vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
MCGd - molekulárna cytológia a genetika
Štúdium
Stupeň - III. - doktorandský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Prírodovedecká fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 01 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
doktorandský III. stupeň, ISCED-F kód stupňa vzdelávania: 864
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
3. biológia, ISCED-F kód odboru: 0511
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul za menom.
PhD.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

irelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
4
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
Plánovaný počet študentov: 2 Skutočný počet uchádzačov: 2 Celkový počet študentov: 7 V roku 2019/2020 študovalo na MCd 8 študentov, viď. link www.upjs.sk/public/media/18232/sprava_PhD_2019_2020.pdf V roku 2018/2019 študovalo na MCd 10 študentov, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/sprava_PhD_2018_2019.pdf V roku 2017/2018 študovalo na MCd 12 študentov, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20172018.pdf V roku 2016/2017 študovalo na MCd 9 študentov, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20162017.pdf V roku 2015/2016 študovalo na MCd 9 študentov, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20152016.pdf
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Ciele vzdelávania a profil absolventa v študijnom programe Molekulárna cytológia a genetika zodpovedajú úrovni č. 8 Národného kvalifikačného rámca SR.

Vedomosti

Absolvent doktorandského programu Molekulárna cytológia a genetika má schopnosť preukázať systematické porozumenie odboru v širšom biologickom kontexte, pozná a ovláda sofistikované zručnosti a metódy využívané v odbore, ktoré spĺňajú medzinárodné kritériá, vie aktívne aplikovať všetky atribúty metodológie vedeckej práce, je kompetentný formulovať vedecké hypotézy a ciele a navrhovať komplexné riešenia problémov študovaného odboru vrátane ich dopadov na spoločnosť pri zohľadnení sociálnych, etických a iných kritérií. Absolvent študijného programu má systematický, ucelený a komplexný súbor vedomostí v oblasti biologických procesov, ktoré prebiehajú na tkanivovej, bunkovej, subcelulárnej a molekulárnej úrovni v živom organizme, ako aj súbor doterajších poznatkov o genetickej a epigenetickej regulácii týchto procesov so zreteľom na vyššie úrovne organizácie živých systémov vrátane intaktného organizmu. Absolvent pozná a ovláda vzťahy k interdisciplinárnym odborom ďalších biologických vied a má hlboké poznanie o teóriách, sofistikovaných metódach a postupoch používaných na charakterizáciu biologických procesov na úrovni zodpovedajúcej medzinárodným kritériám.


Zručnosti

Študijný program Molekulárna cytológia a genetika je orientovaný na získanie pokročilých znalostí, zručností a kompetencií v oblasti molekulárnych bioved a genetiky. Študent pracuje so širokou škálou experimentálnych vzoriek a je schopný efektívne uplatňovať a v prípade potreby aj modifikovať a optimalizovať tradičné, ako aj inovatívne vedecké metódy, ktoré umožňujú vizualizáciu, detekciu, analýzu, modifikáciu a kvantifikáciu molekúl v ich prirodzenom prostredí, ako sú bunky, tkanivá/pletivá, orgány, embryá a iné na overovanie vedeckých hypotéz. Študent si osvojí nové poznatky a postupy, ktoré dokáže získať z prístupných zdrojov, vrátane elektronických, tieto kriticky analyzovať a tvorivo aplikovať pri vypracovaní svojej dizertačnej práce. Vie posudzovať a modifikovať vlastnú odbornú činnosť v širšom kontexte, vo vzťahu na dlhodobý dopad v danej oblasti a z hľadiska sociálnych, etických a environmentálnych kritérií. Je schopný nezávislého a kritického myslenia, ktoré dokáže uplatniť pri hľadaní odpovedí na nezodpovedané otázky svojho bádania. Absolvent dokáže identifikovať komplexný problém, navrhnúť a iniciovať riešenie, formulovať vedeckú hypotézu, ciele, navrhnúť relevantné prostriedky a metódy skúmania uplatňované v základnom, biomedicínskom a biotechnologickom výskume, ako aj laboratórnej diagnostike. Dokáže analyzovať dáta a získané výsledky interpretovať na základe syntetických postupov v kontexte širších biologických súvislostí. Výsledky výskumu je schopný prezentovať a publikovať vo forme vedeckých výstupov v slovenskom a anglickom jazyku. Prezenčné schopnosti študenta sú rozvíjané vystupovaním na katedrových seminároch, skupinových stretnutiach, prípadne na Jarnej škole doktorandov UPJŠ. Dôraz je kladený na originalitu prezentovaných výsledkov.


Kompetencie

Študent získa schopnosť pracovať vo vedeckých tímoch, prípadne ich aj viesť, komunikovať o súčasných vedeckých problémoch s kolegami s obdobným odborným profilom, ale aj so širokou verejnosťou. Rešpektuje etiku vedeckej práce a je pripravený niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia plnú zodpovednosť. Spôsob práce so študentami na doktorandskom stupni študijného programu Molekulárna cytológia a genetika výrazne napomáha študentom pri formulovaní cieľov, zvolených prostriedkov ako aj metód riešenia na ich ďalších pôsobiskách.. Osvojené znalosti, zručnosti a kompetencie umožňujú absolventom doktorandského štúdia stať sa členmi špičkových výskumných tímov na renomovaných vedeckých pracoviskách doma a v zahraničí.


Ciele vzdelávania sú v študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov - predmetov študijného programu. Študijný poriadok doktorandského štúdia na UPJŠ vymedzuje základný rámec pre kumuláciu kreditov v študijnej i vedeckej časti tak, aby bol garantovaný vedecký charakter štúdia. Výučba i vedecká časť študijného programu sú dizajnované tak, aby absolvent splnil vzdelávacie ciele v plnom rozsahu.


Pri uvedenom ŠP Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo na základe uznesenia výkonnej rady agentúry č. VR-44/12/2022 zo dňa 28. apríla 2022 vyhovela žiadosti Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach o zmenu údajov (zmena názvu na Molekulárna cytológia a genetika) študijného programu č. 15775 zo dňa 15. marca 2022 podľa § 39 ods. 2 písm. d) zákona č. 269/2018 Z. z. o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania a o zmene a doplnení zákona č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


Personálne zabezpečenie programu je umocnené tým, že traja členovia personálnej matice sú kontaktnými osobami, resp. členmi špičkového tímu Bioaktiv a kontinuálne spolupracujú aj v rámci projektov APVV, čo vytvára optimálny priestor pre vedecké vzdelávanie na 3. stupni v súlade s Dublinskými deskriptormi.

