odborných problémov praktického charakteru. Dokáže formulovať odporúčania pre rozvoj príslušnej vednej oblasti. Svojím inovatívnym myslením a prístupom dokáže prezentovať získané výsledky z oblasti štúdia širokej odbornej, ale aj laickej verejnosti.
· Študijný program je akademicky orientovaný, a preto absolventi často pokračujú v štúdiu na 3. stupni vysokoškolského štúdia na univerzitách a akademických pracoviskách doma aj v zahraničí. Absolventi, ktorí sa rozhodnú po skončení 2. stupňa pre zamestnanie sa uplatňujú na výskumných pozíciách, ktoré na vysokej úrovni riešia problémy súvisiace s výskumom rôznych oblastí biológie. Mimo akademického prostredia sa uplatňujú ako špecialisti v oblasti biologických vied, biológovia, genetici, molekulárni biológovia, mikrobiológovia, ďalej ako špecialisti v oblasti zdravotníctva, biotechnológie, farmakológie, v laboratórnej diagnostike a pod.
· UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08 (ISCO-08 https://www.kvalifikacie.sk/sites/nsk/files/employers/sk_isco-08_0.pdf).
· V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto: 213 Špecialisti v oblasti biologických vied, 2131001 Biológ, 2131002 Genetik, 2131003 Fyziológ, 2131004 Imunológ, 2013 1007 Biochemik, biofyzik, 2310004 Asistent a 2310005 Lektor vysokej školy a iné.
· Typ študijného programu bez nadväznosti na externe zainteresované strany.
· Dostupné dáta z verejných zdrojov, rovnako aj sledovanie uplatniteľnosti prostredníctvom univerzitných portálov, napr. Alumni space, resp. sledovanie uplatniteľnosti pomocou osobných kontaktov pracovníkov zainteresovaných katedier s absolventmi jasne dokumentujú, že absolventi magisterského študijného programu Genetika a molekulárna cytológia (GMCm) nachádzajú primerané uplatnenie v praxi.
· Podľa portálu www.uplatnenie.sk, kde sú zverejnené informácie za roky 2018 a 2019 nachádzajú všetci absolventi študijného programu GMCm uplatnenie v pomerne krátkom čase po skončení štúdia. Približne 45 až 50 % absolventov sa zamestná v odbore po skončení 2. stupňa, 33 až 36 % pokračuje v štúdiu na 3. stupni vysokoškolského vzdelávania, 7 až 11 % odchádza do zahraničia. Asi 60 % absolventov zostáva pôsobiť v Košickom a Prešovskom kraji, 28 % v Žilinskom a Banskobystrickom kraji a 14 % v Bratislavskom kraji. Porovnanie uplatnenia absolventov študijného programu GMCm (UPJŠ) a Genetika (UK) indikuje veľmi podobné trajektórie. Mierny rozdiel sa prejavuje v počte absolventov pokračujúcich v štúdiu v prospech UK.
· Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/).
1. Mgr. Zuzana Bártová, PhD. (absolventka z roku 2016) – vedecká pracovníčka na Ústave geotechniky SAV v Košiciach
https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=user-org-user&user_no=10566
2. RNDr. Miroslava Bálintová, PhD. (absolventka z roku 2015) – odborná asistentka na PF UPJŠ v Košiciach
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/miroslava.balintova/
3. RNDr. Jana Vargová, PhD. (absolventka z roku 2012) – odborná asistentka na PF UPJŠ v Košiciach
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jana.vargova/
4. RNDr. Katarína Gyurászová, PhD. (absolventka z roku 2011) - Institute of Cancer Sciences, University of Glasgow, Glasgow, Scotland, United Kingdom https://biography.omicsonline.org/united-kingdom/university-of-glasgow/katarina-gyuraszova-305947
5. RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD. (absolventka z roku 2010) - odborná asistentka na PF UPJŠ v Košiciach
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/zuzana.jendzelovska/
6. RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD. (absolventka z roku 2010) - odborná asistentka na PF UPJŠ v Košiciach
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/anna.alexovic.matiasova/
7. RNDr. Gál Peter, PhD., MBA (absolvent z roku 2009) – vedecký pracovník na Ústave farmakológie LF UPJŠ
https://www.upjs.sk/LF/zamestnanec/peter.gal/
8. RNDr. Lucia Mikešová, PhD. (absolventka z roku 2008) - Cytodelics, Sweeden
9. RNDr. Matúš Skyba, PhD. (absolvent z roku 2007) – Sysmex Slovakia, manažérska pozícia
https://www.linkedin.com/in/mat%C3%BA%C5%A1-skyba-6805a56a/?originalSubdomain=sk#experience
10. RNDr. Hedviga Košuthová, PhD. (absolventka z roku 2006) – Združená tkanivová banka LF UPJŠ
https://www.upjs.sk/lekarska-fakulta/vyskumny-ustav/tkanivova-banka/zamestnanci/
Kvalita študijného programu bola prerokovaná na zasadnutiach Rady študijného programu dňa 10.01.2022 v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Zástupcovia externých strán z praxe podporujú návrh na pokračovanie predmetného študijného programu. Uplatniteľnosť absolventov študijného programu bude naďalej vysoká. Ich stanovisko je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP.
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, metódy hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob skončenia štúdia a iné náležitosti.
Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú nasledujúce vnútorné predpisy: Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na:( https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252) a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na:( https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).
