-
Profil absolventa študijného programu Progresívne materiály zodpovedá úrovni č. 8 vedomostí, zručností a kompetencií podľa Národného kvalifikačného rámca SR, Kvalifikačný rámec v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania.
Absolvent študijného programu PMd má systematický, ucelený a komplexný súbor vedomostí v oblasti atomárnej štruktúry, magnetických, fyzikálno-chemických vlastností materiálov a nanomateriálov, vrátane poznania a porozumenia vzťahov k interdisciplinárnym odborom materiálových vied a má hlboké poznanie teórií, sofistikovaných metód a postupov pre charakteriázáciu progresívnych typov materiálov a nanomateriálov a výskumu na úrovni zodpovedajúcej medzinárodným kritériám.
Absolvent má zodpovedajúce zručnosti a vie aktívnym spôsobom získavať nové znalosti a informácie, kriticky ich analyzovať a prehodnocovať a využívať ich v teórii i praktických aplikáciách v oblasti vývoja nanokryštalických zliatin, nanopórovitých materiálov, tenkých vrstiev a filmov, tenkých mikrodrôtov, masívnych kryštalických magnetických kompozitov a nanokompozitov a magnetických nanočastíc.
Absolvent PMd má prislúchajúce kompetencie a dokáže plánovať a iniciovať riešenie komplexných problémov, vrátane formulovania cieľov, prostriedkov a metód v oblasti vývoja v oblasti progresívnych materiálov. Vie posudzovať a modifikovať vlastnú odbornú činnosť v širšom kontexte, vo vzťahu na dlhodobý dopad v danej oblasti a z hľadiska sociálnych, etických, environmentálnych kritérií.
Ciele vzdelávania sú v študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov - predmetoch študijného programu. Študijný poriadok doktorandského štúdia na UPJŠ vymedzuje základný rámec pre kumuláciu kreditov v študijnej i vedeckej časti tak, aby bol garantovaný vedecký charakter štúdia. Výučba i vedecká časť študijného programu sú v súlade s jeho opisom.
UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08 (ISCO-08 https://www.kvalifikacie.sk/sites/nsk/files/
employers/sk_isco-08_0.pdf). Absolvent doktorandského stupňa študijného programu Fyzika kondenzovaných látok má odborné vedomosti, komunikačné a prezentačné zručnosti na vysokej úrovni, ktoré mu umožňujú nájsť si uplatnenie v rôznych profesiách, kde sa využíva tvorivé a kritické myslenie, analytické schopnosti a tímová spolupráca. Úspešné pôsobenie absolventov dokazuje, že potenciál doktorandského stupňa študijného programu Progresívne materiály možno považovať za veľmi vysoký.
V študijnom programe Progresívne materiály sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované podľa ISCO-08 takto:
Uplatniteľnosť absolventov študijného programu je sledovaná pomocou dotazníkových prieskumov o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Kontakt s absolventmi UPJŠ udržiava prostredníctvom Klubu absolventov - Alumni Space.
Absolvent programu Progresívne materiály PMd sa uplatní ako vedecký a vedecko-výskumný pracovník a má všetky predpoklady aby rástol odborne na pozíciách v odbore fyzika a materiálové vedy. Je možné očakávať aj uplatnenie v manažérskych pozíciách a priamo vo výrobe pri riadení odborných činností.
1. RNDr. Ladislav Galdun, PhD. ukončil magisterský odbor „Fyzika-Chémia“ na Katedre anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach v roku 2014. V rámci svojho doktorandského štúdia na Katedre fyziky kondenzovaných látok vo forme dvojitého vedenia (Cotutelle Slovensko-Španielsko) sa venoval štúdiu Heuslerových zliatin. Od roku 2018 začal pracovať ako vedecký pracovník vo firme RVmagnetics zaoberajúcej sa vývojom a výskumom bezkontaktných senzorov vo forme sklom potiahnutých mikrodrôtov. Pôsobí ako výskumný pracovník v Centre progresívnych materiálov TIP-UPJŠ v Košiciach, kde založil laboratórium LED (Laboratórium elektrochemickej depozície) zamerané na prípravu a modifikáciu funkčných Heuslerových nanodrôtov a tenkých vrstiev prostredníctvom elektrochemickej depozície.
https://www.linkedin.com/in/ladislav-galdun-9421a3127/?originalSubdomain=sk,
2. RNDr. Ondrej Kapusta, PhD. ukončil magisterský odbor „Fyzika-Chémia“ na Katedre anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach v roku 2014.Úspešne ukončil doktorandské štúdium v odbore Progresívne materiály v roku 2017/2018. Publikoval v spoluautorstve 15 CC prác, zaslúžil sa významne o rozvoj metodiky prípravy magnetických nanokompozitov. https://www.researchgate.net/profile/Ondrej-Kapusta
3. RNDr. Andrea Dzubinská, PhD., . Ukončila doktorandské štúdium na programe Progresívne materiály na Katedre fyziky kondenzovaných látok vo forme dvojitého vedenia (Cotutelle Slovensko-Španielsko). Pôsobí ako výskumný pracovník v Centre progresívnych materiálov TIP-UPJŠ v Košiciach. https://www.researchgate.net/profile/Andrea-Dzubinska-2
4. RNDr. Vitalyi Latyshev, PhD. ukončil doktorandský stupeň PMd v roku 2020/2021. V rámci svojho doktorandského štúdia na Katedre fyziky
kondenzovaných látok mu bola v roku 2020 udelená cena rektora za jeho významný vedecký prínos v oblasti elektrokatalýzy a nanomateriálov, zavádzanie nových metodík výskumu katalyzátorov ako aj rozsiahlu publikačnú činnosť v prestížnych karentových časopisoch a grantovú úspešnosť.
