vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
MBb - matematika - biológia
Štúdium
Stupeň - I. - bakalársky, forma - denná, typ - medziodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Prírodovedecká fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 01 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
I. - bakalársky stupeň, 645
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
Matematika 0541, ISCED FoET 2013, 0541
3.biológia, 0511
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) - Forma štúdia.
denná
i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
110, 493, 112
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Absolvent bakalárskeho stupňa štúdia ovláda v primeranej miere obsah matematických disciplín (algebry, matematickej analýzy, geometrie, teórie čísel, diskrétnej matematiky, pravdepodobnosti a štatistiky), ktoré tvoria nadstavbu nad vzdelávacím obsahom matematiky základnej a strednej školy. Absolvent je pripravený na magisterské štúdium učiteľstva matematiky v kombinácii s druhým vedným odborom. Absolvent získa matematickú kompetenciu riešiť problémy z reálneho života využívaním rôznych matematických modelov a reprezentácií údajov. Absolvent porozumie základné matematické štruktúry a vzťahy a naučí sa využívať matematické myslenie pri abstrahovaní od nepodstatných vlastností a vzťahov, pri návrhu algoritmov na riešenie problémov. Absolvent vie vhodne využívať informačné a komunikačné technológie na rôzne formy vizualizácie, modelovanie a riešenie problémov. Obsah študijného programu je doplnený o predmety pedagogicko-psychologického základu, ktoré absolventa pripravia na štúdium učiteľstva akademických predmetov.

Špecifické vedomosti, zručnosti a kompetencie, ktoré absolvent získa absolvovaním jednotlivých prednášok, cvičení a seminárov sú podrobne uvedené v informačných listoch predmetov študijného programu

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MBb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MFb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MGb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCHb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MIb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MPsb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BASMb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/SjMb


V rámci Národného kvalifikačného rámca Slovenskej republiky zodpovedajú vedomosti, zručnosti a kompetencie absolventa medziodborového štúdia úrovni 6.



Ciele vzdelávania v študijnom programe Biológia bakalársky stupeň medziodborového štúdia sú dosahované prostredníctvom vzdelávacích výstupov v jednotlivých predmetoch študijného programu a zodpovedajú úrovni č. 6 Národného kvalifikačného rámca Slovenskej republiky.

Absolvent medziodborového študijného programu Biológia získa vzdelanie prvého stupňa vysokoškolského vzdelávania v širokej škále biologických vedných odborov: molekulárna biológia, genetika, fyziológia rastlín a živočíchov, cytológia, histológia a anatómia, botanika, zoológia. Má prierezové vedomosti z odboru biológia na úrovni zodpovedajúcej súčasnému stavu poznania. Získa tiež základné znalosti z chémie a základné znalosti z matematiky, informatiky, fyziky a hraničných vedných disciplín.

Absolvent získa poznatky o moderných metódach využívaných k získavaniu nových poznatkov v biologických disciplínach a vie ich použiť vo vedeckom bádaní. Dokáže riešiť praktické úlohy v biologických odboroch.

Absolvent vie pracovať s témou, naučí sa pracovať s vedeckou literatúrou, zosumarizovať získané poznatky a vytvoriť ucelený text. 

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Pri absolventoch medziodborového štúdia matematiky sa prioritne predpokladá, že budú pokračovať v magisterskom štúdiu učiteľstva matematiky, pre ktoré získali kvalitný teoretický a odborný základ z matematiky a aj základ z pedagogicko-psychologického vzdelania. Absolventi medziodborového štúdia matematiky majú aj možnosť pokračovať v magisterskom štúdiu jedného z odborov absolvovaného medziodborového štúdia.

V súlade so štatistickou klasifikáciou zamestnaní SK ISCO-08 sú absolventi študijného programu pripravení predovšetkým na vykonávanie nasledujúcich povolaní:

·        V oblasti 2 Špecialisti: 2359001 Pedagogický asistent,

·        V oblasti 3 Technici a odborní pracovníci: 3332002 Organizátor vzdelávacích aktivít,

·        V oblasti 3 Technici a odborní pracovníci: 3332001 Organizátor voľného času,

·        V oblasti 5: Pracovníci v službách a obchode: 5169002 Animátor voľného času.


Absolventi medziodboroveho študijného programu biológia môžu hľadať uplatnenie v širokom rozpätí pracovísk s biologickým a chemickým zameraním vo výskumných kolektívoch, i v samostatnej práci s výskumno-technickým zameraním (SAV, vysoké školy, rezorty zdravotníctva, poľnohospodárstva a lesníctva, potravinárskeho priemyslu, životného prostredia a pod.). Pripravení sú tiež splniť požiadavky špecializovaných inštitúcií vyžadujúcich prácu v teréne, predovšetkým v biologicko orientovaných pracoviskách, a uplatnia sa aj v inštitúciách štátnej správy a samosprávy a v súkromných firmách s výskumno-technologickou orientáciou.

Študijný program je akademicky orientovaný, a preto naši absolventi vo väčšine neodchádzajú do pracovných pomerov na hore uvedené pracoviská, ale pokračujú v štúdiu na magisterských stupňoch štúdia.


V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto: 

21 Špecialisti v oblasti vedy a techniky

211 Špecialisti v oblasti fyzikálnych a prírodných vied

213 Špecialisti v oblasti biologických vied

2131 Biológovia, botanici, zoológovia a špecialisti v príbuzných odboroch

2131001 Biológ

2131002 Genetik

2131003 Fyziológ

2131004 Imunológ

2131005 Botanik

2131006 Zoológ

2131007 Biochemik, biofyzik

2131008 Farmakológ, toxikológ

2131009 Fytopatológ

2131999 Biológ, botanik, zoológ a špecialista v príbuznom odbore inde neuvedený

c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Tento študijný program sa netýka regulovaných povolaní. 

Absolventi medziodborovéhp študijného programu Bbm pokračujú v štúdiu na magisterskom stupni štúdia buď na niektorom z našich ponúkaných magisterských študijných programov, najmä na učiteľských programoch, alebo na magisterských programoch iných vysokých škôl u nás aj v zahraničí. Absolventi neodchádzajú do pracovných pomerov, preto nemáme relevantné vyjadrenia z externého prostredia.

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Uplatniteľnosť absolventov medziodborového štúdia matematiky pokrýva školstvo vo všeobecnosti. Absolventi môžu pôsobiť na školách vo funkcii pedagogického asistenta alebo na vybraných pozíciách vo vzdelávacích zariadeniach. Vzhľadom na získané matematické vzdelanie a mieru rozvoja ich počítačovej gramotnosti majú absolventi možnosti uplatnenia sa na trhu práce aj mimo rezortu školstva.

Prevažná väčšina absolventov bakalárskeho študijného programu Matematika – medziodborové štúdium po jeho absolvovaní pokračuje na PF UPJŠ  v magisterskom štúdiu učiteľstva akademických predmetov v kombinácii s matematikou alebo v magisterskom štúdiu jedného z odborov absolvovaného medziodborového štúdia.


Absolventi bakalárskeho medziodborového študijného programu biológia v približne 80 % pokračujú na magisterskom stupni štúdia, rôznych programov, kde je ich úspešnosť veľmi veľká. Absolventi sú úspešní študenti na magisterskom stupni štúdia, resp. pokračujú na doktorandský stupeň štúdia, kde využijú svoj široký background v biologických odboroch, získaný na bakalárskom stupni štúdia.

 

Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce.

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/


Absolventi bakalárskeho medziodborového stupňa štúdia biológia nenachádzajú vhodnú klímu v zamestnaneckom prostredí a energiu, ktorú vloží do štúdia (štúdium je pomerne náročné) lepšie zhodnotí pokračovaním na vyššom stupni štúdia.


Študenti môžu získať informácie o ponuke pracovných príležitostí na https://www.profesia.sk

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Medzi najúspešnejších doterajších absolventov študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium patria:

doc. RNDr. Jana Pócsová (rod. Mihalčová), PhD.

RNDr. Andrea Kanáliková, PhD.

RNDr. Veronika Timková (rod. Feková), PhD.

RNDr. Lenka Halčinová, PhD.

RNDr. Noémi Székelyová, PhD.

RNDr. Veronika Hubeňáková, PhD.

RNDr. Katarína Krajníková (rod. Furcoňová), PhD.

RNDr. Tadeáš Gavala, PhD.

RNDr. Peter Štrauch, PhD.

 

Nasledujúci absolventi sú v súčasnosti študentmi doktorandského študijného programu Diskrétna matematika, Aplikovaná matematika, Matematická analýza, Teória vyučovania matematiky na PF UPJŠ:

RNDr. Katarína Čekanová

RNDr. Zuzana Ontkovičová

Mgr. Miriam Kleinová

Mgr. Monika Kriššáková

Mgr. Matej Slabý

Mgr. Daniela Matisová

Mgr. Barbora Brettschneiderová

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Hodnotenie kvality študijného programu zástupcami zamestnávateľov bolo realizované na zasadnutí Rady ŠP Matematika – medziodborové štúdium dňa 3.3.2022. Kompletná zápisnica je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.

Študijný program Matematika – medziodborové štúdium spĺňa požiadavky na kvalitnú matematickú a pedagogicko-psychologickú prípravu študentov na štúdium učiteľstva akademických predmetov v kombinácii s matematikou na magisterskom stupni. Vhodnosť a súlad študijného programu Matematika – medziodborové štúdium s požiadavkami na štúdium učiteľstva matematiky a aj s potrebami praxe súhlasne posúdili a potvrdili viacerí predstavitelia zamestnávateľov v regióne:

Mgr. Martina Tischlerová (Gymnázium, Poštová 9, Košice)

RNDr. Marián Macko (Gymnázium, Alejová 1, Košice)

 

„Úspešní absolventi študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium získavajú primerané matematické a pedagogicko-psychologické základy, ktoré im umožňujú absolvovať učiteľské magisterské štúdium II. stupňa a po jeho ukončení vykonávať učiteľské povolanie na druhom stupni základných škôl a na rôznych typoch stredných škôl. Vedomosti, zručnosti, spôsobilosti a nadhľad získaný počas štúdia im umožňujú v budúcnosti analyzovať, lepšie pochopiť a zefektívňovať procesy prebiehajúce pri vzdelávaní. Študijný program je vhodne zostavený a spĺňa požiadavky budúcich zamestnávateľov.“


Bakalársky medziodborový program biológia je typ študijného programu s malou nadväznosťou na externe zainteresované strany, preto neuvádzame hodnotenie kvality programu zamestnávateľmi

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku pre pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=5740&version=1), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4252&showtree=1) a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, ktoré sú dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4253&showtree=1). Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania pre tvorbu učiteľských študijných programov z roku 2018.


Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti.


Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252 a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253


b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Prehľad študijných programov poskytovaných UPJŠ aj s odkazmi na osobné internetové stránky vyučujúcich s kontaktmi je dostupný na stránke: https://studijne-programy.upjs.sk/. Konkretizovaný študijný plán si študent zostavuje sám alebo s pomocou študijného poradcu z ponuky predmetov študijného programu tak, aby splnil pravidlá dané ustanoveniami študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia a s požiadavkami bakalárskeho študijného programu Matematika – medziodborové štúdium. Všetky relevantné informácie k predmetom, ako sú výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia, prerekvizity, typy vzdelávacej činnosti a metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje, sylaby, rozsah aj učitelia sú uvedené v informačných listoch predmetov, ktoré sú k dispozícii v elektronickej podobe v akademickom informačnom systéme AiS2, viď. https://studijne-programy.upjs.sk/faculty/PF.  


Prehľad študijného plánu pre medziodborový študijný program Biológia bakalársky stupeň je dostupný na https://studijne-programy.upjs.sk/fakulta/PF. V štruktúre študijného plánu sú indikované povinné, povinne voliteľné a výberové predmety, vyznačené sú profilové predmety. Výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia pre naplnenie všetkých cieľov študijného programu, prerekvizity, korekvizity a odporúčania sú uvedené v informačných listoch predmetov. Pre každý predmet sú stanovené príslušné vzdelávacie činnosti vhodné na dosiahnutie výstupov vzdelávania a metóda, akou je vzdelávacia činnosť dosiahnutá. Uvedené sú sylaby predmetov, pracovné zaťaženie študentov, kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov, osoba zabezpečujúca predmet a učitelia predmetov.


Miesto uskutočňovania predmetov medziodborového študijného programu Biológia bakalársky stupeň sú budovy UPJŠ v Košiciach.

Terénne cvičenia zo zoológie a Terénne cvičenia z botaniky sa uskutočňujú vo vhodných lokalitách najmä Východoslovenského kraja.

Informácie k jednotlivým predmetom sú každoročne upresňované na elektronickej nástenke predmetu v AiS2, alternatívne v LMS UPJŠ alebo prostredí MS Teams.


Záverečné bakalárske práce študenti robia aj na pracoviskách SAV v Košiciach (Parazitologický ústav SAV, Neurobiologický ústav SA, Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV), LF UPJŠ v Košiciach a UVLaF v Košiciach


c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Všetky údaje a informácie sú uvedené v študijnom pláne, ktorý je generovaný z AIS2 a je tiež súčasťou odovzdanej dokumentácie.

Všetky údaje a informácie sú uvedené v študijnom pláne, ktorý je generovaný z AIS2 a je tiež súčasťou odovzdanej dokumentácie.

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Celkový počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia, vrátane kreditov za štátnu záverečnú skúšku, je pre trojročné denné bakalárske štúdium 180 kreditov. Štandardná záťaž študenta za celý akademický rok v dennej forme štúdia je vyjadrená počtom 60 kreditov, za semester 30 kreditov. Odporúčaný spôsob prideľovania kreditov predmetom pri tvorbe študijných programov bližšie určuje príloha č. 1 študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia.
• Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň ( https://www.upjs.sk/studenti/legislativa/stud-stip-poriadok/ ). Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok. • Kritéria pre absolvovanie štátnych skúšok pre študijný program Biológia bakalársky stupeň sú k dispozícii v študijnom pláne. • Študent riadne skončí štúdium absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dĺžka štúdia pritom nesmie presiahnuť štandardnú dobu štúdia o viac ako dva roky. • Podmienkou riadneho skončenia štúdia tohto študijného programu je úspešné absolvovanie štúdia v skladbe predpísanej v študijnom pláne, úspešná obhajoba bakalárskej práce a absolvovanie ústnej štátnej záverečnej skúšky. Za všetky činnosti (štúdium, obhajoba bakalárskej práce a štátna skúška) musí študent dosiahnuť minimálne 180 kreditov. • K záverečnej štátne skúške je pripustený len študent, ktorý úspešne absolvoval všetky povinné predmety, ako aj ďalšie predmety študijného programu v predpísanej skladbe a dosiahol potrebný počet kreditov (minimálne 172 kreditov) a ktorý včas vypracoval a odovzdal bakalársku prácu, ktorá musí byť včas zaslaná do registra záverečných prác. • Konkrétne termíny na splnenie týchto povinností sú aktualizované centrálne na úrovni fakulty a zverejňované v harmonograme aktuálneho akademického roka. Splnenie všetkých podmienok na ukončenie štúdia je dôsledne evidované v elektronickom systéme AiS2 a kontrolované príslušným referentom Študijného oddelenia PF UPJŠ v Košiciach.
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Na riadne ukončenie štúdia študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium je potrebné získať v súlade so študijným poriadkom UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia 180 kreditov v štruktúre 172 kreditov za študijnú časť a 8 kreditov za štátne záverečné skúšky.

 

Štruktúra kreditov za študijnú časť je nasledovná:

·        aspoň 66 kreditov za absolvovanie povinných predmetov,

·        3 kredity za vypracovanie bakalárskej záverečnej práce,

·        4 kredity za obhajobu bakalárskej záverečnej práce,

·        v rámci povinných predmetov z Pedagogiky a Psychológie majú študenti získať 4 kredity,

·        v rámci povinnej jazykovej prípravy majú študenti získať 2 kredity,

·      v rámci povinne-voliteľných predmetov si študenti, ktorí plánujú pokračovať na učiteľskom štúdiu, majú zvoliť z matematiky predmety za 8 kreditov, a z povinne voliteľných predmetov z pedagogiky a psychológie predmety za 10 kreditov,

·        ak má študent zámer pokračovať na jednoodborovom štúdiu, má získať z povinne voliteľných predmetov z matematiky 18 kreditov,

·     zostávajúce kredity môžu študenti získať absolvovaním povinne-voliteľných predmetov, výberových predmetov alebo ďalších predmetov ponúkaných v rámci UPJŠ.

 

V rámci študijného programu sú 3 kredity viazané na predmety súvisiace s vypracovaním záverečnej bakalárskej práce v súlade s odbornými a etickými princípmi UPJŠ.

V rámci výberových predmetov majú študenti možnosť rozvíjať svoje jazykové, komunikačné a prezentačné kompetencie, realizovať športové aktivity a na rozvoj špeciálnych kompetencií majú študenti k dispozícii aj Certifikované interdisciplinárne kurzy (https://www.upjs.sk/studenti/certifikovane-interdisciplinarne-kurzy/ ). K výberovým predmetom patrí aj Študentská vedecká konferencia za 4 kredity.

Pre riadne absolvovanie medziodborového študijného programu Biológia bakalársky stupeň sú platné nasledovné kritériá:


o  na riadne skončenie štúdia je potrebné získať za povinné predmety 123 kreditov.

o na riadne skončenie štúdia je potrebné získať za povinne voliteľné predmety 37 kreditov v zložení z:

Blok I. minimálne 11 kreditov

Blok II. minimálne 13 kreditov

Blok III. minimálne 13 kreditov

o na riadne skončenie štúdia je potrebné získať za výberové predmety 12 kreditov

o počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia za bakalársku štátnu skúšku 8

o počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia za obhajobu bakalárskej práce 6


f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf)Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewFolder.php#) a študijným poriadkom UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).


Preskúmavanie podnetov zo strany študenta sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.


g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje študijným poriadkom UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/


Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň https://www.upjs.sk/public/

media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.


h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Kompletný zoznam záverečných prác je k dispozícii v autorizovanej zóne Akademického informačného systému AiS2.

Uvádzame štruktúrovaný prehľad vybraných tém záverečných prác na študijnom programe MXb - Matematika – medziodborové štúdium:

 

Oblasť: Algebra

·        Podalgebry a endomorfizmové spektrum (Lucia Marfiaková, 2015)

·        Monounárne algebry s danou predperiódou (Anna Ducárová, 2017)

·        Symetrické polynómy a ich použitie v príkladoch (Radomila Bučková, 2018)

 

Oblasť: Didaktika matematiky

·        Riešenie matematických úloh v prostredí dynamickej geometrie (Lenka Lukáčová, 2015)

·        Úlohy z geometrie ako prostredie pre rozvíjanie tvorivosti žiakov (Martina Jesenská, 2015)

·        Geometrické úlohy v matematických súťažiach pre základné školy (Daniela Víťazková, 2016)

·        Rubriky pre formatívne hodnotenie žiakov (Miroslava Mariničová, 2016)

·        Teória čísel vo vybraných súťažiach (Daniela Sochorová, 2016)

·        Geometrický a analytický prístup k riešeniu úlohy (Mária Vaňová, 2016)

·        Pytagorejské trojuholníky (Evelin Csókási, 2017)

·        Matematický krúžok pre žiakov z málo podnetného prostredia (Mária Fabianová, 2017)

·        Miskoncepcie žiakov 2. stupňa ZŠ v geometrii (Katarína Harabinová, 2018)

·        Aplikácia matematiky v učive základnej školy (Monika Krišáková, 2018)

·        Miskoncepcie žiakov v kombinatorike (Lenka Maťašová, 2018)

·        Miskoncepcie žiakov základnej školy pri úpravách výrazov (Matej Slabý, 2018)