· Študijný plán pre študijný program Genetika a molekulárna cytológia je súčasťou príloh k Opisu študijného programu.
· Prehľad študijného plánu pre študijný program Genetika a molekulárna cytológia je dostupný aj na https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/GMCm. V štruktúre študijného plánu sú indikované povinné, povinne voliteľné a výberové predmety, vyznačené sú profilové predmety . Výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia pre naplnenie všetkých cieľov študijného programu, prerekvizity, korekvizity a odporúčania sú uvedené v informačných listoch predmetov. Pre každý predmet sú stanovené príslušné vzdelávacie činnosti vhodné na dosiahnutie výstupov vzdelávania a metóda akou sa vzdelávacia činnosť dosahuje. Uvedené sú sylaby predmetov, pracovné zaťaženie študentov, kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov, osoba zabezpečujúca predmet a učitelia predmetov.
· Miesto uskutočňovania predmetov študijného programu Genetika a molekulárna cytológia sú v čase prezenčnej výučby budovy UPJŠ v Košiciach.
Všetky údaje a informácie sú uvedené v študijnom pláne, ktorý je generovaný z AIS2 a je tiež súčasťou odovzdanej dokumentácie.
Pre absolvovanie študijného programu Genetika a molekulárna cytológia sú platné nasledovné minimálne požiadavky:
o počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 55.
o minimálny počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 32.
o počet kreditov za štátnu skúšku a obhajobu diplomovej práce: 20.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).
· Preskúmavanie podnetov zo strany študenta sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň ( https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).
· Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
· Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf
· Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.
Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2.
· Doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., email: katarina.brunakova@upjs.sk, téma: Genetická variabilita antrachinónových derivátov ako potenciálnych intermediátov biosyntézy hypericínov v Hypericum spp.
· doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., email: katarina.brunakova@upjs.sk, téma: Identifikácia vybraných zástupcov rodu Hypericum s použitím genetických markerov
· doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD., email: rastislav.jendzelovsky@upjs.sk, téma: Úloha adhezívnych molekúl v regulácii intracelulárneho obsahu hypericínu v nádorových bunkách
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Kandidátne gény biosyntézy antrachinónov v genómoch endofytických húb izolovaných z rastlín rodu Hypericum
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Vypracovanie profilu miRNA a ich cieľových génov v Hypericum perforatum hĺbkovou analýzou sekvenačných dát
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Identifikácia miRNA a ich cieľových génov v listových pletivách Hypericum kalmianum
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Úloha vybraných signálnych molekúl v regulácii ABC transportného proteínu BCRP
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Akumulácia hypericínu a efektivita fotodynamickej terapie s hypericínom po modulácii vybraných signálnych molekúl v leukemických bunkách
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Stanovenie nukleotidových polymorfizmov v transkriptoch génu ABCG2 izolovaných z nádorových bunkových línií rôzneho histologického pôvodu
· RNDr. Jana Vargová, PhD., email: jana.vargova@upjs.sk, téma: Skríning bunkových línií na prítomnosť mykoplazmy.
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Plazmidy halofilných baktérií
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Halofilná mikrobiota slaných minerálnych prameňov Slovenska
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Proteolytické enzýmy Idiomarina spp. - genetika, genomika a biochemická charakterizácia
· RNDr. Miroslava Bálintová, PhD., email: miroslava.balintova@upjs.sk, téma: Melatonínový profil rastlín rodu Hypericum
· RNDr. Lenka Maliničová, PhD., e-mail: lenka.malinicova@upjs.sk, téma: Aktinomycéty z extrémnych prostredí
· RNDr. Lenka Maliničová, PhD., e-mail: lenka.malinicova@upjs.sk, téma: Antibiotická rezistencia a gény rezistencie v bakteriálnych izolátoch z guana netopierov.
· RNDr. Erika Kellerová, PhD., email: demkovicova@saske.sk, téma: Expresia angiotenzínových receptorov v osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky po traumatickom poranení miechy
· RNDr. Jana Kisková, PhD., email: jana.kiskova@upjs.sk, téma: Diverzita streptomycét z extrémnych prostredí
· RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD., email: anna.alexovic.matiasova@upjs.sk, téma: Charakterizácia Reissnerovho vlákna v komorovom systéme mozgu a miechy hlodavcov počas postnatálneho vývinu
· RNDr. Mariana Kolesárová, PhD., mariana.kolesarova@upjs.sk, téma: Gény antibiotickej rezistencie v rode Acinetobacter
· doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD., email: juraj.sevc@upjs.sk, téma: Analýza úlohy kaspázy-3 v apoptotických a neapoptotických procesoch buniek miechy potkana v postnatálnom období.
· doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD., email: juraj.sevc@upjs.sk, téma: Meningeálne obaly a ich vzťah ku poraneniu miechy
· RNDr. Terézia Kisková, PhD., email: terezia.kiskova@upjs.sk, téma: Proteíny rezistencie a ich ovplyvnenie prírodnou liečbou počas rakoviny mozgu
· RNDr. Terézia Kisková, PhD., email: terezia.kiskova@upjs.sk, téma: Ovplyvnenie postnatálnej neurogenézy hipokampu zvierat po chronickom podávaní kyseliny gyroforovej
· RNDr. Gabriel Žoldák, PhD., email: gabriel.zoldak@upjs.sk, téma: Mikroskopická analýza heterogenity patologických foriem ľudského ľahkého reťazca imunoglobulínu IgG
· RNDr. Vlasta Demečková, PhD., email: vlasta.demeckova@upjs.sk, téma: Štúdium vlastností mikrobiálne produkovaných nanočastíc Ag a ich vplyvu na vybrané zložky prostredia a imunitného systému človeka.