https://www.upjs.sk/vyskum/vedeckovyskumna-cinnost/cena-rektora/CR-2020/ https://www.researchgate.net/profile/Vitalii-Latyshev
· Kvalita študijného programu PMd bola prejednávaná v rámci zasadnutia Rady študijného programu, konaného dňa 10.9.2021 v priestoroch PF UPJŠ v Košiciach.
· Stanovisko zástupcov zamestnávateľov je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP zo dňa 10.9.2021, pričom Konkrétne komentáre a návrhy boli nasledovné:
Ing. Miloš Predmerský, CSc., USSKE Košice – ocenil garantovanie veľmi solídneho fyzikálno-chemického obsahu, ktorý študijný program poskytuje. Menovaný konštatoval, že plne podporuje realizáciu študijného programu, ktorý je zárukou, aby absolvent pracoval úspešne pri vývoji materiálov presne podľa potrieb zákazníka, čo v podniku USSKE vysoko oceňujú. Konkrétnym príkladom je zavedenie novej triedy materiálov pre elektromotory, ktoré USSKE navrhol, kde komplexné poznatky o stratách a detailných fyzikálno-chemických procesoch umožnili vývoj progresívnych motorov. Takéto náročné úlohy sú schopní riešiť práve absolventi ŠP Progresívne materiály. Doc.
RNDr. Pavol Hrizdoš, CSc., riaditeľ UMV SAV Košice – vyzdvihol, že ŠP poskytuje priestor pre širokú profiláciu absolventov doktorandského štúdia v oblasti materiálových vied, ktorí sú aj zamestnancami UMV SAV Košice. RNDr.
Peter Spišák, CSc., BSH Michalovce – konštatoval, že aj z predchádzajúcich skúseností, ŠP Progresívne materiály pripravuje absolventov pre prax, ktorí sú zdatní nielen v poznaní základných procesov, ale predovšetkým vedia pochopiť vzťahy medzi jednotlivými veličinami a parametrami, čo z praktického hľadiska robí absolventov UPJŠ v porovnaní s absolventami technických univerzít, využiteľných viac na analytické pozície pre prax.
Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku pre doktorandské štúdium a ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú
Prehľad študijných programov poskytovaných UPJŠ aj s odkazmi na osobné internetové stránky vyučujúcich s kontaktmi je dostupný na stránke: https://studijne-programy.upjs.sk/
V študijnom pláne sú uvedené nasledovné informácie:
- Jednotlivé časti študijného programu (moduly, predmety a iné relevantné školské a mimoškolské činnosti za predpokladu, že prispievajú k dosahovaniu želaných výstupov vzdelávania a prinášajú kredity) v štruktúre povinné, povinne voliteľné a výberové predmety,
V doktorandskom študijnom programe Progresívne materiály je odborný profil študenta dominantne formovaný povinnými a povinne voliteľnými predmetmi. Tieto predmety spolu s vedecko-výskumným zameraním dizertačnej práce vytvárajú profil absolventa tak, aby boli splnené požiadavky praxe pre jeho uplatnenie predovšetkým v akademickej sfére na univerzitách, alebo výskumných ústavoch Slovenskej akadémie vied resp. na zahraničných pracoviskách. Získané experimentálne zručnosti a dodatočné vedomosti z oblasti nanotechnológií, progresívnych materiálov a štruktúrnej analýzy materiálov zvyšujú uplatniteľnosť absolventov v oblastiach mimo akademickú sféru, predovšetkým v priemyselnom výskume .
- Profilové predmety: v študijnom programe sú vyznačené profilové predmety príslušnej cesty v štúdiu (špecializácie),
Profilové predmety sú uvedené aj v AiS2. Sú viditeľné v informačných listoch a výstupných zostavách študijných plánov.
Pre študijný program Progresívne materiály sú definované nasledovné profilové predmety:
- Výstupy vzdelávania: pre každú vzdelávaciu časť/ predmet definuje výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia tak, aby boli naplnené všetky vzdelávacie ciele študijného programu (môžu byť uvedené len v Informačných listoch predmetov v časti Výsledky vzdelávania a v časti Podmienky absolvovania predmetu),
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Informácie sú zahrnuté do informačných listov.
Informácie sú každoročne upresňované na elektronickej nástenke predmetu v AiS2, alebo prostredí MS Teams.
- Prerekvizity, korekvizity a odporúčania pri tvorbe študijného plánu
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Sú viditeľné v informačných listoch a výstupných zostavách študijných plánov.
- Vzdelávacia činnosť: pre každú vzdelávaciu časť študijného plánu/predmet sú stanovené používané vzdelávacie činnosti (prednáška, seminár, cvičenie, záverečná práca, projektová práca, laboratórne práce, stáž, exkurzia, terénne praktikum, odborná prax, štátna skúška a ďalšie, prípadne ich kombinácie) vhodné na dosahovanie výstupov vzdelávania,
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Informácie sú zahrnuté do informačných listov.
- Metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje – prezenčná, dištančná, kombinovaná (v súlade s Informačnými listami predmetov):
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Informácie sú zahrnuté do informačných listov.
- Stručná osnova predmetu/ sylaby predmetu,
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Informácie sú zahrnuté do informačných listov.
Informácie sú každoročne upresňované na elektronickej nástenke predmetu v AiS2, alebo prostredí MS Teams.
- Pracovné zaťaženie študenta („rozsah“ pre jednotlivé predmety a vzdelávacie činnosti samostatne)[2],
Pracovné zaťaženie študenta je definované v prílohe Študijného poriadku UPJŠ.
- Kredity pridelené každej časti na základe dosahovaných výstupov vzdelávania a súvisiaceho pracovného zaťaženia,
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Sú viditeľné v informačných listoch a výstupných zostavách študijných plánov. https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/PMd
- Osoba zabezpečujúca predmet (alebo partnerskú organizáciu a osobu) s uvedením kontaktu,
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Sú viditeľné v informačných listoch a výstupných zostavách študijných plánov.
- Učiteľ predmetu (alebo podieľajúce sa partnerské organizácie a osoby) (môžu byť uvedené aj v IL predmetov),
Vypĺňa sa v AiS2 v štruktúrovanej podobe. Sú viditeľné v informačných listoch a výstupných zostavách študijných plánov.
Všetky relevantné informácie k predmetom, ako sú výstupy vzdelávania a súvisiace kritériá a pravidlá ich hodnotenia, prerekvizity, typy vzdelávacie činnosti a metódy, akými sa vzdelávacia činnosť uskutočňuje, sylaby, rozsah aj učitelia sú uvedené v informačných listoch predmetov, ktoré sú k dispozícii v elektronickej podobe v akademickom informačnom systéme AiS2, viď. https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/PMd.
- Miesto uskutočňovania predmetu (ak sa študijný programu uskutočňuje na viacerých pracoviskách).
Miestom uskutočňovania výuky a vedeckej práce v rámci doktorandského študijného programu Progresívne materiály sú priestory PF UPJŠ v Košiciach. Výskumné aktivity študentov je možné čiastočne realizovať aj na špecializovaných pracoviskách Ústavu experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV) a Ústavu materiálového výskumu SAV (ÚMV SAV) v Košiciach.
Úspešné absolvovanie študijného programu Progresívne materiály vyžaduje splnenie nasledovných požiadaviek:
- počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia, 41
- počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia, 16
- počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia, 3
- počet kreditov za vedeckú časť potrebných na riadne skončenie štúdia: 120
- počet kreditov za dizertačnú skúšku potrebných na riadne skončenie štúdia, 20
- počet kreditov za ďalšie aktivity potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia, 5
- počet kreditov za obhajobu záverečnej dizertačnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia, 30
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi
Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania,
Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a
Študijným poriadkom doktorandského štúdia.
Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.
Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.
Témy záverečných prác sú evidované centrálne v akademickom informačnom systéme AiS2.
1. školiteľ: prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. pavol.sovak@upjs.sk, RNDr. Andrea Lachová – Progresívne materiály
„Štruktúrna charakterizácia progresívnych kovových skiel.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
2.školiteľ: RNDr. Magdaléna Strečková, PhD., mstreckova@saske.sk, RNDr. Mária Štelmáková – Progresívne materiály
„Vývoj jednorozmerných kompozitných vláknitých materiálov pre potenciálne využitie v energetike.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Ing. Jaroslava Szücsová – Progresívne materiály
„Multifunkčné kompozitné nanočastice pre biomedicínske aplikácie.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
4. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD.- vladimir.komanicky@upjs.sk, RNDr. Vitalii Latyshev – Progresívne materiály
„Preparation and study of electrocatalysts for application in energy conversion technologies.“
obhajoba dňa 27.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
5. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk, Ing. František Onderko – Progresívne materiály
„Príprava a magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov s magneticky aktívnym spojivom.“
obhajoba dňa 27.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2020
1. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk, Ing. Peter Slovenský – Progresívne materiály
„Štúdium podmienok prípravy na magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk- RNDr. Oleg Shylenko – Progresívne materiály
„Study of interaction of electron beam with chalcogenide glasses“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: prof. RNDr. Marián Reiffers, DrSc. marian.reiffers@unipo.sk, Ing. RNDr. Andrea Džubinská – Progresívne materiály
„Experimental study of emergent ground state behaviour in RENi5 (RE = Ce, Yb, Gd) system“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
4. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk- RNDr. Michaela Šuliková – Progresívne materiály
„Development and research on new types of biocompatible alloys“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2019
1. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk- RNDr. Miroslava Kožejová – Progresívne materiály