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.
  • Molekulárna cytológia a genetika je akademicky orientovaný študijný program. Možnosti uplatnenia jeho absolventov sú jednak v akademickej sfére, ale aj v mnohých ďalších oblastiach spoločenskej praxe.
  • UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08 (ISCO-08

https://www.kvalifikacie.sk/sites/nsk/files/employers/sk_isco-08_0.pdf).


· V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:

  • 31001 Biológ
  • 213 Špecialisti v oblasti biologických vied
  • 213002 Genetik
  • 213003 Fyziológ
  • 2013007 Biochemik, Biofyzik
  • 231 Vysokoškolský učiteľ
  • 2310001 Profesor
  • 2310002 Docent
  • 2310003 Odborný asistent vysokej školy
  • 1342010 Laboratórny diagnostik bez špecializácie
c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Biotech, Imuna Pharm Šarišské Michaľany


3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.
  • Uplatniteľnosť absolventov študijného programu je sledovaná pomocou dotazníkových prieskumov o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Kontakt s absolventmi UPJŠ udržiava prostredníctvom Klubu absolventov – Alumni Space.
  • Absolventi tohto doktorandského študijného programu sú uplatniteľní v širokom spektre povolaní. Uplatňujú sa v profesiách s výskumným zameraním, predovšetkým v akademickom prostredí ako vysokoškolskí učitelia a vedeckí pracovníci so zameraním na molekulárnu biológiu, genetiku, cytológiu, mikrobiológiu, fyziológiu, imunológiu a ďalšie a v ústavoch Slovenskej akadémie vied. Niektorí absolventi doktorandského štúdia pôsobia na postdoktorandských pozíciách v zahraničí. Mimo akademického prostredia sa uplatňujú v rôznych zdravotníckych zariadeniach a biomedicínskych inštitúciách alebo farmaceutických spoločnostiach, kde pôsobia v oblasti diagnostiky, ale aj na manažérskych pozíciách. Doktorandské štúdium ukončené obhajobou dizertačnej práce v rámci študijného programu Molekulárna cytológia doteraz absolvovalo spolu 15 doktorandov.
  • Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/).


b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

1. dott. Andrea Halaburková, PhD.: jej súčasné pôsobisko - Epigenetics Group, International Agency for Research on Cancer (IARC), Lyon Cedex 08, France

2. Mgr. Katarína Gyurászová, PhD.: jej súčasné pôsobisko - Institute of Cancer Sciences, University of Glasgow, Glasgow, Scotland, United Kingdom

3. RNDr. Viera Kútna, PhD: jej súčasné pôsobisko - Národní ústav duševního zdraví, VP1 Experimentální neurobiológie, Česká republika https://www.nudz.cz/pracovnik/?id=442

4. RNDr. Ivana Timková, PhD.: jej súčasné pôsobisko - BIOTECH s.r.o. Bratislava

 

Na Ústave biologických a ekologických vied PF UPJŠ pôsobia ďalší viacerí úspešní absolventi tohto doktorandského štúdia:

RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD. - odborná asistentka https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/zuzana.jendzelovska/

RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD. - odborná asistentka https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/anna.alexovic.matiasova/

RNDr. Jana Vargová, PhD. - odborná asistentka https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jana.vargova/

RNDr. Martin Majerník, PhD. - výskumný pracovník https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/martin.majernik/

RNDr. Marián Babinčák, PhD. - výskumný pracovník https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/marian.babincak/

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Kvalita študijného programu bola prerokovaná na zasadnutiach Rady študijného programu dňa 22.12.2021  v priestoroch Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.

Zástupca zamestnávateľov Dr. Šprincová zo spoločnosti Medirex, a.s. sa vyjadrila k obsahu štúdia na základe svojich doterajších skúseností v rámci spolupráce so študentmi alebo absolventmi tohto študijného programu.


Konštatovala, že študijný program Molekulárna cytológia a genetika ako aj navrhovaný program so zmeneným názvom Molekulárna cytológia a genetika spĺňa nároky na prípravu odborných pracovníkov ako pre vedeckú komunitu, tak aj pre aplikáciu týchto odborníkov v praxi laboratórnej diagnostiky v medicíne. A to v rôznych príbuzných vedných disciplínach, napr. genetike a molekulárnej diagnostike, mikrobiológii, imunológii, cytológii atď. Pozitívne hodnotí rozšírenie študijného programu o nové predmety, ktoré dajú študentom širší rozhľad.


Z doterajšej praxe má skúsenosti s niekoľkými študentmi doktorandského štúdia Molekulárna cytológia a genetika v rámci výpomoci pri diagnostike SARS-CoV-2, ktorú hodnotí vysoko pozitívne.

Jej stanovisko ako aj stanovisko zástupcu študentov je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia ustanoveniami Študijného poriadku pre doktorandské štúdium (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1449&version=1), ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, ročné hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti.


Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252)  

a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na:

https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253.


Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijný plán pre študijný program (so zmeneným názvom) Molekulárna cytológia a genetika je súčasťou príloh k Opisu študijného programu. Prehľad študijného plánu pre doktorandský študijný program Molekulárna cytológia a genetika je dostupný na https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCGd. V štruktúre študijného plánu sú indikované povinné, povinne voliteľné a výberové predmety, vyznačené sú profilové predmety. Výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia pre naplnenie všetkých cieľov študijného programu, prerekvizity, korekvizity a odporúčania sú uvedené v informačných listoch predmetov. Pre každý predmet sú stanovené príslušné vzdelávacie činnosti vhodné na dosiahnutie výstupov vzdelávania a metóda akou je vzdelávacia činnosť dosiahnutá. Uvedené sú sylaby predmetov, pracovné zaťaženie študentov, kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov, osoba zabezpečujúca predmet a učitelia predmetov.