· RNDr. Vlasta Demečková, PhD., email: vlasta.demeckova@upjs.sk, téma: Vplyv magnetického poľa na fyziologické a genetické charakteristiky organizmov
· RNDr. Miroslava Bálintová, PhD., email: miroslava.balintova@upjs.sk, téma Aktivácia stíšených biosyntetických génových klastrov endofytických húb
· RNDr. Natália Pipová, PhD., email: natalia.pipova@upjs.sk, téma: Kliešťami prenášané patogény vo vybraných populáciách sysľa pasienkového na Slovensku
· RNDr. Viktória Majláthová, PhD., viktoria.majlathova@upjs.sk, téma: Krvné parazity jašteríc
· Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ (https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) a v Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ v Košiciach (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253 ).
· Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania:
na ktoré sú úzko previazané
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy
· Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
o Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérne.
o Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky).
o IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
o Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
o Erasmus+: Študenti UPJŠ so špeciálnymi potrebami majú možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.
o Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.
· Preskúmavanie podnetov zo strany študentov UPJŠ, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania,
Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a
Študijným poriadkom UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) .
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).
.
· Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
· Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/program/GMCm.
· Celouniverzitný aktuálny harmonogram je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácie pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).
· Aktuálny fakultný harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.
Prof. RNDr. Eva Čellárová,, DrSc., email: eva.cellarova@upjs.sk, funkčné miesto profesor
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/eva.cellarova/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239
· Prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc., profilové predmety /OZŠP/: Modelové organizmy v genetike, Cytogenetika a karyológia, email: eva.cellarova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239
· Prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc., profilové predmety /OZPP/: Cytopatológia, Biológia kmeňovej bunky, email: peter.fodorocko@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332
· Doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., profilové predmety /OZPP/: Génové manipulácie, Virológia, email: peter.pristas@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308
· Doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., profilové predmety /OZPP/: Funkčná genomika, Genetika človeka, Genetika populácií, email: katarina.brunakova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15258
· Doc. RNDr. Monika Kassayová, PhD., profilový predmet /OZPP/: Metabolizmus bunky, email: monika.kassayova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15338
· VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.
· Prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc., predmety: Cytogenetika a karyológia, Modelové organizmy v genetike, Evolučná biológia, email: eva.cellarova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239
· Prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc., predmety: Cytopatológia, Biológia kmeňovej bunky, email: peter.fodorocko@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332
· Doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., predmety: Environmentálna mikrobiológia, Aplikovaná mikrobiológia, Génové manipulácie, Virológia, email: peter.pristas@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308
· Doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., predmety: Funkčná genomika, Cytogenetika a karyológia, email: katarina.brunakova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15258
· Doc. RNDr. Monika Kassayová, PhD., predmet: Metabolizmus bunky, email: monika.kassayova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15338
· Prof. RNDr. Beňadik Šmajda, CSc., predmet: Evolučná biológia, email: benadik.smajda@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15274
· Doc. MVDr. Mangesh Ramesh Bhide, PhD., predmet: Funkčná genomika, email: mangesh.bhide@uvlf.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6102
· Doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD., predmety: Analytická cytometria, Úvod do prietokovej cytometrie, email: rastislav.jendzelovsky@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/12587
· RNDr. Linda Petijová, PhD., Predmety: Funkčná genomika, Genetika populácií, email: linda.petijova@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25832
RNDr. Miroslava Bálintová, PhD., predmety: Funkčná genomika, Biotechnológia rastlín, email: miroslava.balintova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29628
· RNDr. Jana Henzelyová, PhD., predmet: Biotechnológia rastlín, email: jana.henzelyova@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29236
· RNDr. Lenka Maliničová, PhD., Predmety: Aplikovaná mikrobiológia, Environmentálna mikrobiológia, email: lenka.maliničová@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22935
· RNDr. Mariana Kolesárová, PhD., predmety: Úvod do génových manipulácií, Génové manipulácie, email: mariana.kolesarova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15339
· RNDr. Vlasta Demečková, PhD., predmet: Imunológia, email: vlasta.demeckova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18575
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., predmet: Molekulové základy ontogenetického vývinu, email: zuzana.jendzelovaska@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22936
· RNDr. Jana Kisková, PhD., predmet: Bioinformatika, email: jana.kiskova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6274
· RNDr. Mária Piknová, PhD., predmet: Environmentálna mikrobiológia, email: maria.piknova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31025
· Doc. RNDr. Bianka Bojková, PhD., predmet: Ekofyziológia živočíchov a človeka, email: bianka.bojkova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15393
· Doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, PhD., predmety: Embryológia živočíchov, metódy svetelnej a elektrónovej mikroskopie, e-mail: zuzana.daxnerova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15340
· Prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD., predmety: Evolučná biológia, Taxonómia rastlín, email: pavol.martonfi@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15287
· Doc. RNDr. Peter Paľove-Balang PhD., predmet: Metabolizmus rastlín, email: peter.palove-balang@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14755
Mgr. Vladislav Kolarčik, PhD., predmet: Úvod do prietokovej cytometrie, email: vladislav.kolarcik@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15483
RNDr. Michaela Bačovčinová, PhD., predmet: Fyziológia rastu a vývinu rastlín, email: michaela.bacovcinova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30819
· Prof. RNDr. Ľubomír Kováč, CSc., predmet: Zoogeografia, email: lubomir.kovac@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15331
· RNDr. Igor Majláth, PhD., predmet: Etológia, email: igor.majlath@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14844
· RNDr. Lenka Mártonfiová, PhD., Predmety: Embryológia rastlín, email: lenka.martonfiova@upjs.sk,
https://www.upjs.sk/pracoviska/botanicka-zahrada/kontakt/zamestnanci/
Spoločenské vedy:
· Mgr. Ondrej Kalina, PhD., predmety: Sociálno-psychologický výcvik zvládania záťažových životných situácií, Komunikácia, kooperácia, email: ondrej.kalina@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15482
· Mgr. Lucia Barbierik, PhD., predmety: Komunikácia, kooperácia, Psychológia a psychológia zdravia, email: lucia.barbierik@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/19521
· PhDr. Anna Janovská, PhD., predmet: Psychológia a psychológia zdravia, email: anna.janovska@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858
Športové aktivity:
· Prof. RNDr. Stanislav Vokál, DrSc., Predmety: Športové aktivity I, II, III, IV, email: stanislav.vokal@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15283
· Mgr. Agata Dorota Horbacz, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, Cvičenie pri mori, email: agata.horbacz@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858
· Mgr. Dávid Kaško, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, Letný kurz-splav rieky Tisa, email: david.kasko@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22938
· Mgr. Patrik Berta, Športové aktivity I, II, III, IV, email: patrik.berta@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31442
· Mgr. Ladislav Kručanica, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, email: ladislav.krucanica@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14214
· Bc. Richard Melichar, Športové aktivity I, II, III, IV, email: richard.melichar@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32640
· Mgr. Petra Tomková, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, email: petra.tomkova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32641
· Mgr. Marcel Čurgali, Športové aktivity I, II, III, IV, email: marcel.curgali@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24638
· Doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., email: katarina.brunakova@upjs.sk, téma: Genetická variabilita antrachinónových derivátov ako potenciálnych intermediátov biosyntézy hypericínov v Hypericum spp.
· doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD., email: katarina.brunakova@upjs.sk, téma: Identifikácia vybraných zástupcov rodu Hypericum s použitím genetických markerov
· doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD., email: rastislav.jendzelovsky@upjs.sk, téma: Úloha adhezívnych molekúl v regulácii intracelulárneho obsahu hypericínu v nádorových bunkách
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Kandidátne gény biosyntézy antrachinónov v genómoch endofytických húb izolovaných z rastlín rodu Hypericum
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Vypracovanie profilu miRNA a ich cieľových génov v Hypericum perforatum hĺbkovou analýzou sekvenačných dát
· RNDr. Linda Petijová, PhD., email: linda.petijova@upjs.sk, téma: Identifikácia miRNA a ich cieľových génov v listových pletivách Hypericum kalmianum
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Úloha vybraných signálnych molekúl v regulácii ABC transportného proteínu BCRP
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Akumulácia hypericínu a efektivita fotodynamickej terapie s hypericínom po modulácii vybraných signálnych molekúl v leukemických bunkách
· RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD., email: zuzana.jendzelovska@upjs.sk, téma: Stanovenie nukleotidových polymorfizmov v transkriptoch génu ABCG2 izolovaných z nádorových bunkových línií rôzneho histologického pôvodu
· RNDr. Jana Vargová, PhD., email: jana.vargova@upjs.sk, téma: Skríning bunkových línií na prítomnosť mykoplazmy.
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Plazmidy halofilných baktérií
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Halofilná mikrobiota slaných minerálnych prameňov Slovenska
· RNDr. Mária Piknová, PhD., email: maria.piknova@upjs.sk, téma: Proteolytické enzýmy Idiomarina spp. - genetika, genomika a biochemická charakterizácia
· RNDr. Miroslava Bálintová, PhD., email: miroslava.balintova@upjs.sk, téma: Melatonínový profil rastlín rodu Hypericum
· RNDr. Lenka Maliničová, PhD., e-mail: lenka.malinicova@upjs.sk, téma: Aktinomycéty z extrémnych prostredí
· RNDr. Lenka Maliničová, PhD., e-mail: lenka.malinicova@upjs.sk, téma: Antibiotická rezistencia a gény rezistencie v bakteriálnych izolátoch z guana netopierov.
· RNDr. Erika Kellerová, PhD., email: demkovicova@saske.sk, téma: Expresia angiotenzínových receptorov v osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky po traumatickom poranení miechy
· RNDr. Jana Kisková, PhD., email: jana.kiskova@upjs.sk, téma: Diverzita streptomycét z extrémnych prostredí
· RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD., email: anna.alexovic.matiasova@upjs.sk, téma: Charakterizácia Reissnerovho vlákna v komorovom systéme mozgu a miechy hlodavcov počas postnatálneho vývinu
· RNDr. Mariana Kolesárová, PhD., mariana.kolesarova@upjs.sk, téma: Gény antibiotickej rezistencie v rode Acinetobacter
· doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD., email: juraj.sevc@upjs.sk, téma: Analýza úlohy kaspázy-3 v apoptotických a neapoptotických procesoch buniek miechy potkana v postnatálnom období.
· doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD., email: juraj.sevc@upjs.sk, téma: Meningeálne obaly a ich vzťah ku poraneniu miechy
· RNDr. Terézia Kisková, PhD., email: terezia.kiskova@upjs.sk, téma: Proteíny rezistencie a ich ovplyvnenie prírodnou liečbou počas rakoviny mozgu
· RNDr. Terézia Kisková, PhD., email: terezia.kiskova@upjs.sk, téma: Ovplyvnenie postnatálnej neurogenézy hipokampu zvierat po chronickom podávaní kyseliny gyroforovej
· RNDr. Gabriel Žoldák, PhD., email: gabriel.zoldak@upjs.sk, téma: Mikroskopická analýza heterogenity patologických foriem ľudského ľahkého reťazca imunoglobulínu IgG
· RNDr. Vlasta Demečková, PhD., email: vlasta.demeckova@upjs.sk, téma: Štúdium vlastností mikrobiálne produkovaných nanočastíc Ag a ich vplyvu na vybrané zložky prostredia a imunitného systému človeka.
· RNDr. Vlasta Demečková, PhD., email: vlasta.demeckova@upjs.sk, téma: Vplyv magnetického poľa na fyziologické a genetické charakteristiky organizmov
· RNDr. Miroslava Bálintová, PhD., email: miroslava.balintova@upjs.sk, téma Aktivácia stíšených biosyntetických génových klastrov endofytických húb
· RNDr. Natália Pipová, PhD., email: natalia.pipova@upjs.sk, téma: Kliešťami prenášané patogény vo vybraných populáciách sysľa pasienkového na Slovensku
· RNDr. Viktória Majláthová, PhD., viktoria.majlathova@upjs.sk, téma: Krvné parazity jašteríc
· Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov (http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/GMCm).
· Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu:
Bc. Martina Bajusová (martina.bajusova1@student.upjs.sk)
Aktuálne zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AIS2 a verejnom registri študijných programov (http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/GMCm)
· Študenti študijného programu GMCm, ktorí sú členmi Akademického senátu PF UPJŠ:
Bc. Gabriela Blašková (gabriela.blaskova@student.upjs.sk)
Bc. Jakub Víglaský (jakub.viglasky@student.upjs.sk)
Študijnými poradcami pre jednoodborové štúdium biológie na magisterskom stupni (https://www.upjs.sk/public/media/0820/tutori.pdf) sú:
Doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc. (e-mail: monika.kassayova@upjs.sk)
RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD. (e-mail: zuzana.jendzelovska@upjs.sk
RNDr. Natália Pipová, PhD. (e-mail: natalia.kokosova@upjs.sk
· Študenti môžu využiť administratívne služby Študijného oddelenia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/), obrátiť sa môžu na študijného referenta, Mgr. Denisa Štefaníková, denisa.stefanikova@upjs.sk. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť dištančne prostredníctvom Akademického informačného systému, bez osobnej interakcie so študijným oddelením.
· Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, v skrátenom tvare „UNIPOC“, je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérne, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné skončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. Pozri aj Deň kariéry UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/den-kariery/).
· Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre uchádzačov o štúdium a študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. Podpora študentov so špecifickými potrebami, so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím, s chronickými ochoreniami, so zdravotným oslabením, s psychickým ochorením; s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami a s poruchami učenia, je zabezpečená cez pracovisko UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/).
· UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ prostredníctvom Študentských domovov a jedální UPJŠ (ŠDaJ) alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, k dispozícii sú Študentské domovy s celkovou ubytovacou kapacitou až 1755 miest. Stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
· Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje ŠP osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa ŠP uskutočňuje, a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
· Existencia univerzitných pracovísk je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.
· Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Technické zabezpečenie na úrovni UPJŠ.
· Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10 Gbps
· Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500 Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/
· WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org
· AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do
· Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovaný na platforme Office 365 https://outlook.office.com/, vlastná mailová doména @upjs.sk
· Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b
· Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/
· Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom
· Helpdesk IT podpory https://www.upjs.sk/helpdesk/kontakty/
· Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.
· Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/
· E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie
· e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
· Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR
· Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31
· Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ
· Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer
· Botanická záhrada UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/botanicka-zahrada/)
· Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce (https://www.upjs.sk/pracoviska/uvz-danisovce/)
· Pre bioinformatické analýzy, ktoré častokrát vyžadujú narábanie s veľkými objemami dát, poskytuje univerzita výkonný virtuálny server s technickou podporou. Tento slúži nielen ako úložisko, ale predovšetkým ako prostredie pre prácu. Virtuálny stroj disponuje dostatočnou pamäťou a kapacitou disku, potrebnou pre spracovanie genomických a transkriptomických sekvenačných dát od primárnych analýz po funkčnú anotáciu a pokročilú hĺbkovú analýzu genómov a transkriptómov. Doktorandi využívajú prevažne lokálne inštalácie rôznych nástrojov a lokálne databázy, čo im umožňuje navrhovať vlastné pracovné postupy vhodné pre daný problém.