·        Miskoncepcie žiakov v porozumení a využívaní funkcií (Radoslav Ilavský, 2019)

·        Matematika v experimentoch (Dajana Leskovianska, 2019)

·        Matematika v spoločenských hrách (Mária Pitoňáková, 2020)

·        Miskoncepcie žiakov 2. stupňa ZŠ v geometrii (Katarína Harabinová, 2019)

·        Aktivity zamerané na hodnotenie konceptuálneho porozumenia vybraných pojmov v kombinatorike (Miriam Kmeciková, 2020)

·        Konceptuálne úlohy a aktivity k téme Zlomky (Nikola Kurucová, 2020)

·        Úlohy na rozvíjanie bádateľských spôsobilostí v školskej matematike (Lukáš Vanda, 2020)

·        Aktivity zamerané na hodnotenie konceptuálneho porozumenia vybraných pojmov v téme pravdepodobnosť (Martin Slivinský, 2020)

·        Konceptuálne úlohy a aktivity týkajúce sa zavedenia písmena v školskej matematike (Daniela Šabaková, 2020)

·        Rozvíjanie tvorivosti pri vyučovaní analytickej geometrie (Jana Kromková, 2021)

·        Korektnosť dôkazu a jeho vyučovanie (Veronika Kulíková, 2021)

·        Sústavy rovníc v stredoškolskej matematike (Enikő Schnürerová, 2021)

·        Čítanie ekonomických grafov s porozumením (Jana Šuľová, 2021)

·        Úlohy na rozvíjanie finančnej gramotnosti vo vyučovaní matematiky (Matej Tkáč, 2022)

·        Využitie interaktívnych aktivít vo vyučovaní matematiky (Patrik Štein, 2022)

·        Porovnanie „concept image“ pojmu funkcia medzi učiteľmi a ich žiakmi (Kristína Mergešová, 2022)

 

Oblasť: Diskrétna matematika

·        Štrukturálne vlastnosti rovinných grafov (Katarína Čekanová, 2016)

·        Zafarbenia rovinných grafov dvomi farbami (Erika Kaduková, 2018)

·        Matematické hlavolamy (Dávid Szűcs, 2017)

·        Ľahké grafy v rovinných grafoch s danou duálnou váhou (Štefan Grich, 2018)

·        Zovšeobecnenia a analógie súvislosti v grafoch (Daniela Matisová, 2019)

·        Diskrétne modely populačnej dynamiky (Patrik Šiška, 2021)

 

Oblasť: Matematická analýza

·        Variácia na tému L'Hospitalovo pravidlo (Anton Hovana, 2014)

·        Metódy riešenia diferenciálnych rovníc prvého rádu (Michaela Jámborová, 2014)

·        Vektorový kalkulus v troch dimenziách (Zuzana Ontkovičová, 2016)

·        Arbelos a jeho zovšeobecnenia (Miloš Soták, 2016)

·        Kvázikryštály a tónové systémy (Alžbeta Takáčová, 2017)

·        Integrálne rovnice v príkladoch (Gabriela Baluchová, 2017)

·        Faa di Brunova formula (Ida Boldižárová, 2017)

·        Hermiteova-Hadamardova nerovnosť (Matúš Bališčák, 2018)

·        Kritériá konvergencie nevlastných integrálov (Gabriel Harajda, 2021)

·        Olivierova veta (Miriam Kleinová, 2018)

·        Matematika citačných indexov (Barbora Brettschneiderová, 2019)

·        Salinon a jeho zovšeobecnenia (Ivana Budzáková, 2020)

·        Bazilejský problém (Pavol Cenký, 2020)

·        Hudobná výchova pre matematikov (Kristína Hurajová, 2020)

·        Matematika v chémii, chémia v matematike (Barbora Triščová, 2020)

·        Skladanie funkcií a limita (Lenka Košárová, 2020)

·        Rôzne prístupy k výpočtu Choquetovho integrálu (Mária Slovinská, 2020)

·        Fraktály a rozpoznávanie dimenzie (Jakub Žoldák, 2020)

·        Matematické úlohy v chémii (Miroslava Jacková, 2021)

·        Niektoré zovšeobecnenia Hermitovej-Hadamardovej nerovnosti (Denis Bajtoš, 2022)

·        Funkcia reálnej premennej v kontexte úloh z reálneho sveta (Patrícia Melicherová, 2022)

 

Oblasť: Pravdepodobnosť a štatistika

·        E-hlasovanie v štatistike (Magdaléna Oravkinová, 2021)

·        Konceptesty v teórii pravdepodobnosti (Martina Loncová, 2021)

Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2, viď. https://ais2.upjs.sk/ais/servlets/WebUIServlet?appClassName=ais.gui.vs.es.VSES057App&kodAplikacie=VSES057&uiLang=SK&viewer=web


Prehľad vybraných tém záverečných prác za osttané roky

 

2021

Vedúci práce: RNDr. Peter Ľuptáčik, PhD. peter.luptacik@upjs.sk

Igor Geletka: Distribúcia pôdnych roztočov v rôznych biotopoch na území mesta Košice.

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD. katarina.brunakova@upjs.sk

Dominika Jusková: Identifikácia menej študovaných zástupcov rodu Hypericum s využitím cytogenetických markerov

 

Vedúci práce: Doc. RNDr. Michal Goga, PhD., michal.goga@upjs.sk

Nikola Hrubá: Vplyv elektrogmetického vlnenia na rastliny.

 

Vedúci práce: RNDr. Mária Piknová, PhD., maria.piknova@upjs.sk

Alexandra Horgošová: Ice nucleation bacteria - úloha baktérií vo vzniku snehových zrážok 

 

2020 

Vedúci práce: RNDr. Natália Pipová, PhD., natalia.pipova@upjs.sk

Samuel Sopko: Lokomočná aktivita jašterice zelenej (Lacerta viridis) v teste otvoreného poľa

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Peter Paľove-Balang, PhD., peter.palove-balang@upjs.sk

Kristína Bubláková: Porovanie biosyntézy izoflavonoidov v rôznych druhoch čeľade Fabaceae.

 

Vedúci práce: RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD., anna.alexovic.matiasova@upjs.sk

Lukáš Malčický: Skenovacia elektrónová mikroskopia a jej aplikácia pri štúdiu biologických vzoriek

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc., monika.kassayova@upjs.sk

Martina Kubicová: Terapeutický potenciál transplantácie črevnej mikrobioty

 

2019 

Vedúci práce: RNDr. Mária Piknová, PhD., maria.piknova@upjs.sk

Christián Jurčo: Lišajníky ako zdroj baktérií pre moderné biotechnologické aplikácie

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD., marcel.uhrin@upjs.sk

Denisa Kolimečková: Využitie údajov "citizen science" pre poznanie rozšírenia obojživelníkov na príklade Bufotes viridis

 

Vedúci práce: prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc., martin.backor@upjs.sk

Marek Krajčo: Mechanizmy tolerancie voči nadbytku ťažkých kovov v lišajníkoch.

 

2018 

Vedúci práce: RNDr. Ján Košuth, PhD., jan.kosuth@upjs.sk

Daniela Szabóová: Detekcia kmeňových/progenitorových buniek v mieche potkana počas postnatálneho vývinu prostredníctvom expresie génu telomerázy.

 

Vedúci práce: RNDr. Ladislav Kolarčík, PhD. ladislav.kolarcik@upjs.sk

Stanislava Valachová: Rastlinná diverzita na vybranej lokalite s výskytom sysľa pasienkového.

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD., marcel.uhrin@upjs.sk

Soňa Krajňáková: Akustické prejavy psovitých šeliem v divočine a v priebehu domestikácie.


i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

 

Ústav matematických vied PF UPJŠ má vytvorený postup predstavovania tém záverečných prác študentom, zadávania a schvaľovania tém zaverečných prác, aby bola garantovaná ich odborná úroveň a originalita. Študenti sú oboznámení s rôznymi aspektmi tvorby záverečnej práce (formálna úprava, odborný štýl, citovanie, prezentácia) v rámci seminárov k záverečnej práci, ktoré sú povinnými predmetmi študijného plánu. V rámci seminárov opakovane verejne prezentujú progres v riešení tém záverečných prác, čo im umožňuje získať spätnú väzbu a súčasne umožňuje eliminovať riziko plagiátorstva alebo iného neprofesionálneho a neetického prístupu k vypracovaniu záverečnej práce.

 

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3 .

Špecifické informácie pre študentov študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium (zazmluvnené univerzity, výber vhodných predmetov a pod.) môžu študenti získať od koordinátora programu Erasmus na Ústave matematických vied PF UPJŠ.

 

Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania:

·        Etický kódex UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=12)

·        Etický kódex študenta UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=13),

na ktoré sú úzko previazané

·        Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4200)

·        Pravidlá posudzovania plagiátorstva (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=5605)

·        Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ

·        Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

 

Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

·        Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové.

·        Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.

·        Erasmus+: študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí.

Detailnejšie informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.

 

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4


Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ (https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok 

-upjs-maj-2019.pdf a v Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ v Košiciach (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253 ).


Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, ako aj na https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.


Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline php?documentid=12&version=1) a Etický kódex študenta UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline php?documentid=13&version=1), na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=4200&version=1), Pravidlá posudzovania plagiátorstva https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=5605, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ https://intranet.upjs.sk/op/ op.Public.php?documentid=4253).



Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

o Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérne.

o Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky).

o IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.

o Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.

o Erasmus+: Študenti UPJŠ so špeciálnymi potrebami majú možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.

o Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.



Preskúmavanie podnetov zo strany študentov UPJŠ sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1545&version=1, https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf). Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.


5. - Informačné listy predmetov študijného programu

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov dostupnim na https://studijne-programy.upjs.sk/fakulta/PF 

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Harmonogram akademického roka na UPJŠ je zverejnený na adrese:

https://www.upjs.sk/studenti/harmonogram-ak-roka/ .

Upresnený harmonogram akademického roka pre Prírodovedeckú fakultu UPJŠ je zverejnený na adrese:

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/harm/ .


