vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
BICHm - biochémia
Štúdium
Stupeň - II. - úplný vysokoškolský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Prírodovedecká fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 01 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
II. stupeň, 767
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
chémia, 17, 0531
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Mgr.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

Irrelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
Slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
2
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
plánovaný počet študentov - 10, skutočný počet študentov - 11, počet študentov 20.
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Profil:

Absolventi magisterského štúdia v odbore biochémia sú schopní samostatne a tvorivo využívať špecializovaný pojmový aparát a metódy širokého okruhu interdisciplinárnych vedeckých disciplín, súvisiacich s daným odborom a požiadavkami praxe. Sú tiež schopní asistovať pri vyučovaní chemických predmetov na vysokých školách a vykonávať výskum s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti. Získané teoretické a praktické vedomosti im umožňujú riadiť tímy technických pracovníkov a absolventov bakalárskeho štúdia chémie a prípadne niesť zodpovednosť za komplexné riešenia. Nadnárodný a interdisciplinárny charakter chémie dáva absolventom tohto študijného odboru veľké možnosti uplatnenia v rôznych špecializáciách v celosvetovom meradle. Najlepší z absolventov druhého stupňa majú možnosť pokračovať v 3. stupni štúdia (doktorandské štúdium na získanie vedeckej hodnosti PhD.) v odbore biochémia a v blízkych študijných odboroch.

 

Vedomosti:

·        Absolvent magisterského študijného programu biochémia má hlboké a prierezové vedomosti v špecializovanej oblasti, vrátane poznania súvislosti a vzťahov k súvisiacim odborom.

·        Má dobrú znalosť využívania nielen teoretických, ale aj biochemických, molekulárno-biologických, medicínskych a biofyzikálnych metód a postupov, vie efektívne rozhodnúť o použití týchto metód, techník a prostriedkov a aplikovať celú paletu konceptov, princípov a praktík odboru biochémie pre analýzu biomolekúl, syntetických liečiv a materiálov a ich účinok na živé systémy, ale aj s iným možným uplatnením vo vede a výskume.

 

Zručnosti:

·        Vie aktívnym spôsobom získavať nové znalosti a informácie, integrovať ich v aplikáciách pre rozvoj odboru.

·        Absolvent študijného programu biochémia získa schopnosť vysokoefektívne využívať rôzne metodiky a teórie chémie a biológie, tvorivo aplikuje získané teoretické poznatky pri práci so zložitými laboratórnymi prístrojmi aplikovanými pri riešení problémov základného výskumu, ako aj v chemickom a biotechnologickom priemysle na analýzu chemických zlúčenín, liečiv, biomolekúl a materiálov. Má teoretické a praktické vedomosti v oblasti chemickej a biologickej informatiky, ovláda prácu s počítačom a biochemickými databázami.

·        Svoje zručnosti dokáže ďalej rozvíjať a prispôsobovať aktuálnym potrebám praxe, rýchlo získavať informácie zo špecializovaných informačných zdrojov, rôznych databáz a využiť ich pri riešení aktuálnych problémov. Vie prispievať k rozvoju odboru získavaním nových vedomostí pri riešení uvedených úloh.

 

Kompetencie:

·        Absolvent študijného programu biochémia dokáže riešiť problémy, koordinovať postupy v tímoch a samostatne a zodpovedne rozhodovať v meniacom sa prostredí.

·        Dokáže pracovať efektívne ako jednotlivec, ako člen a ako vedúci výskumného a vývojového tímu, udržiavať kontakt s posledným vývojom v danej vedeckej oblasti, komunikovať s verejnosťou na požadovanej odbornej úrovni, prezentovať riešenú problematiku, riadiť sa primeranými praktikami v súlade s profesionálnym, právnym a etickým rámcom disciplíny.

·        Je pripravený miesť zodpovednosť za svoju činnosť a rozhodnutia s prihliadnutím na širšie spoločenské dôsledky.

·        Vie formulovať informácie o postupe a výsledkoch riešenia úloh, komunikovať o odborných názoroch s odborníkmi.


b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08. V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:

1223001 Riadiaci pracovník výskumnej inštitúcie

2131007 Biochemik, biofyzik

2310004 Asistent vysokej školy

2310005  Lektor vysokej školy

c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

MUDr. Andrey Musatov, DrSc, SAV, vedúci vedecký pracovník, Ústav experomentálnej fyziky SAV vyjadril plnú podporu navrhovanému študijnému plánu.