Informácie o priestorovom a materiálno-technickom zabezpečení študijného programu:
· Vybavenie fakulty posluchárňami je dostatočné pre výučbu predmetov študijného programu. Na pracovisku v areáli rektorátu UPJŠ v Košiciach na Šrobárovej ulici a ulici Kostlivého disponujeme štyrmi posluchárňami, RB0A5 (kapacita 280 ľudí), RE0A6 (kapacita 160 ľudí), RB0P1 (kapacita 60 ľudí), AK0A7 (kapacita 160 ľudí). V budove Botanickej záhrady disponuje troma posluchárňami SB1P1 (kapacita 116 ľudí), SB1P2 (20 ľudí) a SB1P3 (20 ľudí) s technickou infraštruktúrou (počítač, dataprojektor). Učebňa SB1P2 je vybavená mikroskopmi. Ďalšie učebne, posluchárne či počítačové miestnosti sú k dispozícii v ostatných budovách fakulty, kde prebieha najmä výučba voliteľných predmetov študijného programu. Ich vybavenie je rôzne a závisí od potrieb výučby príslušného voliteľného predmetu.
Laboratóriá a učebné priestory pre študentov magisterského programu Genetika a molekulárna cytológia v areáli Šrobárova 2 vrátane prístrojového vybavenia:
RBSL34: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – prietokovej cytometrie: sortér BD FACSAria II SORP, prietokový cytometer CyFlow ML (Partec)
RBSL27: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – konfokálnej mikroskopie: fluorescenčný mikroskop DMI 6000 B s mikromanipulátorom (Leica Microsystems), konfokálny mikroskop Leica TCS SP5 X (Leica Microsystems)
RB1L09: Laboratórium analytickej cytometrie: molekulárny zobrazovací systém pre snímanie a vyhodnocovanie elektroforetických analýz ChemiDoc XRS+ (Bio-Rad), denzitometer GS-800 (Bio-Rad), chladená centrifúga (Labogene), čipová kapilárna elektroforéza (Bio-Rad), termoblok, horizontálne a vertikálne elektroforetické aparatúry (Bio-Rad)
RB1L01: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – Laboratórium molekulovej biológie: prietokový cytometer BD FACSCalibur, horizontálne a vertikálne elektroforetické aparatúry (Bio-Rad), hybridizačná pec, aparatúry na blotovanie (Bio-Rad), UV transiluminátor
RB1L20: Laboratórium: kultivačná komora s regulovanou atmosférou (regulácia CO2, O2, teploty a vlhkosti) (Coy Lab Products), laminárny box MB 120 (LABOX), centrifúga s chladením 5702R (Eppendorf), germicídna lampa na dekontamináciu kultivačnej komory, nástenná germicídna lampa na filtráciu vzduchu
RB1L23: Laboratórium: sušička na sklo, vodný kúpeľ, digestor, prístroj na prípravu redestilovanej vody, pH meter, analytické váhy Kern, ultrazvukové zariadenie
RB1L42: Laboratórium bunkových kultúr: laminárne boxy (TELSTAR BIOSTAR, AURA 2000 M. A., BioAir Instruments), inkubátory s reguláciou množstva CO2 v atmosfére (Heraeus Instruments Labortechnik, Thermo Forma Steri-Cycle), inkubátor s reguláciou vlhkosti a teploty na kultiváciu vajíčok prepelice japonskej (Brinsea, Ova-Easy), biologický inkubátor s prirodzenou cirkuláciou vzduchu HERAtherm IGS180, laboratórne centrifúgy s chladením (Boeco), invertovaný mikroskop (Motic AE 2000) s digitálnou videokamerou (MOTICAM 5), termomixér komfort (Eppendorf), LED osvetľovacie zariadenie (595 nm 2 x 25 LED, 1 J. cm-2, KVANT s.r.o.), automatický analyzátor počtu a viability buniek (Vi-Cell XR), automatický mikroskop schopný pracovať vo fázovom kontraste a v duálnej fluorescencii bez potrebnej interakcie človeka (IncuCyte), automatické digitálne pipety Xplorer plus, vodný kúpeľ na ohrievanie roztokov, germicídna lampa na dekontamináciu CO2 inkubátorov, nástenné germicídne lampy na filtráciu vzduchu
RB1L07: Laboratórium molekulárno-biologickej diagnostiky (LAMBDA): platničkový spektrofluoroluminometer (BMG FLUOstar Optima), NANODROP ONE (Thermoscientific), BioSpec-nano (Schimadzu), PCR termocyklér (Bio-Rad C1000), RT-PCR termocyklér (Bio-Rad CFX96), digitálna PCR (dPCR), PCR box, termoblok, centrifúga s chladením (Boeco)
RB1L39: Laboratórium vývinovej neurobiológie: kryotóm, svetelný mikroskop s kamerou, stereolupa, centrifúga, hybridizačná pec, magnetické miešadlo s ohrevom, analytické váhy, pH meter
B3L45: Laboratórium mikrobiológie: termocyklér Eppendorf, Germicídny žiarič Prolux, Spektrofotometer UV/Vis VWR Collection, PCR box Biosan, centrifúga Eppendorf, elektroforéza Bio-Rad, horizontálny autokláv CertoClav, laminárny box Labox, inkubátor s orbitálnym trepaním Biosan
Laboratóriá a učebné priestory pre študentov magisterského programu Genetika a molekulárna cytológia v areáli Mánesova 23 vrátane prístrojového vybavenia:
SB1L117: Sterilné boxy: Laminárne boxy triedy II. (BioAir, Safemate 1.5, TopSafe 1.5, Aura vertical S.P.4.
