Cieľom vzdelávania v rámci doktorandského študijného programu Biofyzika je pripraviť absolventov s vysokou odbornosťou, širokým spektrom poznatkov, zručností a špecifických znalostí v oblasti biofyziky a jej príbuzných vedných odborov. Nadobudnuté poznatky, vedomosti a zručnosti zodpovedajú úrovni č. 8 vedomostí, zručností a kompetencií podľa Národného kvalifikačného rámca SR, Kvalifikačný rámec v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania.
Absolvent tretieho stupňa vysokoškolského študijného programu Biofyzika:
Okrem zmienených vedomostí a schopností, získa absolvent tretieho stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom programe Biofyzika tieto špecializované vedomosti, schopnosti a zručnosti - dokáže prinášať samostatné tvorivé riešenia zložitých problémov v oblasti:
Ciele vzdelávania sú v študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov - predmetoch študijného programu. Študijný poriadok doktorandského štúdia na UPJŠ vymedzuje základný rámec pre kumuláciu kreditov v študijnej i vedeckej časti tak, aby bol garantovaný vysoko odborný charakter štúdia. Výučba aj vedecká časť študijného programu sú v súlade s jeho opisom. Špecifické znalosti, zručnosti a kompetencie, ktoré študenti nadobúdajú absolvovaním jednotlivých vzdelávacích aktivít sú dostatočne podrobne uvedené v informačných listoch predmetov študijného programu.
V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:
211 Špecialisti v oblasti fyzikálnych a prírodných vied
2111009 Fyzik dozimetrie
2111007 Fyzik termodynamik, akustik, optik
2113004 Fyzikálny chemik
2113001 Chemik kvantovej chémie
2131007 Biochemik, biofyzik
2310001 Profesor
2310002 Docent
2310003 Odborný asistent vysokej školy
2310004 Asistent vysokej školy
2310005 Lektor vysokej školy
2310006 Hosťujúci profesor
2511999 Systémový analytik inde neuvedený
Uplatniteľnosť absolventov študijného programu Biofyzika je sledovaná pomocou dotazníkových prieskumov o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Kontakt s absolventmi UPJŠ udržiava prostredníctvom Klubu absolventov - Alumni Space.
Absolvent študijného programu Biofyzika sa uplatní ako vedecký a vedecko-výskumný pracovník a má všetky predpoklady, aby rástol odborne na pozíciách v oblastiach: biofyzika, biochémia, molekulová biológia a biomedicínska fyzika. Je možné očakávať aj uplatnenie v manažérskych pozíciách a priamo vo výrobe pri riadení odborných činností.
Kvalita doktorandského študijného programu Biofyzika bola prejednávaná v rámci zasadnutia Rady študijného programu, konaného dňa 29.9.2021 v priestoroch PF UPJŠ v Košiciach.
Stanovisko zástupcov zamestnávateľov je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP zo dňa 29.9.2021.
Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia Študijným poriadkom štúdia, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:
Prehľad študijných programov poskytovaných UPJŠ aj s odkazmi na osobné internetové stránky vyučujúcich s kontaktmi je dostupný na stránke: https://studijne-programy.upjs.sk/.
V doktorandskom študijnom programe Biofyzika je základný odborný profil principiálne formovaný povinnými a povinne voliteľnými predmetmi. Tieto predmety spolu s vedecko-výskumným zameraním dizertačnej práce definujú profil absolventa tak, aby boli splnené požiadavky praxe pre jeho uplatnenie predovšetkým v školstve a výskume. Okrem základnej odbornej profilácie absolventi získajú dodatočné vedomosti a zručnosti z oblasti informačných technológií a počítačových vied, dôležité pre zamestnanie mimo akademickú sféru.
Všetky relevantné informácie k predmetom, ako sú výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia, prerekvizity, korekvizity, typy vzdelávacie činnosti a metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje, sylaby, rozsah aj učitelia sú uvedené v informačných listoch predmetov, ktoré sú k dispozícii v elektronickej podobe v akademickom informačnom systéme AiS2, viď. https://studijne-programy.upjs.sk/
Usmerňovanie a kontrola tvorivej vedecko-výskumnej činnosti je predovšetkým v kompetencii školiteľa dizertačnej práce.