Podporné stanovisko zaslal aj vedecký riaditeľ Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV RNDr. Ján Gálik, CSc.

Podporné stanovisko zaslal prof. MVDr. Štefan Faix, DrSc., Ústav fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV.

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Informácie sú uvedené na adrese: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/

Naši absolventi sú žiadaní na trhu práce v týchto oblastiach:

podľa https://www.profesia.sk - molekulový genetik,

podľa https://sustavapovolani.sk/ - biochemik, chemický špecialista vo výskume a vývoji, pracovník v chemickej a farmaceutickej výrobe

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

      Prof. RNDr. Gabriel Žoldák, PhD., Technologický a inovačný park, UPJŠ, Košice https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Gabriel-Zoldak-38402624, gabriel.zoldak@upjs.sk

·        ·       RNDr. Katarína Tlučková, PhD., postdoctoral researcher, Klosterneuburg, Lower Austria, https://at.linkedin.com/in/katar%C3%ADna-tlu%C4%8Dkov%C3%A1-0914986b, katarina.tluckova@gmail.com

·        RNDr. Jana Janočková, PhD., https://sk.linkedin.com/in/jana-jano%C4%8Dkov%C3%A1-86002847, jana.janockova@upjs.sk

·        RNDr. Katarína Šipošová, PhD., senior associate scientist, Institute of Experimental Physics, SAS Košice, https://sk.linkedin.com/in/katar%C3%ADna-%C5%A1ipo%C5%A1ov%C3%A1-27987874, siposova@saske.sk

·        RNDr. Ľuboš Bauer, PhD., Biochemist, process development scientist, Belgium, https://be.linkedin.com/in/lubos-bauer-b88109101, lubos.bauer@etherna.be.

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Hodnotenie zástupcami zamestnávateľov v rámci zasadnutia Rady študijného programu je uvedené v Zápisnici zo zasadania študijného programu.

Člen RŠP spomedzi zamestnávateľov, MUDr. Andrey Musatov, DrSc, vyjadril plnú podporu navrhovanému študijnému plánu. Predovšetkým ocenil skutočnosť, že absolventi doktorandského štúdia v tomto študijnom programe majú veľmi dobre uplatnenie na výskumných pracoviskách SAV. Doterajšia skúsenosť s týmito absolventmi je veľmi pozitívna. Kvalita študijného programu je zárukou toho, že absolventi získajú počas svojho štúdia kvalitne poznatky a vedeckú výchovu, ktorá im zaručí plnohodnotne zapojenie sa do vedecko-pedagogickej alebo hospodárskej praxe.


Podporné stanovisko zaslal aj vedecký riaditeľ Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV RNDr. Ján Gálik, CSc. “Vyjadrujem plnú podporu navrhovanému študijnému plánu. S absolventmi magisterského/doktorandského štúdia Biochémia máme veľmi dobré skúsenosti. Osvedčili sa na našom pracovisku ako diplomanti, doktorandi aj neskôr ako pracovníci. Doterajšie skúsenosti s týmito absolventami sú veľmi pozitívne. Svedčí to nepochybne o kvalite študijného programu a tiež kvalitnej výchovno-vzdelávacej práci v rámci študijného programu. Magisterské/doktorandské štúdium biochémie bolo vždy integrálnou súčasťou výuky prírodných vied v Košiciach. Podporujem jeho akreditáciu”.


Ústav fyziológie hospodárskych zvierat Centra biovied SAV viac ako dvadsať rokov umožňuje profesionálny rast absolventov biochémie vo výskume na pôde Slovenskej akadémie vied. Absolventi doktorandského štúdia v tomto študijnom programe majú veľmi dobre uplatnenie na našom pracovisku. Doterajšia skúsenosť s týmito absolventmi je veľmi pozitívna. Kvalita študijného programu je zárukou toho, že absolventi získajú počas svojho štúdia kvalitne poznatky a vedeckú výchovu, ktorá im zaručí plnohodnotne zapojenie sa do vedecko-pedagogickej alebo hospodárskej praxe. Podporné stanovisko zaslal prof. MVDr. Štefan Faix, DrSc.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) a ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252)   a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253). Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania pre tvorbu učiteľských študijných programov z roku 2018.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Prehľad študijných programov poskytovaných UPJŠ aj s odkazmi na osobné internetové stránky vyučujúcich s kontaktmi je dostupný na stránke: https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BICHm. Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu sú uvedené v Študijnom pláne.