 

Študijný program bol doplnený o nasledujúce povinne voliteľné predmety: Molekulové mechanizmy ontogenézy cicavcov, Aplikácie prietokovej cytometrie vo výskume, Genetická a epigenetická regulácie génovej expresie, Geneticky modifikované organizmy, Metodológia a etika vedeckej práce. Informačné listy nových predmetov boli vytvorené de novo. Odborný obsah a štruktúra nových predmetov zaručujú prístup k aktuálnym vedomostiam a kompetenciám (SP 2.9.3) a predmet Metodológia a etika vedeckej práce vedie k prevencii prípadných akademických podvodov a predstavuje nástroj na zabezpečenie akademickej integrity doktorandov a absolventov doktorandského štúdia (SP 5.4.1).

Miesto uskutočňovania predmetov študijného programu sú pracoviská UPJŠ v Košiciach.

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Študijný program je zostavený v súlade s vyhláškou č. 614/2002 Z.z. a zákonom č. 131/2002 Z. a je súčasťou dokumentácie k štuidjnému programu.

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
• Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijnom poriadku pre doktorandské štúdium (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1449&version=1). Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok. • Kritériá pre absolvovanie štátnych skúšok pre študijný program sú k dispozícii v študijnom pláne. • Študent riadne skončí štúdium absolvovaním štúdia podľa príslušného študijného programu. Dĺžka štúdia pritom nesmie presiahnuť štandardnú dobu štúdia o viac ako dva roky. • Podmienkou riadneho skončenia štúdia tohto študijného programu je úspešné absolvovanie štúdia v skladbe predpísanej v študijnom pláne, úspešná obhajoba písomnej práce k dizertačnej skúške a absolvovanie ústnej štátnej dizertačnej skúšky, ako aj záverečná obhajoba dizertačnej práce. Za všetky činnosti musí študent dosiahnuť minimálne 240 kreditov. • Študent je povinný absolvovať dizertačnú skúšku najneskôr do 24 mesiacov od začiatku štúdia. Na dizertačnú skúšku sa môže prihlásiť len študent, ktorý úspešne absolvoval všetky povinné predmety, ako aj ďalšie predmety a hodnotené aktivity študijného programu v prepísanej skladbe a dosiahol minimálne 90 kreditov a ktorý včas vypracoval a odovzdal písomnú prácu k dizertačnej skúške. • Obhajoba dizertačnej práce je umožnená len študentovi, ktorý úspešne absolvoval všetky povinné predmety, ako aj ďalšie predmety študijného programu, absolvoval ústnu štátnu dizertačnú skúšku a úspešne obhájil písomnú prácu k dizertačnej skúške a v predpísanej skladbe dosiahol potrebný počet kreditov (minimálne 210 kreditov) a ktorý včas vypracoval a odovzdal dizertačnú prácu a ktorý publikoval výsledky dizertačnej práce ako prvý autor v časopise evidovanom v databáze Scopus alebo WoS a zároveň bol spoluautorom vedeckej práce publikovanej v časopise evidovanom v databáze Scopus alebo WoS. • Konkrétne termíny na splnenie týchto povinností sú aktualizované centrálne na úrovni fakulty a zverejňované v harmonograme aktuálneho akademického roka. Splnenie všetkých podmienok na skončenie štúdia je dôsledne evidované v elektronickom systéme AiS2 a kontrolované príslušným referentom Študijného oddelenia PF UPJŠ v Košiciach. • Pravidlá na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie alebo prerušenie štúdia sú špecifikované v Študijnom poriadku pre doktorandské štúdium (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1449&version=1).
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Pre absolvovanie študijného programu sú platné nasledovné minimálne požiadavky:

  • počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 5.
  • minimálny počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia: 25
  • minimálny počet kreditov za vedeckú časť na riadne skončenie štúdia: 120.
  • počet kreditov za dizertačnú skúšku na riadne skončenie štúdia: 20.
  • počet kreditov za obhajobu dizertačnej práce na riadne skončenie štúdia: 30.


f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

· Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).

· Preskúmavanie podnetov zo strany študenta sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností ((https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a Študijným poriadkom doktorandského štúdia (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/  ).


Súčasťou každoročnej štruktúrovanej výročnej správy o doktorandskom štúdiu doktoranda (Príloha Študijného poriadku doktorandského štúdia na UPJŠ v Košiciach) je jeho vyjadrenie napríklad na nasledujúce otázky (https://www.upjs.sk/vyskum/vedeckovyskumna-cinnost/doktorandsky-portal/dokumenty/):


1.     Zoznam vašich hlavných úspechov dosiahnutých počas posledného akademického roka (vrátane publikovaných článkov, kapitol v monografiách, realizovaných zahraničných návštev, seminárov, získané ocenenia a pod.)

2.     Boli ciele uvedené v predošlej výročnej správe splnené? Ak nie, uveďte prečo.

3.     Ohodnoťte váš celkový pokrok za posledný akademický rok

4.     Uveďte hlavné výskumné ciele, ktoré plánujete uskutočniť v nasledujúcom akademickom roku

5.     Ohodnoťte odbornú kvalitu školiteľa

a. Konzultovali ste svoju písomnú prácu (písomná práca k dizertačnej skúške, dizertačná práca, článok a pod.) so školiteľom?                                      

b. Dostali ste písomnú spätnú väzbu?

c. Ako často a akým spôsobom (napr. mailom, osobne) komunikujete so svojim školiteľom?

d. Ste spokojný s frekvenciou a spôsobom komunikácie?

e. Máte nejaké pripomienky týkajúce sa odborného prístupu zo strany vášho školiteľa? 

6.     Uveďte chýbajúce zdroje alebo iné skutočnosti, ktoré by mohli obmedziť vaše napredovanie počas DŠ


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/  ).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.


Univerzita má zároveň vytvorené pravidlá pre realizáciu doktorandského štúdia pod dvojitým vedením (na zahraničnej univerzite) v Smernici č. 2/2020 pre realizáciu a financovanie doktorátov pod dvojitým vedením medzi Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zahraničnou partnerskou univerzitou: https://www.upjs.sk/vyskum/vedeckovyskumna-cinnost/doktorandsky-portal/.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2, pozri:

https://ais2.upjs.sk/ais/servlets/WebUIServlet?appClassName=ais.gui.vs.es.VSES057App&kodAplikacie=VSES057&uiLang=SK&viewer=web.

viď bod 7e

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

· Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia:

(https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/) a v Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ v Košiciach:

(https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity.


Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, ako aj na https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.


· Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania: 

na ktoré sú úzko previazané  


· Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

  • Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérne.
  • Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky).
  • IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
  • Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
  • Erasmus+: Študenti UPJŠ so špeciálnymi potrebami majú možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.
  • Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.