„Príprava a štúdium vlastností nanoštruktúrovaných materiálov pre aplikovanú katalýzu“
obhajoba dňa 29.03.2019 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk - RNDr. Yurii Katuna – Progresívne materiály
„CaMg-based biodegradable metallic glasses.“
obhajoba dňa 28.08.2019 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2018
1. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.sk- RNDr. Ladislav Galdun – Progresívne materiály
„Heusler alloys-processing, characterization and study of physico-chemical properties“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk- RNDr. Ondrej Kapusta – Progresívne materiály
„Kompozitné materiály obsahujúce magnetické nanočastice v usporiadanej pórovitej matrici“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: doc. RNDr. Ján Füzer, PhD. jan.fuzer@upjs.sk- Ing. Ľuboslava Ďáková – Progresívne materiály
„Príprava a magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov na báze NiFe a FeSi“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce v realizácii po 1.9.2021
1. školiteľ: prof. J. Dusza, DrSc, dusza@saske,.sk, Ing. Y. Kumar Ravikumar 1PMd
2. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Mgr. Michael Barutiak 1PMd,
3. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.skMgr. Miroslav Hennel 1PMd,
4. školiteľ: RNDr. Jozef Bednarčík PhD. jozef.bednarcik@upjs.sk, Mgr. Andrej Baldovský 2PMd
5. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk Mgr. Robert Maciaszek 2PMd
6. školiteľ: RNDr. Ondrej Milkovič, PhD. omilkovic@saske.sk MSc Limpat Nulandaya 2PMd
7. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk-. Mgr. Renáta Bodnárová 3PMd
8. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.sk, Mgr. Lucia Fečová 3PMd
9. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Mgr. Ľuboš Nagy 3PMd
10. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk, Mgr. Michal Varga 3PMd
11. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk-, Mgr. Daria Kondrakhova 4PMd
12. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk, Mgr. Miloš Fejerčák 4PMd
Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku doktorandského štúdia a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na:
https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania
- Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ, na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovania, Pravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/
Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:
• Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové
• Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky
• IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
• Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
• Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí.
Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy
Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiach, Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom doktorandského štúdia. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.
Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4
Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.
Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/PMd
· Celouniverzitný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).
· Fakultný aktuálny harmonogram akademického roka je k dispozícii na stránke PF UPJŠ v sekcii https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/harm/.
Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc., profesor, rektor UPJŠ
Prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. /OZŠP/, profesor, rektor UPJŠ, pavol.sovák@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15276
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/pavol.sovak/
UFV/FCVM1/13 Fyzikálne a chemické vlastnosti materiálov I
ÚFV/MSA1/03 Metódy štruktúrnej analýzy
ÚFV/MMTL/04 Moderné metódy štúdia štruktúry tuhých látok
Prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. /OZPP/, profesor, rastislav.varga@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15317
https://www.upjs.sk/UPJS/zamestnanec/rastislav.varga/
ÚFV/DDS/12 Domény a doménové steny
Doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. /OZPP/, docent, adriana.zelenakova@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15318
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/adriana.zelenakova/
UFV/FCVM2/13 Fyzikálne a chemické vlastnosti materiálov II
ÚFV/NANO/09 Nanomateriály a nanotechnológie
RNDr. Jozef Bednarčík, PhD. /OZPP/, výskumný pracovník, jozef.bednarcik@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30695
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jozef.bednarcik/
ÚFV/XRAY/20 Štruktúrna charakterizácia pomocou RTG
ÚFV/MMTL/04 Moderné metódy štúdia štruktúry tuhých látok
Mgr. Vladimír Komanický, PhD. /OZPP/, výskumný pracovník, vladimir.komanicky@upjs.sk,
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15383
https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/vladimir.komanicky/
ÚFV/FPO/14 Fyzika povrchov
VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.
Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/
Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/PMd.
Zoznam učiteľov a ich priradenie k predmetu, ktorý vyučujú je súčasťou študijného plánu.
prof. RNDr. Pavol Sovák CSc. pavol.sovak@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15276
UFV/FCVM1/13 Fyzikálne a chemické vlastnosti materiálov I
ÚFV/MSA1/03 Metódy štruktúrnej analýzy
ÚFV/MMTL/04 Moderné metódy štúdia štruktúry tuhých látok
prof. Ing. Martin Orendáč, DrSc. martin.orendac@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15336
