vsk_banner
Opis študijného programu
Študijný program
GPsb - geografia - psychológia
Štúdium
Stupeň - I. - bakalársky, forma - denná, typ - medziodborové štúdium
Typ dokumentu:
Opis študijného programu
Názov vysokej školy:
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
Sídlo vysokej školy:
Šrobárova 2, 04180 Košice
Názov fakulty:
Prírodovedecká fakulta
Sídlo fakulty:
Šrobárova 2, 040 01 Košice
Orgán vysokej školy na schvaľovanie študijného programu:
Rada pre vnútorné overovanie kvality na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
1. - Základné údaje o študijnom programe
a) - Názov študijného programu a číslo podľa registra študijných programov.
b) - Stupeň vysokoškolského štúdia a ISCED-F kód stupňa vzdelávania.
prvý stupeň - 645
c) - Miesto/-a uskutočňovania študijného programu.
Košice
d) - Názov a číslo študijného odboru, v ktorom sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, alebo kombinácia dvoch študijných odborov, v ktorých sa absolvovaním študijného programu získa vysokoškolské vzdelanie, ISCED-F kódy odboru/ odborov.
32. Psychológia, ISCED FoET 2013 kód 0313
05 - Prírodné vedy, matematika a štatistika, 0532 - Vedy o zemi
e) - Typ študijného programu: akademicky orientovaný, profesijne orientovaný; prekladateľský, prekladateľský kombinačný (s uvedením aprobácií); učiteľský, učiteľský kombinačný študijný program (s uvedením aprobácií); umelecký, inžiniersky, doktorský, príprava na výkon regulovaného povolania, spoločný študijný program, interdisciplinárne štúdiá.
akademicky orientovaný
f) - Udeľovaný akademický titul pred menom.
Bc.
g) - Forma štúdia.
denná
h) - Pri spoločných študijných programoch spolupracujúce vysoké školy a vymedzenie, ktoré študijné povinnosti plní študent na ktorej vysokej škole (§ 54a zákona o vysokých školách).

irelevantné

i) - Jazyk alebo jazyky, v ktorých sa študijný program uskutočňuje.
slovenský
j) - Štandardná dĺžka štúdia vyjadrená v akademických rokoch.
3
k) - Kapacita študijného programu (plánovaný počet študentov), skutočný počet uchádzačov a počet študentov.
Plánovaný počet prijatých na jednotlivú medziodborovú kombináciu = 10. V akademickom roku 2021/2022: FF UPJŠ plánovaný počet študentov 50, počet uchádzačov 166 a celkový počet študentov na akademický rok 78, PF UPJŠ plánovaný počet študentov 30, počet uchádzačov 72, celkový počet študentov na akademický rok 16
2. - Profil absolventa a ciele vzdelávania
a) - Vysoká škola popíše ciele vzdelávania študijného programu ako schopnosti študenta v čase ukončenia študijného programu a hlavné výstupy vzdelávania.

Ciele vzdelávania sú v študijnom programe dosahované prostredníctvom merateľných vzdelávacích výstupov v jednotlivých častiach (predmetoch) študijného programu. Zodpovedajú príslušnej úrovni Kvalifikačného rámca v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania.


Vedomosti

Absolventi medziodborového štúdia psychológie (podporgram) disponujú poznatkami z oblasti všeobecnej orientácie v odbore, ktoré sú zamerané na históriu, aktuálne dianie v odbore a prehľad v psychologických špecializáciách. Jadro vedomostí je zamerané na základné poznatky z teoretických (základné a špeciálne disciplíny) a aplikovaných psychologických disciplín, ktoré im dávajú predpoklady na uplatnenie v praxi. Vedomosti sú zamerané na porozumenie poznania jednotlivca, resp. psychologických aspektov správania a prežívania človeka v rámci skupín (kognitívna psychológia, psychológia emócií a motivácie, psychológia osobnosti, sociálna psychológia, vývinová psychológia). Má základné poznatky z oblasti psychometrie, metodológie výskumu a štatistiky a z ďalších vybraných oblastí humanitných, sociálnych a behaviorálnych vied. Súčasťou prípravy sú aj základné poznatky z pedagogiky, ktoré sa následne plánujú dopĺňať, rozvíjať a aplikovať na magisterskom stupni štúdia učiteľstva psychológie (v kombinácii).


Zručnosti

Absolvent disponuje poznatkami o etických princípoch pri vykonávaní psychologickej a výskumnej činnosti a rovnako spôsobilosťou uplatňovať tieto princípy. Absolvent disponuje zručnosťami v oblasti používania psychologických metód (vedenie rozhovorov, fokusových skupín, pozorovania), má osvojené základné vedomosti v špecializáciách (klinická psychológia, pedagogická psychológia, poradenská psychológia, pracovná a organizačná psychológia) s dominantným zameraním na oblasť psychológie uplatniteľnej v školskom prostredí. Absolvent je schopný navrhnúť dizajn jednoduchého výskumného plánu (vrátane experimentu) a realizovať ho, čo zahŕňa najmä zručnosti v oblasti zberu dát a ich následnej kvantitatívnej alebo kvalitatívnej analýzy. Absolvent je ďalej schopný orientovať sa v aktuálnych odborných zdrojoch a vyhľadávať relevantnú literatúru v odbore, interpretovať výsledky štúdií, písať odborné texty a prezentovať zadané úlohy, ciele a výsledky zo základných, špeciálnych a aplikovaných psychologických disciplín.


Kompetencie

Absolvent sa vyznačuje samostatnosťou pri riešení špecifických problémov v meniacom sa prostredí, plánovaním svojho vlastného vzdelávania, autonómiou a zodpovednosťou pri rozhodovaní v nadväznosti na problémy študijného odboru, schopnosťou vhodne a profesionálne prezentovať vlastné stanoviská, tvorivým a pružným myslením. Dokáže realizovať výskum pomocou kvantitatívnych a kvalitatívnych postupov (nadobudnutú kompetenciu preukazuje pri realizácii a obhajobe bakalárskej práce). Pri profesionálnej prezentácii vlastného stanoviska vie efektívne využívať argumentačné stratégie jednotlivých mysliteľov, samostatne a kriticky vyhodnocovať argumenty. Svoje stanovisko vyjadruje kultivovane v jazykovom (ústnom i písomnom) odbornom prejave. Dokáže zaujímať postoje k individuálnym aj spoločenským problémom a prijímať rozhodnutia v kontexte znalostí hodnotových perspektív. Zodpovedne rozhoduje o morálnych, spoločenských, právnych a ekonomických súvislostiach odboru.

Absolvent medziodborového študijného programu geografia v kombinácii disponuje základnými prierezovými vedomosťami z geografie pokrývajúce jej nosné čiastkové disciplíny v rámci fyzickej, humánnej, regionálnej geografie a geoinformatiky aj so schopnosťou ich primerane prepájať a syntetizovať. Ovláda základné pojmy, fakty, teórie a metódy z oblasti geografie ako aj príbuzných disciplín. Vie ich vhodne použiť v praktických úlohách s využitím adekvátnych postupov a softvérových nástrojov na spracovanie a vyhodnotenie štatistických a geopriestorových dát a pri tvorbe dokumentácie potrebnej pre ďalšie rozhodovanie. 

V prípade svojej špecializácie na budúce povolanie učiteľa geografie ovláda základné poznatky z pedagogiky, psychológie a didaktiky geografie, ktoré mu umožňujú pokračovať na magisterskom štúdiu učiteľstva geografie.

V oblasti zručností absolvent dokáže navrhovať a realizovať riešenia metodických, odborných a praktických geografických problémov. Vie získavať, analyzovať a interpretovať geografické dáta pre konkrétne záujmové územie, hodnotiť základné geografické javy, plánovať a realizovať terénny výskum, mapovať geografické javy a vytvárať tematické mapy v prostredí geografických informačných systémov. Vie pracovať s tematickými databázami a aplikovať základné geopriestorové technológie na spracovanie, analýzu a interpretáciu geopriestorových dát. V prípade svojej špecializácie na budúce povolanie učiteľa geografie ovláda základný metodický aparát pedagogiky a školskej psychológie a ich výsledky vie správne interpretovať. Je schopný sa ďalej samostatne vzdelávať, vyhľadávať potrebné odborné informácie, aj v cudzom jazyku, a cieľavedome usmerňovať svoj odborný vývoj. Je schopný sledovať aktuálne poznatky a inovácie v oblasti geografie a pokračovať vo vlastnom profesionálnom napredovaní v oblasti svojej špecializácie.

Absolvovaním tohto študijného programu študent získa kompetencie na realizáciu odborných prác v oblasti geografie, či už samostatne alebo v tíme, navrhovať riešenia a pripravovať podklady pre komplexné rozhodnutia. Je schopný samostatne využívať široké spektrum metód a nástrojov na získavanie, analýzu, interpretáciu a prezentáciu geografických dát a výsledkov výskumu. V prípade svojej špecializácie na budúce povolanie učiteľa geografie vie využiť svoje geografické poznatky v pedagogickom procese a v súlade so štátnym vzdelávacím programom. Disponuje potrebnými verbálnymi a písomnými komunikačnými schopnosťami, vie formulovať a prezentovať vlastné stanoviská a vyhodnocovať argumenty. Je schopný plánovať a organizovať vlastné pracovné úlohy alebo menšieho pracovného tímu.

Absolvent medziodborového študijného programu geografia v kombinácií sa uplatňuje najmä v oblastiach štátnej správy a samosprávy, územného plánovania a plánovania dopravy, ochrany prírody, regionálneho rozvoja, v organizáciách cestovného ruchu, výskumu trhu a marketingu, trhu s nehnuteľnosťami a prevádzkujúcich územné informačné systémy a GIS technológie. Pôsobí v pozícii odborného pracovníka – geograf, analytik, referent pre územné a strategické plánovanie, operátor GIS, správca GIS, GIS technik, konzultant marketingových analýz, sprievodca v cestovnom ruchu, a iné.

b) - Vysoká škola indikuje povolania, na výkon ktorých je absolvent v čase absolvovania štúdia pripravený a potenciál študijného programu z pohľadu uplatnenia absolventov.

Absolvent prvého stupňa bakalárskeho medziodborového štúdia je pripravený predovšetkým tak, aby mohol pokračovať v štúdiu na druhom stupni magisterského štúdia v študijnom odbore 38.učiteľstvo a pedagogické vedy, v učiteľstve psychológie (v kombinácii). Je pripravený vykonávať v prípade splnenia kritérií definovaných v Zákone č.138/2019 o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a podľa ISCO-08

Vybrané indikované povolania podľa Štatistickej klasifikácie zamestnaní sú podľa SK ISCO-08: nasledujúce::


2359010 - Lektor v práci s mládežou

2359007 - Lektor mäkkých zručností

3253001 - Komunitný pracovník 

3343000 - Odborný administratívny asistent

4222002 - Operátor linky tiesňového volania

4227002 - Terénny anketár

5312000 - Pomocný vychovávateľ

5312001 - Pracovník s mládežou 

5322003 - Pracovný asistent osôb so zdravotným postihnutím

 


UPJŠ aplikuje na indikovanie povolaní, na výkon ktorých je študent po absolvovaní študijného programu pripravený, štatistickú klasifikáciu zamestnaní SK ISCO-08.