· Preskúmavanie podnetov zo strany študentov UPJŠ, sa riadi

Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania 

Zákonom o sťažnostiach,  

Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a  

Študijným poriadkom doktorandského štúdia

. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov:

http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCGd

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o nápĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).


Aktuálny fakultný harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

e-mail: peter.fedorocko@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/peter.fedorocko/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332 

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc. /OZŠP/

e-mail: peter.fedorocko@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/peter.fedorocko/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332


prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc. /OZPP/

e-mail: eva.cellarova@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/eva.cellarova/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239


doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc. /OZPP/

e-mail: peter.pristas@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/peter.pristas/

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308


doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD. /OZPP/

e-mail: rastislav.jendzelovsky@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/rastislav.jendzelovsky/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15404


doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD. /OZPP/

e-mail: juraj.sevc@upjs.sk,

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/juraj.sevc/

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15405

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/.


Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

e-mail: peter.fedorocko@upjs.sk

predmety: Biológia kmeňovej bunky, Cytopatológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332


prof. RNDr. Eva Čellárová, DrSc.

e-mail: eva.cellarova@upjs.sk

predmety: Genetická a epigenetická regulácia génovej expresie, Metodológia a etika vedeckej práce, Modelové organizmy v genetike, Cytogenetika a karyológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15239


doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc.

e-mail: peter.pristas@upjs.sk

predmety: Génové manipulácie, Aplikovaná mikrobiológia, Environmentálna mikrobiológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15308


doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD.

e-mail: rastislav.jendzelovsky@upjs.sk

predmety: Aplikácie prietokovej cytometrie vo výskume, Analytická cytometria

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15404


doc. RNDr. Katarína Bruňáková, PhD.

e-mail: katarina.brunakova@upjs.sk

predmety: Funkčná genomika, Geneticky modifikované organizmy,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15258


RNDr. Zuzana Jendželovská, PhD.

e-mail: zuzana.jendzelovska@upjs.sk

predmety: Molekulové mechanizmy v ontogenéze cicavcov

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22936


doc. RNDr. Juraj Ševc, PhD.

e-mail: juraj.sevc@upjs.sk

predmety: Pokročilé mikroskopické metódy v biológii (nie je v študijnom pláne)

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15405


Mgr. Martin Panigaj, PhD.

e-mail: martin.panigaj@upjs.sk

predmety: Molekulárno-biologické metódy (nie je v študijnom pláne)

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24226


prof. MVDr. Ján Mojžiš, DrSc.

e-mail: jan.mojzis@upjs.sk

predmety: Farmakológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14977


RNDr. Miroslava Bálintová, PhD.

e-mail: miroslava.balintova@upjs.sk

predmety: Biotechnológia rastlín

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29628

  

RNDr. Linda Petijová, PhD.

e-mail: linda.petijova@upjs.sk

predmety: Funkčná genomika,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/25832


RNDr. Vlasta Demečková, PhD.

e-mail: vlasta.demeckova@upjs.sk

predmety: Imunológia

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18575


doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc.

e-mail: zuzana.daxnerova@upjs.sk

predmety: Embryológia živočíchov,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15340

 

Spoločenské vedy:

PhDr. Helena Petruňová, CSc.

predmety: Anglický odborný jazyk pre doktorandov 1, Anglický jazyk pre doktorandov

e-mail: helena.petrunova@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15332


Mgr. Zuzana Kolaříková, PhD.

predmety: Anglický odborný jazyk pre doktorandov 1, Anglický jazyk pre doktorandov 2

email: zuzana.kolarikova@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15420


doc. PaedDr. Renáta Orosová, PhD.

predmety: Pedagogika pre vysokoškolských učiteľov

email: renata.orosova@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15382

 

PhDr. Anna Janovská, PhD.

predmety: Psychológia pre vysokoškolských učiteľov

email: anna.janovska@upjs.sk,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858

      

Mgr. Marta Dobrowolska Kulanová, PhD.

predmety: Psychológia pre vysokoškolských učiteľov

email: marta.kulanova@upjs.sk,

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30038

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Zoznam dosiaľ obhájených dizertačných prác v odbore/študijnom programe Molekulárna cytológia


·  RNDr. Viera Kútna – Molekulárna cytológia – škol. doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc.

„Centrálny miechový kanál potkana počas vývinu – neuróny kontaktujúce mozgovomiechový mok, ich vznik a charakter“

obhajoba dňa 28.8.2013 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: Národní ústav duševního zdraví, VP1 Experimentální neurobiologie, Topolová 748, 250 67, Klecany, Česká republika

https://www.nudz.cz/en/employee/?id=442

 

· RNDr. Lucia Mikešová – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Faktory podieľajúce sa na indukcii a priebehu programovanej bunkovej smrti v nádorových bunkách hrubého čreva vystavených účinku fotodynamickej terapie s hypericínom“

obhajoba dňa 28.8.2013 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: momentálne materská dovolenka

 

· RNDr. Anna Matiašová – Molekulárna cytológia – škol. doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc.

„Osud a diferenciácia mitoticky aktívnych buniek ependýmovej vrstvy miechy potkana“

obhajoba dňa 27.8.2014 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: PF UPJŠ v Košiciach, ÚBEV, KBB

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/anna.alexovic.matiasova/

 

· RNDr. Zuzana Jendželovská – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Hypericín ako prírodná látka s možným negatívnym vplyvom na efektivitu chemoterapeutík“

obhajoba dňa 27.8.2014 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: PF UPJŠ v Košiciach, ÚBEV, KBB

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/zuzana.jendzelovska/

 

· RNDr. Lucia Hiľovská – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Vplyv proadifenu na cytotoxicitu mitoxantrónu v bunkách ľudskej promyelocytovej leukémie“

obhajoba dňa 27.8.2015 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: AT&T, momentálne materská dovolenka

 

· RNDr. Barbora Kuchárová – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Vplyv 5-LOX inhibítora MK-886 a cytokínu GDF-15 na účinnosť fotodynamickej terapie s hypericínom vo vybraných nádorových bunkových líniách“

obhajoba dňa 27.8.2015 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: momentálne materská dovolenka

 