Celouniverzitný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).


Fakultný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.


7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Osobou zodpovednou za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu je doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD., ktorý je vysokoškolským učiteľom vo funkcii docent a pôsobí na Ústave matematických vied PF UPJŠ.

 

e-mail: stanislav.lukac@upjs.sk

tel. č.: +421 55 234 2566

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stanislav.lukac/


b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15366

·        ÚMV/GEO2b/22 Geometria II

 

doc. RNDr. Ondrej Hutník, PhD.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15323

·        ÚMV/MAN2b/22 Matematická analýza funkcie reálnej premennej

 

RNDr. Igor Fabrici, Dr. rer. nat.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14921

·        ÚMV/GEO2a/22 Geometria I

·        ÚMV/GEO2d/22 Geometria IV

 

prof. RNDr. Jozef Doboš, CSc.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15237,

·        ÚMV/MAN2c/22 Matematická analýza III

 

doc. RNDr. Ingrid Semanišinová, PhD.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15292

·        ÚMV/MRUb/22 Metódy riešenia matematických úloh II

·        ÚMV/GEO2b/22 Geometria II

 

doc. RNDr. Miroslav Ploščica, CSc.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15289

·        ÚMV/ATC/22 Algebra a teória čísel


doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc.

Register zamestnancov VŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15279

·        ÚMV/GEO2c/22 Geometria III

·       Doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., /OZŠP/ Profilový predmet: Mikrobiológia a základy virológie, Molekulová biológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308

·       Doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, /OZPP/ PhD., Profilový predmet :Cytológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15404

·       Doc. RNDr. Juraj Ševc, CSc., Profilový predmet: Histológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15274

·       Doc. RNDr. Monika Kassayová. CSc.,/OZPP/ Profilový predmet: Fyziológia živočíchov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15338

·       Doc. Andrej Mock., /OZPP/ Profilový predmet: Porovnávacia morfológia živočíchov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308

·       Doc. Zuzana Daxnerová., Profilový predmet: Histológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15340

·       Prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc., Profilový predmet: Genetika

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239·    

·       Prof. RND. Pavol Mártonfi, PhD., Profilový predmet: Všeobecná botanika, Terénne cvičenie z botaniky

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15287

·       Doc. RNDr. Peter Paľove-Balang, PhD. Profilový predmet: Fyziológia rastlín

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14755

·       RNDr. Peter Ľuptáčik, PhD. Profilový predmet: Terénne cvičenie zo zoológie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15360





c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH učiteľov profilových predmetov sú vytvárané a archivované v AIS2 v monitorovacom paneli študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium.

Podstatné časti VUPCH sú verejné dostupné na oficiálnych osobných WWW stránkach zamestnancov UPJŠ:

 

doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stanislav.lukac

 

doc. RNDr. Ondrej Hutník, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ondrej.hutnik

 

RNDr. Igor Fabrici, Dr. rer. nat.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/igor,fabrici

 

prof. RNDr. Jozef Doboš, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jozef,dobos

 

doc. RNDr. Ingrid Semanišinová, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ingrid,semanisinova

 

doc. RNDr. Miroslav Ploščica, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/miroslav.ploscica

 

doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/dusan.sveda

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/.


Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/fakulta/PF


d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Zoznam učiteľov študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium, nimi vyučované predmety, prepojenie na ich oficiálne webové prezentácie a prepojenie na Register zamestnancov VŠ je k dispozícii v študijnom pláne MXb - Matematika – medziodborové štúdium v Registri študijných programov UPJŠ

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MBb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MFb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MGb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCHb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MIb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MPsb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BASMb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/SjMb

 

Zoznam učiteľov študijného programu:

doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15366, stanislav.lukac@upjs.sk

·        ÚMV/IPU/22 Informatická príprava učiteľov matematiky

 

doc. RNDr. Ondrej Hutník, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15323, ondrej.hutnik@upjs.sk 

·        ÚMV/FRPa/19 Funkcia reálnej premennej

 

prof. RNDr. Jozef Doboš, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15237, jozef.dobos@upjs.sk

·        ÚMV/MRUa/22 Metódy riešenia matematických úloh I

·        ÚMV/MAN1d/10 Matematická analýza IV

·        ÚMV/VEM/22 Vybrané kapitoly z elementárnej matematiky

 

doc. RNDr. Ingrid Semanišinová, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15292, ingrid.semanisinova@upjs.sk

·        ÚMV/SMK/17 Seminár k matematickým krúžkom

 

RNDr. Veronika Hubeňáková, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/33468, veronika.hubenakova@upjs.sk

·        ÚMV/UDM/22 Úvod do matematiky

. ÚMV/GEO2c/22 Geometria III

. ÚMV/GEO2d/22 Geometria IV

 

RNDr. Lucia Janičková, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31443, lucia.janickova@upjs.sk

·        ÚMV/UDM/22 Úvod do matematiky

·        ÚMV/ALG2a/22 Algebra I

·        ÚMV/ALG2b/22 Algebra II

 

doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15279, dusan.sveda@upjs.sk

·        ÚMV/BKPa/22 Bakalársky projekt I

 

prof. RNDr. Katarína Cechlárová, DrSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15256, katarina.cechlarova@upjs.sk

·        ÚMV/LCO/10 Lineárna a celočíselná optimalizácia

·        ÚMV/MIE/13 Mikroekonómia

·        ÚMV/MAE/10 Makroekonómia

 

doc. RNDr. Roman Soták, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15290, roman.sotak@upjs.sk 

·        ÚMV/DSMa/10 Diskrétna matematika I

 

prof. RNDr. Viliam Geffert, DrSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15260, viliam.geffert@upjs.sk

·        ÚINF/AFJ1a/15 Automaty a formálne jazyky

 

RNDr. Juraj Šebej, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27029, juraj.sebej@upjs.sk

·        ÚINF/AFJ1a/15 Automaty a formálne jazyky

·        ÚINF/PAZ1a/15 Programovanie, algoritmy, zložitosť

 

doc. RNDr. Martina Hančová, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15054, martina.hancova@upjs.sk

·        ÚMV/UAD/10 Úvod do analýzy dát

·        ÚMV/MST/19 Matematická štatistika

 

prof. RNDr. Tomáš Madaras, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15368, tomas.madaras@upjs.sk

·        ÚMV/DSMc/10 Diskrétna matematika III

·        ÚMV/MMD/22 Matematické modelovanie

 

RNDr. Lenka Halčinová, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24636, lenka.halcinova@upjs.sk

·        ÚMV/FRPa/19 Funkcia reálnej premennej

·        ÚMV/MAN2d/22 Matematická analýza IV

. ÚMV/MAN2d/22 Matematická analýza IV

 

RNDr. Igor Fabrici, Dr. rer. nat., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14921 igor.fabrici@upjs.sk

·        ÚMV/ALG2a/22 Algebra I

·        ÚMV/DSM2b/22 Diskrétna matematika II

·        ÚMV/MMD/22 Matematické modelovanie

 

prof. RNDr. Danica Studenovská, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15277, danica.studenovska@upjs.sk

·        ÚMV/ALG2a/22 Algebra I

·        ÚMV/ALG2b/22 Algebra II

·        ÚMV/ALG2c/22 Algebra III

 

RNDr. Daniel Klein, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14842, daniel.klein@upjs.sk 

·        ÚMV/TPP2/22 Teória pravdepodobnosti

 

RNDr. Jana Borzová, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29625, jana.borzova@upjs.sk 

·        ÚMV/FRPa/19 Funkcia reálnej premennej

. ÚMV/MAN2b/22 Matematická analýza funkcie reálnej premennej

 

RNDr. Miroslav Opiela, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/27542, miroslav.opiela@upjs.sk

·        ÚINF/PAZ1a/15 Programovanie, algoritmy, zložitosť

 

doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308, peter.pristas@upjs.sk

·        ÚINF/PAZ1a/15 Programovanie, algoritmy, zložitosť

 

doc. RNDr. Ondrej Krídlo, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14750, ondrej.kridlo@upjs.sk

·        ÚINF/PAZ1a/15 Programovanie, algoritmy, zložitosť

 

RNDr. Andrej Gajdoš, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31429, andrej.gajdos@upjs.sk

·        ÚMV/TPP2/22 Teória pravdepodobnosti

·        ÚMV/NUM/19 Numerické metódy

 

doc. RNDr. Miroslav Ploščica, CSc., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15289, miroslav.ploscica@upjs.sk

·        ÚMV/ZBR/14 Základy bridžu 

·       Doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD., Profilový predmet :Cytológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15404

·       Doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD., Predmet: Anatómia človeka

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15405

·       Prof. RNDr. Martin Bačkor, PhD., Predmet: Botanika I., Seminár dejiny biológie, Integrovaná ochrana rastlín

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15372

·       Doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc., Profilový predmet: Histológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15340

·       Prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD., Profilový predmet: Všeobecná botanika, Botanika II.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15287

·       Doc. Mgr. Vladislav Kolačík PhD., Predmet: Botanika II., Terénne cvičenia z botaniky, Fytogeografia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15483

·       Doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc., Profilový predmet: Mikrobiológia a základy virológie, Molekulová biológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308

·       Doc. RNDr. Andrej Mock., Profilový predmet: Porovnávacia morfológia živočíchov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15309

·       Doc. RNDr. Peter Paľove-Balang, PhD., Profilový predmet: Fyziológia rastlín

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14755

·       Prof RNDr. Eva Čellárová, DrSc., Profilový predmet: Genetika,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15298

·       RNDr. Peter Ľuptáčik PhD.., Predmet: Zoológia I., Terénne cvičenia zo zoológie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15360

·       Prof. RNDr. Beňadik Šmajda, CSc., Profilový predmet: Fyziológia živočíchov, Bioštatistika

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15274

·       Doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc., Profilový predmet: Fyziológia živočíchov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15338

·       Doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD., Predmet: Zoológia II., Terénne cvičenia zo zoológie