V študijnom programe sú povolania, na výkon ktorých je potrebná získaná kvalifikácia, indikované takto:

·         2632003 Geograf

·         2165003 Špecialista geografického informačného systému

·         2632999 Špecialista v oblasti sociológie, antropológie, geografie a podobných vedách inde neuvedený

·         2422005 Špecialista pre regionálny rozvoj a rozvoj vidieka

·         2422006 Špecialista pre územné plánovanie, výstavbu a územné konanie

·         2422007 Špecialista pre tvorbu koncepcií a propagácie cestovného ruchu

·         2422008 Špecialista v oblasti sociálno-ekonomického rozvoja

·         25 Špecialisti v oblasti informačných a komunikačných technológií

·         422 Pracovníci informačných služieb

Podľa doterajších skúseností však väčšina absolventov bakalárskeho stupňa medziodborového štúdia geografie pokračuje v druhom stupni štúdia učiteľstva geografie v kombinácii na druhom stupni. 

c) - Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania.

Nejedná sa o regulované povolania.

3. - Uplatniteľnosť
a) - Hodnotenie uplatniteľnosti absolventov študijného programu.

Absolventi študijného programu pokračujú v štúdiu na druhom stupni.


Problematika zamestnanosti a kvality absolventov VŠ sa v súčasnosti stáva jednou z prioritne diskutovaných tém na UPJŠ. UPJŠ nepodceňuje túto problematiku a prijala rad konkrétnych opatrení v Rozhodnutí rektora č. 9/2017. Výsledky analýzy zamestnanosti MŠVVaŠ sú a budú zverejnené na webovej stránke v časti štúdium, resp. verejnosť a médiá pre objektívnu informovanosť verejnosti.

Na webových stránkach filozofickej fakulty je zverejnený profil absolventov, uplatnenie absolventov (napr. názory vybraných absolventov na nimi absolvované štúdium, pozície, ktoré zastávali od skončenia štúdia, možnosti, ktoré im poskytlo VŠ štúdium) a príklady úspešných absolventov.

·        Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie získava univerzita aj v spolupráci s príslušnými štátnymi inštitúciami, pravidelne sleduje a každoročne vyhodnocuje externé hodnotenia ako napr. uplatnenie.sk.

·        Kontakt s absolventmi UPJŠ udržiava prostredníctvom Klubu absolventov - Alumni Space a Prírodovedecká fakulta aj pomocou stavovskej organizácie OZ Prírodovedec.

·        Študentom aj absolventom kariérové služby poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC.

Väčšina absolventov bakalárskeho stupňa študijných programov medziodborového štúdia s geografiou pokračuje na magisterskom stupni v štúdiu učiteľstva v príslušnej kombinácii predmetov. V roku 2021 to z 23 študentov bolo 19, v roku 2020 z 19 pokračovalo 17  v štúdiu učiteľstva.

b) - Prípadne uviesť úspešných absolventov študijného programu.

Informácie o úspešných absolventoch sú pravidelne aktualizované na webových stránkach UPJŠ v Košiciach https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-verejnost-a-media/uspesni-absolventi/


Absolventi študijného programu nejdú priamo do praxe, aby bolo možné niekoho konkrétne menovať.

c) - Hodnotenie kvality študijného programu zamestnávateľmi (spätná väzba).

Hodnotenie kvality študijného programu zástupcami zamestnávateľov bolo realizované na zasadnutí Rady ŠP 16.9.2021 a na periodickom zasadnutí Rady ŠP 20.9.2022. Kompletné zápisnice sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AIS 2.

PhDr. Emília Nuberová nuberova@cpppapke.sk je riaditeľkou Centra pre Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Zuzkin park 10, 040 11 Košice, partnerskej organizácie, ktorá sústreďuje poradenských psychológov a zabezpečuje metodickú záštitu školským psychológom, výchovným poradcom a metodikom pre prevenčnú činnosť, na ktorú sú študenti pripravovaní.

Mgr. Aneta Pregi aneta.krajnakova@gmail.com je bývalou študentkou učiteľstva psychológie na UPJŠ, pôsobila na škole ako učiteľka psychológie, výchovná poradkyňa, školská psychologička a cvičná učiteľka pre študentky učiteľstva psychológie.

Externým partnerom v pozícii významného odborníka bola menovaná od 2.9.2022 absolventka študijného programu učiteľstvo biológia -psychológia Mgr. Veronika Petrovová: veronika.petrovova@student.upjs.sk

Stanovisko zástupcov zamestnávateľov sa opiera nielen o osobné skúsenosti, ale aj zo spätných väzieb cvičných učiteľov, riaditeľov, resp. pedagogických pracovníkov školských zariadení, v ktorých absolventi pôsobia.

 




Stanovisko zástupcov zamestnávateľov je súčasťou Zápisnice zo zasadania RŠP.

4. - Štruktúra a obsah študijného programu
a) - Vysoká škola popíše pravidlá na utváranie študijných plánov v študijnom programe.

Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami  Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň, ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú:

Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené odporúčania Európskej federácie psychologických asociácií (EFPA) Europsy 2018, dostupné tu: https://www.europsy.eu/quality-and-standards


Utváranie študijných plánov na UPJŠ sa riadi ustanoveniami Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf) a ktorý definuje pracovnú záťaž študenta, hodnotenie, kontrolné etapy štúdia, spôsob ukončenia štúdia a iné náležitosti. Zodpovednosť za obsah štúdia a za korektný priebeh vyhodnocovania kvality definujú Rozhodnutie rektora č. 7/2021 (Akreditačný poriadok UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4252&showtree=1) a Rozhodnutie rektora č. 8/2021 (Pravidlá vnútorného systému zabezpečovania a overovania kvality vzdelávania, vedeckej, výskumnej, vývojovej, umeleckej alebo ďalšej tvorivej a podpornej činnosti na UPJŠ, dostupné na: https://intranet.upjs.sk/out/out.ViewDocument.php?documentid=4253&showtree=1). Pri koncipovaní predkladaného študijného programu a študijného plánu boli zohľadnené európske odporúčania pre tvorbu učiteľských študijných programov z roku 2018.

b) - Vysoká škola zostaví odporúčané študijné plány pre jednotlivé cesty v štúdiu.


Študijné plány sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v AiS2. Študijné plány pre jednotlivé akademické roky sú verejne dostupné na web stránke FF UPJŠ a na PF UPJŠ na : Študijné programy, https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/studijne-odbory-a-programy/bakalarske-studium/


biológia -psychológia

britské a americké štúdiá -psychológia

filozofia -psychológia

geografia - psychológia

matematika -psychológia

nemecký jazyk a literatúra -psychológia

história - psychológia

slovenský jazyk a literatúra -psychológia

Študijný plán je k dispozícii v Akademickom informačnom systéme AiS2, v monitorovacom paneli študijného programu.

c) - V študijnom pláne spravidla uvedie:

Celý študijný plán sa realizuje v sídle vysokej školy. Študijný plán a informačné listy v požadovanej štruktúre sú vytvárané v Akademickom informačnom systéme AiS2 a archivované v Monitorovacom paneli študijného programu v  AISVšetky požadované informácie sú verejne dostupné v študijnom pláne v Registri študijných programov UPJŠ

Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: 

https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf)


Študijný plán je k dispozícii v Akademickom informačnom systéme AiS2, v monitorovacom paneli študijného programu.

d) - Vysoká škola uvedie počet kreditov, ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a ďalšie podmienky, ktoré musí študent splniť v priebehu štúdia študijného programu a na jeho riadne skončenie, vrátane podmienok štátnych skúšok, pravidiel na opakovanie štúdia a pravidiel na predĺženie, prerušenie štúdia.
180 kreditov. Všetky ďalšie podmienky sa riadia ustanoveniami v dokumente Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.
• Uveďte počet kreditov ktorého dosiahnutie je podmienkou riadneho skončenia štúdia a iné podmienky, ktoré musí študent splniť: 180 • Pravidlá pre riadne absolvovanie štúdia na UPJŠ, kontrolné etapy štúdia a pravidlá pre opakovanie štúdia, predĺženie štúdia alebo prerušenie štúdia sú uvedené v Študijného poriadku UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň. Študijný poriadok upravuje aj organizáciu štátnych skúšok. • Konkrétne podmienky pre absolvovanie štátnych skúšok pre tento študijný program sú k dispozícii v študijnom pláne.

-      počet kreditov za povinné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 62

-      počet kreditov za povinne voliteľné predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 9

-      počet kreditov za výberové predmety potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia: 4

-      počet kreditov potrebných na skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia za spoločný základ a za príslušnú aprobáciu, ak ide o učiteľský kombinačný študijný program, alebo prekladateľský kombinačný študijný program,

-      počet kreditov za záverečnú prácu a obhajobu záverečnej práce potrebných na riadne skončenie štúdia: 10

-      počet kreditov za odbornú prax potrebných na riadne skončenie štúdia/ukončenie časti štúdia,: -

-      počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za projektovú prácu s uvedením príslušných predmetov v inžinierskych študijných programoch,: -

-      počet kreditov potrebných na riadne skončenie štúdia/ ukončenie časti štúdia za umelecké výkony okrem záverečnej práce v umeleckých študijných programoch. : -


f) - Vysoká škola popíše pravidlá pre overovanie výstupov vzdelávania a hodnotenie študentov a možnosti opravných postupov voči tomuto hodnoteniu.

Pravidlá sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ v Košiciach

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi

Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania

Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi dokumentom

Zásady pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke Študijné programy.

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

g) - Podmienky uznávania štúdia, alebo časti štúdia.

Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok UPJŠ pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia (dostupný na: https://www.upjs.sk/public/media/3166/studijny-poriadok-upjs-maj-2019.pdf).

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.


Pravidlá pre uznávanie štúdia alebo jeho časti upravuje Študijný poriadok pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/.

h) - Vysoká škola uvedie témy záverečných prác študijného programu (alebo odkaz na zoznam).

Zoznam záverečných prác jednotlivých školiteľov študijného podprogramu je zverejnený v Akademickom informačnom systéme  AIS_VSES057.

Príklady tém záverečných prác:

Agresívne správanie adolescentov v kontexte faktorov na strane rodiny

Ako rodičia nastavujú pravidlá pri výchove detí: je úroveň internalizácie pravidiel kľúčom ku efektívnemu rodičovstvu?

Autonómia a životné ciele u adolescentov.

Je forma a kvalita vzťahu rodičov významným faktorom psycho-sociálneho prospievania adolescentov?

Náboženské štýly zvládania záťaže a well-being.

Nespokojnosť s telom a základné psychologické potreby u adolescentov

Optimizmus a nádej v kontexte pandémie Covid-19

Ortorexia, bigorexia, kompulzívne jedenie u dievčat a chlapcov.

Osobnostné a sociokultúrne faktory nespokojnosti s telom u adolescentov.

Osobnostné charakteristiky a emočné prežívanie rôznych žánrov hudby.

Porovnanie obrazu tela a dysfunkčného stravovania u profesionálnych a rekreačných športovcov.

Priateľské vzťahy dospievajúcich s prejavmi ADHD.

Psychologické faktory šikany v prostredí stredných škôl.

Rodinné faktory súvisiace so sebapoškodzovaním u adolescentov.

Rozvoj kreativity u detí predškolského veku.

Sexuálne obťažovanie v online priestore a jeho dôsledky na psychické zdravie u adolescentov.