· Mgr. Katarína Gyurászová – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Survivin ako cieľová molekula v nádorových bunkách rezistentných voči fotodynamickej terapii s hypericínom“

obhajoba dňa 06.09.2016 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: Institute of Cancer Sciences, University of Glasgow, Glasgow, Scotland, United Kingdom

https://www.gla.ac.uk/researchinstitutes/cancersciences/research/units/beatson/dmurphy/group/

 

· Dott. Andrea Halaburková – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Enhancement of efficacy of photodynamic therapy with Hypericin mediated by histone deacetylase inhibitors“

obhajoba dňa 22.08.2017 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: Epigenetics Group, International Agency for Research on Cancer (IARC), 69372 Lyon Cedex 08, France

https://epic.iarc.fr/centers/iarc.php

 

· RNDr. Jana Vargová – Molekulárna cytológia – škol. prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Charakterizácia buniek bočnej populácie a vplyv hypericínu na ich výskyt a vlastnosti“

obhajoba dňa 28.03.2018 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: PF UPJŠ v Košiciach, ÚBEV, KBB

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jana.vargova/

 

· RNDr. Erika Zsóková – Molekulárna cytológia - škol. doc. RNDr. Peter Solár, PhD.

„Erytropoetínový receptor a jeho úloha v rezistencii nádorovej bunky mliečnej žľazy na paklitaxel“

obhajoba dňa 22.08.2019 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: nie je známe

 

· RNDr. Katarína Motyková – Molekulárna cytológia – škol. doc. RNDr. Zuzana Gažová, CSc.

„Interakcia amyloidných agregátov proteínov s bunkami“

obhajoba dňa 22.08.2019 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: Medicínsky manažér biochemického laboratória, SCHNEIDER LABORATÓRIA, momentálne materská dovolenka

 

· RNDr. Zuzana Tonelli Gombalová – Molekulárna cytológia – školiteľ: doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc.

„Morfológia a vlastnosti cerebrospinálny mok kontaktujúcich neurónov v intaktnej mieche malých laboratórnych zvierat využívaných v neurobiologickom výskume.“

obhajoba dňa 28.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: Taliansko, momentálne materská dovolenka

 

· RNDr. Mgr. Martin Majerník – Molekulárna cytológia – školiteľ: prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Mechanizmy účinku sekundárnych metabolitov Hypericum spp. a PDT na angiogénny proces v kontexte klinicky relevantných nádorových modelov“

obhajoba dňa 28.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: PF UPJŠ v Košiciach, ÚBEV, KBB

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/martin.majernik/

 

· RNDr. Marián Babinčák – Molekulárna cytológia – školiteľ: prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.

„Study of proteins involved in the effect of skyrin in tumor cells under hypoxic and normoxic conditions“

obhajoba dňa 30.6.2021 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: PF UPJŠ v Košiciach, ÚBEV, KBB

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/marian.babincak/

 

· RNDr. Ivana Timková – Molekulárna cytológia – školiteľ: doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc.

„Fyziologické a genetické mechanizmy adaptácie mikrobiálnych populácií na environmentálny stres“

obhajoba dňa 31.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach

Aktuálne zamestnanie: BIOTECH s.r.o, Kresánkova 12, 841 05 Bratislava

https://www.ibiotech.sk/kontakty/projektovi-manazeri

 

 

Zoznam aktuálne vedených doktorandov ŠP Molekulárna cytológia:

· doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD.: Téma: Presenzitizácia nádorových buniek aktiváciou receptora smrti (rastislav.jendzelovsky@upjs.sk)

· doc. RNDr. Rastislav Jendželovský, PhD.: Téma: Identifikácia interakcie medzi hypericínom a transportným proteínom

(rastislav.jendzelovsky@upjs.sk)

· prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.: Téma: BCRP Multifunkčné RNA-DNA nanočastice v personalizovanej onkoterapii (peter.fedoročko@upjs.sk)

· prof. RNDr. Peter Fedoročko, CSc.: Téma: Identifikácia mechanizmov podieľajúcich sa na regulácii fenotypu bočnej populácie v nádoroch

(peter.fedoročko@upjs.sk)

· doc. RNDr. Peter Pristaš, CSc.: Téma: Biodiverzita drevoznehodnocujúcich húb ako zdroj nových biologicky aktívnych látok s potenciálnym využitím v antimikrobiálnej terapii

(peter.pristas@upjs.sk)

· doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc., Téma: Vaskularizácia miechy a jej vzťah k bunkám vyvíjajúceho sa nervového tkaniva

(zuzana.daxnerova@upjs.sk)

· doc. RNDr. Zuzana Daxnerová, CSc., Téma: Štúdium procesov programovanej bunkovej smrti v nervovom systéme v in vitro a in vivo prostredí

(zuzana.daxnerova@upjs.sk)

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov (http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/MCGd).

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu:

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijných poradcov na doktorandskom stupni nemáme.


i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Pre doktorandov sú k dispozícii administratívne služby Študijného oddelenia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/), obrátiť sa môžu na referentku pre doktorandské štúdium, Evu Pitoňákovú, eva.pitonakova@upjs.sk. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť dištančne prostredníctvom Akademického informačného systému, bez osobnej interakcie so študijným oddelením.


Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), v skrátenom tvare „UNIPOC“, je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérne, právne a sociálne a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné skončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/ a

(https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/den-kariery/).


Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach vytvára všeobecne prístupné akademické prostredie a zodpovedajúce podmienky štúdia pre študentov so špecifickými potrebami bez znižovania požiadaviek na ich študijný výkon. Podpora študentov so špecifickými potrebami, so zmyslovým, telesným a viacnásobným postihnutím, s chronickými ochoreniami, so zdravotným oslabením, s psychickým ochorením; s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami a s poruchami učenia, je tiež zabezpečená cez pracovisko UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/).


UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedální UPJŠ (ŠDaJ) alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, k dispozícii sú Študentské domovy s celkovou ubytovacou kapacitou 1755 miest. Stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.