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14853

·       Doc. RNDr. Zuzana Vargová, PhD., Predmet: Všeobecná a anorganická chémia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15285

·       RNDr. Martin Vávra, PhD., Predmet: Chemické výpočty, Úvod do laboratórnej práce

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15403

·       RNDr. Igor Fabrici, Dr. rer. nat., Predmet: Matematika pre biológov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14921

 

Rozvíjanie jazykových kompetencií:

·       PhDr. Helena Petruňová, CSc. helena.petrunova@upjs.sk

·       Mgr. Zuzana Kolaříková, PhD zuzana.kolarikova@upjs.sk

 

Športové aktivity:

·       Prof. RNDr. Stanislav Vokál, DrSc., Predmety: Športové aktivity I,

email: stanislav.vokal@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15283

·       Mgr. Zuzana Küchelová, PhD. Predmety: Športové aktivity I,

email: zuzana.kuchelova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21084

·       MUDr.PeterDombrovský, Predmety: Športové aktivity I,

email: peter.dombrovsky@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14931

·       Mgr. Petra Tomková, PhD., Predmety: Športové aktivity I,

email: petra.tomkova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32641

·       Doc. PaedDr. Ivan Uher, Predmety: Športové aktivity I,

email: ivan.uher@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15434

·       Mgr. Agata Dorota Horbacz, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, Cvičenie pri mori

email: agata.horbacz@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858

·       Mgr. Dávid Kaško, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV, Letný kurz-splav rieky Tisa

email: david.kasko@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22938

·       Mgr. Patrik Berta, Športové aktivity I, II, III, IV

email: patrik.berta@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31442

·       Mgr. Ladislav Kručanica, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV

email: ladislav.krucanica@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14214

·       Bc. Richard Melichar, Športové aktivity I, II, III, IV

email: richard.melichar@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32640

·       Mgr. Petra Tomková, PhD., Športové aktivity I, II, III, IV

email: petra.tomkova@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32641

·       Mgr. Marcel Čurgali, Športové aktivity I, II, III, IV

email: marcel.curgali@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24638


e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD.

e-mail: stanislav.lukac@upjs.sk

·        Riešenie matematických úloh v prostredí dynamickej geometrie

·        Miskoncepcie žiakov v kombinatorike

·        Miskoncepcie žiakov v porozumení a využívaní funkcií

·        Úlohy na rozvíjanie bádateľských spôsobilostí v školskej matematike

·        Úlohy na rozvíjanie finančnej gramotnosti vo vyučovaní matematiky

·        Využitie interaktívnych aktivít vo vyučovaní matematiky

 

prof. RNDr. Danica Studenovská, CSc.

e-mail: danica.studenovska@upjs.sk

·        Podalgebry a endomorfizmové spektrum

·        Monounárne algebry s danou predperiódou

·        Symetrické polynómy a ich použitie v príkladoch

 

doc. RNDr. Roman Soták, PhD.

e-mail: roman.sotak@upjs.sk

·        Matematické hlavolamy

 

doc. RNDr. Ingrid Semanišinová, PhD.

e-mail: ingrid.semanišinova@upjs.sk

·        Úlohy z geometrie ako prostredie pre rozvíjanie tvorivosti žiakov

·        Geometrické úlohy v matematických súťažiach pre základné školy

·        Geometrický a analytický prístup k riešeniu úlohy

·        Miskoncepcie žiakov základnej školy pri úpravách výrazov

·        Matematika v experimentoch

·        Konceptuálne úlohy a aktivity k téme Zlomky

·        Konceptuálne úlohy a aktivity týkajúce sa zavedenia písmena v školskej matematike

·        Rozvíjanie tvorivosti pri vyučovaní analytickej geometrie

 

doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc.

e-mail: dusan.sveda@upjs.sk

·        Aplikácia matematiky v učive základnej školy

 

prof. RNDr. Jozef Doboš, CSc.

e-mail: jozef.dobos@upjs.sk

·        Korektnosť dôkazu a jeho vyučovanie

·        Sústavy rovníc v stredoškolskej matematike

 

doc. RNDr. Ondrej Hutník, PhD.

e-mail: ondrej.hutnik@upjs.sk

·        Variácia na tému L'Hospitalovo pravidlo

·        Arbelos a jeho zovšeobecnenia

·        Kvázikryštály a tónové systémy

·        Faa di Brunova formula

·        Kritériá konvergencie nevlastných integrálov

·        Olivierova veta

·        Matematika citačných indexov

·        Salinon a jeho zovšeobecnenia

·        Bazilejský problém

·        Hudobná výchova pre matematikov

 

prof. RNDr. Stanislav Jendroľ, DrSc.

e-mail: stanislav.jendrol@upjs.sk

·        Zafarbenia rovinných grafov dvomi farbami

 

RNDr. Lenka Halčinová, PhD.

e-mail: lenka.halcinova@upjs.sk

·        Hermiteova-Hadamardova nerovnosť

·        Matematika v chémii, chémia v matematike

·        Rôzne prístupy k výpočtu Choquetovho integrálu

·        Matematické úlohy v chémii

·        Funkcia reálnej premennej v kontexte úloh z reálneho sveta

·        Niektoré zovšeobecnenia Hermitovej-Hadamardovej nerovnosti

 

RNDr. Veronika Hubeňáková, PhD.

e-mail: veronika.hubenakova@upjs.sk

·        Rubriky pre formatívne hodnotenie žiakov

·        Matematický krúžok pre žiakov z málo podnetného prostredia

·        Miskoncepcie žiakov 2. stupňa ZŠ v geometrii

·        Matematika v spoločenských hrách

·        Miskoncepcie žiakov 2. stupňa ZŠ v geometrii

·        Aktivity zamerané na hodnotenie konceptuálneho porozumenia vybraných pojmov v kombinatorike

·        Aktivity zamerané na hodnotenie konceptuálneho porozumenia vybraných pojmov v téme pravdepodobnosť

·        Porovnanie „concept image“ pojmu funkcia medzi učiteľmi a ich žiakmi

 

doc. Mgr. Jozef Kiseľák, PhD.

e-mail: jozef.kiselak@upjs.sk

·        Diskrétne modely populačnej dynamiky

·        Vektorový kalkulus v troch dimenziách

·        Integrálne rovnice v príkladoch

 

doc. RNDr. Martina Hančová, PhD.

e-mail: martina.hancova@upjs.sk

·        E-hlasovanie v štatistike

·        Konceptesty v teórii pravdepodobnosti

 

RNDr. Jaroslav Šupina, PhD.

e-mail: jaroslav.supina@upjs.sk

·        Skladanie funkcií a limita

·        Fraktály a rozpoznávanie dimenzie

 

RNDr. Mária Maceková, PhD.

e-mail: maria.macekova@upjs.sk

·        Štrukturálne vlastnosti rovinných grafov

·        Ľahké grafy v rovinných grafoch s danou duálnou váhou

 

RNDr. Katarína Lučivjanská, PhD.

e-mail: katarina.lucivjanska@upjs.sk

·        Čítanie ekonomických grafov s porozumením

 

doc. RNDr. Matúš Harminc, CSc.

e-mail: matus.harminc@upjs.sk

·        Teória čísel vo vybraných súťažiach

·        Pytagorejské trojuholníky

 

RNDr. Ivan Mojsej, PhD.

e-mail:

·        Metódy riešenia diferenciálnych rovníc prvého rádu

 

RNDr. Juraj Valiska, PhD.

e-mail: juraj.valiska@tuke.sk

·        Zovšeobecnenia a analógie súvislosti v grafoch

 Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2

 

Vybrané niektoré záverečné práce za roky 2018 - 2021

 

2021

Vedúci práce: RNDr. Peter Ľuptáčik, PhD. peter.luptacik@upjs.sk

Igor Geletka: Distribúcia pôdnych roztočov v rôznych biotopoch na území mesta Košice.

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD. katarina.brunakova@upjs.sk

Dominika Jusková: Identifikácia menej študovaných zástupcov rodu Hypericum s využitím cytogenetických markerov

 

Vedúci práce: Doc. RNDr. Michal Goga, PhD., michal.goga@upjs.sk

Nikola Hrubá: Vplyv elektrogmetického vlnenia na rastliny.

 

Vedúci práce: RNDr. Mária Piknová, PhD., maria.piknova@upjs.sk

Alexandra Horgošová: Ice nucleation bacteria - úloha baktérií vo vzniku snehových zrážok 

 

2020 

Vedúci práce: RNDr. Natália Pipová, PhD., natalia.pipova@upjs.sk

Samuel Sopko: Lokomočná aktivita jašterice zelenej (Lacerta viridis) v teste otvoreného poľa

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Peter Paľove-Balang, PhD., peter.palove-balang@upjs.sk

Kristína Bubláková: Porovanie biosyntézy izoflavonoidov v rôznych druhoch čeľade Fabaceae.

 

Vedúci práce: RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD., anna.alexovic.matiasova@upjs.sk

Lukáš Malčický: Skenovacia elektrónová mikroskopia a jej aplikácia pri štúdiu biologických vzoriek

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc., monika.kassayova@upjs.sk

Martina Kubicová: Terapeutický potenciál transplantácie črevnej mikrobioty

 

2019 

Vedúci práce: RNDr. Mária Piknová, PhD., maria.piknova@upjs.sk

Christián Jurčo: Lišajníky ako zdroj baktérií pre moderné biotechnologické aplikácie

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD., marcel.uhrin@upjs.sk

Denisa Kolimečková: Využitie údajov "citizen science" pre poznanie rozšírenia obojživelníkov na príklade Bufotes viridis

 

Vedúci práce: prof. RNDr. Martin Bačkor, DrSc., martin.backor@upjs.sk

Marek Krajčo: Mechanizmy tolerancie voči nadbytku ťažkých kovov v lišajníkoch.

 

2018 

Vedúci práce: RNDr. Ján Košuth, PhD., jan.kosuth@upjs.sk

Daniela Szabóová: Detekcia kmeňových/progenitorových buniek v mieche potkana počas postnatálneho vývinu prostredníctvom expresie génu telomerázy.