Sociálno-psychologické determinanty sledovania pornografie medzi mladými mužmi.

Telesné zahanbovanie ako forma šikany a jeho psychologický dopad na adolescentov.

Učiteľ ako motivátor pri zvládaní školskej záťaže.

Úzkosť a depresivita dospievajúcich počas pandémie Covidu-19.

2020/21

Historické krajinné štruktúry východnej časti Horného Medzibodrožia

Mikrogeografická analýza katastrálneho územia obce Merník s dôrazom na životné prostredie

Denudácia reliéfu v závislosti od zrážok a výparu v oblasti Jasovskej planiny Slovenského krasu

Využitie praktických inovatívnych pomôcok vo vyučovaní fyzickej geografie na základných a stredných školách

Migračná atraktívnosť funkčných mestských regiónov na Slovensku

Terénne vyučovanie geografie miestnej krajiny

Mikrotextúry na povrchoch detritických zŕn pieskovcov a ich premiestnených (fluviálnych) derivátov z vybraných lokalít východného Slovenska

Mikrotextúry na povrchoch detritických zŕn pieskovcov a ich premiestnených (fluviálnych) derivátov z vybraných lokalít východného Slovenska

Inventarizácia výskytov alochtónnych sedimentov Ponického krasu

Identifikácia charakteristických prvkov georeliéfu v jz. časti Tribeča pomocou analýzy lidarového DMR

Pestovanie zeleniny na Slovensku – druhová a priestorová diferenciácia

Priestorová diferenciácia pestovania olejnín na Slovensku s dôrazom na pestovanie sóje


2019/20

Aralské jazero ako faktor regionálneho rozvoja

Analýza územnej identity obyvateľov v okolí Bratislavy (slovensko-rakúske pohraničie

Selektívna migrácia v menej rozvinutých regiónoch Slovenska: prípadová štúdia okres Svidník

Skupinová práca ako forma vyučovania geografie na základných školách

Teoretické prístupy a metódy vymedzenia rurálnych regiónov

Politicko-geografická analýza Líbye

Vyučovanie geografie v anglickom jazyku metódou CLIL

Chov oviec v Národnom parku Muránska planina

Domáci cestovný ruch v Slovenskej republike – vývoj a súčasný stav

Využitie Google Earth vo vyučovaní geografie na základných a stredných školách

Prístupy k vyučovaniu regionálnej geografie

Cestovný ruch v krajinách Vyšehradskej štvorky

Digitálne nástroje a vizuálne pomôcky pre vyučovanie geografie

Pôrodnosť a plodnosť Slovenska v európskom kontexte

Európska migračná kríza a jej geografické, demografické a bezpečnostné dôsledky

Charakteristika montánnych foriem reliéfu západne od Sloviniek (Poráčska dolina)


2018/19

Možnosti webovej služby Google Earth Engine v geografickom výskume

Dochádzka za prácou vo funkčnom mestskom regióne s viaccentrovým jadrom: Prípadová štúdia FMR Šaľa

Efektívnosť migrácie v migračne úbytkovom regióne: prípadová štúdia severovýchodného Slovenska

Slovenskí študenti na českých vysokých školách

Starnutie obyvateľstva vo funkčných mestských regiónoch Slovenska

Intenzita chemickej denudácie hornín na povrchu a v pôde na vybraných lokalitách v Slovenskom krase

Špecifiká vyučovania vlastivedy v málotriednych školách

Miestna akčná skupina ako nástroj miestneho rozvoja so zameraním na fungovanie partnerstva STRÁŽE

Religiózna štruktúra obyvateľstva Rumunska a religiózny cestovný ruch

Bádateľské metódy vo vyučovaní geografie na základných školách

Znečistenie ovzdušia v okrese Snina

Skečnouting ako metóda zapisovania poznámok vo vyučovaní geografie

Vývoj pôrodnosti a plodnosti na Slovensku

Analýza skvapových vôd na príklade Kysackej jaskyne

História kontaminácie katastra Poša a jej vplyv na zdravotný stav obyvateľstva

Geografické názvoslovie ako podklad pre štúdium národnostnej štruktúry vybraného regiónu

Multifunkčné poľnohospodárstvo v okrese Michalovce

Povrchová analýza detritických zŕn ťažkých minerálov a jej význam

Transformácia priemyslu na Orave

Analýza morfologických a morfometrických parametrov povodia Výravy a jej čiastkových povodí.

Textúra výmoľovej erózie v slovenskej časti povodia rieky Moravy

i) - Vysoká škola popíše alebo sa odkáže na:

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku UPJŠ v Košiciach na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.


Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na:  https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/ , https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ .


Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ a Etický kódex študenta UPJŠ,  na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovaniaPravidlá posudzovania plagiátorstvaZásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.


Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérove 

Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky)

IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov.

Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.

Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.

Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy.


Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávaniaZákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností.

Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre získavanie spätnej väzby na účely hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti, tvorivej činnosti a podporných činností na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: Študijné programy

Pravidlá pri zadávaní, spracovaní, oponovaní, obhajobe a hodnotení záverečných prác v študijnom programe sú uvedené v Študijnom poriadku pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň štúdia na UPJŠ a Zásadách pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Zahraničné mobility študentov a zamestnancov sú podstatnou oblasťou medzinárodných aktivít univerzity. Všetky informácie sú dostupné na:

                                                 https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/,

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.

Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ deklarujú dodržiavanie všeobecných princípov a pravidiel etického správania - Etický kódex UPJŠ

 

Etický kódex študenta UPJŠ,  na ktoré sú úzko previazané Zásady dobrej praxe vedeckého publikovaniaPravidlá posudzovania plagiátorstva, Zásady správnej výskumnej praxe na UPJŠ a Zásady pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

        Študentom so špecifickými potrebami sú k dispozícii tieto podporné služby:

  • Poradenstvo: psychologické, sociálne, právne, kariérové  
  • Technická podpora (špeciálne prístroje a pomôcky
  • IT poradenstvo - asistencia a podpora pri využívaní IT zdrojov. Poradenstvo pre nastavenie AiS2 pre slabozrakých študentov. Nastavenia PC pre slabozrakých študentov.
  • Knižničné a výpožičné služby prispôsobené pre špeciálne potreby študentov.
  • Erasmus +: Študent UPJŠ so špeciálnymi potrebami má možnosť uchádzať sa o grant, ktorý slúži na pokrytie výdavkov súvisiacich so špeciálnymi potrebami počas realizácie mobility v zahraničí. Viac informácií na Referáte pre zahraničné vzťahy

Viac informácii na: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

Preskúmavanie podnetov zo strany študenta, sa riadi Zákonom o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania, Zákonom o sťažnostiachRozhodnutím rektora o vybavovaní sťažností a Študijným poriadkom pre 1., 2. a spojený 1. a 2. stupeň. Overovanie spôsobov a objektívnosti udeľovania hodnotení študentom sa riadi Zásadami pre overovanie kvality vysokoškolského vzdelávania na UPJŠ.

Ďalšie informácie sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#4.

5. - Informačné listy predmetov študijného programu
V štruktúre podľa vyhlášky č. 614/2002 Z. z.

Informačné listy sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Pre verejnosť sú k dispozícii v Registri študijných programov https://studijne-programy.upjs.sk/study-program/BGb/...

6. - Aktuálny harmonogram akademického roka a aktuálny rozvrh
(alebo hypertextový odkaz).

Celouniverzitný aktuálny harmonogram AR je k dispozícii na stránke UPJŠ v sekcii informácii pre študentov a v sekcii o napĺňaní štandardov pre študijný program.

Harmonogram pre študentov FF UPJŠ je prístupný na stránke Filozofickej fakulty: 

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/ 

Harmonogram pre študentov PF UPJŠ je prístupný na stránke Prírodovedeckej fakulty:

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/.

·         Harmonogram ak. roka UPJŠ: https://www.upjs.sk/studenti/harmonogram-ak-roka/2022-2023/

·         Harmonogram ak. roka PF UPJŠ: https://www.upjs.sk/public/media/2806/Harmonogram_PFUPJS_2022_2023.pdf

7. - Personálne zabezpečenie študijného programu
a) - Osoba zodpovedná za uskutočňovanie, rozvoj a kvalitu študijného programu (s uvedením funkcie a kontaktu).

doc. PhDr. Beata Gajdošová, PhD., vo funkcii docentky, kontakt: beata.gajdosova1@upjs.sk, https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15314

b) - Zoznam osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu s priradením k predmetu s prepojením na centrálny Register zamestnancov vysokých škôl, s kontaktom (môžu byť uvedení aj v študijnom pláne).

doc. PhDr. Beata Gajdošová, PhD.    

profilový predmet: Sociálna psychológia pre medziodborové štúdium, Seminár pre bakalársku prácu, Metodológia pre MOŠ psychológie

prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15314

kontakt: beata.gajdosova1@upjs.sk


prof. PhDr. Oľga Orosová, CSc.

profilový predmet: Psychológia osobnosti

prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15370

kontakt: olga.orosova@upjs.sk


prof. PhDr. Margita Mesárošová, CSc.

profilový predmet: Psychológia emócií a motivácie

prepojenie: odkaz na RZVŠ: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15475

kontakt: margita.mesarosova@upjs.sk

 

doc. Mgr. Mária Bačíková     

profilový predmet: Vývinová psychológia pre medziodborové štúdium, Úvod do štatistických metód pre medziodborové štúdium

prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15362

kontakt: maria.bacikova@upjs.sk

                      

doc. Mgr. Ing. Jozef Bavoľár, PhD.

profilový predmet: Kognitívna psychológia

prepojenie: https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15437

kontakt: jozef.bavolar@upjs.sk

prof. Mgr. Jaroslav Hofierka, PhD. – jaroslav.hofierka@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6489), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jaroslav.hofierka :

-      Metageografia a planetárna geografia

-      Geografia atmosféry a hydrosféry

-      Seminár k projektu bakalárskej práce 2

-      Kultúrna geografia

doc. Ing. Katarína Bónová, PhD. – katarina.bonova@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15299), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/katarina.bonova

-      Základy geológie pre geografov

-      Geomorfológia

-      Fyzická geografia Slovenskej republiky

doc. RNDr. Ján Kaňuk, PhD. – jan.kanuk@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14893), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jan.kanuk

-      Kartografia a geoinformatika 1

-      Regionálna geografia Európy

doc. Mgr. Michal Gallay, PhD. – michal.gallay@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14857), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/michal.gallay/

-      Geografické informačné systémy

-      Geografia pedosféry a biosféry

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. – ladislav.novotny@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14896), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ladislav.novotny

-      Geografia obyvateľstva

-      Ekonomická geografia

-      Humánna geografia Slovenskej republiky

c) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky osôb zabezpečujúcich profilové predmety študijného programu.

VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2.

Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: 

https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/.

Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného Registra študijných programov

biológia -psychológia

britské a americké štúdiá -psychológia

filozofia -psychológia

geografia - psychológia

matematika -psychológia

nemecký jazyk a literatúra -psychológia

história - psychológia

slovenský jazyk a literatúra -psychológia


VUPCH osôb zodpovedných za profilové predmety sú k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v Akademickom informačnom systéme AiS2. Údaje z VÚPCH sú zakomponované aj do oficiálnych osobných stránok zamestnancov, ktoré majú URL v tvare: https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/. Zoznam aktuálnych vyučujúcich a ich VUPCH sú dostupné aj z verejného registra študijných programov http://studijne-programy.upjs.sk/

d) - Zoznam učiteľov študijného programu s priradením k predmetu a prepojením na centrálny register zamestnancov vysokých škôl, s uvedením kontaktov (môže byť súčasťou študijného plánu).

