vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
IdAj - informatika
Štúdium
Stupeň - III. - doktorandský, forma - denná, typ - jednoodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Prírodovedecká fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 01 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
III. - doktorandský stupeň, 864
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
18. informatika, ISCED-F kód odboru 0613 Vývoj a analýza softwaru a aplikácií
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
doktorský
f) - Udeľovaný akademický titul za menom.
PhD.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

irelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
4
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
plánovaný počet študentov: 4 (ročne), skutočný počet uchádzačov: 4, počet študentov: 4
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Aby absolventi 3. stupňa študijného programu Informatika dokázali pracovať vo výskume s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti, do študijného programu sú zaradené predmety, ktoré možné zoskupiť do týchto oblastí:

  1. teoretické základy informatiky: predmety Logika, Algoritmicky neriešiteľné problémy, Formálne jazyky a konečnostavové automaty, Kvantové algoritmy, Pravdepodobnostné a aproximačné algoritmy a heuristiky, Výpočtová zložitosť a modely
  2. teória a metodológia informatiky: predmety Formálna konceptová analýza, Modely nedokonalých informácií, Metódy výpočtového učenia a umelej inteligencie, Teoretické otázky neurónových sietí
  3. vedná oblasť v súlade so zameraním dizertačnej práce: predmety Kryptológia, Modelovanie a analýza bezpečnostných protokolov, Neurokognícia, Počítačová grafika a spracovanie obrazu, Spracovanie dát a signálov, Spracovanie dát a informačný zisk, Stringologické algoritmy, Metódy analýz počítačovej a sieťovej bezpečnosti, Úvod do analýzy fMRI dát, Metódy výpočtového učenia a umelej inteligencie, Vybrané kapitoly z numerickej analýzy a dolovania dát

Absolventi 3. stupňa študijného programu Informatika získavajú titul PhD. a upevnia si poznatky a zručnosti získané na magisterskom štúdiu z pohľadu vedeckého výskumu, t. j. naučia sa aplikovať metódy vedeckého výskumu hlavne v oblasti ich zamerania. Absolvent má hlboké znalosti v odbore študovanej problematiky a je schopný teoreticky analyzovať zložité systémy, exaktne formulovať problémy, vytvárať matematický a logický formalizmus na riešenie problémov, hľadať efektívne riešenia takto sformulovaných problémov. Je schopný pracovať aj v tímoch, ktoré nemajú informatické zameranie, vie syntetizovať poznatky z rôznych oblastí a objavovať nové poznatky.


Jedným z cieľov toho študijného programu je aj naučiť sa prezentovať a publikovať svoje vedecko-výskumné výsledky. Študenti sa preto pravidelne zúčastňujú odborných seminárov (napríklad v oblasti výpočtovej zložitosti a konečnostavových automatov, logiky či spracovania prirodzeného jazyka). Už počas prvých dvoch rokoch obvykle pripravia a zašlú na niektorú konferenciu (aspoň v česko-slovenskom priestore) aspoň jeden príspevok, aby tak prostredníctvom recenzií získali spätnú väzbu svojho štúdia, a overili si tým dizertabilitu téz svojej PhD práce.


Keďže pracovníci Ústavu informatiky majú dobré kontakty so zahraničnými partnermi, študenti môžu získať medzinárodné skúsenosti i (obvykle jednosemestrálnym) pobytom na niektorej zahraničnej univerzite. Ako príklady pobytov našich doterajších doktorandov možno spomenúť univerzity v Malage, Olomouci, Freiburgu, Liverpoole či Maribore. Svoje štúdium doktorandi môžu dopĺňať i relevantnými praktickými programátorskými a analytickými skúsenosťami v niektorej partnerskej firme (tu spomeňme napríklad Slovensko IT, inStyle.ai alebo VSE).


b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolventi doktorského programu informatika majú dvojaké uplatnenie:

  1. Sú plne pripravení ďalej pracovať vo vede a výskume na niektorej vysokej škole či vo výskumnom ústave.
  2. Ak nechcú pokračovať vo vede a výskume, uplatnia sa v informatickej praxi ako systémoví analytici, projektanti a vedúci programátori v softvérových firmách, architekti, vývojári a správcovia rozsiahlejších informačných systémov, analytici a správcovia databáz, bezpečnostní a sieťoví špecialisti v súkromnej sfére aj štátnej správe. Sú pripravení pracovať aj ako špecialisti v oblasti návrhu a využitia softvéru, databáz, počítačových sietí a systémovej integrácie v odborných neinformatických tímoch.
c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

zástupkyňa zamestnávateľov v odborovej komisii študijného programu Id:

Ing. Mária Virčíková, PhD., CEO MATSUKO Holographic Communication),

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

V najnovšom rankingu zverejnenom Sektorovou radou pre IKT je UPJŠ v oblasti informatiky na 2. mieste s 96 bodmi zo 100 možných, v študijných výsledkoch je percentil 88, v mzdách absolventov 80, v práci absolventa v odbore 84 a v nezamestanosti absolventov 37.


b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.
c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Vyjadrenie členky RŠP spomedzi zamestnávateľov  Ing. Márie Virčíkovej, PhD.:

 

Ako zástupkyňa zamestnávateľov v rade doktorandského študijného programu Informatika plne podporujem študijný program Informatika a doktorandský stupeň na UPJŠ v Košiciach. Týmto vyjadrujem súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania. Mám za to, že UPJŠ ponúka vysoko kvalitné štúdium, ktorého absolventi budú extrémne žiadaní na trhu práce. Všetky dostupné prieskumy a predikcie toto tvrdenie potvrdzujú. Dlhodobá spolupráca so súkromným sektorom, mnohopočetné memorandá, spolupráce, projekty, publikácie a predovšetkým ľudský kapitál študijného programu garantujú nadpriemernú kvalitu doma a taktiež v porovnaní so svetom.


Titul PhD. je medzi zamestnávateľmi čoraz viac žiadaný, v oblasti IT sa ponúkajú výnimočne finančne hodnotené pozície pre absolventov tretieho stupňa vzdelávania. Ide o výskumné pozície, ktoré ponúkajú firmy, ktoré si uvedomujú význam inovácií, výskumu a implementácie najnovších poznatkov do svojich produktov a služieb. Pre výskumné pozície nie vždy postačuje magisterský/inžiniersky titul a zamestnávatelia sa zúčastňujú vedeckých konferencií, kde hľadajú vhodných kandidátov. Čoraz viac firiem sleduje aj publikačnú činnosť, patenty a vo všeobecnosti výskumné aktivity, a to aj doktorandov, na univerzitách.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Pravidlá na utváranie študijných plánov sa riadia ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre doktorandské štúdium, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:


· Rozhodnutie rektora č. 7/2021: Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4252


· Rozhodnutie rektora č. 8/2021: Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253


Tieto pravidlá boli dodržané pri tvorbe študijných plánov pre tento študijný program.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.

Študijné plány sú vytvárané a archivované v Akademickom informačnom systéme AiS2 http://ais2.upjs.sk/. Študijné plány a informačné listy sú verejne dostupné na adrese: http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/Id.

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Študijné plány sú vytvárané a archivované v Akademickom informačnom systéme AiS2 http://ais2.upjs.sk/. Študijné plány a informačné listy sú verejne dostupné na adrese: http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/Id.

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijného poriadku doktorandského štúdia na UPJŠ https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/. Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok. Konkrétne podmienky pre absolvovanie štátnych skúšok pre tento študijný program sú k dispozícii v študijnom pláne.
f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Preskúmavanie podnetov zo strany študentov sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2018/269/ZZ_2018_269_20210101.pdf), Zákonom o sťažnostiach (https://www.slov-lex.sk/static/pdf/2010/9/ZZ_2010_9_20190201.pdf), Rozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností (https://intranet.upjs.sk/op/op.ViewOnline.php?documentid=1075&version=1), Študjjným poriadkom pre doktorandské štúdium https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/ . Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ (https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4253).


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študjjný poriadok pre doktorandské štúdium https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/d-studium/.


Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Kompletný zoznam záverečných prác je k dispozícii v Akademickom informačnom systéme AiS2. Vybrané témy záverečných prác sú:

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre doktorandské štúdium a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.


Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/Id.

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov (https://www.upjs.sk/studium/) a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program (https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/).


Aktuálny harmonogram na fakulte je na adrese: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/harm/.


Všetky informácie sú dostupné aj v Intranete UPJŠ.

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

prof. RNDr. Stanislav Krajči, PhD., stanislav.krajci@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15373 https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stanislav.krajci/

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).
c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/Id.