Podporu pre doktorandov poskytuje aj Vnútorný vedecký grantový systém univerzity a fakulty (VVGS), ktorý administratívne zabezpečuje Centrum celoživotného vzdelávania a podpory projektov (https://www.upjs.sk/pracoviska/ccvapp/podpora-projektov/grantove-schemy/vvgsupjs/ a

https://www.upjs.sk/pracoviska/ccvapp/podpora-projektov/grantove-schemy/vvgspf/. Poslaním VVGS je podporovať a stimulovať koncentráciu výskumného potenciálu tvorivých pracovníkov a doktorandov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach  pracujúcich v rôznych oblastiach výskumu a vzdelávania, vytvárať podmienky pre spontánne prepájanie výskumných tém s cieľom úspešnejšieho uchádzania sa o projekty z externého prostredia (APVV, Horizont 2020 a iné programy EU), umožniť efektívnejšie využívanie vyspelej infraštruktúry a vytvoriť súťaživé a stimulačné prostredie pre doktorandov a postdoktorandov UPJŠ. VVGS má zároveň nezastupiteľnú edukačnú funkciu, keďže doktorandov pripravuje k samostatnej tvorbe a realizácii vlastných vedeckých a vzdelávacích projektov s cieľom osvojiť si princípy grantovej súťaže, vedenia kolektívu a spravovania projektovej agendy.


8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje ŠP osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa ŠP uskutočňuje, a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.


Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.


Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


Technické zabezpečenie na úrovni UPJŠ.


Pre bioinformatické analýzy, ktoré častokrát vyžadujú narábanie s veľkými objemami dát, poskytuje univerzita výkonný virtuálny server s technickou podporou. Tento slúži nielen ako úložisko, ale predovšetkým ako prostredie pre prácu. Virtuálny stroj disponuje dostatočnou pamäťou a kapacitou disku, potrebnou pre spracovanie genomických a transkriptomických sekvenačných dát od primárnych analýz po funkčnú anotáciu a pokročilú hĺbkovú analýzu genómov a transkriptómov. Doktorandi využívajú prevažne lokálne inštalácie rôznych nástrojov a lokálne databázy, čo im umožňuje navrhovať vlastné pracovné postupy vhodné pre daný problém.


Informácie o priestorovom zabezpečení študijného programu:

Vybavenie fakulty posluchárňami je dostatočné pre výučbu predmetov študijného programu. Na pracovisku v areáli rektorátu UPJŠ v Košiciach na Šrobárovej ulici a ulici Kostlivého disponujeme štyrmi posluchárňami, RB0A5 (kapacita 280 ľudí), RE0A6 (kapacita 160 ľudí), RB0P1 (kapacita 60 ľudí), AK0A7 (kapacita 160 ľudí). V budove Botanickej záhrady disponuje troma posluchárňami SB1P1 (kapacita 116 ľudí), SB1P2 (20 ľudí) a SB1P3 (20 ľudí) s technickou infraštruktúrou (počítač, dataprojektor). Učebňa SB1P2 je vybavená mikroskopmi. Ďalšie učebne, posluchárne či počítačové miestnosti sú k dispozícii v ostatných budovách fakulty, kde prebieha najmä výučba voliteľných predmetov študijného programu. Ich vybavenie je rôzne a závisí od potrieb výučby toho ktorého voliteľného predmetu.


Laboratóriá a učebné priestory pre doktorandov v areáli Šrobárova 2:

RBSL34: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – prietokovej cytometrie: sorter BD FACSAria II SORP, prietokový cytometer CyFlow ML (Partec)

RBSL27: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – konfokálnej mikroskopie: fluorescenčný mikroskop DMI 6000 B s mikromanipulátorom (Leica Microsystems), konfokálny mikroskop Leica TCS SP5 X (Leica Microsystems)

RB1L09: Laboratórium analytickej cytometrie: molekulárny zobrazovací systém pre snímanie a vyhodnocovanie elektroforetických analýz ChemiDoc XRS+ (Bio-rad), denzitometer GS-800 (Bio-rad), chladená centrifúga (Labogene), čipová kapilárna elektroforéza (Bio-rad), termoblok, horizontálne a vertikálne elektroforetické aparatúry (Bio-rad)

RB1L01: Laboratórium analytickej cytometrie (LAC) – Laboratórium molekulovej biológie: prietokový cytometer BD FACSCalibur, horizontálne a vertikálne elektroforetické aparatúry (Bio-rad), hybridizačná pec, aparatúry na blotovanie (Bio-rad), UV transluminátor

RB1L20: Laboratórium: kultivačná komora s regulovanou atmosférou (regulácia CO2, O2, teploty a vlhkosti) (Coy Lab Products), laminárny box MB 120 (LABOX), centrifúga s chladením 5702R (Eppendorf), germicídna lampa na dekontamináciu kultivačnej komory, nástenná germicídna lampa na filtráciu vzduchu

RB1L23: Laboratórium: sušička na sklo, vodný kúpeľ, digestor, prístroj na príparavu redestilovanej vody, pH meter, analytické váhy Kern, ultrazvukové zariadenie

RB1L42: Laboratórium bunkových kultúr: laminárne boxy (TELSTAR BIOSTAR, AURA 2000 M. A., BioAir Instruments), inkubátory s reguláciou množstva CO2 v atmosfére (Heraeus Instruments Labortechnik, Thermo Forma Steri-Cycle), inkubátor s reguláciou vlhkosti a teploty na kultiváciu vajíčok prepelice japonskej (Brinsea, Ova-Easy), biologický inkubátor s prirodzenou cirkuláciou vzduchu HERAtherm IGS180, laboratórne centrifúgy s chladením (Boeco), invertovaný mikroskop (Motic AE 2000) s digitálnou videokamerou (MOTICAM 5), termomixér komfort (Eppendorf), LED osvetľovacie zariadenie (595 nm 2 x 25 LED, 1 J. cm-2, KVANT s.r.o.), automatický analyzátor počtu a viability buniek (Vi-Cell XR), automatický mikroskop schopný pracovať vo fázovom kontraste a v duálnej fluorescencii bez potrebnej interakcie človeka (IncuCyte), automatické digitálne pipety Xplorer plus, vodný kúpeľ na ohrievanie roztokov, germicídna lampa na dekontamináciu CO2 inkubátorov, nástenné germicídne lampy na filtráciu vzduchu

RB1L07: Laboratórium molekulárno-biologickej diagnostiky (LAMBDA): platničkový spektrofluoroluminometer (BMG FLUOstar Optima), NANODROP ONE (Thermoscientific), BioSpec-nano (Schimadzu), PCR termocyklér (Bio-rad C1000), RT-PCR termocyklér (Bio-rad CFX96), digitálna PCR (dPCR), PCR box, termoblok, centrifúga s chladením (Boeco)

RB1L39: Laboratórium vývinovej neurobiológie: kryotóm, svetelný mikroskop s kamerou, stereolupa, centrifúga, hybridizačná pec, magnetické miešadlo s ohrevom, analytické váhy, pH meter

B3L45: Laboratórium mikrobiológie: termocyklér Eppendorf, Germicídny žiarič Prolux, Spektrofotometer UV/Vis VWR Collection, PCR box Biosan, centrifúga Eppendorf, elektroforéza BioRad, horizontálny autokláv CertoClav, laminárny box Labox, inkubátor s orbitálnym trepaním Biosan


Laboratóriá a učebné priestory pre doktorandov v areáli Mánesova 23:

SB1L117: Sterilné boxy: Laminárne boxy triedy II. (BioAir, Safemate 1.5, TopSafe 1.5, Aura vertical S.P.4.