Všetky relevantné informácie k predmetom, ako sú výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia, prerekvizity, korekvizity a odporúčania pri tvorbe študijného plánu, vzdelávacie činnosti a metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje, sylaby, rozsah aj učitelia sú uvedené v informačných listoch predmetov, ktoré sú k dispozícii v elektronickej podobe v akademickom informačnom systéme AiS2, viď. http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BICHm.  


c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu sú uvedené v Študijnom pláne. Študijný plán je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Sú v ňom uvedené jednotlivé časti študijného programu, vyznačené profilové predmety príslušnej cesty v štúdiu, výstupy vzdelávania a súvisiace kritéria a pravidlá ich hodnotenia, výsledky vzdelávania, prerekvizity a korekvizity. Pre každú vzdelávaciu časť študijného plánu/predmetu sú stanovené používané vzdelávacie činnosti, metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje, osnova, sylabus predmetu, pracovné zaťaženie študenta, kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov vzdelávania a súvisiaceho pracovného zaťaženia, osoba/y ktoré zabezpečujú predmet a miesto uskutočňovania predmetu.

Príslušné informácie sú každoročne upresňované na elektronickej nástenke predmetu v AiS2, alternatívne v LMS UPJŠ alebo prostredí MS Teams.


d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Študijný program biochémie na PF UPJŠ je postavený pre štandardnú dĺžku vzdelávania 2 roky a predpokladá získanie minimálne 120 ECTS kreditov. Jadro odboru je zastúpené v takmer plnom rozsahu. Nosné témy jadra znalosti študijného odboru tvoria takmer 100 % kreditov v každom ročníku. Podstatnú časť obsahu predmetov študijného programu tvoria znalosti z všeobecnej biochémie, biochémie mikroorganizmov, biochémie fyziologických procesov, klinickej biochémie, patobiochémie, biofyzikálnej chémie, bioenergetiky, enzymológie, štruktúry biomakromolekúl a ich funkcií. V rámci základného štúdia a najmä riešenia diplomových prác študenti získajú poznatky z biochemických experimentálnych metód, spektrálnych techník ako UV VIS spektroskopia, fluorescenčnú spektroskopia, CD a MCD spektroskopia, deliacich techník, dynamického svetelného rozptylu a ďalších techník potrebných pre štúdium biochemických procesov. Vzhľadom na zameranie vedeckého výskumu v odbore biochémia na PF UPJŠ v Košiciach sú predmety študijného plánu koncipované tak, aby študenti po ich absolvovaní získali základné znalosti využiteľné pri riešení výskumných úloh, počnúc nastolením problému, rešeršou, prácou s databázami a biochemickou literatúrou, spracovaním a prezentáciou výsledkov v podobe diplomovej práce. Diplomové práce sú zásadne experimentálneho charakteru a študenti na nich pracujú počas dvoch rokov.
e) - Vysoká škola pre jednotlivé študijné plány uvedie podmienky absolvovania jednotlivých častí študijného programu a postup študenta v študijnom programe v štruktúre:

Študijný program Biochémie na PF UPJŠ je postavený pre štandardnú dĺžku vzdelávania 2 roky a predpokladá získanie minimálne 120 ECTS kreditov:

počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 61/31,

počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 35/15,

počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia - 4/4.


Štátne skúšky:

počet kreditov za diplomovú prácu a jej obhajobu potrebných na riadne skončenie štúdia - 16,

počet kreditov za štátnicový predmet Biochémia a klinická biochémia - 4.


Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) . Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok.

Konkrétne podmienky pre absolvovanie štátnych skúšok pre tento študijný program sú k dispozícii v študijnom pláne.

f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).  

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi 

Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), 

Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf)

Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a 

Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň (https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).   

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Peroxidázová aktivita alkalického cytochrómu c.

Vplyv kardiolipinu v michelách na vlastnosti cytochrómu c.

Enzýmová aktivita alkohol dehydrogenázy v prítomnosti aniónov Hofmeisterovej série.

Purifikácia a chakterizácia NADH oxidázy z Thermus thermophilus HB8.

Príprava a charakterizácia deglykozylovanej formy IgG.