 

Vedúci práce: RNDr. Ladislav Kolarčík, PhD. ladislav.kolarcik@upjs.sk

Stanislava Valachová: Rastlinná diverzita na vybranej lokalite s výskytom sysľa pasienkového.

 

Vedúci práce: doc. RNDr. Marcel Uhrin, PhD., marcel.uhrin@upjs.sk

Soňa Krajňáková: Akustické prejavy psovitých šeliem v divočine a v priebehu domestikácie.


f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

VUPCH školiteľov záverečných prác sú vytvárané a archivované v AIS2 v monitorovacom paneli študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium.

Podstatné časti VUPCH sú verejné dostupné na oficiálnych osobných WWW stránkach zamestnancov UPJŠ:

 

doc. RNDr. Stanislav Lukáč, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stanislav.lukac

 

prof. RNDr. Danica Studenovská, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/danica.studenovska

 

doc. RNDr. Roman Soták, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/roman.sotak

 

doc. RNDr. Ingrid Semanišinová, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ingrid.semanisinova

 

doc. RNDr. Dušan Šveda, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/dusan.sveda

 

prof. RNDr. Jozef Doboš, CSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jozef.dobos

 

doc. RNDr. Ondrej Hutník, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ondrej.hutnik

 

prof. RNDr. Stanislav Jendroľ, DrSc.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stanislav.jendrol

 

RNDr. Lenka Halčinová, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/lenka.halcinova

 

RNDr. Veronika Hubeňáková, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/veronika.hubenakova

 

doc. Mgr. Jozef Kiseľák, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jozef.kiselak

doc. RNDr. Martina Hančová, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/martina.hancova

 

RNDr. Jaroslav Šupina, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jaroslav.supina

 

RNDr. Mária Maceková, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/maria.macekova

 

RNDr. Katarína Lučivjanská, PhD.

WWW: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/katarina.lucivjanska

 

doc. RNDr. Matúš Harminc, CSc.

 

RNDr. Ivan Mojsej, PhD.

mojsej@vsl.sk

 

RNDr. Juraj Valiska, PhD.

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31351

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov na (https://studijne-programy.upjs.sk/fakulta/PF).


g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Aktuálne zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MBb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MFb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MGb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCHb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MIb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MPsb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BASMb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/SjMb


K 1.9.2021 sú zástupcami študentov v Rade študijného programu:

Mgr. Barbora Brettschneiderová, barbora.brettschneiderova@student.upjs.sk

Mgr. Miriam Kleinová, miriam.kleinova@student.upjs.sk

 

Študenti majú zastúpenie aj v Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ. Aktuálny zoznam zástupcov študentov v Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ je na adrese: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/rada/rvk/ .

K 1.9.2021 sú zástupcami študentov v RVK UPJŠ:

Viera Pencáková, Lekárska fakulta UPJŠ, viera.pencakova@student.upjs.sk,

Adam Ševčovič, Právnická fakulta UPJŠ, adam.sevcovic@student.upjs.sk

Alexandra Horgošová, študentka 3. ročníka bakalársky stupeň medziodborového štúdia Biológia-Chémia

e-mail: alexandra.horgosova@student.upjs.sk

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijným poradcom pre študijný program MXb - Matematika – medziodborové štúdium je RNDr. Igor Fabrici, Dr. rer. nat, zástupca riaditeľa Ústavu matematických vied PF UPJŠ pre pedagogickú činnosť.

e-mail: igor.fabrici@upjs.sk

oficiálna osobná WWW stránka: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/igor.fabrici

 

Základné informácie o organizácii a obsahu štúdia získavajú študenti v rámci úvodného sústredenia pre študentov prvého ročníka MAFIN. Pre študentov je k dispozícii aj špeciálny tlačený sprievodca: Prímes pre prvákov.


Jednoodborové a medziodborové štúdium biológie (bakalársky stupeň), študijný poradca:

 doc. RNDr.Zuzana Daxnerová, CSc., e-mail: zuzana.daxnerova@upjs.sk

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/zuzana.daxnerova/

 

Tútori:

RNDr. Linda Petijová, PhD. (e-mail: linda.petijova@upjs.sk)

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/linda.petijova/

 

RNDr. Miroslava Bálintová,(e-mail: miroslava.balintova@student.upjs.sk

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/miroslava.balintova/


i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje Študijné oddelenie PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/) s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy môže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému bez priamej interakcie so študijným oddelením.

 

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadené rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC zároveň poskytuje aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj v anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Ďalšie informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/.

UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami:

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/

 

UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ. 


 Študenti môžu využiť administratívne služby Študijného oddelenia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/), obrátiť sa môžu na študijného referenta, Mgr. Denisa Štefaníková, denisa.stefanikova@upjs.sk. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť dištančne prostredníctvom Akademického informačného systému, bez osobnej interakcie so študijným oddelením.

Prírodovedecká fakulta: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/


V prípade potreby sa môžu študenti obrátiť aj na študijné oddelenia ďalších fakúlt, ktoré zabezpečujú niektoré predmety študijného programu

Filozofická fakulta: https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/studijne-oddelenie/

ÚTVaŠ https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-sar/studijne-oddelenie/

 

Ďalšie možnosti, kde môžu študenti získať podporu alebo sa môžu poradiť: Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), v skrátenom tvare „UNIPOC“, je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/

 

·       Deň kariéry UPJŠ https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/den-kariery/

·       Ubytovanie v Študentských domovoch  https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/

·       Stravovanie v Študentských jedálňach https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/


Podpora študentov so špecifickými potrebami https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.


Existencia univerzitných pracovísk je základným predpokladom pre zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.

 

UPJŠ je internetom prepojená so sieťou Sanet (Slovak Academic Network, rýchlosť pripojenia 10 Gbps). Posluchárne a laboratória, v ktorých sa realizujú prednášky, cvičenia a semináre, sú plne pokryté WiFi-fakultnou sieťou (ktorá je súčasťou siete Eduroam) a štandardne vybavené prezentačnými PC a dátovými projektormi. V niektorých posluchárňach sa nachádza aj najmodernejšia didaktická digitálna technika reprezentovaná interaktívnymi tabuľami, hlasovacími zariadeniami a vizualizérmi, resp. perami SmartPen. Súčasťou výučby je aj zvládnutie práce s matematickým softvérom. Významným softvérovým prostriedkom pri výučbe, riešení matematických úloh a pri matematickom modelovaní je hlavne program GeoGebra, a aj ďalšie prostriedky IKT (MS Office, Google dokumenty, light verzia systému Hot Potatoes, a ďalšie). Na analýzu dát sa využíva program MS Excel a programovací jazyk R.

Podporné učebné materiály sú vo viacerých predmetoch poskytované študentom vo forme e-learningovej podpory prostredníctvom systémov Moodle, MS Teams a Google classroom. Podpora dištančného vzdelávania na PF UPJŠ je realizovaná prostredníctvom platformy Microsoft Teams resp. BigBlueButton (dostupnej na https://bbb.science.upjs.sk/b).

 

Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.


Vybavenie fakulty posluchárňami je dostatočné pre výučbu predmetov študijného programu. Na pracovisku na Moyzesovej ul. disponujeme dvoma posluchárňami RB0A5 (kapacita 280), RE0A6 (kapacita 160), RB0P1 (kapacita 60), AK0A7(kapacita 160) v budove Botanickej záhrady disponuje troma posluchárňami SB1P1 (kapacita 116 ľudí), SB1P2 (20 ľudí) a SB1P3 (20 ľudí) s technickou infraštruktúrou (počítač, dataprojektor). Ďalšie učebne, posluchárne či počítačové miestnosti sú k dispozícii v ostatných budovách fakulty, kde prebieha najmä výučba voliteľných predmetov študijného programu. Ich vybavenie je rôzne a závisí od potrieb výučby toho ktorého voliteľného predmetu.


·       RB0L21 – morfologické laboratórium, určené najmä na mikroskopovanie a prípravu jednoduchých preparátov. Využívané na predmetoch Cytológia, Histológia

·       RB3L05 – anatomické laboratórium – určené na prácu s anatomickými preparátmi a modelmi využívané predmet Molekulová biológia

·       RBRB1L01 – laboratórium molekulárnej biológie. Využívané na predmet Molekulárna biológia

·       RB0L25 – fyziologické laboratórium. Využívané na predmety Fyziológia živočíchov, Bioštatistika,

·       RB4L43 – zoologické laboratórium. Využívané na predmety Porovnávacia morfológia živočíchov, Zoológia I. Zoológia II.

·       SB1P3 –učebňa. Využívaná na predmet Genetika

·    SB1L26 – študentské laboratórium určené na mikroskopické pozorovania. Využívané na predmetoch Všeobecná botanika, Botanika I., Botanika II.

·       SB1L27 – biochemické študentské laboratórium. Využívané na predmety Fyziológia rastlín,

·       SB1P2 – učebňa vybavená stereomikroskopmi Využívaná na predmety Botanika II.

·       Auly a prednáškové miestnosti sú vybavené dataprojektorom, počítačom, mikrofónom, keramickou tabuľou, pripojením na internet, sú to AK0A7, RB0A5, RB0A6, RB0P1, RB1P1, SB1L26, RB3L05, RB0L21, RB0L25


·       Miestnosti kde sa uskutočňujú cvičenia sú vybavené prístrojmi a materiálom podľa zamerania cvičení


V miestnosti SB1L26: svetelné mikroskopy, dataprojektor, keramická tabuľa

V miestosti SB1L27: laminárne boxy, digestor, vodná výveva, elektrický varič, topné hniezdo, magnetické miešadlo, centrifúgy, termobloky, vertikálna elektroforéza, orbitálne trepačky, analytické váhy, spektrofotometer, pH-meter, oximeter, ionmeter, vodný kúpeľ, pieskový kúpeľ, kvapalinový chromatograf (HPLC), refraktometer, destilačný prístroj, byrety, regály s osvetlením na kultiváciu rastlín.