SB1L117b: Laboratórium prietokovej cytometrie: sekvenátor Illumina MiSeq, prietokový cytometer Partec CyFlow, evaporátor Heidolph
SB1L118: Laboratórium HPLC: Vysokoúčinný kvapalinový chromatograf (HPLC) Agilent
SB1L139: Kryobiologické laboratórium: Bioreaktor New Brunswick BioFlo 110, zmrazovacie zariadenie Kryoplaner, stereolupy
SB2L230: Laboratórium genomiky a transkriptomiky: Real-time PCR systém (qTower3G Analytik Jena), termocykléry PCR, fluorometer Qubit 4, spektrofotometer Biotek Synergy HT, PCR box so zabudovaným UV-C žiaričom, hybridizačná pec
SB2L229: Laboratórium molekulárnej biológie: Vákuový koncentrátor Labconco CentriVap, homogenizátor, centrifúgy
SB2L227: Laboratórium mikrobiológie: Laminárny box triedy I. Gelaire TC48, spektrofotometer Uvi Light XTD2 Secomam, termostaty, trepačky
SB2L223: Laboratórium genomiky: Aparatúry pre horizontálnu a vertikálnu elektroforézu, UV-B iluminátor, mikroskop Olympus BX51 s fotoaparátom Olympus E-520
SB1: Spojovacia chodba: Hlbokomraziaci box Eppendorf F440n s CO2 back-up systémom New Brunswick, rastová komora Panasonic Versatil Environmental Test Chamber
SB1L123: Laboratórium biotechnológie rastlín: centrifúga s chladením, digestory, analytické váhy, pH meter, ultrazvuková vaňa, kompletné vybavenie na prípravu kultivačných médií a roztokov
SB1L138: Sterilizačná miestnosť: Zariadenie na výrobu deionizovanej vody (Culligan), autoklávy PS 50 V, Maxterite 60, sušičky
SB2L228: Laboratórium cytogenetiky: mikroskopy, mikrotómový nôž
SB1L142: Kultivačná miestnosť: regály s reguláciou intenzity iradiácie, termostat, trepačky, klimatizácia, monitoring a regulácia fyzikálnych parametrov kultivácie explantátových kultúr
SB1L144: Kultivačná miestnosť: regály s reguláciou intenzity iradiácie, klimatizácia, autokláv PS 121 V
· Prístup študentov k študijnej literatúre zabezpečuje centrálne univerzitné pracovisko Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/). Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu https://unibook.upjs.sk/sk/ .
· Výpožičné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vypozicne-sluzby1/
· Katalógy https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/katalogy/
· Elektronické informačné zdroje https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/e-kniznica/
· Virtuálna študovňa UPJŠ https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs
· Služby študovní https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/studovne1/
· Informačné a rešeršné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/informacne-a-resersne-sluzby1/
· Medziknižničná výpožičná služba https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/mvs1/
· Informačné vzdelávanie https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vzdelavanie1/
· Databáza evidencie publikačnej činnosti zamestnancov UPJŠ: https://aleph.upjs.sk/F/3MMS97JKRIL5HMDDR1P5BCMU5BI4N4HKNTLU46MT2VHH7EJNDS-03038?func=find-c-0&local_base=epc01
· Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
· Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológií vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network) (https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/o-nas/).
· Štandardnou formou vzdelávania pre magisterský študijný programu Genetika a molekulárna cytológia je prezenčná forma. Dištančné vzdelávanie sa pre tento študijný program realizuje len v krízových situáciách, ako sú napr. obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19. V takýchto výnimočných prípadoch všetci vyučujúci prechádzajú na dištančnú výučbu a postupujú v súlade rozhodnutím rektora UPJŠ v Košiciach pre realizáciu telekonferenčných prednášok (viď Rozhodnutie rektora 22/2020).
· Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:
(https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7)
· Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/
· UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Univerzita spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.
· Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa dlhodobo venuje popularizačným aktivitám, organizuje a podporuje aktivity zamerané na prácu s talentovanými študentmi stredných a vysokých škôl, venuje sa celoživotnému vzdelávaniu učiteľov ZŠ a SŠ. Na základe toho fakulta zriadila Klub riaditeľov stredných škôl pri PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/kr-ss/).
· Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach podporuje pedagogickú a vedeckú činnosť aj prostredníctvom Občianskeho združenia PRÍRODOVEDEC (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-ostatnych-zaujemcov/verejnost-a-media/prirodovedec/)
· Partnerstvá Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:
o centrá excelentnosti (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/centra-exc/),
o start-up projekty (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/start-up/),
o univerzitný vedecký park Technicom (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/technicom/),
o spoločne využívané laboratóriá (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/spolocne-laboratoria/),
o vedecko-výskumné centrum Promatech (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/promatech/).
· Na vedení projektov Študentskej vedeckej konferencie, záverečných prác študentov študijného programu Genetika a molekulárna cytológia sa podieľajú pracovníci Univerzitného vedeckého parku MediPark (https://www.upjs.sk/pracoviska/medipark/).
Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
· Študenti sa môžu zapojiť do viacerých študentských organizácií (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmových združení (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/).
· Pre študentov organizuje Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktivity/) bohatú paletu podujatí, ako sú Deň kariéry, Deň stáží, Podnikni niečo!, Nauč sa žiť, atď.
· Tradičné podujatia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktoré organizuje Študentská rada Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sú Imatrikulačný ples, Prírodovedecké dni a sprevádzajúce akcie, Science Fest, Alpínka, Študentská recesistická konferencia (ŠTRK) (https://srpfupjs.wordpress.com/akcie-a-podujatia/sciencefest-a-strk/).