Štúdium interakcií a antiproliferačnej aktivity nových biskumarínových a akridínových derivátov s biopolymérmi.

Integrované kovové nanočastice v biopolyméroch.

Využitie potenciometrie pri štúdiu enzýmovej kinetiky.

Štúdium DNA/BSA väzbových vlastností strieborných komplexov.

Vplyv nových akridínových derivátov na sérové albumíny.

Štúdium aktivity topoizomerázy II u nových disubstituovaných derivátov akridínu.

Interakcia G-kvadruplexov s vybranými ligandmi.

I-Motiv: štruktúra a funkcia.

Príprava kovových nanočastíc na integráciu do biopolymérov.

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).

Cieľom diplomovej práce je overenie zvládnutia teórie, odbornej terminológie, základných štandardných vedeckých metód a úroveň vedomostí, znalostí a zručností, ktoré študent získal počas štúdia a v prípade diplomovej práce aj jeho schopnosť používať ich pri riešení úloh študijného odboru. Záverečnou prácou študent preukazuje schopnosť samostatnej odbornej práce z obsahového a formálneho hľadiska. Témy záverečných prác sú zverejnené prostredníctvom akademického informačného systému v termínoch daných Harmonogramom akademického roka. Študenti sa prihlasujú na zvolenú tému práce, na ktorú sú akceptovaní vedúcim záverečnej práce a následne pod jeho odborným vedením záverečnú prácu vypracujú. Štruktúra záverečnej práce, jej formálna úprava, spôsob odovzdania a kontrolu originality upravuje Smernica rektora č. 1/2011 o základných náležitostiach záverečných prác, ich zverejnení a sprístupnení po dobu ich uchovávania a kontrole originality. Termíny odovzdávanie diplomových prác sú dané v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ a harmonogramom akademického roka https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/harm/. Študent, ktorý vypracoval záverečnú prácu má právo oboznámiť sa s posudkami na ňu najneskôr tri dni pred jej obhajobou. Pre vypracovanie posudku k záverečnej práci slúži podpora v AiS2. Študent sa môže zúčastniť štátnej skúšky, medzi ktorú patrí aj obhajoba záverečnej práce, len vtedy, ak má udelené hodnotenie zo všetkých predmetov v predpísanej skladbe študijného plánu študijného programu, ktorý študuje a získal predpísaný počet kreditov (minimálne 96 kreditov). Zvyšné kredity študent získava za predmety štátnej skúšky, medzi ktoré patrí aj záverečná práce a jej obhajoba. Záverečná práca sa obhajuje pred komisiou, ktorá má najmenej štyroch členov. Obhajoby záverečnej práce sa spravidla zúčastňuje okrem členov komisie aj vedúci záverečnej práce a jej oponent. Výsledok obhajoby záverečnej práce sa hodnotí klasifikačnými stupňami A až FX. Ak bola záverečná práca hodnotená stupňom FX, ďalší postup upravuje Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ.


Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3

Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania: 

na ktoré sú úzko previazané  

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy 


Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/

Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové 

Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky

IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.

Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.

Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy

Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), 

Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), 

Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1) a 

Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň (https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).   

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BICHm.

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).  

Fakultný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.


7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

Prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc., vysokoškolský učiteľ na funkčnom mieste profesora

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/maria.kozurkova/

www.portalvs.sk/regzam/detail/15335

maria.kozurkova@upjs.sk

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

Prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc. /OZPP/

maria.kozurkova@upjs.sk,

www.portalvs.sk/regzam/detail/15335

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/maria.kozurkova/

Profilové predmety: Klinická biochémia, Biochémia mikroorganizmov


Doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc. /OZPP/

erik.sedlak@upjs.sk,

www.portalvs.sk/regzam/detail/15371

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/erik.sedlak/.

Profilový predmet: Enzymológia, Proteíny, štruktúra a funkcia


Doc. RNDr. Viktor Víglaský, PhD. /OZPP/

viktor.viglasky@upjs.sk

https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15341

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/viktor.viglasky/.