ÚFV/SFKL1a/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL1b/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL2a/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL2b/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL3a/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL3b/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL4a/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SFKL4b/22 Seminár z fyziky kondenzovaných látok
ÚFV/SPM2/14 Špeciálne praktikum II
RNDr. Jozef Bednarčík PhD. jozef.bednarcik@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30695
ÚFV/MMTL/04 Moderné metódy štúdia štruktúry tuhých látok
ÚFV/XRAY/20 Štruktúrna charakterizácia pomocou RTG
ÚFV/SPM1/14 Špeciálne praktikum I
doc. RNDr. Adriana Zeleňáková PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15318
UFV/FCVM2/13 Fyzikálne a chemické vlastnosti materiálov II
ÚFV/NANO/09 Nanomateriály a nanotechnológie
ÚFV/SPM1/14 Špeciálne praktikum I
ÚFV/OVTL/21 Optické vlastnosti tuhých látok
Mgr. Vladimír Komanický PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15383
ÚFV/NSM/12 Výroba, vlastnosti a aplikácie nanomateriálov
ÚFV/FPO/14 Fyzika povrchov
doc. RNDr. Erik Čižmár PhD. erik.cizmar@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15357
ÚFV/SPM2/14 Špeciálne praktikum II
prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15266
ÚFV/MKL/03 Magnetické vlastnosti kondenzovaných látok
doc. RNDr. Ján Füzer PhD. jan.fuzer@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15346
ÚFV/MVV1/07 Magnetické materály s význačnými vlastnosťami
ÚFV/UMV/PM/21 Práškové funkčné kompozitné materiály
RNDr. Samuel Dobák PhD. samuel.dobak@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30029
ÚFV/SPM1/14 Špeciálne praktikum I
RNDr. Ladislav Galdun PhD. ladislav.galdun@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/30059
ÚFV/SPM1/14 Špeciálne praktikum I
Mgr. Tomáš Samuely PhD. tomas.samuely@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14801
ÚFV/RSM/12 Rastrovacie sondové mikroskopie
doc. Ing. Karel Saksl DrSc. karel.saksl@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24617
ÚFV/MMTL/04 Moderné metódy štúdia štruktúry tuhých látok
prof. RNDr. Rastislav Varga DrSc. rastislav.varga@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15317
ÚFV/DDS/15 Domény a doménové steny
ÚFV/SAA/18 Senzory a aktuátory na báze vybraných fyzikálnych javov
prof. RNDr. Vladimír Zeleňák DrSc. vladimir.zelenak@upjs.sk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15286
ÚCHV/TA1/03 Termická analýza
ÚCHV/CNM/15 Chémia nanomateriálov
ÚCHV/ADP/03 Adsorpcia a porozita v tuhých látkach
Vyučujúci- výskumníci na bloku predmetov UMV SAV Košice, Blok UMV:
Ing. Ľubomír Medvecký, PhD., lmedvecky@saske.sk
FV/UMV/BM/21 Biomateriály
RNDr. Peter Ševc, PhD. psevc@saske.sk
ÚFV/UMV/FAZY/21 Teória fázových premien v tuhých látkach
prof. RNDr. Ján Dusza, DrSc. jdusza@saske.sk
ÚFV/UMV/KKM/21 Konštrukčné keramické materiály: technológia-mikroštruktúra-vlastnosti
doc. RNDr. František Lofaj, DrSc. jlofaj@saske.sk
ÚFV/UMV/KRIP/21 Creep materiálov s obmedzenou plasticitou
Ing. Radovan Bureš, CSc. rbures@saske.sk
ÚFV/UMV/PM/21 Práškové funkčné kompozitné materiály
doc. RNDr. Pavol Hvizdoš, DrSc. phvizdos@saske.sk
ÚFV/UMV/MAT/21 Nové materiály a technológie
doc. Ing. Karel Saksl DrSc. ksaksl@saske.skk
https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24617
ÚFV/UMV/PMM/21 Progresívne metódy hodnotenia mikroštruktúry materiálov
Záverečné práce ukončené k 31.8.2021
1. školiteľ: prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. pavol.sovak@upjs.sk, RNDr. Andrea Lachová – Progresívne materiály
„Štruktúrna charakterizácia progresívnych kovových skiel.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
2.školiteľ: RNDr. Magdaléna Strečková, PhD., mstreckova@saske.sk, RNDr. Mária Štelmáková – Progresívne materiály
„Vývoj jednorozmerných kompozitných vláknitých materiálov pre potenciálne využitie v energetike.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Ing. Jaroslava Szücsová – Progresívne materiály
„Multifunkčné kompozitné nanočastice pre biomedicínske aplikácie.“
obhajoba dňa 26.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
4. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD.- vladimir.komanicky@upjs.sk, RNDr. Vitalii Latyshev – Progresívne materiály
„Preparation and study of electrocatalysts for application in energy conversion technologies.“
obhajoba dňa 27.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
5. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk, Ing. František Onderko – Progresívne materiály
„Príprava a magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov s magneticky aktívnym spojivom.“
obhajoba dňa 27.8.2021 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2020
1. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk, Ing. Peter Slovenský – Progresívne materiály
„Štúdium podmienok prípravy na magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk- RNDr. Oleg Shylenko – Progresívne materiály
„Study of interaction of electron beam with chalcogenide glasses“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: prof. RNDr. Marián Reiffers, DrSc. marian.reiffers@unipo.sk, Ing. RNDr. Andrea Džubinská – Progresívne materiály
„Experimental study of emergent ground state behaviour in RENi5 (RE = Ce, Yb, Gd) system“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
4. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk- RNDr. Michaela Šuliková – Progresívne materiály
„Development and research on new types of biocompatible alloys“.