V miestnosti SB1P2: dataprojektor, binokulárne lupy s možnosťou pripojenia na notebook.

V miestnosti RB0L21: mikroskopy, materiál na prípravu jednoduchých preparátov.

V miestnosti RB0L25: PowerLab 26T (zariadenie na získavanie fyziologických údajov u človeka - pulz, tlak, EKG, reflexné reakcie, spirometria) prepojené s PC; mikroskopy; svetelný mikroskop učiteľský s digitálnou kamerou a možnosťou zdieľania obrazu, digitálny spirometer; tlakomery; centrifúgy, spektrofotometer, laboratórne váhy.

V miestnosti RB0L20: mikroskopy, stereoskopické lupy, centrifúgy, heating blok, digestor, PCR box s UV svetlom, horizontálna a vertikálna elektroforéza, zdroj elektrického napätia, homogenizátor, vortex, termostat.

V miestnosti RB4L19: PC + dataprojektor, stereomikroskopy Leica SZ4D, svetelné študentské mikroskopy Leica DM500, svetelný mikroskop učiteľský Leica DM1000, svetelný mikroskop učiteľský Leica DM750, ďalekohľad Nikon Prostaff 3s.

V miestnosti RB1L07: vysokootáčková centrifúga s chladením, termomixér, mikrocentrifúga, platničkový spektrofluoroluminometer (prístroj na meranie absorbancie, fluorescencie a luminiscencie), Nanodrop (prístroj na kvantifikáciu vyizolovaných biomakromolekúl v malom objeme vzorky – 1-2 μl), PCR box, PCR termocyklér, qPCR termocyklér

V miestnosti RB1L01: vysokootáčková centrifúga s chladením, termomixér, mikrocentrifúga, aparatúry na horizontálnu elektroforézu, aparatúry na vertikálnu elektroforézu, aparatúry na blotovanie, molekulárny zobrazovací systém ChemiDoc (prístroj na detekciu chemiluminiscencie a fluorescencie, ktorý umožňuje vizualizáciu a dokumentáciu výsledkov elektroforéz a blotov), denzitometer, UV transluminátor


b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/) slúži ako informačné pracovisko univerzity a podieľa sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov. Pomáha vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu aj inšpirujúce prostredie pre používateľov. Plnenie uvedených funkcií zabezpečuje univerzitná knižnica tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú ponúkané prostredníctvom stránky https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/.

 

Dôležitou službou univerzitnej knižnice UPJŠ je Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ (http://www.safarikpress.6f.sk), ktoré sa podieľa na šírení informácií o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/).

 

Študenti môžu využívať na štúdium aj Študovňu Angely Merici v areáli Park Angelinum 9 a študovňu v ŠDaJ na Medickej ul. K dispozícii majú aj Virtuálnu študovňu (https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs).

Na podporu komplexného riadenia a evidencie výsledkov vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2 (https://ais2.upjs.sk/).

 

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT, https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity využívajúce informačno-komunikačné technológie vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network). Kvalitná komunikačná infraštruktúra univerzity je pre študentov zárukou prístupnosti informácií potrebných pre štúdium.


Prístup študentov k študijnej literatúre zabezpečuje centrálne univerzitné pracovisko Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach  https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/. Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


·       Výpožičné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vypozicne-sluzby1/

·       Katalógy https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/katalogy/

·       Elektronické informačné zdroje https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/e-kniznica/

·       Virtuálna študovňa UPJŠ https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs

·       Služby študovní https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/studovne1/

·       Informačné a rešeršné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/informacne-a-resersne-sluzby1/

·       Medziknižničná výpožičná služba https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/mvs1/

·       Informačné vzdelávanie https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vzdelavanie1/

·       


Databáza evidencie publikačnej činnosti zamestnancov UPJŠ je dostupná na: https://aleph.upjs.sk/F/3MMS97JKRIL5HMDDR1P5BCMU5BI4N4HKNTLU46MT2VHH7EJNDS-03038?func=find-c-0&local_base=epc01


Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.


Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network) (https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/o-nas/).


Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje ŠP osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa ŠP uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.

 

Existencia univerzitných pracovísk je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.


Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

 

Prístup na internet a k informačným zdrojom je zabezpečený pomocou siete Sanet 

·       Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps

·       Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/

·       WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org

·       AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do

·     Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovaný na platforme Office 365 https://outlook.office.com/, vlastná mailová doména @upjs.sk

· Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b

·       Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/

·       Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom

·       Helpdesk IT podpory https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/ , https://www.upjs.sk/helpdesk/kontakty/

·       Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.

·       Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/

·       E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie

·       e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/

·       Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR

·       Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31

·       Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ

·       Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer

·       UVP Medipark

·       VVC Promatech

·       UVP Technicom na UPJŠ

·       Botanická záhrada UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/botanicka-zahrada/)

·       Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce (https://www.upjs.sk/pracoviska/uvz-danisovce/)

 

 


c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:

·        https://www.upjs.sk/elearning/

·        https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7

Na riadenie dištančnej formy vzdelávania sa používajú platformy MS Teams a LMS Moodle. Konkrétna forma a rozsah dištančného vzdelávania je popísaná v informačných listoch predmetov

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MBb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MFb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MGb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCHb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MIb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MPsb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BASMb

https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/SjMb


Štandardnou formou vzdelávania pre medziodborový bakalársky študijný program Biológia je prezenčná forma. Dištančné vzdelávanie sa pre tento študijný program realizuje len v krízových situáciách, ako sú napr. obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19. V takýchto výnimočných prípadoch všetci vyučujúci prechádzajú na dištančnú výučbu a postupujú v súlade rozhodnutím rektora UPJŠ v Košiciach pre realizáciu telekonferenčných prednášok (viď. Rozhodnutie rektora 22/2020).


Prístup k študijným materiálom je zabezpečený online na https://lms.upjs.sk. Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:

https://www.upjs.sk/elearning/

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7%C2%A0


d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

UPJŠ nadväzuje a rozvíja spoluprácu s rôznymi vzdelávacími inštitúciami, aj so strednými školami. Pre skvalitňovanie prípravy študentov na prax a pre prepájanie výskumu so školskou praxou bol zriadený Klub riaditeľov stredných škôl pri PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/kr-ss/). Poslaním Klubu je predovšetkým vytvorenie komunikačnej platformy pre výmenu informácií, koordináciu stanovísk a podporu spoločných aktivít realizovaných fakultou a strednými školami, ktoré poskytujú vzdelanie v oblasti prírodných vied, matematiky a informatiky.

 

S partnermi z praxe sa využívajú viaceré formy participácie:

·        účasť v porote v rámci Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ,

·        odborné poradenstvo a konzultácie pri vedení záverečných bakalárskych prác,

·        pomoc pri organizácii odborných a propagačných seminárov,

·        účasť na propagačných akciách ako je Deň otvorených dverí.

 

Vytvorené partnerstvá, ktoré umožňujú skvalitnenie vzdelávacích činností študijného programu:

·        Centrá excelentnosti (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/centra-exc/)

·        Start-up projekty (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/start-up/)

·        Univerzitný vedecký park Technicom (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/technicom/)

·        Spoločne využívané laboratóriá (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/spolocne-laboratoria/)

·        Vedecko-výskumné centrum Promatech (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/promatech/)

 

UPJŠ napomáha uplatneniu svojich absolventov aj prostredníctvom Career Club UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/career-club-upjs/), ktorý sa podieľa na organizovaní napr. Týždňa/Dňa stáží, Dňa kariéry a pod. 


Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa dlhodobo venuje popularizačným aktivitám, organizuje a podporuje aktivity zamerané na prácu s talentovanými študentmi stredných a vysokých škôl, venuje sa celoživotnému vzdelávaniu učiteľov ZŠ a SŠ. Na základe toho fakulta zriadila Klub riaditeľov stredných škôl pri PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/kr-ss/).

·       

Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach podporuje pedagogickú a vedeckú činnosť aj prostredníctvom Občianskeho združenia PRÍRODOVEDEC (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-ostatnych-zaujemcov/verejnost-a-media/prirodovedec/)

       


Partnerstvá Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:

o  centrá excelentnosti (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/centra-exc/),

o  start-up projekty (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/start-up/),

o  univerzitný vedecký park Technicom (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/technicom/),

o  spoločne využívané laboratóriá (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/spolocne-laboratoria/),

o  vedecko-výskumné centrum Promatech (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/promatech/).



Na vedení projektov Študentskej vedeckej konferencie, záverečných prác študentov študijného programu Biológia sa podieľajú pracovníci

o  Univerzitného vedeckého parku MediPark (https://www.upjs.sk/pracoviska/medipark/)

o  Neurobiologického ústavu Biomedicínske centrum SAV v Košiciach(http://www.neurobiology.sk/)

o  Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV v Košiciach (http://ufhz.sav.sk)

o  Parazitologického ústavu SAV (http://pau.saske.sk/)

o  Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie V Košiciach (https://www.uvlf.sk/)


e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Všestranný rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nielen kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. PF UPJŠ každoročne organizuje tradičné akcie, ako sú Prírodovedecké dni, Science Fest (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/sr/siencefest/). Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, možno nájsť na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.

 

Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ), ktoré ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v štyroch športoch (futsal, florbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná športovým náradím. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


Študenti sa môžu zapojiť do viacerých študentských organizácií (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmových združení (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/).


Pre študentov organizuje Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktivity/) bohatú paletu podujatí, ako sú Deň kariéry, Deň stáží, Podnikni niečo!, Nauč sa žiť atď.


Tradičné podujatia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktoré organizuje Študentská rada Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sú Imatrikulačný ples, Prírodovedecké dni a doprevádzajúce akcie, Science Fest, Alpínka, Študentská recesistická konferencia (ŠTRK) (https://srpfupjs.wordpress.com/akcie-a-podujatia/sciencefest-a-strk/).


Študentský život v Študentských domovoch je doprevádzaný reláciami študentského rozhlasu Košice - ŠtuRKo (http://sturko.intrak.upjs.sk).


Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/), ktoré sa realizujú na univerzitných a zazmluvnených športoviskách (www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sluzby/telovychovne-objekty/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.


Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ) organizuje športové akcie UPJŠ  https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/

Množstvo kultúrnych, spoločenských a športových aktivít ponúka pre študentov aj mesto Košice (www.visitkosice.org, https://www.kosice.sk/sk).


f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa aj mimo UPJŠ na domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AiS2 a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper (https://www.erasmuswithoutpaper.eu/). Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:

·        https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/

·        https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3

 

Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáží na fakulte sú dostupné na stránke:

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/

 

Špecifické informácie pre študentov študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium (zazmluvnené univerzity, výber vhodných predmetov a pod.) môžu študenti získať od koordinátora programu Erasmus na Ústave matematických vied PF UPJŠ.

 

Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ v Košiciach pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia. 


Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3). Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/. Komplexné informácie o ponuke mobilít a stáží a proces výberu uchádzačov sú k dispozícii na stránke univerzity.


Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránkach https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/, https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/erasmusplus/


Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AIS2 (https://ais2.upjs.sk/ais/) a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper (https://www.erasmuswithoutpaper.eu/).


Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ.


9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Informácie a pravidlá pre prijímacie konanie na študijný program MXb - Matematika – medziodborové štúdium sú zverejnené na špecializovanej stránke PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/).

Konkrétne pravidlá pre prijímacie konanie na akademický rok 2022/23 sú zverejnené v dokumente:

https://www.upjs.sk/public/media/2453/prij_konanie_PFUPJS_22_23_Bc.pdf

 

Kritériá prijímacieho konania sú založené na výsledkoch štúdia uchádzača na strednej škole. V rámci prijímacieho konania sa zohľadňuje aj zapojenie uchádzača do rôznych mimoškolských aktivít spojených s matematikou. Podmienkou na zaradenie do prijímacieho konania na bakalársky stupeň štúdia na PF UPJŠ je úspešné vykonanie maturitnej skúšky z predmetu Matematika alebo druhého odboru v kombinácii. Alternatívou k maturitnej skúške z matematiky je absolvovanie skúšky z matematiky realizovanej autorizovaným externým posudzovateľom (spoločnosť Scio: https://www.scio.sk/nps/matematika.asp).

 

Alternatívou k maturitnej skúške z matematiky pre ukrajinských uchádzačov o štúdium v dennej forme s vyučovacím jazykom slovenským je absolvovanie skúšky z matematiky posudzovanej externým nezávislým posudzovateľom (http://osvita.ua/test/).

 

Predpoklady pre prijatie a úspešné zvládnutie štúdia MXb - Matematika – medziodborové štúdium sú:

·        vedomosti, zručnosti a kompetencie na úrovni požiadaviek na maturitu z matematiky na strednej škole gymnaziálneho typu,

·        schopnosť samostatne pracovať so študijnou literatúrou,

·        analytické myslenie,

·        aktívny a zodpovedný prístup k štúdiu.

Požiadavky na prijímacie konanie na bakalárske štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ možno nájsť na stránke https://www.upjs.sk/public/media/2453/prij_konanie_PFUPJS_21_22_Mgr_senat_14_10_schvalene_signed.pdf.


Základnou podmienkou prijatia na bakalársky stupeň štúdia na PF UPJŠ je úspešné vykonanie maturitnej skúšky z aspoň jedného z požadovaných predmetov maturitnej skúšky biológia alebo chémia alebo matematika. Alternatívou k maturitnej skúške z predmetu biológia resp. chémia je skúška z biológie resp. chémie realizovaná  autorizovaným externým posudzovateľom (https://www.scio.sk/nps/biologie.asp ,  alebo https://www.scio.sk/nps/chemie.asp).


Alternatívou k maturitnej skúške z akéhokoľvek z uvedených predmetov pre ukrajinských uchádzačov o štúdium v dennej forme s vyučovacím jazykom slovenským je absolvovanie skúšky z príslušného predmetu posudzovanej externým nezávislým posudzovateľom (http://osvita.ua/test/)


Spôsob prideľovania bodov je uvedený v pravidlách prijímacieho konania na aktuálny akademický rok je dostupný online na https://www.upjs.sk/public/media/2453/prij_konanie_PFUPJS_22_23_Bc.pdf


b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4414) definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránkach:


·        

https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4

 

Detailné podmienky pre prijímanie na jednotlivé študijné programy na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/.

 

Ďalšie informácie k študijným programom prezentované v príťažlivejšej a menej oficiálnej forme sú dostupné na stránke:

https://nadvakroky.sk/.

 

Prijímacie konanie prebieha s podporou Akademického informačného systému AiS2 a celé prijímacie konanie sa dá realizovať plne v elektronickom formáte. 

·       Zásady prijímacieho konania na UPJŠ v Košiciach definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v Košiciach v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4). Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ v Košiciach sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/.

       


Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/6458/


c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Nižšie sú zapísané kvantitatívne parametre procesu prijímacieho konania na študijný program MXb - Matematika – medziodborové štúdium v akademických rokoch 2017/18 - 2021/22, ktoré sú uvedené v poradí: Akademický rok - Plánovaný počet - Počet uchádzačov - Prijatí uchádzači - Zapísaní uchádzači nasledovné:

2017/18:

2018/19:

2019/20:

2020/21:

2021/22:

Ďalšie údaje získané z analýzy výsledkov prijímacieho konania na UPJŠ sú dostupné na adrese:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

 

Z uvedených údajov možno vidieť, že kapacita študijného programu je vyššia, ako je počet záujemcov. Pri prijímaní uchádzačov na bakalárske štúdium sa uplatňujú prísne kritéria, aby prijatí uchádzači mali reálnu šancu absolvovať príslušný študijný program. Celkovo možno skonštatovať, že dopyt po absolventoch študijného programu je vyšší, ako je záujem. Pre lepšiu informovanosť a zvýšenie motivácie mladých ľudí pre štúdium matematiky a prírodovedných predmetov sú realizované rôzne popularizačné podujatia pre študentov stredných škôl a verejnosť, ako sú Deň otvorených dverí, Deň vysokoškoláka, Noc výskumníkov. 

Výsledky prijímacieho konania na študijné programy v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania možno nájsť na stránke UPJŠ venovaných základným indikátorom kvality a monitorovaniu kvality vzdelávania na UPJŠ a jej súčastiach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.


Na týchto stránkach je uvedená aj podrobná štruktúrovaná analýza prijímacieho konania.


10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

 

Dotazník pre študentov k hodnoteniu kvality vzdelávania na Ústave matematických vied je dostupný na adrese:

https://portal.ccvapp.upjs.sk/dotazniky/index.php/385831?lang=sk 

 

Návrhy študentov a ďalšie zistenia z dotazníkov sú pravidelne analyzované na stretnutiach Ústavu matematických vied PF UPJŠ a po prerokovaní s učiteľmi sú prijímané nápravné opatrenia vo výučbe vybraných predmetov. Študenti sú s prijatými opatreniami oboznámení zástupcom riaditeľa Ústavu matematických vied pre pedagogickú činnosť. Od akademického roku 2021/22 je oficiálnym priestorom na prerokovanie štruktúry študijného plánu, názorov a pripomienok učiteľov a študentov ŠP novovytvorená Rada ŠP.

V rámci externého hodnotenia Akademická štvrťhodinka (https://prieskum.saavs.sk/vysledky/) prevládali pri hodnotení matematiky na UPJŠ kladné hodnotenia, čo je premietnuté aj do Zápisnice zo 6. zasadnutia RVK UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=5767 ).


Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.


Viacerí učitelia na študijnom programe si po skončení semestra robia vlastné dotazníkové prieskumy a podľa názorov a námetov študentov, ktoré zistia v týchto prieskumoch sa snažia zlepšiť či už obsah alebo formu výučby v nasledujúcom akademickom roku.


b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

UPJŠ informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.

 

Spätná väzba od študentov a s ňou súvisiace prijímanie opatrení pre zvyšovanie kvality študijného programu je predmetom pravidelných rokovaní Rady študijného programu MXb - Matematika – medziodborové štúdium. Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu sú uverejňované v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/


Názory a námietky študentov na kvalitu študijných programov sú prerokovávané na spoločných stretnutiach so študentami. Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

UPJŠ a jej fakulty pravidelne realizujú vlastné dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce.

 

Prírodovedecká fakulta UPJŠ udržiava kontakty so svojimi absolventami prostredníctvom Klubu absolventov - Alumni Space, ktorý je realizovaný ako súčasť informačného systému AIS2 (https://ais2.upjs.sk/ais/absolvent.html). Registrovaní absolventi môžu po prihlásení sa vyplniť krátky dotazník spätnej väzby týkajúcej sa ich uplatnenia, resp. to môžu uskutočniť prostredníctvom spolupracujúceho združenia OZ Prírodovedec (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-ostatnych-zaujemcov/verejnost-a-media/prirodovedec/).


Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/


Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Kompletné informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

 

Dôležité informácie pre študentov UPJŠ sú dostupné na stránke:

https://www.upjs.sk/studium/

 

Špecifické informácie pre štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež v informáciach pre študentov UPJŠ https://www.upjs.sk/studium/.


Študentom na UPJŠ je neustále poskytovaná podpora samostatnosti a sebahodnotenia. Sú motivovaní zdokonaľovať sa a dodržiavať pri tom všetky princípy akademickej a profesijnej etiky. Podpora univerzity je premietnutá aj do finančnej podpory študentov, ktorá je deklarovaná v Štipendijnom poriadku UPJŠ (https://www.upjs.sk/studenti/legislativa/).


Študenti Prírodovedeckej fakulty, ktorí chcú aktívne spájať svoj voľný čas so vzdelávaním, vedeckou či technickou prácou alebo propagáciou študijného programu majú možnosť využiť finančnú podporu v programe Študentských pomocných vedeckých síl, Študentských pomocných pedagogických síl, Študentských pomocných technických síl a Študentských ambasádorov (https://www.upjs.sk/public/media/22612/Smernicastudpomsilyv2018.pdf).


Špecifické informácie zverejňuje Prírodovedecká fakulta na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/