Miestom uskutočňovania výuky a vedeckej práce v rámci doktorandského študijného programu Biofyzika sú budovy UPJŠ v Košiciach.
Všetky údaje a informácie sú uvedené v študijnom pláne, ktorý je generovaný z AIS2 a je tiež súčasťou odovzdanej dokumentácie.
Pre absolvovanie študijného programu Biofyziky sú platné nasledovné požiadavky:
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi:
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/
Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2:
doc. Mgr. Gregor Bánó, PhD., gregor.bano@upjs.sk:
doc. Mgr. Daniel Jancura, PhD., daniel.jancura@upjs.sk:
RNDr. Zuzana Jurašeková, PhD., zuzana.jurasekova@upjs.sk:
doc. RNDr. Katarína Štroffeková, CSc., katarina.stroffekova@upjs.sk:
doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc., erik.sedlak@upjs.sk:
RNDr. Marián Fabián, CSc., marian.fabian@upjs.sk:
RNDr. Gabriel Žoldák, PhD., gabriel.zoldak@upjs.sk:
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 3. stupeň na UPJŠ a v Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, ako aj na https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania , Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
Preskúmavanie podnetov zo strany študentov UPJŠ sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom pre 3. stupeň na UPJŠ. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ v Košiciach.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.
Celouniverzitný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).
Fakultný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/harm/.
prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc., profesor, riaditeľ TIP UPJŠ, pavol.miskovsky@upjs.sk, https://www.upjs.sk/UPJS/zamestnanec/pavol.miskovsky/, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15268
prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc./OZŠP/,
doc. RNDr. Jozef Uličný, CSc./OZPP/,
doc. Mgr. Daniel Jancura, PhD./OZPP/,
doc. RNDr. Katarína Štroffeková, CSc./OZPP/,
doc. Mgr. Gregor Bánó, PhD./OZPP/,
RNDr. Michal Cagalinec, PhD.,
Ing. Alexandra Zahradníková, DrSc.,
RNDr. Branislav Brutovský, CSc.,
doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc.,
RNDr. Gabriel Žoldák, PhD.,
RNDr. Zuzana Naďová, PhD.,
RNDr. Veronika Huntošová, PhD.,
RNDr. Magdaléna Májeková, PhD.,
RNDr. Marta Gaburjáková, PhD.,
RNDr. Marián Fabián, CSc.,
RNDr. Zuzana Sumbalová, PhD.,
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.
Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/
Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/program/BFdeAj.
prof. RNDr. Pavol Miškovský, DrSc.,
doc. RNDr. Jozef Uličný, CSc.,
doc. Mgr. Daniel Jancura, PhD.,
doc. RNDr. Katarína Štroffeková, CSc.,
doc. Mgr. Gregor Bánó, PhD.,
RNDr. Branislav Brutovský, CSc.,
RNDr. Zuzana Naďová, PhD.,
RNDr. Zuzana Jurašeková, PhD.,
doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc.,
RNDr. Gabriel Žoldák, PhD.,
RNDr. Marián Fabián, CSc.,
RNDr. Veronika Huntošová, PhD.,
Ing. Alexandra Zahradníková, DrSc.,
RNDr. Alexandra Zahradníková, PhD.,
RNDr. Michal Cagalinec, PhD.,
RNDr. Marta Gaburjáková, PhD.,
RNDr. Jana Gaburjáková, PhD.,
RNDr. Magdaléna Májeková, PhD.,
doc. RNDr. Zuzana Gažová, PhD.