· Študentský život v Študentských domovoch je sprevádzaný reláciami študentského rozhlasu Košice - ŠtuRKo (http://sturko.intrak.upjs.sk).
· Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/), ktoré sa realizujú na univerzitných a zmluvných športoviskách (www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sluzby/telovychovne-objekty/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, florbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.
· Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ) organizuje športové akcie UPJŠ https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/
· Množstvo kultúrnych, spoločenských a športových aktivít ponúka pre študentov metropola Košice https://www.visitkosice.org/
· Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3. Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ . Komplexné informácie o ponuke mobilít a stáží a proces výberu uchádzačov je k dispozícii na stránke univerzity.
· Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AIS2 Akademický informačný systém AiS2a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper EWP (erasmuswithoutpaper.eu).
· Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).
Na Ústave biologických a ekologických vied sa organizujú informačné stretnutia pre študentov – záujemcov o mobility typu štúdium alebo stáž v pravidelných ročných intervaloch, ale aj v nadväznosti na aktuálne doplňujúce kolá výziev na uskutočňovanie mobilít (prezenčnou alebo online formou). Na tieto stretnutia pre potenciálnych záujemcov sú pozývaní aj úspešní absolventi mobilít (napr. príspevok Mgr. Márie Rynikovej – formou živého vstupu, výpovede o pobyte – stáži v laboratóriu GHC Genetics, Medical genetics laboratory, Praha, ČR na online stretnutí, ktoré sa uskutočnilo vo februári 2021). Záujemcovia o mobility v rámci programu Erasmus+ sú študenti bakalárskeho, magisterského a aj doktorandského stupňa štúdia; na prvých 2 stupňoch prevláda záujem o mobility typu štúdium, na 3. stupni o mobility typu stáž. Za ostatných 5 rokov sa oboch typov mobilít za UBEV zúčastnilo celkovo 26 študentov.
· Požiadavky na prijímacie konanie na magisterské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ sú uvedené na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/prijimacie-konanie/.
· Základnou podmienkou prijatia na magisterské štúdium je úspešné absolvovanie študijného programu
v bakalárskom štúdiu v odbore Biológia alebo príbuznom študijnom odbore. Potrebné schopnosti a predpoklady uchádzača o magisterské štúdium sa overujú na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského štúdia, na základe výsledkov prijímacej skúšky, a tiež na základe posúdenia ďalších aktivít nad rámec predchádzajúceho vysokoškolského štúdia.
· Záujemca o štúdium v magisterskom študijnom programe Genetika a molekulárna cytológia musí disponovať znalosťami z biológie a chémie na úrovni bakalárskeho stupňa vysokoškolského štúdia a z profilových predmetov Genetika a Molekulárna biológia musí dosahovať hodnotenie A-D. V prípade, že táto podmienka nie je splnená, prípadne, ak obsah bakalárskeho programu v príbuznom odbore nezodpovedá obsahu vzdelávania v bakalárskom programe odboru Biológia, uchádzači o magisterské štúdium programu Genetika a molekulárna cytológia absolvujú prijímací pohovor, ktorý je ekvivalentný obsahu bakalárskej štátnej skúšky v odbore Biológia na PF UPJŠ.
· Zásady prijímacieho konania na UPJŠ v Košiciach definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v Košiciach v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4). Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ v Košiciach sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/.
· Detailné podmienky prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/
· Výsledky prijímacieho konania na študijné programy v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania možno nájsť na stránke UPJŠ venovaných základným indikátorom kvality a monitorovaniu kvality vzdelávania na UPJŠ a jej súčastiach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/. Na týchto stránkach je uvedená aj podrobná štruktúrovaná analýza prijímacieho konania.
· Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie (Genetika a molekulárna cytológia)
2015/16 18/14/0
2016/17 13/10/0
2017/18 20/18/0
2018/19 24/20/1
2019/20 20/19/1
2020/21 16/13/1
2021/22 18/18/0
prijatí/zapísaní/prijatí zahraniční
· Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
· Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
· Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.
· Pripomienky študentov k priebehu výučby a k jednotlivým vyučujúcim sprístupňuje OZŠP, resp. vedúci katedry učiteľom individuálne, spolu s nimi ich prediskutuje a vyžiada od nich písomné stanovisko, ktoré sa archivuje na úrovni fakulty.
· Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.
· Univerzita UPJŠ v Košiciach a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.
· Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na internetovej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
· Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
· Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež pre študentov UPJŠ https://www.upjs.sk/studium/.
· Študentom na UPJŠ je neustále poskytovaná podpora samostatnosti a sebahodnotenia. Sú motivovaní zdokonaľovať sa a dodržiavať pri tom všetky princípy akademickej a profesijnej etiky. Podpora univerzity je premietnutá aj do finančnej podpory študentov, ktorá je deklarovaná v Štipendijnom poriadku UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1540).
· Študenti Prírodovedeckej fakulty, ktorí chcú aktívne spájať svoj voľný čas so vzdelávaním, vedeckou či technickou prácou alebo propagáciou študijného programu majú možnosť využiť finančnú podporu v programe Študentských pomocných vedeckých síl, Študentských pomocných pedagogických síl, Študentských pomocných technických síl a Študentských ambasádorov (https://www.upjs.sk/public/media/22612/Smernicastudpomsilyv2018.pdf).
· Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/