Zoznam všetkých vyučujúcich s priradením k predmetom je verejne dostupné v:Registri študijných programov.

PhDr. Anna Janovská, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6858

Mgr. Ondrej Kalina PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15482

Mgr. Jozef Benka, PhD. et PhD https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15481          

Mgr. Lucia Barbierik, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/19521

Doc. Róbert Stojka,PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14742

PhDr. Katarína Mayerová, PhD.    https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14683

RNDr. Juraj Ševc, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15405

RNDr. Ján Gálik, CSc.   https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14676

Mgr. Pavol Kačmár, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24630

Mgr. René Šebeňa, PhD.   https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14684

Doc. Mgr. Monika Hricová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18582

Mgr. Alexander Onufrák, PhD.    https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21860

Doc. PhDr. František Šimon, CSc. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15419

Mgr. Blanka Jenčíková https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29453

Mgr. Zuzana Kolaříková, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15420

RNDr. Igor Majláth, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14844

doc. RNDr. Jozef Hanč, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15271

PhDr. Dušan Hruška, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6621

doc. RNDr. Monika Kassayová, CSc.  htps://www.portalvs.sk/regzam/detail/15338

PaedDr. Michal Novocký, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29275          

Mgr. Katarína Petríková, PhD.   https://www.portalvs.sk/regzam/detail/26432

Mgr. Ján Ruman, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29235

doc. RNDr. Ľubomír Šnajder, PhD.   https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15275

RNDr. Natália Pipová, PhD., https://www.portalvs.sk/regzam/detail/23347 

RNDr. Terézia Kisková, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/19519 

RNDr. Anna Alexovič Matiašová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/22937 

PhDr. Bibiána Kováčová Holevová, PhD.,       https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14741 

Mgr. Miroslava Köverová, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/24629 

PhDr. Katarína Kušnírová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/21865 

PhDr. Denisa Fedáková, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18548 

Mgr. Viktória Hičárová, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/34196 

Mgr. Ulrika Strömplová, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/18569 

PhDr. Iveta Bónová, PhD.  https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15448          

doc. PaedDr. Ivica Hajdučeková, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15449         

PhDr. Lucia Jasinská, PhD. https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14809      

RNDr. Dušan Barabas, CSC. – dusan.barabas@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15333), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/dusan.barabas

-      Geografia atmosféry a hydrosféry

-      Geografia pedosféry a biosféry

-      Exkurzia z fyzickej geografie

doc. Ing. Katarína Bónová, PhD.- katarina.bonova@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15299), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/katarina.bonova

-      Základy geológie pre geografov

-      Geomorfológia

-      Fyzická geografia Slovenskej republiky

-      Geologická exkurzia

RNDr. Stela Csachová, PhD. – stela.csachova@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14733), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/stela.lovacka

-      Úvod do didaktiky geografie

-      Regionálna geografia Európy

-      Politická geografia

doc. Mgr. Michal Gallay, PhD. – michal.gallay@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14857), www.upjs.sk/PF/zamestnanec/michal.gallay/

-      Geografické informačné systémy

-      Geografia pedosféry a biosféry

RNDr. Alena Gessert, PhD. - alena.gessert@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14720), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/alena.petrvalska

-      Geomorfológia

-      Geografia atmosféry a hydrosféry

-      Fyzická geografia Slovenskej republiky

-      Exkurzia z fyzickej geografie

-      Regionálna geografia Európy

prof. Mgr. Jaroslav Hofierka, PhD. – jaroslav.hofierka@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/6489), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jaroslav.hofierka

-      Metageografia a planetárna geografia

-      Geografia atmosféry a hydrosféry

-      Seminár k projektu bakalárskej práce 2

-      Kultúrna geografia

-      Štatistické metódy v geografii

doc. RNDr. Ján Kaňuk, PhD. – jan.kanuk@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14893), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jan.kanuk

-      Digitálne technológie v geografii

-      Kartografia a geoinformatika 1

-      Kartografia a geoinformatika 2

-      Úvod do didaktiky geografie

-      Regionálna geografia Európy

Mgr. Marián Kulla, PhD. – marian.kulla@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15315), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/marian.kulla

-      Ekonomická geografia

-      Humánna geografia Slovenskej republiky

-      Exkurzia z humánnej geografie

-      Kultúrna geografia

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. janetta.nestorova-dicka@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/15311), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/janetta.nestorova-dicka

-      Geografia obyvateľstva

-      Štatistické metódy v geografii

-      Humánna geografia Slovenskej republiky

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. – ladislav.novotny@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/14896), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/ladislav.novotny

-      Geografia obyvateľstva

-      Ekonomická geografia

-      Humánna geografia Slovenskej republiky

-      Seminár k projektu bakalárskej práce 1

-      Exkurzia z humánnej geografie

-      Politická geografia

Ing. Ján Bóna jan.bona@upjs.sk, https://www.upjs.sk/PF/student/jan.bona

-      Základy geológie pre geografov

Mgr. Imrich Sládek, PhD. – imrich.sladek@upjs.sk (https://www.portalvs.sk/regzam/detail/29459), https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/imrich.sladek

-      Geomorfológia

-      Mikrogeografia

Mgr. Ján Šašak, PhD. – jan.sasak@upjs.sk, https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/jan.sasak

-      Kartografia a geoinformatika 2

Mgr. Jozef Bogľarský – jozef.boglarsky@upjs.sk, https://www.upjs.sk/PF/student/jozef.boglarsky

Digitálne technológie v geografii

e) - Zoznam školiteľov záverečných prác s priradením k témam (s uvedením kontaktov).

Školiteľmi záverečných prác študentov v danom študijnom programe budú osoby uvedené v bode 7 písm. a), b) a d).

Téma

Rok

Vedúci

email

Študent

Študijný program

Historické krajinné štruktúry východnej časti Horného Medzibodrožia

2020/2021

Mgr. Imrich Sládek, PhD. - imrich.sladek@upjs.sk

Gréta Galambošová - história - geografia


Mikrogeografická analýza katastrálneho územia obce Merník s dôrazom na životné prostredie

2020/2021

Mgr. Imrich Sládek, PhD. - imrich.sladek@upjs.sk

Kristína Holpová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Denudácia reliéfu v závislosti od zrážok a výparu v oblasti Jasovskej planiny Slovenského krasu

2020/2021

Mgr. Imrich Sládek, PhD. - imrich.sladek@upjs.sk

Andrea Marušová - Geografia - filozofia

Využitie praktických inovatívnych pomôcok vo vyučovaní fyzickej geografie na základných a stredných školách

2020/2021

RNDr. Alena Gessert, PhD. - alena.gessert@upjs.sk

Daniela Andreanská - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Migračná atraktívnosť funkčných mestských regiónov na Slovensku

2020/2021

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. - ladislav.novotny@upjs.sk

Gabriela Svitková - Chémia - geografia

Terénne vyučovanie geografie miestnej krajiny

2020/2021

Mgr. Veronika Ondová - veronika.ondova@upjs.sk

Lucia Dianišková - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Mikrotextúry na povrchoch detritických zŕn pieskovcov a ich premiestnených (fluviálnych) derivátov z vybraných lokalít východného Slovenska

2020/2021

doc. Ing. Katarína Bónová, PhD. - katarina.bonova@upjs.sk

Alexandra Homoľová - Matematika - geografia


Inventarizácia výskytov alochtónnych sedimentov Ponického krasu

2020/2021

Ing. Ján Bóna - jan.bona@upjs.sk

Bianka Lajgútová - Biológia - geografia

Identifikácia charakteristických prvkov georeliéfu v jz. časti Tribeča pomocou analýzy lidarového DMR

2020/2021

Ing. Ján Bóna - jan.bona@upjs.sk

Zuzana Marková - Geografia - informatika


Pestovanie zeleniny na Slovensku – druhová a priestorová diferenciácia

2020/2021

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Andrea Feňďová - Biológia - geografia

Priestorová diferenciácia pestovania olejnín na Slovensku s dôrazom na pestovanie sóje

2020/2021

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Ivana Mihalčová - Biológia - geografia

Aralské jazero ako faktor regionálneho rozvoja

2019/2020

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. - ladislav.novotny@upjs.sk

Katarína Hudáková - Biológia - geografia

Analýza územnej identity obyvateľov v okolí Bratislavy (slovensko-rakúske pohraničie)

2019/2020

Mgr. Imrich Sládek, PhD. - imrich.sladek@upjs.sk

Kristína Sisáková - nemecký jazyk a literatúra - geografia

Selektívna migrácia v menej rozvinutých regiónoch Slovenska: prípadová štúdia okres Svidník

2019/2020

Mgr. Loránt Pregi, PhD. - lorant.pregi@upjs.sk

Kristína Vaceľová - história - geografia

Teoretické prístupy a metódy vymedzenia rurálnych regiónov

2019/2020

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. - janetta.nestorova-dicka@upjs.sk

Petra Tamášiková - Matematika - geografia

Skupinová práca ako forma vyučovania geografie na základných školách

2019/2020

Mgr. Veronika Ondová - veronika.ondova@upjs.sk

Terézia Imrichová - Biológia - geografia

Politicko-geografická analýza Líbye

2019/2020

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Viktória Bodnárová - história - geografia

Vyučovanie geografie v anglickom jazyku metódou CLIL

2019/2020

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Petra Komárová - geografia - britské a americké štúdiá

Chov oviec v Národnom parku Muránska planina

2019/2020

Mgr. Martina Gregáňová - martina.greganova@student.upjs.sk

Daniel Kubovčík - Biológia - geografia

Domáci cestovný ruch v Slovenskej republike – vývoj a súčasný stav

2019/2020

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Jana Basová - Matematika - geografia

Zahraničný obchod Slovenska s agropotravinárskymi produktmi

2019/2020

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Dominik Ficik - história - geografia

Využitie Google Earth vo vyučovaní geografie na základných a stredných školách

2019/2020

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Mária Štieberová - geografia - britské a americké štúdiá

Prístupy k vyučovaniu regionálnej geografie

2019/2020

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Veronika Poľačeková - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Cestovný ruch v krajinách Vyšehradskej štvorky

2019/2020

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Simona Grimpliniová - história - geografia

Digitálne nástroje a vizuálne pomôcky pre vyučovanie geografie

2019/2020

doc. RNDr. Ján Kaňuk, PhD. - jan.kanuk@upjs.sk

Kamila Kolesárová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Pôrodnosť a plodnosť Slovenska v európskom kontexte

2019/2020

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. - janetta.nestorova-dicka@upjs.sk

Martina Kažimírová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Európska migračná kríza a jej geografické, demografické a bezpečnostné dôsledky

2019/2020

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. - janetta.nestorova-dicka@upjs.sk

Martin Geralský - história - geografia

Proces starnutia populácie Slovenska v európskom kontexte

2019/2020

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. - janetta.nestorova-dicka@upjs.sk

Ján Suchanič - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Charakteristika montánnych foriem reliéfu západne od Sloviniek (Poráčska dolina)