Profilový predmet: Moderné trendy v biochémii a molekulárnej biológii


Doc. RNDr. Rastislav Varhač, PhD./OZPP/

rastislav.varhac@upjs.sk

www.portalvs.sk/regzam/detail/14675

https://www.upjs.sk/en/PF/zamestnanec/rastislav.varhac/

Profilový predmet: Biofyzikálne chémia I, Biofyzikálna chémia II, Proteíny, štruktúra a funkcia


RNDr. Danica Sabolová, PhD./OZPP/- výberové konanie plánované v júni/

danica.sabolova@upjs.sk,

www.portalvs.sk/regzam/detail/15342

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/danica.sabolova/

Profilový predmet: Xenobiochémia

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.


Prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc. /OZPP/

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/maria.kozurkova/


Doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc. /OZPP/

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/erik.sedlak/.


Doc. RNDr. Viktor Víglaský, PhD. /OZPP/

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/viktor.viglasky/.


Doc. RNDr. Rastislav Varhač, PhD./OZPP/

https://www.upjs.sk/en/PF/zamestnanec/rastislav.varhac/


RNDr. Danica Sabolová, PhD./OZPP/- výberové konanie plánované v júni

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/danica.sabolova/


Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/.

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc., Biochémia mikroorganizmov, Klinická biochémia, Patobiochémia, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, Seminár k diplomovej práci, ŠVK - seminár a vystúpenie, www.portalvs.sk/regzam/detail/15335, (maria.kozurkova@upjs.sk)

Doc. RNDr. Viktor Víglaský, PhD., Moderné trendy v biochémii a molekulárnej biológii, Nukleové kyseliny: štruktúra a funkcia, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15341 (viktor.viglasky@upjs.sk).

Doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc., Enzymológia, Proteíny, štruktúra a funkcia, Biochémia fyziologických procesov, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, www.portalvs.sk/regzam/detail/15371, (erik.sedlak@upjs.sk).

Doc. RNDr. Rastislav Varhač, PhD., Biofyzikálna chémia I, Biofyzikálna chémia II, Proteíny, štruktúra a funkcia, Biochemické analytické metódy, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, www.portalvs.sk/regzam/detail/14675, (rastislav.varhac@upjs.sk).

RNDr. Danica Sabolová, PhD., Xenobiochémia, Praktikum z biotechnológie, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, www.portalvs.sk/regzam/detail/15342, (danica.sabolova@upjs.sk).

RNDr. Nataša Tomášková, PhD., Biochémia fyziologických procesov, Semestrálny projekt I, Semestrálny projekt II, Experimentálne metódy k diplomovej práci, Laboratórne cvičenia k diplomovej práci, www.portalvs.sk/regzam/detail/15354, (natasa.tomaskova@upjs.sk).

RNDr. Ján Elečko, PhD., Bioorganická chémia, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/20039, (jan.elecko@upjs.sk).

RNDr. Jana Špaková Raschmanová, PhD., Bioorganická chémia, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15410, (jana.spakova@upjs.sk).

Doc. RNDr. Jadislav Janovec, PhD., Molekulový modeling, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15392 (ladislav.janovec@upjs.sk)

Mgr. Lucia Barbierik, PhD., Komunikácia a kooperácia, Psychológia a psychológia zdravia, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/19521, (lucia.barbierik@upjs.sk).

Mgr. Ondrej Kalina, phD. Komunikácia kooperácia, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15482 (ondrej.kalina@upjs.sk).

prof. PhDr. Eugen Andreanský, PhD. Filozofia a metodológia prírodných vied, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15455 (eugen.andreanský@upjs.sk).

Doc. PhDr. Kristína Bosáková, PhD., Filozofická antropológia, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14682 (kristina.bosakova@upjs.sk).

PhDr. Dušan Hruška, PhD., Filozofia výchova, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6621, (dusan.hruska@upjs.sk).

Mgr. Alena Buková, PhD., Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15426, (alena.bukova@upjs.sk).

Mgr. Agata Dorota Horbacz, PhD., Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14854, (agaa.horbacz@upjs.sk).

Mgr. Dávid Kaško, PhD., Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22938, (david.kasko@upjs.sk).

Mgr. Ladislav Kručanica, PhD., Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14214, (ladislav.krucanica@upjs.sk).

Mgr. Petra Tomková, PhD., Športové aktivity I-IV, www.portalvs.sk/regzam/detail/32641, (petra.tomkova@upjs.sk).

Mgr. Marcel Čurgali, Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24638, (marcel.curgali@upjs.sk).

Mgr. Patrik Berta, Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/31442, (patrik.berta@upjs.sk).