obhajoba dňa 25.8.2020 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2019
1. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk- RNDr. Miroslava Kožejová – Progresívne materiály
„Príprava a štúdium vlastností nanoštruktúrovaných materiálov pre aplikovanú katalýzu“
obhajoba dňa 29.03.2019 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk - RNDr. Yurii Katuna – Progresívne materiály
„CaMg-based biodegradable metallic glasses.“
obhajoba dňa 28.08.2019 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce ukončené k 31.8.2018
1. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.sk- RNDr. Ladislav Galdun – Progresívne materiály
„Heusler alloys-processing, characterization and study of physico-chemical properties“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
2. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk- RNDr. Ondrej Kapusta – Progresívne materiály
„Kompozitné materiály obsahujúce magnetické nanočastice v usporiadanej pórovitej matrici“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
3. školiteľ: doc. RNDr. Ján Füzer, PhD. jan.fuzer@upjs.sk- Ing. Ľuboslava Ďáková – Progresívne materiály
„Príprava a magnetické vlastnosti magneticky mäkkých kompozitných materiálov na báze NiFe a FeSi“
obhajoba dňa 28.08.2018 na PF UPJŠ v Košiciach
Záverečné práce v realizácii po 1.9.2021
1. školiteľ: prof. J. Dusza, DrSc, dusza@saske,.sk, Ing. Y. Kumar Ravikumar 1PMd
2. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Mgr. Michael Barutiak 1PMd,
3. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.skMgr. Miroslav Hennel 1PMd,
4. školiteľ: RNDr. Jozef Bednarčík PhD. jozef.bednarcik@upjs.sk, Mgr. Andrej Baldovský 2PMd
5. školiteľ: prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc. peter.kollar@upjs.sk Mgr. Robert Maciaszek 2PMd
6. školiteľ: RNDr. Ondrej Milkovič, PhD. omilkovic@saske.sk MSc Limpat Nulandaya 2PMd
7. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk-. Mgr. Renáta Bodnárová 3PMd
8. školiteľ: prof. RNDr. Rastislav Varga, DrSc. rastislav.varga@upjs.sk, Mgr. Lucia Fečová 3PMd
9. školiteľ: doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD. adriana.zelenakova@upjs.sk, Mgr. Ľuboš Nagy 3PMd
10. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk, Mgr. Michal Varga 3PMd
11. školiteľ: Mgr. Vladimír Komanický, PhD. vladimir.komanicky@upjs.sk-, Mgr. Daria Kondrakhova 4PMd
12. školiteľ: Ing. Karel Saksl, DrSc. karel.saksl@upjs.sk, Mgr. Miloš Fejerčák 4PMd
VUPCH školiteľov záverečných prác sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/ Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/PMd
Doc. RNDr. Adriana Zeleňáková, PhD., docent
adriana.zelenakova@upjs.sk, ID: 16405164388
Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie Prírodovedecká fakulta: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/
s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.
▫ Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC. Ide o špecializované Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), v skrátenom tvare „UNIPOC“, je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.
UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/
prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.
UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumná činnosť patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.
Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu. Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Podrobnosti o technickom a priestorovom zabezpečení všetkých študijných programov možno nájsť na týchto internetových stránkach:
▫ Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps
▫ Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/
▫ WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org
▫ AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do
▫ Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovanýna platforme Office 365 https://outlook.office.com/ , vlastná mailová doména @upjs.sk
▫ Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b
▫ Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/
▫ Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom
▫ Helpdesk IT podpory https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/ , https://www.upjs.sk/helpdesk/kontakty/
▫ Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.
▫ Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/
▫ E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie
▫ e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/
▫ Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR
▫ Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31
▫ Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ
▫ Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer
▫ Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce
V experimentálnych vedách, sa kladú osobité požiadavky na priestorové a materiálno-technické zabezpečenie doktorandských študijných programov a výchova kvalitných absolventov PhD štúdia je nepredstaviteľná bez existencie moderných výučbových a výskumných laboratórií ako aj bez najmodernejšej vedecko-výskumnej infraštruktúry.
Katedra fyziky kondenzovaných látok Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ disponuje pre účely realizácie študijných programov moderným materiálno-technickým vybavením. V rámci predkladaného študijného programu musia študenti absolvovať aj praktické cvičenia a získať zručnosti z vybraných laboratórnych metodík. Pre študijný program Progresívne materiály je charakteristické, že časť výučby odborných predmetov sa realizuje vo vedeckovýskumných laboratóriách, ktoré sú vybavené a priebežne dopĺňané najmodernejšou vedecko-výskumnou infraštruktúrou (https://exphys.science.upjs.sk/sk/research/vybavenie).
1. V oblasti prípravy a štúdia nanoštruktúr a nanoobjektov https://exphys.science.upjs.sk/sk/vyskum/nanolab
sú to laboratóriá: AFM (atomic force microscope) - atómový silový mikroskop - umožňujúci pozorovanie nanorozmerných štruktúrnych a magnetických objektov, Nanotechnologické laboratórium na prípravu nanosúčiastok pre elektroniku, senzory a environmentálne aplikácie a Laboratórium rastrovacej elektrónovej mikroskopie a elektrónovej litografie.
2. Pre výskum v oblasti veľmi nízkych teplôt a EPR spektroskopiu https://exphys.science.upjs.sk/sk/vyskum/lowtemp
sa nachádzajú na pracovisku komerčné aj špecializované výskumné aparatúry zostrojené na našom pracovisku: 4He kryostat používaný na merania merného tepla v rozsahu 2 K - 25 K v magnetických poliach do 3 T, tepelnej vodivosti od 2 K do 40 K metódou steady-state, EPR spektrometer Bruker ELEXSYS E500 - meranie elektrónovej paramagnetickej rezonancie (EPR) v X-pásme v rozsahu teplôt 2 - 300 K a 3He-4He refrigerátor Minidil 70 vyrobený firmou Air Liquide umožňujúci dosiahnuť teploty až 30 mK, k dispozícii je supravodivý magnet s magnetickým poľom až do 7 T pre využitie na meranie tepelnej kapacity, elektrického transportu a dielektrických vlastností.