SB1L117b: Laboratórium prietokovej cytometrie: sekvenátor Illumina MiSeq, prietokový cytometer Partec CyFlow, evaporátor Heidolph

SB1L118: Laboratórium HPLC: Vysokoúčinný kvapalinový chromatograf (HPLC) Agilent

SB1L139: Kryobiologické laboratórium: Bioreaktor New Brunswick BioFlo 110, zmrazovacie zariadenie Kryoplaner, stereolupy

SB2L230: Laboratórium genomiky a transkriptomiky: Real-time PCR systém (qTower3G Analytik Jena), termocykléry PCR, fluorometer Qubit 4, spektrofotometer Biotek Synergy HT, PCR box so zabudovaným UV-C žiaričom, hybridizačná pec

SB2L229: Laboratórium molekulárnej biológie: Vákuový koncentrátor Labconco CentriVap, homogenizátor, centrifúgy

SB2L227: Laboratórium mikrobiológie: Laminárny box triedy I. Gelaire TC48, spektrofotometer Uvi Light XTD2 Secomam, termostaty, trepačky

SB2L223: Laboratórium genomiky: Aparatúry pre horizontálnu a vertikálnu elektroforézu, UV-B iluminátor, mikroskop Olympus BX51 s fotoaparátom Olympus E-520

SB1: Spojovacia chodba: Hlbokomraziaci box Eppendorf F440n s CO2 back-up systémom New Brunswick, rastová komora Panasonic Versatil Environmental Test Chamber

SB1L123: Laboratórium biotechnológie rastlín: centrifúga s chladením, digestory, analytické váhy, pH meter, ultrazvuková vaňa, kompletné vybavenie na prípravu kultivačných médií a roztokov

SB1L138: Sterilizačná miestnosť: Zariadenie na výrobu deionizovanej vody (Culligan), autoklávy PS 50 V, Maxterite 60, sušičky

SB2L228: Laboratórium cytogenetiky: mikroskopy, mikrotómový nôž

SB1L142: Kultivačná miestnosť: regály s reguláciou intenzity iradiácie, termostat, trepačky, klimatizácia, monitoring a regulácia fyzikálnych parametrov kultivácie explantátových kultúr

SB1L144: Kultivačná miestnosť: regály s reguláciou intenzity iradiácie, klimatizácia, autokláv PS 121 V

b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Prístup študentov k študijnej literatúre zabezpečuje centrálne univerzitné pracovisko Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/). Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.


Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network) (https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/o-nas/).

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Štandardnou formou vzdelávania pre tento doktorandský študijný program je prezenčná forma. Dištančné vzdelávanie sa pre tento študijný program realizuje len v krízových situáciách, ako sú napr. obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19. V takýchto výnimočných prípadoch všetci vyučujúci prechádzajú na dištančnú výuku a postupujú v súlade rozhodnutím rektora UPJŠ v Košiciach pre realizáciu telekonferenčných prednášok (pozri Rozhodnutie rektora č. 22/2020).


Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:

https://www.upjs.sk/elearning/

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7

 

V rámci e-learningu zabezpečuje univerzita pre študentov a vyučujúcich prístup a podporu pre platformu LMS MOODLE. Toto prostredie je využívané na zdieľanie študijných materiálov a rôznych edukačných zdrojov.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/

unipoc/career-club-upjs/).


UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Univerzita spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.


Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa dlhodobo venuje popularizačným aktivitám, organizuje a podporuje aktivity zamerané na prácu s talentovanými študentmi stredných a vysokých škôl, venuje sa celoživotnému vzdelávaniu učiteľov ZŠ a SŠ. Na základe toho fakulta zriadila Klub riaditeľov stredných škôl pri PF UPJŠ (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/kr-ss/).


Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach podporuje podporovať pedagogickú a vedeckú činnosť aj prostredníctvom Občianskeho združenia PRÍRODOVEDEC (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-ostatnych-zaujemcov/verejnost-a-media/prirodovedec/)


Partnerstvá Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:


e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.
  • Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nielen kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
  • Študenti sa môžu zapojiť do viacerých študentských organizácií (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmových združení (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/).
  • Pre študentov organizuje Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktivity/) bohatú paletu podujatí, ako sú Deň kariéry, Deň stáží, Podnikni niečo!, Nauč sa žiť atď.
  • Tradičné podujatia Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktoré organizuje Študentská rada Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sú Imatrikulačný ples, Prírodovedecké dni a sprevádzajúce akcie, Science Fest, Alpínka, Študentská recesistická konferencia (ŠTRK) (https://srpfupjs.wordpress.com/akcie-a-podujatia/sciencefest-a-strk/).
  • Študentský život v Študentských domovoch je sprevádzaný reláciami študentského rozhlasu Košice - ŠtuRKo (http://sturko.intrak.upjs.sk).
  • Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/), ktoré sa realizujú na univerzitných a zmluvných športoviskách (www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sluzby/telovychovne-objekty/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, florbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch  zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.
  • Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ) organizuje športové akcie UPJŠ  https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/
  • Množstvo kultúrnych, spoločenských a športových aktivít ponúka pre študentov metropola Košice (www.visitkosice.org, https://www.kosice.sk/sk).


f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3). Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/. Komplexné informácie o ponuke mobilít a stáží a proces výberu uchádzačov je k dispozícii na stránke univerzity.

Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránkach https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/,

Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AIS2 (https://ais2.upjs.sk/ais/) a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper (https://www.erasmuswithoutpaper.eu/).


Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/ ).