Mgr. Richard Melichar, Športové aktivity I-IV, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/32640, (richard.melichar@upjs.sk).

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Zoznam školiteľov s priradenými prácami za roky 2017/2018 - 2021/2022.

prof. Ing. Marián Antalík, DrSc. (marian.antalik1@upjs.sk)

Cytochróm c a jeho agregáty s polyaniónmi. (vypísaná 2018/2019 – Olajoš, obhájená 2020)

Stabilita a vlastnosti betanínu. (vypísaná 2019/2020 – Dimunová, obhájená 2021)

prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc. (maria.kozurkova@upjs.sk)

Štúdium interakcií akridín-4-ylmetylén benzohydrazidov s biomakromolekulami. (vypísaná 2017/2018 – Mindeková, obhájená 2019)

Štúdium interakcií biopolymérov s derivátmi kyseliny salicylovej. (vypísaná 2017/2018 – Filiačová, obhájená 2019)

Vplyv nových akridínových derivátov na sérové albumíny. (vypísaná 2018/2019 – Ihnatová, obhájená 2020)

Štúdium aktivity topoizomerázy II u nových disubstituovaných derivátov akridínu. (vypísaná 2018/2019 – Jaklovská, obhájená 2020)

Štúdium 3,9-disubstituovaných akridínových derivátov s DNA. (vypísaná 2019/2020 – Blizniaková, obhájená 2021)

Štúdium interakcií nových 2.9-disubstituovaných akridínových derivátov s DNA. (vypísaná 2020/2021 – Bogárová, obhájená 2022)

doc. RNDr. Viktor Víglaský, PhD. (viktor.viglasky@upjs.sk)

Vplyv G-kvadruplexových ligandov na topologické vlastnosti superhelikálnej DNA. (vypísaná 2016/2017 – Trinkovičová, obhájená 2018)

G-kvadruplex ako molekulový nástroj monitorovania účinku vybraných antioxidantov. (vypísaná 2016/2017 – Lizáková, obhájená 2018)

Komplexy nukleových kyselín so špecifickými ligandmi. (vypísaná 2016/2017 – Ondriová, obhájená 2018)

Vplyv G-kvadruplexových ligandov na topológiu plazmidovej DNA. (vypísaná 2017/2018 – Hricišin, obhájená 2019)

Interakcia G-kvadruplexov s vybranými ligandmi. (vypísaná 2018/2019 – Morávek, obhájená 2020)

i-Motiv: štruktúra a funkcia. (vypísaná 2018/2019 – Švecová, obhájená 2020)

Vplyv derivátov rodamínu na nekanonické štruktúrne formy DNA. (vypísaná 2019/2020 – Fabianová, obhájená 2021)

Interakcia G-kvadruplexov s vybranými ligandmi. (vypísaná 2020/2021 – Koverová, obhájená 2022)

doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc. (erik.sedlak@upjs.sk)

Purifikácia a charakterizácia 3C proteázy exprimovanej v Escherichia coli. (vypísaná 2019/2020 – Paulíková, obhájená 2021)

Purifikácia a charakterizácia vlastností vybraných dehalogenáz. (vypísaná 2020/2021 – Artimovič, obhájená 2022)

Príprava génov kódujúcich vybrané dehalogenázy pre potreby purifikácie proteínu. (vypísaná 2020/2021 – Fecková, obhájená 2022)

RNDr. Rastislav Varhač, PhD. (rastislav.varhac@upjs.sk)

Enzýmová aktivita alkohol dehydrogenázy v prítomnosti aniónov Hofmeisterovej série. (vypísaná 2017/2018 – Džupponová, obhájená 2019)

Využitie absorpčnej spektrofotometrie pri monitorovaní štiepenia cytochrómu c trypsínom. (vypísaná 2019/2020 – Felčíková)

Vplyv kofaktora na enzýmovú aktivitu NADH oxidázy. (vypísaná 2021/2022 – Kostková, konzultant Sedlák, obhájená 2022)

RNDr. Nataša Tomášková, PhD. (natasa.tomaskova@upjs.sk)

Vplyv zmiešaných miciel na rýchlosť viazania ligandu do cytochrómu c. (práca vypísaná 2016/2017 – Cisková, obhájená 2019)

Vply aniónov Hofmeisterovej série na peroxidázovu aktivitu cytochrómu c. (vypísaná 2017/2018 – Marcinková, obhájená 2019)