  1. prof. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD. (OZPP), gabriel.semanisin@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15294
  2. RNDr. Ľubomír Antoni, PhD. (OZPP), lubomir.antoni@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24605
  3. doc. RNDr. Ondrej Krídlo, PhD. (OZPP), ondrej.kridlo@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14750
  4. prof. RNDr. Viliam Geffert, DrSc. (OZPP), viliam.geffert@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15260
  5. prof. RNDr. Stanislav Krajči, PhD. (OZŠP), stanislav.krajci@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15373


d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).


e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).
  • doc. RNDr. Jozef Jirásek, PhD. (jozef.jirasek@upjs.sk): Problémy implementácie kryptografických primitív do sieťových protokolov (Problems of cryptographic primitives implementations in network protocols)
  • doc. Ing. Norbert Kopčo, PhD. (norbert.kopco@upjs.sk): Plasticita a pozornosť v priestorovom počúvaní (Plasticity and attention in spatial hearing)
  • doc. Ing. Norbert Kopčo, PhD. (norbert.kopco@upjs.sk): Krosmodálne interakcie v priestorovom sluchu (Cross-modal interactions and spatial auditory processing)
  • doc. Ing. Norbert Kopčo, PhD. (norbert.kopco@upjs.sk): Brain-training hry a priestorové počutie (Brain-training games for spatial hearing)
  • prof. RNDr. Stanislav Krajči, PhD. (stanislav.krajci@upjs.sk): Formálna konceptová analýza (Formal concept analysis)
  • prof. RNDr. Stanislav Krajči, PhD. (stanislav.krajci@upjs.sk): Spracovanie prirodzeného jazyka (Natural Language Processing)
  • prof. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD. (gabriel.semanisin@upjs.sk): Detekovanie komunít v sociálnych sieťach (Community detection in social networks)
  • prof. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD. (gabriel.semanisin@upjs.sk): Spracovania kybernetických bezpečnostných údajov v reálnom čase (Real-time processing of cybersecurity data)
  • prof. RNDr. Gabriel Semanišin, PhD. (gabriel.semanisin@upjs.sk): Grafovo-algoritmické aspekty komunikačných sietí (Graph theoretical and algorithmic aspects of communication networks)
  • doc. RNDr. Csaba Török, CSc. (csba.torok@upjs.sk): Modelovanie a algoritmizácia konštrukcie hladkých kriviek (Modeling and algorithms for construction of smooth curves)
f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

VUPCH školiteľov sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/study-program/Id.

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Aktuálne aj historické zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ. Aktuálnym zástupcom k 1.9.2021 je RNDr. Šimon Horvát, simon.horvat@student.upjs.sk Študenti majú zastúpenie aj Rade pre vnútorné overovanie kvality na UPJŠ.

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

RNDr. Peter Gurský, PhD., peter.gursky@upjs.sk https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/peter.gursky/

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje študijné oddelenie https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/ s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent vybaviť len prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.


Ďalšou podpornou zložkou UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/.


UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.


UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.


Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.


Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.


Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach https://www.upjs.sk/elearning/ a https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.


Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:

· Univerzitný vedecký park Technicom – špecializované laboratória a partneri, s ktorými je inštitucionalizovaná spolupráca

· CEZIS – Centrum znalostných a informačných systémov – spoločné pracovisko s VSL Software, a.s. · Technologický a inovačný park UPJŠ

· Košický klaster nového priemyslu.


UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.


UPJŠ má podpísané memorandá a zmluvy o spolupráci napr. s nasledovnými IT Spoločnosťami: Deutsche Telekom IT Solutions, FPT Slovakia, VSL Software, Matsuko, eZuce, in.Style, VSD, Siemens, Anovative, Tachyum, Disig. Tieto spoločnosti sa podieľajú na výučbe vybraných predmetov, ponúkajú témy a vedú projekty a záverečné práce. V spolupráci s komerčnými partnermi sú realizované aj študentské pomocné vedecké sily (napr. v minulosti so spoločnosťou RedHat).


V spolupráci s akademickými partnermi sú realizované mobility študentov.

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, je na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach:


Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/.


Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2. Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ.

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/studium/informatika-jednoodborova/.

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke Doktorandské štúdium | UPJŠ (upjs.sk)




c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.
  • 2017/2018: 3 prijatí
  • 2018/2019: 2 prijatí
  • 2019/2020: 4 prijatí
  • 2020/2021: 4 prijatí
  • 2021/2022: 4 prijatí
10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.


Okrem oficiálnych postupov uplatňovaných na univerzite využíva Ústav informatiky aj iné možnosti na získavanie spätnej väzby. Ide buď o individuálne prieskumy organizované učiteľmi alebo diskusie v rámci akcií ako je Letná škola sieťovania alebo Letná škola kyberkriminality. Okrem oficiálnych kanálov dostávajú študenti informácie o realizovaných opatreniach aj pri neformálnych stretnutiach ako je napr. Informatikovica.

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/


Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/,


Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Ústav informatiky využíva na získavanie spätnej väzby aj intenzívne osobné kontakty s absolventmi v rámci Dní otvorených dverí, Dni kariéry, realizácie projektov garantovaných IT spoločnosťami, resp. v rámci aktivít združenia Košice IT Valley a OZ Prírodovedec. Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2.

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7, a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/. Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.