RNDr. Diana Fedunová, PhD.,
MUDr. Andrey Musatov, DrSc.,
doc. Ing. Zoltán Tomori, CSc.,
RNDr. Zuzana Sumbalová, PhD.,
doc. PaedDr. Renáta Orosová, PhD.,
PhDr. Anna Janovská, PhD.,
PhDr. Helena Petruňová, CSc.,
Mgr. Zuzana Kolaříková, PhD., Anglický odborný jazyk pre doktorandov 1, Anglický jazyk pre doktorandov 2
doc. Mgr. Gregor Bánó, PhD., gregor.bano@upjs.sk:
· Mikroštruktúry pre biomedicínske „lab-on-chip“ aplikácie
doc. Mgr. Daniel Jancura, PhD., daniel.jancura@upjs.sk:
· Mechanizmus spriahnutia elektrónového a protónového transportu v cytochróm c oxidáze
RNDr. Zuzana Jurašeková, PhD., zuzana.jurasekova@upjs.sk:
· Vývoj nanosenzorov na báze Plazmónmi zosilnenej optickej spektroskopie pre citlivú a selektívnu detekciu organických molekúl v životnom prostredí a priemysle
doc. RNDr. Katarína Štroffeková, CSc., katarina.stroffekova@upjs.sk:
· Hypericín ako potenciálny regulátor Bcl2 proteínov a jeho vplyv na apoptózu a autofágiu nádorových buniek
doc. RNDr. Erik Sedlák, DrSc., erik.sedlak@upjs.sk:
· Vývoj účinných geneticky kódovaných fotosenzibilizátorov
· Využitie ribozómového displeja pri vývoji enzýmov
RNDr. Marián Fabián, CSc., marian.fabian@upjs.sk:
· Chemická štruktúra ferylových intermediátov v respiračných oxidázach
RNDr. Gabriel Žoldák, PhD., gabriel.zoldak@upjs.sk:
· In silico inžinierstvo komplexných biofyzikálnych vlastnosti proteínov
· Molekulový mechanizmus koloidálnej stability imunoglobulínov
Základné informácie z VÚPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/.
VPUCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov (https://studijne-programy.upjs.sk/program/BFdeAj).
Mgr. Veronika Džupponová, študentka 3BFd veronika.dzupponova@student.upjs.sk
Mgr. Veronika Dzurillová, študentka 3BFd veronika.dzurillova@student.upjs.sk
doc. Mgr. Daniel Jancura, PhD.,daniel.jancura@upjs.sk, https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/daniel.jancura/
ÚFV, Jesenná 5, m. č. SJ0O51
- konzultácie sú po osobnom dohovore
Študijný program je podporovaný štandardne cez študijné oddelenie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/) s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej osobnej interakcie so študijným oddelením.
Študenti tiež môžu využiť služby Univerzitného poradenského centra UPJŠ v Košiciach (UNIPOC), ktoré je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať všetkým študentom UPJŠ bezplatné poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérne, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu
a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií možno nájsť na stránke UNIPOC: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/.
O možnostiach uplatniteľnosti na pracovnom trhu sa študenti môžu viac dozvedieť počas Dňa kariéry UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/den-kariery/) alebo na internetovej stránke UPJŠ Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
Univerzitné poradenské centrum UPJŠ v Košiciach zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/. · UPJŠ v Košiciach ponúka študentom aj ubytovacie (https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/) a stravovacie služby prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
UPJŠ v Košiciach zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje ŠP osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa ŠP uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.
Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na internetovej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.
Podrobnosti o technickom a priestorovom zabezpečení všetkých študijných programov možno nájsť na týchto internetových stránkach:
Študenti majú na Katedre biofyziky PF UPJŠ k dispozícii špičkové experimentálne vybavenie sústredené v 13 špecializovaných laboratóriách (http://www.biofyzika.sk):
Konkrétna infraštruktúra využívaná pre študijný program Biofyzika:
Na kultiváciu bunkových kultúr slúži laboratóriu bunkovej biológie, ktoré je vybavené laminárnym boxom (TelStar Bio II Advance), CO2 inkubátorom (Hera Cell), 96-platničkovým readerom (Glomax multidetection system) a prietokovým cytometrom (MACSQuant Analyzer). Fluorescenčný obraz bunkových štruktúr sa sníma pomocou konfokálneho systému Zeiss LSM 700 (s excitáciou pri 405, 488 alebo 555 nm), ktorý je pripojený k invertovanému mikroskopu Zeiss Aviovert 200M. V kompletne vybavenom laboratóriu pre molekulárnu biológiu so zameraním na techniky ako sú izolácia a purifikácia DNA alebo cielená mutagenéza, sa nachádzajú: centrifúgy (Eppendorf 5810R a 5430D), termálny cyklér Eppendorf – PCR, elektroforéza (BioRad), ultra-mrazák (‑86oC) a inkubátor pre baktérie. Elektrofyziologické parametre buniek sa sledujú pomocou patch-clamp aparatúry, ktorá je zostavená z fluorescenčného mikroskopu (Olympus IX71), CCD kamery (Hamamatsu ORCA R-2), mikromanipulátora (MP-285), patch-clamp zosiľňovača (Axopatch™ 200B) a digitizátora (Axon Digidata 1440A). Laboratórium molekulárnych simulácií ponúka 8+1 pracovných staníc (OSX/Windows7/Linux) so stereoskopickým zobrazovaním, haptickými zariadeniami, GPGPU a prístupom k programom balíka Schrodinger, AMBER, Gaussian ako aj Open Source softvérom. Pracovisko umožňuje simulácie v oblasti biofyziky: od ab initio výpočtov cez molekulárnu mechaniku a dynamiku, dokovanie a výpočty voľných energií. Laboratórium Ramanovej spektroskopie je vybavené konfokálnym Ramanovym mikrospektrometrom Renishaw InVia Reflex (excitačné lasery 532, 633 a 785 nm) v kombinácii s dvojicou mikroskopov Leica DM2500 a Leica DMI3000 B. Príprava vzoriek prebieha v chemickom laboratóriu, kde sa okrem iného nachádzajú centrifúgy (Eppendorf 5424 a 5804R), trepačka (IKA MS3), váhy (OHAUS – Explorer, ExplorerPro, Discovery), miešač s ohrevom (Heidolph Mr-Tec), pH meter (HANNA instrument – HI 9017 a HI3220), sušička (Nüve – FN 055) a bezpečnostná skriňa na horľaviny (Asecos). Neoceniteľnou súčasťou vybavenia je autokláv (Tuttnauer 3150 EL) a sada prístrojov na výrobu čistej vody (Thermo scientific – TKA, TKA Smart2Pure). Laboratórium biologickej termodynamiky je metodicky zamerané na štúdium biomakromolekúl a ich interakcií s nízkomolekulovými ligandami (napr. liečivá). Na merania termodynamických, optických a metabolických parametrov slúži izotermálny titračný kalorimeter (MicroCal, ITC-200), zariadenie na meranie metódou zastaveného toku (stopped-flow, Applied Photophysics, SX-20), absorpčný a fluorescenčný spektrofotometer (Shimadzu UV-2401PC a RF-5301PC), Xvivo Systém (BioSpherix, USA) a Seahorse XF24 analyzér. V laboratóriu laserovej spektroskopie sa nachádzajú dve vlastné experimentálne aparatúry. Prvou z nich je mikro-Ramanova aparatúra v kombinácii s optickou pinzetou, ktorá je vybavená sadou cw laserov (488, 532, 596, 633 a 785 nm) a spektrografom (Jobin-Yvon iHR550). Druhá aparatúra je zameraná na detekciu singletového kyslíka s využitím excitácie pulzným Nd:YAG laserom (Spectra Physics - Quanta Ray), ktorý pumpuje optický parametrický oscilátor a/alebo farbičkový laser. Detekciu fosforescencie singletového kyslíka umožňuje fotonásobič (Hamamatsu H10330A-75).
Prístup študentov k študijnej literatúre zabezpečuje centrálne univerzitné pracovisko Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach. Hlavným poslaním Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Viac informácií o jednotlivých oblastiach zabezpečovaných UK možno nájsť na uvedených odkazoch:
Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/).
Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
Centrum informačných a komunikačných technológii UPJŠ v Košiciach (CIaKT) je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
Štandardnou formou vzdelávania pre doktorandský študijný program Biofyzika je prezenčná forma. Dištančné vzdelávanie sa pre tento program realizuje len v krízových situáciách, ako sú napr. obmedzenia súvisiace s pandémiou COVID-19. V takýchto výnimočných prípadoch všetci vyučujúci prechádzajú na dištančnú výuku a postupujú v súlade rozhodnutím rektora UPJŠ v Košiciach pre realizáciu telekonferenčných prednášok (viď. Rozhodnutie rektora 22/2020).