2019/2020

Ing. Ján Bóna - jan.bona@upjs.sk

Lucia Ondová - slovenský jazyk a literatúra - geografia


Možnosti webovej služby Google Earth Engine v geografickom výskume

2018/2019

doc. Mgr. Michal Gallay, PhD. - michal.gallay@upjs.sk

Henrieta Liptáková - Biológia - geografia

Dochádzka za prácou vo funkčnom mestskom regióne s viaccentrovým jadrom: Prípadová štúdia FMR Šaľa

2018/2019

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. - ladislav.novotny@upjs.sk

Daniela Zákutná - Matematika - geografia

Efektívnosť migrácie v migračne úbytkovom regióne: prípadová štúdia severovýchodného Slovenska

2018/2019

doc. Mgr. Ladislav Novotný, PhD. - ladislav.novotny@upjs.sk

Dominik Jakubov - Matematika - geografia

Slovenskí študenti na českých vysokých školách

2018/2019

Mgr. Loránt Pregi, PhD. - lorant.pregi@upjs.sk

Dominik Priščák - história - geografia

Starnutie obyvateľstva vo funkčných mestských regiónoch Slovenska

2018/2019

Mgr. Loránt Pregi, PhD. - lorant.pregi@upjs.sk

Štefan Gábor - Biológia - geografia

Intenzita chemickej denudácie hornín na povrchu a v pôde na vybraných lokalitách v Slovenskom krase

2018/2019

RNDr. Alena Gessert, PhD. - alena.gessert@upjs.sk

Mária Schwarzová - Chémia - geografia

Špecifiká vyučovania vlastivedy v málotriednych školách

2018/2019

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Jana Bakaľarová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Miestna akčná skupina ako nástroj miestneho rozvoja so zameraním na fungovanie partnerstva STRÁŽE

2018/2019

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Anna Forgáčová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Religiózna štruktúra obyvateľstva Rumunska a religiózny cestovný ruch

2018/2019

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Lucia Makarová - geografia - britské a americké štúdiá

Bádateľské metódy vo vyučovaní geografie na základných školách

2018/2019

Mgr. Veronika Ondová - veronika.ondova@upjs.sk

Darina Hajduková - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Znečistenie ovzdušia v okrese Snina

2018/2019

doc. RNDr. Zdenko Hochmuth, CSc. - zdenko.hochmuth@upjs.sk

Nela Hričinová - Geografia - filozofia

Skečnouting ako metóda zapisovania poznámok vo vyučovaní geografie

2018/2019

RNDr. Stela Csachová, PhD. - stela.csachova@upjs.sk

Daniela Kidonová - nemecký jazyk a literatúra - geografia

Vývoj pôrodnosti a plodnosti na Slovensku

2018/2019

RNDr. Janetta Nestorová-Dická, PhD. - janetta.nestorova-dicka@upjs.sk

Filip Lipták - Biológia - geografia

Analýza skvapových vôd na príklade Kysackej jaskyne

2018/2019

doc. RNDr. Zdenko Hochmuth, CSc. - zdenko.hochmuth@upjs.sk

Andrej Šuty - Chémia - geografia

História kontaminácie katastra Poša a jej vplyv na zdravotný stav obyvateľstva.

2018/2019

RNDr. Dušan Barabas, CSc. - dusan.barabas@upjs.sk

Daniela Smolejová - história - geografia

Geografické názvoslovie ako podklad pre štúdium národnostnej štruktúry vybraného regiónu

2018/2019

doc. RNDr. Zdenko Hochmuth, CSc. - zdenko.hochmuth@upjs.sk

Patrícia Mikulová - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Multifunkčné poľnohospodárstvo v okrese Michalovce

2018/2019

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Nikola Antušová - Biológia - geografia

Transformácia priemyslu na Orave

2018/2019

Mgr. Marián Kulla, PhD. - marian.kulla@upjs.sk

Veronika Kovalíčková - slovenský jazyk a literatúra - geografia

Povrchová analýza detritických zŕn ťažkých minerálov a jej význam

2018/2019

doc. Ing. Katarína Bónová, PhD. - katarina.bonova@upjs.sk

Andrea Ferková - Chémia - geografia

Analýza morfologických a morfometrických parametrov povodia Výravy a jej čiastkových povodí.

2018/2019

RNDr. Dušan Barabas, CSc. - dusan.barabas@upjs.sk

Martin Ficik - história - geografia

Textúra výmoľovej erózie v slovenskej časti povodia rieky Moravy.

2018/2019

RNDr. Dušan Barabas, CSc. - dusan.barabas@upjs.sk

Lucia Škapincová - nemecký jazyk a literatúra - geografia

f) - Odkaz na vedecko/umelecko-pedagogické charakteristiky školiteľov záverečných prác.

Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/kod_fakulty/zamestnanec/meno.priezvisko/ VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov v Registri študijných programov.

biológia -psychológia

britské a americké štúdiá -psychológia

filozofia -psychológia

geografia - psychológia

matematika -psychológia

nemecký jazyk a literatúra -psychológia

história - psychológia

slovenský jazyk a literatúra -psychológia



Základné informácie z VUPCH sú zakomponované do oficiálnych osobných WWW stránok zamestnancov, ktorých URL je v tvare https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/meno.priezvisko/. VUPCH sú verejne dostupné v rámci prehľadu študijných programov a študijných plánov. Prehľad o školiteľoch je možné si urobiť aj z tabuľky uvedenej v bode 7e) vyššie.

g) - Zástupcovia študentov, ktorí zastupujú záujmy študentov študijného programu (meno a kontakt).

Kvetoslava Hasincová   kvetoslava.hasincova@student.upjs.sk

Ema Rychvalská ema rychvalska@upjs.sk

Študenti majú zastúpenie v Rade študijného programu. Zloženie Rady študijného programu je k dispozícii v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2 a verejnom registri študijných programov UPJŠ

Členom Rady za medziodborový študijný podprogram Gbm je:

Denisa Jacková – biológia-geografia (BGb) – 3. roč. (denisa.jackova@student.upjs.sk) – študent

h) - Študijný poradca študijného programu (s uvedením kontaktu a s informáciou o prístupe k poradenstvu a o rozvrhu konzultácií).

Študijnou poradkyňou študijného podprogramu je PhDr. Anna Janovská, PhD., pracovníčka Katedry pedagogickej psychológie a psychológie zdravia: anna.janovska@upjs.sk   

Mgr. Marián Kulla, PhD. (marian.kulla@upjs.sk, 055/234 2563) - https://www.upjs.sk/PF/zamestnanec/marian.kulla

Konzultačné hodiny študijného poradcu a spôsob, ako kontaktovať študijného poradcu, sú zverejnené na vyššie uvedenej web stránke.

i) - Iný podporný personál študijného programu – priradený študijný referent, kariérny poradca, administratíva, ubytovací referát a podobne (s kontaktami).

Administráciu štúdia zabezpečuje Študijné oddelene FF UPJŠ a študijné oddelenie PF UPJŠ

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/ v Košiciach s využitím Akademického informačného systému AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.


Študijný referent (FF):    

Ing. Jana Quitková, jana.quitkova@upjs.sk

Karolína Kelemenová, karolina.kelemenova@upjs.sk

Eva Mrázová, eva.mrazova@upjs.sk


Študijný referent (PF): 

RNDr. Iveta Sováková, iveta.sovakova@upjs.sk

Mgr. Denisa Štefaníková, denisa.stefanikova@upjs.sk

Ing. Angesa Pivarníková, agnesa.pivarnikova@upjs.sk


Správca AiS2: Mgr. Emília Sotáková (emilia.sotakova@upjs.sk)

Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie s referentom.

 

Ďalšou dôležitou podpornou zložkou je UNIPOC – Univerzitné poradenské centrum. Ide o špecializované pracovisko UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na:

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. UNIPOC zabezpečuje aj podporu pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/.


Ďalšie kontakty a odkazy:

Študijný referent sociálnej pomoci: 

Mgr. Lýdia Bereczová (lydia.bereczova@upjs.sk)                  

Referent pre stáže, Erasmus+:      

Bc. Oľga Gállová (olga.gallova@upjs.skhttps://www.studujsff.sk/

Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami:     

doc. PhDr. Beata Gajdošová, PhD. (beata.gajdosova1@upjs.sk)

https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne- potreby/

                                               

Dôležité stránky:                               Dôležité stránky | UPJŠ (upjs.sk)

Ubytovací referát:                             Kontakty | UPJŠ (upjs.sk)

Univerzitné poradenské centrum:    UNIVERZITA PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH (upjs.sk)

Deň kariéry UPJŠ:        

Ubytovanie v Študentských domovoch

Stravovanie v Študentských jedálňach

Podpora študentov so špecifickými potrebami

·         Tútor: Mgr. Štefan Gábor, stefan.gabor@upjs.sk, https://www.upjs.sk/PF/student/stefan.gabor

 

·         Administráciu a starostlivosť zabezpečuje študijné oddelenie Prírodovedeckej fakulty: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/so/ Na administráciu štúdia slúži aj akademický informačný systém, AiS2. Väčšinu agendy dokáže študent efektívne vybaviť prostredníctvom informačného systému, bez priamej interakcie so študijným oddelením.

·         Pre študentov je k dispozícii aj Univerzitné poradenské centrum Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ), v skrátenom tvare „UNIPOC“, je špecializovaným pracoviskom UPJŠ zriadeným rektorom UPJŠ s celouniverzitnou pôsobnosťou. Poslaním UNIPOC je poskytovať bezplatne všetkým študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach poradenstvo, konkrétne psychologické, kariérové, právne a sociálne poradenstvo a poradenstvo v efektívnom učení. UNIPOC má zároveň na starosti aj podporu a starostlivosť o študentov so špecifickými potrebami. Poradenské služby môžu študenti vyžívať v osobnej aj online forme, v slovenskom aj anglickom jazyku. Zámerom poskytovaných služieb je zlepšovať uplatniteľnosť študentov a absolventov na pracovnom trhu, pôsobiť preventívne a pomáhať pri problémoch, ktoré by mohli ohroziť úspešné ukončenie štúdia našich študentov. Viac informácií na: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/, https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/. Unipoc zabezpečuje aj pomoc pre študentov so špecifickými potrebami: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/specialne-edukacne-potreby/ , ako aj zabezpečuje Dni kariéry UPJŠ: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/den-kariery/ · UPJŠ ponúka študentom aj ubytovacie https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-domovy/ a stravovacie služby https://www.upjs.sk/pracoviska/studentske-domovy-jedalne/studentske-jedalne/ prostredníctvom Študentských domovov a jedálni UPJŠ alebo u zmluvných partnerov. Ubytovací subsystém je súčasťou AiS2, stravovanie v ŠDaJ je administrované samostatným informačným systémom, ktorý je integrovaný v rámci UIS UPJŠ.

8. - Priestorové, materiálne a technické zabezpečenie študijného programu a podpora
a) - Zoznam a charakteristika učební študijného programu a ich technického vybavenia s priradením k výstupom vzdelávania a predmetu (laboratóriá, projektové a umelecké štúdiá, ateliéry, dielne, tlmočnícke kabíny, kliniky, kňazské semináre, vedecké a technologické parky, technologické inkubátory, školské podniky, strediská praxe, cvičné školy, učebno-výcvikové zariadenia, športové haly, plavárne, športoviská).

UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.


Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.

Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

 

Výučba MOŠ psychológie (podporgram ) prebieha v posluchárňach a seminárnych miestnostiach, ktoré sú štandardne vybavené výpočtovou technikou, dataprojektorom, webkamerou, ozvučením, pripojením na internet a softvérových vybavením umožňujúcim online pripojenie na výučbu. V niektorých učebniach je k dispozícii aj interaktívna tabuľa. Všetkým študijným programom je k dispozícii počítačová učebňa vybavená výpočtovou technikou, dataprojektorom, pripojením na internet, interaktívnou tabuľou a štatistickým softvérom SPSS.

V priestoroch budov, v ktorých prebieha výučba na fakulte, sú umiestnené počítačové stanice s pripojením na internet a intranet, ktoré sú voľne prístupné pre študentov. Študentom je prístupná wifi sieť Eduroam v celom areáli.

Dôležitou súčasťou výskumnej infraštruktúry je Psychologické laboratórium, ktoré je vybavené špecializovaným štatistickým softvérom (SPSS Statistics Professional v.25 + IBM SPSS AMOS ), špecializovaným softvérom pre psychologické laboratória SUPERLAB a súborom elektronických verzií psychodiagnostických skúšok. Ku všetkým počítacom sú pripojené odpovedacie zariadenia, Super Lab Pro, RB 840 ac, so profesionálnymi slúchadlami Sennheiser - HD 280 PRO. Dôležitou súčasťou bakalárskeho štúdia je aj absolvovanie predmetov tvoriacich biologický korelát štúdia psychológie. Ich vyučovanie zabezpečujú pracoviská PF UPJŠ. Okrem bežných posluchární a seminárnych miestností sa výučba predmetov MOŠ psychológie (podprogram) realizuje aj v sociálno – psychologickom laboratóriu. Je určené pre vyučovanie interaktívneho charakteru.. 


Na úrovni UPJŠ:

▫   Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps

▫   Priepustnosť siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/

▫   WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org

▫   AiS2 –komplexný akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do

▫   Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkový na platforme Office 365 https://outlook.office.com/ , vlastná mailová doména @upjs.sk

▫   Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b

▫   Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/

▫   Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom

▫   Helpdesk IT podpory https://helpdesk.upjs.sk/ 

▫   Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.

▫   Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/

▫   E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie

▫   Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR

▫   Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31

▫   Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ

▫   Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer

▫   UVP Medipark - https://www.upjs.sk/pracoviska/medipark/

▫   VVC Promatech

▫   UVP Technicom na UPJŠ

▫   Botanická záhrada UPJŠ

▫   Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce

Študentom medziodborového štúdia geografie sú k dispozícii nasledovné laboratóriá a knižnica:

·        Laboratórium Geografických informačných systémov - https://www.uge.science.upjs.sk/laborat%C3%B3rium-geografick%C3%BDch-informa%C4%8D

·        Laboratórium Diaľkového prieskumu Zeme - https://www.uge.science.upjs.sk/laborat%C3%B3riumdia%C4%BEkov%C3%A9hoprieskumuzeme

·        Granulometrické a hydrologické laboratórium - https://www.uge.science.upjs.sk/granulometrick%C3%A9laborat%C3%B3rium

·        Laboratórium optických metód - https://www.uge.science.upjs.sk/laborat%C3%B3riumoptick%C3%BDchmet%C3%B3d

·        Knižnica a mapový archív - https://www.uge.science.upjs.sk/kni%C5%BEnicaamapov%C3%BDarch%C3%ADv


UPJŠ zabezpečuje priestorové, materiálne, technické a informačné zdroje študijného programu osobitne pre každé sídlo, v ktorom sa študijný program uskutočňuje a to primerane k cieľom a výstupom vzdelávania. Zabezpečenie plnohodnotnej infraštruktúry podporujúcej vysokoškolské vzdelávanie, tvorivé vedecké bádanie a výskumnú činnosť, patrí k prioritám univerzity. Neustále napredovanie univerzity sa odráža aj v kontinuálnom rozširovaní existujúcej infraštruktúry, rekonštrukcii budov a v zavedení moderných informačných a komunikačných technológií.


Existencia univerzitných pracovísk, je esenciálna na zabezpečenie požadovanej kvality vybraných služieb, ktoré sú charakteristické pre rešpektovanú a materiálne dobre vybavenú univerzitu.

Všetky aktuálne informácie o zabezpečení študijných programov na univerzite sú uvedené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

 

Ďalej na úrovni UPJŠ je k dispozícii ďalšie vybavenie, ktoré môžu študenti využívať. Konkrétne ide o:

·        Internetové prepojenie univerzity so sieťou Sanet 10Gbps

·        Priepustnosť chrbtice siete SANET-2 krát 100GE kanály, možné rozšíriť až na 500Gbps https://www.upjs.sk/pracoviska/ciakt/saunet/

·        WIFI pripojenie, pokryté všetky budovy univerzity, súčasť siete eduoram.org

·        AiS2 –komplexný  akademický informačný systém na riadenie štúdia https://ais2.upjs.sk/ais/start.do

·        Email pre každého zamestnanca a študenta - prevádzkovanýna platforme Office 365 https://outlook.office.com/ , vlastná mailová doména @upjs.sk

·        Podpora dištančného vzdelávania Office 365 teams.microsoft.com a https://www.upjs.sk/navody/office-365/ a BigBlueButton https://bbb.science.upjs.sk/b

·        Kybernetická bezpečnosť - vlastný CSIRT tím https://csirt.upjs.sk/#/

·        Zvyšovanie bezpečnostného povedomia: podpora pre študentov v prípade úniku údajov, kompromitácie emailových adries, kompromitácie zariadení malvérom

·        Helpdesk IT podpory https://helpdesk.upjs.sk/ 

·        Audio vizuálna technika – umožňujúca audio a video premietanie, ako aj vzdialené spojenie v aule RB0A5 v budove RB pavilónu, aule AK0A7 na ulici Kostlivého, v Historickej zasadačke rektorátu, Veľkej zasadačke rektorátu, Malej zasadačke rektorátu a zasadačke prorektorov na rektoráte.

·        Univerzita je zapojená aj do Národnej teleprezentačnej infraštruktúry CVTI – 10 pripojení https://www.tp.cvtisr.sk/telekonferencne-miestnosti/

·        E-learning – portál pre e-learnigové vzdelávanie

·        e-learning Moja kariéra: https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktuality/e-learning-moja-kariera/

·        Portál UPJŠ LF - multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov spoločne so všetkými lekárskymi fakultami v SR a ČR

·        Poradenstvo pre študentov – https://portal.ccvapp.upjs.sk/ticket-page/poradenstvo-pre-studentov/31

·        Kariérne a psychologické poradenstvo pre študentov: UNIPOC UPJŠ

·        Technologický a inovačný park UPJŠ - https://www.upjs.sk/pracoviska/tip/, ktorého súčasťou je inkubátor a podpora pre technologický transfer

·        UVP Medipark

·        VVC Promatech

·        UVP Technicom na UPJŠ

·        Botanická záhrada UPJŠ

Učebno-výcvikové zariadenie Danišovce

b) - Charakteristika informačného zabezpečenia študijného programu (prístup k študijnej literatúre podľa informačných listov predmetov), prístup k informačným databázam a ďalším informačným zdrojom, informačným technológiám a podobne).

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.

 

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

Na podporu komplexného riadenia vzdelávania na všetkých troch stupňoch vysokoškolského vzdelávania sa používa Akademický informačný systém AiS2.

 

Centrum informačných a komunikačných technológii (CIaKT) UPJŠ v Košiciach je celouniverzitné informačné pracovisko, ktoré zastrešuje aktivity informačno-komunikačných technológii vo vnútri UPJŠ, ale aj navonok vo väzbe na svoje okolie. Univerzitný uzol CIaKT UPJŠ je súčasne aj regionálnym uzlom siete SANET (Slovak Academic Network).

 

Hlavným poslaním univerzitného pracoviska, Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) ako informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu. Knižnično-informačné služby sú zdokumentované na stránke https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/. UPJŠ prevádzkuje Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


Univerzitná knižnica UPJŠ v Košiciach  https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/  ponúka nasledovné služby

·        Knižnično – informačné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/

·        Hlavným poslaním univerzitného pracoviska – Univerzitnej knižnice UPJŠ (UK) - informačného pracoviska univerzity, je podieľať sa na informačnom zabezpečení výučby i vedecko-výskumnej činnosti jej zamestnancov a študentov, vytvárať podmienky pre podporu vzdelávacieho procesu i inšpirujúce prostredie pre používateľov. UK plní toto poslanie tvorivým využívaním informačných zdrojov a technológií, poskytovaním, dokumentov, informácií a konzultácií, odborných znalostí personálu a zariadení na podporu výučby, vzdelávania a výskumu.

·        výpožičné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vypozicne-sluzby1/

·        Katalógy https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/katalogy/

·        elektronické informačné zdroje https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/e-kniznica/

·        Virtuálna študovňa UPJŠ https://digitalnakniznica.cvtisr.sk/page/digitalna-kniznica-upjs

·        služby študovní https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/studovne1/

·        informačné a rešeršné služby https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/informacne-a-resersne-sluzby1/

·        medziknižničná výpožičná služba https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/mvs1/

·        informačné vzdelávanie https://www.upjs.sk/pracoviska/univerzitna-kniznica/sluzby/vzdelavanie1/

·        databáza evidencie publikačnej činnosti zamestnancov UPJŠ: https://aleph.upjs.sk/F/3MMS97JKRIL5HMDDR1P5BCMU5BI4N4HKNTLU46MT2VHH7EJNDS-03038?func=find-c-0&local_base=epc01

·        Vydavateľstvo ŠafárikPress UPJŠ http://www.safarikpress.6f.sk

·        Vydavateľstvo sa podieľa na šírení povedomia o možnostiach elektronického publikovania na univerzite. Portál Unibook poskytuje trvalé úložisko elektronických dokumentov, archív všetkých vydávaných publikácií a zároveň moderné možnosti nákupu knižných publikácií zamestnancov UPJŠ prostredníctvom štandardného webového rozhrania e-shopu (https://unibook.upjs.sk/sk/ ).


c) - Charakteristika a rozsah dištančného vzdelávania uplatňovaná v študijnom programe s priradením k predmetom. Prístupy, manuály e-learningových portálov. Postupy pri prechode z prezenčného na dištančné vzdelávanie.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach: 

https://www.upjs.sk/elearning/https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7


Výučba sa realizuje predovšetkým prezenčnou formou. Je však možné prejsť na dištančnú formu, respektíve kombinovať prezenčnú s dištančnou formou (napr. možnosť realizovať časť priebežného hodnotenia, napr. testov prostredníctvom dostupných aplikácií, za efektívnu považujeme tiež možnosť absolvovať dištančne časť individuálnych konzultácií). Pri dištančnom vzdelávaní je možné využívať licenciu na programy z balíka MS Office 365 a e-learnigový portál UPJŠ. O konkrétnom rozsahu dištančného vzdelávania rozhoduje vyučujúci pred začiatkom semestra a študentov oboznamuje s podmienkami absolvovania v zmysle študijného poriadku v prvom týždni semestra. K dispozícii je Portál s podporou pre e-vzdelávanie na UPJŠ.