Univerzita umožňuje a podporuje absolvovanie doktorandského štúdia pod dvojitým vedením na zahraničnej partnerskej univerzite. Má na to vytvorené pravidlá, ktoré definuje Smernica č. 2/2020 pre realizáciu a financovanie doktorátov pod dvojitým vedením medzi Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zahraničnou partnerskou univerzitou: https://www.upjs.sk/vyskum/vedeckovyskumna-cinnost/doktorandsky-portal/.

 

Na Ústave biologických a ekologických vied sa organizujú informačné stretnutia pre študentov – záujemcov o mobility typu štúdium alebo stáž v pravidelných ročných intervaloch, ale aj v nadväznosti na aktuálne doplňujúce kolá výziev na uskutočňovanie mobilít (prezenčnou alebo online formou). Na tieto stretnutia pre potenciálnych záujemcov sú pozývaní aj úspešní absolventi mobilít (napr. príspevok Mgr. Márie Rynikovej – formou živého vstupu, výpovede o pobyte – stáži v laboratóriu GHC Genetics, Medical genetics laboratory, Praha, ČR na online stretnutí, ktoré sa uskutočnilo vo februári 2021). Záujemcovia o mobility v rámci programu Erasmus+ sú študenti bakalárskeho, magisterského a aj doktorandského stupňa štúdia; na prvých 2 stupňoch prevláda záujem o mobility typu štúdium, na 3. stupni o mobility typu stáž. Za ostatných 5 rokov sa oboch typov mobilít za UBEV zúčastnilo celkovo 26 študentov.

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Požiadavky na prijímacie konanie na doktorandské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ možno nájsť na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/doktorandske/poziadavky-na-prijimacie-konanie/.


Základnou podmienkou prijatia na doktorandské štúdium je úspešné absolvovanie študijného programu v magisterskom štúdiu v odbore Biológia, Biochémia, alebo príbuznom študijnom odbore. Potrebné schopnosti a predpoklady uchádzača o doktorandské štúdium sa overujú na základe výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského štúdia, na základe výsledkov prijímacieho konania, a tiež na základe posúdenia ďalších aktivít nad rámec predchádzajúceho vysokoškolského štúdia.


Záujemca o štúdium v študijnom programe musí disponovať znalosťami z molekulárnej biológie a genetiky na úrovni magisterského stupňa vysokoškolského štúdia.

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ v Košiciach definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v Košiciach v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4

).


Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ v Košiciach sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/ Doktorandské štúdium | UPJŠ (upjs.sk) .


Na študijný program môžu byť prijatí absolventi magisterského štúdia v obore biológia, medziodborového štúdia v kombinácii s biológiou, učiteľského štúdia v kombinácii s biológiou, ale aj absolventi inžinierskeho štúdia v odbore biochémia a biomedicínske technológie alebo biotechnológia alebo absolventi odboru všeobecné veterinárske lekárstvo alebo farmácia alebo absolventi doktorského štúdia v odbore všeobecné lekárstvo.


Prijímacia skúška sa koná pred prijímacou komisiou, ktorú menuje dekan. Predsedom najmenej trojčlennej komisie je garant študijného programu a predseda odborovej komisie. Členmi komisie sú školitelia, ktorí zadávali témy dizertačných prác.


Nutnou podmienkou pre prijatie je absolvovanie prijímacej skúšky, ktorá pozostáva z dvoch častí: overenia teoretických vedomostí uchádzača z vopred známeho okruhu otázok z odboru a jeho jazykových znalostí a z prezentácie rámcového projektu k téme dizertačnej práce. Rámcový projekt dizertačnej práce je vypracovaný v rozsahu maximálne 5 strán a je súčasťou prihlášky na štúdium. Uchádzač môže požiadať školiteľa o konzultáciu/spoluprácu pri príprave rámcového projektu. Uchádzač má rámcovým projektom preukázať prehľad o súčasnom stave riešenej problematiky, jej rozbor, cieľ (ciele) práce, prezentovať pracovnú hypotézu a navrhnúť spôsob riešenia témy/výskumné metódy a predpokladané závery. Pomocou projektu má predstaviť svoj pohľad a prístup na riešení zadanej témy.


Uchádzač za zvládnutie teoretickej časti prijímacieho pohovoru môže získať 1-10 bodov, rovnako za rámcový projekt môže uchádzač získať 1-10 bodov. Na základe získaného počtu bodov komisia zostaví poradie uchádzačov, ktorí splnili podmienky pre prijatie a prípadne explicitne uvedie, ktorí uchádzači nesplnili podmienky na prijatie, pričom uvedie dôvody. Zápisnicu z prijímacej skúšky zasiela predseda komisie dekanovi fakulty.


Od roku 2012 Univerzita pravidelne vyčleňuje z ročnej dotácie sumu na štipendiá pre 100 pozícií v dennej forme DŠ, ktoré sú medzi jednotlivé fakulty prerozdelené na základe „výkonnostného princípu“ vo vedeckom výskume, s tým, že každý študijný program doktorandského štúdia má možnosť prijať 2 doktorandov v každom akademickom roku na základe výsledkov prijímacieho konania.


Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/.

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Výsledky prijímacieho konania na študijné programy v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania možno nájsť na stránke UPJŠ venovaných základným indikátorom kvality a monitorovaniu kvality vzdelávania na UPJŠ a jej súčastiach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/. Na týchto stránkach je uvedená aj podrobná štruktúrovaná analýza prijímacieho konania.

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.


Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita UPJŠ v Košiciach a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity

s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.


Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na internetovej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ https://www.upjs.sk/studium/.


Študentom na UPJŠ je neustále poskytovaná podpora samostatnosti a sebahodnotenia. Sú motivovaní zdokonaľovať sa a dodržiavať pri tom všetky princípy akademickej a profesijnej etiky. Podpora univerzity je premietnutá aj do finančnej podpory študentov, ktorá je deklarovaná v Štipendijnom poriadku UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=1540).


Študenti Prírodovedeckej fakulty, ktorí chcú aktívne spájať svoj voľný čas so vzdelávaním, vedeckou či technickou prácou alebo propagáciou študijného programu majú možnosť využiť finančnej podpory v programe Študentských pomocných vedeckých síl, Študentských pomocných pedagogických síl Študentských pomocných technických síl a Študentských ambasádorov (https://www.upjs.sk/public/media/22612/Smernicastudpomsilyv2018.pdf).


Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/