Vplyv kardiolipinu v michelách na vlastnosti cytochrómu c. (vypísaná 2018/2019 – Vasilegová, obhájená 2020)

Charakterizácia konformačných a funkčných vlastností apoflavodoxínu z Desulfovibrio desulfuricans. (vypísaná 2020/2021 – Prusáková, obhájená 2022)

Štúdium flavodoxínu ako indukovateľného producenta ROS. (vypísaná 2021/2022 – Rodziňák, obhájená 2022)

RNDr. D. Sabolová, PhD. (danica.sabolova@upjs.sk)

Štúdium interakcií komplexných zlúčenín zinku s DNA. (vypísaná 2016/2017 – Imrichová, obhájená 2018)

Štúdium DNA väzbových vlastností derivátov chalkónov. (vypísaná 2017/2018 – Zusková, obhájená 2019)

Štúdium DNA/BSA väzbových vlastností strieborných komplexov. (vypísaná 2018/2019 – Kováčová, obhájená 2020)

Štúdium DNA/BSA väzbových vlastností nových derivátov antracénu. (vypísaná 2019/2020 – Liptáková, obhájená 2021)

Štúdium DNA/BSA väzbových vlastností novosyntetizovaných indolových derivátov. (vypísaná 2020/2021 – Radová, obhájená 2022)

Interakcie biomolekúl s novo-syntetizovanými komplexnými zlúčeninami. (vypísaná 2021/2022 – Timuľáková, obhájená 2022)

Doc. RNDr. Katarína Štroffeková, PhD. (katarina.stroffekova@upjs.sk)

Štúdium vplyvu fotobiomodulácie (PBM) na pesticídom poškodené nervové bunky. (vypísaná 2019/2020 – Kolesárová, konzultant prof. Kožurková, obhájená 2021)


f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov. 

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Aktuálne aj historické zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ.

Študenti majú zastúpenie aj v Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ. Zástupca študentov ktorý zastupuje záujmy študentov študijného programu Biochémia je Mgr. Jakub Olajoš, (jakub.olajos@student.upjs.sk).

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Prof. RNDr. Mária Kožurková, CSc.

https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/maria.kozurkova/

www.portalvs.sk/regzam/detail/15335

maria.kozurkova@upjs.sk


Na začiatku akademického roka sa študijný poradca stretne so všetkými študentami magisterského štúdia a oboznámi ich so spôsobom stretnutí a konzultácii k danému študijnému odboru. Ďalšie konzultácie je možné uskutočniť pre celú študijnú skupinu a v prípade potreby aj individuálne. Forma konzultácii v závislosti od situácie sa uskutoční osobným stretnutím, resp. v on-line priestore. Na konzultácie je štandardne vyhradený čas každý pondelok, v čase od 12.00 h do 16.00 h. 

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Prírodovedecká fakulta: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/

s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením. Študijným referentom je pani Ing. Agnesa Pivarníková.

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérne, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: ,  https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/ , https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/

UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: : https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/

 

UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.

 

Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.

Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

 https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7


K laboratóriám, v ktorých prebieha vzdelávanie študentov, patrí Laboratórium biochémie a okrem tohto základného výučbového laboratória sa študenti vzdelávajú a pracujú v rámci záverečných prác alebo pri riešení v rámci študentskej vedeckej a odbornej činnosti aj vo vedecko-výskumnom laboratóriu: Laboratóriu štruktúrnej analýzy biomakromolekúl.