Rozhodnutie rektora 22/2020 upravuje realizáciu telekonferenčných prednášok.

Vzdelávacie činnosti na UPJŠ, ktoré sú poskytované dištančnou, alebo kombinovanou metódou, sú dostatočne podporované a zabezpečené. Informácie o dištančnej forme, prehľade nástrojov s návodmi a dostupnými univerzitnými portálmi sú uvedené na web stránkach:

https://www.upjs.sk/elearning/

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/?documentid=4067#7

 

Dôležitým je aj „Rozhodnutie rektora č. 22/2020 o vyhotovovaní a používaní zvukovo-obrazových záznamov z telekonferenčných vzdelávacích, popularizačných a prezentačných aktivít na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach (viď Rozhodnutie rektora 22/2020) upravujúce realizáciu telekonferenčných prednášok.

d) - Partneri vysokej školy pri zabezpečovaní vzdelávacích činností študijného programu a charakteristika ich participácie.

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.

UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi, informácie sú uvedené na web stránke v sekcii Medzinárodné vzťahy

Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu na Filozofickej fakulte: Partnerské organizácie


Externí partneri MOŠ psychológie (podprogram) sú partnerské organizácie, napr. Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie, ktorých pracovníci ktorých zastrešujú metodikov prevencie, výchovných poradcov a školských psychológov. (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, Zuzkin park 10, Košice https://www.cpppapke.sk/

Univerzita dbá na prepojenie vedomostí s praxou, ktoré je podporované silnými väzbami s významnými partnermi a organizáciami. Partneri sú oficiálne združení v Career Club UPJŠ.

 

UPJŠ je zakladajúcim členom Košice IT Valley. Spolupracuje aj s ďalšími partnermi https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/clenstva/.

 

 

Partnerstvá umožňujúce zabezpečenie vzdelávacích činností študijného programu:

 

Prírodovedecká fakulta

·        Centrá excelentnosti

·        Start-up projekty

·        Univerzitný vedecký park Technicom

·        Spoločne využívané laboratóriá

·        Vedecko-výskumné centrum Promatech

e) - Charakteristika na možností sociálneho, športového, kultúrneho, duchovného a spoločenského vyžitia.

Na UPJŠ pôsobia študentské organizácie (https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/) a záujmové združenia (https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/), ktoré poskytujú študentom možnosti ako sociálneho, športového, kultúrneho a spoločenského vyžitia, do ktorého sa môžu zapojiť všetci študenti.

UPJŠ vydáva oficiálny časopis univerzity - Universitas Šafarikiana, ktorý pravidelne informuje o dianí na akademickej pôde. Prostriedkom internej komunikácie, ale tiež s ambíciou priblížiť život na UPJŠ širokej verejnosti na univerzite pôsobí aj Študentský rozhlas a televízia Uni TV UPJŠ.


Podporu a poradenstvo študentom poskytuje aj Univerzitné poradenské centrum UNIPOC (https://www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/).

Športové aktivity ponúka študentom Ústav telesnej výchovy a športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/).

Študenti majú možnosť duchovného vyžitia prostredníctvom Univerzitného pastoračného centra v Košiciach, ktorému UPJŠ vytvára priestor pre pôsobenie medzi študentami univerzity https://www.upcke.sk/rodina-upc/

Podrobný prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež Mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 .

Rozvoj študentov UPJŠ je zabezpečený nie len kvalitným vzdelávaním, ale tiež sociálnym, športovým, kultúrnym, duchovným a spoločenským vyžitím počas štúdia. Prehľad toho, čo univerzita, jej pracoviská a tiež mesto Košice našim študentom ponúka, nájdete na stránke:

 

                                                  https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7

 

Športové vyžitie pre študentov UPJŠ zabezpečuje univerzitné pracovisko Ústav telesnej výchovy a športu (ÚTVŠ). To ponúka prostredníctvom predmetu Športové aktivity možnosť výberu z 21 druhov športu (https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/studenti-fakult-upjs/). Študenti si môžu zašportovať nielen v rámci povinného či výberového predmetu, ale aj nad rámec kreditovej formy. Okrem ponúkaných pohybových aktivít sa študenti môžu zúčastňovať vysokoškolskej ligy v 4 športoch (futsal, flotbal, basketbal, volejbal). Tradičným doplnením ponuky ÚTVŠ sú zimné a letné kurzy (lyžiarsky kurz, survival, cykloturistický kurz, splav rieky Tisa a cvičenie pri mori). Študenti, ktorým nepostačujú športové aktivity ponúkané ÚTVŠ, sa môžu uchádzať aj o oveľa širšiu paletu športov, ktoré ponúka TJ Slávia UPJŠ. (http://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/o-nas-utvs/tj-slavia-upjs-kosice/). Pre športové vyžitie študentov je k dispozícii 5 telocviční, z ktorých väčšina prešla v posledných rokoch  zásadnou obnovou. Posilňovňa je vybavená pre potreby rôznych úrovní – od začiatočníkov až po pokročilých a je pravidelne dopĺňaná a inovovaná. Okrem toho v objekte ÚTVŠ sa nachádzajú 4 tenisové kurty a 3 multifunkčné betónové ihriská, ktoré študenti využívajú predovšetkým na športové hry.

 

Študenti majú možnosť sa sociálne, športovo, kultúrne, duchovne a spoločensky vyžiť aj počas množstva iných podujatí, napr:

·         · Podujatia UNIPOC www.upjs.sk/pracoviska/unipoc/aktivity/

·         · Každoročné akcie ako sú Science Fest, Prírodovedecké dni a pod.

·         · Študentský rozhlas Košice - ŠtuRKo http://sturko.intrak.upjs.sk

·         · Študentské organizácie https://www.upjs.sk/studium/studentske-organizacie/

·         · Záujmové združenia https://www.upjs.sk/studium/zaujmove-zdruzenia/

·         · Športoviská UPJŠ www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sluzby/telovychovne-objekty/

·         · Športové akcie UPJŠ https://www.upjs.sk/pracoviska/ustav-telesnej-vychovy/sportove-akcie-utvs/

·        · Mesto Košice www.visitkosice.org

f) - Možnosti a podmienky účasti študentov študijného programu na mobilitách a stážach (s uvedením kontaktov), pokyny na prihlasovanie, pravidlá uznávania tohto vzdelávania.

Študenti UPJŠ majú otvorené možnosti účasti na mobilitách s cieľom štúdia a stáží s pravidelnými aktualizáciami na webovej stránke Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/.

FF UPJŠ má aktuálne v rámci programu Erasmus+ (KA 103 – štáty EÚ) platne uzavretých takmer 180 bilaterálnych zmlúv s viac ako 100 univerzitami z 24 krajín. Od roku 2015 sa UPJŠ každoročne zapája do programu Erasmus+ s partnerskými krajinami mimo EÚ (KA 107). Aktuálne sú v platnosti zmluvy s univerzitami v Albánsku, Gruzínsku, Kanade, Kazachstane, Kosove, Rusku, Ukrajine Uzbekistane. Fakultný Erasmus+ koordinátor je prodekan pre medzinárodné vzťahy. Zároveň má každá katedra určeného katedrového Erasmus+ koordinátora. V spolupráci s referátom pre zahraničné vzťahy UPJŠ FF UPJŠ vyhlasuje výberové konania na študentské mobility zverejnením výzvy na webových stránkach fakulty.

Zoznam vnútorných predpisov upravujúcich postupy účasti študentov na mobilitách:

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na UPJŠ: Smernica č. 1/2020, ktorou sa stanovuje postup administrácie programu Erasmus+ na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a jej súčastiach

Predpis upravujúci mobility Erasmus+ na FF UPJŠ: ​Smernica k realizácii študentských mobilít Erasmus+ na FF UPJŠ

Web stránky:

Erasmus+ UPJŠ: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/erasmus-plus/

Erasmus+ FF UPJŠ: https://www.studujsff.sk/

Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránkach 

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/erasmusplus/

Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AIS2 (https://ais2.upjs.sk/ais/) a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper (https://www.erasmuswithoutpaper.eu/).

Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ.


KPPaPZ má uzavreté zmluvy s University of South Bohemia in České Budějovice, Česká republika, Maďarsko: University of Miskolc (F. of Health Science a University of Miskolc (F. of Arts). Študenti medziodborového stupňa štúdia psychológie (podprogram) si vyberajú na pobyty univerzity, kde môžu absolvovať a priniesť si kredity z obidvoch odborov, vo väčšine je to v druhom ročníku štúdia. Študenti sa pred odchodom na stáž musia preukázať možnosťou priniesť si kredity za obsahovo a kreditovo podobné predmety.

Referent pre stáže, Erasmus+: doc. Mgr. Mária Bačíková, PhD., maria.bacikova@upjs.sk    


Erasmus koordinátor na Ústave geografie: RNDr. Stela Csachová, stela.csachova@upjs.sk, https://www.uge.science.upjs.sk/csachova,

Základné informácie o možnostiach mobility: https://www.uge.science.upjs.sk/erasmus


·        Univerzita umožňuje a podporuje vzdelávanie sa mimo UPJŠ v domácich a zahraničných inštitúciách. Zahraničné mobility študentov podstatnou oblasťou medzinárodných vzťahov univerzity. Všetky dôležité informácie o možnostiach mobilít a stáží pre študentov univerzity sú zverejnené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/cinnost/medzinarodne-vztahy/, https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#3.

·        Informácie o podpore zahraničných mobilít a stáži na fakulte sú dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/vonkajsie-vztahy/

·        Administrácia mobilít prebieha v Akademickom informačnom systéme AiS2.

·        Podmienky uznávania absolvovaného štúdia upravuje Študijný poriadok UPJŠ. Komplexné informácie o ponuke mobilít a stáží a proces výberu uchádzačov je k dispozícii na stránke univerzity. Na administráciu mobilít využíva univerzita Akademický informačný systém AiS2 a portálové nástroje vytvorené v rámci projektu Erasmus without paper. AiS2 a EWP sú postupne integrované do jedného funkčného celku.

·        

9. - Požadované schopnosti a predpoklady uchádzača o štúdium študijného programu
a) - Požadované schopnosti a predpoklady potrebné na prijatie na štúdium.

Podmienky sú uvedené na webových stránkach fakulty v sekcii pre záujemcov o štúdium: 

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/

Ďalšie informácie sú uvedené na stránke https://www.studujsnami.sk/.

a v Registri študijných programov 

Informácie sú uvedené na stránke https://www.studujsnami.sk/

Pri prijímaní na bakalárske štúdium sú u uchádzačov na všetky študijné programy ako kritérium použité študijné výsledky na strednej škole. Podmienkou na prijatie je maturita z odboru štúdia, u medziodborových študijných programov maturita z aspoň jedného z nich, absolvovanie testu spoločnosti SCIO, s ktorou fakulta spolupracuje..

Všetky informácie pre uchádzačov o štúdium medziodborového študijného programu Gbm možno nájsť na stránke https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/

b) - Postupy prijímania na štúdium.

Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:

Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-zaujemcov-o-studium/

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/


https://intranet.upjs.sk/op/op.Public.php?documentid=4414

 


Zásady prijímacieho konania na UPJŠ definujú základné legislatívne východiská a všeobecné princípy, podľa ktorých sa na univerzite uskutočňuje spoľahlivé, spravodlivé a transparentné prijímacie konanie na študijné programy uskutočňované na UPJŠ v I., II., spojenom I. a II. a v III. stupni vysokoškolského vzdelávania. Informácie k prijímaciemu konaniu na UPJŠ sú zverejnené na stránke:


https://www.upjs.sk/zaujemcovia-o-studium/

 

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/ - 4

 

Detailné podmienky ohľadom prijímania na jednotlivé študijné programy na fakulte sú zverejnené na stránke:

  PF: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/informacie-pre-zaujemcov-o-studium/

c) - Výsledky prijímacieho konania za posledné obdobie.

Výsledky prijímacieho konania za posledných 6 rokov - PF UPJŠ

AR 2021/2022 - prihlásení (72), prijatí (34), zapísaní (16)

AR 2020/2021 - prihlásení (68), prijatí (18), zapísaní (6)

AR 2019/2020 - prihlásení (60), prijatí (16), zapísaní (9)

AR 2018/2019 - prihlásení (48), prijatí (27), zapísaní (12)

AR 2017/2018 - prihlásení (42), prijatí (24), zapísaní (9)

AR 2016/2017 - prihlásení (78), prijatí (33), zapísaní (12)

Výsledky prijímacieho konania za posledných 6 rokov - FF UPJŠ

AR 2021/2022 - prihlásení (166), prijatí (115), zapísaní (78)

AR 2020/2021 - prihlásení (130), prijatí (109), zapísaní (64)

AR 2019/2020 - prihlásení (89), prijatí (77), zapísaní (42)

AR 2018/2019 - prihlásení (93), prijatí (74), zapísaní (33)

AR 2017/2018 - prihlásení (47), prijatí (42), zapísaní (30)

AR 2016/2017 - prihlásení (28), prijatí (24), zapísaní (21)

biológia -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (49), prijatí (20), zapísaní (9)

AR 2020/2021 – prihlásení (55), prijatí (10), zapísaní (2)

AR 2019/2020 - prihlásení (50), prijatí (12), zapísaní (6)

AR 2018/2019 - prihlásení (38), prijatí (20), zapísaní (8)

AR 2017/2018 - prihlásení (40), prijatí (23), zapísaní (9)

AR 2016/2017 - prihlásení (56), prijatí (22), zapísaní (8) 

geografia - psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (15), prijatí (9), zapísaní (3)

AR 2020/2021 – prihlásení (8), prijatí (5), zapísaní (1)

AR 2019/2020 - prihlásení (4), prijatí (1), zapísaní (1)

AR 2018/2019 - prihlásení (6), prijatí (5), zapísaní (3)

AR 2017/2018 - prihlásení (0), prijatí (0), zapísaní (0)

AR 2016/2017 - prihlásení (15), prijatí (7), zapísaní (3) 

matematika -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (8), prijatí (5), zapísaní (4)

AR 2020/2021 – prihlásení (5), prijatí (3), zapísaní (3)

AR 2019/2020 - prihlásení (6), prijatí (3), zapísaní (2)

AR 2018/2019 - prihlásení (4), prijatí (1), zapísaní (1)

AR 2017/2018 - prihlásení (2), prijatí (1), zapísaní (0)

AR 2016/2017 - prihlásení (7, prijatí (4), zapísaní (1) 

britské a americké štúdiá -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (37), prijatí (32), zapísaní (22)

AR 2020/2021 – prihlásení (33), prijatí (27), zapísaní (20)

AR 2019/2020 - prihlásení (14), prijatí (11), zapísaní (4)

AR 2018/2019 - prihlásení (33), prijatí (27), zapísaní (12)

AR 2017/2018 - prihlásení (12), prijatí (8), zapísaní (5)

AR 2016/2017 - prihlásení (4), prijatí (3), zapísaní (1) 

filozofia -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (48), prijatí (38), zapísaní (30)

AR 2020/2021 – prihlásení (27), prijatí (20), zapísaní (9)

AR 2019/2020 - prihlásení (15), prijatí (13), zapísaní (6)

AR 2018/2019 - prihlásení (6), prijatí (4), zapísaní (1)

AR 2017/2018 - prihlásení (7), prijatí (7), zapísaní (7)

AR 2016/2017 - prihlásení (8), prijatí (8), zapísaní (2) 

nemecký jazyk a literatúra -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (9), prijatí (7), zapísaní (5)

AR 2020/2021 – prihlásení (11), prijatí (8), zapísaní (5)

AR 2019/2020 - prihlásení (6), prijatí (6, zapísaní (4)

AR 2018/2019 - prihlásení (3), prijatí (2), zapísaní (2)

AR 2017/2018 - prihlásení (5), prijatí (5), zapísaní (4)

AR 2016/2017 - prihlásení (2), prijatí (2), zapísaní (2) 

história - psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (12), prijatí (9), zapísaní (4)

AR 2020/2021 – prihlásení (12), prijatí (9), zapísaní (3)

AR 2019/2020 - prihlásení (6), prijatí (4), zapísaní (3)

AR 2018/2019 - prihlásení (8), prijatí (5), zapísaní (1)

AR 2017/2018 - prihlásení (5, prijatí (4), zapísaní (2)

AR 2016/2017 - prihlásení (3), prijatí (0), zapísaní (0) 

slovenský jazyk a literatúra -psychológia

AR 2021/2022 - prihlásení (30), prijatí (27), zapísaní (18)

AR 2020/2021 – prihlásení (27), prijatí (23), zapísaní (14)

AR 2019/2020 - prihlásení (25), prijatí (23), zapísaní (11)

AR 2018/2019 - prihlásení (22), prijatí (21), zapísaní (9)

AR 2017/2018 - prihlásení (8), prijatí (8), zapísaní (7)

AR 2016/2017 - prihlásení (4), prijatí (4), zapísaní (2) 

10. - Spätná väzba na kvalitu poskytovaného vzdelávania
a) - Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu.

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

Postupy monitorovania a hodnotenia názorov študentov na kvalitu študijného programu sa uskutočňuje viacerými spôsobmi: ide o priebežnú spätnú väzbu prostredníctvom ročníkových tútorov, ďalej spätnú väzbu, ktorú realizujú a vyhodnocujú jednotliví vyučujúci v priebehu výučby individuálne, pričom je raz za semestra takto získaná spätná väzba vyhodnotená na spoločnom stretnutí vyučujúcich. Študenti môžu svoj názor vyjadriť aj vyplnením dotazníka v Akademickom informačnom systéme (AiS2). Výsledky sú predkladané vedeniu fakulty a zverejnené na webovom sídle fakulty v časti Vnútorný systém hodnotenia kvality | UPJŠ (upjs.sk).

·         Spätnú väzbu od študentov pomocou ktorej sa snažíme zvyšovať kvalitu študijného programu získavame viacerými spôsobmi. Prvým sú pravidelné stretnutie vedenia Ústavu geografie (riaditeľ a zástupca riaditeľa ÚGE) so zástupcami študentov, ktorých si zvolili samotní študenti. Zo stretnutia sú spracované zápisnice, ktoré sú zverejnené pre študentov v AISe. Ďalším cenným zdrojom cenných informácií je anonymná anketa, realizovaná na fakultnej úrovni na konci každého semestra, v ktorej študenti hodnotia každý jeden predmet – kladné a záporné stránky predmetu a prípadné odporúčania na skvalitnenie výučby. Dotazníky po spracovaní sú sprístupnené vyučujúcim

 

Informácie o postupe monitorovania a hodnotenia spokojnosti študentov na univerzite sú zverejnené na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

Indikátory kvality a výsledky monitorovania kvality na UPJŠ a jej súčastiach sú verejne dostupné na stránke:

                                                               https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/indikatory/.

b) - Výsledky spätnej väzby študentov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/.

Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Odborovej komisie.

Výsledky spätnej väzby študentov na vzdelávanie sú uvádzané a aktualizované na stránkach fakulty: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/vyhodnotenie-spokojnosti-ff/

Kritéria hodnotenia sú verejne prístupné, študenti sú s nimi oboznámení na začiatku výučby. Výsledky štúdia sú pravidelne monitorované a študenti sa majú možnosť zapojiť do hodnotenia jednotlivých predmetov po ukončení výučby. Ich názory sú sumarizované a reflektované na úrovni fakulty aj univerzity

·         Riaditeľ ÚGE pravidelne vyhodnocuje dotazníky zamerané na prieskum spokojnosti študentov s kvalitou výučby. V prípade, že sa objavia nejaké problémy, osobne ich odkomunikuje s vyučujúcim. Takisto na každom stretnutí so zástupcami študentov sa kontroluje predchádzajúca zápisnica a splnenie jednotlivých relevantných pripomienok študentov.


Univerzita informuje o výsledkoch hodnotenia kvality vzdelávacej činnosti na svojich stránkach:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/

Konkrétne opatrenia na zvyšovanie kvality študijného programu na základe výsledkov realizovaných prieskumov sú uvedené v zápisniciach z rokovaní Rady študijného programu, ktoré sú archivované v monitorovacom paneli ŠP v AiS2.

c) - Výsledky spätnej väzby absolventov a súvisiace opatrenia na zvyšovania kvality študijného programu.

Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/.

 

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.


Výsledky prieskumov realizovaných na Filozofickej fakulte: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/prieskumy/ a

https://www.upjs.sk/public/media/18089/FF-prieskum-spokojnosti-studentov-2019-20.pdf


Univerzita a jej fakulty realizujú dotazníkové prieskumy o uplatnení absolventov univerzity s cieľom skvalitnenia profilu absolventa, užšieho prepojenia štúdia s praxou a zlepšenia postavenia absolventov na trhu práce. Informácie o monitorovaní spätnej väzby absolventov sú uvedené na stránkach:

 

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/overovanie/absolventi/,

 

Aktuálne platné pravidlá, periodicita a metodológia dotazníkových prieskumov je popísaná na stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#10.

 

Konkrétne závery z dotazníkových prieskumov realizovaných na úrovni univerzity, fakulty resp. pracoviska pre daný študijný program sú zdokumentované v zápisniciach z Rady študijného programu. Zápisnice sú archivované v monitorovacom paneli študijného programu v AiS2

11. - Odkazy na ďalšie relevantné vnútorné predpisy a informácie týkajúce sa štúdia alebo študenta študijného programu
(napr. sprievodca štúdiom, ubytovacie poriadky, smernica o poplatkoch, usmernenia pre študentské pôžičky a podobne).

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú komplexný prehľad o štúdiu, študijnom odbore, relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke: https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7 a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ: https://www.upjs.sk/studium/

Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke:

https://www.upjs.sk/filozoficka-fakulta/info-pre-studentov/.

Špecifické informácie zverejňuje Prírodovedecká fakulta na stránke 

https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/



Ďalšie podporné linky:

Všetky informácie k študijným programom, ktoré poskytujú prehľad o relevantných vnútorných predpisoch, poplatkoch, či študentských pôžičkách, sú dostupné pre verejnosť a pravidelne aktualizované na nasledujúcej stránke:

https://www.upjs.sk/univerzita/kvalita/programy/#7,

a tiež v informáciách pre študentov UPJŠ:

                                                                              https://www.upjs.sk/studium/

Špecifické informácie zverejňuje fakulta na stránke:

PF: https://www.upjs.sk/prirodovedecka-fakulta/studium/