3. V oblasti prípravy a štruktúrnej analýzy materiálov https://exphys.science.upjs.sk/sk/vyskum/structure
naše pracovisko disponuje Spoločným laboratóriom (v spolupráci so SAV) transmisnej elektrónovej mikroskopie (200kV plne analytický transmisný elektrónový mikroskop JEOL JEM-2100F), optickým mikroskopom s digitálnym spracovaním obrazu pre pozorovanie štruktúry a magnetickej doménovej štruktúry, metalografickým laboratóriom - na prípravu metalografických výbrusov a preparátov pre elektrónovú mikroskopiu - zalievací lis, automatická brúsička a leštička, ultrazvuková čistička, výkonný digestor, zariadením pre prípravu amorfných rýchlo-chladených materiálov metódou vystreľovania taveniny na rýchle rotujúci valec a žíhacou pecou do teploty 1700°C v ochrannej atmosfére.
4. Oblasti štúdiu feromagnetických materiálov sa venujú 2 laboratória. Prvé, Laboratórium feromagnetizmu https://exphys.science.upjs.sk/sk/vyskum/feromag disponuje DC hysterezigrafom na zaznamenávanie hysteréznych slučiek, kriviek prvotnej magnetizácie a anhysteréznych kriviek pri kvazistatickom premagnetovaní, niekoľkými AC hysterezigrafmi na zaznamenávanie hysteréznych slučiek pri premagnetovaní v striedavých magnetických poliach od niekoľkých Hz do 300 kHz, mostíkom na meranie impedancie vo frekvenčnom rozsahu 100 Hz - 40 MHz na meranie komplexnej permeability feromagnetík, Koerzimatom na meranie koercivity feromagnetík a na prípravu feromagentických materiálov sa využívajú guľové a planetárne mlyny a lis s možnosťou lisovať práškové materiály aj pri zvýšenej teplote. Druhé laboratórium, Laboratórium magnetických, transportných a optických vlastností ponúka automatizovanú aparatúru na meranie dynamiky doménových stien v tenkých amorfných a nanokryštalických mikrodrôtoch v teplotnom rozsahu 80-500 K, automatizovanú aparatúru na meranie magnetoimpendančného efektu v teplotnom rozsahu 80 - 500 K, zariadenie na meranie elektrického odporu v tenkých mikrodrôtoch a automatizovanú aparatúru na meranie kritických polí v teplotnom rozsahu 4 – 300 K.
5. V oblasti výskumu magnetických nanočastíc sú laboratória magnetických nanočastíc https://exphys.science.upjs.sk/sk/vyskum/nanopart dostupné zariadenia pre štúdium Zetapotenciálu a veľkosti častíc metódou DLS Zetasizer Nano ZS (Malvern Panalytical)a MPT-2 titrátor (Malvern Panalytical). V laboratóriu je dostupné nekomerčné zariadenie pre generovanie AC magnetického poľa pre frekvencie 108 kHz, 115 kHz a 128 kHz s optickým vláknom na meranie teplotných závislostí od spoločnosti Weidmann, presnosť merania je 0,2 °C, ktoré slúži na určenie magneto-tepelnej odozvy meraných vzoriek techník pri liečení nádorových ochorení, využitím lokálneho indukčného ohrevu (hypertermia) postihnutého tkaniva nad teplotu 42°C. V rámci laboratória magnetických nanočastíc je dostupné chemické laboratórium vybavené štandardnými chemickými prístrojmi, kde sa venujeme príprave nových atraktívnych nanomateriálov vo forme magnetických nanočastíc na báze železa, kobaltu a gadolínia Tieto materiály sú pripravované pomocou chemických postupov ako sú reverzná micelová syntéza, metóda sól-gél, templátová metóda a ko-precipitačná metóda.
Pre výučbu v rámci doktorandského stupňa študijného programu Progresívne materiály sú k dispozícii posluchárne využívané v rámci Ústavu fyzikálnych vied, na Katedre fyziky kondenzovaných látok sa nachádza seminárna miestnosť a výučba prebieha priamo vo vedecko - výskumných laboratóriách vybraných výskumných tímov https://exphys.science.upjs.sk/sk/research/vybavenie
Pre študentov sú na fakulte k dispozícii špecializované učebne ale aj voľne prístupná výpočtová technika v ďalších priestoroch fakulty, ktorá umožňuje prístup k internetu a intranetu. Okrem toho v rámci vypracovávania záverečných prác môžu študenti využiť aj modernú infraštruktúru, ktorou disponujú aj ďalšie ústavy PF UPJŠ napr. Ústav chemických vied.
Posluchárne, v ktorých sa realizujú prednášky a semináre sú štandardne vybavené dátovými videoprojektormi, v niektorých posluchárňach sa nachádza aj najmodernejšia didaktická technika, reprezentovaná elektronickými tabuľami, hlasovacími zariadeniami a vizualizérmi.
Vzdelávanie študentov prebieha aj v učebniach a laboratóriách ďalších ústavov PF UPJŠ a v laboratóriách na partnerských pracoviskách ÚEF SAV a ÚMV SAV. Pre študijný program PMd je dostupná vedecká infraštruktúra, bližšie špecifikovaná na nasledujúcich odkazoch:
Prístup študentov k študijnej literatúre zabezpečuje centrálne univerzitné pracovisko Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/
Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/.
UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).
Viac informácií o jednotlivých oblastiach zabezpečovaných UK možno nájsť na uvedených odkazoch:
Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.
Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).
Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:
Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ (https://www.upjs.sk/pracoviska/
UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Univerzita spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/
univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.
· Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu Progresívne materiály:
Pri zabezpečení vzdelávacích činností Študijného programu Progresívne materiály na Prírodovedeckej fakultye UPJŠ v Košiciach spolupracuje s ústavmi SAV, ako s ÚMV SAV a ÚEF SAV v Košiciach (https://wwwnew.saske.sk/uef/, https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=ins-org-ins&institute_no=53). Spolupráca zahŕňa predovšetkým výskumnú činnosť na špecializovaných pracoviskách inštitúcií.
Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
Dôležité odkazy:
Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.
Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:
https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/,
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.
Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke:
PF: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/
Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok doktorandského štúdia.
Na študijný program môžu byť prijatí absolventi magisterského štúdia v obore Fyzika, Fyzika kondenzovaných látok a akustika, chémia, medziodoborového štúdia v kombinácii s fyzikou alebo chémiou, učiteľského štúdia v kombinácii s fyzikou, ale aj absolventi inžinierskeho štúdia v odboroch ako materiály, biomedicínske inžinierstvo alebo hutníctvo .
Prijímacia skúška sa koná pred prijímacou komisiou, ktorú menuje dekan. Predsedom najmenej štvorčlennej komisie je garant študijného programu a predseda odborovej komisie. Členmi komisie sú školitelia, ktorí zadali témy. Okruh otázok určujú členovia komisie na základe požiadaviek školiteľa. Okruhy tém pre prijímaciu skúšku na doktorandský študijný program Progresívne materiály pozostávajú z nasledovných tém: typy väzieb v TL, štruktúra TL, základy kryštalografie (prvky symetrie, operácie symetrie, bodové a priestorové grupy), Fyzikálny princíp vzniku X-ray, Recipročná mriežka, Laueho difrakčné zákony, Braggov zákon, Mechanické vlastnosti materiálov: typy porúch v reálnych materiáloch, základné pevnostné parametre. Elektrické vlastnosti TL: klasifikácia TL, kovy, polovodiče, izolátory - základné vlastnosti, kovy- pásmový model vodivosti. Magnetické vlastnosti: klasifikácia látok podľa magnetických vlastností (dia, para, fero, feri, antifero), druhy energie feromagnetík, doménová štruktúra feromagnetík. Metódy štruktúrnej analýzy: X-ray: vybrané metodiky, Elektrónová mikroskopia: princíp TEM a REM, prípadne ďalšie metodiky podľa požiadaviek témy DzP. Tepelné vlastnosti TL: merné teplo TL. Fázové rovnováhy, Fázové diagramy, Jednozložková sústava, Kvapalné dvojzložkové sústavy, Kondenzované sústavy. Heterogénna katalýza, Adsorpcia. Povrchy a tenké vrstvy (metodiky charakterizácie povrchov AFM, STM, príprava tenkých vrstiev, PVD metódy, Langmuir Blodgett, SAMs). Litografické metódy prípravy nanoštruktúr (optická a elektrónová litografia, rezisty, prenos štruktúr).
Požiadavky na prijímacie konanie na doktorandské štúdium na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach možno nájsť na internetovej stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/doktorandske/poziadavky-na-prijimacie-konanie/
Dolňujúce informácie pre uchádzačov o štúdium sú dostupné na https://exphys.science.upjs.sk/sk/studium/phd-fyzika
Prijímanie uchádzačov na štúdium sa riadi zásadami prijímacieho konania na UPJŠ. Viď. dokument: Zásady prijímacieho konania na UPJŠ
Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:
https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/
Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke: vyberte
PF: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/
Nutnou podmienkou pre prijatie je absolvovanie prijímacej skúšky, ktorá pozostáva z dvoch častí. Uchádzačom komisia vymedzí čas na písomnú prípravu a po nej nasleduje ústny pohovor. Na základe výsledku pohovoru komisia zostaví poradovník uchádzačov, ktorí splnili podmienky pre prijatie a prípadne explicitne urči, ktorí uchádzači nevyhoveli. Zápisnicu z konania prijímacej skúšky zasiela predseda komisie dekanovi fakulty pre rozhodnutie.
Prijímacie konanie v roku 2019/2020, viď. link www.upjs.sk/public/media/18232/sprava_PhD_2019_2020.pdf
Prijímacie konanie v roku 2018/2019, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/sprava_PhD_2018_2019.pdf
Prijímacie konanie v roku 2017/2018, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20172018.pdf
Prijímacie konanie v roku 2016/2017, viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20162017.pdf
Prijímacie konanie v roku 2015/2016 , viď. link https://www.upjs.sk/public/media/18232/DSSprava20162017.pdf
Informácie sú dostupné na https://www.upjs.sk/public/media/18232/19PF_Indikatory%20kvality.pdf
Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.
Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/
Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.
Výsledky prieskumov realizovaných na fakulte
Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/,
Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:
https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.
Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.
Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7
a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/.
Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: PF: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/