Pre účely výskumu, ale aj vzdelávania, Ústav chemických vied disponuje prístrojmi, ako sú monokryštálový RTG difraktometer Oxford Diffraction Xcalibur s CCD detektorom Sapphire2 a chladičom kryštálov Desktop Cooler firmy Oxford Cryosystems, elementárny analyzátor CHNOS Elemental Analyzer vario MICRO firmy Elementar Analysensysteme GmbH, UV-VIS spektrometer Specord 250 firmy Analytik Jena, FT-IR spektrometre - IRTracer-100 firmy Shimadzu a Nicolet 6700 firmy Thermo Scientific, VCD modul k spektrometru Termo Scientific Nicolet 6700 FT-IR, TG/DSC termoanalyzátor STA 409 PC firmy Netzsch, kombinovaný s hmotnostným spektrometrom Aeolos na detekciu uvoľňovaných plynov, UV-VIS spektrofotometer SPECORD S400 Analytic Jena, NMR spektrometer Varian 600 MHz PremiumCOMPACT a Varian 400 MHz Mecury Plus NMR spektrometer, polarimeter JASCO P-2000, mikrovlnné reaktory CEM Discover s automatickým otváraním, mikrovlnný reaktor Monowave 200M, SHIMADZU HPLC systém pozostávajúci z pumpy LC-20AD, termostatovaného modulu CTO-20AC, kontrolnej jednotky CBM-20A a refrakčného detektora RID-10A, Autokláv AMAR equipments, spektropolarimeter JASCO J-810, spektrofotometer VARIAN Cary 100 Bio, spektrofluorometer JASCO FP 8300, Zetasizer Nano ZS 90 (pre meranie molekulových hmotností), Biacore X100 (systém na analýzu molekulových interakcií), AKTA Oligopilot Plus (zariadenie pre flexibilnú syntézu), adsorpčný analyzátor Quantachrome NOVA 1200e, chromatografy HPLC (Agilent), spektrofotometer UV-Vis Specord S 600, spektrofotometer Biochrom WPA (Biochrom Ltd, Cambridge, United Kingdom), spektrálna pipeta pre online detekciu SpectroPipetter-II Dipping Probe (World Precision Instruments Sarasota, USA), zariadenie pre meranie vzoriek optickým vláknom (Analytik Jena), spektrofluorofotometer RF-6000 (Shimadzu), plynový chromatograf GC–2030 (Shimadzu), automatický sekvenčný prietokový analyzátor (FIAlab Instruments, USA), prístroj na meranie hrúbky tenkých vrstiev (ThetaMetris), depozičné zariadenie pre prípravu špecifických nanoštrukturovaných materiálov, potenciostat/galvanostat EcaStat (Istran, Bratislava), potenciostat Autolab PGSTAT302N, potenciometrická titračná aparatúra (MeterLab), kombinovaný chromatografický systém s on-line pyrolýznym injektorom Py – cGC SGE-Erba Science, plynový chromatograf s TCD detektorom, prístroj na meranie permeability plynov VAC-2, sada autoklávov.


b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/).

Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:https://www.upjs.sk/elearning/ a https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ. UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/

Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:

 ·   Centrá excelentnosti

·    Start-up projekty

·    Univerzitný vedecký park Technicom

·    Spoločne využívané laboratóriá

·    Vedecko-výskumné centrum Promatech 

·    Technologický a inovačný park UPJŠ

·   Košický klaster nového priemyslu

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/  a https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.

 Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/. Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf.

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Magisterský študijný program má právo študovať uchádzač, ktorý absolvoval bakalársky študijný program v danom alebo príbuznom odbore na PF UPJŠ alebo na inej vysokej škole a splnil podmienky prijatia na štúdium.

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ - 4.

Prijímanie na štúdium sa uskutočňuje na základe posúdenia výsledkov predchádzajúceho bakalárskeho štúdia, alebo na základe výsledkov prijímacej skúšky/pohovoru (prezenčnou, alebo dištančnou formou). Pri posúdení výsledkov predchádzajúceho bakalárskeho štúdia sa berie do úvahy: vážený študijný priemer (VŠP) z profilujúcich predmetov podľa zvoleného programu štúdia a odborné aktivity uchádzača. Profilujúce predmety pre magisterský študijný program Biochémia sú Biochémia I a II, Biochémia nukleových kyselín I a II, príp. obsahovo ekvivalentný predmet (napr. Molekulová biológia). Prijímacia komisia spravidla pozostáva z Osoby zodpovednej za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu a ďalších dvoch členov. Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:

 Prijímacie konanie | UPJŠ (upjs.sk)

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

2021/22  Plán           10

             Uchádzači  16

             Prijatí         11

             Zapísaní     10

2020/21  Plán           10

             Uchádzači  12

             Prijatí         11

             Zapísaní     10

2019/20  Plán           10

             Uchádzači  12

             Prijatí         12

             Zapísaní     10

2018/19  Plán           10

             Uchádzači  14

             Prijatí         12

             Zapísaní     11

2017/18  Plán           10

             Uchádzači  20

             Prijatí         10

             Zapísaní     9

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10. Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/ a https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vnutorne-hodnotenie/.

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/

 Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/,

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

 

Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/.

 

Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.