Vzdelávacie činnosti na UPJŠ v Košiciach, ktoré sú poskytované dištančnou formou sú dostatočne podporované a tiež zabezpečené (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7). Informácie o dištančnej forme vzdelávania, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na internetových stránkach pre e-vzdelávanie na UPJŠ (https://www.upjs.sk/elearning/).
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/career-club-upjs/).
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Univerzita spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.
Partnerstvá Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:
Pri zabezpečení vzdelávacích činností ŠP Biofyzika Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach spolupracuje s Oddelením biofyziky ÚEF SAV, https://websrv.saske.sk/uef/oddelenia-a-laboratoria/oddelenie-biofyziky/
Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7.
Ponuku podujatí pre študentov, ktoré organizuje Univerzitné poradenské centrum ako Deň kariéry, Deň stáží, Podnikni niečo!, Nauč sa žiť atď. možno nájsť na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktivity/.
Medzi tradičné akcie, ktoré majú medzi študentami značnú popularitu patria podujatia každoročne organizovaných Prírodovedeckých dní ako sú Science Fest (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/sr/siencefest/) alebo výlet na Alpínku.
Čas medzi prednáškami môžu študenti tráviť v relaxačnom kútiku MARK na ÚFV PF UPJŠ v Košiciach (https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/15959/) alebo v Kreatívnom laboratóriu na ÚINF PF UPJŠ.
O dobrú pohodu sa stará Študentský rozhlas Košice - ŠtuRKo (http://sturko.intrak.upjs.sk).
Zoznam študentských organizácií pôsobiacich na UPJŠ v Košiciach možno nájsť uvedený na internetovej stránke https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/.
Záujmové združenia pôsobiace na UPJŠ v Košiciach sú uvedené na stránke https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/.
Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii
5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry. Zoznam športovísk UPJŠ v Košiciach je uvedený na internetovej stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sluzby/telovychovne-objekty/. Ponuku športových akcií UPJŠ môžu študenti nájsť na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/.
Množstvo kultúrnych, spoločenských a športových aktivít ponúka pre študentov metropola Košice (www.visitkosice.org, https://www.kosice.sk/sk).
Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3). Zahraničné mobility študentov sú podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/.
Na doktorandský študijný program Biofyziky môžu byť prijatí absolventi magisterského štúdia v oboroch fyzika, chémia, biológia a informatika.
Prijímacia skúška sa koná pred prijímacou komisiou, ktorú menuje dekan. Predsedom najmenej štvorčlennej komisie je garant študijného programu a predseda odborovej komisie. Členmi komisie sú školitelia, ktorí zadali témy. Okruh otázok určujú členovia komisie na základe požiadaviek školiteľa. U uchádzačoch sa predpokladá zvládnutý obsah predmetov Molekulová biofyzika I, Biofyzika bunky I a Experimentálne metódy biofyziky I-III v rozsahu bakalárskeho a magisterského štúdia Biofyziky ma Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Požiadavky na prijímacie konanie na doktorandské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach možno nájsť na internetovej stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/doktorandske/poziadavky-na-prijimacie-konanie/.
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ v Košiciach definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v Košiciach v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4). Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ v Košiciach sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/.
Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/.
Výsledky prijímacieho konania na študijné programy v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania možno nájsť na stránke UPJŠ venovaných základným indikátorom kvality a monitorovaniu kvality vzdelávania na UPJŠ v Košiciach a jej súčastiach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/. Na týchto stránkach je uvedená aj podrobná štruktúrovaná analýza prijímacieho konania.
2021/22 Uchádzači 0
Prijatí 0
Zapísaní 0
2020/21 Uchádzači 0
Prijatí 0
Zapísaní 0
2019/20 Uchádzači 0
Prijatí 0
Zapísaní 0
2018/19 Uchádzači 0
Prijatí 0
Zapísaní 0
2017/18 Uchádzači 0
Prijatí 0
Zapísaní 0
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.
Univerzita UPJŠ v Košiciach a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na internetových stránkach https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na internetovej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na internetovej stránke https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ, ktoré možno nájsť na stránke: https://www.upjs.sk/studium/.
Špecifické informácie pre štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach zverejňuje fakulta na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.